PDA

View Full Version : βελτιωσεις στο transalp 650



efialtis
11/10/2005, 09:54
Καλημέρα,

Εχω ένα transalp xlv650 του 2004.

Σκέτομαι να το βοηθησω να πηγαινει καλύτερα (γρηγορότερα και οικονομικότερα) και λέω να του αλλάξω εξάτμιση.

Είναι αρκέτο ????
Πλεονεκτήματα / μειονεκτήματα ???

Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω σε λογικά πλαίσια ???

Τώρα που η βενζίνη χτυπάει κόκκινο μήπως πρέπει να εξασφαλίσω ότι όποια τροποποιηση δεν θα μου στοιχίσει σε λεφτά αλλά και σε αυτονομία ταξιδιου ????

Ξέρω ότι το transalp δεν είναι για πολλά.
Εξάλλου είναι το πρώτο μου δίκλυκλο και γι' αυτό δεν σκέφτηκα
να πάρω ένα γρηγορότερο στα ίδια λεφτά.

Είπα να μάθω να ογηγώ πρώτα και νομίζω οτι το transalp συγχωρεί μερικά λαθάκια.

makaronachis
11/10/2005, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από efialtis




Σκέτομαι να το βοηθησω να πηγαινει καλύτερα (γρηγορότερα και οικονομικότερα) και λέω να του αλλάξω εξάτμιση.

Είναι αρκέτο ????
Πλεονεκτήματα / μειονεκτήματα ???

Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω σε λογικά πλαίσια ???

Τώρα που η βενζίνη χτυπάει κόκκινο μήπως πρέπει να εξασφαλίσω ότι όποια τροποποιηση δεν θα μου στοιχίσει σε λεφτά αλλά και σε αυτονομία ταξιδιου ????

Ξέρω ότι το transalp δεν είναι για πολλά.
Εξάλλου είναι το πρώτο μου δίκλυκλο και γι' αυτό δεν σκέφτηκα
να πάρω ένα γρηγορότερο στα ίδια λεφτά.

Είπα να μάθω να ογηγώ πρώτα και νομίζω οτι το transalp συγχωρεί μερικά λαθάκια.
Το μόνο λάθος που δεν συγχωρεί το transalp Είναι οτί το αγόρασες:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Τώρα για να σοβαρευτούμε,ρε φίλε θα μας κουφάνεις?:eyepop: :eyepop: Δεν ήθελες κάτι πιο γρήγορο αλλά τώρα θα ήθελες να είναι πιο γρήγορο?Ας έπαιρνες κατευθείαν το V-strom το 650.Είναι πιο γρήγορο (μα πολύ πιο γρήγορο) και δε θα χρειαζόταν να κάνεις καμιά μετατροπή.Μεταξύ σοβαρού και αστείου έχω να σου προτείνω (σε λογικά και μη πλαίσια) πούλα το τρανσάλπ και πάνε πάρε κάνα V-strom τώρα που είναι και νωρίς.

:wave2: Φιλικά και χωρίς παρεξήγηση ε?

zeli
11/10/2005, 15:35
To Transalp ειναι σχολείο...

Στη θέση σου κι εφόσων σκοπευεις να το κρατήσεις τα μόνα που θα άλλαζα είναι τα ελατήρια διοτι είναι επιεικώς απαράδεκτα και θα έβαζα και μια ποιο ψηλή ζελατίνα. Αν του αλλάξεις την εξατμηση θα πρέπει αναγκαστικά να αλλάξεις και φιλτρο και το μόνο που θα κερδίσεις είναι 2-3 άλογα στις μεσαίες αλλά με ζημιά στην κατανάλωση...

ronin1
11/10/2005, 23:34
άσε το μηχανάκι όπως είναι και απόλαυσέ , όπως επίσης πάρε ότι μπορείς περισσότερο από αυτό!

Το μηχανάκι είναι μια χαρά , ειδικά για πρώτο.Θα μάθεις πολλά

Αλλάζεις αργότερα μηχανή , όταν νιώσεις έτοιμος

efialtis
12/10/2005, 09:54
macaronachi
thanks φυσικα χωρις παρεξηγηση

πηρα το transalp επειδη δεν ειναι γρηγορο, για να μαθω.
οσο περναει ο καιρος (2 χρονια) ανεβαίνουν, λογικό είναι, οι απαιτήσεις μου.

Μην ξεχνας οτι η μηχανη θα επρεπε να υποστει την αγαρμποσυνη ενος πρωταρη.

τελος παντων

φχαριστω παιδια

sklir
12/10/2005, 13:51
:wave2: :a013:
Φιλαρα κι εγω πρωτο μηχανακι trans πηρα....
Οντως οπως λενε και παραπανω η ζελατινα θελει αλλαγη αν ειναι να πας πανω απο 130... Η δικια του κουραζει σε μεγαλυτερες ταχυτητες. Το εχω ενα τριμηνο... Ειναι μια χαρα... Βολτα με τη Βολτα θα το γουσταρεις περισσοτερο....
Καλα χλμ και ορθια!!!!!!!!

stefanos
12/10/2005, 14:05
Να σου πώ οτι χθές έφαγα την 2η κλίση μου για θόρυβο, σφυρόντας αδιάφορα και λέγοντας και ευχαριστώ γιατί μπορεί να χάσεις και την πινακίδα.
83.5€ πληροφοριακά οπότε καλύτερα οχι εξάτμηση.

makaronachis
13/10/2005, 22:43
Και συνεχίζω....Ταπεινή μου γνώμη,χόρτασε το όπως και όσο μπορείς έτσι που είναι .Μην ρίχνεις χρήματα σε ένα μηχανάκι για να το κάνεις κάτι καλύτερο.Δηλαδή,με τίποτα δεν θα το φτάσεις 64 ίππους π.χ. που έχει το v-strom.Το πιο σίγουρο είναι να αλαφρώσεις κατά πολύ την τσέπη σου.Άστο όπως είναι κι όταν πια πιστέψεις οτί δεν σε καλύπτει πούλα το και πάρε κάτι καλύτερο.

TheOneAB
14/10/2005, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από makaronachis
Και συνεχίζω....Ταπεινή μου γνώμη,χόρτασε το όπως και όσο μπορείς έτσι που είναι .Μην ρίχνεις χρήματα σε ένα μηχανάκι για να το κάνεις κάτι καλύτερο.Δηλαδή,με τίποτα δεν θα το φτάσεις 64 ίππους π.χ. που έχει το v-strom.Το πιο σίγουρο είναι να αλαφρώσεις κατά πολύ την τσέπη σου.Άστο όπως είναι κι όταν πια πιστέψεις οτί δεν σε καλύπτει πούλα το και πάρε κάτι καλύτερο. kai epeidi vlepw mia entoni ipostiri3i stin epilogi sou re makaronachi...mporeis kai esi me tin seira sou na skotoseis to suzuki sou kai na pareis me ta misa lefta se paaaaara poli katastasi mia AT gia na exeis ena pragmatiko all arround ergalio...

makaronachis
14/10/2005, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheOneAB
kai epeidi vlepw mia entoni ipostiri3i stin epilogi sou re makaronachi...mporeis kai esi me tin seira sou na skotoseis to suzuki sou kai na pareis me ta misa lefta se paaaaara poli katastasi mia AT gia na exeis ena pragmatiko all arround ergalio...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Ωραίο αστείο......Δεν το σκοτώνω.Ευχαριστώ για τη συμβουλή.Σκότωσα το Φλεβάρη ένα BMW F 650 του 95 και δε μου πάει να σκοτώσω δυο μηχανές τον ίδιο χρόνο.Τώρα για το χαρακτηρισμό all around, ε καλά τώρα δεν πήρα v-strom για να κάνω εντούρο.Το έχω πάει λίγο στο χώμα σιγά σιγά.Για τις δυνατότητες μου και για τις απαιτήσεις μου καλά πάει.Στο δρόμο μη μου πεις οτί το AT στέκει καλύτερα από το v-strom...Και τέλος δεν υποστηρίζω τόσο το v-strom,απλά είμαι της άποψης οτί άμα είναι να δώσεις κάμποσα λεφτά για να κάνεις ένα μηχανάκι καλύτερο πούλα το και τα λεφτά που θα έδινες στις βελτιώσεις δως
τα να πάρεις κάτι καλύτερο.Π.χ. παίρνεις ένα fmx 650 και πληρώνεις άλλα 2000 ευρώ μετά για να το κάνεις καλύτερο.Δηλαδή δίνεις 8500 περίπου ευρώ ενώ με τα ίδια λεφτά πιστεύω οτί βρίσκεις ένα πολύ καλύτερο sm.Όπως αν πάρεις ένα v-strom 650.Ε,όσα λεφτά και να δώσεις 1000 δεν γίνεται.Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

TheOneAB
17/10/2005, 08:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από makaronachis
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Ωραίο αστείο......Δεν το σκοτώνω.Ευχαριστώ για τη συμβουλή.Σκότωσα το Φλεβάρη ένα BMW F 650 του 95 και δε μου πάει να σκοτώσω δυο μηχανές τον ίδιο χρόνο.Τώρα για το χαρακτηρισμό all around, ε καλά τώρα δεν πήρα v-strom για να κάνω εντούρο.Το έχω πάει λίγο στο χώμα σιγά σιγά.Για τις δυνατότητες μου και για τις απαιτήσεις μου καλά πάει.Στο δρόμο μη μου πεις οτί το AT στέκει καλύτερα από το v-strom...Και τέλος δεν υποστηρίζω τόσο το v-strom,απλά είμαι της άποψης οτί άμα είναι να δώσεις κάμποσα λεφτά για να κάνεις ένα μηχανάκι καλύτερο πούλα το και τα λεφτά που θα έδινες στις βελτιώσεις δως
τα να πάρεις κάτι καλύτερο.Π.χ. παίρνεις ένα fmx 650 και πληρώνεις άλλα 2000 ευρώ μετά για να το κάνεις καλύτερο.Δηλαδή δίνεις 8500 περίπου ευρώ ενώ με τα ίδια λεφτά πιστεύω οτί βρίσκεις ένα πολύ καλύτερο sm.Όπως αν πάρεις ένα v-strom 650.Ε,όσα λεφτά και να δώσεις 1000 δεν γίνεται.Ελπίζω να έγινα κατανοητός. loipon kai gia na min sinehizw to mpirimpiri ean to psa3eis liiigo to 8ema kai epeidi den 8elw na sinexizw antipara8esi poio einai kalitero apo poio..eimai kai 29 xronon pia...8a sou elega oti me ta 8...9 vale pou stoixizei to 650 vstorm sou iparhoun apeires epiloges...den 8es xwma..ok giati den epernes TDM900?pxklpklp...telws pantwn afto pou 8elw na pw einai oti sixainomai tous eidimones pou apla krazoun tous alous gia tis mixanes tous dixos na lene kati ousiastiko kai sigoura na min kanoun plaka....megale kai esi me tin seira sou...tin kavla sou eheis kanei opos oloi mas gia afto loipon dixws ma kai mou kalo 8a itan ean eheis na prwteineis kati sxetiko sto 8ema kalos...na to kaneis diaforetika oi p@p@ries...den voi8oun kanenan mas... 8es na peis gia tin mihanara sou kai poso kaloi einai?kai pali kalos ean den sou ftanei olokliro to forum V-Storm well ti na pw eheis provlima....apo ekei kai pera omws o ka8enas mas pou ehei kanei mia epilogi prepei na einai pera ews pera dekti kai ektos apo efxes kalo 8a itan na tou dineis mono voi8ia otan mporeis kai 8eleis kai tipota allo!to oti kata tin gnwmi sou to v-storm650 einai i kaliteri epilogi gia ta lefta pou eri3es well kai bravo sou pou tin pires to na anafereis omos se 8ema tetoio oti itan la8os i epilogi kapoiou allou gia mia poli glikia mihani kai prepei na tin skotosei kai na parei tin...dikia sou e ohi re magka pera ws pera mi apodekto...

efialtis
18/10/2005, 13:54
Πλακα έχει να ακούω να κατηγορούν το transalp.
Αν δεν είναι καλό, γιατί ρε παιδιά κυκλοφορεί τόσα χρόνια και πουλιέται σαν τρελό;;;

Πιστεύω ότι κάθε μηχανή έχει το χαρακτήρα της και εξυπηρετεί εκτός από την κ@@λα μας και κανα δυό δουλίτσες που όλοι έχουμε.
Έτσι και το transalp εξυπηρετεί πάρα πολύ κόσμο, και αυτό δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς.

Σε ότι αφορά τις βελτιώσεις, για να επανέλθω στο θέμα, σκεφτόμουνα να αλλάξω εξάτμηση και φίλτρο.
Δεν ξέρω όμως τελικά το αποτέλεσμα. Θα βελτιωθεί λίσο έστω η απόδοση και η κατανάλωση ή λειτπουργούν αντιστρόφως ανάλογα αυτά τα δύο.

ΕΠΙΣΗΣ...
Αρχές Σεπτέμβρη πήγαμε 5 μεράκια εκδρομή στα βουνά της Φθιώτιδας, Καρπενησίου και Καρδίτσας.
Ενα transalp (το δικό μου), ενα vstrom650 και ένα bmw650dakar
Φάγαμε πολύ χώμα.
To v strom και η dakar φάγανε τη σκόνη μου. Αν και πρωτάρης τελικά νομίζω ότι η transalp έχει τον τρόπο της να πηγαίνει παντού.

Και τελικά την εκτιμώ πολύ για αυτό.

Δεν μου λέει κάτι μια μηχανή που θέλει ράμπα για να ανέβει πεζοδρόμιο ή σκορπάει όταν πέσει σε λακούβα.

Τι να λέμε τώρα;;; μέχρι και εγώ ο αρχάριος το κατάλαβα ότι τα honda είναι αθραυστα.

Ο κύβος ερίφθη.
Το αποφάσισα δεν αλλάζω τίποτα.
Μια χαρά είναι.

Πουλήστε τα 1000άρια μπιμπελό και πάρτε σκουτεράκια.
Έτσι και αλλιώς για την Αθήνα και το Κολωνάκι το πήρατε.
Σαν τους γιαπιδες με τα τζιπ.


Αχχχχχχ... εβγαλα το αχτι μου....

Σειρά σας τώρα...

TheOneAB
18/10/2005, 16:21
ti na poume re efialti?poso xronon eisai vre agorina?edw ipirxe ena 8ema gia veltiwsi tou transalp650. grafw stin proigoumeni apantisi oti den iparxei logos na sigkrineis otidipote giati poli apla einai prwsopikes protimisis tou ka8enos kai esi...ekei!well grow up enjoy your ride rwta oti 8es na ma8eis and forget the rest!life is soooooo simple.
Efxes se olous kai me olon ton eidwn tis ginaikes tous gia pola kai eftixismena or8ia xlm