PDA

View Full Version : ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ΣΤΟ Transalp Xlv650



efialtis
11/10/2005, 08:59
Καλημέρα,

Εχω ένα transalp xlv650 του 2004.

Σκέτομαι να το βοηθησω να πηγαινει καλύτερα (γρηγορότερα και οικονομικότερα) και λέω να του αλλάξω εξάτμιση.

Είναι αρκέτο ????
Πλεονεκτήματα / μειονεκτήματα ???

Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω σε λογικά πλαίσια ???

Τώρα που η βενζίνη χτυπάει κόκκινο μήπως πρέπει να εξασφαλίσω ότι όποια τροποποιηση δεν θα μου στοιχίσει σε λεφτά αλλά και σε αυτονομία ταξιδιου ????

Ξέρω ότι το transalp δεν είναι για πολλά.
Εξάλλου είναι το πρώτο μου δίκλυκλο και γι' αυτό δεν σκέφτηκα
να πάρω ένα γρηγορότερο στα ίδια λεφτά.

Είπα να μάθω να ογηγώ πρώτα και νομίζω οτι το transalp συγχωρεί μερικά λαθάκια.

nassosxlvbros
12/07/2016, 01:26
Αν βρεις εξάτμιση κομπλέ (από λαιμούς μέχρι τελικό) θα δεις διαφορά σε κατανάλωση προς το καλύτερο.Οτιδήποτε άλλο πειράξεις απλά την χειροτερεύεις.Το πείραμα το είχα κάνει στο δικό μου ΤΑ περνώντας μια Moriwaki Tourer μαζί με λαιμούς και τελικό που την είχα στο Bros για λίγο διάστημα.Άλλο μηχανάκι! Η αυτονομία πέρασε τα 300 κμ,και από τελική κατέβαζε ΟΛΟ το κοντέρ,αλλά και το στροφόμετρο όμως...Από τις καλύτερές μου αγορές σαν μεταχείρω ανταλλακτικό,και από τα λίγα που σχεδόν το χάρισα....

362372

DrBig
12/07/2016, 05:11
Αν βρεις εξάτμιση κομπλέ (από λαιμούς μέχρι τελικό) θα δεις διαφορά σε κατανάλωση προς το καλύτερο.Οτιδήποτε άλλο πειράξεις απλά την χειροτερεύεις.Το πείραμα το είχα κάνει στο δικό μου ΤΑ περνώντας μια Moriwaki Tourer μαζί με λαιμούς και τελικό που την είχα στο Bros για λίγο διάστημα.Άλλο μηχανάκι! Η αυτονομία πέρασε τα 300 κμ,και από τελική κατέβαζε ΟΛΟ το κοντέρ,αλλά και το στροφόμετρο όμως...Από τις καλύτερές μου αγορές σαν μεταχείρω ανταλλακτικό,και από τα λίγα που σχεδόν το χάρισα....

362372

Αυτο που εγινε με την ολοσωμη που εβαλες ειναι οτι δημιουργησε μικροτερη υποπιεση στην αναπνοη με αποτελεσμα να ρουφαει λιγοτερη βενζινη και το φτωχοτερο μειγμα εδωσε καλλιτερη οικονομια και πιθανως περισσοτερα αλογα. Το ιδιο θα πετυχαινες ρυθμιζοντας διαφορετικα τα καρμπυρατερ και με πολυ μικροτερο κοστος.

nassosxlvbros
12/07/2016, 08:51
Το τρυκάκι της Χόντα για να περνάει τις τότε προδιαγραφές ρύπων ήταν ένας οξειδωτικός καταλύτης πρώτης γενιάς που απλά τον κούμπωνε μαζί με μεγαλύτερα ζιγκλέρ και είχε με μικρό κόστος ένα όχημα "καθαρό"μεν,αλλά βενζινοβόρο δε...Και πράγματι,με τους παχύτερους λαιμούς και ένα τελικό χωρίς καταλύτες και αηδίες το μείγμα ένα κλικ φτωχότερο έγινε η αλήθεια είναι,αλλά όχι επικίνδυνα. Με 25000 δραχμές τότε πήρα μια εξάτμιση που πραγματικά ελευθέρωσε το μοτέρ,και γενικά μεταμόρφωσε τη μηχανή!

Απλά το "μαμά" ΤΑ που είχα δεν ήταν σχεδιασμένο για παρατεταμένες 200άρες και σε αυτές τις ταχύτητες δεν αισθανόσουν και τόσο καλά...
Το (πολύ) περίεργο ήταν πως ρύποι/καυσαέρια ήταν σε εντελώς αποδεκτά για την εποχή νούμερα -ίσως και νά'βλεπα βελτίωση με ένα κλικ πλουσιότερο μείγμα...Δε ξέρω,δεν με έψησαν όμως με τα νούμερά τους και από το να σκορπάω καρκίνο ή θα έκαιγα regular/Super ή θα το γύρναγα στοκ.Και φυσικά στο μήνα πάνω την ξαναγύρισα στη μαμά κατάσταση.

Όσο για ψάξιμο με τα καρμπυρατέρ δεν ήταν τόσο φτηνό αδερφέ...(λες να μην το έψαξα; ) Εκτός του ότι ήταν μπελάς -βγάλε βάλε ντεπόζιτο/πλαστικά,κούμπωνε δοκίμαζε ζιγκλέρ,και βάλτο και στον αναλυτή,δυναμομέτρηση και ξανάμανά 3-4 φορές μέχρι να το φέρεις εκεί που ήθελες,είχε και ένα α κόστος,διότι κάθε φορά που το πήγαινες για καυσαέρια και δυναμομέτρηση,είχε 20άχίλαρο τότε....οπότε κάθε επίσκεψη σε μάστορα που ΗΞΕΡΕ και είχε αναλυτή καυσαερίων και δυναμόμετρο θα πήγαινε τουλάχιστον 3 φορές πάνω η αξία της εξάτμισης...Και αν σου έλεγε (όπως συνέβη σε άλλον ιδιοκτήτη ΤΑ)πως εδώ είμαστε από ζιγκλέρ αλλά για να δεις κάτι παραπάνω θες ΚΑΙ εξάτμιση τι έκανες; απλά πέταξες περισσότερα λεφτά απ'όσο έπρεπε....