PDA

View Full Version : αβανς σε honda c50



alex k8
09/11/2013, 11:24
Μπορουμε να ρυθμισουμε το αβανς αν εχουμε σαν και αυτα της φωτο πηνια;
Χωρις να αλλαξουμε ηλεκτρονικη

stefanos
09/11/2013, 11:40
Μπορουμε να ρυθμισουμε το αβανς αν εχουμε σαν και αυτα της φωτο πηνια;
Χωρις να αλλαξουμε ηλεκτρονικη

Δεν βλέπω να παίρνει κάτι ρύθμιση.

duk duk
09/11/2013, 17:47
για να ρυθμισεις αβανς πρεπει να μπορει να κεινιθη το ματι

σε αυτο δεν κουνιετε

alex k8
11/11/2013, 10:26
Thanks

OldMan
11/11/2013, 14:34
να κεινιθη το ματι
Να μην μας βγει εντελώς, πως θα γίνει ..??

alex k8
17/01/2014, 12:36
καμια πατεντα παιζει να γινεται

jimmis5
17/01/2014, 13:01
παλια στο τεξας κολουσαμε στο βολαν με ηλεκτροκοληση και προσθεταμε πρωπορια,τωρα βεβαια ειναι και ο γερο εορταζομενος εδω και δεν θελω να παιζουμε με τα ματια του...

alex k8
17/01/2014, 13:17
κατι τετοιο εχω ακουσει και εγω, αλλα το βαρος που θα παρει δεν μας ενοχλει;

OldMan
17/01/2014, 13:57
κατι τετοιο εχω ακουσει και εγω, αλλα το βαρος που θα παρει δεν μας ενοχλει;
Θα μετρήσεις την μάζα της πονταρισιάς και την απόσταση του κέντρου της από το κέντρο του άξονα του βολάν...
Θα υπολογίσεις την εφαπτομενική επιταχύνση και θα την πολλαπλασιάσεις με την μάζα της πονταρισιάς..
Αυτό που θα βρείς είναι η "ανεπιθύμητη" δύναμη που θα προκαλεί κάτι "κραδασμουλάκια"..
Θα την εξουδετερώσεις υπολογίζοντας την επιπλέον προπορεία (πλην της κανονικής) που πρέπει να δώσεις ώστε το κρουστικό φορτίο (λόγω της επιπλέον προπορείας) που θα μεταφερεται στον στρόφαλο να δημιουργεί αντίθετη ροπή από αυτή που δημιουργεί η πονταρισιά...
Αυτό γίνεται εύκολα υπολογίζοντας την γραμμική ταχύτητα του πιστονιού την στιγμή έναρξης της καύσης και προσθέτοντας το ποσοστό της κανονικής προπορείας στον χρόνο έναρξης..

(μόνο μη κάνεις καμια λαλακία στις μοναδες, γιατί σε βλέπω έχεις μηχανάκι με όπισθεν..)

Bowleno
17/01/2014, 14:50
Θα μετρήσεις την μάζα της πονταρισιάς και την απόσταση του κέντρου της από το κέντρο του άξονα του βολάν...
Θα υπολογίσεις την εφαπτομενική επιταχύνση και θα την πολλαπλασιάσεις με την μάζα της πονταρισιάς..
Αυτό που θα βρείς είναι η "ανεπιθύμητη" δύναμη που θα προκαλεί κάτι "κραδασμουλάκια"..
Θα την εξουδετερώσεις υπολογίζοντας την επιπλέον προπορεία (πλην της κανονικής) που πρέπει να δώσεις ώστε το κρουστικό φορτίο (λόγω της επιπλέον προπορείας) που θα μεταφερεται στον στρόφαλο να δημιουργεί αντίθετη ροπή από αυτή που δημιουργεί η πονταρισιά...
Αυτό γίνεται εύκολα υπολογίζοντας την γραμμική ταχύτητα του πιστονιού την στιγμή έναρξης της καύσης και προσθέτοντας το ποσοστό της κανονικής προπορείας στον χρόνο έναρξης..

(μόνο μη κάνεις καμια λαλακία στις μοναδες, γιατί σε βλέπω έχεις μηχανάκι με όπισθεν..)



