PDA

View Full Version : η κλόπη τάπας, προκαλεί βλάβη;;;;;;;;



ariscbr600f4
06/11/2013, 03:51
καλησπερα....
παιρνω αποψε βραδακι το μηχανακι μου και ξεκιναω για μια βολτα,
δεν κανω 2-3χλμ και σε ενα φαναρι βλεπω το δεξι μου ποδι και παπουτσι λερωμενο, με κατι σαν λαδι.
ανησυχω λοιπον :dizzy: , κανω την ακρη και βλεπω οτι λειπει η ταπα λαδιου απο την μηχανη (εκει που βαζουμε λαδι, δεν ξερω αν εχει καποια συγκεκριμενη ονομασια) και γενικα βλεπω οτι εχει χασει λαδι, χαλια η εξατμιση, χαλια το πισω λαστιχο (παλι καλα που δεν σκοτωθηκα πουθενα), το παντελονι μου το παπουτσι κτλ... :mad:
με τα πολλα και με βοηθεια φιλων συμπληρωσα λαδι και εβαλα νεα ταπα.
το θεμα ειναι οτι ειχα να την παρω 2 μερες την μηχανη, και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι λειπει απο τοτε η ταπα,
αν μου την ειχαν κλεψει απο τοτε και ηταν ακαλυπτο το δοχειο 2 μερες, υπαρχει περιπτωση να εχουν μπει μεσα σκουπιδια η σκονη η οτιδηποτε και να μου κανουν ζημια??
να μπω στην διαδικασια να το αδειασω να δω η θα ειναι καλα και ετσι???
εχει καποιος αντιστοιχη εμπειρια η καποια γνωμη???
ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Sapadak
06/11/2013, 06:28
Κανε μια αλλαγή λαδιών, ετσι θα έχεις το κεφάλι σου ησυχο αναφορικά με τη ποιότητα και τη ποσότητα.

Pan (dvs)
06/11/2013, 08:03
Κανε μια αλλαγή λαδιών, ετσι θα έχεις το κεφάλι σου ησυχο αναφορικά με τη ποιότητα και τη ποσότητα.

Τι ποιο απλο?:beer:

GFawkes
06/11/2013, 08:11
εαν εβρεξε τις 2 μερες που ελειπε, και εχει παρει νερο ειναι πολυ επικινδυνο.
Επισης οπως γραφτηκε και πιο πανω, σκουπιδια, σκονες κλπ εχουν μπει μεσα εστω και σε μικρη ποσοτητα.
Μια αλλαγη λαδιων και εισαι οκ.

iliasfyntanidis
06/11/2013, 08:59
Και την επόμενη φορά συρματασφαλιση!

argiris34
06/11/2013, 09:12
Ας τρολλαρω λιγο
πριν απο καποια χροννια εκανα σερβισ το tlr τελειωνω κατα τις 12 το βραδυ κανω μια δοκιμαστικη και μετα απο λιγο βλεπω τα λαδια στο ποδι κοιταω κατω πουθενα η ταπα ο βλακας δεν την ειχα σφιξει και μας αφησε, τι κανουμε τωρα? θυμηθηκα ολα τα παρατημενα suzuki που ειχε παρει το ματι μου φερνω βολτες σιγα σιγα αλλα σαν τον διαολο ειχαν εξαφανιστει ολα, η αντιπροσωπια στην αλλη ακρη της πολης
μεσα στην τρελλα μου αλλο μεταφορικο δεν υπηρχε θυμηθηκα ενα vstrom 2 στενα απο το σπιτι μου μια χαρα λεω μεσα μου θα του τσιμπησω την ταπα θα παω πρωι πρωι να παρω αλλη θα την ξαναβαλω πισω και ουτε γατα ουτε ζημια
μια και δυο λοιπον παω και την ψυριζω
μεχρι να φτασω στην πρωτη γωνια με εχουν φαει οι τυψεις κιαν φυγει το πρωι κιαν δεν το παρει χαμπαρι κιαν του κολλησει κιαν κιαν κιαν ......
με λιγα λογια εκανα μια βολτα το τετραγωνο ξαναεβαλα την ταπα φευγω στα καπακια γυριζω πισω να τσεκαρω οτι την εσφιξα καλα, παλι καλα που δεν με πηραν γραμμη τοσες φορες που γυρισα
και το ηθικο διδαγμα κλεφτης γεννιεσαι δεν γινεσαι

notakos600
06/11/2013, 09:22
Η ατυχία όταν δεν έχεις χώρο να την παρκάρεις...

AristidisZ
06/11/2013, 09:29
καλά είναι να μη σου τύχει...
εγώ π.χ. πάντα τα δίτροχα τα είχα (και τα έχω) σε κλειστό γκαράζ στη πολυκατοικία
το 2006 έχω αφήσει το παπί έξω από το Ναύσταθμο (Σαλαμίνας)
το καβαλάω να φύγω
καμιά 200ρια μέτρα πιο πέρα πάω να κάνω αναστροφή για να μπω στο φέρυ
πατάω φρένο, και αρχίζω μια τσουλήθρα άνευ προηγουμένου
σταματάω μετά από και εγώ δε ξέρω πόσο, και κοιτάω κάτω
φεύγαν τα λάδια νερό
κάποιος είχε πάρει την κάτω τάπα του κάρτερ :uplate:

notakos600
06/11/2013, 09:30
καλά είναι να μη σου τύχει...
κάποιος είχε πάρει την κάτω τάπα του κάρτερ :uplate:

:eek:

ariscbr600f4
06/11/2013, 11:45
καλα και μενα αυτην ηταν η αρχικη σκεψη μου, αλλα δεν το εκανα, μου εφερε ο φιλος μου απο ενα παρατημενο βεσπακι του συν λαδι να συμπληρωσω... δεν εβρεξε τις 2 μερες οχι, αν ειχε βρεξει δεν θα το συζητουσα καν....

gsman
06/11/2013, 12:01
Ας τρολλαρω λιγο
πριν απο καποια χροννια εκανα σερβισ το tlr τελειωνω κατα τις 12 το βραδυ κανω μια δοκιμαστικη και μετα απο λιγο βλεπω τα λαδια στο ποδι κοιταω κατω πουθενα η ταπα ο βλακας δεν την ειχα σφιξει και μας αφησε, τι κανουμε τωρα? θυμηθηκα ολα τα παρατημενα suzuki που ειχε παρει το ματι μου φερνω βολτες σιγα σιγα αλλα σαν τον διαολο ειχαν εξαφανιστει ολα, η αντιπροσωπια στην αλλη ακρη της πολης
μεσα στην τρελλα μου αλλο μεταφορικο δεν υπηρχε θυμηθηκα ενα vstrom 2 στενα απο το σπιτι μου μια χαρα λεω μεσα μου θα του τσιμπησω την ταπα θα παω πρωι πρωι να παρω αλλη θα την ξαναβαλω πισω και ουτε γατα ουτε ζημια
μια και δυο λοιπον παω και την ψυριζω
μεχρι να φτασω στην πρωτη γωνια με εχουν φαει οι τυψεις κιαν φυγει το πρωι κιαν δεν το παρει χαμπαρι κιαν του κολλησει κιαν κιαν κιαν ......
με λιγα λογια εκανα μια βολτα το τετραγωνο ξαναεβαλα την ταπα φευγω στα καπακια γυριζω πισω να τσεκαρω οτι την εσφιξα καλα, παλι καλα που δεν με πηραν γραμμη τοσες φορες που γυρισα
και το ηθικο διδαγμα κλεφτης γεννιεσαι δεν γινεσαι

αν μου επιτρεπεις το ηθικο διδαγμα ειναι οτι η συνειδηση μιλησε και ο νους υπακουσε...

devil's animal
06/11/2013, 12:06
Κανε μια αλλαγή λαδιών, ετσι θα έχεις το κεφάλι σου ησυχο αναφορικά με τη ποιότητα και τη ποσότητα.

+649

teogtp
06/11/2013, 12:13
καλά είναι να μη σου τύχει...
εγώ π.χ. πάντα τα δίτροχα τα είχα (και τα έχω) σε κλειστό γκαράζ στη πολυκατοικία
το 2006 έχω αφήσει το παπί έξω από το Ναύσταθμο (Σαλαμίνας)
το καβαλάω να φύγω
καμιά 200ρια μέτρα πιο πέρα πάω να κάνω αναστροφή για να μπω στο φέρυ
πατάω φρένο, και αρχίζω μια τσουλήθρα άνευ προηγουμένου
σταματάω μετά από και εγώ δε ξέρω πόσο, και κοιτάω κάτω
φεύγαν τα λάδια νερό
κάποιος είχε πάρει την κάτω τάπα του κάρτερ :uplate:

Αν εβλεπες ακομα λαδια να "τρεχουν" μαλλον θα σου εφυγε στην πορεια.

AristidisZ
06/11/2013, 12:18
Αν εβλεπες ακομα λαδια να "τρεχουν" μαλλον θα σου εφυγε στην πορεια.

Σωστός
δολιοφθορά από κάναν νέοπα ; :bawl:

teogtp
06/11/2013, 12:32
Σωστός
δολιοφθορά από κάναν νέοπα ; :bawl:

Τι τα εκανες τα παιδακια ρε σαδιστη;:a021::tooth:

George_M.
07/11/2013, 04:31
γι'αυτο οταν σφιγγουμε την ταπα το κανουμε με πανακι κ πενσα,τοσο ωστε να μην ξεβιδωνει με το χερι.
τωρα εαν ο αλλος ερθει με εργαλειοθηκη χαλαλι του...

notakos600
07/11/2013, 05:54
γι'αυτο οταν σφιγγουμε την ταπα το κανουμε με πανακι κ πενσα,τοσο ωστε να μην ξεβιδωνει με το χερι.
τωρα εαν ο αλλος ερθει με εργαλειοθηκη χαλαλι του...

Το έχω κάνει και μου έσπασε το μισό αυτάκι της τάπας...

SHOOTER045
07/11/2013, 08:19
Σωστός
δολιοφθορά από κάναν νέοπα ; :bawl:

καψονομουτρο.....
http://youtu.be/cXUPX69neZc

ariscbr600f4
07/11/2013, 17:41
ποια ειναι η δουλεια του φιλτρου λαδιου ομως???? δεν ειναι να φιλτραρει και να (αποθηκευει) καποια σκονη-βρωμια??? εαν εχω προσθεσει λιγο παραπανω λαδι απο οτι ειχε στην αρχη, θα εχω καποιο προβλημα να το οδηγησω ετσι??? του στυλ 50ml παραπανω οχι τιποτα υπερβολικο....