PDA

View Full Version : Εργαλεία χειρός (For Tool Addicts')



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

daz
16/11/2015, 20:02
Φίλε daz συμφωνούμε σχεδόν στα πάντα στη φιλοσοφία των εργαλείων.

Στη φωτό μου θα παρατηρήσεις πως πάνω από το γαλλικό κλειδί υπάρχει ένας σπιράλ κρίκος που καταλήγει σε άγκιστρο. Αν μου τύχει να είμαι μόνος μου και να χρειαστεί να διορθώσω/αντικαταστήσω σαμπρέλα σε σκληρό λάστιχο, ο ένας λεβιές θυσιάζεται και με τη βοήθεια του κρίκου -μέσα από τον οποίο περνάει ο λεβιές- και του άγκιστρου που "αρπάζεται" από μια ακτίνα, μπορώ ανενόχλητα να συνεχίσω να δουλεύω με τα χέρια μου το σκληρό ξελαστίχωμα της ζάντας. Δεν μου έχει τύχει μέχρι στιγμής χωρίς να έχω ανθρώπους να με βοηθήσουν αλλά είπαμε, πριν πεινάσουμε μαγειρεύουμε :D :beer:

Τώρα τον είδα!

Αν σου δείξω με τι αλλάζω σαμπρέλα! :D

Αυριο!

Το δύσκολο όταν είσαι μόνος σου είναι να ξεζαντάρεις το λάστιχο.

daz
16/11/2015, 22:31
http://www.tbs-aachen.de/Stahlwille_special_offer/Stahlwille_ID6755_20/8_Sets_Double_ended_ring_spanners_i3736_49694.htm

345500

MISKIN
17/11/2015, 17:20
Δώσε κάτιτις παραπάνω και πάρε τη 3/8 που είναι πιο χρησιμη στη μοτό. Αν σ' αφήσει το paypal τελικά.
http://www.tbs-aachen.de/Aktionen_Reste_Ausverkauf/Facom_J4APB_3/8_Knarrenkasten_18_tlg_i863_55990.htm

Ακόμη φθηνότερα στο ebay
http://www.ebay.de/itm/401027033870?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

http://www.ebay.de/itm/FACOM-J-4APB-3-8-Dr-6-Point-SOCKET-SET-8-22mm/311164604125?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D20140117130753%26meid%3D717357446073493383d d6c06ae15f462%26pid%3D100005%26rk%3D1%26rkt%3D4%26mehot%3Dpp%26sd%3D401027033870

vaska
18/11/2015, 12:11
κι επειδή σε προηγούμενο ποστ έγινε αναφορά για την ποιότητα του εκάστοτε εμπόρου και πόσο τιμάει τους πελάτες του, σε ερώτησή μου στο μαγαζί που σε βάθος χρόνου έχω αφήσει ένα καθόλου ευκαταφρόνητο ποσό αγοράζοντας εργαλεία, αν του περισσεύει κανένα διαφημιστικό σταντ να χώσω κι εγώ τακτοποιημένα 20 κατσαβίδια που χρησιμοποιώ καθημερινά, η απάντηση ήταν ναι αλλά κοστίζει περίπου 20€ (για μεταχειρισμένο μιλούσε), προτίμησα να δώσω στον Κινέζο τον άγνωστο 2Χ7 € και να πάρω 2 πανέμορφα σταντάκια.


Ιδού!!

345615

Προδιαγραφής
18/11/2015, 12:26
κι επειδή σε προηγούμενο ποστ έγινε αναφορά για την ποιότητα του εκάστοτε εμπόρου και πόσο τιμάει τους πελάτες του, σε ερώτησή μου στο μαγαζί που σε βάθος χρόνου έχω αφήσει ένα καθόλου ευκαταφρόνητο ποσό αγοράζοντας εργαλεία, αν του περισσεύει κανένα διαφημιστικό σταντ να χώσω κι εγώ τακτοποιημένα 20 κατσαβίδια που χρησιμοποιώ καθημερινά, η απάντηση ήταν ναι αλλά κοστίζει περίπου 20€ (για μεταχειρισμένο μιλούσε), προτίμησα να δώσω στον Κινέζο τον άγνωστο 2Χ7 € και να πάρω 2 πανέμορφα σταντάκια.


Ιδού!!

345615


Με αφορμη το δικαιο παραπονο σου και ολων μας υποθετω σε αντιστοιχη περιπτωση να επισημανω πως προσωπικα βασικο χαρακτηριστικο που "απαιτω" ως πελάτης ειναι να εχει "σχεση" με το αντικειμενο ο εμπορος.
Δηλαδη δεν μπορω να δωσω(με εξαιρεση το ιντερνετ) χρηματα για να αγορασω π.χ. φωτογραφικη μηχανη απο καποιο μαγαζι που ο εμπορος δεν ξερει ουτε που ειναι το κουμπι για να τραβηξεις!
Χωρια που τις παλιες "καλες" εποχες προ ιντερνετ ουτε ενα προσπεκτους δεν εδιναν καποιοι!
Θυμαμαι πως ζητησα προσπεκτους για πανακριβο επαγγελματικο φλας και ο αντιπροσωπος μου ειπε ειναι το τελευταιο!Βγαλτε μου μια φωτοτυπια λεω,δεν εχω φωτοτυπικο απαντα.Δωστε το μου να παω εγω ακριβως απεναντι που εχει φωτοτυπαδικο συνεχιζω.
Ενταξει αλλα να μου αφησεις την βερα σου για "ενεχυρο" μην τυχον το παρεις και φυγεις!!!
Ετσι αποφασιζαμε τοτε απο ποιον αντιπροσωπο τα προιοντα του ΔΕΝ θα αγοραζαμε ποτε κι ας ηταν κορυφαια!

Sapadak
18/11/2015, 12:35
Ενταξει αλλα να μου αφησεις την βερα σου για "ενεχυρο" μην τυχον το παρεις και φυγεις!!!

O ανθρωπΑς σου έδωσε μια τελευταία ευκαιρία, να τη σκαπουλάρεις, και εσυ την έχασες δηλαδης :lol: :lol:

Προδιαγραφής
18/11/2015, 12:38
Πράγματι,για το καλο μου το εκανε,τωρα ειναι αργα για δακρυα!!!:cry:

Προδιαγραφής
18/11/2015, 12:45
κι επειδή σε προηγούμενο ποστ έγινε αναφορά για την ποιότητα του εκάστοτε εμπόρου και πόσο τιμάει τους πελάτες του, σε ερώτησή μου στο μαγαζί που σε βάθος χρόνου έχω αφήσει ένα καθόλου ευκαταφρόνητο ποσό αγοράζοντας εργαλεία, αν του περισσεύει κανένα διαφημιστικό σταντ να χώσω κι εγώ τακτοποιημένα 20 κατσαβίδια που χρησιμοποιώ καθημερινά, η απάντηση ήταν ναι αλλά κοστίζει περίπου 20€ (για μεταχειρισμένο μιλούσε), προτίμησα να δώσω στον Κινέζο τον άγνωστο 2Χ7 € και να πάρω 2 πανέμορφα σταντάκια.


Ιδού!!

345615

Μετα απο αυτο,ελπιζω να του εκοψες τον wiha,χωρις soft και pico φινιρισμα,και να τον εσφαξες απλα με το fuckom φαλτσετακι και να φροντισες να μην πεσει ουτε συρματακι κατω με το knipexακι αριστερά στην φωτό :evil:

vaska
18/11/2015, 14:13
Μετα απο αυτο,ελπιζω να του εκοψες τον wiha,χωρις soft και pico φινιρισμα,και να τον εσφαξες απλα με το fuckom φαλτσετακι και να φροντισες να μην πεσει ουτε συρματακι κατω με το knipexακι αριστερά στην φωτό :evil:

Το μελέτησες καλά βλέπω το φωτογραφιάκι μάστορα. :bawl:

Κάποιες φορές ηθελημένα γινόμαστε μαλάκες αλλά κατά κανόνα δεν είμαστε (όλοι εμείς οι καταναλωτές που το ψάχνουμε λίγο περισσότερο).
Τώρα για τον συγκεκριμένο έμπορο να πω ότι από τα παιδικά μου χρόνια ψωνίζω από εκεί ένεκα του RC αερο-ναυτομοντελισμού, είναι επιστήμονας σοβαρός (με την στενή αλλά και την φαρδιά έννοια του όρου), έχει κατασκευάσει 2 λιπαντικά κοπής τα οποία χαίρουν μεγάλης εκτίμησης στο εξωτερικό, έχουμε πετάξει αεροπλάνα κι ελικόπτερα, βρίσκω τα πάντα ή σχεδόν τα πάντα εκεί και μετά από όλα αυτά με γρατζουνάει όποτε βρίσκει την ευκαιρία. Και όχι μόνο εμένα, είναι το παράπονο σχεδόν όλου του επαγγελματικού κόσμου της Πάτρας. Το λογικό θα ήταν να τον γράψω στα παπάκια μου και να μην ξαναπατήσω. Δεν θέλω όμως, μ@λάκα θέλετε πείτε με, ανώμαλο θέλετε, δίκιο θα έχετε. Τις σφαλιάρες του όμως από καιρό σε καιρό του τις έχω ρίξει (έφυγε μια καλή παραγγελία μέσα από τα χέρια του και πήγε στην Wurth και το έμαθε και από μένα αλλά και από τον πωλητή της wurth) αλλά έχει τόσο "ψαχνό" που δεν νιώθει.
Στην ουσία θα στεναχωρηθώ πολύ αν κάποια στιγμή τον δω κλειστό!!

edit
πενσάκια είπαμε ε??
345637

daz
19/11/2015, 00:10
Ρε Αποστόλ μα την Μπαναΐα ρε φίλε πιστεύω ότι εσύ βρέφος ακόμα πένσες και μυτοτσίμπηδα βάσταγες όταν οι υπόλοιποι βυζαίναμε πιπίλα.

Πραγματικά θα κατέβω να ρωτήσω τη μάνα σου ρε φίλε, το έχω απορία με τι παιχνίδια έπαιζες μικρός.


Κάτσε να δεις που θα μου πει ότι στα πρώτα του γενέθλια του είχαν πάρει καμία κασετίνα με καρυδάκια της Κοκεν

Αν εξαιρέσουμε τους διανομείς όπως είναι η wurth που δεν φτιαχνει τίποτα όλοι οι άλλοι ειδικεύονται σε ένα μόνο πράγμα (ή δυο στην ίδια κατηγορία). Δεν φτιάχνει κανένας τα πάντα.

Όλοι όμως προσφέρουν τα πάντα ή τουλάχιστον προσπαθούν, για ευνόητους λόγους!

Η hazet φτιάχνει κλειδιά και καρυδάκια. Για να φτιάξει και πένσικά θέλει άλλο ένα εργοστάσιο. Για να φτιάξει και κατσαβίδια θέλει άλλο ένα.
Δεν είναι μια γραμμή παραγωγής που βγάζει τα πάντα. Οι λαβές θέλουν σχεδίαση, τα διαφορετικά εργαλεία έχουν άλλες τεχνολογίες. Δεν κοπανάμε ένα μέταλλο με την πρέσα και του δίνουμε μια το σχήμα του κατσαβιδιού και την άλλη του γερμανοπολύγωνου.

Οι ζουμπάδες έχουν 3 διαφορετικές σκληρότητες επάνω τους.
Τα μυτοτσίμπιδα της κνιπεχ έχουν τρομερά ποσοστά ελαστικότητας και οι κεφαλές απ' τις πένσες και τα κοφτάκια είναι εξαιρετικά λεπτοκαμωμένα σε σχέση με άλλων κατασκευαστών.
Η keiba στον πίρο σύνδεσης βάζει κράμα που χρησιμοποιείται στα οπλικά συστήματα, ώστε να έχει μηδενικές ανοχές ενώ παράλληλα να μην μαγκώνει στο άνοιγμα.

Η koken έδινε καρυδάκια στην beta και η beta της έδινε γερμανικά.

Η wera μέσα σε 2-3 χρόνια απέκτησε γερμανοπολύγωνα, καστάνιες, καρυδάκια και ένα κάρο άλλα πράγματα που εύκολα τα βρίσκεις στον κατάλογο της stanley και της ks tools αλλά σε κανέναν μεγάλο κατασκευαστή της γερμανίας, της αμερικής ή της Ιαπωνίας.

Ποιότητα? Η καλύτερη που μπορούν οι χώρες στις οποίες κατασκευάζονται φαντάζομαι!
Τεχνολογία και σχεδίαση? Στην κόψη!

