PDA

View Full Version : Yamaha DIVERSION (half fairing)



tsopanoskylo
05/11/2013, 14:23
Εντάξει λοιπόν! Η Diversion στην αυλή, πανέμορφη, έτοιμη για να αλληλοσυστηθούμε. Και ξεκινάμε. Στα πρώτα 150 χιλιόμετρα μαζί της (σε ταξίδι και λίγο πόλη) διαπίστωσα επαρκέστατη δύναμη για όλες τις περιστάσεις, αξιοπρεπές φρενάρισμα μπρος-πίσω, νορμάλ μπροστά ανάρτηση και λιγο σκληρή πίσω, η σέλα στο μισάωρο ψιλοταλαιπωρία και sport ήχο απο την εξάτμιση που ξεχνάς οτι είναι κάπου εκεί κάτω. Ωραία θέση οδήγησης και χωρίς προβλήματα απο τον αέρα μέχρι τα 120+ χιλιόμετρα (βέβαια το ταξιδάκι το έκανα με κάμποσο άνεμο). Επίσης για την κατηγορία, στρίβει ωραιότατα (η Fazer με δυσκόλευε περισσότερο). Ο συνοδηγός ΜΙΑ ΧΑΡΑ ειδικά με ''πλάτη'' στο κουτί. Αρνητικά μεχρι στιγμής μου φαίνονται το πολύ μεγάλο βάρος που γίνεται αισθητό απο στάση και σε μανούβρες με πολύ χαμηλή ταχύτητα (για μένα ΔΕΝ είναι οτι καλύτερο για αρχάριους) και Η ΖΕΕΕΕΣΤΗ απο τον κινητήρα! Έλιωσα λέμε! Ρε παιδιά, οι παλιοι το καλοκαίρι τί κάνετε; Πως φοράτε μπουφάν;
Τουλάχιστον το χειμώνα θα γλιτώσω καλοριφέρ...
Απο την μηδαμινή αυτή συμβίωση λοιπόν, αυτά είναι τα συμπεράσματά μου. Γνώμη μου είναι οτι πρόκειται για ένα απο τις ομορφότερες, πολυχρηστικές μοτοσυκλέτες στα 600, που τα έχει όλα και προσφέρει πλήρη εξοπλισμό σε κάλιστη τιμή!
Να χουμε να λέμε λοιπόν! :ninja:

tsopanoskylo
06/11/2013, 19:21
Λοιπόν, έμαθα οτι παίζει ''γέμισμα'' σέλας οδηγού και συνεπιβάτη με 60€ σε μαγαζί στην Αθήνα και λέω να το τσεκάρω.Οταν έχω νέα και αποτελέσματα θα δημοσιεύσω εντυπώσεις και φωτό!

tsopanoskylo
10/11/2013, 15:06
303308 1η επίσημη εκδρομή - Στενή Ευβοιας, και ''ιδιαίτερο'' μάθημα στη συμπεριφορά στις στροφές.

@ngelos
10/11/2013, 18:04
Να το χαίρεσαι το Yamahaκι σου!

tsopanoskylo
12/11/2013, 10:42
Ευχαριστώ @ngelos, ανυπομονώ κάθε φορά για την επόμενη διαδρομή...καινούρια moto, καταλαβαίνεις!

GFawkes
12/11/2013, 12:37
Omorfo to kokkino...

SHOOTER045
12/11/2013, 13:03
Omorfo to kokkino...

δεν το λες και κοκκινο
μπορντο ροδο κοκκινο ισως....:p
οπως και να ναι ομορφο ειναι
καλοταξιδο φιλε :wave2:

GFawkes
13/11/2013, 13:21
ξανακοιταζοντας το πρεπει να ειναι και αρκετα ανετο...

οι γωνιες ποδιων/χεριων μοιαζουν ανθρωπινες σε σχεση με αλλα 600αρια...

