PDA

View Full Version : Μεταφορά σκύλου



Σελίδες : [1] 2

soter3gm
08/11/2013, 10:06
Φιλαράκια καλημέρα .
Μετά από κάποιες ριζικές αλλαγές που ήρθαν στη ζωή μου, μένω πλέων σε μια περιοχή που είναι ερημική

303223

Για αυτό μου χάρισαν ένα σκύλο , το "κακό" είναι πως μου το χαρίζουν στη Θεσσαλονίκη όποτε πρέπει να κατέβει Αθήνα,
Υπάρχει κανένας φίλος που να κάνει το δρομολόγιο και να το φέρει προς τα κάτω? θα είναι μεγάλη εξυπηρέτηση
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

nicksior
08/11/2013, 11:58
Σκύλος...
303224

ή

Σκύλος επίσης..
303225

motomaniac
08/11/2013, 12:00
κουταβι του δευτερου αν καταλαβα καλα....

nicksior
08/11/2013, 12:06
κουταβι του δευτερου αν καταλαβα καλα....

Οχι ρε φίλε.. (ούτε καν ..."αποβολή" του)

Απλά ο πρώτος χωράει σε κουτί απο λουκούμια (χωρίς καν να τινάξεις την λουκουμόσκονη) , ενώ ο δεύτερος θέλει αμάξι με ηλιοροφή για να οδηγείς απ`έξω προκειμένου να χωρέσει αυτός ..

motomaniac
08/11/2013, 12:12
Οχι ρε φίλε.. (ούτε καν ..."αποβολή" του)

Απλά ο πρώτος χωράει σε κουτί απο λουκούμια (χωρίς καν να τινάξεις την λουκουμόσκονη) , ενώ ο δεύτερος θέλει αμάξι με ηλιοροφή για να οδηγείς απ`έξω προκειμένου να χωρέσει αυτός ..
χαχαχαχαχχαα οχι ρε.. το σκυλι που θελει να στειλει ο Σωτηρης λεω.. ειναι κουταβι ποιμενικου... χαχαχχαχαχαα

nicksior
08/11/2013, 12:24
χαχαχαχαχχαα οχι ρε.. το σκυλι που θελει να στειλει ο Σωτηρης λεω.. ειναι κουταβι ποιμενικου... χαχαχχαχαχαα

:bawl:

Ποιμενικός ε?
Γουστάρω! Νοήμονα σκυλιά , ότι πρέπει για περιοχές σαν αυτή που φαίνεται στην φωτογραφία του σπιτιου του φίλου..
Βέβαια θέλει και μια "σκάφη" τροφή.

Τώρα Θεσσαλονίκη ... Κάποια στιγμή θα βρεθώ αλλά δεν είναι φιξαρισμένο.. αν μέχρι τότε δεν έχει βρεθεί άλλος θα του στείλω πμ.

soter3gm
08/11/2013, 13:03
είναι κουτάβι μικρό θα μπει φαντάζομαι σε χαρτόκουτο . το μόνο που θα χρειάζεται είναι λίγο πολύ λίγο νερό στο ταξίδι για να μη σκάσει το ζωντανό και να μην αφοδεύσει μέσα στο αμάξι.
Θα μου κάνεις μεγάλη καλή σε εμένα αλλά και στα παιδιά που το περιμένουν πως και πως
Οποιος θέλει βέβαια μπορεί να πάρει και αυτός ο φίλος που τα δίνει τα έχει ΜΠΟΛΙΚΑ και περιμένει και άλλες δύο γέννες

kalgeorge
08/11/2013, 15:52
Φιλαράκια καλημέρα .
Μετά από κάποιες ριζικές αλλαγές που ήρθαν στη ζωή μου, μένω πλέων σε μια περιοχή που είναι ερημική

303223

Για αυτό μου χάρισαν ένα σκύλο , το "κακό" είναι πως μου το χαρίζουν στη Θεσσαλονίκη όποτε πρέπει να κατέβει Αθήνα,
Υπάρχει κανένας φίλος που να κάνει το δρομολόγιο και να το φέρει προς τα κάτω? θα είναι μεγάλη εξυπηρέτηση
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

sorry gia to asxeto....mia erwtisi...auti i foto einai apo to neo sou spiti? Athina ienai auto?? pou piges re arxonta?

Billymuse
08/11/2013, 15:56
Φιλαράκια καλημέρα .
Μετά από κάποιες ριζικές αλλαγές που ήρθαν στη ζωή μου, μένω πλέων σε μια περιοχή που είναι ερημική
Για αυτό μου χάρισαν ένα σκύλο , το "κακό" είναι πως μου το χαρίζουν στη Θεσσαλονίκη όποτε πρέπει να κατέβει Αθήνα,
Υπάρχει κανένας φίλος που να κάνει το δρομολόγιο και να το φέρει προς τα κάτω? θα είναι μεγάλη εξυπηρέτηση
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Mήπως το σπίτι σου ειναι η βίλα εκεί αριστερά :p
303227

MG-KTiNoS
08/11/2013, 16:19
sorry gia to asxeto....mia erwtisi...auti i foto einai apo to neo sou spiti? Athina ienai auto?? pou piges re arxonta?

Aν δε κάνω λάθος αυτό πρέπει να ναι στο βνο πάνω απ΄τη σχολή ευελπίδων στη Βάρη.
:cool:

taisteal
08/11/2013, 16:29
ανεβαινω καθε πεμπτη θεσσαλονικη με φορτηγο ομως..αν μου πεις που ειναι η συνοικια που ειναι το σκυλι και μπορω να μπω στο φερνω εγω..

soter3gm
08/11/2013, 17:23
ανεβαινω καθε πεμπτη θεσσαλονικη με φορτηγο ομως..αν μου πεις που ειναι η συνοικια που ειναι το σκυλι και μπορω να μπω στο φερνω εγω..

