PDA

View Full Version : Yamaha SR400 2013



MikeG
05/11/2013, 11:57
Big news from Yamaha Europe on the eve of the EICMA show—the return of the SR400 to Europe, three new Yard Built Customs, and a factory custom version of the MT-09—revealed by Mr Valentino Rossi. Here’s one manufacturer that ‘gets it.’

http://www.visordown.com/motorcycle-news-new-bikes/sr400-coming-to-europe/22966.html

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10152164450537741.1073741836.51822757740&type=1

303037

sapila racing
05/11/2013, 12:09
Γουστάρω πολύ να το φέρουν το SR, αλλά δεν είναι σίγουρο ακόμα.
Μακάρι να το φέρουν και σαν 500, αλλά αυτό είναι πολύ χλωμό.

MikeG
05/11/2013, 12:11
Γουστάρω πολύ να το φέρουν το SR, αλλά δεν είναι σίγουρο ακόμα.
Μακάρι να το φέρουν και σαν 500, αλλά αυτό είναι πολύ χλωμό.

Αφού ανακοινώθηκε επίσημα ότι θα το φέρνουν Ευρώπη και πάλι. Δε το θεωρείς σίγουρο για Ελλάδα; Αν είναι έτσι θα παίζει σίγουρα "παρεισαγωγή", αν είναι σύμφωνο με Euro προδιαγραφές.

sapila racing
05/11/2013, 12:20
Αφού ανακοινώθηκε επίσημα ότι θα το φέρνουν Ευρώπη και πάλι. Δε το θεωρείς σίγουρο για Ελλάδα; Αν είναι έτσι θα παίζει σίγουρα "παρεισαγωγή", αν είναι σύμφωνο με Euro προδιαγραφές.

Δεν έχω δεί ακόμα καμμία επίσημη ανακοίνωση. Που την είδες? :confused:

MikeG
05/11/2013, 12:24
Δεν έχω δεί ακόμα καμία επίσημη ανακοίνωση. Που την είδες? :confused:

Όλα τα άρθρα αυτό γράφουν. Ακόμα και το κομμάτι που έχω παραθέσει.

sapila racing
05/11/2013, 12:30
Όλα τα άρθρα αυτό γράφουν. Ακόμα και το κομμάτι που έχω παραθέσει.

Mike πουθενά δεν έχιε πει ακόμα η Yamaha οτι θα φέρει το SR400 στην Ευρώπη. Αυτό που έχει πει είναι οτι το μελετάει.
Το οτι θα είναι στο Μιλάνο είναι πολύ θετικό, και προφανώς ετσι θα κανει σφυγμομέτρηση για το αν συμφέρει να το φέρουν.

astroman76
05/11/2013, 13:03
θα πουλησει εχουμε γεμησει χιπστερς αλωστε που ξερουν τι θα πει caferacer πλεον!!!! θα γηνει χαμος χαχααχαχαχα

sapila racing
05/11/2013, 13:05
θα πουλησει εχουμε γεμησει χιπστερς αλωστε που ξερουν τι θα πει caferacer πλεον!!!! θα γηνει χαμος χαχααχαχαχα

Αμα έρθει θα βρώ ενα μεταχειρισμένο φτηνά μετα απο κανα δυο χρόνια και θα το πάρω.
Πολλοί δεν ξερουν τι θα πεί μανιβέλλα σε μονοκυλινδρο και χωρίς αυτόματο αποσυμπιεστή. ;)

Campeador
05/11/2013, 15:38
Δεν έχω δεί ακόμα καμμία επίσημη ανακοίνωση. Που την είδες? :confused:

http://www.eicma.it/en/2013/11/yamaha-sr400/

http://www.yamaha-motor.eu/eu/products/motorcycles/sport-heritage/index.aspx

astroman76
05/11/2013, 15:42
Αμα έρθει θα βρώ ενα μεταχειρισμένο φτηνά μετα απο κανα δυο χρόνια και θα το πάρω.
Πολλοί δεν ξερουν τι θα πεί μανιβέλλα σε μονοκυλινδρο και χωρίς αυτόματο αποσυμπιεστή. ;)

και εγω ετσι θα κανω αν και θα γουσταρα να βρω ενα Suzuki Temper πολυ ομορφο μοτερακι απο Savage...

@ngelos
05/11/2013, 15:48
Ερχόταν και πριν από μερικά χρόνια ένα SR 250άρι αν δν με απατάει η μνήμη μου αλλά δν είχε πουλήσει και τίποτα...Τώρα βέβαια,όπως,είπατε το έχουμε γυρίσει και στα στρογγυλοφάναρα και τα cafe racers αλλά και πάλι δν το κόβω να κάνει και πάταγο.;)

edit:6000Ε :eek::eek::eek:

sapila racing
05/11/2013, 15:57
http://www.eicma.it/en/2013/11/yamaha-sr400/

http://www.yamaha-motor.eu/eu/products/motorcycles/sport-heritage/index.aspx

Ωραίος! :wave2:

Εχουν βαλει και τιμή, οπότε φαίνεται οτι είναι πλέον γεγονός.
Ακριβό μου φαίνεται βέβαια, αλλά εγω έχω το παλιό. :p

Campeador
05/11/2013, 16:10
Εγώ το σκεφτόμουν για πρώτο μηχανάκι και απογοητεύτηκα από την τιμή .

Πάντως γιάπης δεν είμαι .

Και χωρίς να δηλώνω μηχανόβιος ή έμπειρος στο μυαλό μου πάντα έτσι ήταν ( /έδειχναν) τα μηχανάκια , είναι ευτυχές για εμένα το γεγονός ότι κυκλοφορεί αυτό ( και το w800 ) .

Ακόμη σκέφτομαι ότι ένα τέτοιο μηχανάκι θα είναι μια χαρά για την καθημερινή χρήση στην πόλη , και από την πλευρά της κατανάλωσης καυσίμου .

Αν έρθει Ελλάδα , να περιμένουμε ακόμα υψηλότερη τιμή ;

sapila racing
05/11/2013, 16:19
Εγώ το σκεφτόμουν για πρώτο μηχανάκι και απογοητεύτηκα από την τιμή .

Πάντως γιάπης δεν είμαι .

Και χωρίς να δηλώνω μηχανόβιος ή έμπειρος στο μυαλό μου πάντα έτσι ήταν ( /έδειχναν) τα μηχανάκια , είναι ευτυχές για εμένα το γεγονός ότι κυκλοφορεί αυτό ( και το w800 ) .

Ακόμη σκέφτομαι ότι ένα τέτοιο μηχανάκι θα είναι μια χαρά για την καθημερινή χρήση στην πόλη , και από την πλευρά της κατανάλωσης καυσίμου .

Αν έρθει Ελλάδα , να περιμένουμε ακόμα υψηλότερη τιμή ;

Το θέμα της μανιβέλας το κατέχεις? ΄
Αν ναι, είναι όντως μια χαρά και με τον ψεκασμό φαντάζομαι θα είναι και πολύ οικονομικό.
Αν όχι αστο.

Campeador
05/11/2013, 16:24
Δεν είμαι βέβαιος ότι καταλαβαίνω σε τι αναφέρεσαι , αλλά θα υποθέσω ότι είναι κάτι που μαθαίνεται ( ; ) .

Αν αναφέρεσαι στις ιδιαιτερότητες της μανιβέλας του συγκεκριμένου , διάβασα - αν δεν κάνω λάθος - ότι κάτι έκαναν γι'αυτό , αλλά δεν είμαι απολύτως βέβαιος , όπως είπα .

MikeG
05/11/2013, 16:25
Αν αναφέρεσαι στις ιδιαιτερότητες της μανιβέλας του συγκεκριμένου , διάβασα - αν δεν κάνω λάθος - ότι κάτι έκαναν γι'αυτό , αλλά δεν είμαι απολύτως βέβαιος , όπως είπα .


Έβαλαν αποσυμπιεστή.

sapila racing
05/11/2013, 16:31
Δεν είμαι βέβαιος ότι καταλαβαίνω σε τι αναφέρεσαι , αλλά θα υποθέσω ότι είναι κάτι που μαθαίνεται ( ; ) .

Αν αναφέρεσαι στις ιδιαιτερότητες της μανιβέλας του συγκεκριμένου , διάβασα - αν δεν κάνω λάθος - ότι κάτι έκαναν γι'αυτό , αλλά δεν είμαι απολύτως βέβαιος , όπως είπα .

Μαλλον λες για τον αποσυμπιεστή.
Δεν είναι καινούριος, έτσι είναι απο το 1978.
Το SR είχε ενα θέμα να το βαλεις μπρός όταν ήταν ζεστό, όπως ολα τα μεγαλα μονοκύλινδρα, αλλά στο SR ηταν και ειναι λίγο χειρότερα.
Με τον ψεκασμό όμως φαντάζομαι οτι δεν θα έχει το ίδιο θέμα.

Παντως αν είναι να πηγαίνεις διαδρομές στην πόλη και να σβήνεις/βαζεις μπρός αρκετές φορές την ημέρα μαλλον θα σου κακοφανεί.

Campeador
05/11/2013, 16:36
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά .

Για την τιμή , πως τα βλέπετε τα πράγματα ;

sapila racing
05/11/2013, 16:43
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά .

Για την τιμή , πως τα βλέπετε τα πράγματα ;

Ακριβό είναι στα 6000, κι αν ακριβυνει κι αλλο για την Ελλάδα τρεχαγύρευε.
Με 1500 Ευρώ έβρισκες σχετικά καλό SR500 στην Ελλάδα μεχρι πρότινος.
Τωρα εχουν εξαφανιστεί, μπας και τα εχουν παρει να τα κοψοράψουν?

Λευκάδιος
05/11/2013, 18:30
Γουστάρω πολύ να το φέρουν το SR, αλλά δεν είναι σίγουρο ακόμα.
Μακάρι να το φέρουν και σαν 500, αλλά αυτό είναι πολύ χλωμό.Το 500 παραγεται?Και αν παραγεται γιατι προωθουν στην Ευρωπη το 400?

RORY FOR EVER
05/11/2013, 18:36
Το 500 παραγεται?Και αν παραγεται γιατι προωθουν στην Ευρωπη το 400? Ισως, δεν ειμαι βεβαιος,να εχει να κανει με το διπλωμα Α2.KΑΙ ΝΟΜΙΖΩ,ας με διορθωσει ο S.Racing, αν κανω λαθος, εχει σταματησει εδω και πολυ καιρο η παραγωγη του sr500...Πολυ ωραιες μηχανες και οι 2!Πουλησαν κοντα 130.000 κομματια απο το 1978 μεχρι και το 2010 σε ολον τον κοσμο...

RORY FOR EVER
05/11/2013, 18:40
Ερχόταν και πριν από μερικά χρόνια ένα SR 250άρι αν δν με απατάει η μνήμη μου αλλά δν είχε πουλήσει και τίποτα...Τώρα βέβαια,όπως,είπατε το έχουμε γυρίσει και στα στρογγυλοφάναρα και τα cafe racers αλλά και πάλι δν το κόβω να κάνει και πάταγο.;)

edit:6000Ε :eek::eek::eek: υπηρχε και sr125...Οντως η τιμη ειναι χτυπημενη πολυ...αλλα τι να κανουμε...

Campeador
06/11/2013, 03:19
Ακριβό είναι στα 6000, κι αν ακριβυνει κι αλλο για την Ελλάδα τρεχαγύρευε.


Γενικά , πως το βλέπετε ;

Θα ανέβει κι άλλο η τιμή στην ελληνική αντιπροσωπεία ;

sapila racing
06/11/2013, 10:11
Το 500 παραγεται?Και αν παραγεται γιατι προωθουν στην Ευρωπη το 400?

Oχι δεν παράγεται πλέον. Σταμάτησε το 1999.


Ισως, δεν ειμαι βεβαιος,να εχει να κανει με το διπλωμα Α2.KΑΙ ΝΟΜΙΖΩ,ας με διορθωσει ο S.Racing, αν κανω λαθος, εχει σταματησει εδω και πολυ καιρο η παραγωγη του sr500...Πολυ ωραιες μηχανες και οι 2!Πουλησαν κοντα 130.000 κομματια απο το 1978 μεχρι και το 2010 σε ολον τον κοσμο...

Δες παραπανω.


Γενικά , πως το βλέπετε ;

Θα ανέβει κι άλλο η τιμή στην ελληνική αντιπροσωπεία ;

Γενικά στην Ελλάδα όλες οι μοτο είναι λίγο ακριβότερες απο οτι σε αλλες χώρες της Ευρώπης, οπότε δεν βλέπω γιατί να την γλυτώσει το SR.

Eίναι απλή αλλά ποιοτική μοτοσυκλέτα, με τα χρώμιά της κλπ και τρομερά αξιόίστη. Ειναι 100% made in Japana και αυτό σιγουρα ανεβαζει την τιμή.
Θα περίμενε κανείς να ειναι πιο φτηνό μια κι εχει αποσβέσει το κόστος της αρχικής επένδυσης εδω και δεκαετίες, αλλά δεν είναι.
Παντως εγώ χαίρομαι που θα συνεχίσει γιατί η Yamaha είχε κόψει ήδη αρκετούς κωδικούς ανταλλακτικών.

RORY FOR EVER
06/11/2013, 12:36
Custom, sport classic, new-retro, ας το ονομασουμε οπως θελουμε, αν και οι γειτονες μας οι Ιταλοι μιλουν κατα λεξη για..."το νεο sr400, ενα πολυ εντυπωσιακο ιαπωνικο custom απο τη Yamaha..."(ιστοτοπος EICMA 2013)..Οπως και να χει ΕΛΠΙΖΩ η ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ να μη μου χαλασει το ονειρο!!3 ολοκληρα χρονια το περιμενω...οπως περιμενω κι ενα κλασικο custom μικρομεσαιου κυβισμου...Να δουμε τι θα γινει και με τη νεα HD500 ΚΑΙ 750...αλλα και την τιμη της νεας xv950R...Τελοσπαντων, χτες μολις δεχτηκα την πληροφορια(απο την Ιταλια) επεσα με τα μουτρα μεσα στον ιστοτοπο της EICMA αλλα και σε αλλες ιταλικες ιστοσελιδες οι οποιες εχουν αρκετα ρεπορταζ σχετικα με το θεμα...Εχουμε και λεμε λοιπον...Θα γινει εισαγωγη το Φεβρουαριο στο απλο μοντελο(σε 2 χρωματισμους μαυρο μεταλλικο-γκρι μεταλλικο/ το γκρι αντικατεστησε το αρχικο λευκο περλα..)αλλα και στο λεγομενο ΕΠΕΤΕΙΑΚΟ-ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ(35TH ANNIVERSARY 1978-2012) πρασινο χρωμα με καφε σελα κι εντυπωσιακα χρυσαφι γραφικα στο στροφομετρο,στα πλαϊνα καπακια, στη σελα, αλλα και σε μια μικρη μεταλλικη πινακιδα χτυπημενη με αριθμηση(απο το 1 εως το 1000) ειτε στο φτερο ειτε στο πλαισιο...Επισης θα υπαρχουν και τα πληρως καστομαρισμενα μοντελα(3 διαφορετικα κομματια) των WRENCHMONKEYS και των KEDO'S YARD BUILD συνοδεια ειδικου κιτ...Τωρα η τιμη???Πολυ καυτερη...:a37: Και δυστυχως με τα Τ.Τ. τουλαχιστον στην Ιταλια θα ανεβει κι αλλο...Εκτιμουν γυρω στα 6.200 οι γειτονες...ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ???