Αν ξέρεις 5 μάρκες και ξέρεις πως δουλεύει και το σύστημα, μπορείς εύκολα να καταλάβεις τι είναι και από ποιόν.

Για πες!
345725

Ευκολάκι.
345726

daz
19/11/2015, 00:17
Αυτά είναι όλα της witte εκτός απ' το τελευταίο που μάλλον είναι της witte (ή felo ή άλλη).

345727

theofilosI
19/11/2015, 00:41
πολυ ωραιο θεμα!!
daz αν θελεις πες μας λιγα παραπανω για τη facom τα + και τα - της γενικα, τι να αποφυγουμε και τι αξιζει.
προσωπικα την εγω σε πολυ μεγαλη υποληψη και σκεφτομαι να αγορασω http://www.tbs-aachen.de/Sonderangebote/Facom_RS440E_1/4_und_1/2_Knarrenkasten_i342_55980.htm ποια ειναι η αποψη σου?

daz
19/11/2015, 01:58
πολυ ωραιο θεμα!!
daz αν θελεις πες μας λιγα παραπανω για τη facom τα + και τα - της γενικα, τι να αποφυγουμε και τι αξιζει.
προσωπικα την εγω σε πολυ μεγαλη υποληψη και σκεφτομαι να αγορασω http://www.tbs-aachen.de/Sonderangebote/Facom_RS440E_1/4_und_1/2_Knarrenkasten_i342_55980.htm ποια ειναι η αποψη σου?

Θεόφιλε δε νομίζω ότι αξίζει να συζητήσουμε τα + και τα - της κάθε μάρκας με τρόπο που να είναι αποτρεπτική η αγορά τους. Ειδικά αν είναι σε τέτοια τιμή. Απ' τη στιγμή που φεύγουμε απ' τα οικονομικά εργαλεία και πάμε στα πιο ακριβά, τότε όλα είναι καλά. Λεπτομέρειες που μπορεί να βρω εγώ ίσως δεν απασχολούν εσένα.

Πχ η στα καρυδάκια 1/4 της gedore η τετράγωνη υποδοχή έχει μεγάλες ανοχές και το καρυδάκι όταν το βάζεις σε προέκταση ή καστάνια κουνιέται λίγο παραπάνω απ' ότι θα ήθελαν κάποιοι. Σε αρκετές μάρκες συμβαίνει αυτό αλλά όχι σε όλες.
Τα εργαλεία όμως είναι πάρα πολύ καλά και ανθεκτικά και λειτουργικά.

Με την λεπτή σειρά της stahlwille δεν μπορείς να ενώσεις δυο κλειδιά με τον κλασικό τρόπο (το δαχτυλίδι του δευτερου στη ανοιχτό άκρο του πρώτου ώστε να μεγαλώσουμε το μήκος του) διότι θα λυγίσει (είναι πολύ λεπτό).

Αν η σχεδίαση αυτού που θέλεις να πάρεις καλύπτει τις ανάγκες σου, προχώρα.

Πχ. Θέλεις καστάνια με στρογγυλή κεφαλή ή tear drop? Θετικά και αρνητικά υπάρχουν και στις δύο.

Προσωπικά πιστεύω πως η συγκεκριμένη καστάνια της φακομ (του σετ) είναι μια απ' τις καλύτερες του είδους, παγκοσμίως.

Αν σου πω ότι τα εξάγωνα 1/4 καρυδάκια της gedore και τα γερμανοπωλύγωνα της bacho ειναι cold forged αντί για hot forged θα σε πειράξει?

Εμένα μου αρέσει τα καρυδάκια να έχουν ρίκνωση (αυτές τις χαρακιές ντε!) ώστε να βγάζω την καστάνια και να τα στρίβω με το χέρι (ή να τα στρίβω με το χέρι στην κεφαλή της καστάνιας όταν χαλαρώσει η βίδα) χωρίς να γλιστράνε. Πιστεύεις ότι αυτός είναι αρκετά σοβαρός λόγος να μην επιλέξω την παραπάνω συλλογή?

Το να σου πω ότι τα χ είναι καλύτερα απ' τα ψ δεν υπάρχει περίπτωση. Και να είναι, οι διαφορές είναι τόσο μικρές που λίγους απασχολούν. Αλλά τι σημαίνει καλύτερο και τι χειρότερο σε αυτή την κατηγορία? Τα θετικά που μπορεί να έχει κάποια μάρκα ίσως έχουν και κάποια αρνητικά και αντιστρόφως (όπως παρατήρησες λίγες σελιδες πριν στην αναφορά snap-on vs facom vs hazet).

Δώσε μου μια tajima και μια knipex. Θα επιλέξω την tajima, πιστεύεις ότι θα το κάνω επειδή η knipex δεν είναι καλή ή επειδή η tajima είναι καλύτερη?

Αν σου πω ότι το ανάλογο σετάκι της hazet είναι καλύτερο (παράδειγμα) στην διπλάσια τιμή?

Τα καινούρια γερμανοπωλύγωνα της facom (ασχέτως από το πόσο καλά είναι) είναι πάρα πολύ χοντρά στο ανοιχτό άκρο για τα γούστα μου. Αυτό δεν χρειάζεται να μου το πει κάποιος και δεν είναι θέμα γούστου, είναι θέμα λειτουργικότητας για μένα.
Εσύ όμως αυτό ίσως το θεωρείς προτέρημα διότι το κλειδί πιάνει μεγαλύτερη επιφάνεια στην βίδα ή ίσως το κλειδί έχει μεγαλύτερη αντοχή.

Ο καθένας δουλεύει σε διαφορετικά πράγματα και έχει άλλες ανάγκες. Αν η σχεδίαση μας καλύπτει το εργαλείο αποκλείεται να μην μας καλύψει.

Αν την χρειάζεσαι να την παρεις με κλειστά μάτια. Εδώ θέλω να την πάρω εγώ που δεν τη χρειάζομαι και σε 2-3 εργαλειοθήκες που έχω, αν πετάξω καρφίτσα θα πέσει απ' έξω.

theofilosI
19/11/2015, 15:00
ενδιαφερομαι και εγω για σφυροκατσαβιδο!

επισης καμια γνωμη για τη lazer και την expert? η πρωτη δε συζητηθηκε καθολου στο θρεντ

ΥΓ dan το μονο που με χαλαει στην συλλογη 1/2 & 1/4 της φακομ που λεγαμε παραπανω ειναι το οτι δεν εχει κανενα σωληνωτο καρυδακι και μια μεφαλυτερη προεκταση για το 1/2

Bowleno
19/11/2015, 15:06
και σε 2-3 εργαλειοθήκες που έχω, αν πετάξω καρφίτσα θα πέσει απ' έξω.

Εδώ μια έχουμε και είναι σχεδόν άδεια,

ban τον μΠούστη τώρα! :cry::cry:

Road Pirat
19/11/2015, 15:13
ενδιαφερομαι και εγω για σφυροκατσαβιδο!

επισης καμια γνωμη για τη lazer και την expert? η πρωτη δε συζητηθηκε καθολου στο θρεντ

ΥΓ dan το μονο που με χαλαει στην συλλογη 1/2 & 1/4 της φακομ που λεγαμε παραπανω ειναι το οτι δεν εχει κανενα σωληνωτο καρυδακι και μια μεφαλυτερη προεκταση για το 1/2
Η expert είναι στον ίδιο όμιλο με την facom έχουν το ίδιο προφίλ έτσι τουλάχιστον ισχυρίζοταν ένας έμπορος που είχα ρωτήσει. Μου έλεγε είναι ίδια τώρα από ποιότητα δεν έχω ιδέα δεν τα έχω δουλέψει. Πάντως για μένα πάρε την προσφορά της facom η τιμή είναι σούπερ όσο για προέκταση αγοράζεις αργότερα μεγαλύτερη υπάρχουν και καλύτερες από τις facom.

STF
19/11/2015, 15:49
Το 2009 η Gedore για να γιορτάσει τα 90 χρόνια της έβγαλε μια κασετίνα με καρυδάκια 1/2 η οποία είναι καταπληκτικής ποιότητας και την έβρισκες σε τιμές από 110 έως 150€. Εγώ την πήρα πέρυσι στα 125€, ξεχασμένη σε ένα μαγαζί που είχε τότε 2-3 τελευταία κομμάτια.


Είναι αυτή εδώ: http://www.gedore.de/de/news/press_releases_details.html?oe_opt%5Boe_id%5D=73686

Όποιος την βρει απλά να την αρπάξει, πρόκειται για συλλογή αξίας τουλάχιστον 250-300€. Όποιος δεν την βρει ας περιμένει μέχρι το 2019 που θα γιορτάσει τα 100 της χρόνια :D

Μακάρι να έβγαζε κάτι αντίστοιχο σε 3/8, θέλω μια τέτοια συλλογή καθώς αυτή που έχω κληρονομήσει από τον πατέρα μου είναι FAUST ??? (αγνώστου πεοέλευσης κατασκευής αν και την φέραμε από Γερμανία) και η καστάνια που είναι made in USA "δανεισμένη" από στρατιωτικό όχημα έχει χρησιμοποιηθεί με κάθε είδους χρήση (ξεβίδωμα, σφυροκόπημα κ.τ.λ.) είναι στα τελευταία της!
Για κάποιον λόγω δεν γουστάρω την Facom σαν εταιρεία αν και έχω κάποια εργαλεία της. Δεν λέω πως δεν είναι καλή εταιρεία, λέω πως είναι προσωπικό μου κόλλημα, γενικώς δεν πάω καλά με τις κάθε είδους εταιρείες που αποφασίζουν να μεταφέρουν τις γραμμές παραγωγής τους στην άπω ανατολή..... είπαμε.... κόλλημα!

daz
19/11/2015, 16:02
ενδιαφερομαι και εγω για σφυροκατσαβιδο!

επισης καμια γνωμη για τη lazer και την expert? η πρωτη δε συζητηθηκε καθολου στο θρεντ

ΥΓ dan το μονο που με χαλαει στην συλλογη 1/2 & 1/4 της φακομ που λεγαμε παραπανω ειναι το οτι δεν εχει κανενα σωληνωτο καρυδακι και μια μεφαλυτερη προεκταση για το 1/2

lazer, lazer, lazer.... χμμμμμ.... :lol:

expert? H πρωην pastorino? Της έχει μπουρδουκλώσει η stanley αυτές! :lol:

Μας τελειώσανε αυτές μάγκες! :D

Με τις συλλογές αυτό παθαίνεις! Παίρνεις μια συλλογή για να τα έχεις όλα μαζεμένα και ταχτοποιημένα και συνέχεια κάτι σου λείπει. Μπορεί να είναι μια μεγαλύτερη προέκταση ή μια προέκταση με άκρη μπίλιας ή το καρυδάκι νουμερο 23 πχ οπότε... Καλές οι συλλογές και έχουν όλα τα βασικά εργαλεία αλλά πάντα θα χρειαζόμαστε και κάτι παραπάνω, τι να κάνουμε?




Εδώ μια έχουμε και είναι σχεδόν άδεια,

ban τον μΠούστη τώρα! :cry::cry:


Ξέρεις πόσα χρόνια αγοράζω εργαλεία? Νομίζεις ότι έτσι απλά τις γέμισα? Ξέρεις πόσες φορές έμεινα στον άσσο για να μπορέσω να πάρω ένα εργαλείο που ήταν σε προσφορά και αν ποτέ μου χρειαζόταν θα το αγόραζα σε τουλάχιστον διπλάσια τιμή? (και μου χρειάστηκαν όλα όσα πήρα). Καρυδάκια άλλεν τα μεγάλα νούμερα που οταν τα πήρα θεώρησα πως ήταν υπερβολική η ποιότητα για την χρήση που τους επιφύλασσα, τώρα έχουν λιώσει. Το ένα 10αρι το έσπασα και πήγε για αντικατάσταση και το 8 έχει λιώσει σε τέτοιο βαθμό που το έκοψα για να μη μου χαλάει τις βίδες (stahlwille). To 12άρι έχει λυγίσει (έφαγε γερό τσαμπουκά όμως) αλλά την έκανε τη δουλειά και είναι ακομα λειτουργικό, δεν ξέρω καν αν θα πάει για αντικατάσταση.
Από εδώ και από κει μάζεψα διάφορα εργαλεία με άλλεν 8μμ. Εδώ και ένα μήνα τα χρησιμοποιώ όλα. Εκατοντάδες βίδες σκουριασμένες από χούφτες σε τοίχο-πύργο αναρρίχησης όλες M10 με 8χιλ άλλεν. Γλίτωσε άλλο ένα κόψιμο το stahlwille και εγώ δεν χρειάζεται να κουβαλάω μισόκιλη καστάνια μισής ίντσας.

Όταν έχω άδεια, οπότε και χρόνο για σκότωμα, ρίχνω καμια ματιά σε κανένα κατάλογο προσφορών. Χτυπάω που και που αυτό που χρειάζομαι στο ebay και παρακολουθώ καμιά δημοπρασία να δω πως θα εξελιχθεί.
Αν σου πω τιμές από εργαλεία που έχω πάρει θα βάλεις τα κλάματα.

Συνολικά παίζει να τα έχω πληρώσει στο 1/3 της τιμής τους.
Ξεστοκάρισμα matadore. Τα παλιά matadore, γιατί μετέφερε και αυτή την παραγωγή της στην κινα και σταμάτησε να κατασκευάζει (δεν ξερω αν φτιάχνει πλέον τίποτα). Βρήκα καστάνια μισού μέτρου με σπαστή κεφαλή (facom stile), την παλιά λαβή και το χρώμιο πριν απ' τις περιβαλλοντολογικές παρεμβάσεις σε μισή τιμή (δεν την πήρα, no money no honey).
Τιμές γνωριμίας σε toptul από καινούριο μαγαζί, απλά σταμάτησα και μπήκα να δω τι έχει! Ποιότητα πολύ καλή αλλά έχω μια μικρή πετριά και δεν αγοράζω εύκολα no name και no COO εκτός από σπέσιαλ τουλς.

Τα εργαλεία που έχω πληρώσει πιο ακριβά είναι αυτά που τα χρειαζόμουν λιγότερο.
Γιατί it's not just a matter of need, It's also a matter of want :D

daz
19/11/2015, 16:09
Το 2009 η Gedore για να γιορτάσει τα 90 χρόνια της έβγαλε μια κασετίνα με καρυδάκια 1/2 η οποία είναι καταπληκτικής ποιότητας και την έβρισκες σε τιμές από 110 έως 150€. Εγώ την πήρα πέρυσι στα 125€, ξεχασμένη σε ένα μαγαζί που είχε τότε 2-3 τελευταία κομμάτια.
Είναι αυτή εδώ: http://www.gedore.de/de/news/press_releases_details.html?oe_opt%5Boe_id%5D=73686


H anniversary! Και με την βάση όλη μεταλλική όπως παλιά!

Ψάξε όσο θέλεις, σε 3/8 δεν θα βρεις!

STF
19/11/2015, 16:13
H anniversary! Και με την βάση όλη μεταλλική όπως παλιά!

Ψάξε όσο θέλεις, σε 3/8 δεν θα βρεις!

Το ξέρω...

Υπάρχει όμως στο φετινό Gedore magic ένα πλήρες σετάκι (που είναι όμως για συρτάρι τροχήλατου εργαλειοφόρου, δηλαδή χωρίς μεταλλική κασετίνα) στα 169€... που με "τρώει"!

daz
19/11/2015, 16:28
Το ξέρω...

Υπάρχει όμως στο φετινό Gedore magic ένα πλήρες σετάκι (που είναι όμως για συρτάρι τροχήλατου εργαλειοφόρου, δηλαδή χωρίς μεταλλική κασετίνα) στα 169€... που με "τρώει"!

Ναι, την ξέρω αυτή τη φαγούρα! :cry:

Ευτυχώς που δεν έχω σταθερό χώρο για γκαράζ γιατί δύσκολα θα μου γλίτωνε καμιά metec σε κοκκινάκι ή hazet ή κάποια σε gedorit blue. :lol:

vaska
19/11/2015, 16:35
Ξέρεις πόσα χρόνια αγοράζω εργαλεία? Νομίζεις ότι έτσι απλά τις γέμισα? Ξέρεις πόσες φορές έμεινα στον άσσο για να μπορέσω να πάρω ένα εργαλείο που ήταν σε προσφορά και αν ποτέ μου χρειαζόταν θα το αγόραζα σε τουλάχιστον διπλάσια τιμή? ....................

Τα εργαλεία που έχω πληρώσει πιο ακριβά είναι αυτά που τα χρειαζόμουν λιγότερο.
Γιατί it's not just a matter of need, It's also a matter of want :D

γμστα, ουκ ολίγες φορές που τα χρήματα που είχα για μια καλή βόλτα μετά διανυκτερεύσεως τελικά κατέληξαν στο συρτάρι κάποιου εργαλειομάγαζου.


Μία παγωμένη από μένα ρε φίλε :beer:

theofilosI
19/11/2015, 16:41
Δεν λέω πως δεν είναι καλή εταιρεία, λέω πως είναι προσωπικό μου κόλλημα, γενικώς δεν πάω καλά με τις κάθε είδους εταιρείες που αποφασίζουν να μεταφέρουν τις γραμμές παραγωγής τους στην άπω ανατολή..... είπαμε.... κόλλημα!


Μόνο στη Γαλλία δεν έχει εργοστάσια;

STF
19/11/2015, 16:44
Μόνο στη Γαλλία δεν έχει εργοστάσια;

Δεν παίρνω όρκο Θεόφιλε, αλλά νομίζω πως πλέον δύσκολα θα βρεις made in France. Για να μη παρεξηγηθώ όμως ξεκαθαρίζω πως αυτό δεν επηρεάζει την ποιότητα της καθώς οι προδιαγραφές που τίθενται συνεχίζουν να είναι αυστηρά Facom!

MISKIN
19/11/2015, 16:50
Το 2009 η Gedore για να γιορτάσει τα 90 χρόνια της έβγαλε μια κασετίνα με καρυδάκια 1/2 η οποία είναι καταπληκτικής ποιότητας και την έβρισκες σε τιμές από 110 έως 150€. Εγώ την πήρα πέρυσι στα 125€, ξεχασμένη σε ένα μαγαζί που είχε τότε 2-3 τελευταία κομμάτια.


Είναι αυτή εδώ: http://www.gedore.de/de/news/press_releases_details.html?oe_opt%5Boe_id%5D=73686

Όποιος την βρει απλά να την αρπάξει, πρόκειται για συλλογή αξίας τουλάχιστον 250-300€. Όποιος δεν την βρει ας περιμένει μέχρι το 2019 που θα γιορτάσει τα 100 της χρόνια :D

Μακάρι να έβγαζε κάτι αντίστοιχο σε 3/8, θέλω μια τέτοια συλλογή καθώς αυτή που έχω κληρονομήσει από τον πατέρα μου είναι FAUST ??? (αγνώστου πεοέλευσης κατασκευής αν και την φέραμε από Γερμανία) και η καστάνια που είναι made in USA "δανεισμένη" από στρατιωτικό όχημα έχει χρησιμοποιηθεί με κάθε είδους χρήση (ξεβίδωμα, σφυροκόπημα κ.τ.λ.) είναι στα τελευταία της!
Για κάποιον λόγω δεν γουστάρω την Facom σαν εταιρεία αν και έχω κάποια εργαλεία της. Δεν λέω πως δεν είναι καλή εταιρεία, λέω πως είναι προσωπικό μου κόλλημα, γενικώς δεν πάω καλά με τις κάθε είδους εταιρείες που αποφασίζουν να μεταφέρουν τις γραμμές παραγωγής τους στην άπω ανατολή..... είπαμε.... κόλλημα!

Σε 3/8 έχω τη παρακάτω, δυστυχώς έχει ελλείψεις (δεν έχει καρυδάκι 12 και 18, αν είναι δυναμόν!! ) τις οποίες σιγά σιγά τις συμπλήρωσα και τώρα είναι σχεδόν πλήρης.
345774
Τη πήρα σε δημοπρασία ολοκαίνουργια 90€ μαζί με τα μτφ. Όπως είπε ο Daz δε δίνουμε 300€ να πάρουμε κασετίνα, δεν είμαστε τρελοί. Θα τα πάρουμε όταν τα βρούμε σε τιμή χώμα. Όπως και σφυροκατσάβιδο της Gedore
345775
κάτω από 50€ το πήρα με τα μτφ.
Τα φθηνά σφυροκατσάβιδα (αυτά τα κινέζικα που είναι όλα ίδια) έχουν ημερομηνία λήξης. Αργά ή γρήγορα σταματάνε να δουλεύουν. Τουλάχιστον αυτά που έχουμε στη δουλειά. ίσως τα ζορίζουμε λίγο παραπάνω, αλλά γι' αυτό υπάρχουν για να τρώνε σφυριές.

Road Pirat
19/11/2015, 16:53
Εγώ έχω καρύδι 8μμ 1/2 που γράφει France επάνω :D

Έχει και στην Γαλλία εργοστάσιο αλλά έχει και αλλού όπως Ιταλία. Παίρνει επίσης και από Ταϊβάν πχ τα γερμανοπολυγονα είναι ίδια με τις Toptul.

MISKIN
19/11/2015, 16:55
Δεν παίρνω όρκο Θεόφιλε, αλλά νομίζω πως πλέον δύσκολα θα βρεις made in France. Για να μη παρεξηγηθώ όμως ξεκαθαρίζω πως αυτό δεν επηρεάζει την ποιότητα της καθώς οι προδιαγραφές που τίθενται συνεχίζουν να είναι αυστηρά Facom!

Πολλά εργαλεία της Facom συνεχίζουν και κατασκευάζονται στη Γαλλία, όπως τα κατσαβίδια, κάποιες καστάνιες (σίγουρα η στρογγυλή), κλπ, ενώ τα γερμανοπολύγωνα κατασκευάζονται στη Taiwan από τον ίδιο που κατασκευάζει και τα Toptul, γι' αυτό μοιάζουν και τόσο.

edit: με πρόλαβες :D

MISKIN
19/11/2015, 17:04
Άσχετο με τη συζήτηση, μόλις μου ήρθε αυτή η προσφορά από eshop για όποιον θέλει ένα καλό δράπανο
http://www.e-shop.gr/drapano-kroystiko-ilektriko-bosch-pro-gsb-1600-re-p-TLS.030471?utm_campaign=newsletter151110&utm_medium=email&utm_source=newsletter-all&utm_term=12-drapana-katsabidia&utm_content=12.1-drapano+kroystiko+ilektriko+bosch+pro+gsb+1600+re

edit: εμένα μου το βγάζει 85€ :confused:

345778

daz
19/11/2015, 17:09
Σε 3/8 έχω τη παρακάτω, δυστυχώς έχει ελλείψεις (δεν έχει καρυδάκι 12 και 18, αν είναι δυναμόν!! ) τις οποίες σιγά σιγά τις συμπλήρωσα και τώρα είναι σχεδόν πλήρης.

To 18 είναι το νέο 19. Το 12 αλλού το βάζουν και αλλού όχι γιατί είναι τζαπόνι.
Αυτή η καστάνια με έχει στοιχειώσει αλλά θέλω να την πάρω σε αλουμίνιο (οι μκς πάλι την 1/2 έβγαλαν σε προσφορά). Πόσες φορές θέλω να κάνω μπρος πίσω τη βίδα να φύγει η σκουριά για να μη φρακάρει και κάθομαι και αλλάζω τον μοχλό ή βάζω μανέλα για να ξανα αλλάξω σε καστάνια όταν δεν έχω χώρο.

*Γι αυτούς που δεν κατάλαβαν η καστάνια αυτή κλειδώνει και τις δυο κατευθύνσεις όταν βάλεις τον μοχλό στην μέση.



κάτω από 50€ το πήρα με τα μτφ.


Ο μαυρος αντάπτωρας μόνο, έχει κοντά στο 20ρικο.
Με τα λεφτά που έδωσες κασετίνα μύτες και αντάπτορας ήταν δώρο. Τόσο κοστίζει μόνο το κατσαβίδι!

Alexandross
19/11/2015, 17:14
ΥΓ dan το μονο που με χαλαει στην συλλογη 1/2 & 1/4 της φακομ που λεγαμε παραπανω ειναι το οτι δεν εχει κανενα σωληνωτο καρυδακι και μια μεφαλυτερη προεκταση για το 1/2


Θεόφιλε ,κασετίνα με κοντά κ μακρυά καρυδάκια σε συνδιασμό συλλογής 1/2'' + 1/4'' δύσκολα θα βρεις στους καταλόγους των προσφορών .
Και αναφέρομαι σε προσφορές των εταιριων στα προσπέκτους ,άρα μας ενδιαφέρει και λογική τιμή.
Ειδικά όπως αυτή στο ξεστοκάρισμα του tbs.
Μπορεις να στραφείς σε 1/2'' με πλήρη καρυδακια κοντά + μακρυά μαζι με προεκτάσεις και αργότερα αγοράζεις ξεχωριστά την 1/4'' κασετινα αργότερα.Το κόστος ομως θα πολλαπλασιαστεί .