Φίλε μου είναι στο Λαγκαδά ο φίλος που το δίνει με ένα ΡΜ το τηλέφωνό σου να συνεννοηθούμε
Σε ευχαριστώ

soter3gm
08/11/2013, 17:28
Mήπως το σπίτι σου ειναι η βίλα εκεί αριστερά :p
303227

Οχι είναι αυτό που είναι το χέρσο


sorry gia to asxeto....mia erwtisi...auti i foto einai apo to neo sou spiti? Athina ienai auto?? pou piges re arxonta?


Aν δε κάνω λάθος αυτό πρέπει να ναι στο βνο πάνω απ΄τη σχολή ευελπίδων στη Βάρη.
:cool:

Κοντά στο κανδήλι είναι όποιος έκανε καταδρομέας ξέρει. αλλά το σκυλί θα το πάρω από όπου μου πει όποιος το φέρει

Red Rider
08/11/2013, 20:11
Σε ζηλεύω φίλε,η τοποθεσία τρομερή και κοντά σε όλα!

υγ. ελπίζω η οροφή του σπιτιού να μην είναι ελενίτ!

soter3gm
08/11/2013, 20:36
Σε ζηλεύω φίλε,η τοποθεσία τρομερή και κοντά σε όλα!

υγ. ελπίζω η οροφή του σπιτιού να μην είναι ελενίτ!

Δυστυχώς είναι αλλά θα αλλαχτούν σύντομα μιας που όλο το σπίτι είναι φτιαγμένο από εμένα και τα Λ7 είναι πάντα λιγότερα από ότι υπολογίζουμε.
Να τι βλέπω από εδώ
303255

303256

303257

Red Rider
08/11/2013, 20:53
Πανέμορφα!
Με το καλό να το φτιάξεις και να το δείς όπως επιθυμείς!

zannisvel
08/11/2013, 21:13
Πανέμορφα!
Με το καλό να το φτιάξεις και να το δείς όπως επιθυμείς!

Και απο μενα φιλτατε!!!
και με γεια το καινουριο μελος της οικογενειας!!
:beer:

soter3gm
08/11/2013, 21:19
Πανέμορφα!
Με το καλό να το φτιάξεις και να το δείς όπως επιθυμείς!
απο τη φωτό στο avatar παίζει τίποτα ? Z.mak ETA OYK opke



Και απο μενα φιλτατε!!!
και με γεια το καινουριο μελος της οικογενειας!!
:beer:


σας ευχαριστώ για της ευχές σας

Grafton 505
08/11/2013, 23:45
Καλή αρχή λοιπόν, ή καλή συνέχεια.
Όπως και να έχει :beer:

McTalas
09/11/2013, 06:54
Κοντά στο κανδήλι είναι
πωωωω τι μΕ θυμησες, πολυ περπατημα...

;)

SHOOTER045
09/11/2013, 07:43
Οχι είναι αυτό που είναι το χέρσο





Κοντά στο κανδήλι είναι όποιος έκανε καταδρομέας ξέρει. αλλά το σκυλί θα το πάρω από όπου μου πει όποιος το φέρει

καλημερα
τωρα ειδα το θεμα σου
αν σου πω οτι βλεποντας την πρωτη φωτο 2 εκδοχες σκεφτηκα
1)το ΚΑΝΤΗΛΙ-οπως το λεγαμε εμεις
2)σε καποιο νησακι του αιγαιου
τελικα την απαντηση την εδωσες μονος σου παρακατω :D
ωραια θεα και καθαρη ατμοσφαιρα
και απο το Π.Β εισαι μακρια τα μπαμ-μπουμ οταν κανουν βολες τα κατδρομια δεν θα σε ενοχλουν και πολυ

soter3gm
09/11/2013, 08:42
καλημερα
τωρα ειδα το θεμα σου
αν σου πω οτι βλεποντας την πρωτη φωτο 2 εκδοχες σκεφτηκα
1)το ΚΑΝΤΗΛΙ-οπως το λεγαμε εμεις
2)σε καποιο νησακι του αιγαιου
τελικα την απαντηση την εδωσες μονος σου παρακατω :D
ωραια θεα και καθαρη ατμοσφαιρα
και απο το Π.Β εισαι μακρια τα μπαμ-μπουμ οταν κανουν βολες τα κατδρομια δεν θα σε ενοχλουν και πολυ


Είμαι αρκετά μακριά δεν τα ακούω καν.
Στον ύπνο φαίνονται όλα, με 5 ωρίτσες ύπνου είσαι περδίκι όσο και πτώμα να είσαι πριν.

Σήμερα τα χαράματα
303282

SHOOTER045
09/11/2013, 09:39
αυτη η σαλαμινα ειναι η κανω λαθος?

soter3gm
09/11/2013, 10:22
Αυτή αυτή είναι και συγκεκριμένα Η Κούλουρη

soter3gm
15/11/2013, 03:07
Λοιπόν Ο Κούταβος ήρθε στο σπίτι μου,
Θέλω να ευχαριστήσω μέσα από την καρδιά μου τον Γιώργο "Tommy Dakar" που ενώ κοιμόμουν, ήρθε από τη Λαμία για να μου το φέρει και ξανανέβηκε πάνω με τη μία 1200 Κμ σε μια μέρα .
Ο κούταβος είναι τεράστιος για την ηλικία του και πολύ επίμονος (θα στρώσει), ήπιε ένα κουβά νερό και τώρα κάνει της πρώτες του εξερευνήσεις.

303640

303641

303642

notakos600
15/11/2013, 06:31
Κοντογείτονα να τον χαίρεσαι, κουκλάκι είναι. Αν θέλεις μέτρησε την σκεπή σου γιατί έχω δέκα πάνελ και μπορεί να σε βολέψω, αρκεί να βρω μέσο να στα φέρω. Τα έχω στη Μαγούλα σε ένα κτήμα που λόγω άσχετων συνθηκών το εγκαταλείψαμε και το πιθανότερο είναι να τα φάνε καμιά μέρα οι γύφτοι. Πρέπει να είναι αν θυμάμαι καλά 4Χ1 το καθένα.
Το μέρος που πήγες φίλε μου απλά δεν ''υπάρχει''. :beer:

motomaniac
15/11/2013, 08:57
Μπραβο στον Τομυ! να χαιρεσαι το τερατακι σου!!!