byron
06/11/2013, 12:49
Custom, sport classic, new-retro, ας το ονομασουμε οπως θελουμε, αν και οι γειτονες μας οι Ιταλοι μιλουν κατα λεξη για..."το νεο sr400, ενα πολυ εντυπωσιακο ιαπωνικο custom απο τη Yamaha..."(ιστοτοπος EICMA 2013)..Οπως και να χει ΕΛΠΙΖΩ η ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ να μη μου χαλασει το ονειρο!!3 ολοκληρα χρονια το περιμενω...οπως περιμενω κι ενα κλασικο custom μικρομεσαιου κυβισμου...Να δουμε τι θα γινει και με τη νεα HD500 ΚΑΙ 750...αλλα και την τιμη της νεας xv950R...Τελοσπαντων, χτες μολις δεχτηκα την πληροφορια(απο την Ιταλια) επεσα με τα μουτρα μεσα στον ιστοτοπο της EICMA αλλα και σε αλλες ιταλικες ιστοσελιδες οι οποιες εχουν αρκετα ρεπορταζ σχετικα με το θεμα...Εχουμε και λεμε λοιπον...Θα γινει εισαγωγη το Φεβρουαριο στο απλο μοντελο(σε 2 χρωματισμους μαυρο μεταλλικο-γκρι μεταλλικο/ το γκρι αντικατεστησε το αρχικο λευκο περλα..)αλλα και στο λεγομενο ΕΠΕΤΕΙΑΚΟ-ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ(35TH ANNIVERSARY 1978-2012) πρασινο χρωμα με καφε σελα κι εντυπωσιακα χρυσαφι γραφικα στο στροφομετρο,στα πλαϊνα καπακια, στη σελα, αλλα και σε μια μικρη μεταλλικη πινακιδα χτυπημενη με αριθμηση(απο το 1 εως το 1000) ειτε στο φτερο ειτε στο πλαισιο...Επισης θα υπαρχουν και τα πληρως καστομαρισμενα μοντελα(3 διαφορετικα κομματια) των WRENCHMONKEYS και των KEDO'S YARD BUILD συνοδεια ειδικου κιτ...Τωρα η τιμη???Πολυ καυτερη...:a37: Και δυστυχως με τα Τ.Τ. τουλαχιστον στην Ιταλια θα ανεβει κι αλλο...Εκτιμουν γυρω στα 6.200 οι γειτονες...ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ???

Τι ακριβώς περιμένεις τόσα χρόνια? Το SR ??:confused:

@ngelos
06/11/2013, 13:14
Τι ακριβώς περιμένεις τόσα χρόνια? Το SR ??:confused:

:lol::lol::lol:

sapila racing
06/11/2013, 13:15
Τι ακριβώς περιμένεις τόσα χρόνια? Το SR ??:confused:

Ναι ρε γιατί? :p

RORY FOR EVER
06/11/2013, 14:45
Ναι ρε γιατί? :p Συναδελφοι, δεν ξερω τι μηχανακια σας αρεσουν...ειναι πιθανον να μην εχουμε τα ιδια γουστα η την ιδια αντικειμενικη ενημερωση...Αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα...Μηπως θα μπορουσατε να μου προτεινετε κατι αλλο στα ιδια χρηματα και στον ιδιο περιπου κυβισμο??Μη μου πειτε το Enfield... Ασχετο...αν υπαρχει κατι που με ενθουσιαζει σ' αυτο το φορουμ ειναι το χιουμορ και οι "πειρακτικες στιχομυθιες"...:D

sapila racing
06/11/2013, 14:52
Συναδελφοι, δεν ξερω τι μηχανακια σας αρεσουν...ειναι πιθανον να μην εχουμε τα ιδια γουστα η την ιδια αντικειμενικη ενημερωση...Αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα...Μηπως θα μπορουσατε να μου προτεινετε κατι αλλο στα ιδια χρηματα και στον ιδιο περιπου κυβισμο??Μη μου πειτε το Enfield... Ασχετο...αν υπαρχει κατι που με ενθουσιαζει σ' αυτο το φορουμ ειναι το χιουμορ και οι "πειρακτικες στιχομυθιες"...:D

Στα ίδια χρήματα? Στα 6000 Ευρω εννοείς? Μα με τόσα παίρνεις σχεδόν ότι θέλεις μεταχειρισμένο.
Eφ όσον σου αρέσει το SR κι εφ όσον δεν σε προβληματίζει η μανιβέλα του, μην περιμένεις πότε θα έρθει το νεο ψεκαστό 400 και ψάξε για ένα καλό παλιό 500 στο 1/3 των χρημάτων.
Αν παλι θέλεις καινούριο, ε τότε περίμενέ το.

RORY FOR EVER
06/11/2013, 14:54
Στα ίδια χρήματα? Στα 6000 Ευρω εννοείς? Μα με τόσα παίρνεις σχεδόν ότι θέλεις μεταχειρισμένο.
Eφ όσον σου αρέσει το SR κι εφ όσον δεν σε προβληματίζει η μανιβέλα του, μην περιμένεις πότε θα έρθει το νεο ψεκαστό 400 και ψάξε για ένα καλό παλιό 500 στο 1/3 των χρημάτων.
Αν παλι θέλεις καινούριο, ε τότε περίμενέ το.Δε με προβληματιζει καθολου η μανιβελα και ναι...θα περιμενω το καινουργιο...

byron
06/11/2013, 15:16
Δε με προβληματιζει καθολου η μανιβελα και ναι...θα περιμενω το καινουργιο...

Βασικά, αυτό που λέει και ο Sap.Racing εννοώ. Το SR είναι ένα μηχανάκι που έβρισκες με σχετική ευκολία σε κλάσμα των χρημάτων όλα αυτά τα χρόνια. Υπήρχαν μάλιστα και κάτι μεταχειρισμένα από Japan που είχαν πάνω τους και πολλά extra, από εξατμίσεις μέχρι μοτέρ και ντεπόζιτα αλουμινίου και ήταν και 500άρια.
Υπ΄όψην οτι το 400 δεν θα βάζει και φωτιά στο δρόμο, έτσι? Δηλαδή, φτιαγμένο παπί μπορεί να περνάει από πάνω του...

Περί ορέξεως βέβαια...

RORY FOR EVER
06/11/2013, 16:16
Βασικά, αυτό που λέει και ο Sap.Racing εννοώ. Το SR είναι ένα μηχανάκι που έβρισκες με σχετική ευκολία σε κλάσμα των χρημάτων όλα αυτά τα χρόνια. Υπήρχαν μάλιστα και κάτι μεταχειρισμένα από Japan που είχαν πάνω τους και πολλά extra, από εξατμίσεις μέχρι μοτέρ και ντεπόζιτα αλουμινίου και ήταν και 500άρια.
Υπ΄όψην οτι το 400 δεν θα βάζει και φωτιά στο δρόμο, έτσι? Δηλαδή, φτιαγμένο παπί μπορεί να περνάει από πάνω του...

Περί ορέξεως βέβαια... Λογω ηλικιας:a024: (ειμαι 44...) προτιμω τη χαλαρη οδηγηση πλεον..Τα γνωριζω οσα λες, αλλα δε με ενοχλουν καθολου...Και κατι ακομη...χαιρομαι που οποτε χρειαστει,αφηνετε το χιουμορ στην ακρη για να μιλησετε σοβαρα για τις μηχανες...Ψαχνω για κατι καινουργιο πλεον και οι επιλογες μου ειναι πολυ περιορισμενες, οπως ξερεις, εννοω στα μικρομεσαιου κυβισμου...Αν ειχα 10 χιλιαρικα ξερω τι θα αγοραζα...αλλα το μπατζετ μου ειναι το πολυ μεχρι τα 6, για του χρονου τουλαχιστον..Επισης, εχω αγορασει μονο μεταχειρισμενες μοτο στη ζωη μου(με εξαιρεση το YBR125 το οποιο εχω ακομη...)Να μη χαρω κι εγω μια καινουργια μηχανη??

byron
06/11/2013, 17:27
Λογω ηλικιας:a024: (ειμαι 44...)

Ε μιλα ρε μαν... Στα 44 τι να πάρεις? Tuono και να κάνεις το ατίθασο νιάτο? :tooth:



Να μη χαρω κι εγω μια καινουργια μηχανη

Oxi. Με τα λεφτά που έχει το SR καινούργιο πάιρνεις ότι μηχανάκι σε κλασσική γραμμή θέλεις. Το Τhruxton ή ένα W800 πόσο έχει μεταχειρισμένο?

RORY FOR EVER
06/11/2013, 17:37
Ε μιλα ρε μαν... Στα 44 τι να πάρεις? Tuono και να κάνεις το ατίθασο νιάτο? :tooth:




Oxi. Με τα λεφτά που έχει το SR καινούργιο πάιρνεις ότι μηχανάκι σε κλασσική γραμμή θέλεις. Το Τhruxton ή ένα W800 πόσο έχει μεταχειρισμένο?