Μια πιο μεγαλη καρινα μονο χρειαζεται να μην γινονται και τα παουτσια κ@#ος απο τα νερα.

tsopanoskylo
16/11/2013, 18:57
H ιδέα του naked αλλά λίγο fairing για να μήν κάνεις windsurfing με κέρδισε εξ αρχής. Απορώ πως μπορεις να ταξιδέψεις με το γυμνό.Εδω με αυτό και πάνω απο τα 120 αρχίζει και δέρνει.

nathair
16/11/2013, 19:01
Ελα ντε. Εγώ όταν ακούω κάποιους με γυμνά να λένε για "μέχρι 180 μια χαρά" κλπ, αναρωτιέμαι. Μήπως κλέβουν περισσότερο τα κοντέρ τους από το δικό μας;

giovani64
16/11/2013, 19:04
303308 1η επίσημη εκδρομή - Στενή Ευβοιας, και ''ιδιαίτερο'' μάθημα στη συμπεριφορά στις στροφές.
καλοταξιδο φιλε μου. εχουμε ακριβως το ιδιο και δε θα μετανοιωσεις καθολου για την αγορα του.:beer:

tsopanoskylo
17/11/2013, 20:27
Ελα ντε. Εγώ όταν ακούω κάποιους με γυμνά να λένε για "μέχρι 180 μια χαρά" κλπ, αναρωτιέμαι. Μήπως κλέβουν περισσότερο τα κοντέρ τους από το δικό μας;
Μια χαρά για 1000 μέτρα προφανώς, αλλιώς εννοούν με τη μύτη κολλημένη στο ντεπόζιτο

tsopanoskylo
17/11/2013, 20:33
Νιώθω ήδη αρκετή αυτοπεποίθηση εντός και εκτός πόλεως και απολαμβάνω τα κολακευτικά σχόλια απο γνωστούς και αγνώστους.Έχει ότι ζήταγα και παραπάνω. Ναι, δεν νομίζω πως θα μετανοιώσω φίλε μου!:beer:

nathair
17/11/2013, 22:36
Αποκλείεται να το μετανοιώσεις, αξιόπιστο μηχανάκι, δε βάζει φωτιά στην άσφαλτο αλλα έχει μια χαρά ροπές, για τα λεφτά του είναι μια χαρά.

tsopanoskylo
25/12/2013, 19:29
Μια κρύα μέρα του Δεκεμβρη,κατεβαίνω απο τη μηχανή, κλειδώνω το τιμόνι, και πάω σε ένα μάθημα.Μιάμιση ώρα αργότερα, επιστρέφω, βάζω μπρος και...μπαταρία τέλος!:cry: Το πρόγραμμα της ημέρας απο κει και μετά, κατα διαόλου. Ποδαρόδρομος, συνεργείο για φόρτιση, χαμένες εργατοώρες κτλ. Το θέμα είναι πως υποπτευομαι πως κάποιοι απο εδώ, κάποια στιγμη, θα την έχετε πατήσει με την ΘΕΣΗ PARK που αφήνει τα φώτα θέσης ανοιχτά. Δυστηχώς είναι σε λάθος θέση κατα τη γνώμη μου, μιας και βρίσκεται πολύ κοντά στη θέση κλειδώματος του τιμονιού, και τη μέρα, όντας βιαστικός άνετα ξεχνιέσαι και στρίβεις το κλειδί 1 νανοεκατοστό δεξιότερα απο το πρέπον. Το είχα πάθει ήδη άλλες 3-4 φορές πριν παραδόση πνεύμα η μπαταρία, οπότε σκέφτομαι να βάψω εκείνη την περιοχή της κλειδαριάς μπας και είμαι πιό προσεχτικός. Αν πάλι δεν σας έχει τύχει ποτέ ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ γιατί σε ταξιδάκι αυτό δεν θα έχει καθόλου πλάκα :a018:

SHOOTER045
25/12/2013, 22:05
Ω ναι και εγω,οταν ειχα το super tenere
2φορες την πρωτη επαναφορτισα,την δευτερη αλλαξα
Δεν εβαψα ουτε εκανα κατι αλλο
Προσεχα στο κλειδωμα στην αρχη και οταν πηγα να το ξαναπαθω το απομονωσα

naturalboy
08/01/2014, 16:45
Ωραία μοτο και γω αυτην εχω αλλα με το full fering και τον ιούνιο ετοιμάζουμε και ταξιδάκι αυστρία μαζί με φίλους ...οπότε 8α δοκιμαστεί και σε πολύωρο ταξίδι.. Μένει μόνο να ψωνήσουμε κάποια καλούδια για να γίνει πιο άνετο το ταξιδάκι μας.
Το θέμα με την 8ερμοκρασία κάτω απο την σέλα το έχω και εγώ, όντως είναι θέμα αλλα δεν πειράζει.
τέσπα τα ξαναλέμε...

tsopanoskylo
13/01/2014, 22:22
Ζηλεύω απίστευτα αδερφέεεεε! Περιμένουμε εντυπώσεις...Ανέβασε και καμια εικόνα αν βρείς χρόνο απο τη μηχανή. :a014:

sniper35mk
25/03/2014, 14:10
Να ρωτήσω κάτι? Όταν λέτε θερμοκρασία κάτω από την σελα τι εννοείτε? Ψηνεται ο πωπος μας? Ρωτάω γιατι σε κανα μήνα πρωτα ο θεός σκεφτομαι να γίνω κάτοχος ενος ημιγυμνου

giovani64
25/03/2014, 15:20
Να ρωτήσω κάτι? Όταν λέτε θερμοκρασία κάτω από την σελα τι εννοείτε? Ψηνεται ο πωπος μας? Ρωτάω γιατι σε κανα μήνα πρωτα ο θεός σκεφτομαι να γίνω κάτοχος ενος ημιγυμνου
ενταξει δεν ψηνεσαι κιολας αλλα μια ζεστουλα την βγαζει. μη μασας και γω εχω το DIVERSION απο το 2009 και δεν επαθα και τπτ. σε ταξιδι δεν ενοχλει παντως καθολου.

doctoras
25/03/2014, 15:42
με μια μικροπατεντούλα να αποφύγετέ την περίσσια θερμοκρασία
μπορείτε να βάλετε ένα κομμάτι κομμένο και ραμμένο ανακλαστήρα των σωμάτων καλοριφέρ κάτω απο την σέλα (βρίσκονται σε μαγαζιά σιδερικών, πρακτικερ, λιροι) με αυτό τον τρόπο θα υπάρξει ανακλαστική επαγωγή

sniper35mk
25/03/2014, 16:58
Περιμενω ακόμα κανα μήνα να μαζευτεί το ποσό που εχω βαλει ως στόχο για ξοδεμα και κατά μεγάλο ποσοστό θα καταλήξω σε xj6 Diversion. Αλλά για την ωρα ψαχνόμαι διεξοδικά μην κλάψω μετα τα 3500- 4000 που θα χάλασω. μια βοήθεια ακόμη αν γινεται.
Όλα μου τα μηχανάκια έτυχε να ειναι yamaha ακομα και το ybr που εχω τωρα ένα θεμα με τα ηλεκτρολογικα το ειχαν. Πχ το ybr στο διμήνο ειχε λιώσει η ασφαλειοθηκη. με το συναγερμό όλο μπλόκαρε κ ειχα μεινει 2 φορές ωσπου τον ξηλωσα. Από ηλεκτρολογικα η ηλεκτρονικα έχει τπτ θεματα? Καθως μόλις αγοραστει θα μπουν κ xenon επάνω οπωσδήποτε. Ευχαριστω

giovani64
25/03/2014, 17:46
με μια μικροπατεντούλα να αποφύγετέ την περίσσια θερμοκρασία
μπορείτε να βάλετε ένα κομμάτι κομμένο και ραμμένο ανακλαστήρα των σωμάτων καλοριφέρ κάτω απο την σέλα (βρίσκονται σε μαγαζιά σιδερικών, πρακτικερ, λιροι) με αυτό τον τρόπο θα υπάρξει ανακλαστική επαγωγή
η ζεστη δεν βγαινει απο την σελα. απο το πλαι της σελας. εκει δεν μπορεια να βαλεις τπτ. απλα μαθαινεις να ζεις με αυτο.

nathair
25/03/2014, 17:55
Από ηλεκτρολογικα η ηλεκτρονικα έχει τπτ θεματα?

Εμένα σε δυο χρόνια και 42.000 χλμ δεν έχει βγάλει κανένα ηλεκτροπρόβλημα. Το μόνο που μου έχει κάνει 2 φορές είναι να μη θέλουν να δουλέψουν τα φλάς, με ένα κλείσιμο-άνοιγμα λύθηκε.

sniper35mk
25/03/2014, 18:30
Αυτο δεν ειναι θεμα. με συναγερμό ομως να μμπλοκάρει την εκκίνηση της μηχανής κ να μην μπορεις να φύγεις ειναι ομως. Όπως και να σου καιει σχεδόν ολοκαίνουριο την ασφαλειοθηκη κ να ξανά μενεις. Να οδηγας κ να ανάβοσβήνουν τα φωτά πορείας στα σκοτάδια κ.α. πάντα με τα ηλεκτρολογικα στην Yamaha ειχα θεμα. Αλλά από μότερ δεν εχω βρέι πιο ανθεκτικό γιατι πραγματικά τους έπινα το αιμα...

sniper35mk
25/03/2014, 18:46
βρε παιδιά να ρωτήσω κ κάτι άλλο κ όποιος μπορει να με βοηθήσει.
Επειδή γενικως εχω δει κ εχω ακούσει ακόμα περισσότερα για τις αντιπροωπειες αλλά και για τα καταστήματα- συνέργεια που πωλούν μεταχειρισμενα. Αν καποιος ήταν κάτοχος xj6 diversion κ το έχει δωσει σε κάποιον για πωληση (έχοντας πάρει αυτός τα χρηματα που ήθελε) δεν κάνει να μας πει με πόσα χιλιόμετρα τ έδωσε και αν όντως ειχε θεματα η ακόμη κ πόσο του το πήραν?
Ειδικά σε κάποια θεωρώ παράλογες τις τιμες η μου φαίνονται παράλογα τα χιλιόμετρα σε σχέση με τα έτη της μηχανής. Δεν τους εμπιστεύομαι τους κεραταδες καθολου συν ότι πολλοι βγαζουν παράλογα κέρδη κατ` εμε από τον κόσμο που δεν γνωρίζει. Ένα τέτοιο θρεντ ισως βοηθούσε πολύ κόσμο να μην πέφτει σε παγιδες

tsopanoskylo
25/04/2014, 22:10
Εμένα σε δυο χρόνια και 42.000 χλμ δεν έχει βγάλει κανένα ηλεκτροπρόβλημα. Το μόνο που μου έχει κάνει 2 φορές είναι να μη θέλουν να δουλέψουν τα φλάς, με ένα κλείσιμο-άνοιγμα λύθηκε.

AΚΡΙΒΩΣ το ίδιο...:confused:

tsopanoskylo
25/04/2014, 22:13
Αυτο δεν ειναι θεμα. με συναγερμό ομως να μμπλοκάρει την εκκίνηση της μηχανής κ να μην μπορεις να φύγεις ειναι ομως. Όπως και να σου καιει σχεδόν ολοκαίνουριο την ασφαλειοθηκη κ να ξανά μενεις. Να οδηγας κ να ανάβοσβήνουν τα φωτά πορείας στα σκοτάδια κ.α. πάντα με τα ηλεκτρολογικα στην Yamaha ειχα θεμα. Αλλά από μότερ δεν εχω βρέι πιο ανθεκτικό γιατι πραγματικά τους έπινα το αιμα...
Εχοντας περάσει και γω απο το ΥΒR, ναι έχει θέματα με λάμπες κτλ, μου τις έκαιγε καθε 3-4 μήνες και αποφόρτιζε εύκολα η μπαταρία, αλλά το Diversion άαααλλη κατηγορία.

tsopanoskylo
25/04/2014, 22:20
Εχει κανείς να προτείνει ελαστικά για το Diversion κοντα στα 220-250€ που να είναι καλύτερα απο τα Dunlop; Εξετάζω και τα Continental Road Attack 2, τα Metzeller πάντα τα συμπαθώ, αλλά σε αυτές τις διαστάσεις δεν έχω προιστορία. Λοιπόν, τι λέει ο λαός; :cool:

CIRUS
04/06/2014, 14:26
Εχει κανείς να προτείνει ελαστικά για το Diversion κοντα στα 220-250€ που να είναι καλύτερα απο τα Dunlop; Εξετάζω και τα Continental Road Attack 2, τα Metzeller πάντα τα συμπαθώ, αλλά σε αυτές τις διαστάσεις δεν έχω προιστορία. Λοιπόν, τι λέει ο λαός; :cool:

Έχω 45000 χλμ με το diversion είχα τα bridgestone απο τη μάνα του, μετά έβαλα τα road attack και τώρα τα metzeller φοράω.

Ευχαριστημένος είμαι και με τα metzeller αλλα όταν ξαναλλάξω θα βάλω τα road attack πάλι που μου άρεσαν πιο πολύ από όλα.

tsopanoskylo
06/08/2014, 19:59
https://www.youtube.com/watch?v=ncn5zsrEkmo :a014: Πώς σας φαίνεται η σκηνοθεσία;

giovani64
07/08/2014, 09:44
https://www.youtube.com/watch?v=ncn5zsrEkmo :a014: Πώς σας φαίνεται η σκηνοθεσία;
πολυ ομορφο βιντεακι. ποια καμερα ηταν στο YAMAHA? με ποιο προγραμμα εκανες το μονταζ? για πες μας και τιμουλες για τις καμερες :rolleyes:

tsopanoskylo
07/08/2014, 12:48
πολυ ομορφο βιντεακι. ποια καμερα ηταν στο YAMAHA? με ποιο προγραμμα εκανες το μονταζ? για πες μας και τιμουλες για τις καμερες :rolleyes:
Η μία κάμερα στην Transalp είναι η sj1000 απο e-bay με περίπου 55€ μέχρι το σπίτι σου και η δική μου είναι η Goxtreme Wifi με 110-120 επίσης με αποστολή. https://www.youtube.com/watch?v=QppW_0_DuiE ΚΑΙ http://www.skroutz.gr/s/4244601/EasyPix-GoXtreme-WiFi-Full-HD.html Πολλές γενικά οι επιλογές, σηκώνει συζήτηση. Εγώ την πήρα απο Ελλάδα, e-gadgets αν θυμάμαι καλά. Το πρόγραμμα είναι στα windows ήδη, το Windows Live Movie Maker.Θέλει λίγο ψάξιμο να βρείς τι κάνει, αλλά μετά είναι απολαυστικό να κάνεις video. Οτι ερώτηση θέλετε, εδώ...:D

harris_x
07/08/2014, 15:58
Αν υπάρχουν άλλες απορίες σχετικά με την κάμερα, ή με πμ ή σε άλλο θέμα.

Ευχαριστώ.

tsopanoskylo
04/09/2014, 18:59
Υπάρχει κανείς που έχει τρυπήσει το πλαστικό του ταμπλό οργάνων για να βάλει χωνευτό τον φορτιστή ''αναπτηρα'', και αν ναι, σε ποιο σημείο; Φωτό; :look:

tsopanoskylo
10/09/2014, 21:01
Υπάρχει κανείς που έχει τρυπήσει το πλαστικό του ταμπλό οργάνων για να βάλει χωνευτό τον φορτιστή ''αναπτηρα'', και αν ναι, σε ποιο σημείο; Φωτό; :look:
Εφόσον δε βλέπω φώς, αποφάσισα και το έκανα μόνος μου...Σύντομα θα ακολουθήσει link με βίντεο της ενσωμάτωσης του τροφοδοτικού 12V στο ταμπλό (στα τεχνικά θέματα admin, μη βαράς!) :wlae:

tsopanoskylo
12/09/2014, 00:18
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=142567&p=2506023#post2506023