:bawl::bawl::bawl: πράγματι έχεις τρελά κέφια τις Παρασκευές, έτσι; :beer:

Σάββατο 8 Φλεβάρη έχω γενέθλια, κάνε μου δώρο την παρουσία σου στην πίτα! :D

Dbnn
17/01/2014, 18:35
Άλλαξε μοτέρ καλύτερα. Πιο λίγο θα στοιχίσει απο την ζημιά που θα πάθεις άμα γίνει καμιά στραβή επειδή θα βαριέται ο μαστρομήτρος που θα κάνει την πονταρισιά.

alex k8
17/01/2014, 19:14
αστο μη μπλεκεις με μαστορους ειναι σαν τους γιατρους, μονος μου το παλευω το πραμα!

stefanos
17/01/2014, 19:30
Να ποντάρουμε τι? που? ρε παιδιά? :confused:

Dbnn
17/01/2014, 19:45
Πόντα ή πονταρισιά λέμε όταν κάνουμε ηλεκτροκόλληση ή αλγκόν. Συνήθως έτσι λέγεται το "τίκ" που κάνουμε στα 2 μέταλλα ώστε να τα συγκρατήσουμε για να γίνει η κανονική κόλληση (ραφή, ράψιμο)

Άλεξ αφού το παλεύεις μόνος σου άλλαξε κινητήρα καλύτερα άμα θες το λίγο παραπάνω. Μην μπλέκεις με αβάνς, στο 50άρι δεν θα δείς πολύ διαφορά ότι και να κάνεις. Άν δεν αλλάξεις στροφαλομπιέλα, κύλινδρο, πιστόνι, κεφαλή, καρμπυρατέρ με ανάλογα ζιγκλέρ δεν κάνεις δουλειά.

alex k8
18/01/2014, 10:05
Πόντα ή πονταρισιά λέμε όταν κάνουμε ηλεκτροκόλληση ή αλγκόν. Συνήθως έτσι λέγεται το "τίκ" που κάνουμε στα 2 μέταλλα ώστε να τα συγκρατήσουμε για να γίνει η κανονική κόλληση (ραφή, ράψιμο)

Άλεξ αφού το παλεύεις μόνος σου άλλαξε κινητήρα καλύτερα άμα θες το λίγο παραπάνω. Μην μπλέκεις με αβάνς, στο 50άρι δεν θα δείς πολύ διαφορά ότι και να κάνεις. Άν δεν αλλάξεις στροφαλομπιέλα, κύλινδρο, πιστόνι, κεφαλή, καρμπυρατέρ με ανάλογα ζιγκλέρ δεν κάνεις δουλειά.

δεν θελω να αλλαξω το μοτερακι του,(για συναισθηματικους λογους :look:) ειναι 6ν 72αρι εχει ενα καρμπυρατερ μεγαλυτερο ζιγκλερωμενο και εκεντροφορο, τι βρισκω να ψιλοασχολουμαι κιολας γιαυτο δεν το αλλαζω

Dbnn
18/01/2014, 16:58
Και εγώ δεν άλλαζα μοτέρ στο cinquecento για συναισθηματικούς λόγους αλλά όταν έβαλα 1400 uno turbo απέκτησα άλλα ψυχολογικά προβλήματα :D :beer:

alex k8
25/01/2014, 13:09
τελικα για να το κλεισουμε.κατεβασα το ματακι με πατεντα λιγο πιο δεξια και μεγαλωσα την επιφανεια του βολαν που δινει παλμο με ηλεκτροκοληση.τα αποτελεσματα
5,3 χλμ παραπανω στη τελικη
+0,05κιλα ροπη
+1,22 αλογα

alex k8
25/01/2014, 13:11
περα τη πλακα τραβαει λιγο καλυτερα στις ανηφορες και πιανει λιγο πιο γρηγορα χιλιομετρα

Dbnn
31/01/2014, 19:19
φωτο έχουμε με την πατέντα να πάρουμε καμιά ιδέα?? :D

Απο συμπεριφορά? σκασίματα? μπουκώματα? παίρνει εύκολα μπροστά?