Ναιαι...σωστος!Εδω συμφωνω.../Λες φιλε μου να μην ξερω τις τιμες?Και hd 883 βρισκω-το πολυ πενταετιας...-με 6.000 ευρω.Ελπιζω σε κατι καινουργιο οχι μεγαλυτερο των 500cc πρωτα απ' ολα για λογους οικονομιας...

harris_x
06/11/2013, 22:16
Tuono και να κάνεις το ατίθασο νιάτο? :tooth:
... και να κάνεις σούζες στην παραλιακή.... α πα πα πα πα :lol:


Oxi. Με τα λεφτά που έχει το SR καινούργιο πάιρνεις ότι μηχανάκι σε κλασσική γραμμή θέλεις. Το Τhruxton ή ένα W800 πόσο έχει μεταχειρισμένο?Thruxton βρίσκεις από 5000 ;) και το μηχανάκι είναι α π ί σ τ ε υ τ ο.

RORY FOR EVER
06/11/2013, 22:25
...Μαζι σου:a013:...αλλα ειπαμε...εχω κι εγω τις εμμονες μου...Θελω κατι καινουργιο μετα απο τοσα χρονια...αν ειχα δεκαρικο θα επαιρνα Τ100 BLACK Η vn900 classic η w800 η κατι παραπλησιο...Με τα 6.000 μαλλον προς το sr400 θα παω...εκτος αν υπαρχει καμια εκπληξη απο τη hd η την bmw...Θα δουμε...

sapila racing
07/11/2013, 10:06
Eγώ με τα 6000 θα έπαιρνα ακόμα ένα SR500 και θα το έκανα έτσι να παω να τους πατήσω στο grab the flag. :D

RORY FOR EVER
07/11/2013, 15:03
Eγώ με τα 6000 θα έπαιρνα ακόμα ένα SR500 και θα το έκανα έτσι να παω να τους πατήσω στο grab the flag. :D ειναι ωραιο, ενταξει...αλλα εχω φαει κι εγω τα κολληματα μου.Θα παλεψω να παρω το καινουργιο SR400, αν ερθει στην Ελλαδα...Ευχαριστω παντως...

stynikop
07/11/2013, 16:36
...Μαζι σου:a013:...αλλα ειπαμε...εχω κι εγω τις εμμονες μου...Θελω κατι καινουργιο μετα απο τοσα χρονια...αν ειχα δεκαρικο θα επαιρνα Τ100 BLACK Η vn900 classic η w800 η κατι παραπλησιο...Με τα 6.000 μαλλον προς το sr400 θα παω...εκτος αν υπαρχει καμια εκπληξη απο τη hd η την bmw...Θα δουμε...

Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα βεβαίως, αλλά έχεις ένα καλό μπάτζετ (τα 6 χιλιάρικα), το όνειρό σου είναι μεγάλα δικύλινδρα (harley - με γεια σου με χαρά σου, δικό σου το κεφάλι για να βαράς στο τέλος :lol: - triumph κτλ) μιλάς για τ100 και w800 και θα περιμένεις να έρθει στην Ελλάδα για να πας να τα σκάσεις για ένα καινούριο μονοκύλινδρο sr400;

Χωρίς να έχω καμία από αυτές, μου φαίνεται πως πέρα από το γυμνό ρετρό στυλ (το sr περισσότερο προς ρετρο 80s στυλ, τότε που άνθισε και ο όρος custom που αναφέρεις και ξαναναφέρεις...!) ως προς το στήσιμο, το βάρος και φαντάζομαι και την αίσθηση δεν βλέπω να έχουν σχέση.
Προφανώς δε λέω πως η μία είναι καλύτερη επιλογή από την άλλη (η καθεμία με τις χάρες της μάλλον)... αλλά μου φαίνονται πολύ διαφορετικές για να μπαίνουν στο ίδιο πλάνο...
Μπορεί να κάνω και λάθος :cool:

RORY FOR EVER
07/11/2013, 17:03
Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα βεβαίως, αλλά έχεις ένα καλό μπάτζετ (τα 6 χιλιάρικα), το όνειρό σου είναι μεγάλα δικύλινδρα (harley - με γεια σου με χαρά σου, δικό σου το κεφάλι για να βαράς στο τέλος :lol: - triumph κτλ) μιλάς για τ100 και w800 και θα περιμένεις να έρθει στην Ελλάδα για να πας να τα σκάσεις για ένα καινούριο μονοκύλινδρο sr400;

Χωρίς να έχω καμία από αυτές, μου φαίνεται πως πέρα από το γυμνό ρετρό στυλ (το sr περισσότερο προς ρετρο 80s στυλ, τότε που άνθισε και ο όρος custom που αναφέρεις και ξαναναφέρεις...!) ως προς το στήσιμο, το βάρος και φαντάζομαι και την αίσθηση δεν βλέπω να έχουν σχέση.
Προφανώς δε λέω πως η μία είναι καλύτερη επιλογή από την άλλη (η καθεμία με τις χάρες της μάλλον)... αλλά μου φαίνονται πολύ διαφορετικές για να μπαίνουν στο ίδιο πλάνο... Μπορεί να κάνω και λάθος :cool: Ενταξει, ενταξει...OK κατανοητο...Εσυ αν ειχες 10.000 ευρω η 6.000ευρω τι καινουργιο θα αγοραζες?
Ψαχνω για καινουργιο και οχι για μεταχειρο... Για δωστε τα φωτα σας στον "τυφλο" που εχει μπλεξει τα μονοκυλινδρα με τα δικυλινδρα...λεμε τωρα...Τι κακο EXEI το καινουργιο SR400??

byron
07/11/2013, 17:51
Τι κακο EXEI το καινουργιο SR400??

Τίποτα. Μια χαρά είναι ένα καινούργιο SR, απλά οι περισσότεροι το κρίνουμε με κριτήρια value for money. Αν σου αρέσει τόσο πολύ το μηχανάκι ανεξαρτήτος κόστους, απλά το παίρνεις και δεν ρωτάς κανέναν.
Αν όμως ψάχνεις κάτι που σου αρέσει μεν, αλλά δεν σκοπεύεις να το παντρευτείς και πιθανόν να χρειαστεί να το πουλήσεις θα είναι μια κακή αγορά.

RORY FOR EVER
07/11/2013, 18:11
Τίποτα. Μια χαρά είναι ένα καινούργιο SR, απλά οι περισσότεροι το κρίνουμε με κριτήρια value for money. Αν σου αρέσει τόσο πολύ το μηχανάκι ανεξαρτήτος κόστους, απλά το παίρνεις και δεν ρωτάς κανέναν.
Αν όμως ψάχνεις κάτι που σου αρέσει μεν, αλλά δεν σκοπεύεις να το παντρευτείς και πιθανόν να χρειαστεί να το πουλήσεις θα είναι μια κακή αγορά. Δε νομιζω να ειπα οτι η τιμη του δεν ειναι ΠΑΡΑΛΟΓΗ??Ετσι...Το αντιθετο ειπα...Αλλα..δεν εχω πολλες επιλογες για κατι καινουργιο...Αυτο ειναι το προβλημα μου.Απο μεταχειρισμενα υπαρχουν αρκετες επιλογες...Βρισκει κανεις ο,τι θελει...ανεξαρτητα απο την κατηγορια στην οποια ανηκουν...

RORY FOR EVER
07/11/2013, 18:27
...Και κατι ακομη, μολονοτι σεβομαι απολυτα το φορουμ,τους συντελεστες και τα μελη του(δεν ειναι και λιγα τα 35.000 εγγεγραμμενα ατομα?? Ετσι...)το μονο που ρωτησα ειναι αν και κατα ποσο "θα εισαχθει καποτε στην Ελλαδα[/I]..."Τιποτα λιγοτερο, τιποτα περισσοτερο..Αν ηθελα ουσιαστικη αξιολογηση θα ρωτουσα καποιον που ειχε η εχει στην κατοχη του το SR...Γιατι οχι τον S.racing?

harris_x
07/11/2013, 21:31
...Και κατι ακομη, μολονοτι σεβομαι απολυτα το φορουμ,τους συντελεστες και τα μελη του(δεν ειναι και λιγα τα 35.000 εγγεγραμμενα ατομα?? Ετσι...)το μονο που ρωτησα ειναι αν και κατα ποσο "θα εισαχθει καποτε στην Ελλαδα[/I]..."Τιποτα λιγοτερο, τιποτα περισσοτερο..Αν ηθελα ουσιαστικη αξιολογηση θα ρωτουσα καποιον που ειχε η εχει στην κατοχη του το SR...Γιατι οχι τον S.racing?
Φορουμ ειναι και κουβέντα γίνεται, το οτι ενδεχομένως ρωτησες κατι συγκεκριμένο δεν σημαίνει πως δεν θα πουμε και τη γνωμη μας ;)

RORY FOR EVER
07/11/2013, 21:43
Φορουμ ειναι και κουβέντα γίνεται, το οτι ενδεχομένως ρωτησες κατι συγκεκριμένο δεν σημαίνει πως δεν θα πουμε και τη γνωμη μας ;) Καμια αντιρρηση...:a013:Αρκει να μην υπαρχουν προκαταληωη,φανατιλα και απεχθεια...

harris_x
07/11/2013, 21:45
Αρκει να μην υπαρχουν προκαταληωη,φανατιλα και απεχθεια...δεν διέκρινα κάτι τέτοιο.
αναφέρεσαι κάπου συγκεκριμένα;

stynikop
07/11/2013, 23:11
Καμια αντιρρηση...:a013:Αρκει να μην υπαρχουν προκαταληωη,φανατιλα και απεχθεια...