AristidisZ
15/11/2013, 09:01
τι κουκλάκι είναι αυτό ; :beer:
ωραίος ο Τόμυς :)

soter3gm
15/11/2013, 09:13
τι κουκλάκι είναι αυτό ; :beer:
ωραίος ο Τόμυς :)

Ο φίλος στον Λαγκαδά έχει καινούργια κουτάβια ημερών, όποιος θέλει και το χρειάζεται, το κανονίζουμε να πάρει μόλις γίνουν τόσα δα !!!

AristidisZ
15/11/2013, 09:18
Ο φίλος στον Λαγκαδά έχει καινούργια κουτάβια ημερών, όποιος θέλει και το χρειάζεται, το κανονίζουμε να πάρει μόλις γίνουν τόσα δα !!!

για τους κατοικούντες σε διαμερίσματα είναι λίγο δύσκολο να πάρουμε τέτοιου μεγέθους κούταβους :(

Lioulios
15/11/2013, 09:32
Ωραίο το σκυλί . Θα περάσει καλά σε τέτοιο χώρο . Την αγάπη που θα του δώσεις , θα στην επιστρέψει πολλαπλάσια .

GFawkes
15/11/2013, 11:55
ΥΠΕΡΟΧΟ ΣΚΥΛΙ....

πολυ θα ηθελα καποια στιγμη ενα τετοιο....αλλα στο 2αρι ειναι λιγο δυσκολο
(χωρισμενος)

el_hymador
15/11/2013, 13:14
Ο κούταβος είναι απίστευτος, τρελό φατσόνι!!! :)

Ότι πρέπει για φύλακας, δεν θα περνάει ούτε μύγα την περίμετρο της αυλής!

sapila racing
15/11/2013, 14:10
Ωραία πράγματα!
Ο σκύλος, το μέρος, ο Tomy Dakar που τον έφερε, ο notakos που προσφέρει πανελ.

Αυτό είναι το καλύτερο με το moto.gr τελικά. :beer:

akis_trevor
15/11/2013, 14:13
Ωραία πράγματα!
Ο σκύλος, το μέρος, ο Tomy Dakar που τον έφερε, ο notakos που προσφέρει πανελ.

Αυτό είναι το καλύτερο με το moto.gr τελικά. :beer:

+779
:beer: σε ολους!!! να τον χαρεις τον μουργο!!!

zannisvel
15/11/2013, 14:48
Τέλειος!!

Πως τον ονόμασες?

soter3gm
15/11/2013, 15:18
Τέλειος!!

Πως τον ονόμασες?

Εγώ Μήτσο τα παιδιά θα έχουν τη τελική κρίση ......ο Θεός να βάλει το χέρι του

DimChios
15/11/2013, 15:20
Εγώ Μήτσο

:mad:

AristidisZ
15/11/2013, 15:21
:mad:

εγώ ρε τι να πω δηλαδή ;

μη πιάσουμε τον σαπίλα κιόλας :bawl:

sapila racing
15/11/2013, 15:23
εγώ ρε τι να πω δηλαδή ;

μη πιάσουμε τον σαπίλα κιόλας :bawl:

εεεπ!

Παντως ο Μητσος ειναι κούκλος!

AristidisZ
15/11/2013, 15:24
εεεπ!

Παντως ο Μητσος ειναι κούκλος!

όχι που δε θα το πιανες :bawl:

DimChios
15/11/2013, 15:31
εγώ ρε τι να πω δηλαδή ;

μη πιάσουμε τον σαπίλα κιόλας :bawl:

:confused:

AristidisZ
15/11/2013, 15:33
:confused:

πόσοι σκύλοι είναι "Άρηδες" βρε συ ; :beer:

DimChios
15/11/2013, 16:09
πόσοι σκύλοι είναι "Άρηδες" βρε συ ; :beer:

Α αυτο?!

Ε νταξει... Φαντασου να σε λεγανε Φλοξ!

:lol:

SHOOTER045
15/11/2013, 16:54
Αυτή αυτή είναι και συγκεκριμένα Η Κούλουρη

περασα και απο εκει στις εκλογες του 93
και οχι μονο καναμε κατι βαρκαδες απο πευκο προς τα εκει.....
στο θεμα μας
καλοριζικος ο κουταβος,βαλε αναλυτικο στο αναλογο θεμα με τα κατοικιδια
α και που σαι,αν εχεις την ευχερεια αντικατεστησε τα ελενιτ ειτε με τα πανελ του νοτακου η με οτιδηποτε αλλο
ειναι ιδιατερα βλαβερα

antsoar
15/11/2013, 17:40
Κούκλος ο μικρός,

Ο Γιώργος είναι γνήσιος μηχανόβιος :beer::beer::beer:

taisteal
15/11/2013, 21:18
καλη αρχη να εχεις σε ολα..χαρηκα που σε γνωρισα

κι ενα τσιπουρακι στην υγεια σου ;)

soter3gm
17/11/2013, 09:55
Μια ακόμα φωτογραφία του "Μήτσου" Πρωινή να σας ευχαριστήσω όλους για τη βοήθεια σας,
Το Γιώργο για τον μεγάλο του κόπο με της υγείες σου Γιώργη

303753

soter3gm
03/12/2013, 12:20
Άλλη μια φρέσκια φρέσκια

304958

kyo
03/12/2013, 12:28
κουκλος!!!!

el_hymador
03/12/2013, 15:00
Φάτσαααααα :beer:

theofilos888
03/12/2013, 15:09
Τρελή φάτσα!!!! Να τον χαίρεσαι!!!!

MG-KTiNoS
03/12/2013, 15:37
:lol:

vaska
03/12/2013, 16:08
Καλά μιλάμε για τρελή μουρη, τα πιτσιρίκια σου θα καταευχαριστηθούν την παρέα του.

:beer:

soter3gm
03/12/2013, 18:57
Καλά μιλάμε για τρελή μουρη, τα πιτσιρίκια σου θα καταευχαριστηθούν την παρέα του.

:beer:
Έχουν ξετρελαθεί. ιδιαίτερα ο μικρός που όσο τρέχει τόσο ο Μήτσος τον κυνηγάει και πηδάει πάνω του.

DimChios
05/12/2013, 09:10
Άλλη μια φρέσκια φρέσκια

304958

μλκ μου σορρυ αλλα... ο σκυλος σου μοιαζει!

:bawl:

Lioulios
06/12/2013, 10:03
Μια χαρά κούταβος . Θα γίνει τεράστιος ...Το ξέρεις .

Τιπ .

Τώρα που είναι νωρις , πάρε τα βαζάκια που έχεις για νερό και φαί και κάντα γλάστρες και πάρε δύο μεγάλα μεταλικά . Το ένα θα το έχεις γεμάτο νερό και το άλλο θα το εμφανίζεις ΜΟΝΟ όταν είναι η ώρα για φαί .
Όταν τελειώνει θα του το παίρνεις και θα το ξαναβλέπει όταν είναι να ξαναφάει . Αν σε κάποια περίπτωση δεν φάει , μετά από κανα μισάωρο θα το ξαναπαίρνεις .
θα το ξαναβλέπει πάλι μετά από ώρα και αν δεν φάει μέσα στο 10λεπτο θα το ξαναπαίρνεις .

Αυτό το τελευταίο θα σου φανεί πολύ χρήσιμο αργότερα που θα αρχίσει τα ναζάκια με το φαί , αλλά καλό είναι να ξέρει από τώρα το τί παίζει με το φαί .

...Να μην έχει την εντύπωση πως έχει πάντα την καβατζα στο μπολάκι γιατί θα σου ζητάει μετά άλλα ..... Αυτά που θα τρώς εσύ ας πούμε .

:wave2:

soter3gm
06/12/2013, 10:33
Μια χαρά κούταβος . Θα γίνει τεράστιος ...Το ξέρεις .

Τιπ .

Τώρα που είναι νωρις , πάρε τα βαζάκια που έχεις για νερό και φαί και κάντα γλάστρες και πάρε δύο μεγάλα μεταλικά . Το ένα θα το έχεις γεμάτο νερό και το άλλο θα το εμφανίζεις ΜΟΝΟ όταν είναι η ώρα για φαί .
Όταν τελειώνει θα του το παίρνεις και θα το ξαναβλέπει όταν είναι να ξαναφάει . Αν σε κάποια περίπτωση δεν φάει , μετά από κανα μισάωρο θα το ξαναπαίρνεις .
θα το ξαναβλέπει πάλι μετά από ώρα και αν δεν φάει μέσα στο 10λεπτο θα το ξαναπαίρνεις .

Αυτό το τελευταίο θα σου φανεί πολύ χρήσιμο αργότερα που θα αρχίσει τα ναζάκια με το φαί , αλλά καλό είναι να ξέρει από τώρα το τί παίζει με το φαί .

...Να μην έχει την εντύπωση πως έχει πάντα την καβατζα στο μπολάκι γιατί θα σου ζητάει μετά άλλα ..... Αυτά που θα τρώς εσύ ας πούμε .

:wave2:

Σε ευχαριστώ για της συμβουλές σου φίλε μου
Έχω πάρει μεταλλικά και του δίνω τρεις φορές την ημέρα ξηρά τροφή με τον τρόπο που μου είπες για νερό επειδή είμαι και στη δουλειά του έχω βάλει έναν κουβά και του τον αλλάζω κάθε μέρα.
αν κρίνω από τους γονείς του και ότι είναι 7 κιλά με 6 πόντους πατούσα τώρα περίπου 2 μηνών θα γίνει όντος τεράστιος όπως μου είπε και ο φίλος που μου τον έδωσε

Lioulios
06/12/2013, 15:26
Φαγητό καλύτερα 2 φορές τη μέρα .

Πρέπει τώρα που είναι μικρό να του επιβληθείς και να γίνεις ο αρχηγός του . Βρες ένα παιχνίδι που να του αρέσει και αφιέρωσε κανα 20λεπτο τη μέρα με το παιχνίδι και το σκύλο .Μετά κρύβε το.
Δίνε του δουλειές να κάνει για να εκτονώνεται . Αν δεν γίνει αυτό θα έχεις πρόβλημα αργότερα . Το σκυλί αυτό έχει πολλά να δώσει και αν εσύ δεν ζητήσεις τίποτα είναι ικανό να σου καταστρέψει τα πάντα γύρω του πάνω στη φρίκη του ....Στα καλά του θα φτάσει και ίσως ξεπεράσει και τα 60κιλά ....Τον προφυλακτήρα του αυτ/του σου τον έχει για χάπι .

Καλές ανατροφές να έχετε .... Μπορεί να μην το έχεις πάρει χαμπάρι ακόμα (χλωμό το κόβω) ,αλλά μόλις άλλαξε η ζωή σου .

:wave2:

el_hymador
06/12/2013, 15:47
Ρε παιδιά μην του λέτε τέτοια του ανθρώπου... σκύλοι και άνθρωποι εκπαιδεύονται από κοινού στη συμβίωση και μια χαρά τα πάνε, δεν χρειάζονται τακτικές και προγράμματα το πράγμα πάει μόνο του. Ο συγεκριμένος είναι θεός, έχει κήπο, πιτσιρίκια να τον τρέχουν και απ΄ότι κατάλαβα και αγάπη από την οικογένεια... αυτά είναι ότι χρειάζεται. Η ζωή τους σίγουρα έχει αλλάξει προς το καλύτερο! :beer:

Lioulios
06/12/2013, 17:24
Xaxaxa. Οκ !

Απλά αν δεν κάνει τα παραπάνω , θα του κάνει τον κήπο καλοκαιρινό . Θέλει λίγο προσοχή στο συγκεκρημένο .