Γνώμη μου είναι να παρεις ενα γενικό σετάκι 1/2+1/4 και αγοράζεις αργότερα μια μεγαλύτερη προέκταση ή και μία αρθωση αν σου χρειάζεται.Ειναι κρίμα να απορίψεις τετοιο σετ για μία προέκταση.


Laser ..κίνα ..η ιδια κασετίνα σε 10 εταιρίες..

http://www.amazon.co.uk/Laser-3671-Socket-Set-94pc/dp/B002SPT5JW



345779







Τα εργαλεία SAM τα έχετε δουλέψει ?

Παλιότερα είχαμε αυτά τα εργαλεια στην δουλειά για πρώτη χρήση . Είναι μία εταιρία που έχει άμεση σχέση με την Gedore ,προφάνως διανομέας. Τα εργαλεία της μπορώ να πώ(ή να βάλω φωτό) οτι είναι πολύ μέτρια .Καμία σχεση με τις εταιρίες που αναφέραμε σε προηγούμενα ποστς.




Την παρακάτω κασετίνα την είχα βρεί 110+φπα πέρσυ .Ενα τελευταίο κομμάτι.Ενταξει μην βαράτε το ξέρω οτι δεν έπραξα σωστα και επρεπε να την ειχα πάρει..


345777

daz
19/11/2015, 17:15
Πολλά εργαλεία της Facom συνεχίζουν και κατασκευάζονται στη Γαλλία, όπως τα κατσαβίδια, κάποιες καστάνιες (σίγουρα η στρογγυλή), κλπ, ενώ τα γερμανοπολύγωνα κατασκευάζονται στη Taiwan από τον ίδιο που κατασκευάζει και τα Toptul, γι' αυτό μοιάζουν και τόσο.

edit: με πρόλαβες :D

Έκπληξη! Κάποια γερμανοπολύγωνα κατασκευάζονται και στην Γαλλία! Χαμός!!
Γι' αυτό δεν βάζει πουθενά COO.

Εμφανισιακά ξεχωρίζουν αλλά θέλουν καλό μάτι.
Το πιο εύκολο είναι οι πιο στρογγυλεμένες άκρες στα Φρανς, αλλά και πάλι δεν ξέρω αν αυτό είναι πάντα εμφανές ή διαφορετικό.

Επίσης έχουν διαφορές και στους κωδικούς της συσκευασίας.

daz
19/11/2015, 17:33
Τα εργαλεία SAM τα έχετε δουλέψει ?

Παλιότερα είχαμε αυτά τα εργαλεια στην δουλειά για πρώτη χρήση . Είναι μία εταιρία που έχει άμεση σχέση με την Gedore ,προφάνως διανομέας. Τα εργαλεία της μπορώ να πώ(ή να βάλω φωτό) οτι είναι πολύ μέτρια .Καμία σχεση με τις εταιρίες που αναφέραμε σε προηγούμενα ποστς.



Δεν τα έχω δουλέψει. Γαλλικά ήταν αλλά τώρα δεν είναι τίποτα. Διανομέας είναι και παραγγελίες, απ' ότι μπορώ να καταλάβω, κάνει κυρίως εξ' ανατολάς αλλά πουλάει και πολύ φακομ (πενσοειδή είναι από nws). Δεν ξέρω τι ακριβώς σχέση είχε ή έχει με την Gedore (μάλλον καμία) αλλά η gedore κατασκευάζει τα πενσοειδή της στην Αυστρία και η sam πουλάει τα ίδια ασφαλειοτσίμπιδα. Πολλά site και σελίδες στο ebay απλά επισημαίνουν ότι είναι gedore as sam.
Αν ρίξεις μια ματιά στον κατάλογο θα εντοπίσεις και άλλους κατασκευαστές που βγάζουν μάτι.

theofilosI
19/11/2015, 17:50
Aλεξανδρε το ιδιο σετ που μου εβαλες στη φωτο το βγαζει και η force. το ζαχαρωνω εδω και καιρο. εχω ηδη μια 1/4 της φορς και ειμαι ευχαριστημενος για τη χρηση που την κανω μηχανη+σπιτι. στη δουλεια εχουμε την ιδια αλλα εχει εμφανη σημαδια χρησης και ειναι στα τελευταια της. πριν απο λιγο αφορασα τη φακομ, ηταν μεγαλη ευκαιρια και ας μην εχει τα 1-2 εξτρα που ηθελα

daz
19/11/2015, 18:10
Αλεξανδρε αυτά τα sam έχετε στην δουλειά ή τα καινούρια?

345783

daz
19/11/2015, 18:34
Άσχετο με τη συζήτηση, μόλις μου ήρθε αυτή η προσφορά από eshop για όποιον θέλει ένα καλό δράπανο
http://www.e-shop.gr/drapano-kroystiko-ilektriko-bosch-pro-gsb-1600-re-p-TLS.030471?utm_campaign=newsletter151110&utm_medium=email&utm_source=newsletter-all&utm_term=12-drapana-katsabidia&utm_content=12.1-drapano+kroystiko+ilektriko+bosch+pro+gsb+1600+re

edit: εμένα μου το βγάζει 85€ :confused:

345778

Θα σου στείλω λεφτά να μου το αγοράσεις εσύ :lol:


.. πριν απο λιγο αφορασα τη φακομ, ηταν μεγαλη ευκαιρια και ας μην εχει τα 1-2 εξτρα που ηθελα

Καλοδούλευτα! :beer:

MISKIN
19/11/2015, 18:36
Θα σου στείλω λεφτά να μου το αγοράσεις εσύ :lol:


Στείλε στο paypal!

daz
19/11/2015, 18:56
Στείλε στο paypal!

Πλάκα σου κάνω ρε τρελέ! Αν το προχωρήσεις θα σου βγάλει και εσένα την ιδια τιμή με εμάς φαντάζομαι. Ίσως παίζει τίποτα με τα μπισκοτάκια.

Το έστειλα πάντως σε έναν ενδιαφερόμενο.

MISKIN
19/11/2015, 18:59
Πλάκα σου κάνω ρε τρελέ! Αν το προχωρήσεις θα σου βγάλει και εσένα την ιδια τιμή με εμάς φαντάζομαι. Ίσως παίζει τίποτα με τα μπισκοτάκια.

Το έστειλα πάντως σε έναν ενδιαφερόμενο.

Το προχώρησα ρε σουπιά και είναι 85€, αλλά δεν έχουν paypal οι κατσαπλιάδες! :moutza:

vaska
19/11/2015, 19:59
Πλάκα σου κάνω ρε τρελέ! Αν το προχωρήσεις θα σου βγάλει και εσένα την ιδια τιμή με εμάς φαντάζομαι. Ίσως παίζει τίποτα με τα μπισκοτάκια.

Το έστειλα πάντως σε έναν ενδιαφερόμενο.

Κλασικές μ@λ@κίες του e-shop, άλλα βάζει στο μπάνερ και άλλα χρεώνει στο καλάθι. Επίσης επειδή δεν του δίνει κανένας Έλληνας αντιπρόσωπος λόγω του τεράστιου ανοίγματος που έχει στην αγορά, όσοι θέλετε να προχωρήσετε σε αγορά κάντε ένα τηλέφωνο (αν και δεν είμαι σίγουρος αν θα σας πούνε την αλήθεια) να βεβαιωθείτε για την χώρα προέλευσης!

Alexandross
19/11/2015, 21:45
Αλεξανδρε αυτά τα sam έχετε στην δουλειά ή τα καινούρια?




Κλειδιά ολων των τύπων έχω σε snap on κυρίως,ενώ adjustable wrench της matador.

Αυτα τα κλειδια δεν τα εχει δει το μάτι μου.
Γενικά παντως οι πενσες της,γκαζοταναλιες και κατσαβιδια είναι για κλάμματα!!Υπο διάλυση όλα!
Στα μυτοτσιμπιδα εχει εξαφανιστεί η ρίκνωση..



Τετοια συλλογή έχω αλλά σε ίντσες ,£180.88 :eek:
http://www.amazon.co.uk/SAM-75-S27A-Socket-Including-Accessories/dp/B008ESR1S4





345798

daz
19/11/2015, 22:16
Κλειδιά ολων των τύπων έχω σε snap on κυρίως,ενώ adjustable wrench της matador.

Αυτα τα κλειδια δεν τα εχει δει το μάτι μου.
Γενικά παντως οι πενσες της,γκαζοταναλιες και κατσαβιδια είναι για κλάμματα!!Υπο διάλυση όλα!
Στα μυτοτσιμπιδα εχει εξαφανιστεί η ρίκνωση..



Τετοια συλλογή έχω αλλά σε ίντσες ,£180.88 :eek:
http://www.amazon.co.uk/SAM-75-S27A-Socket-Including-Accessories/dp/B008ESR1S4





345798


Αυτό που έβαλα ήταν απ' τα παλιά που έφτιαχνε μόνη της.
Παλιότερα είχα δει κάποιες κυρτές πένσες της nws τώρα δεν τις έχει (έριξα μια γρήγορη ματιά). Τα ασφαλειοτσίμπιδα της gedore δεν είναι μέσα στον κατάλογο μόνο αυτά τα κινέζικα που αλλάζουν μύτες στην κεφαλή. Στον κατάλογο βρίσκεις olfa στην ίδια σελίδα με κινέζικα.
Ότι να 'ναι!

Είναι αυτό που λέγαμε στην αρχή του θρεντ. Την μία έτσι, την άλλη αλλιώς. Βρίσκεις nws μαζί με indiaνικα.

daz
19/11/2015, 22:33
Αν κατάλαβα καλά το video ήταν για να εξηγήσει πώς τα χρησιμοποιούμε γι' αυτό και η όλη slow motion φάση.

Μου έχει κολλήσει αυτή η καταραμένη κασετίνα της facom. Πες μου πως θα τη βγάλω από το κεφάλι μου να μείνω με την proxxon ιντάστριαλ που έχω και με 113,95 γιούρος στη τσέπη ; :cry:

Ε μάγκες, θέλει κανείς καμιά proxxon industrial σε καλή τιμούλα?
Άντε όποιος σκέφτεται για τίποτα παρόμοιο ας πάρει του foo, γιατί ο μόνος τρόπος να την βγάλει απ'τ ο κεφάλι του είναι να την βάλει στον πάγκο του. :lol:

foogr01
19/11/2015, 22:46
Ε μάγκες, θέλει κανείς καμιά proxxon industrial σε καλή τιμούλα?
Άντε όποιος σκέφτεται για τίποτα παρόμοιο ας πάρει του foo, γιατί ο μόνος τρόπος να την βγάλει απ'τ ο κεφάλι του είναι να την βάλει στον πάγκο του. :lol:

:lol:

Μου φαίνεται θα τα σκάσω. Είχα σκοπό να πάρω το topcase για Xmas, αλλά...

STF
20/11/2015, 12:43
Αρπάζω την ευκαιρία από αυτά που λέει ο vaska παραπάνω, ώστε να συζητήσουμε το θέμα ερασιτέχνης VS επαγγελματίας.
Κατά τη γνώμη μου τα εργαλεία όπως και πολλά άλλα πράγματα δεν είναι φτιαγμένα για ερασιτέχνες ή για επαγγελματίες, τα εργαλεία είναι για όλους. Ο διαχωρισμός αφορά τα εξειδικευμένα εργαλεία ως προς τη χρήση και όχι ως προς την ποιότητα. Π.χ. ένας μηχανικός αεροσκαφών σίγουρα χρησιμοποιεί κάποια εξειδικευμένα εργαλεία που εγώ πιθανόν να μην συναντήσω ποτέ στη ζωή μου...
Αυτό που πολλές φορές λέμε για "ερασιτεχνική χρήση" κατά τη γνώμη μου είναι λίγο μπερδεμένη ιστορία. Θέλω να πω ότι υπάρχουν πολλές παράμετροι που καθορίζουν τη χρήση και αυτές δεν είναι μόνο ποιοτικές όπως έγραψα και νωρίτερα!

Ένα φθηνότερο εργαλείο -γενικώς- μπορεί να προκαλέσει ευκολότερα ζημιές. Αυτό δεν σημαίνει πως το καλό εργαλείο δεν κάνει ζημιές, σημαίνει ότι ένα καλό εργαλείο ΣΥΝΗΘΩΣ διευκολύνει τη ζωή του χρήστη. Γιαυτό κυκλοφορεί και το γνωμικό: "το εργαλείο κάνει τον μάστορα".
Ας αναρωτηθούμε πόσες είναι οι φορές που νευριάσαμε πάνω σε μια "ερασιτεχνική" εργασία γιατί το εργαλείο μας δεν ήταν το κατάλληλο... σωστά;
Επίσης ένα άλλο παράδειγμα ως ερασιτέχνες είναι να έχουμε στην κατοχή μας μια κατά γενική ομολογία καλή πένσα από τη Knipex αλλά ΜΟΝΟ αυτή και για όλες τις δουλειές! Καλή η πένσα της Knipex αλλά θα μπορούσε να είναι μικρή για μια συγκεκριμένη εργασία. Ομοίως μια κατάλληλη πένσα αλλά της πλάκας -ποιοτικά- πάλι θα μπορούσε υπό συνθήκες να μας τσαντίσει μη "αρπάζοντας" σωστά.

Άρα, αν κάποιον τον ενδιαφέρει να κάνει τη δουλειά του όπως-όπως και το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα και "δεν βαριέσαι αν γίνει και καμιά ζημιά", ή δεν τον νοιάζει που θα τελειώσει σε 1 ώρα αντί μισής, τότε ναι, η φιλοσοφία του φθηνού εργαλείου βρίσκει λόγο ύπαρξης.
Δυστυχώς όμως αυτή τη φιλοσοφία τη συναντάω και σε επαγγελματίες, όπου κατά τη ταπεινή μου γνώμη ο επαγγελματίας αποδίδοντας σεβασμό στον πελάτη του θα έπρεπε να έχει ΜΟΝΟ ποιοτικά εργαλεία. Κατ' αρχάς οι σοβαρές εταιρείες (Facom, Gedore, Stahlwill κ.τ.λ.) έχουν εγγύηση εφ' όρου ζωής. Για την Gedore ξέρω πως επιστρέφεις το κατεστραμμένο εργαλείο και ούτε σε ρωτάνε τι και πως, απλά στο αντικαθιστούν. Αυτό από μόνο του -ιδιαίτερα για τους επαγγελματίες- κάνει κορυφαία εργαλεία ποιότητας αυτομάτως φθηνά!

Επιστρέφω τώρα πάλι σε εμάς τους ερασιτέχνες! Θα μου πει κάποιος και τι να κάνουμε να έχουμε 5 πένσες, 20 κατσαβίδια και ούτω καθ' εξής; Φυσικά αυτό είναι αδύνατο, ιδιαίτερα στις μέρες μας. Αυτό που θέλω να πω είναι πως τα βασικά μας εργαλεία καλό θα είναι να είναι ποιοτικά. Ας τα χτίσουμε! Ένα καλό σετ με καρυδάκια, μια καλή σειρά από κατσαβίδια, 1-2 καλές πένσες, ένας καλός κάβουρας Knipex 86 03 180 (αυτό οπωσδήποτε, όταν τον έχεις τον χρησιμοποιείς περισσότερο από όσο φαντάζεσαι, κατά τη γνώμη μου από τα πιο must εργαλεία) κ.τ.λ.
Κανένας δεν έχτισε τα εργαλεία του σε έναν μήνα. Είναι θέμα απόφασης να αγοράζει κανείς κυρίως καλά εργαλεία και με προγραμματισμό. Καμιά φορά είναι πιο εύκολο από όσο φανταζόμαστε! Το συνηθέστερο πρόβλημα είναι πως αγοράζουμε εργαλεία όταν προκύψει ανάγκη και τότε επειδή προκύπτουν ταυτοχρόνως και άλλα έξοδα (π.χ. ανταλλακτικά) καταφεύγομε σε φθηνές επιλογές εργαλείων. Δοκιμάστε τη χαρά του να αγοράσεις κάποιο ποιοτικό εργαλείο με προγραμματισμό, π.χ. είδαμε σε αυτό το θέμα προσφορές σε Facom που ούτε φανταζόμαστε, το ίδιο ισχύει και με άλλες καλές εταιρείες.

Αυτά είχα να γράψω χωρίς να διεκδικώ φυσικά το αλάνθαστο, κουβέντα κάνουμε και καλό είναι να ανταλλάσσουμε απόψεις, όλοι μας μαθαίνουμε από αυτό!

theofilosI
20/11/2015, 13:30
Στις προηγούμενες σελίδες αναφερθηκαμε στα εργαλεία που παίρνει η wurth ως διανομεας και τα πουλαει με τη δική της φίρμα. Θυμαμαι οτι το ηλεκτρικο κατσαβιδι είναι η μπλε σειρά της bosh. Μήπως μπορεί κάποιος να γράψει τα κατσαβιδια πενσες κοφτακια καστανιες κλπ απο ποιες εταιρείες τα παίρνει;

alex14
20/11/2015, 13:42
Επισης, οποιος ξερει να προτεινει οικονομικο αεροκλειδο

ευχαριστω

daz
20/11/2015, 14:11
Στις προηγούμενες σελίδες αναφερθηκαμε στα εργαλεία που παίρνει η wurth ως διανομεας και τα πουλαει με τη δική της φίρμα. Θυμαμαι οτι το ηλεκτρικο κατσαβιδι είναι η μπλε σειρά της bosh. Μήπως μπορεί κάποιος να γράψει τα κατσαβιδια πενσες κοφτακια καστανιες κλπ απο ποιες εταιρείες τα παίρνει;

Τα κατσαβίδια ειναι felo, πένσες και κοφτάκια από διάφορες εταιρίες, κυρίως κνίπεχ. Η πένσα μυτοτσίμπιδο με την κυρτή κεφαλή είναι nws αλλά όπως είδες σε προηγούμενα ποστ, έβαλε στην γκάμα της και wiha πχ εφ' όσον ενσωματώνει μια τεχνολογία που οι άλλες δεν έχουν.

Τα παλιά της κατσαβίδια ήταν Wera.

Aυριο μπορεί να πουλάει κάτι άλλο αλλά την felo νομίζω την εξαγώρασε οπότε θα συνεχίσει να πουλάει και felo.

Τα κατσαβίδια καστάνιας είναι Taiwan.

theofilosI
20/11/2015, 14:23
Τα κατσαβίδια ειναι felo, πένσες και κοφτάκια από διάφορες εταιρίες......


Daz ευχαριστώ πάρα πολύ!
Να σαι καλά

byron
20/11/2015, 15:30
Απλά, προς γνώση μιας και πρέπει να το αναφέρω. Αν κοιτάτε Facom, πάρτε ένα τηλέφωνο στον κ.Βράττη γιατί οι τιμές που μας κάνει είναι αλλού σε σχέση με τον κατάλογο.

Πήγα σήμερα και πήρα μια γκαζοτανάλια, πλαγιοκόφτη και πένσα μιας και οι βλακείες που χρησιμοποιούσα μου είχαν σπάσει τα νεύρα. Τρομερή τιμή σε σχέση με άλλα μαγαζιά...

STF
20/11/2015, 16:51
Απλά, προς γνώση μιας και πρέπει να το αναφέρω. Αν κοιτάτε Facom, πάρτε ένα τηλέφωνο στον κ.Βράττη γιατί οι τιμές που μας κάνει είναι αλλού σε σχέση με τον κατάλογο.

Πήγα σήμερα και πήρα μια γκαζοτανάλια, πλαγιοκόφτη και πένσα μιας και οι βλακείες που χρησιμοποιούσα μου είχαν σπάσει τα νεύρα. Τρομερή τιμή σε σχέση με άλλα μαγαζιά...

Ισχύει, και δεν είναι τωρινό! Είχα ψωνίσει από το συγκεκριμένο κατάστημα πριν από 5-6 χρόνια (προ κρίσης όπως τη ξέρουμε τώρα) και είχα εντυοωσιαστεί από τις τιμές που μου έδινε! Ο συγκεκριμένος έμπορος κατά τη γνώμη μου είναι επαγγελματίας, προωθεί ένα ανταγωνιστικό προϊόν με τεράστιο Brand name σε ανταγωνιστικές τιμές!

daz
20/11/2015, 16:57
Άσε ρε γατάκι, για γύρνα το οριζόντια και κράτα το από τη βίδα... :p

Γιάντα ωρέ κοπέλι?
Ήντα θα γίνει αμα το καμω τούτο που μου μιλάς? :D

345854

camen
20/11/2015, 17:00
Γιάντα ωρέ κοπέλι?
Ήντα θα γίνει αμα το καμω τούτο που μου μιλάς? :D

345854

Έλα ρε απατεώνα , μη βάζεις logo στη βίδα για να εντυπωσιάσεις :smokin:

MISKIN
20/11/2015, 17:12
Επισης, οποιος ξερει να προτεινει οικονομικο αεροκλειδο

ευχαριστω

Στη δουλειά μου έχουμε ένα Bulle (https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=2433), για όταν πασπατεύουμε τα κουτιά, μια χαρά τα πάει.



Γιάντα ωρέ κοπέλι?
Ήντα θα γίνει αμα το καμω τούτο που μου μιλάς? :D

345854

:a18:

daz
20/11/2015, 17:21
Εγώ γι' αυτό δεν έχω βάλει καμιά φωτογραφιά από τα εργαλεία μου. Τον φοβάμαι !!! :lol:

Σε αυτό ξέχασα να απαντήσω!

Για βάλε για βάλε! :D

Θα κρατήσω το στόμα μου κλειστό αλλά θα σε φάει η περιέργεια. :lol:

daz
20/11/2015, 17:38
Toys for Big Boys..


Στη δουλειά έχουμε

αυτό..

Τι είναι αυτό οέο? (το κατσαβίδι είναι ph3 για σύγκριση)

345855

Τίποτα μωρέ! Ένα αερόκλειδο μιας ίτσας είναι γιατί, ποιος να ασχολείται με υποδιαιρέσεις τώρα?

345856

Θα του βρούμε έναν αντάπτορα που αντί για μύτες θα παίρνει κατσαβίδια ολόκληρα! :lol:
Όποιος το άκουσε να δουλεύει δεν το ξέχασε ποτέ!


edit.. BTW δεν έχει πολύ ροπή. Λίγο κάτω από 3,5 τόνους μόνο!!! :D
Δλδ κάπου στα 3,5Kn ή 3,500 nm.

stefanos
20/11/2015, 17:42
Αρπάζω την ευκαιρία από αυτά που λέει ο vaska παραπάνω, ώστε να συζητήσουμε το θέμα ερασιτέχνης VS επαγγελματίας.


Από την άλλη όμως, σαν ερασιτέχνης, δεν άσχολούμαι μόνο με το μηχανάκι ή με το αυτοκίνητο ή με την βάρκα ή τον κήπο ή το σπίτι ή το οτιδήποτε μεμονωμένα αλλά με όλα μαζί.
Έτσι αναγκαστικά παίρνω και no name εργαλεία.
Γιατί χρειάζομαι εργαλεία για οτιδήποτε καταπιάνομαι.
Βέβαια το ιδανικό θα ήταν όλα όσα έχω να ήταν γαμάτα ,επώνυμα ,σε γαμάτες εργαλειοθήκες ,τροχήλατες ,με ικανότητα φορτίου 800 κιλών... αλλά δεν γίνεται.
Κάποια που θα έχουν δουλειά μπροστά τους σίγουρα πρέπει να αγοραστούν καλά.
Κάποια που χρησιμοποιούνται πιό εντατικά και θα χαλάσουν, θα αγοραστούν προσεκτικότερα την άλλη φορά.
Κάποια πρέπει αναγκαστικά να είναι καλά (δυναμόκλειδα όργανα μέτρησης) αλλιώς δεν χρειάζεται να τα έχεις.
Αλλά το impact driver :lol: του vaska το έχω χρησιμοποιήσει 1 φορά για να βγάλω ένα πλαϊνό καπάκι σε μηχανάκι πρίν 20 χρόνια,
Τα μανόμετρα του r410 μια φορά το χρόνο και αν.Κάτι εξολκείς ρουλεμάν ελάχιστα.
Από την άλλη το πιστόλι θερμού αέρα το χρησιμοποιώ εντατικά μιάς και ανάβει τα κάρβουνα στην ψησταριά σε χρόνο μηδέν και το επόμενο που θα πάρω, μόλις τα φτύσει αυτό ,θα είναι Α ποιότητα.
Ο καθένας ότι χρειάζεται καλό θα το βρεί κατσαβιδιάζοντας και πληρώνοντας (πάντα).

Προδιαγραφής
20/11/2015, 18:00
Με σκοπό να συνοψίσω σε ένα μέρος τις πληροφορίες από εν μέρει συζητήσεις που κάνουμε εδώ για τα καρυδάκια και τα
εξαρτήματα τους έχουμε τα εξής
Όσον αφορά τα μεγέθη της υποδοχής(καρέ) της καστάνιας που χαρακτηρίζει τα συστήματα υπάρχουν οι εξής κατηγορίες(σχετικά με τις μοτοσυκλέτες)
Το σύστημα με καρέ 1/4 της ίντσας που περιλαμβάνει καρυδάκια από 3,2mm μέχρι 14mm
Το σύστημα με καρέ 3/8 της ίντσας που περιλαμβάνει καρυδάκια από 7mm μέχρι 24mm
Το σύστημα με καρέ 1/2 της ίντσας που περιλαμβάνει καρυδάκια από 8mm μέχρι 34mm

Όσο μεγαλώνει το καρέ τόσο μεγαλώνει το βάρος και το μέγεθος ομοειδών εξαρτημάτων.
Στο βάρος πχ μια προέκταση των 25cm έχει βάρος 100gr , 230gr και 460 gr αντίστοιχα
Για παράδειγμα ένα καρυδάκι εξάγωνο σε μέγεθος 14mm που υπάρχει και στα τρία καρέ έχει τις εξής διαστάσεις
345858
d [mm] d1 [mm] L [mm] L1 [mm] gr καρέ
--- 18,7 -- 18,7 -- 22 -- 10 -- 26 -- 1/4
--- 17,6 -- 19,5 -- 30 -- 10 -- 34 -- 3/8
--- 22,8 -- 20,2 -- 36 -- 10 -- 57 -- 1/2

Ακόμη,παρατηρούνται τα εξής
Στο 1/4 από 3,2mm μέχρι και 6mm στενεύουν μπροστά(στην μεριά της βίδας),τα υπόλοιπα είναι ίδιας διαμέτρου μπρος-πίσω
Στο 3/8 από 7mm μέχρι και 12mm στενεύουν μπροστά(στην μεριά της βίδας),τα υπόλοιπα είναι φαρδύτερα μπροστά
Στο 1/2 από 8mm μέχρι και 15mm στενεύουν μπροστά(στην μεριά της βίδας),τα υπόλοιπα είναι φαρδύτερα μπροστά
Αυτό δείχνει πως η προσβασιμοτητα σε στενά σημεία θα είναι διαφορετική και κατ'εμε μακράν πιο βολική για "ολα σε ενα" συστημα ειναι η 3/8 οπως εχει γραφτει και απο καποιους εδω μεσα.

Αν θεωρείτε ότι άξιζε να τα συνοψίσω,μιας και ολο και καποιος πρωταρης διαβαζει,γραφτε το να κάνω το ίδιο και για άλλα προσεχώς...

virus
20/11/2015, 18:06
Toys for Big Boys..

Τοχα ξεχασει αυτο. Μια ιντζα και σου ετρωγε για πλακα τον αερα του κομπρεσερ. Και θυμαμαι τον πατερα μου που το ελεγε μπαμπουλα:lol:

Πραγματικα απιστευτο κροταλισμα!!!!!

Road Pirat
20/11/2015, 18:15
Ωραία τα έφτιαξες αυτό νομίζω θα είναι πολύ χρήσιμο σε κάποιους
Με σκοπό να συνοψίσω σε ένα μέρος τις πληροφορίες από εν μέρει συζητήσεις που κάνουμε εδώ για τα καρυδάκια και τα
εξαρτήματα τους έχουμε τα εξής
Όσον αφορά τα μεγέθη της υποδοχής(καρέ) της καστάνιας που χαρακτηρίζει τα συστήματα υπάρχουν οι εξής κατηγορίες(σχετικά με τις μοτοσυκλέτες)
Το σύστημα με καρέ 1/4 της ίντσας που περιλαμβάνει καρυδάκια από 3,2mm μέχρι 14mm
Το σύστημα με καρέ 3/8 της ίντσας που περιλαμβάνει καρυδάκια από 7mm μέχρι 24mm
Το σύστημα με καρέ 1/2 της ίντσας που περιλαμβάνει καρυδάκια από 8mm μέχρι 34mm

Όσο μεγαλώνει το καρέ τόσο μεγαλώνει το βάρος και το μέγεθος ομοειδών εξαρτημάτων.
Στο βάρος πχ μια προέκταση των 25cm έχει βάρος 100gr , 230gr και 460 gr αντίστοιχα
Για παράδειγμα ένα καρυδάκι εξάγωνο σε μέγεθος 14mm που υπάρχει και στα τρία καρέ έχει τις εξής διαστάσεις
345858
d [mm] d1 [mm] L [mm] L1 [mm] gr καρέ
--- 18,7 -- 18,7 -- 22 -- 10 -- 26 -- 1/4
--- 17,6 -- 19,5 -- 30 -- 10 -- 34 -- 3/8
--- 22,8 -- 20,2 -- 36 -- 10 -- 57 -- 1/2

Ακόμη,παρατηρούνται τα εξής
Στο 1/4 από 3,2mm μέχρι και 6mm στενεύουν μπροστά(στην μεριά της βίδας),τα υπόλοιπα είναι ίδιας διαμέτρου μπρος-πίσω
Στο 3/8 από 7mm μέχρι και 12mm στενεύουν μπροστά(στην μεριά της βίδας),τα υπόλοιπα είναι φαρδύτερα μπροστά
Στο 1/2 από 8mm μέχρι και 15mm στενεύουν μπροστά(στην μεριά της βίδας),τα υπόλοιπα είναι φαρδύτερα μπροστά
Αυτό δείχνει πως η προσβασιμοτητα σε στενά σημεία θα είναι διαφορετική και κατ'εμε μακράν πιο βολική για "ολα σε ενα" συστημα ειναι η 3/8 οπως εχει γραφτει και απο καποιους εδω μεσα.

Αν θεωρείτε ότι άξιζε να τα συνοψίσω,μιας και ολο και καποιος πρωταρης διαβαζει,γραφτε το να κάνω το ίδιο και για άλλα προσεχώς...

STF
20/11/2015, 18:17
Με σκοπό να συνοψίσω σε ένα μέρος τις πληροφορίες από εν μέρει συζητήσεις που κάνουμε εδώ για τα καρυδάκια και τα
εξαρτήματα τους έχουμε τα εξής
Όσον αφορά τα μεγέθη της υποδοχής(καρέ) της καστάνιας που χαρακτηρίζει τα συστήματα υπάρχουν οι εξής κατηγορίες(σχετικά με τις μοτοσυκλέτες)
Το σύστημα με καρέ 1/4 της ίντσας που περιλαμβάνει καρυδάκια από 3,2mm μέχρι 14mm
Το σύστημα με καρέ 3/8 της ίντσας που περιλαμβάνει καρυδάκια από 7mm μέχρι 24mm
Το σύστημα με καρέ 1/2 της ίντσας που περιλαμβάνει καρυδάκια από 8mm μέχρι 34mm

Όσο μεγαλώνει το καρέ τόσο μεγαλώνει το βάρος και το μέγεθος ομοειδών εξαρτημάτων.
Στο βάρος πχ μια προέκταση των 25cm έχει βάρος 100gr , 230gr και 460 gr αντίστοιχα
Για παράδειγμα ένα καρυδάκι εξάγωνο σε μέγεθος 14mm που υπάρχει και στα τρία καρέ έχει τις εξής διαστάσεις
345858
d [mm] d1 [mm] L [mm] L1 [mm] gr καρέ
--- 18,7 -- 18,7 -- 22 -- 10 -- 26 -- 1/4
--- 17,6 -- 19,5 -- 30 -- 10 -- 34 -- 3/8
--- 22,8 -- 20,2 -- 36 -- 10 -- 57 -- 1/2

Ακόμη,παρατηρούνται τα εξής
Στο 1/4 από 3,2mm μέχρι και 6mm στενεύουν μπροστά(στην μεριά της βίδας),τα υπόλοιπα είναι ίδιας διαμέτρου μπρος-πίσω
Στο 3/8 από 7mm μέχρι και 12mm στενεύουν μπροστά(στην μεριά της βίδας),τα υπόλοιπα είναι φαρδύτερα μπροστά
Στο 1/2 από 8mm μέχρι και 15mm στενεύουν μπροστά(στην μεριά της βίδας),τα υπόλοιπα είναι φαρδύτερα μπροστά
Αυτό δείχνει πως η προσβασιμοτητα σε στενά σημεία θα είναι διαφορετική και κατ'εμε μακράν πιο βολική για "ολα σε ενα" συστημα ειναι η 3/8 οπως εχει γραφτει και απο καποιους εδω μεσα.

Αν θεωρείτε ότι άξιζε να τα συνοψίσω,μιας και ολο και καποιος πρωταρης διαβαζει,γραφτε το να κάνω το ίδιο και για άλλα προσεχώς...

Εννοείτε! Πολύ ενδιαφέρον ακόμη και για γνώστες πιστεύω. Πάντα κάτι ξεφεύγει της σκέψης μας και πάντα βοηθάνε αυτά!

Προδιαγραφής
20/11/2015, 18:39
Daz,καπου εγραφες(μαλλον εσυ θασουνα η οι γνωστοι αγνωστοι σαν εσενα:D)για κλειδια λεπτα σε αντιθεση με τα φτηνιαρικα που ειναι χοντρουλικα κλπ.
Λεω να ετοιμασω κατι για τις σειρες κλειδιων αντιστοιχο με τα καρυδακια(διαφορες παχους βαρους κλπ)και για να μην γκρινιαζει κανενας για γκριζα διαφημιση τα στοιχεια τα παιρνω απο κει που εχω προσβαση σε λεπτομερειες,σε καταλογους Facom δηλαδη και snap-on,μιας και οι γερμανοι ειναι φειδωλοι κατα κανονα στα στοιχεια αυτα...

daz
20/11/2015, 18:51
Daz,καπου εγραφες(μαλλον εσυ θασουνα η οι γνωστοι αγνωστοι σαν εσενα:D)για κλειδια λεπτα σε αντιθεση με τα φτηνιαρικα που ειναι χοντρουλικα κλπ.
Λεω να ετοιμασω κατι για τις σειρες κλειδιων αντιστοιχο με τα καρυδακια(διαφορες παχους βαρους κλπ)και για να μην γκρινιαζει κανενας για γκριζα διαφημιση τα στοιχεια τα παιρνω απο κει που εχω προσβαση σε λεπτομερειες,σε καταλογους Facom δηλαδη και snap-on,μιας και οι γερμανοι ειναι φειδωλοι κατα κανονα στα στοιχεια αυτα...

Ούφφ.. Θα μπεις σε τέτοια διαδικασία? Να σε τα πω εγώ που τα θυμάμαι? :lol:

Ότι δε βρεις πες μου να το μετρήσω! :bawl:

(ποιός τον ακούει το βασκα τώρα!)


Πλάκα κάνω! Αν δε βαριέσαι δώσε πράμα..
Συγχαρητήρια για τον κόπο σου!

:beer:

virus
20/11/2015, 18:54
προχωρα προδιαγραφης πολυ χρησιμα ολα αυτα!!!!!!!!!

MISKIN
20/11/2015, 19:05
Guzzi έχω καμιά 20αριά 13άρια, αν θες να σου μετρήσω κανένα πες :D
345865

virus
20/11/2015, 19:12
Διπλα σου τα εχεις τα εργαλεια και εισαι παντα ετοιμολογος και με φωτο; :lol:

MISKIN
20/11/2015, 19:21
Διπλα σου τα εχεις τα εργαλεια και εισαι παντα ετοιμολογος και με φωτο; :lol:

Έχω κάνει το αγροτικό μου στο GarageJournal! (http://www.garagejournal.com/forum/) :a9:

virus
20/11/2015, 19:34
Κολασμενο φορουμ αυτο εχω ριξει ξενυχτια!!!!!

vaska
20/11/2015, 19:39
Κολασμενο φορουμ αυτο εχω ριξει ξενυχτια!!!!!


Και που να δεις σε λίγο που θ' αρχίσουν σεξ οι Μισκιν και Σουπιάς (όχι μεταξύ του βρε πονηρά) :a07: με φωτό από σπασμένα κακοποιημένα εργαλεία είτε από κακής ποιότητας υλικό είτε από ππρα μάστορα.
Κόλαση θα γίνει λέμε!

MISKIN
20/11/2015, 19:43
Να κάνω μια παρένθεση εδώ και να δώσω ένα link για όποιον ψάχνεται για VDE εργαλεία. Νομίζω ότι είναι καλή τιμή. Και είναι και Wiha.
http://www.amazon.co.uk/Makita-Q402-Screwdriver-VDE-Approved-6-Piece/dp/B00F35MJBU/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1448024073&sr=8-1&keywords=makita+pliers

daz
20/11/2015, 19:46
Αυτόν από πάνω θα τον Banάρει κάποιος ή θα μας βάλει φυλακή? :cool:

MISKIN
20/11/2015, 19:49
Αυτόν από πάνω θα τον Banάρει κάποιος ή θα μας βάλει φυλακή? :cool:

:a17:

Αυτό το emoticon πάντα ήθελα να το ποστάρω...

Alexandross
20/11/2015, 20:26
Στις προηγούμενες σελίδες αναφερθηκαμε στα εργαλεία που παίρνει η wurth ως διανομεας και τα πουλαει με τη δική της φίρμα. Θυμαμαι οτι το ηλεκτρικο κατσαβιδι είναι η μπλε σειρά της bosh. Μήπως μπορεί κάποιος να γράψει τα κατσαβιδια πενσες κοφτακια καστανιες κλπ απο ποιες εταιρείες τα παίρνει;



Πριν αγοράσεις απο την Wurth, ψάξε για την εγγύση .

Φιλος μηχανικός α/τ είχε θέμα με εργαλεία σπασμένα και δεν του αλλάζανε με ευκολία.Ζητάγανε όλα τα παραστατικά της σχετικής αγοράς.



Την ίδια φιλοσοφία ακολουθεί και η Unior .
Μην περιμένετε να πάτε πίσω σπασμένο εργαλείο και να σας εξυπηρετήσουν.
Θα το αποστείλουν στον κεντρικό διανομέα να κάνει νεκροψία και μετά θα σας απαντύσουν εάν καλύπτεται αντικατάσταση :uplate:
Κατά τα άλλα όταν πρόκειται να το αγοράσετε , θα σας το πλασάρουν οτι σας καλύπτει εγγύση..
Και εννοείται με την προσκόμιση παραστατικού .. δώρον άδωρον δηλαδή.

Επειδή διάβασα αρκετά για Force και σχετικές ''μάρκες'' κοιταξτε παρακάτω τι επικρατεί .
Ειναι η κλασσική κασετίνα 94 τεμαχίων .


Δεν περίμενα να ήταν και η Toptul μεσα σε αυτές διότι παρέχει εγγύηση άμεσης αντικατάστασςη.
Οι τιμές των εργαλείων της ,περίπου σε αντίστοιχο κόστος με Force.




Οι ίδιες αυτές κασετίνες κυκλοφορούν απο 35 ευρώ μέχρι και 95-100 ευρώ ανάλογα με τι ποσοστό κέρδους δουλεύει ο μαγαζάτορας..

Το αναφέρω μήπως προλάβουμε κάποιον απο την αγορά τους .


Με ένα γρήγορο googleαρισμα πήρα τα παρακάτω αποτελέσματα και έκανα μία φώτο .




345870

vaska
20/11/2015, 20:31
Πριν αγοράσεις απο την Wurth, ψάξε για την εγγύση .

Φιλος μηχανικός α/τ είχε θέμα με εργαλεία σπασμένα και δεν του αλλάζανε με ευκολία.Ζητάγανε όλα τα παραστατικά της σχετικής αγοράς.





2 φορές που τους επέστρεψα σπασμένο (και μάλιστα το 1 ήταν φίλου δεν το είχα αγοράσει εγώ) δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, το πήρε πίσω ο πωλητής με δελτίο αποστολής από μένα και μου ήρθε με μεταφορική το καινούριο χωρίς καμία επιβάρυνση (ούτε τα μεταφορικά). Από την άλλη αυτό πουλάει Πανάκριβα αφού η ίδια δεν κατασκευάζει τπτ. Την εφ' όρου ζωής εγγύηση και την ευκολία στις πληρωμές.

daz
20/11/2015, 20:37
Η εγγύηση είναι και θέμα αντιπροσώπου. Την μία έτσι την άλλη γιουβέτσι!

Μόνο beta και facom έχουν απ' τους περισσότερους την ίδια τακτική, πολιτική επιστροφών.

Απ' όλους τους άλλους έχω ακούσει κατά καιρούς απίθανες μπούρδες.

Alexandross
20/11/2015, 20:40
Δελτιο αποστολής τι εννοείς; Παραστατικό αγοράς τους έδειξες?


Απο μέρους μου , θεωρώ οτι είναι λαθός η πολιτική που ακολουθούν.
Γιατί όταν γνωρίζεις εναν επιχειρηματία (εκάστοτε μηχανικό ) που σου έχει αφήσει μερικές χιλιάδες ευρώ στην εκάστοτε Wurth ,δεν δικαιολογήσε να του ζητάς παραστατικά αγοράς .

Δηλαδή μόλις χάσεις την αποδειξη αυτομάτως χάνεις και την εγγύηση . Φάουλ.

Αλλα είπαμε ότι συμφέρει τον καθένα..



Αν πάμε στην Facom μεριά , δεν σου ζητάνε τίποτα για την αντικατάσταση .Και εννοω άμμεση αντικατάσταση. Δινεις το παλιό ,πέρνεις το καινούργιο και συνεχίζεις την δουλειά σου.
Να ένας σημαντικός λόγος που εχω αρκετά εργαλεια της :)

STF
20/11/2015, 20:45
Δελτιο αποστολής τι εννοείς; Παραστατικό αγοράς τους έδειξες?


Απο μέρους μου , θεωρώ οτι είναι λαθός η πολιτική που ακολουθούν.
Γιατί όταν γνωρίζεις εναν επιχειρηματία (εκάστοτε μηχανικό ) που σου έχει αφήσει μερικές χιλιάδες ευρώ στην εκάστοτε Wurth ,δεν δικαιολογήσε να του ζητάς παραστατικά αγοράς .

Δηλαδή μόλις χάσεις την αποδειξη αυτομάτως χάνεις και την εγγύηση . Φάουλ.

Αλλα είπαμε ότι συμφέρει τον καθένα..



Αν πάμε στην Facom μεριά , δεν σου ζητάνε τίποτα για την αντικατάσταση .Και εννοω άμμεση αντικατάσταση. Δινεις το παλιό ,πέρνεις το καινούργιο και συνεχίζεις την δουλειά σου.
Να ένας σημαντικός λόγος που εχω αρκετά εργαλεια της :)

Αυτό είναι που έγραψα νωρίτερα, πως ένα εργαλείο από ακριβό μπορεί να γίνει φθηνό! Έτσι πρέπει!

Grafton 505
20/11/2015, 20:45
Τίποτα μωρέ! Ένα αερόκλειδο μιας ίτσας είναι γιατί, ποιος να ασχολείται με υποδιαιρέσεις τώρα?

edit.. BTW δεν έχει πολύ ροπή. Λίγο κάτω από 3,5 τόνους μόνο!!! :D
Δλδ κάπου στα 3,5Kn ή 3,500 nm.

T βλέπω και κάνω ρελάνς με Hytroc !!!!


Σε αυτό ξέχασα να απαντήσω!
Για βάλε για βάλε! :D
Θα κρατήσω το στόμα μου κλειστό αλλά θα σε φάει η περιέργεια. :lol:

Για πές ;;; :D

345872


Αν θεωρείτε ότι άξιζε να τα συνοψίσω,μιας και ολο και καποιος πρωταρης διαβαζει,γραφτε το να κάνω το ίδιο και για άλλα προσεχώς...

Φυσικά και αξίζει, αλλά θα πρότινα να μην τα βάλεις εδώ αλλά στο τμήμα ''τεχνικά άρθρα'' για να είναι εύκολα προσβάσιμα.
Πολύ ωραία ανάλυση btw.


...

Από την σύγκριση συλλογών ξεκίνησε η πανσπερμία πληροφοριών σε αυτό το θρέντ.

STF
20/11/2015, 20:48
:D

Βασικά ο τίτλος είναι: Σετ εργαλείων για σέρβις μοτό

:D

Όμως ότι έχει γραφτεί είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον και θεωρώ πως όποιος θέλει όντως να φτιάξει κάποιο σετ για το σέρβις της μοτό του θα τα βρεί ΟΛΑ εδώ!

:beer:

vaska
20/11/2015, 21:00
Δελτιο αποστολής τι εννοείς; Παραστατικό αγοράς τους έδειξες?




Αν πάμε στην Facom μεριά , δεν σου ζητάνε τίποτα για την αντικατάσταση .Και εννοω άμμεση αντικατάσταση. Δινεις το παλιό ,πέρνεις το καινούργιο και συνεχίζεις την δουλειά σου.
Να ένας σημαντικός λόγος που εχω αρκετά εργαλεια της :)

Ότι αγοράζω από την βύρθ το αγοράζω με τιμολόγιο οπότε για να ξεχρεώσω την αποθήκη μου και να ταξιδέψει το πράμα πρέπει με κάποιον τρόπο να το συνοδέψει ένα χαρτί. Λογιστικό είναι το θέμα, οπότε κόβω ένα δελτίο αποστολής και είμαι κι εγώ και αυτοί νόμιμοι για την εφορεία. Ομοίως όταν μου αποστέλλεται με μεταφορικά την αντικατάσταση την συνοδεύει πάλι ένα δελτίο αποστολής. Είπαμε καθαρά λογιστικό είναι το θέμα.

Για την Facom δεν έχω λόγο να διαφωνήσω αφού όλοι ακόμα και ο κος Βράττης λέτε τα ίδια μόνο που η δικιά μου εμπειρία από τον "ντοπιολαλιά" μεγαλέμπορα είναι διαφορετική. Του πήγα αυτό πίσω και δεν το πήρε. Άσε μου λέει να σπάσει τελείως και θα στο αλλάξω". Είμαι σίγουρος όμως ότι αν το στείλω στον κο Βράττη θα το αλλάξει άμεσα.

345873

345874

είναι εμφανής η στρέβλωση που έχει υποστεί το αλλενάκι. Έγινε στην προσπάθειά μου ν' αλλάξω τακάκια στην χοντρή μου. Κατά τον εδώ λεβέντη έμπορα της facom πρέπει να γ@μήσω πρώτα την βίδα κι αν καταδεχτεί το άλλεν να σπάσει τότε θα μου το αλλάξει

Alexandross
20/11/2015, 21:08
Γράψε ποιος είναι αυτός που δεν στο αλλάζει .
Μην χαρίζεται δεύτερη ευκαιρία .
Τα λεφτά δεν μας τα χαρίζει κανείς αλλά δουλεύουμε να τα βγάλουμε και ο κάθε έμπορος πρεπει να μας σέβεται .

Τιμιότερο είναι να σου πει οτί δεν έχω οικονομική άνεση ώστε να δεσμεύσω κεφάλαιο για αντικαταστάσεις εργαλείων παρά να λέει παπάτζες.

Προδιαγραφής
20/11/2015, 21:10
Φυσικά και αξίζει, αλλά θα πρότινα να μην τα βάλεις εδώ αλλά στο τμήμα ''τεχνικά άρθρα'' για να είναι εύκολα προσβάσιμα.
Πολύ ωραία ανάλυση btw.

Mπα,θα το ποσταρω εδω,καλο κοσμο εχει,μεγαλο ευρος γνωσεων,απο πρωταρηδες μεχρι εξπερ και κουλτουριαρηδες των εργαλειων,οποτε καλα ειναι.Ασε που αν το παω τεχνικα θεματα η αλλου θαμαι μονος εκει!Πηγα στο θεμα συνεργαζομενα καταστηματα και εβαλα την προσφορα για τα δυναμοκλειδα δωρεαν μετρηση κλπ του Βραττη και μεχρι τωρα,ουτε οι αρχικοι δεν δηλωσαν ενδιαφερον και ηθελα να το κλεισω μεχρι 10 Δεκεμβρη το πολυ και εδωσα προτεραιοτητα για τα μελη του moto.gr οποτε σιγα σιγα θα το παω φεισμπουκ...

vaska
20/11/2015, 21:14
Φυσικά και αξίζει, αλλά θα πρότινα να μην τα βάλεις εδώ αλλά στο τμήμα ''τεχνικά άρθρα'' για να είναι εύκολα προσβάσιμα.
Πολύ ωραία ανάλυση btw.

Mπα,θα το ποσταρω εδω,καλο κοσμο εχει,μεγαλο ευρος γνωσεων,απο πρωταρηδες μεχρι εξπερ και κουλτουριαρηδες των εργαλειων,οποτε καλα ειναι.Ασε που αν το παω τεχνικα θεματα η αλλου θαμαι μονος εκει!Πηγα στο θεμα συνεργαζομενα καταστηματα και εβαλα την προσφορα για τα δυναμοκλειδα δωρεαν μετρηση κλπ του Βραττη και μεχρι τωρα,ουτε οι αρχικοι δεν δηλωσαν ενδιαφερον και ηθελα να το κλεισω μεχρι 10 Δεκεμβρη το πολυ και εδωσα προτεραιοτητα για τα μελη του moto.gr οποτε σιγα σιγα θα το παω φεισμπουκ...

Στα τεχνικά είναι η θέση του και μάλιστα να στικαριστεί γιατί εδώ μέσα τώρα που κουβεντιάζουμε είναι οκ. Σε λίγο καιρό όμως θα θαφτεί και δεν του αξίζει.

Προδιαγραφής
20/11/2015, 21:17
Γράψε ποιος είναι αυτός που δεν στο αλλάζει .
Μην χαρίζεται δεύτερη ευκαιρία .
Τα λεφτά δεν μας τα χαρίζει κανείς αλλά δουλεύουμε να τα βγάλουμε και ο κάθε έμπορος πρεπει να μας σέβεται .

Τιμιότερο είναι να σου πει οτί δεν έχω οικονομική άνεση ώστε να δεσμεύσω κεφάλαιο για αντικαταστάσεις εργαλείων παρά να λέει παπάτζες.

Εκ πειρας,απο οσα εχω δει διπλα στον Βραττη,δεν ειναι ο μονος που δεν αλλαζει εργαλεια ο συγκεκριμενος του vaska.Και το κυριωτερο,μεγαλη αλυσιδα ηλεκτρολογικων(ο νοων νοειτω)που πουλαει ακριβοτερα παντως απο τον Βραττη,οταν χαλανε τους στελνει στον Βραττη.Εκει φταιει ο πελατης που τον φτυνουν και ξαναπαει και ας ειναι και ακριβοτερη η αλυσιδα και ας ειναι μνημειο αντιεξυπηρετικης συμπεριφορας!

Grafton 505
20/11/2015, 21:19
Mπα,θα το ποσταρω εδω,καλο κοσμο εχει,μεγαλο ευρος γνωσεων,απο πρωταρηδες μεχρι εξπερ και κουλτουριαρηδες των εργαλειων,οποτε καλα ειναι.Ασε που αν το παω τεχνικα θεματα η αλλου θαμαι μονος εκει!Πηγα στο θεμα συνεργαζομενα καταστηματα και εβαλα την προσφορα για τα δυναμοκλειδα δωρεαν μετρηση κλπ του Βραττη και μεχρι τωρα,ουτε οι αρχικοι δεν δηλωσαν ενδιαφερον και ηθελα να το κλεισω μεχρι 10 Δεκεμβρη το πολυ και εδωσα προτεραιοτητα για τα μελη του moto.gr οποτε σιγα σιγα θα το παω φεισμπουκ...

Το ότι δεν έχει απαντήσεις ένα θέμα, δεν σημαίνει ότι δεν το διαβάζει κανείς.

Όσο για τα ροπόκλειδα τώρα, δεν έχουν όλοι και δεν είναι όλοι Αθήνα. Μην απογοητεύεσαι.

:beer:

daz
20/11/2015, 21:24
Για πές ;;; :D

345872



Τι είναι τούτο μωρέ? :eek:

Προδιαγραφής
20/11/2015, 21:25
Το ότι δεν έχει απαντήσεις ένα θέμα, δεν σημαίνει ότι δεν το διαβάζει κανείς.

Όσο για τα ροπόκλειδα τώρα, δεν έχουν όλοι και δεν είναι όλοι Αθήνα. Μην απογοητεύεσαι.

:beer:

Εννοειται οτι δεν απογοητευομαι.Και οσο για τους επαρχιωτες οταν κατεβω Αθηνα και δεν ειναι εκτακτο αλλα προγραμματισμενο,θα ειδοποιησω απο δω και θα κανονισω να τα στειλουν με τροπο που θα υποδειξω,θα τα φτιαξει ο Ηλιας,μετρηση η καλιμπραρισμα αν παιρνουν και θα τα ταχυδρομησω εγω μιας και αν αρχισει ολα αυτα να τα κανει μονος του δεν θα μεινει χρονος ουτε για κατουρημα...

Προδιαγραφής
20/11/2015, 21:32
vaska τωρα τοδα,γραφετε σαν πολυβολα και εγω γραφω κειμενο για τα κλειδια.Εννοειται οτι θα στο αλλαξει αλλωστε εγινες ηδη πελατης και οπως ελεγα και πιο πανω,το κουτο ειναι να δινεις τα λεφτα οπου σε φτυνουν κι οχι οπου σε τιμουν ...

daz
20/11/2015, 21:34
[B]Πηγα στο θεμα συνεργαζομενα καταστηματα και εβαλα την προσφορα για τα δυναμοκλειδα δωρεαν μετρηση κλπ του Βραττη και μεχρι τωρα,ουτε οι αρχικοι δεν δηλωσαν ενδιαφερον και ηθελα να το κλεισω μεχρι 10 Δεκεμβρη το πολυ και εδωσα προτεραιοτητα για τα μελη του moto.gr οποτε σιγα σιγα θα το παω φεισμπουκ...

Απαντήσεις 30 προβολές 1495

345877

Προδιαγραφής
20/11/2015, 21:40
Μενω αφωνος! καλα απο τα 30 μηνυματα τα πιο πολλα ειναι παρουσιασεις ,αλλα τοσες προβολες???Μαλλον περιμενουν να δουν κι αλλα προιοντα για να ψηφισουν τι να κληρωσουμε,δεν εξηγειται αλλιως...

vaska
20/11/2015, 21:41
vaska τωρα τοδα,*γραφετε σαν πολυβολα και εγω γραφω κειμενο για τα κλειδια.Εννοειται οτι θα στο αλλαξει αλλωστε εγινες ηδη πελατης και οπως ελεγα και πιο πανω,**το κουτο ειναι να δινεις τα λεφτα οπου σε φτυνουν κι οχι οπου σε τιμουν ...

* Και που να δεις πως τρώω χαχαχα


** Μεγάλη αλήθεια αυτό που λες αλλά όταν είσαι επαρχία δεν έχεις και πολλές επιλογές. Τες πα μεγάλη κουβέντα ο συγκεκριμένος.

Grafton 505
20/11/2015, 22:53
Τι είναι τούτο μωρέ? :eek:


Παραδίνεσε ; :smokin:

daz
20/11/2015, 23:16
Παραδίνεσε ; :smokin:

Χαλαρά! ;)

Grafton 505
20/11/2015, 23:31
Χαλαρά! ;)

:lol:

Και καλά κάνεις.
Την συλογή την έδινε η Shell ένα φεγγάρι με τους πόντους από την κάρτα μόνο. Την είδα στον κατάλογο που βγάζει και με έκανε εντύπωση το ότι έιχε ίντσες και χιλιοστά μαζί. Και από την φωτογραφία φαινότανε καλή.
Αριστερά οι ίντσες και στα καρυδάκια και στα γερμανοπολύγωνα.

345886

345887

Αυτά που λείπουν (ένα γαλλικό, ένα κατσαβίδι για bits μαζί με τα bits και μια μικρή συρματόβουρτσα) είναι τα μόνα που χρισημοποίησα.
Ήταν η πρώτη και τελευταία φορά που έπερνα εργαλείο φτηνό.
Αν η ποιότητα της ήταν καλή, θα ήταν μια υπέροχη συλλογή.

Road Pirat
20/11/2015, 23:37
Την είχα πάρει και εγώ και την είχα οταν ήμουν Φυτιτης πιο μαπα πεθαίνεις. Μόλις γύρισα άρχισα να ψάχνω για καλή

daz
20/11/2015, 23:54
:lol:

Και καλά κάνεις.


Απ' το πάχος που είχε το δαχτυλίδι.
Το περισευούμενο μέταλλο απ' το κόψιμο της πρέσας δίπλα απ' το ανοιχτό άκρο που δεν ειχε λειανθεί .
Και το πάχος του ανοιχτού άκρου σε συνδυασμό με το μήκος του.

Με έκαναν να καταλάβω ότι δεν θα μπορούσα ποτέ να ξέρω ποιός το έφτιαξε.
To συνολικό ύψος του ανοιχτού άκρου όμως δεν είναι μεγάλο. Όμορφα!

Η συλλογή σου μου θύμησε μια 1/4 που είχα βρει με καστάνια (ίδια με αυτή που έχεις) καρυδάκια 2 προεκτάσεις, πολύσπαστο (σαν το δικο σου), σπαστή μανέλα και ήταν σε μεταλλική κασετίνα.
Τιμή 2 ευρώ!

Και γαμώ τις ευκαρίες! :lol: Δε την πήρα, τσιγκουνεύτηκα τα δύο ευρώ. :bawl:

Καταξοδεύτηκε η shell.

BTW :D

345894

345895

345896

byron
21/11/2015, 00:08
Για τον daz...επειδή τα ευχαριστήθηκα. Είναι super στην αίσθηση, και η γκαζοτανάλια gamaei. :D
(το gedore επειδή τα γουστάρει. Η κατάσταση μετά τις σφυριές που έχει φάει και τα 20 χρόνια κακομεταχείρισης, είναι άψογο ακόμα :lol:)

345897
345898

vaska
21/11/2015, 00:08
Κοροϊδεύετε κοροϊδεύετε αλλά όλοι μας κάπως έτσι ξεκινήσαμε.
Θυμάμαι είχε πάρει μία τέτοια ο πατέρας μου Ινδική παρακαλώ από ένα παζάρι πριν πολλά χρόνια, είχε ακριβώς την ίδια μανέλα με καστάνια αλλά η δικιά μας είχε και μερικά εκατοστά καλώδιο κι ένα σακουλάκι ακροδέκτες. Πρέπει να ήταν η σπέσιαλ εντίσιον :lol:. Ο πατέρας μου περιχαρής την έβαλε στο αυτοκίνητο και μου είχε πει θυμάμαι με καμάρι "τώρα δεν κινδυνεύω να μείνω ποτέ και πουθενά από τπτ"
Μια μέρα που κάτι μαστόρευα στην βέσπα την πήρα και κάτι πήγα να λύσω (δεν θυμάμαι τι) και η μαλ@κία έσπασε και γύριζε τρελά. Την πλάκωσα στις σφυριές και μάλλον κάποιο κομμάτι μέταλλο σφήνωσε ανάμεσα στα δόντια του καρέ και μπλοκάρισε. Έκανα λοιπόν την δουλειά μου χωρίς καστάνια και είχα και τον πατέρα μυ πάνω από το κεφάλι μου να μουρμουρίζει ότι του χάλασα τα εργαλεία.
Ακόμα έτσι πρέπει να είναι!!

edit
@ Byron
Τώρα μη σου βάλω φωτό από Γκαζοτανάλια lidl, θα κλάψεις!

byron
21/11/2015, 00:13
Τώρα μη σου βάλω φωτό από Γκαζοτανάλια lidl, θα κλάψεις!

Βάλε, βάλε. :smokin:

vaska
21/11/2015, 00:16
τις έχω σπίτι μωρέ και είμαι ακόμα μαγαζί αλλά δεν την γλυτώνεις θα βάλω. Αρκεί να σου πω ότι ήταν προσφορά 3 τμχ 8€ νομίζω. Η μία μάλιστα είναι με πλαστικά καλύμματα στα άκρα για να σφίγγει τις πλαστικές σωλήνες στα σιφώνια και να μην τις πληγώνει.

:bawl:

daz
21/11/2015, 01:07
Για τον daz...επειδή τα ευχαριστήθηκα. Είναι super στην αίσθηση, και η γκαζοτανάλια gamaei. :D
(το gedore επειδή τα γουστάρει. Η κατάσταση μετά τις σφυριές που έχει φάει και τα 20 χρόνια κακομεταχείρισης, είναι άψογο ακόμα :lol:)

345897
345898

Νταξ όταν βλέπω εργαλεία που είναι φτιαγμένα με τρόπο που να φωνάζει ποιότητα...

Το ελατήριο στο κοφτάκι (ειδικά στο κοφτάκι) είναι όλα τα λεφτά. Ουφφφφ... :cry: :lol:

Ωραία εργαλεία πήρες Βύρωνα! Προσεγμένα σε λεπτομέρειες ενώ στην εμφάνιση η φακόμ δεν παίζεται.

Ωραίο το gedoraki. M' αρέσουν πολύ αυτά που δεν έχουν εξάγωνο και δίπλα απ' τη λαβή. Βολεύουν απίστευτα και είναι πάρα πολύ γρήγορα γιατί η λαβή έχει το ίδιο βάρος και απ' τις δύο μεριές. :beer:


Thanks for the pics.. :beer: