PDA

View Full Version : VFR 800 -2014



Sapadak
05/11/2013, 10:38
303031

303032

303033

Sapadak
05/11/2013, 10:40
303034

303035

303036

harris_x
05/11/2013, 10:42
Ωραίο...


αν και μοιάζει με το Triumph ST και το μούτρο φαίνεται να έχει επηρεαστεί απο ducati...


Από το προηγούμενο πάντως είναι μακράν ποιο όμορφο

Sapadak
05/11/2013, 10:46
Υποπλαίσιο αλουμινένιο (-3kg)
Καινουριο ψαλίδι (προφορτιση+επαναφορα ρυθμιζόμενα στη πίσω αναρτηση)
Καινουριο πιρουνι (Προφορτιση ρυθμιζόμενη στη μπροστά αναρτηση)
Ακτινικές με πλευστους δίσκους
Καινουρια φαιρινγκ
Led φωτιστικά
21.5λτ τεπόζιτο (αντι 22 του παλιου)
Ρυθμιζομενο υψος σελας (789 ή 809mm)
Αποστατες για τα κλιπ ον για +15mm υψος (σαν γνησιο ανταλλακτικο της μαμας)
Καινουριο 'πιλοτηριο' με ενδειξη ταχύτητας, θερμοκρασία περιβαλοντος, κατανάλωσης καυσιμου, ενδειξη θερμαινομενων γκριπ (στανταρντ εξοπλισμος)
Quicksifter(:lol:) (σαν γνησιο ανταλλακτικο της μαμας)

AristidisZ
05/11/2013, 10:48
ωπ, καινούριο Χόντα μηχανάκι ωραίο ;
πάει, ξεκινάνε οι βροχές :bawl:

Sapadak
05/11/2013, 10:48
Από το προηγούμενο πάντως είναι μακράν ποιο όμορφο

Για μένα έχασε στο μούτρο και στην εξάτμιση σε σχέση με το προηγουμενο που ηταν σημα κατατεθεν του vfr

Επίσης όμορφες οι ζάντες, αλλα με το μπουρι χανετε!! :(

simeon
05/11/2013, 10:49
ωραίο! καμια αλλαγή στον κινητήρα άραγε... :rolleyes:
(το μόνο άσχημο είναι η εξάτμιση... μάλλον την άφησαν για το τέλος και βαρέθηκαν να σχεδιάσουν κάτι....)

sapila racing
05/11/2013, 10:52
Πολύ ωραίο, είδικά σε σχέση με το προηγούμενο.
Και αφού ελάφρωσε και λίγο ακόμα καλύτερα!

Μου αρέσει που ξαναέβαλαν τον αεραγωγό τυπου naca duct που φέρνει στα παλιότερα VFR.

Innersense
05/11/2013, 10:52
αυτές οι εξατμίσεις της Honda αμάν...

Sapadak
05/11/2013, 11:01
:look:

Ισως ειμαι λιγάκι biased

303038

spyrakos35
05/11/2013, 11:10
Για μένα έχασε στο μούτρο και στην εξάτμιση σε σχέση με το προηγουμενο που ηταν σημα κατατεθεν του vfr

Επίσης όμορφες οι ζάντες, αλλα με το μπουρι χανετε!! :(


+1300

πάντως έκανε βήματα προοδου η χόνδα...... δεν είναι ΚΑΚΑΣΧΗΜΟ...

AristidisZ
05/11/2013, 11:11
εγώ προβλέπω σεντόνι ;)

MikeG
05/11/2013, 11:12
http://www.moto.it/news/eicma-2013-honda-vfr800f-2014.html

Nostradamus
05/11/2013, 11:16
Ωραιο γαμωτο!!

sapila racing
05/11/2013, 11:18
:look:

Ισως ειμαι λιγάκι biased

303038

Για μένα το πιο όμορφο είναι το 750 του 94 και το καινούριο φέρνει λίγο προς τα εκει.

Antonisss
05/11/2013, 11:30
Ρε παιδιά επειδή από την πολύ μαυρίλα δεν μπορώ να καταλάβω, είναι USD το μπροστινό?

sapila racing
05/11/2013, 11:36
Ρε παιδιά επειδή από την πολύ μαυρίλα δεν μπορώ να καταλάβω, είναι USD το μπροστινό?

Εγω το βλέπω για συμβατικό.

pipe_smoker
05/11/2013, 11:39
Δε'ν'κακό....

Ελλάδα θα πατήσει τις ρόδες του ή μπα?
(όχι ότι είμαι υποψήφιος γαμπρός. Απλά για να'χουμε να λέμε.)

peter86
05/11/2013, 13:11
όμορφο!!!!!!!!Έxουμε άλλες πληροφορίες για αυτό??

MikeG
05/11/2013, 13:13
όμορφο!!!!!!!!Έxουμε άλλες πληροφορίες για αυτό??

Γιατί δε πατάτε κανά link. Σε αυτά που έδωσα έχει τεχνικές πληροφορίες για τη μοτοσυκλέτα.

stynikop
05/11/2013, 21:34
Δεν κακό... και ελαφρύτερο

Πολυμήχανος
05/11/2013, 23:34
Η μπροστινή ανάρτηση, δεν έχει μόνο προφόρτιση, έχει και απόσβεση.

Το χαρακτηριστικό των VFR εκτός του V4 κινητήρα, ήταν το Cam Gear Train σφύριγμα. Κάτι που ο Vtec κινητήρας έχασε.

Για εμένα τελευταίο μεγάλο VFR ήταν το 800Fi από κει και μετά, ο κινητήρας έκανε τεχνολογία προς τα πίσω.

Θα προτιμούσα αντί να αντιγράφει ντεπόζιτο, μούτρο, ψαλίδι, γραμμές των fairing από ducati paningale να είχε ένα πιο αυθεντικό σχέδιο Honda, όχι ότι είναι άσχημο έτσι αλλά λέω.

Επίσης θα ήθελα επαναφορά του Cam Gear Train και κατάργηση του υπερβλακώδους από τεχνικής απόψεως συστήματος vtec που δεν προσφέρει απολύτως τίποτα και μόνο κοστίζει (και σε κατασκευή και σε συντήρηση=πολύπλοκη ρύθμιση βαλβίδων). Και αν γινόταν να γίνει 360 μοίρες κομβία το μοτέρ, από 180 που είναι τώρα, ποτέ μου δεν κατάλαβα την εμμονή της Honda στο 180, με δεδομένο ότι ο 360 είναι πιο ισορροπημένος στην απόδοση της δύναμης, και πιο απλός στο σύστημα ανάφλεξης.

Γενικά θα ήθελα ακόμα πιο πολλά τεχνολογικά στοιχεία, όχι ότι μπήκαν λίγα, και το traction και το προαιρετικό shifter και το εξελιγμένο abs είναι καλοδεχούμενα, και τα βελτιωμένα φρένα-αναρτήσεις, αλλά θα ήθελα κι άλλα. O ευρωπαικός ανταγωνισμός έχει ξεφύγει τελείως (βλέπε αναρτήσεις SkyHook) και η Honda απλά πρόσθεσε απόσβεση και βάφει την μπότα να φαίνεται οπτικά σαν USD;

Και παραμένει βαρύ για την ιπποδύναμή του, όχι ότι σε προβληματίζει το βάρος όταν κινείται ποτέ, αλλά όσο νάναι το καθυστερεί σε επιδόσεις.

Ώρες ώρες θα γούσταρα να είχα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΛΑ λεφτά, να ξεκίναγα εγώ μια εταιρία, και να συνέχιζα την εξέλιξη στα θρυλικά μοντέλα της Honda από εκεί που η Honda τα εγκατέλειψε.

H.A.Balafoutre
06/11/2013, 08:50
Αφού ρε παιδιά εκείνα τα χονδα που λέτε τα έβγαλε η χοδνα με χασούρα σε κάθε μοντέλο ώστε να ανταπεξέλθει στην πατάτα με το NR σε παγκόσμιο επίπεδο. Τα πουλούσε κάτω του κόστους, για να τα αγοράσει ο κόσμος και να λέει ΩΩΩΩΩΩ τι έφτιαξαν πάλι. Στην πραγματικότητα όμως ήτανε σπεσιαλάκια, διότι μόνον η χοδνα μπορούσε να παράξει τέτοια ποιότητα, σε τέτοια ποσότητα και να το αντέξει οικονομικά (με πείσμα του Σοϊχίρο και με το που πέθανε...τέλος) ώστε να πείσει για την ποιότητά της. Δεν είναι τυχαίο πως όλοι σας οι χονδάκηδες με κάθε νέο χονδα, αναπολείτε εκείνα τα μοντέλα. Τέλος. Πάρτε το χαμπάρι. Γίνατε πελάτες και τέλος. Τώρα σας αξίζουνε αυτά, πάρτε τα, μην μιλάτε για την εταιρία αφού δεν ξέρετε, αυτοί ξέρουνε καλύτερα...τις ανάγκες σας.

Ενώ εμείς οι Yamahaκηδες τουλάχιστον έχουμε μια πιο ομαλή ροή των πραγμάτων.

sapila racing
06/11/2013, 08:58
Αφού ρε παιδιά εκείνα τα χονδα που λέτε τα έβγαλε η χοδνα με χασούρα σε κάθε μοντέλο ώστε να ανταπεξέλθει στην πατάτα με το NR σε παγκόσμιο επίπεδο. Τα πουλούσε κάτω του κόστους, για να τα αγοράσει ο κόσμος και να λέει ΩΩΩΩΩΩ τι έφτιαξαν πάλι. Στην πραγματικότητα όμως ήτανε σπεσιαλάκια, διότι μόνον η χοδνα μπορούσε να παράξει τέτοια ποιότητα, σε τέτοια ποσότητα και να το αντέξει οικονομικά (με πείσμα του Σοϊχίρο και με το που πέθανε...τέλος) ώστε να πείσει για την ποιότητά της. Δεν είναι τυχαίο πως όλοι σας οι χονδάκηδες με κάθε νέο χονδα, αναπολείτε εκείνα τα μοντέλα. Τέλος. Πάρτε το χαμπάρι. Γίνατε πελάτες και τέλος. Τώρα σας αξίζουνε αυτά, πάρτε τα, μην μιλάτε για την εταιρία αφού δεν ξέρετε, αυτοί ξέρουνε καλύτερα...τις ανάγκες σας.

Ενώ εμείς οι Yamahaκηδες τουλάχιστον έχουμε μια πιο ομαλή ροή των πραγμάτων.

Τσίπουρα έπινες? :D
Την πατάτα με το NR? To έχεις ακούσει να δουλέυει τo NR? Μαλλον όχι, αλλιώς δεν θα τα λελεγες αυτα.
Η Honda είναι Honda και η Υamaha είναι Yamaha που δεν μπορεί να φτιάξει ούτε ενα κιβώτιο που να μην κάνει γκαπ και γκούπ,. Τι λέμε τώρα.
Τα γραναζωτά VFR ηταν ακριβά τότε και σήμερα θα ήταν απλά πανάκριβα. Εχεις καβαλήσει κανένα?
Μαλλον όχι, αλλιώς θα είχες αλλαξοπιστήσει!
:wave2:

H.A.Balafoutre
06/11/2013, 09:16
Τσίπουρα έπινες? :D
Την πατάτα με το NR? To έχεις ακούσει να δουλέυει τo NR? Μαλλον όχι, αλλιώς δεν θα τα λελεγες αυτα.
Η Honda είναι Honda και η Υamaha είναι Yamaha που δεν μπορεί να φτιάξει ούτε ενα κιβώτιο που να μην κάνει γκαπ και γκούπ,. Τι λέμε τώρα.
Τα γραναζωτά VFR ηταν ακριβά τότε και σήμερα θα ήταν απλά πανάκριβα. Εχεις καβαλήσει κανένα?
Μαλλον όχι, αλλιώς θα είχες αλλαξοπιστήσει!
:wave2:

Όχι ρε συ....:moutza: :lol: τα έχω διαβάσει σε αγγλικό άρθρο. Αλλά το γεγονός δεν αλλάζει πως ήτανε σπεσιαλάκια διότι κατά γενική ομολογία των χονδάκηδων των παλιών που τα ζήσανε, όλοι τα αναπολούνε με αντικειμενικά κριτήρια. Η πατάτα με το NR...με τα οβάλ πιστόνια...με ωροχρέωση τα βάζουνε μπροστά μην πάθουνε τίποτα...και τα κιβώτια της Yamaha είναι κατά πολύ ανώτερα από της χονδα...κι ας κάνουνε γκάπ-γκούπ...έτσι αντρικά...μηχανή καβαλάμε... Εσύ τι λες. Να μην έχω ακούσει, να μην έχω δει από κοντά. Σίγουρα δεν έχω καβαλήσει, μπορώ άνετα να βρω VFR800 ένα πρόσφατο, αλλά θα μου πεις...σαν κι εκείνα τα παλιά δεν έχει....αυτό λέω, ήτανε σπεσιαλάκια και τέλος. Γι'αυτό αφήσανε εποχή. Είχανε ειδική αποστολή.

Κι όσο για να το αν θα αλλαξοπιστούσα...στην EICMA το 2008, η χονδα είχε ένα τεράστιο φυσικά περίπτερο παραδίπλα από τη Yamaha όπου πέρασα κατά την έξοδό μου από την έκθεση. Ήτανε η χρονιά που θα παρουσίαζε το VFR1200F... Είχε 2 τεράστιες σκάλες σε σχήμα V (φυσικά), ψιλο-αμφι-θεατρικά και πάνω-πάνω τα παλιά V μοντέλα της όλο το πακέτο με NR και κατεβαίνοντας τα πιο σύγχρονα συμπεριλαμβανομένων και τον αγωνιστικών 2χρονων και των RCV. Στο τελείωμα της σκάλας, λίγα μέτρα πιο πέρα και στο κέντρο, είχε εκείνο το πλαστικό σχέδιο για τα VFR του μέλλοντος, μεγαλειώδης παράδοση στα V4, ήταν μια χρονιά πρίν εμφανιστεί, στην ουσία το 2009 θα το παρουσίαζαν.

Φυσικά ούτε φωτογραφία δεν σπατάλησα κι όχι άδικα αφού το 2009 ανακοίνωσαν πως δεν θα πάρουνε μέρος στην έκθεση να μας παρουσιάσουνε το υπερ-τρισ-μέγιστο vfr...έχουνε βαρεθεί την τόση πίστη των καταναλωτών τους.

sapila racing
06/11/2013, 09:25
Όχι ρε συ....:moutza: :lol: τα έχω διαβάσε σε αγγλικό άρθρο. Αλλά το γεγονός δεν αλλάζει πως ήτανε σπεσιαλάκια διότι κατά γενική ομολογία των χονδάκηδων των παλιών που τα ζήσανε, όλοι τα αναπολούνε με αντικειμενικά κριτήρια. Η πατάτα με το NR...με τα οβάλ πιστόνια...με ωροχρέωση τα βάζουνε μπροστά μην πάθουνε τίποτα...και τα κιβώτια της Yamaha είναι κατά πολύ ανώτερα από της χονδα...κι ας κάνουνε γκάπ-γκούπ...έτσι αντρικά...μηχανή καβαλάμε... Εσύ τι λες. Να μην έχω ακούσει, να μην έχω δει από κοντά. Σίγουρα δεν έχω καβαλήσει, μπορώ άνετα να βρω VFR800 ένα πρόσφατο, αλλά θα μου πεις...σαν κι εκείνα τα παλιά δεν έχει....αυτό λέω, ήτανε σπεσιαλάκια και τέλος. Γι'αυτό αφήσανε εποχή. Είχανε ειδική αποστολή.

Κι όσο για να το αν θα αλλαξοπιστούσα...στην EICMA το 2008, η χονδα είχε ένα τεράστιο φυσικά περίπτερο παραδίπλα από τη Yamaha όπου πέρασα κατά την έξοδό μου από την έκθεση. Ήτανε η χρονιά που θα παρουσίαζε το VFR1200F... Είχε 2 τεράστιες σκάλες σε σχήμα V (φυσικά), ψιλο-αμφι-θεατρικά και πάνω-πάνω τα παλιά V μοντέλα της όλο το πακέτο με NR και κατεβαίνοντας τα πιο σύγχρονα συμπεριλαμβανομένων και τον αγωνιστικών 2χρονων και των RCV. Στο τελείωμα της σκάλας, λίγα μέτρα πιο πέρα και στο κέντρο, είχε εκείνο το πλαστικό σχέδιο για τα VFR του μέλλοντος, μεγαλειώδης παράδοση στα V4, ήταν μια χρονιά πρίν εμφανιστεί, στην ουσία το 2009 θα το παρουσίαζαν.

Φυσικά ούτε φωτογραφία δεν σπατάλησα κι όχι άδικα αφού το 2009 ανακοίνωσαν πως δεν θα πάρουνε μέρος στην έκθεση να μας παρουσιάσουνε το υπερ-τρισ-μέγιστο vfr...έχουνε βαρεθεί την τόση πίστη των καταναλωτών τους.

Η αλήθεια είναι οτι οποιος έγινε Hondaκιας τα παλιά χρόνια δεν επρόκειτο να γίνει σήμερα με αυτες τις μοτο.

Παλιά η Honda είχε ανάγκη να δείξει την υπαρκτή τεχνολογική της υπεροχή, σήμερα το μονο που παίζει σημαντικό ρόλο είναι η οικονομία και στον σχεδιασμό και στην κατασκευή και στην χρήση.
Τα γραναζωτά κατα βάση έγιναν όταν η Honda από λάθη και κακές παρτίδες ανταλλακτικών κινδύνεψε τόσο να χαλάσει το όνομά της, που έφτιαξε τα άσπαστα και τέλεια VFR για να το αποκαταστήσει.
Μην νομίζεςι οτι ηταν σπεσιαλάκια, απλά ηταν ακριβά. Ευτυχώς που ήρθαν τα 400 με τα καράβια και τα χάρηκε πολύς κόσμος.

ΥΓ. Tα NR δεν είναο θέμα δουλέματος και ωρες λειτουργίας κλπ. Απλά οταν βγήκαν ήθελαν κι ένα ειδικό πρόσθετο στο λάδι. Με την εξέλιξη των λαδιών σήμερα δεν χρειάζονται τίποτα.
Δες εδω
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=61458

:wave2:

H.A.Balafoutre
06/11/2013, 09:29
Αγαπητέ πραγματικά εύχομαι να είσαι καλά να το χαίρεσαι είναι από τα μοναδικά 2τροχα. Και όντως το VFR του 1994 ήτανε το ποιό όμορφο, ευτυχώς ηλικιακά πρόλαβα να κυκλοφορούνε ή μετά να τις έχει κάποιος φίλος, αρκετές μοτό από εκείνα τα χρόνια τέλη 80ιζ αρχές 90ιζ...

el_hymador
06/11/2013, 09:32
Δε μ΄αρε... φαινεται πολύ φθηνιαρικο και αδιαφορο αισθητικά ενω τα VFR ανεκαθεν ήταν πολυ ενδιαφεροντα σχεδιαστικα. Ειδικά αυτή η εξάτμιση... :moutza: Την VFR-οσυνη την συνεχιζει το 1200 πλεον ετσι και αλλιως...

sapila racing
06/11/2013, 09:33
Αγαπητέ πραγματικά εύχομαι να είσαι καλά να το χαίρεσαι είναι από τα μοναδικά 2τροχα.

Δεν είναι δικό μου ρε! Ενός φίλου ήταν, εγώ απλά το γκάζωσα λίγο.:cry:
Αν κατσεις και το μελετήσεις απο κοντά παθαίνεις πλάκα με την ποιότητά του, οταν το βαζεις μπρός και δουλεύει, εχει τελείως δικό του ήχο.

Δυστυχώς έφυγε για έξω πριν λίγο καιρό, οπότε δεν υπάρχει πλέον NR στην Ελλάδα.

H.A.Balafoutre
06/11/2013, 10:02
Αγαπητέ, η ευχή παραμένει...με εκτίμηση.

JimmyZ
06/11/2013, 13:57
Εγώ ξέρω ότι αντί η HONDA να κάτσει να ασχοληθεί λίγο να φτιάξει ή να εξελίξει το ΧΧ να ξαναμπεί στη κατηγορία των sport tourer που έχει μήνει πίσω και έχουν πάρει φαλάγγι η Kawasaki, η Suzuki και η Yamaha κάθεται και μου βγάζει το VFR το οποίο πρώτον είναι καλό (δεν χρειαζόταν κάποια αναβάθμιση θαρρώ) και δεύτερον δεν έχει και αμάν τον ανταγωνισμό από άλλη εταιρεία...

cbhornet00
09/11/2013, 08:37
Μακάρι να είχαμε τα φράγκα και να παίρναμε κανένα. Μια χαρά είναι το μοτόρι. Τα χρήματα μας λείπουν!

DrBig
09/11/2013, 09:11
Εγώ ξέρω ότι αντί η HONDA να κάτσει να ασχοληθεί λίγο να φτιάξει ή να εξελίξει το ΧΧ να ξαναμπεί στη κατηγορία των sport tourer που έχει μήνει πίσω και έχουν πάρει φαλάγγι η Kawasaki, η Suzuki και η Yamaha κάθεται και μου βγάζει το VFR το οποίο πρώτον είναι καλό (δεν χρειαζόταν κάποια αναβάθμιση θαρρώ) και δεύτερον δεν έχει και αμάν τον ανταγωνισμό από άλλη εταιρεία...

Το VFR1200 το εχεις ακουστα?

simeon
10/11/2013, 23:44
Εγώ ξέρω ότι αντί η HONDA να κάτσει να ασχοληθεί λίγο να φτιάξει ή να εξελίξει το ΧΧ να ξαναμπεί στη κατηγορία των sport tourer που έχει μήνει πίσω και έχουν πάρει φαλάγγι η Kawasaki, η Suzuki και η Yamaha κάθεται και μου βγάζει το VFR το οποίο πρώτον είναι καλό (δεν χρειαζόταν κάποια αναβάθμιση θαρρώ) και δεύτερον δεν έχει και αμάν τον ανταγωνισμό από άλλη εταιρεία...

σωστός εκει έχει χασει το παιχνίδι...
και το 1200 δεν ειναι 800.... σε αυτα τα κυβικα τα εχουν κανει ολοι μανταρα γιατι ειτε αφαιρουν απο κατι μεγαλυτερο είτε προσθετουν σε κατι μικροτερο... ολοκληρωμενη μηχανη sport touring ηταν το VFR το οποιο θα μπορουσε να εχει απλα βελτιώσει...

CHRISTOF
11/11/2013, 12:15
Άσχετο, διότι δεν υπάρχουν και φράγκα.
Αλλά τί τέλη κυκλοφορίας έχει?
Εαν δείτε τα τέλη κυκλοφορίας στο διαδίκτυο, έως 758cc είναι 55 Ευρώ.
Από 786cc είναι 120 Ευρώ. Και είναι η μοναδική κατηγορία που έχει αυτό το κενό των 28cc!!!!
Η νεά VFR από ότι είδα έχει 782cc. Σε ποιά κατηγορία υπάγεται?
Θα μου πείτε τα 65 Ευρώ το χρόνο σε πείραξαν?
Κουβέντα να κάνουμε :wave2:

Πολυμήχανος
11/11/2013, 12:19
Άσχετο, διότι δεν υπάρχουν και φράγκα.
Αλλά τί τέλη κυκλοφορίας έχει?
Εαν δείτε τα τέλη κυκλοφορίας στο διαδίκτυο, έως 758cc είναι 55 Ευρώ.
Από 786cc είναι 120 Ευρώ. Και είναι η μοναδική κατηγορία που έχει αυτό το κενό των 28cc!!!!
Η νεά VFR από ότι είδα έχει 782cc. Σε ποιά κατηγορία υπάγεται?
Θα μου πείτε τα 65 Ευρώ το χρόνο σε πείραξαν?
Κουβέντα να κάνουμε :wave2:


Πες μου ότι το έγραψες στα σοβαρά αυτό.... :|

nikos900
11/11/2013, 13:16
κράτησαν (και καλά έκαναν) και τα άλλα παραδοσιακά VFR χρώματα (Pearl Glare White, Darkness Black Metallic).

Νομίζω είναι στην σωστή κατεύθυνση κρατώντας και όλα τα καλά γνωρίσματα της σειράς. Και όπως φαίνεται στο βιντάκι της Honda, είναι πιό ενδιαφέρον σχεδιαστικά από ότι δείχνουν οι μέχρι τώρα φωτό..

http://www.youtube.com/watch?v=qPzP_CUSBVE

spyrakos35
11/11/2013, 13:26
όντως....

ωστόστο το μπουρί είναι πλήρης αποτυχία......

astrahan
12/11/2013, 04:07
Άσχετο, διότι δεν υπάρχουν και φράγκα.
Αλλά τί τέλη κυκλοφορίας έχει?
Εαν δείτε τα τέλη κυκλοφορίας στο διαδίκτυο, έως 758cc είναι 55 Ευρώ.
Από 786cc είναι 120 Ευρώ. Και είναι η μοναδική κατηγορία που έχει αυτό το κενό των 28cc!!!!
Η νεά VFR από ότι είδα έχει 782cc. Σε ποιά κατηγορία υπάγεται?
Θα μου πείτε τα 65 Ευρώ το χρόνο σε πείραξαν?
Κουβέντα να κάνουμε :wave2:Τυπογραφικό λάθος έγινε (ευτυχώς...)!To vfr 800 είναι 782cc και στα 55e.Η κατηγορία αλλάζει στα 785c.Άλλωστε ήταν ένας από τους λόγους που δεν πήγα στα ''μεγάλα'' κυβικά (το blackbird ''ζαχάρωνα''),άσχετα αν το μετάνοιωσα ή όχι...

kordix
12/11/2013, 05:23
κράτησαν (και καλά έκαναν) και τα άλλα παραδοσιακά VFR χρώματα (Pearl Glare White, Darkness Black Metallic).

Νομίζω είναι στην σωστή κατεύθυνση κρατώντας και όλα τα καλά γνωρίσματα της σειράς. Και όπως φαίνεται στο βιντάκι της Honda, είναι πιό ενδιαφέρον σχεδιαστικά από ότι δείχνουν οι μέχρι τώρα φωτό..

http://www.youtube.com/watch?v=qPzP_CUSBVE


Πράγματι στο βιντεακι φαίνεται πιο σύγχρονο και πιο εντυπωσιακό. Εμένα μου αρέσει πολύ και είναι κοντά στον βολικό παντού και για αυτό αγαπημένο κυβισμό των 750 cc

stynikop
12/11/2013, 10:37
Άσχετο, αλλά έχουμε VFR F, VFR X (δεν ξέρω αν αυτός είναι ο επίσημος κωδικός τους αλλά μέχρι και στην αντιπροσωπία τα Χ τα λένε VFR), μήπως να ετοιμαζόμαστε και για κανα VFR R ή RVF;

Πολυμήχανος
12/11/2013, 10:43
Μια χαρά είναι η εξάτμιση, και το βάρος μειώθηκε γιατί δεν υπάρχει το τζάμπα βάρος και η πολυπλοκότητα των άνευ λόγου διπλών εξατμίσεων του vtec και η διακλάδωση-στήριξη μέσα στην ουρά, και επιπλέον, το βάρος κατέβηκε σε ύψος, πράγμα καλό για τον SportTouring χαρακτήρα.

Και μειωμένο βάρος, και πιο χαμηλά.

astrahan
13/11/2013, 07:16
Μια χαρά είναι η εξάτμιση, και το βάρος μειώθηκε γιατί δεν υπάρχει το τζάμπα βάρος και η πολυπλοκότητα των άνευ λόγου διπλών εξατμίσεων του vtec και η διακλάδωση-στήριξη μέσα στην ουρά
Και μειωμένο βάρος, και πιο χαμηλά.Σε ποιές περιπτώσεις εξυπηρετεί να έχουμε το σύστημα των διπλών πολύπλοκων εξατμίσεων,όπως στο v-tec;Σε αυξημένη ιπποδύναμη,σε ειδικές αεροδυναμικές κατασκευές,σε κάτι άλλο,ή είναι απλώς και μόνο ''μόστρα'' κι αισθητική άποψη;(εμένα μ'αρέσουν,αλλά δεν είναι αυτό το ερώτημα).

spyrakos35
13/11/2013, 07:25
Μια χαρά είναι η εξάτμιση, και το βάρος μειώθηκε γιατί δεν υπάρχει το τζάμπα βάρος και η πολυπλοκότητα των άνευ λόγου διπλών εξατμίσεων του vtec και η διακλάδωση-στήριξη μέσα στην ουρά, και επιπλέον, το βάρος κατέβηκε σε ύψος, πράγμα καλό για τον SportTouring χαρακτήρα.

Και μειωμένο βάρος, και πιο χαμηλά.

εγώ δεν μίλησα για το τεχνικό του θέματος (το οποίο ούτως ή άλλως δεν το έχω) αλλά για το "εικαστικό"....

και αυτό βέβαια υποκειμενικό είναι (π.χ. εμένα ο θερμοσίφωνας του μπαντιτ μου αρέσει).... ;)

astrahan
13/11/2013, 07:36
εγώ δεν μίλησα για το τεχνικό του θέματος (το οποίο ούτως ή άλλως δεν το έχω) αλλά για το "εικαστικό"....

και αυτό βέβαια υποκειμενικό είναι (π.χ. εμένα ο θερμοσίφωνας του μπαντιτ μου αρέσει).... ;)Κι εγώ ''μπαντιτάκιας'' ήμουνα πριν το vfr,και το ''μπαζούκας'' το γούσταρα!Γενικώς,είμαι κατά των εξωτερικών αλλαγών χωρίς εμπεριστατωμένη τεχνική αιτιολόγηση,και είμαι υπέρ του δόγματος ''άμα δεν σ'αρέσει όπως είναι,άλλαξέ το και πάρε άλλο μηχανάκι!''

spyrakos35
13/11/2013, 07:39
Κι εγώ ''μπαντιτάκιας'' ήμουνα πριν το vfr,και το ''μπαζούκας'' το γούσταρα!Γενικώς,είμαι κατά των εξωτερικών αλλαγών χωρίς εμπεριστατωμένη τεχνική αιτιολόγηση,και είμαι υπέρ του δόγματος ''άμα δεν σ'αρέσει όπως είναι,άλλαξέ το και πάρε άλλο μηχανάκι!''

λίγο ακραίο το βρίσκω....

απλά θα έπαιρνα και μία εξάτμιση στο καπάκι να τελειώνει η ιστορία..... :D

astrahan
13/11/2013, 07:55
λίγο ακραίο το βρίσκω....

απλά θα έπαιρνα και μία εξάτμιση στο καπάκι να τελειώνει η ιστορία..... :DΈχεις δίκιο!Ακούγεται αφοριστικό,αλλά εκνευρίζομαι όταν βλέπω ''κακοποιημένα'' μηχανάκια όλων των ειδών,μόνο και μόνο για να βάλει ο καθένας την... προσωπική του πινελιά!

sapila racing
13/11/2013, 09:20
Έχεις δίκιο!Ακούγεται αφοριστικό,αλλά εκνευρίζομαι όταν βλέπω ''κακοποιημένα'' μηχανάκια όλων των ειδών,μόνο και μόνο για να βάλει ο καθένας την... προσωπική του πινελιά!

Kι εγώ το ίδιο.
Το να βγάλεις το μπαζούκας απο το bandit όμως (ειδικά απ το 650) , μόνο κακοποίηση δεν είναι.

Το VFR είναι όπως πάντα μια πολύ καλή μοτο, φτιαγμένη για να καλύπτει μεγάλο εύρος χρήσεων, και τωρα είναι και πάλι όμορφη. :)

nicksior
13/11/2013, 09:40
Ομορφη αλλά ... χοντρούλα.
Σε μερικούς βέβαια αρέσουν οι βαρούτσικες ΒΒW
Περι ορέξεως...

spyrakos35
13/11/2013, 09:53
Ομορφη αλλά ... χοντρούλα.
Σε μερικούς βέβαια αρέσουν οι βαρούτσικες ΒΒW
Περι ορέξεως...

ή οι PAWG.... ;)

nicksior
13/11/2013, 10:02
ή οι PAWG.... ;)
???

PAWG is "PHAT Ass White Girl"

Ας είναι καλά ο Γούγλης..
spam off.

Πιό πολύ μου αρέσει η παλιά..
Για να δούμε , κάποιες καινούργιες που έχουν ξεμείνει απο το 11 , στα περίπου 14.000 € θα πέσουν σε τιμή?

Πολυμήχανος
13/11/2013, 11:10
Σε ποιές περιπτώσεις εξυπηρετεί να έχουμε το σύστημα των διπλών πολύπλοκων εξατμίσεων,όπως στο v-tec;Σε αυξημένη ιπποδύναμη,σε ειδικές αεροδυναμικές κατασκευές,σε κάτι άλλο,ή είναι απλώς και μόνο ''μόστρα'' κι αισθητική άποψη;(εμένα μ'αρέσουν,αλλά δεν είναι αυτό το ερώτημα).

Οι διπλές εξατμίσεις, χρειάζονται απόσο έχουμε δει, σε V2 μοτοσυκλέτες, όπως Ducati, Honda VTR, Suzuki TL - SV 1000, στις οποίες από ότι ισχυρίζονται οι κατασκευαστές, οι δύο μεγάλοι κύλινδροι, δεν μπορούν εύκολα να συνχρονιστούν στους παλμούς των καυσαερίων.

Πράγματι στις μοτοσυκλέτες αυτές, το σύστημα εξαγωγής είναι 2 σε πολύ σύντομο 1, και ξανά σε 2. Δλδ φεύγουν δύο σωλήνες, ένας από κάθε κύλινδρο, ενώνονται για σύντομη διαδρομή σε έναν ή ενώνονται μερικά στις διατομές τους και μετά ξαναξεχωρίζουνε σε 2 όπου και καταλήγουνε σε 2 τελικά.

Γιατί αυτό; Γιατί έτσι δουλεύουν καλύτερα τα μεγάλα V2 λένε οι κατασκευαστές τους.

Πάμε τώρα στο VFR VTEC. Σε αυτό έχει εξάτμιση 4, σε 1 που αυτό το 1 διατρέχει την μισή μοτοσυκλέτα, κι απο κει μέσα στην ουρά σε 2 τελικά. Δλδ η μοτοσυκλέτα έχει φτιαχτεί να συντονίζει με 4 σε 1 σύστημα, και για λόγους εμφάνισης και ομοιομορφίας, έχουν βάλει μια διακλάδωση Υ μέσα στην ουρά, για να ανοίγει σε δύο τελικά.

Δλδ στην περίπτωση του VTEC είναι καθαρά για εμφάνιση το σύστημα, και απλά προσθέτει βάρος και πολυπλοκότητα, και μάλιστα σε ψηλό μέρος της μοτοσυκλέτας, που ανεβάζει το κέντρο βάρους.

Το κατέβασμα του μονού τελικού, χαμηλά στο πλάι, στην ουσία είναι 1-κατάργηση της αχρείαστης πολυπλοκότητας 2-κατάργηση του επιπλέον βάρους 3-κατέβασμα του κέντρου βάρους.

Θα μου πεις, μπορούσαν να το κάνουν να βγαίνει από κάτω, όπως είναι η σύχρονη μόδα, αλλά υποθέτω, ότι αυτό ήθελε ριζική επανασχεδίαση του ''χταποδιού'' , δεν ήθελε να μπει σε έξοδα η Honda, και έμεινε με το παλιό ''χταπόδι'' και την εξάτμιση στο πλάι.

Εγώ για βελτίωση το βλέπω συνολικά, είμαι της θεωρίας πράγματα γιατί χρειάζονται πρώτα και μετά το πως φαίνονται.

astrahan
13/11/2013, 16:50
Το κατέβασμα του μονού τελικού, χαμηλά στο πλάι, στην ουσία είναι 1-κατάργηση της αχρείαστης πολυπλοκότητας 2-κατάργηση του επιπλέον βάρους 3-κατέβασμα του κέντρου βάρους.

Δυστυχώς,δεν έχω δοκιμάσει κάποιο παλαιότερο vfr800 FI για να έχω μέτρο σύγκρισης.Με την πρώτη ευκαιρία,σε κάποια εκδρομή του vfrh,θα ζητήσω από κάποιον να αλλάξουμε μηχανάκια.(Και να διαπιστώσω,επ'ευκαιρία,την μοναδικότητα του ήχου-σφυρίγματος των γραναζωτών μοτέρ,που τόσο διαφημίζετε-υπερασπίζεστε οι φανατικοί original vfrάδες...!).Η λογική πάντως λέει ότι είναι όπως τα γράφεις.

astrahan
14/11/2013, 22:04
Και παραμένει βαρύ για την ιπποδύναμή του, όχι ότι σε προβληματίζει το βάρος όταν κινείται ποτέ, αλλά όσο νάναι το καθυστερεί σε επιδόσεις.

Με αφορμή την παρατήρηση,πέραν όλων των άλλων,για το μειωμένο βάρος,έχω το εξής ερώτημα να θέσω:μήπως το βάρος,σε κάποιες περιπτώσεις,συμβάλλει στην ποιότητα κύλισης που πρέπει πρωτίστως να χαρακτηρίζει μια sport-touring μοτό,πέρα από τις επιδόσεις,κι αν ναι,ποιό είναι αυτό το ελάχιστο επιθυμητό ''ποιοτικό'' βάρος;(ξέρω,καταχρηστικό το επίθετο).Με άλλα λόγια,θα ευχαριστιόμασταν εξίσου ένα ταξίδι 1000 χλμ μ'ένα rr;Αν υπήρχε η τεχνογνωσία,θα είχε νόημα να κατασκευάσει η HONDA πχ, ένα VFR 1200 στα κιλά ενός rr;(Sorry αν βρίσκομαι εκτός θεματικής ενότητας).

astrahan
14/04/2014, 16:29
Δυστυχώς,δεν έχω δοκιμάσει κάποιο παλαιότερο vfr800 FI για να έχω μέτρο σύγκρισης.Με την πρώτη ευκαιρία,σε κάποια εκδρομή του vfrh,θα ζητήσω από κάποιον να αλλάξουμε μηχανάκια.(Και να διαπιστώσω,επ'ευκαιρία,την μοναδικότητα του ήχου-σφυρίγματος των γραναζωτών μοτέρ,που τόσο διαφημίζετε-υπερασπίζεστε οι φανατικοί original vfrάδες...!).Η λογική πάντως λέει ότι είναι όπως τα γράφεις.Τελικά,μ@λ@κία που δεν πήρα το FI!:a31:Στη χθεσινή βόλτα του vfrh,πήρα για λίγα χλμ ενός και μου άρεσε... Πρώτον,πιο ελαφρύ κι ευέλικτο.Δεύτερον,πιο νευρικό,ροπάτο χαμηλά,και τρίτον,πιο... πωρωτικό ήχο!(Είχε και after-market εξάτμιση).Ίσως το δικό μου αδικείται,γιατί... πνίγεται με τους καταλύτες και όλα αυτά τα αντιρρυπαντικά ''μπλιμπλίκια''!(Αυτό το FI ήταν '98).Από κατανάλωση βέβαια,ενώ περίμενα ότι θα είχε σημαντικά χαμηλότερη,αποδείχτηκε ελαφρώς καλύτερη (0.1λτ/100χλμ).Εν κατακλείδι,για γρήγορη Κυριακάτικη βόλτα,FI... δαγκωτό!Για πιό ήρεμη,χαλαρή και ήσυχη,με το άλλο ήμισυ να ρεμβάζει,vtec.(Πάντα για σύγκριση μεταξύ των δύο μιλάω).

gior-gos
14/04/2014, 19:28
Τελικά,μ@λ@κία που δεν πήρα το FI!:a31:Στη χθεσινή βόλτα του vfrh,πήρα για λίγα χλμ ενός και μου άρεσε... Πρώτον,πιο ελαφρύ κι ευέλικτο.Δεύτερον,πιο νευρικό,ροπάτο χαμηλά,και τρίτον,πιο... πωρωτικό ήχο!(Είχε και after-market εξάτμιση).Ίσως το δικό μου αδικείται,γιατί... πνίγεται με τους καταλύτες και όλα αυτά τα αντιρρυπαντικά ''μπλιμπλίκια''!(Αυτό το FI ήταν '98).Από κατανάλωση βέβαια,ενώ περίμενα ότι θα είχε σημαντικά χαμηλότερη,αποδείχτηκε ελαφρώς καλύτερη (0.1λτ/100χλμ).Εν κατακλείδι,για γρήγορη Κυριακάτικη βόλτα,FI... δαγκωτό!Για πιό ήρεμη,χαλαρή και ήσυχη,με το άλλο ήμισυ να ρεμβάζει,vtec.(Πάντα για σύγκριση μεταξύ των δύο μιλάω).

Του vefariou πηρες;

PetranGR
14/04/2014, 19:34
κουκλί

nicksior
14/04/2014, 19:52
κουκλί

:lol:

Τελικά όλοι γουστάρουμε τη γυναίκα του γείτονα..

PetranGR
14/04/2014, 19:53
:lol:

Τελικά όλοι γουστάρουμε τη γυναίκα του γείτονα..

κλασσικά πράγματα,σε σχέση με τα παλαιότερα,αν ποτέ (κάποια στιγμή θα γίνει) φύγω απο την Supersport κατηγορία ΑΝΕΤΑ θα πηγαινα σε VFR...

LOUKILOUK
14/04/2014, 21:06
Εδώ (Σκωτία) την μια και μόνη εξάτμιση χαμηλά, την θεωρούν καλύτερη λύση ειδικά για το φόρτωμα και αισθητικά ποιο κοντά στην παράδοση των βφρ. Από κοντά που την είδα είναι κούκλα και ποιοτικά δικαιώνει σε μεγάλο βαθμό το όνομα της. Για την δουλειά που φτιάχτηκε να κάνει νομίζω θα διαπρέψει...
Υ.γ. Τελικά από τα παλιά τα βφρ ποιο είναι το καλύτερο;

astrahan
14/04/2014, 22:05
Του vefariou πηρες;Ναι!Ποιός Γιώργος είσαι;Μήπως με το KTM;

astrahan
14/04/2014, 22:42
:lol:

Τελικά όλοι γουστάρουμε τη γυναίκα του γείτονα..:a013:

gior-gos
15/04/2014, 15:22
Ναι!Ποιός Γιώργος είσαι;Μήπως με το KTM;

Οχι, δεν ειμαι αυτος ο Γιωργος :). Το Fi εχει κανα δυο αλογα και λιγο μεγαλυτερη τελικη απ το βετεκ. Το vfr του Αργυρη ομως δεν ειναι μαμα οπότε η συγκριση με βετεκ (ως προς την αποδοση) νομιζω ειναι λιγο ανιση (εκτος κι αν το βετεκ εχει κι αυτο καλουδια πανω) ;). Ως προς το πιο ελαφρυ και ευελικτο πανω κατω τα ιδια ειναι. Ως προς τον ηχο του γραναζωτού θα συμφωνησω (ακομα πιο ωραιο ηχο, κατ εμε, εχει το 750). Τωρα αν κατα βαθος σε ξενερωνει η λειτουργια του vtec που τσαλαπατά τη γραμμικοτητα, κι εδω θα συμφωνησω.


Εδώ (Σκωτία) την μια και μόνη εξάτμιση χαμηλά, την θεωρούν καλύτερη λύση ειδικά για το φόρτωμα και αισθητικά ποιο κοντά στην παράδοση των βφρ. Από κοντά που την είδα είναι κούκλα και ποιοτικά δικαιώνει σε μεγάλο βαθμό το όνομα της. Για την δουλειά που φτιάχτηκε να κάνει νομίζω θα διαπρέψει...
Υ.γ. Τελικά από τα παλιά τα βφρ ποιο είναι το καλύτερο;

Για μενα αυτο

314429

ego_o_idios
15/04/2014, 16:25
:lol:

Τελικά όλοι γουστάρουμε τη γυναίκα του γείτονα..


mono pou i gineka tou gitona goustari ton gitona oxi emas...:lol::lol:

ke den enoo pali ton andra tis:bawl:

astrahan
15/04/2014, 16:45
Οχι, δεν ειμαι αυτος ο Γιωργος :).


Αν δεν ήσουνα στη βόλτα,πώς μαθεύτηκε η ''τράμπα'';Μυστήριο ανεπίλυτο!

gior-gos
15/04/2014, 21:05
Αν δεν ήσουνα στη βόλτα,πώς μαθεύτηκε η ''τράμπα'';Μυστήριο ανεπίλυτο!

Ηξερα για τη βολτα, συναντησα και τον Αργυρη την Κυριακη το πρωι στο περιπτερο, οπότε το φανταστηκα ;)

astrahan
15/04/2014, 23:08
Ηξερα για τη βολτα, συναντησα και τον Αργυρη την Κυριακη το πρωι στο περιπτερο, οπότε το φανταστηκα ;)ΟΚ.Το μυστήριο ελύθη!:wave2:

astrahan
15/04/2014, 23:21
Οχι, δεν ειμαι αυτος ο Γιωργος :). Το Fi εχει κανα δυο αλογα και λιγο μεγαλυτερη τελικη απ το βετεκ. Το vfr του Αργυρη ομως δεν ειναι μαμα οπότε η συγκριση με βετεκ (ως προς την αποδοση) νομιζω ειναι λιγο ανιση (εκτος κι αν το βετεκ εχει κι αυτο καλουδια πανω) ;). Ως προς το πιο ελαφρυ και ευελικτο πανω κατω τα ιδια ειναι. Ως προς τον ηχο του γραναζωτού θα συμφωνησω (ακομα πιο ωραιο ηχο, κατ εμε, εχει το 750). Τωρα αν κατα βαθος σε ξενερωνει η λειτουργια του vtec που τσαλαπατά τη γραμμικοτητα, κι εδω θα συμφωνησω.
1.(εκτος κι αν το βετεκ εχει κι αυτο καλουδια πανω);Εντελώς ''μαμά''.2. (Ως προς το πιο ελαφρυ και ευελικτο πανω κατω τα ιδια ειναι).Η αίσθηση που σου δίνει το FI είναι ότι είναι πιο ελαφρύ.Ίσως το είδος των ελαστικών να συμβάλλει σ'αυτό.3.(Ως προς τον ηχο του γραναζωτού θα συμφωνησω ακομα πιο ωραιο ηχο, κατ εμε, εχει το 750).Δεν το'χω υπ'όψιν,μόνο για το FI έχω άποψη,και είναι όντως πορωτικός!

tsompanis
16/04/2014, 10:29
ωραίο!να το δούμε και να περπατάει λίγο

astrahan
16/04/2014, 17:21
ωραίο!να το δούμε και να περπατάει λίγοΜακάρι!!!Αλλά σε τέτοιους χαλεπούς καιρούς,το μόνο που μπορούμε να ελπίζουμε είναι να ''πετύχουμε'' κανά γιατρούλη φραγκάτο,που από... σπόντα δεν πήρε GS ADVENTURE υπερτούμπανο,την... είδε λίγο HRC,πήρε το καινούργιο VFR,άρχισε η μουρμούρα της κυράς ότι πήρε μηχανή για... μο@νοπαγίδα,(μη γελάτε,έτσι πήρα το bandit 650s '07 με 2500χλμ),και το έβαλε στο car.gr στη μισή τιμή να ''φύγει''!Όνειρα θερινής νυκτός δηλαδή...:cry:

motomaniac
17/04/2014, 11:37
μηπως δεν εισαχθει κιολας Ελαδα?

teogtp
17/04/2014, 12:06
Οχι, δεν ειμαι αυτος ο Γιωργος :). Το Fi εχει κανα δυο αλογα και λιγο μεγαλυτερη τελικη απ το βετεκ. Το vfr του Αργυρη ομως δεν ειναι μαμα οπότε η συγκριση με βετεκ (ως προς την αποδοση) νομιζω ειναι λιγο ανιση (εκτος κι αν το βετεκ εχει κι αυτο καλουδια πανω) ;). Ως προς το πιο ελαφρυ και ευελικτο πανω κατω τα ιδια ειναι. Ως προς τον ηχο του γραναζωτού θα συμφωνησω (ακομα πιο ωραιο ηχο, κατ εμε, εχει το 750). Τωρα αν κατα βαθος σε ξενερωνει η λειτουργια του vtec που τσαλαπατά τη γραμμικοτητα, κι εδω θα συμφωνησω.



Για μενα αυτο

314429
Τι γ@ματο μηχανακι ηταν αυτο!
Ροπατο σαν ηλεκτροκινητηρας ενα πραγμα!