Το μόνο σίγουρο είναι πως το σκυλί αυτό θα περνάει πολύ καλύτερα από πολλά άλλα σκυλιά . Ωραίο μέρος το σπίτι του φίλου και το να έχεις σκυλί εκεί επιβάλεται . Το θέμα είναι όμως να μπορέσουν να συμβιώσουν χωρίς προβλήματα με ένα ... Ασερνικό μεγαλόσωμο αγελικό ποιμενικό ζώο .

Το σκυλί θα περνάει ζάχαρη . Το ίδιο θα πρέπει όμως να κάνει και ο ίδιος ...Όχι να μαζεύει τον αμάζευτο .

el_hymador
06/12/2013, 18:04
Xaxaxa. Οκ !

Απλά αν δεν κάνει τα παραπάνω , θα του κάνει τον κήπο καλοκαιρινό . Θέλει λίγο προσοχή στο συγκεκρημένο .

Το μόνο σίγουρο είναι πως το σκυλί αυτό θα περνάει πολύ καλύτερα από πολλά άλλα σκυλιά . Ωραίο μέρος το σπίτι του φίλου και το να έχεις σκυλί εκεί επιβάλεται . Το θέμα είναι όμως να μπορέσουν να συμβιώσουν χωρίς προβλήματα με ένα ... Ασερνικό μεγαλόσωμο αγελικό ποιμενικό ζώο .

Το σκυλί θα περνάει ζάχαρη . Το ίδιο θα πρέπει όμως να κάνει και ο ίδιος ...Όχι να μαζεύει τον αμάζευτο .

Έχουν περάσει 4 γραικο - τσοπανόσκυλα από την οικογένεια, οπότε τα ξέρω καλά. Είναι "βαριά" σκυλιά στον χαρακτήρα, θα παίξουν, θα σαχλαμαρίσουν αλλά με μέτρο και όλα αυτά μέχρι ενός έτους βία. Άμα μεγαλώσουν δεν κάνουν παρτσακλοσύνες, σοβαρεύουν πολύ και δεν σπαταλάνε εύκολα ενέργεια σε παπαριές και σκανταλιές, απλά επιβλέπουν χώρο αραχτά σαν βούδες μέχρι που να χτυπήσει "συναγερμός". Π.χ. θυμάμαι στα δικά μου που τους πέταγα κουκουνάρια να πάνε να τα πιάσουν και να τα φέρουν και μου έριχναν κάτι ματιές του τύπου "βρε δεν γ@μιέσαι, τράβα πιάστο εσύ"... με τα παιδιά είναι απίστευτα... χωρίς να τα έχει εκπαιδεύσει κανείς, όποτε έσκαγε μωρό η πιτσιρίκι στο σπίτι καθόντουσαν μόνα τους περίμετρο γύρω του και το φυλάγανε, ενώ είναι εξαιρετικά ανεκτικά σε τραβήγματα αυτιών και ουρών και αγαρμποσύνες που τους κάνουν άθελα του τα πιτσιρίκια. Παίζουν επίσης πολύ προσεκτικά μαζί τους (στους μεγάλους έτσι και τους κάνουν μαλακίες, τις χώνουν δεν μάσανε...)

Αυτό που είναι 110% εγγυημένο, είναι ότι στα 10 μέτρα από τον τοίχο της αυλής τα πάντα θα εντοπίζονται και θα ειδοποιούνται για αυτό οι ένοικοι του σπιτιού, το γάβγισμα τους για ψύλλου πήδημα είναι αυτό που μπορεί να σου σπάσει τα νεύρα. Καλό θα ήταν να μάθει να μπαίνει μέσα τα βράδυα, έξω πολύ πιθανόν να πρήζει τα @@δια στον κόσμο επειδή ένας γρύλλος άλλαξε θέση στο κλαρί του θάμνου και τέτοια. Προστατεύεται έτσι και το σκυλί από φόλες. Άλλωστε έτσι και κάνει καμία μαλακία κάποιος να μπει στην αυλή θα χαλάσει τον κόσμο και μέσα στο σπίτι, δεν υπαρχει περίπτωση να μην τον πάρει χαμπάρι... τώρα αν κανείς τολμηρός μπουκάρει μέσα κακό του κεφαλιού του, τον έχει ξεσκίσει σε χρόνο dt.

Lioulios
06/12/2013, 18:38
Aκριβώς όπως τα λες είναι .

Υπάρχουν όμως κατηγορίες ...

Είναι τα ήσηχα , είναι και τα ανύσηχα .
Είναι και τα άλλα που δεν θα γαυγίσουν ποτέ και είναι ανέκφραστα , που περιμένουν τον λύκο να πλησιάσει τοκοπάδι και μετά του γ@μ@ν τα ρέστα .Αυτά μ αρέσουν πιο πολύ εμένα .

Δεν είναι δηλ απαραίτητο πως θα γαυγίζει . Είναι ότι σου τύχει σε χαραχτήρα .


όπως και να έχει .... Σκυλάρα είναι .

soter3gm
06/12/2013, 19:16
Μέχρι τώρα ο Μήτσος (έτσι τον βαπτίσαμε λόγο πως είναι Ελληνικό ζώο) είναι ήσυχος γαβγίζει μόνο όταν δεν του δίνω σημασία , είναι λίγο φοβισμένος στο δρόμο όταν τον κάνω βόλτα . αλλά δεν μασάει από άλλα σκυλιά αυτά κάνουν ότι γουστάρουν και αυτός απλά τα παρατηρεί και αν γουστάρει παίζει μαζί τους.
Πιστεύω, από ότι μου λένε και γείτονες που έχουν ζώα, πως θα είναι ήσυχος και όταν θα βλέπει παρείσακτο θα κάνει "πάρτι κιμά"
Με τα πιτσιρίκια ξετρελαίνετε πηδάει από τη χαρά του όταν είναι παρέα και κάθετε μαζί τους συνέχεια

el_hymador
06/12/2013, 19:34
Eίναι μωρό ακόμα, λογικό να σκιάζεται από καταστάσεις... σε λίγο που θα μεγαλώσει θα σκιάζονται όλοι οι υπόλοιποι. Τα τσοπάνια είναι σκυλιά "άμα τη εμφανίση", δεν χρειάζονται να κάνουν και πολλά για να επιβληθούν, αρκεί το παρουσιαστικό τους και το ότι υπάρχουν. Να τον χαίρεστε τον Μηστάκο! :beer:

due
06/12/2013, 19:39
Ακριβώς όπως τα λέει ο Χυμαδόρ. Έχω ένα ποιμενικό καυκάσου που πήρα από φίλο. Θα τον λατρέψεις, όλα τα μεγάλα ποιμενικά είναι απίστευτα σκυλιά. Αρκεί να έχει αυλή και να του πάρεις τον αέρα στην αρχή. Όλα τα άλλα θα τα βρει μόνο του.
:)

petros1972
06/12/2013, 19:41
ομορφος.αν ειναι ποιλενικος καυκασου θα γινει πολυ δυνατος.

faraway
06/12/2013, 20:16
Πήγα σήμερα σε ένα συνεργείο ρε παιδιά και έιχε ένα τσοπανόσκυλο μέσα .

Παναγία μου τι τέρας ήταν αυτό .
Τι επιβλητική παρουσία που είχε στο χώρο .
Ένα κεφάλι σαν μοσχάρι ήταν .
Ούτε γάβγισε ούτε έτρεξε ούτε γρύλισε ...... αλλά μου έριξε μια ματιά και κάρφωσε τα μάτια πάνω μου σαν να μου έλεγε κουνήσου ρε πστ και θα σε σκίσω στα δύο :uplate::sick:

Σκύλαρος πραγματικός .

Να χαίρεσαι και τον δικό σου φίλε , τον θεωρώ τη καλύτερη επιλογή για φύλακα !!! :winka:

soter3gm
06/12/2013, 22:23
Παίζει και απλώνεται :)

305183

Ότι είχα από κουτάβι γίνονταν θεριό και έξυπνο ζώο από ένα Σιάμ γάταρο 6 κιλά μέχρι πιτ μπουλ 60 κιλά Η αγάπη τα κάνει να τα έχουν καλά μαζί μου αλλά και με τους γύρο μου και να είναι υπάκουα ζωντανά, και με τα χούγια τους βέβαια, που τα κάνει ιδιαίτερα ζώα
από

virus
06/12/2013, 23:58
+750 σε οτι ειπε ο χυμαδορης


καλα κατσε να μεγαλωσει και θα χεζ@σαι ο ιδιος ;)

πραγματικα πολυ επιβλητικα σκυλια. δεν χαριζουν μια.

:beer:

vaska
07/12/2013, 07:13
Μέχρι τώρα ο Μήτσος (έτσι τον βαπτίσαμε λόγο πως είναι Ελληνικό ζώο) είναι ήσυχος γαβγίζει μόνο όταν δεν του δίνω σημασία , είναι λίγο φοβισμένος στο δρόμο όταν τον κάνω βόλτα . αλλά δεν μασάει από άλλα σκυλιά αυτά κάνουν ότι γουστάρουν και αυτός απλά τα παρατηρεί και αν γουστάρει παίζει μαζί τους.
Πιστεύω, από ότι μου λένε και γείτονες που έχουν ζώα, πως θα είναι ήσυχος και όταν θα βλέπει παρείσακτο θα κάνει "πάρτι κιμά"
Με τα πιτσιρίκια ξετρελαίνετε πηδάει από τη χαρά του όταν είναι παρέα και κάθετε μαζί τους συνέχεια


Ακριβώς έτσι είναι οι τσοπάνηδες, ήσυχοι και παιχνιδιάρηδες στον χώρο τους με τους οικείους και με τρομερό το ένστικτο της φύλαξης. Τα παιδιά θα τον κάνουν ότι θέλουν όσο κι αν μεγαλώσει, οι ξένοι απλά δεν θα πλησιάζουν. Φτάνει απλά και μόνο ένα ΓΑΒ για να σου παγώσει το αίμα. Πρόσεχέ τον τώρα που είναι μικρός και μάθε του να τρώει μόνο από σένα και όχι ότι βρει κάτω.

vaska
07/12/2013, 07:15
Ακριβώς όπως τα λέει ο Χυμαδόρ. Έχω ένα ποιμενικό καυκάσου που πήρα από φίλο. Θα τον λατρέψεις, όλα τα μεγάλα ποιμενικά είναι απίστευτα σκυλιά. Αρκεί να έχει αυλή και να του πάρεις τον αέρα στην αρχή. Όλα τα άλλα θα τα βρει μόνο του.
:)


Ποτέ δεν "παίρνεις" τον αέρα σε τσοπάνη, πρέπει αυτός να σε αναγνωρίσει ως αρχηγό της αγέλης και μετά όλα είναι εύκολα.

MG-KTiNoS
07/12/2013, 08:58
Ποτέ δεν "παίρνεις" τον αέρα σε τσοπάνη, πρέπει αυτός να σε αναγνωρίσει ως αρχηγό της αγέλης και μετά όλα είναι εύκολα.

aaaa γι αυτό ο γάτος μου με γράφει στα παπαρΓια του....
:lol:

due
07/12/2013, 10:14
Σωστά, αλλα η συμπεριφορά σου παίζει σημαντικό ρόλο. Δεν εννοώ φυσικά ξύλο ή πνιχτες. Ε τώρα άμα σε βλέπει να τρώς ξύλο από τη γυναίκα μην περιμένεις πολλά πράματα
:)

MG-KTiNoS
07/12/2013, 10:21
Σωστά, αλλα η συμπεριφορά σου παίζει σημαντικό ρόλο. Δεν εννοώ φυσικά ξύλο ή πνιχτες. Ε τώρα άμα σε βλέπει να τρώς ξύλο από τη γυναίκα μην περιμένεις πολλά πράματα
:)

:lol:

motomaniac
07/12/2013, 10:49
Σωστά, αλλα η συμπεριφορά σου παίζει σημαντικό ρόλο. Δεν εννοώ φυσικά ξύλο ή πνιχτες. Ε τώρα άμα σε βλέπει να τρώς ξύλο από τη γυναίκα μην περιμένεις πολλά πράματα
:)


πω.. πολυ αστοχο σχολιο στην συγκεκριμενη περιπτωση. θα το απαντηση ο Σωτος καταλληλα.

MG-KTiNoS
07/12/2013, 11:18
Εγώ δεν κατάλαβα κάτι...
Άμα έχεις σκύλο και σε δέρνει η γυναίκα σου, ο σκύλος δεν θα φάει τη γυναίκα αλλά θ αρχίσει να ακούει
εκείνη αφού θα είναι αρχηγός της αγέλης?????

:cry:

AristidisZ
07/12/2013, 11:19
να χαθείτε, ζήλεψα, θέλω κούταβο :(

motomaniac
07/12/2013, 11:56
να χαθείτε, ζήλεψα, θέλω κούταβο :(


εχει εδω στην βεροια αδεσποτα ενα κοπαδι. κουταβια. που ακολουθαν την μανα τους σαν τα παπακια την παπια. ειναι πολυ αστεια. η μανα ειναι μπασταρδο γερμανικου λυκοσκυλο κι αν αυτος που ειδα ειναι ο μπαμπας θα γινουν μεγαλα ζωα. σαν αυτους που τα παρατησαν.

AristidisZ
07/12/2013, 12:17
εχει εδω στην βεροια αδεσποτα ενα κοπαδι. κουταβια. που ακολουθαν την μανα τους σαν τα παπακια την παπια. ειναι πολυ αστεια. η μανα ειναι μπασταρδο γερμανικου λυκοσκυλο κι αν αυτος που ειδα ειναι ο μπαμπας θα γινουν μεγαλα ζωα. σαν αυτους που τα παρατησαν.

μωρέ ένα σκασμό αδέσποτα έχει, απλά δε ξέρω τι θα πει ο αρχηγός της αγέλης :bawl:

vaska
07/12/2013, 12:33
μωρέ ένα σκασμό αδέσποτα έχει, απλά δε ξέρω τι θα πει ο αρχηγός της αγέλης :bawl:

εε λοιπόν να η ευκαιρία να της αποδείξεις ποιός είναι ο άντρας του σπιτιού. Ποιός είναι ο καπετάνιος ποιός κάνει τα κουμάντα βρε αδερφέ

:bawl:

MG-KTiNoS
07/12/2013, 12:38
εε λοιπόν να η ευκαιρία να της αποδείξεις ποιός είναι ο άντρας του σπιτιού. Ποιός είναι ο καπετάνιος ποιός κάνει τα κουμάντα βρε αδερφέ

:bawl:

:lol:
305211

AristidisZ
07/12/2013, 12:38
εε λοιπόν να η ευκαιρία να της αποδείξεις ποιός είναι ο άντρας του σπιτιού. Ποιός είναι ο καπετάνιος ποιός κάνει τα κουμάντα βρε αδερφέ

:bawl:

είναι ο μεγάλος leader (μαμά) δε μας παίρνει :D

vaska
07/12/2013, 13:18
:lol:
305211

αχαχαχα τι μλκ είναι τι μλκ είναι.

:bawl:

spyrakos35
07/12/2013, 13:41
μονο εμένα μου φαίνεται οτι γιγαντώνεται μερα με την μέρα....

βλέπω τις φωτό και έχει διαφορά εμφανέστατη.....

παλι καλά που ο σωτήρης είναι εεεεεεεε κάπως μεγαλούτσικος.... :lol:

πανέμορφος σωτο, να τον χαίρεσαι :beer:
(ρε μλκ θα ήθελα να σε δω με κανα τσιουάουα ή κανα κανίς να βγαίνεις βόλτα......)

due
07/12/2013, 14:47
πω.. πολυ αστοχο σχολιο στην συγκεκριμενη περιπτωση. θα το απαντηση ο Σωτος καταλληλα.
Χαχαχαχα Δε το λέω συγκεκριμένα για τον άνθρωπο, εννοείται! Απλά τα ποιμενικα διαλέγουν ιδιοκτήτη αρχηγό, όχι το αντίστροφο, αν σε βρουν μποσικο θα θελήσουν να παίξουν εκείνα τα ρόλο του αρχηγού της αγέλης. Και η εν γενει συμπεριφορά σου μαζί με κάποια κόλπα και όπως αυτά που αναφέρθηκαν με την τροφή ή το παιχνίδι παίζουν το ρόλο τους. Δεν είμαι εκπαιδευτής, ότι έχω καταλάβει λέω...

faraway
07/12/2013, 15:41
Αυτό ισχύει για όλα τα μεγαλόσωμα σκυλιά εργασίας .

soter3gm
07/12/2013, 17:03
Λοιπόν η σύζυγος μας τελείωσε οπότε αφεντικό είναι η αφεντομουτσουνάρα μου.
Ο Μήτσος είναι πολύ υπάκουος μέχρι και στη βόλτα του έχω εκπαιδευτικό πνίχτη αλλά δεν τον χρειάζεται και πολύ γιατί γουστάρει να κάνει τα παραγγέλματα που του λέω. και άμα κάνει καμιά βλακεία του μπήζω της φωνές ακριβός την ώρα που το κάνει και έτσι είμαστε μια χαρά

vaska
08/12/2013, 06:51
Λοιπόν η σύζυγος μας τελείωσε οπότε αφεντικό είναι η αφεντομουτσουνάρα μου.
Ο Μήτσος είναι πολύ υπάκουος μέχρι και στη βόλτα του έχω εκπαιδευτικό πνίχτη αλλά δεν τον χρειάζεται και πολύ γιατί γουστάρει να κάνει τα παραγγέλματα που του λέω. και άμα κάνει καμιά βλακεία του μπήζω της φωνές ακριβός την ώρα που το κάνει και έτσι είμαστε μια χαρά