Εσύ πού τα είδες όλα αυτά; Φανατίλα, προκατάληψη και απέχθεια;;;; είδες κάτι τέτοιο ή μιλάμε για να μιλάμε τώρα;;;

Μη θίγεσαι κι εσύ για το τίποτα....
Αλλά όταν συζητάς δημόσια θα ακούσεις και γνώμες άλλων, και πιθανόν να μην σου λένε όλοι τι τέλειος που είσαι, πόσο πολλά χιλιόμετρα έχεις κάνει, πόσα πολλά γνωρίζεις και τι ωραίο γούστο έχεις στις μηχανές, γιατί δεν είμαστε πιτσιρίκια, έχουμε όλοι μας τις εμπειρίες μας και ο καθένας μας το βλέπει από τη δική του σκοπιά.
Αφού σου αρέσει και το φόρουμ θα γνωρίζεις πως ο καθένας μας έχει άποψη για τα πάντα (εμού συμπεριλαμβανομένου), ακόμη και για το ποια είναι καλύτερη μηχανή για τον άλλον και συχνά μας αρέσει να την εκφράζουμε!! ;)
Άλλωστε ξέρεις τι λένε... "όλοι έχουν άποψη, είναι σαν την....








... όρεξη για βόλτες" !!!!!

Χωρίς κακίες και λοιπά...

RORY FOR EVER
07/11/2013, 23:26
Εσύ πού τα είδες όλα αυτά; Φανατίλα, προκατάληψη και απέχθεια;;;; είδες κάτι τέτοιο ή μιλάμε για να μιλάμε τώρα;;;

Μη θίγεσαι κι εσύ για το τίποτα....
Αλλά όταν συζητάς δημόσια θα ακούσεις και γνώμες άλλων, και πιθανόν να μην σου λένε όλοι τι τέλειος που είσαι, πόσο πολλά χιλιόμετρα έχεις κάνει, πόσα πολλά γνωρίζεις και τι ωραίο γούστο έχεις στις μηχανές, γιατί δεν είμαστε πιτσιρίκια, έχουμε όλοι μας τις εμπειρίες μας και ο καθένας μας το βλέπει από τη δική του σκοπιά.
Αφού σου αρέσει και το φόρουμ θα γνωρίζεις πως ο καθένας μας έχει άποψη για τα πάντα (εμού συμπεριλαμβανομένου), ακόμη και για το ποια είναι καλύτερη μηχανή για τον άλλον και συχνά μας αρέσει να την εκφράζουμε!! ;)
Άλλωστε ξέρεις τι λένε... "όλοι έχουν άποψη, είναι σαν την....








... όρεξη για βόλτες" !!!!!

Χωρίς κακίες και λοιπά...
ΧΩΡΙΣ ΚΑΚΙΕΣ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ...Ηταν λιγο δυσκολη μερα η σημερινη για μενα...Γι' αυτο και οι απαντησεις μου ηταν λιγο ¨κοφτες" Εχω τον εξαχρονο γιο μου αρρωστο με πυρετο(ελπιζω οχι επειδη του αρεσει η κοκκινη ducati η παρκαρισμενη μονιμα διπλα στο περιπτερο...:) ) θα "απολογηθω" αυριο...Και οχι, δεν ειμαι τελειος, αλλα ακριβοδικαιος...

stynikop
07/11/2013, 23:45
ΧΩΡΙΣ ΚΑΚΙΕΣ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ...Και οχι, δεν ειμαι τελειος, αλλα ακριβοδικαιος...

Rory ο ακριβοδίκαιος! :beer:
Απολογίες συνήθως ζητά ο ανακριτής ή ο δικαστής πιστεύω, κι εγώ δεν είμαι τίποτα από τα δύο, άρα είναι περιττές.
Τέλειος δεν είμαι ούτε εγώ και ούτε κανένας μας, αλλά για το δίκαιος ή το ακριβοδίκαιος, συνήθως δεν είμαστε οι αντικειμενικότεροι κριτές του εαυτού μας... ;)

sapila racing
08/11/2013, 10:08
ΧΩΡΙΣ ΚΑΚΙΕΣ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ...Ηταν λιγο δυσκολη μερα η σημερινη για μενα...Γι' αυτο και οι απαντησεις μου ηταν λιγο ¨κοφτες" Εχω τον εξαχρονο γιο μου αρρωστο με πυρετο(ελπιζω οχι επειδη του αρεσει η κοκκινη ducati η παρκαρισμενη μονιμα διπλα στο περιπτερο...:) ) θα "απολογηθω" αυριο...Και οχι, δεν ειμαι τελειος, αλλα ακριβοδικαιος...

Περαστικά στον μικρό.
Και δεν χρειάζονται απολογίες, απλά δεν έχεις συνηθίσει ακόμα τον τρόπο μας. :wave2:

RORY FOR EVER
08/11/2013, 23:42
Περαστικά στον μικρό.
Και δεν χρειάζονται απολογίες, απλά δεν έχεις συνηθίσει ακόμα τον τρόπο μας. :wave2:Σ' ευχαριστω.Ειναι ακομη εμπυρετος...Πολυ φοβαμαι οτι εχει κληρονομησει την τρελα του πατερα του για τις μοτο...(Ασχετο...απιστευτη ατακα δικη του σημερα το μεσημερι... - Τι μηχανη ητανε εκεινη που ειδαμε προχτες? - Ποια? - Εκεινη η αστραφτερη εξω απο το σχολειο... -Χαρλεϊ... - Α...Και ειναι καλη? - Ετσι λενε οσοι εχουν... - Αφου ειναι καλη..γιατι η εξατμιση της κανει σαν καϊκι??:D )/
Μπορει οι δυο μας σε κατι να διαφωνουμε...αλλα αυτη τη φορα εχεις δικιο...Δεν εχω ακομη εγκλιματιστει...Και δε νομιζω οτι φταιει το φορουμ γι' αυτο.Απο εκει περα παραδεχομαι οτι καποιες αποψεις με εχουν ενοχλησει αλλα οχι και σε βαθμο προσβλητικο...Επισης, αναγνωριζω οτι ο ρολος ο δικος σου δεν ειναι ευκολος (αλλα ουτε κι οποιουδηποτε αλλου moderator, συντελεστη η ρυθμιστη του συγκεκριμενου φορουμ...)...Ποσο ευκολο ειναι για καποιον να συντονισει, να ελεγξει, να "χτενισει" ατερμονες συζητησεις, ειτε περι ανεμων υδατων και λοιπων καιρικων φαινομενων, ειτε για μοτο, αναμεσα σε παλια και νεα μελη, φιλους η γνωστους...35.000 μελη δεν ειναι λιγα...και να ειναι ΤΕΛΕΙΟΣ, ΑΛΑΝΘΑΣΤΟΣ, Κ.Τ.Ο. ?? Νομιζω οτι ειναι πολυ δυσκολο και πολυ περισσοτερο να κρατησει ισορροπιες...Τα ξαναλεμε αυριο(οποτε θα απαντησω και στον Stynicop) γιατι χτες εμεινα αγρυπνος ολη νυχτα.Μεχρι τοτε να περνατε ΚΑΛΑ!:beer:

RORY FOR EVER
09/11/2013, 14:51
Εσύ πού τα είδες όλα αυτά; Φανατίλα, προκατάληψη και απέχθεια;;;; είδες κάτι τέτοιο ή μιλάμε για να μιλάμε τώρα;;;

Μη θίγεσαι κι εσύ για το τίποτα....
Αλλά όταν συζητάς δημόσια θα ακούσεις και γνώμες άλλων, και πιθανόν να μην σου λένε όλοι τι τέλειος που είσαι, πόσο πολλά χιλιόμετρα έχεις κάνει, πόσα πολλά γνωρίζεις και τι ωραίο γούστο έχεις στις μηχανές, γιατί δεν είμαστε πιτσιρίκια, έχουμε όλοι μας τις εμπειρίες μας και ο καθένας μας το βλέπει από τη δική του σκοπιά.
Αφού σου αρέσει και το φόρουμ θα γνωρίζεις πως ο καθένας μας έχει άποψη για τα πάντα (εμού συμπεριλαμβανομένου), ακόμη και για το ποια είναι καλύτερη μηχανή για τον άλλον και συχνά μας αρέσει να την εκφράζουμε!! ;)
Άλλωστε ξέρεις τι λένε... "όλοι έχουν άποψη, είναι σαν την....








... όρεξη για βόλτες" !!!!!

Χωρίς κακίες και λοιπά...Σου απανταω, ξεκινωντας απο το τελος...αν και ηδη εχουμε βγει εκτος θεματος...ΚΑΛΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΩΡΑΙΕΣ ΒΟΛΤΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!!Ανεξαρτητα απο το τι οδηγουμε η τι θα θελαμε να οδηγησουμε.......1.Αν δε μου αρεσε το φορουμ αυτη τη στιγμη δε θα συζητουσαμε...Πολλα μελη εχουν ενα ξεκαρδιστικο και αστειρευτο χιουμορ...Αλλοι τρομακτικη εμπειρια και καταρτιση περι μοτο...Και καποια ελαχιστα μελη ψοφανε για αντιπαραθεση...Ενταξει, τι να κανουμε,,,Παρεπιπτοντως, συμμετεχω κι αλλου...και στην Ελλαδα και στο εξωτερικο και πιστεψε με εκει τα πραγματα ειναι πολυ πολυ αυστηρα...Ενα παραδειγμα, οι ποινες εχουν να κανουν με οριστικη διαγραφη και οχι με προσωρινο αποκλεισμο καποιου μελους...2.Ποιος λογικος ανθρωπος μπαινει σ' ενα φορουμ, σ' ενα εικονικο δωματιο συζητησης και εχει απαιτηση απο τους αλλους να σιωπησουν για να ακουστει μονο η δικη του φωνη???Ποτε εδωσα εγω τετοια εντυπωση?Το αντιθετο...Ως ανθρωπος ειμαι πολυ φιλικος, αν και συνηθως δεν πειθω ευκολα αυτους που δε με γνωριζουν...3. και πιθανόν να μην σου λένε όλοι τι τέλειος που είσαι, πόσο πολλά χιλιόμετρα έχεις κάνει, πόσα πολλά γνωρίζεις και τι ωραίο γούστο έχεις στις μηχανές, πολυ ασχετο, βιαστικο κι επιπολαιο αυτο που εγραψες...δε θα το σχολιασω...4. Πολλες φορες ο γραπτος λογος παρεξηγειται...ειδικα για ανθρωπους που δεν εχουν δωσει πολλα δειγματα γραφης σ' ενα φορουμ...5.Δε θιγομαι για το τιποτα!Αυτο κι αν δεν ισχυει!!6.Θα μας ξαναδωθει η ευκαιρια να το συζητησουμε αναλυτικα, ωραια, ευγενικα και ψυχραιμα...7.Παντα λεω στον εαυτο μου, κρατα αυτο που σε ενωνει με καποιον και οχι αυτο που θα μπορουσε να σε χωρισει
8.Και τελος, (γιατι η συζητηση ηταν το sr400...) ναι υπαρχουν και εδω,οπως παντου αλλωστε,καποιοι ελαχιστοι που βγαζουν προκαταληψη και φανατισμο...

harris_x
09/11/2013, 18:23
Αρκετά με τα off topic, ναι;

RORY FOR EVER
09/11/2013, 18:41
Αρκετά με τα off topic, ναι;Απο μενα ναι...


mototriti
EICMA: Ξανάρχεται το Yamaha SR400!

H Yamaha αποφάσισε να ξαναφέρει ένα θρυλικό όνομα στην ευρωπαϊκή γκάμα της το 2014 και παρουσίασε το SR400, το οποίο είχαμε πρωτογνωρίσει στα τέλη της δεκαετίας του 1970!

Με μια ματιά:
· Αερόψυκτος μονοκύλινδρος κινητήρας

· Πλούσια ροπή σε όλο το φάσμα λειτουργίας

· Σύστημα ηλεκτρονικού ψεκασμού

· Εκκίνηση αποκλειστικά με μανιβέλα

· Ατσάλινο σωληνωτό πλαίσιο

· Δύο αμορτισέρ πίσω

· Τροχοί 18 ιντσών

· Κλασική αισθητική

Το νέο SR400 έχει βασιστεί στη μοτοσικλέτα εκείνης της εποχής (η οποία κυκλοφορούσε στα 400 κ.εκ. στην Ιαπωνία και στα 500 στην Ευρώπη) και αποτελεί μια σύγχρονη πρόταση με κλασική αισθητική. Ο σχεδιασμός του, όπως είναι φυσικό, φέρνει στο νου άλλες εποχές και εμπνέει νοσταλγία.

Ο κινητήρας που χρησιμοποιεί το νέο SR400 έχει βασιστεί σε αυτόν της δεκαετίας του 1970 έχοντας ελάχιστες διαφορές από αυτόν. Το απλό στο σχεδιασμό του μονοκύλινδρο και αερόψυκτο σύνολο, έχει διάμετρο και διαδρομή κυλίνδρου (87 και 62.7 χλστ. αντίστοιχα και συμπίεση ανέρχεται στο 8.5:1. Χάρη σε αυτά στοιχεία, η ροπή κάνει την εμφάνισή της ήδη από τις χαμηλές στροφές λειτουργίας. Στην χαμηλά αποδιδόμενη ροπή συμβάλλουν καθοριστικά και η μεγάλης διαμέτρου βαλβίδα εισαγωγής (47 χλστ.), καθώς και την αυξημένη μάζα του βολάν. Φυσικά, η μεγαλύτερη διαφορά ανάμεσα στον σημερινό κινητήρα και τον παλιό εντοπίζεται στο σύστημα τροφοδοσίας. Το SR400 του 2014 διαθέτει σύστημα ηλεκτρονικού ψεκασμού, το οποίο προσφέρει ομαλότερη λειτουργία, οικονομία, μειωμένους ρύπους και ευκολότερη εκκίνηση του κινητήρα.

Και μιας και μιλάμε για την εκκίνηση, οι λάτρεις των κλασικών μοτοσικλετών θα εκτιμήσουν ιδιαίτερα το γεγονός ότι ο μόνος τρόπος να εκκινήσει ο κινητήρας του SR400 είναι και ο παραδοσιακός: η μανιβέλα! Η ιαπωνική εταιρία, για να διευκολύνει τους νεότερους, που πιθανόν να μην έχουν χρησιμοποιήσει ξανά στη ζωή τους μανιβέλα σε τόσο μεγάλο κινητήρα, έχει τοποθετήσει δείκτη στη δεξιά πλευρά της κυλινδροκεφαλής ώστε να φαίνεται πότε βρίσκεται το πιστόνι σε ιδανική θέση (!), το σύστημα ανάφλεξης είναι νέο, ενώ υπάρχει αποσυμπιεστής με την μανέτα του να έχει τοποθετηθεί στην αριστερή μεριά του τιμονιού.

Όπως και ο κινητήρας, το πλαίσιο του SR400 έχει βασιστεί σε αυτό που χρησιμοποιούσε η ομώνυμη μοτοσικλέτα της δεκαετίας του 70. Ατσάλινο και σωληνωτό, το πλαίσιο προσφέρει υψηλά επίπεδα ακαμψίας και διατηρεί μειωμένο το βάρος της μοτοσικλέτας. Επιπλέον, το ιδιαίτερο χαρακτηριστικό του είναι ότι το λάδι που φτάνει στον κινητήρα μεταφέρεται μέσω των σωλήνων του πλαισίου. Η συγκεκριμένη μέθοδος επιτρέπει την καλύτερη κυκλοφορία του λαδιού και τη διατήρηση των συνολικών διαστάσεων της μοτοσικλέτας σε χαμηλά επίπεδα.

Όσον αφορά στον τομέα των αναρτήσεων, το SR400 έχει εξοπλιστεί με συμβατικές λύσεις. Μπροστά συναντάμε τηλεσκοπικό πιρούνι και πίσω δύο αμορτισέρ με διαδρομή 150 και 100 χλστ. εμπρός και πίσω αντίστοιχα. Στα φρένα, τέλος, συναντάμε δίσκο μπροστά που συνδυάζεται με δαγκάνα δύο εμβόλων και ταμπούρο πίσω, ενώ οι τροχοί είναι 18 ιντσών.

Το Yamaha SR 400 θα είναι διαθέσιμο σε δύο χρώματα: μαύρο και γκρι.

Τεχνικά Χαρακτηριστικά

Κινητήρας: 4Τ, 1Κ, A/Ψ, 399 κ.εκ.

Ισχύς (ίπποι/σ.α.λ.): 23.2/6.500

Ροπή (kgm/σ.α.λ.): 2,8/3.000

Ρεζερβουάρ (λίτρα): 12

Βάρος (κιλά): 174

Ύψος σέλας (χλστ.): 785

SR400
http://www.yamaha-motor.eu/eu/binary/MC_SR400-35y-1978_gal_worlds_full_tcm114-552731.jpg

http://www.yamaha-motor.eu/eu/binary/MC_SR400-35y-2013_gal_worlds_full_tcm114-552740.jpg
http://www.motorcyclenews.com/upload/263264/images/03-yamaha-sr400.jpg
http://www.motorcyclenews.com/upload/263264/images/03-yamaha-sr400.jpg
http://cdn.yamaha-motor.eu/product_assets/2014/SR400/2014-Yamaha-SR400-EU-Matt-Grey-Studio-001.jpg?width=950&quality=75
http://cdn.yamaha-motor.eu/design-cafe/2014/2014_SR400_Sport%20Touring_Custom%20redesigns.jpg
http://cdn.yamaha-motor.eu/design-cafe/2014/2014_SR400_Sport%20Touring_Custom%20redesigns%202.jpg
http://www.yamaha-motor.eu/eu/binary/2014_YAM_400SRWMGB_EU_CUSTOM_DET_001_gal_full_tcm114-555877.jpg
http://cdn.yamaha-motor.eu/design-cafe/2014/2014_SR400_Sport%20Touring_The%20kickstart%20window.jpg
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=CASZNSI5Pt0
http://www.youtube.com/watch?v=AV87VDEO8AU&feature=player_detailpage
http://www.youtube.com/watch?v=OGd1rS5oDeA&feature=player_detailpage
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=nrsngrxqsGE

RORY FOR EVER
10/11/2013, 12:38
ΤΟ ΕΠΙΣΗΜΟ ΠΛΕΟΝ ΒΙΝΤΕΟ http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=IrU15mjgdkc
ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ EICMA 2013 ΤΟ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΣΤΟΜΑΡΙΣΜΕΝΑ SR400, ΤΟ ΟΝΟΜΑΖΟΜΕΝΟ GIBBON SLAP
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=DWiR5Lnh_GM
ιδου και το 2ρο που ονομαζεται B.S.R.http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=Q94-KnEniow

geo99rge
10/11/2013, 14:56
καλησπέρα σχετικα με την ψύξη μέσα απο τις σωληνώσεις του σκελετού, πως δουλεύει δηλαδή βρε παιδιά?
επιπλέον είδα χτες ενα sr500 στο φανάρι πισταγε όλο το μπροστινό μερος ! έτσι είναι σε όλο το φάσμα λειτουργιας για πείτε οι έχοντες, κραδασμοι καργα?

RORY FOR EVER
10/11/2013, 15:04
καλησπέρα σχετικα με την ψύξη μέσα απο τις σωληνώσεις του σκελετού, πως δουλεύει δηλαδή βρε παιδιά?
επιπλέον είδα χτες ενα sr500 στο φανάρι πισταγε όλο το μπροστινό μερος ! έτσι είναι σε όλο το φάσμα λειτουργιας για πείτε οι έχοντες, κραδασμοι καργα?
Σχετικα με τις τεχν. λεπτομερειες ισως μονο ο s.racing μπορει να σ' ενημερωσει...Αραξε και θα σου απαντησει.

byron
10/11/2013, 20:33
καλησπέρα σχετικα με την ψύξη μέσα απο τις σωληνώσεις του σκελετού, πως δουλεύει δηλαδή βρε παιδιά?
επιπλέον είδα χτες ενα sr500 στο φανάρι πισταγε όλο το μπροστινό μερος ! έτσι είναι σε όλο το φάσμα λειτουργιας για πείτε οι έχοντες, κραδασμοι καργα?

Δεν γίνεται καμμία ψύξη μέσα στον σκελετό. Ο σκελετός λειτουργεί ως tank λαδιού εφόσον έχει ξηρό κάρτερ. Κάτι αντίστοιχο αλλά σε εξωτερικό tank είναι πολύ σύνηθες στις μοτοσυκλέτες.
Κραδασμούς, ναι έχει όπως κάθε μονοκύλινδρο. Τίποτα δραματικό όμως, απλά στο ρελαντί είναι λίγο πιο έντονοι.

sapila racing
10/11/2013, 22:44
Δεν γίνεται καμμία ψύξη μέσα στον σκελετό. Ο σκελετός λειτουργεί ως tank λαδιού εφόσον έχει ξηρό κάρτερ. Κάτι αντίστοιχο αλλά σε εξωτερικό tank είναι πολύ σύνηθες στις μοτοσυκλέτες.
Κραδασμούς, ναι έχει όπως κάθε μονοκύλινδρο. Τίποτα δραματικό όμως, απλά στο ρελαντί είναι λίγο πιο έντονοι.

Kι όμως έχει πολλούς κραδασμούς, γιατί δεν έχει αντικραδασμικό άξονα!
Είναι όμως όλα σε ελαστικές βάσεις και δεν τους νιώθεις τόσο. Τιμόνι, φανάρι, όργανα, μαρσπιέ, σέλλα, τεπόζιτο, σιλανσιέ, είναι όλα με ελαστικές βάσεις.
Φέυγουν όμως βίδες ακόμα και με Loctite!

Oσο για ψύξη όπως τα είπε ο byron, και αν το ζορίζεις πολύ και παρατεταμένα στη ζέστη θέλει ψυγείο, αλλιώς μπορεί και να αρπάξει πιστόνι αν το παρακάνεις. Το έχω κάνει παλιά.
Και βέβαια οταν ζεσταίνεται το κούτελο στους 120 Κελσίου, σίγουρα ο σκελετός θα αποκτάει και αλλη ελαστικότητα. :p

byron
11/11/2013, 00:06
Kι όμως έχει πολλούς κραδασμούς, γιατί δεν έχει αντικραδασμικό άξονα!
Είναι όμως όλα σε ελαστικές βάσεις και δεν τους νιώθεις τόσο. Τιμόνι, φανάρι, όργανα, μαρσπιέ, σέλλα, τεπόζιτο, σιλανσιέ, είναι όλα με ελαστικές βάσεις.
Φέυγουν όμως βίδες ακόμα και με Loctite!


Μάλλον δεν ρωτάει αυτό ο φίλος, αλλά την αίσθηση. Σαν αίσθηση (τι φτάνει στον αναβάτη) δεν νομίζω οτι έχει και τόσο μεγάλη διαφορά απ΄το SRX πχ...

motomaniac
11/11/2013, 00:11
Eγώ με τα 6000 θα έπαιρνα ακόμα ένα SR500 και θα το έκανα έτσι να παω να τους πατήσω στο grab the flag. :D

εσυ εισαι ατιθασο νιατο!!!

motomaniac
11/11/2013, 00:23
Μάλλον δεν ρωτάει αυτό ο φίλος, αλλά την αίσθηση. Σαν αίσθηση (τι φτάνει στον αναβάτη) δεν νομίζω οτι έχει και τόσο μεγάλη διαφορά απ΄το SRX πχ...

το srx εχει ομως αντικραδασμικο, ναι?

byron
11/11/2013, 00:28
το srx εχει ομως αντικραδασμικο, ναι?

Ναι έχει, αλλά δεν έχει ελαστικές βάσεις παντού :tooth:

stynikop
11/11/2013, 02:34
[QUOTE=RORY FOR EVER;2398212]Σου απανταω, ξεκινωντας απο το τελος...αν και ηδη εχουμε βγει εκτος θεματος...ΚΑΛΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΩΡΑΙΕΣ ΒΟΛΤΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!![QUOTE]

Λόγος για απάντηση δεν υπήρχε.... Όλα αυτά δεν αφορούν κανέναν άλλο. Έγραψα ότι έγραψα, ότι κατάλαβες, κατάλαβες και ότι απάντησες απάντησες.
Πήγα να σου στείλω πμ αλλά μου λέει πως δεν δέχεσαι προσωπικά μηνύματα... οπότε τέλος!

TROOPER
11/11/2013, 10:43
rory και styni :beer::beer:

geo99rge
11/11/2013, 13:31
Μάλλον δεν ρωτάει αυτό ο φίλος, αλλά την αίσθηση. Σαν αίσθηση (τι φτάνει στον αναβάτη) δεν νομίζω οτι έχει και τόσο μεγάλη διαφορά απ΄το SRX πχ...

Στους κραδασμους και το χοροπηδημα και η αισθηση παιζουν ρολο πιστευω, και γενικα σε ολα τα μονοκυλινδρα (περισσοτερο) γιατι και γω μονοκυλινδρο εχω αλλα μικρο, τωρα στα μεγαλυτερα μοτερ 400-500 θα ειναι πιστευω ποιο αισθητη η ολη φαση, οποτε βουρ για 4λινδρο (πλακα κανω), λεφτα δεν υπαρχουν οποτε περιμενουμε απο τους εχοντες για πληροφοριες, ετσι και αλλιως ολοι φιλοι ειμαστε εδω για ενα κοινω σκοπο τα μηχανακια

stynikop
11/11/2013, 14:07
Προφανώς η έλλειψη αντικραδασμικού κάνει διαφορά...

muppet
11/11/2013, 14:54
Η ιαπωνική εταιρία, για να διευκολύνει τους νεότερους, που πιθανόν να μην έχουν χρησιμοποιήσει ξανά στη ζωή τους μανιβέλα σε τόσο μεγάλο κινητήρα, έχει τοποθετήσει δείκτη στη δεξιά πλευρά της κυλινδροκεφαλής ώστε να φαίνεται πότε βρίσκεται το πιστόνι σε ιδανική θέση (!)


Να ρωτήσουμε κι εμείς οι νέοπες ποιά είναι αυτή η ιδανική θέση;
Και πως την βρίσκουμε χωρίς δείκτη στην κυλινδροκεφαλή;

sapila racing
11/11/2013, 15:06
Να ρωτήσουμε κι εμείς οι νέοπες ποιά είναι αυτή η ιδανική θέση;
Και πως την βρίσκουμε χωρίς δείκτη στην κυλινδροκεφαλή;

Aυτό το ματάκι υπάρχει απο την πρώτη φορά που φτιάχτηκε αυτός ο κινητήρας για το XT500 το 1978.
Χωρίς να κοιτας ματακι, πατωντας ελαφρά τον αποσυμπιεστή γυρνας το μοτέρ αργά με την μανιβέλα μεχρι να κανει ενα ανεπαίσθητο κλικ.
Εκεί αφήνεις την μανιβέλα να ανέβει στο τέρμα πανω και βαρας μια γερή μανιβελιά με δύναμη.
Το αν θα εχεις βάλει choke η αν θα ανοίξεις ελάχιστα το γκάζι εξαρτάται απο την θερμοκρασία του κινητήρα και την εμπειρία σου.
Τα XT ηταν και πιο δύσκολα και φαγανε πολλά πόδια, ηταν και 6V με πλατίνες ενω το SR 12V με ηλεκτρονική.
Το ψεκαστό λογικά δεν θα έχει τέτοια θέματα, τα παλιότερα ειχαν και κουμπί Hot start το οποίο στην ουσία ανοίγει απειροελάχιστα το γκάζι.

muppet
11/11/2013, 15:32
Μάλιστα...

Και στην περίπτωση που δεν έχουμε αποσυμπιεστή στο χέρι; ΧΤ 550 πχ... Ισχύουν τα ίδια μέχρι το "κλικ";

Σορρυ για το οφφ τοπικ...

byron
11/11/2013, 15:34
Μάλιστα...

Και στην περίπτωση που δεν έχουμε αποσυμπιεστή στο χέρι; ΧΤ 550 πχ...

Σορρυ για το οφφ τοπικ...

Τα ΧΤ550 και υπόλοιπη οικογένεια (ΧΤ600, ΤΤR, SRX) έχουν αυτόματο αποσυμπιεστή πάνω στη μανιβέλλα.

muppet
11/11/2013, 15:38
Ναι, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι βαράς μανιβελιές στο γάμο του καραγκιόζη... Θέλει τρόπο, αλλιώς θα φας ανάποδη...

Στην ουσία έχω απορία αν ο τρόπος είναι ίδιος με αυτόματο και με χειροκίνητο αποσυμπιεστή...

byron
11/11/2013, 15:47
Ναι, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι βαράς μανιβελιές στο γάμο του καραγκιόζη... Θέλει τρόπο, αλλιώς θα φας ανάποδη...

Στην ουσία έχω απορία αν ο τρόπος είναι ίδιος με αυτόματο και με χειροκίνητο αποσυμπιεστή...

οχι δεν είναι ίδιος. Αυτά με αυτόματο αποσυμπιεστή σκάνε καμμία που και που, αλλά γενικά συγχωρουν.

geo99rge
12/11/2013, 15:11
σχετικα με το σκελετο "σαν" δοχειο λαδιου κατι τετοιο πρεπει να ειναι http://www.youtube.com/watch?v=Nocqrurn_8I
τιπ: για κολλα βαλτε αυτη που εχουν οι γυναικες για τα νυχια, κανει θαυματα. εκλεψα τις γυναικας μου μια φορα ενα μπουκαλακι γιατι ειχα ξεμεινει απο κολες...

fcc
19/02/2014, 01:45
Γεια σου φιλε μου! Ψαχνομαι για μηχανη 250 cc, ρετρο στυλ. όμως η ελλειψη στην ελληνικη αγορα , ωραιων ρετρο (οπως το καινουριο suzuki tu 250 και το καινουριο kawasaki estrella, που ειναι κουκλια και θα επαιρνα καποιο απο τα δυο αβλεπει), με εκαναν να ψαχτω για το sr 400. Νομιζω πως ψαχνουμε κατι αναλογο. Ρωτησα σε καταστημα της yamaha και μου ειπαν 6100 και Ελλαδα θα ερθει περιπου Απριλη-Μαη. Αυτη η κατηγορια που ψαχνω και νομιζω ψαχνεις και συ, δεν ειναι τσοπεριες οπως τα harley και VN κλπ. Αυτα ειναι μηχανες χαμηλες με καπως μακρια πηρουνια, που της κανουν δυσκινητες μεσα στην πολη. Οι μηχανες τυπου SR , ESTRELLA, TU/ST εχουν πιο κοντο πηρουνι και πιο ψηλο καλουπι και πιστευω ειναι πιο καλες για πολη.. Υπηρξα κατοχος μιας SR 250 (μοντελο '91) στην εφηβια μου και μακαρι να εβγαινε ξανα σε 250 cc που ειναι κ τα κυβικα που με ενδιαφερουν περοσσοτερο. Δυστυχως το suzuki tu 250 x, που θα ηταν η πρωτη μου επιλογη, δεν προκειται να ερθει Ελλαδα.. Ειχα προσφατα μια kawasaki versys , αλλα ενα ατυχημα με εκανε να την δω αλλιως, την πουλησα και θελω κατι easy rider στυλ. Αν δεν βρω θα παρω ενα παπι και τελος η ιστορια!

Γιώργης
23/07/2014, 19:52
Η διαφορά του τότε με τώρα
320658