PDA

View Full Version : Ανάμεικτα συναισθήματα..



yannn
05/11/2013, 00:02
Γειά σας παιδιά έχω να θέσω κάποιες ερωτήσεις που πιθανόν να έχουν χιλιοειπωθεί οπότε όποιος έχει την υπομονή απαντάει.Λοιπόν εδώ και τέσσερις μέρες βγήκε το δίπλωμα οδήγησης.όντας πολύ χαρούμενος το ότι θα βγώ στο δρόμο(καθώς είχα ήδη καιρό τη μηχανή και περίμενα να βγει το δίπλωμα),είμαι κουμπωμένος-αγχωμένος!Ναί δε τρέχω σέβομαι πινακίδες φανάρια προτεραιότητα και αυτά αλλά και πάλι πιάνω τον εαυτό μου να σφίγγει το χέρι στο γκάζι και να έχω άγχος προτού ανέβω στη μηχανή(συνήθως όταν τη καβαλάω ενα ποσοστό φεύγει)Υποθέτω ότι λόγω απειρίας και επειδή έχω την εντύπωση ότι όλοι στο δρόμο είναι εχθροί μου,εκδηλώνονται αυτά τα συναισθήματα.Με το καιρό θα χαλαρώσω?(δεν εννοώ λιγότερη προσοχή-συγκεντρωση όσο να αρχίζω να απολαμβάνω τις βόλτες μου περισσότερο).Γενικά είμαι πολύ χαρούμενος που πλέον διευκολύνομαι στις μετακινήσεις μου καθώς η δουλειά κ η σχολή απέχουν πολύ απτο σπίτι μου αλλά και πάλι δε το απολαμβάνω όσο περίμενα.Τί με συμβουλεύετε?

vaska
05/11/2013, 06:58
"Τρώγοντας έρχεται η όρεξη" λένε οι παλιοί και ισχύει. Σιγά σιγά με τον καιρό θα χαλαρώσεις πάνω στο μηχανάκι σου και θ' αποβάλλεις τα άγχη σου. Τότε θα ευχαριστηθείς και το μηχανάκι και την οδήγηση και τις διαδρομές.

Καλούς δρόμους λοιπόν και να προσέχεις, όπως πολύ σωστά είπες εκεί έξω είναι όλοι εχθροί σου.

VANDA
05/11/2013, 09:58
Ε μη βιάζεσαι κι εσύ.. Θέλει πολλάαα χιλιόμετρα μέχρι να αυτοματοποιηθούν τα αυτονόητα για να μπορέσεις να συγκεντρώνεσαι στα υπόλοιπα. Πάντα όρθιος!

gsman
05/11/2013, 10:20
φιλε μου θα χαλαρωσεις με τον καιρο, ειναι φυσιολογικα πραγματα αυτα που περιγραφεις, αλλα μην παραχαλαρωσεις κιολας γιατι θα αρχισεις να κανεις καγκουριες μετά και θα κινδυνεύεις περισσότερο.

σιγα σιγα στην αρχη, κανε ''συνοικιακες'' βολτες για οσο διαστημα καταλαβαινεις τον εαυτο σου μεχρι να δεις και τη μηχανη πως φρεναρει, πως ισσοροπεις κτλ και μετα βγαινεις και βουλιαγμενης και συγγρου. αλλα αφου λες κιολας οτι κυκλοφορεις ήδη, ε τοτε σου λεω να προσεχεις μεταξυ αλλων τόσων μια παραπάνω

τα ταξι που σταματανε αποτομα να παρουν πελατες

και τα λεωφορεια που κανουν στασεις και πρεπει να χεις το νου σου να φρεναρεις εγκαιρα ή να εχεις φροντισει να αλλαξεις λωριδα με ασφαλεια και όχι την τελευταια στιγμη

καλες διαδρομες

RORY FOR EVER
05/11/2013, 10:32
Να απολαμβανεις τις διαδρομες σου, οσο ειναι εφικτο αυτο (ειδικα σε μια χαωδη μεγαλουπολη...) χωρις αγχος και ολα τα αλλα θαρθουν μονα τους...Παντα προσοχη, ποτε αφηρημενος,γιατι τα αυτοκινητα ...θελουν ολο το πλατος του δρομου δικο τους...Και δυστυχως ειναι αληθεια...οι πολλοι δε σεβονται τη μοτοσυκλετα και τον οδηγο της!ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ, ΓΑΝΤΙΑ, ΜΠΟΥΦΑΝ, ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΝΑΝ ΤΥΠΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ(καθρεφτες, φρενα, κλπ)...ΚΑΛΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ!ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΓΧΟΣ...

Bladerunner
05/11/2013, 19:06
Όντως, όσο "γράφεις" χιλιόμετρα τόσο θα χαλαρώνεις.

Αυτό που θα ήθελα να συμπληρώσω, είναι να ΜΗΝ κάνεις πράγματα που σε αγχώνουν. Αν αισθάνεσαι άβολα να περνάς ανάμεσα από αυτοκίνητα π.χ, μη το κάνεις. Δεν πειράζει που δεν θα εκμεταλλεύεσαι -προσωρινά- το μικρό πλάτος που έχει το μηχανάκι σου. Θα έρθει η στιγμή που θα το κάνεις άνετα και με ασφάλεια.

Αν σε αγχώνει να κινείσαι από κάποια ταχύτητα και πάνω, πήγαινε πιο αργά. Δεν πειράζει που -προσωρινά- θα χρειάζεσαι περισσότερο χρόνο για να φτάνεις στον προορισμό σου.

Με λίγα λόγια, μετέτρεψε τον φόβο και άγχος σου σε φίλο. Όποτε φοβάσαι ή αγχώνεσαι δες το ως σημάδι ότι έχεις ξεπεράσει τα προσωπικά σου όρια και πρέπει να ...κάνεις λίγο πίσω.

Έχε το μυαλό σου ανοικτό, μη πας κόντρα στον εαυτό σου και πολύ σύντομα θα απολαμβάνεις την κάθε σου βόλτα! :)

Dimos35
05/11/2013, 19:15
Όλοι οι από πάνω έχουν δίκιο.
Να συμπληρώσω ότι αυτό που νιώθεις για μένα είναι καλό και σε βοηθάει, εννοώ ότι έχεις ενσωματωμένο ένα φωτάκι κινδύνου μέσα σου.
Έχε το νου σου γιατί όταν σταματήσει να ανάβει το alert μπορεί να υπερεκτιμήσεις τις δυνατότητες σου και την εμπειρία σου.
Δώσε πολύ βάση σε αυτά που έγραψε ο Bladerunner. :)

yannn
05/11/2013, 19:27
Καταρχήν ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις σας!Όντως πράγματα που θεωρώ πως δεν ελέγχω καλά ακόμα(όπως υψηλές ταχύτητες,σλάλομ σε αυτοκίνητα και πολύ κεντρικούς δρόμους όσο μπορώ τα αποφεύγω).
Όσο για τις καγκουριές χαίρομαι πολύ που γενικά δεν είχα ποτέ το μικρόβιο αυτό έστω και ως συνοδηγός είτε σε μηχανή είτε σε αμάξι.Έκανα ούτως η άλλως με συγκοινωνίες τόσες ώρες και τονίζω το ώρες να πάω δουλειά σχολή βόλτες κλπ που και να φτάσω 5 λεπτα πιο μετά επειδή πάω αργά,δε με πειράζει.
Γενικά το άγχος που νοιώθω δεν είναι για κάποιο συγκεκριμένο λόγο ίσως επειδή ξαφνικά απέκτησα μεγάλη ευθύνη μιας και πρίν τα μαθήματα ήταν λιγοστές οι φορές που είχα ανέβει ως οδηγός στη μηχανή..
Γενικά θα προσέχω έχω και πρότυπο το πατέρα μου που 30ετία και οδηγάει και που λέει ο λόγος προσέχει σα πρωτάρης οπότε δε με απασχολεί αυτό!
Αφού μου λέτε και εσείς ότι με το καιρό θα χαλαρώσω με βοηθάει γιατί γενικότερα αγαπάω πάρα πολύ τα δίκυκλα!
Να ρωτήσω ακόμα,αν εξαιρέσουμε το κράνος και το μπουφάν που έχω είναι τόσο σημαντικά τα υπόλοιπα εξαρτήματα?
Αυτά ελπίζω να μη σας κούρασα και ευχαριστώ και πάλι !:beer:

taisteal
05/11/2013, 19:31
ναι ειναι πολυ σημαντικα.οσο περισσοτερα φορας τοσο καλυτερα..

RORY FOR EVER
05/11/2013, 20:45
Ναι, ειναι κατα την αποψη μου...και ειδικα τα γαντια, τα μποτακια και το αδιαβροχο...Δε μας ειπες ομως τι ακριβως αγορασες και ποσα χλμ πανω κατω διανυεις καθε μερα...

Joyrider
05/11/2013, 20:48
Όσο γράφεις χιλιόμετρα τόσο περισσότερες καινούριες καταστάσεις θα αντιμετωπίζεις. Όταν επαναλαμβάνονται κιόλας θα αποκτάς και εμπειρία για την κάθε μια.

Μερικά χρήσιμα πραγματάκια για ξεκίνημα:

http://media2.feed.gr/pegasus/Multimedia/pdf/0300_id1068889.pdf

http://www.youtube.com/watch?v=Bm86ypR-RMs

Καλά χιλιόμετρα :beer:

yannn
05/11/2013, 21:02
Το μωρό της φώτος δίπλα.
Σκούτερ Sym hd evo 200i!
Διανύω γύρω στα 10-15 χιλιόμετρα τη μέρα περίπου.
Κυρίως σπίτι δουλειά σχολή σπίτι η βόλτα.Αυτά..

RORY FOR EVER
05/11/2013, 21:15
Το μωρό της φώτος δίπλα.
Σκούτερ Sym hd evo 200i!
Διανύω γύρω στα 10-15 χιλιόμετρα τη μέρα περίπου.
Κυρίως σπίτι δουλειά σχολή σπίτι η βόλτα.Αυτά.. ...Δεν εχω αποψη για τη συγκεκριμενη μηχανη, αν και βεβαια η SYM τα τελευταια χρονια,κατα γενικη ομολογια,εχει κανει μεγαλα αλματα μπροστα, ειδικα στα σκουτερ μεσαιου κυβισμου...Παντως,δεν κανεις πολλα-πολλα χλμ, απο αυτα που λεμε "αναγκαια και υποχρεωτικα"...ΤΕΤΑΜΕΝΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΜΕ, ΟΧΙ ΑΓΧΟΣ,ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ,ΠΑΝΤΑ ΝΑ "ΧΤΕΝΙΖΕΙΣ", ΝΑ "ΣΚΑΝΑΡΕΙΣ" ΤΟ ΧΩΡΟ ΓΥΡΩ ΣΟΥ...ειδικα οταν εισαι εν κινησει η λιγο πριν σταματησεις...Καλους δρομους!

yannn
09/11/2013, 19:38
Έτσι επειδή βλέπω μια μικρή αλλαγή είπα να ενημερώσω.
Είναι αρκετα καλύτερα τα πράγματα πάνω στη μηχανή(όχι στο φουλ αποδοτικό σημείο αλλά πάει καλά)
Λιγότερο αγχωμένος(τονίζω όχι λιγότερο προσεκτικός)
Έχω αρχίσει να παίρνω καλύτερα τις στροφές και χθές έκανα κ σλαλομ ανάμεσα σε αυτοκίνητα γιατί είχε απίστευτη κίνηση(μπορεί να φαίνεται μικρο αλλά για μένα είναι ενα μεγάλο sucess :P )
Αυτά!~ Είναι ωραία πάντως :a25:

RORY FOR EVER
09/11/2013, 19:51
Έτσι επειδή βλέπω μια μικρή αλλαγή είπα να ενημερώσω.
Είναι αρκετα καλύτερα τα πράγματα πάνω στη μηχανή(όχι στο φουλ αποδοτικό σημείο αλλά πάει καλά)
Λιγότερο αγχωμένος(τονίζω όχι λιγότερο προσεκτικός)
Έχω αρχίσει να παίρνω καλύτερα τις στροφές και χθές έκανα κ σλαλομ ανάμεσα σε αυτοκίνητα γιατί είχε απίστευτη κίνηση(μπορεί να φαίνεται μικρο αλλά για μένα είναι ενα μεγάλο sucess :P )
Αυτά!~ Είναι ωραία πάντως :a25::a20:

Lioulios
09/11/2013, 19:59
Αν φοράς τα εργοστασιακά λάστιχα στο HD και θες να συνεχίσεις τα σλάλομ , κοίτα να τα αλλάξεις και όλα τα άλλα θα πάνε καλά .

:wave2:

RORY FOR EVER
09/11/2013, 20:04
Ισως εχει δικιο ο Lioulios , εγω απο SYM δε σκαμπαζω γρυ...αλλα επειδη οσο ζω μαθαινω...τι μαρκα λαστιχα φοραει??Εννοω τα εργοστασιακα...

yannn
09/11/2013, 20:49
Αν φοράς τα εργοστασιακά λάστιχα στο HD και θες να συνεχίσεις τα σλάλομ , κοίτα να τα αλλάξεις και όλα τα άλλα θα πάνε καλά .

:wave2:

Παιδιά δε νομίζω να είναι τα εργοστασιακά δεν ειναι καινουργια η μηχανη.
Τα ελαστικα ειναι DURO

RORY FOR EVER
09/11/2013, 20:53
Παιδιά δε νομίζω να είναι τα εργοστασιακά δεν ειναι καινουργια η μηχανη.
Τα ελαστικα ειναι DURO Α, πες το ρε φιλε...Εγω νομιζα οτι το πηρες καινουργιο.Φορεμενα με ποσες χιλ. χλμ ειναι τα ελαστικα του?

SHOOTER045
09/11/2013, 21:04
[QUOTE=yannn
Τα ελαστικα ειναι DURO[/QUOTE]


DURO??????????????????:confused::confused::confused:
επειδη ο καιρος χαλαει σε λιγες μερες
και δεν ξερω αν κατα ποσο ξερεις να<διαβαζεις>λαστιχα(ημ/νια παραγωγης κλπ)και επειδη σαν μαρκα δεν μου εμπνεει εμπιστοσυνη
αν εχεις την ευχερεια βαλε κατι καλο μαλακο και επωνυμο
και καλα σλαλομ
αντε και εντο....:wave2:

yannn
09/11/2013, 21:06
Α, πες το ρε φιλε...Εγω νομιζα οτι το πηρες καινουργιο.Φορεμενα με ποσες χιλ. χλμ ειναι τα ελαστικα του?

Είναι πρόσφατα τα ελαστικά δε ξέρω χιλιόμετρα αυτά τα κοίταξε ο πατέρας μου(λόγω απειρίας δικιάς μου)
Έγινε κ έλεγχος πρίν τη βγάλω στο δρόμο.μέχρι εκεί μπορώ να σε βοηθήσω!

teogtp
09/11/2013, 21:06
Παιδιά δε νομίζω να είναι τα εργοστασιακά δεν ειναι καινουργια η μηχανη.
Τα ελαστικα ειναι DURO

Προσωπικα δεν γνωριζω την συγκεκριμενη εταιρεια.
Αλλα οτιδηποτε σε κινεζο-ταιβανεζικο ελαστικο ξερω απλα δεν..........

yannn
09/11/2013, 21:06
DURO??????????????????:confused::confused::confused:
επειδη ο καιρος χαλαει σε λιγες μερες
και δεν ξερω αν κατα ποσο ξερεις να<διαβαζεις>λαστιχα(ημ/νια παραγωγης κλπ)και επειδη σαν μαρκα δεν μου εμπνεει εμπιστοσυνη
αν εχεις την ευχερεια βαλε κατι καλο μαλακο και επωνυμο
και καλα σλαλομ
αντε και εντο....:wave2:

εντο?? αχαχααχ ποτε!! και εδικα με το σκουτερ αχχαχαχα

teogtp
09/11/2013, 21:11
Με τα ματια ελεγχουμε για προκες και τυχων ραγισματα στην δομη του ελαστικου.
Για την προσφυση του ελαστικου μια ματια απλα δεν αρκει.
Προσεχε αυτον τον καιρο με τις πρωτες βροχες γιατι η ασφαλτος γινεται "παγοδρομιο"

RORY FOR EVER
09/11/2013, 21:39
Για τα κινεζοταϊβανεζικα λαστιχα,αστο καλυτερα, μη μιλησω.Οι τιμες τους τα λενε ολα...Δε θα σου προτεινω μαρκα, γιατι δεν ξερω οι μεγαλες καλες εταιρειες τι βγαζουν σ' αυτες τις διαστασεις.Αλλα... ακου τον TEO και τον SHOOTER και αλλαξε τα αμεσως...

stynikop
09/11/2013, 22:07
Δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει τα τελευταία χρόνια σε ποιότητα, αλλά είχα φορέσει Duro πριν καμιά 15αριά χρόνια στο 500άρι σε έναν ξεχασμένο λαστιχά όπου είχα πάει με τρύπιο λάστιχο. Περιττό να σου πω πως δεν ήταν καθόλου ντούρο το Duro!
Εν συντομία, το ξανάλαξα σε κανα δυο μήνες ... ούτε εμπιστοσύνη μου ενέπνευσε, ούτε κράτημα είχε, ούτε βροχή πάλευε κι αν έκανα κανένα κατέβασμα απότομο το μηχανάκι (ο πωπός του) είχε την τάση να χορεύει καρσιλαμά!!!

Κοινώς, νάυλον :a06:

SHOOTER045
09/11/2013, 22:14
ενταξει και τα anakee 2 χορευουν καρσιλαμα πανω στο ΤΑ700 στα αποτομα
και ας μην ειναι duro
ειπα μαλακο και επωνυμο αν γινεται,σαν νεος που ειναι θα τον σωσει πιστευω

Lioulios
09/11/2013, 22:17
To 1o μου Sym φόραγε κάτι ελαστικά made in China και το Joyride που έχω τώρα έχει τα Maxis , τα οποία είναι για κλάματα .

Τα ντούρο εγώ τα ξέρω για άλλα πράγματα ...Όχι για λάστιχα μοτο . Με την 1η ευκαιρία βρες κάτι επώνυμο και βάλτο πάνω ...Μέχρι τότε χαλαρά και μην το πιέζεις το μηχανάκι με κλίσεις . Στην βροχή όσο πιο ίσια γίνεται ...Δεν θα πιστεύεις όταν θα νιώσεις την διαφορά στο μηχανάκι σου ...Όταν θα αλλάξεις λάστιχα .

Τα ντούρο ---> Όξω .

yannn
09/11/2013, 23:09
Ρε παιδιά τόσο χάλια?Απογοητεύτηκα.Σε καποιες λακούβες πρόσεξα λίγο απότομα σκαμπανεβάσματα αλλά υπέθεσα οτι ευθύνονται οι αναρτήσεις όχι?Δε το κόβω να πάρω άμεσα πάντως πήρα ήδη μπουφάν πλήρωσα την ασφάλεια κλπ και δε βγαίνω οικονομικά για άλλα εξοδα.Πόσο πάει δηλαδή το κάθε λάστιχο?(καλό πάντα)

SHOOTER045
09/11/2013, 23:20
τι διαστασεις φορας?

Lioulios
10/11/2013, 08:52
Xάλα δεν είναι αν πηγαίνεις χαλαρά και σιγά (για όχι πανω από 5οοοχλμτρα) ,αλλά το μηχανάκι με αυτά τα λάστιχα δεν θα το μάθεις σωστά . Το HD το 200άρι φοράει μπρος πίσω 16άρι τροχό , πράγμα που είναι πολύ καλό σε θέματα σταθερότητας συγκρητικά πάντα με τους μικρότερους 12-13άρηδες άλλων σκούτερ , αλλά το αρνητικό είναι πως τα λάστιχα για 16άρηδες τροχούς κοστίζουν κάτι παραπάνω από τα άλλα

Όπως και να χει , αν τα αλλάξεις θα σου φύγει κανα 130άρι περίπου

yannn
10/11/2013, 11:39
Εχω σκοπο να αλλαξω καποια στιγμη αλλα οχι στο πολυ αμεσο μελλον.δε τρεχω οποτε τουλαχιστον δε θα χω προβλημα προς το παρον απο οτι μου λετε.ναι 16 η 17 ειναι τα λαστιχα..

nickosmoto
10/11/2013, 13:38
Δεν χρειάζεται να ανησυχείς φίλε, είσαι ακόμα στην αρχή και όσο γράφεις χιλιόμετρα θα αποκτάς περισσότερη εμπειρία και θα αντιμετωπίζεις καταστάσεις πιο "αυτοματοποιημένα" με συνέπεια να αρχίζεις να μπορείς να απολαμβάνεις την οδήγηση περισσότερο!

SHOOTER045
10/11/2013, 16:23
Εχω σκοπο να αλλαξω καποια στιγμη αλλα οχι στο πολυ αμεσο μελλον.δε τρεχω οποτε τουλαχιστον δε θα χω προβλημα προς το παρον απο οτι μου λετε.ναι 16 η 17 ειναι τα λαστιχα..

ναι ρε συ
τι νουμερα γραφουν επανω φαρδος-προφιλ-ζαντα
αν θα πας σε 18αρια
εχω κατι απ το impreza 225/40/18 :smokin:

stynikop
11/11/2013, 01:14
ενταξει και τα anakee 2 χορευουν καρσιλαμα πανω στο ΤΑ700 στα αποτομα
και ας μην ειναι duro
ειπα μαλακο και επωνυμο αν γινεται,σαν νεος που ειναι θα τον σωσει πιστευω

Ναι, υπόψιν πως μιλάω για λάστιχο δρόμου, όχι τακούνι...
Αφού να φανταστείς πως δεν χαιρόμουν τη μηχανή πλέον.

Μέχρι που ξαναλλαξα λάστιχα :)

yannn
12/11/2013, 01:22
Τι να σας πω..Σημερα που ημουν και στο δρομο που εβρεχε κιολας ουτε γλιστραγε η μηχανη και καλα κρατηματα-φρεναρισματα ειχε.Ουδεν προβλημα :p

RORY FOR EVER
12/11/2013, 10:09
Τι να σας πω..Σημερα που ημουν και στο δρομο που εβρεχε κιολας ουτε γλιστραγε η μηχανη και καλα κρατηματα-φρεναρισματα ειχε.Ουδεν προβλημα :pΒρε αλλαξε τα νασαι 100% σιγουρος, οπως σου λενε τα παιδια πιο πανω...Εγω στη θεση σου θα εβαζα ο,τι καλυτερο υπαρχει στην αγορα...Για να εχω το κεφαλι μου ησυχο...Οταν θα πεσει αρκετα η θερμοκρασια το χειμωνα...τι θα γινει?

Lioulios
12/11/2013, 10:35
Το θέμα δεν είναι πως το λάστιχο κρατάει ή δεν κρατάει ...Το θέμα είναι ότι θα σε πουλήσει μια και καλή και απότομα . Όσο δεν το ζορίζεις , πάει σαν όλα τα λάστιχα .

Και εμένα τα απαράδεκτα Μαχχις δεν παρουσιάζουν πρόβλημα ,αλλά ξέρω τί έχω και κινούμε μόνο στο κέντο της πόλης μου με αυτά . Αν όμως κάνω αυτά που έκανα με τα Micellin City grip , τότε θα μυρίσω την άσφαλτο .

Εσύ ακόμα είσαι νέος και το μαθαίνεις το μηχανάκι ....Δεν το πολυπάς . Αργότερα που θα ξεπάρεις , θα δεις τί ενοούμε .

Λίγο σε ένα βρεμένο οδόστρωμα ...Λίγο κάποια χώματα σε μια άκρη που για κάποιους λόγους δεν μπορείς να αποφύγεις να πατήσεις ...Λίγο το ένα ...Λίγο το άλλο ....Δεν είναι και πολύ δύσκολο να δεις τον κώλο της μηχανής να περνάει από δίπλα σου ...Καλύτερα να περισέψει ,παρά να ληφτεί .


...Θα το καταλάβεις στο 1ο γλύστημα . Δεν θα πέσεις γιατί θα πηγαίνεις με λίγα , αλλά θα το καταλάβεις ...Θα δεις . Ε ! Αυτό το γλύστημα ένα επώνυμο καλό λάστιχο ΔΕΝ θα το κάνει

SHOOTER045
12/11/2013, 10:48
οτι ειπε το κοπελι απο πανω :a013::a013::a013:

nikos_abel
12/11/2013, 11:06
Ε ! Αυτό το γλύστημα ένα επώνυμο καλό λάστιχο ΔΕΝ θα το κάνει

Μωρέ το κάνει :lol: (άμα κοιμάσαι όρθιος τουλάχιστον)

teogtp
12/11/2013, 11:42
Εγω θα θεσω το θεμα διαφορετικα.............
Αν πεσεις που πραγματικα το απευχομαι και με την προυποθεση οτι εσυ δεν παθαινεις γρατζουνια (το βασικοτερο)ποσο θα σου κοστισει σε πλαστικα η τουμπα ξερεις;
Ρωτα και μετα θα δεις οτι πιο φτηνα θα σου κοστισει ενα ζευγαρι σωστα λαστιχα.

RORY FOR EVER
12/11/2013, 12:10
Εγω θα θεσω το θεμα διαφορετικα.............
Αν πεσεις που πραγματικα το απευχομαι και με την προυποθεση οτι εσυ δεν παθαινεις γρατζουνια (το βασικοτερο)ποσο θα σου κοστισει σε πλαστικα η τουμπα ξερεις;
Ρωτα και μετα θα δεις οτι πιο φτηνα θα σου κοστισει ενα ζευγαρι σωστα λαστιχα.:a013:+1000

yannn
12/11/2013, 14:14
Ναι καταλαβαινω τι λετε και σας ευχαριστω πολυ κιολας.Το προβλημα ειναι οτι τωρα οικονομικα αδυνατω να αγορασω αλλα λαστιχα οποτε θα ειμαι γενικα σε επιφυλακη.Δε μπορω να κανω και κατι αλλο αλλωστε

nickosmoto
12/11/2013, 15:35
Συμφωνώ και εγω με την αγορά ενός σετ σοβαρών ελαστικών, είναι από τις καλύτερες επενδύσεις που μπορείς να κάνεις

yannn
17/11/2013, 23:20
Μια ανανέωση έτσι για το καλό!
Η οδήγηση πάει πολύ καλά(ένα θεματάκι με τις στροφές έχω,τις παίρνω λίγο πιο ανοιχτά από ότι πρέπει)
Κατα τα άλλα είμαι πολύ ικανοποιημένος!Απολαμβάνω τις βόλτες μου όσο δε πάει τα χρήματα που χαλαώ ειναι μηδαμινά(10ε για 2 εβδομαδες φουλ χρήσης)
Οι συνοδηγοί έχουν να πούν τα καλύτερα.Αυτά :D

SHOOTER045
17/11/2013, 23:44
:a013::a013::a013:

RORY FOR EVER
18/11/2013, 11:57
Μια ανανέωση έτσι για το καλό!
Η οδήγηση πάει πολύ καλά(ένα θεματάκι με τις στροφές έχω,τις παίρνω λίγο πιο ανοιχτά από ότι πρέπει)
Κατα τα άλλα είμαι πολύ ικανοποιημένος!Απολαμβάνω τις βόλτες μου όσο δε πάει τα χρήματα που χαλαώ ειναι μηδαμινά(10ε για 2 εβδομαδες φουλ χρήσης)
Οι συνοδηγοί έχουν να πούν τα καλύτερα.Αυτά :Dαφου εχεις ανεβασει συνεπιβατη επανω και ειναι ολα οκ δε σε φοβαμαι καθολου...αλλα οπως σου ειπαν τα παιδια να προσεχεις και να μην ξεθαρρευεις πολυ...Καλους δρομους!

ERRIKA
18/11/2013, 12:44
Για το θεματάκι με τις στροφές που έχεις, θα σε βοηθούσε πολύ ένα riding school. Τις παίρνεις πιο ανοιχτά γιατί φοβάσαι το πλάγιασμα και πιθανόν δεν ξέρεις την τεχνική του στριψίματος. Όλοι έχουν περάσει από αυτή τη φάση :wave2:

DgSensei
18/11/2013, 13:24
Παίδες για προτείνετε κάνα καλό riding school στην Αθήνα!

harris_x
18/11/2013, 13:54
Παίδες για προτείνετε κάνα καλό riding school στην Αθήνα!
http://www.motorcycleridingacademy.com/ ή http://www.superbikeschool.co.gr/

αν έχεις περαιτέρω ερωτήματα σε παρακαλώ άνοιξε νέο θέμα :winka:

ERRIKA
18/11/2013, 13:56
Παίδες για προτείνετε κάνα καλό riding school στην Αθήνα!

http://www.motorcycleridingacademy.com/ti-einai-to-Riding-School?cid=24

DgSensei
18/11/2013, 14:06
Οκ ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το highjack του θέματος :P

yannn
20/11/2013, 02:02
Για το θεματάκι με τις στροφές που έχεις, θα σε βοηθούσε πολύ ένα riding school. Τις παίρνεις πιο ανοιχτά γιατί φοβάσαι το πλάγιασμα και πιθανόν δεν ξέρεις την τεχνική του στριψίματος. Όλοι έχουν περάσει από αυτή τη φάση :wave2:

Το να πάω σε riding school το θεωρώ υπερβολή(πόσο μάλλον όταν δυσκολεύομαι αυτή τη περίοδο να αλλάξω τα λάστιχά μου :p )
Όχι ότι δε θα με βοηθούσε πολύ αλλά από τη στιγμή που ήδη έχω κάποιες βάσεις με προσοχή και υπομονή-επιμονή θα βελτιώνομαι
όλο και περισσότερο πιστεύω.
**Αυτό το steering προσπαθώ να βγάλω.Κυρίως οι πολύ κλειστές στροφές με δυσκολεύουν!**
Αυτά ! :rolleyes:

nikma
24/11/2013, 00:41
Φίλε εγώ θα σου έλεγα να πηγαίνεις σιγότερα στις στροφές αλλά και γενικά τώρα που δεν έχεις ακόμα εξοικείωση με το μηχανάκι σου. Εξοικείωση θα αποχτήσεις όταν αντι για 10-15 χιλ τη μέρα κάνεις 100-150 χιλ τη μέρα. Μέχρι τότε να είσαι προσεχτικός για τον εαυτό σου, τον συνεπιβάτη σου, αλλά και για να μη μπλέξεις κανένα χριστιανό στα καλά καθούμενα.
Άνεση και απόλαυση στο μηχανάκι δεν υπάρχει ούτε για τον συνοδηγό, τουλάχιστον έτσι που κατάλαβα ότι την εννοείς. Αλλά αυτό ακριβώς είναι και το συναρπαστικό στην ιστορία. Διαφορετικά μπαίνεις στο αμαξάκι,ανάβεις το τσιγαράκι, ακούς μουσικούλα, κουβεντιάζεις και γενικά απολαμβάνεις...

yannn
11/12/2013, 00:36
Άλλο ενα uptade για το καλό!
Όλα πάνε περισσότερο απο καλά(1 μήνας και 2 βδομάδες στο "τιμόνι" :p )
Δε πα να ΄χει κρύο,βροχή,αέρα,μονο μηχανή πλέον(πάντα με εξοπλισμό σα το ψάρι)
Υπάρχει μια σημαντική βελτίωση στις στροφές 'οπως και στους ελιγμούς(όχι κατι τρελλό στο δεύτερο αλλά πλέον δε μένω πίσω από όλα τα αμάξια λες και οδηγάω αμάξι)
Οι συνοδηγοί χαρούμενοι και ας έχει κρύο και ικανοποιημένοι.για κάποιο λόγο εμπνέω εμπιστοσύνη,δε ξέρω γιατί.
Δοκίμασα και μεγάλες ανηφόρες/κατηφόρες γιατί έπρεπε να πάω ενα παιδί σπίτι και ήταν μια χαρά.
Ε αυτά.Πολύ ωραία είναι(Να μην έβρεχε κιόλας :lol: )