Όχι αυτή τη μαλακία, αρκεί να τραβήξεις λίγο το λουρί και να του μιλήσεις επιβλητικά. Πολύ γρήγορα θα καταλάβει τι ακριβώς θέλεις από αυτόν και θα το κάνει. Σημαντικό είναι να χρησιμοποιείς πάντα την ίδια λέξη για ίδια εντολή και να τον επιβραβεύεις όταν εκτελεί. Είναι εξυπνότατα ζώα και πολύ αφοσιωμένα. Οι νέοι εκπαιδευτές έχουν βρει ευφάνταστους τρόπους χωρίς βία για να εκπαιδεύουν όπως πχ το βατραχάκι. Διάβασε και μάθε γι' αυτό, αξίζει.

http://www.smiledogs.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=3&Itemid=16

πάρε κι ένα βίντεο (διάλεξα ένα με Νίτσα εκπαιδεύτρια :bawl:)

https://www.youtube.com/watch?v=7TxvHDVX2rQ

soter3gm
08/12/2013, 09:33
Όχι αυτή τη μαλακία, αρκεί να τραβήξεις λίγο το λουρί και να του μιλήσεις επιβλητικά. Πολύ γρήγορα θα καταλάβει τι ακριβώς θέλεις από αυτόν και θα το κάνει. Σημαντικό είναι να χρησιμοποιείς πάντα την ίδια λέξη για ίδια εντολή και να τον επιβραβεύεις όταν εκτελεί. Είναι εξυπνότατα ζώα και πολύ αφοσιωμένα. Οι νέοι εκπαιδευτές έχουν βρει ευφάνταστους τρόπους χωρίς βία για να εκπαιδεύουν όπως πχ το βατραχάκι. Διάβασε και μάθε γι' αυτό, αξίζει.

http://www.smiledogs.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=3&Itemid=16


πάρε κι ένα βίντεο (διάλεξα ένα με Νίτσα εκπαιδεύτρια :bawl:)

https://www.youtube.com/watch?v=7TxvHDVX2rQ

Βάση αυτόν (https://www.youtube.com/watch?v=yKHznwVTxYg) χρησιμοποιώ την εκπαιδευτική θηλιά και σε πληροφορώ δεν την χρειάζομαι και ιδιαίτερα μόνο όταν πρέπει να είναι δίπλα μου. Από αυτά που είδα το κλίκ είναι για άλλες δουλειές.

soter3gm
18/12/2013, 20:27
Λοιπόν τα νέα του Μήτσου ....Ο Μήτσος πήγε 11 κιλά από 6 που του έκανα το πρώτο εμβόλιο πριν 20 μέρες η γιατρίνα τρόμαξε όταν τον είδε και μου είπε πως θα γίνει κοντά 70 κιλά

DimChios
19/12/2013, 08:47
Λοιπόν τα νέα του Μήτσου ....Ο Μήτσος πήγε 11 κιλά από 6 που του έκανα το πρώτο εμβόλιο πριν 20 μέρες η γιατρίνα τρόμαξε όταν τον είδε και μου είπε πως θα γίνει κοντά 70 κιλά

Aν γινει μεχρι το Πασχα ετσι να μας καλεσεις! θα περισσεψει πολυ!

:cry:

DimChios
17/02/2014, 17:16
Εγω του εκανα μια επισκεψη παντως χτες, να με μυρισει απο τωρα που ειναι μικρος ωστε να μπαινοβγαινω εκει μεσα χωρις προβλημα στο μελλον! :cool:

Ο Μητσος γ@μει! Κυριολεκτικα θα μπορουσε κιολας γιατι μονιμως σηκωμενη του ηταν!!! WTF??? 4 ΜΗΝΩΝ ΕΙΝΑΙ!!!

Κουκλος παντως και πολυ παιχνιδιαρης!

ΚΑΙ δυνατος ο κερατας! 1-2 φορες που εμπλεξε αναμεσα στα ποδια μου πηγε να με σαβουριασει! ΠΟΛΥ δυναμη!!!!

soter3gm
17/02/2014, 18:53
χα χα χα χα "ο κερατάς" άμα μεγαλώσει μόνο επί την εμφανίσει θα πρέπει να φυλάς τα νώτα σου 4 μηνών 20 κιλά και πιδάει τον μαντρότοιχο ΑΝΕΤΑ
Να δω τι θα κάνω όταν γίνει περίπου 16 μηνών που θα έχει πάρει όλο του το μπόι :cry: :a13:

310024

Takata Dome
17/02/2014, 21:30
Ωπ,ίδια ράτσα σκύλο έχουμε!
Θα ανεβάσω καμιά φωτό και του δικού μου μουρλόσκυλου κάποια στιγμή.

makis206
17/02/2014, 21:54
Κούκλος είναι! Να είναι πάντα γερός!:)

PetranGR
17/02/2014, 22:37
κούκλος,πάντα γερός!

soter3gm
08/03/2014, 21:38
Παρότι 5 μηνών Σήμερα Μητσάρας έβγαλε το μεροκάματο του Άξια.
Έριξε τέτοιο γαύγισμα Άγριο και μπάσο , πολύ μπάσο όχι για το δικό μας σπίτι αλλά για του γείτονα που ο δικός του σκύλος κοιμόταν, και οι τύποι που θέλαν να μπουκάρουν μόλις με είδαν που βγήκα έξω την έκαναν με τη μια, μετά η ομάδα Δι,Ας μας είπαν πως μπούκαραν και λήστεψαν μια γιαγιά 300 μέτρα παρακάτω

311481

el_hymador
08/03/2014, 22:37
Άξιος! :beer:

vaska
08/03/2014, 22:42
χα χα χα χα "ο κερατάς" άμα μεγαλώσει μόνο επί την εμφανίσει θα πρέπει να φυλάς τα νώτα σου 4 μηνών 20 κιλά και πιδάει τον μαντρότοιχο ΑΝΕΤΑ
Να δω τι θα κάνω όταν γίνει περίπου 16 μηνών που θα έχει πάρει όλο του το μπόι :cry: :a13:

310024

aaaa μωρέ μλκ πες μου ότι τα πασούμια αυτά είναι τα δικά σου και τπτ άλλο. Θα πεθάνωωωω λέμε.

:bawl: