PDA

View Full Version : "Απειρος χωρα"-Τσιπουρογιορτες



Pan (dvs)
10/11/2013, 15:23
Η λέξη Ήπειρος ετυμολογικώς προέρχεται από τη δωρική έκφραση "ΑΠΕΙΡΟΣ ΧΩΡΑ".

Σκληρη και αγρια χωρα με ακομη πιο σκληρους κατοικους που αν βρεις το κουμπι τους γινονται χαλι να τους πατησεις.

Το κουμπι τους? Κλαρινο και τσιπουρο.

Pan (dvs)
10/11/2013, 15:50
Δεκαπεντε μερες πριν ,εγω, περαστικος απο το μαγαζι της Χριστινας.
Η Χριστινα φιλη και πελατισσα εδω και αρκετα χρονια.
Παναγιωτη σε περιμενουμε στη γιορτη τσιπουρου που θα κανουμε στις 10 του Νοεμβρη στο χωριο.

Εφτα μερες πριν ο Θανασης,φιλος,συνταξιδιωτης και συνεργατης της Χριστινας.
Παναγιωτη σε περιμενουμε στη γιορτη τσιπουρου που θα κανουμε στις 10 του Νοεμβρη στο χωριο.

Τρεις μερες πριν.Συναντηση με τον καπετανιο.
Παναγιωτη σε περιμενουμε στη γιορτη τσιπουρου που θα κανουμε στις 10 του Νοεμβρη στο χωριο.

Ε αι σιχτιρ μου πρηξατε τα συκωτια.
Την Κυριακη ,λοιπον,10 Νοεμβριου και ο Παναγιωτης μετα της συζυγου ,φαντης μπαστουνι στον Πολυλοφο (η Κοβιλιανη).
Τα περισσοτερα χωρια μας μεχρι προσφατα ειχανε Σλαβικα ονοματα μιας και οι πρωτοι κατοικοι της Ηπειρου προερχοτανε και απο Σλαβικα φυλα.

Ο Πολυλοφος βρισκεται 25 λεπτα απο τα Γιαννενα,στα Γραμμενοχωρια.Πετρα και βραχια παντου ,ατελειωτα.Εκει βγαινει το γνωστο μαρμαρο των Ιωαννινων.Εκτος απο αυτο υπαρχει και παρα πολυ πουρναρι (εσυ απο την Εδεσσα ουτε να το σκεφτεσαι).Απο εκει και περα τι-πο-τε.

Μονοδρομος λοιπον για τους κατοικους της περιοχης.Επρεπε να πιουνε κατι για να ξεχασουνε την αδικια που τους κανανε οι Θεοι.Γιατι στους αλλους εδωσε την Κρητη η την Πελλοπονησο που φτυνεις και βγαινει δεντρο?

Ετσι μιας και οσο και να φτυνανε δενδρα δεν βγαινανε και αυτοι μαθανε να κανουνε καλο τσιπουρο.

SHOOTER045
10/11/2013, 15:59
Δεκαπεντε μερες πριν ,εγω, περαστικος απο το μαγαζι της Χριστινας.
Η Χριστινα φιλη και πελατισσα εδω και αρκετα χρονια.
Παναγιωτη σε περιμενουμε στη γιορτη τσιπουρου που θα κανουμε στις 10 του Νοεμβρη στο χωριο.

Εφτα μερες πριν ο Θανασης,φιλος,συνταξιδιωτης και συνεργατης της Χριστινας.
Παναγιωτη σε περιμενουμε στη γιορτη τσιπουρου που θα κανουμε στις 10 του Νοεμβρη στο χωριο.

Τρεις μερες πριν.Συναντηση με τον καπετανιο.
Παναγιωτη σε περιμενουμε στη γιορτη τσιπουρου που θα κανουμε στις 10 του Νοεμβρη στο χωριο.

Ε αι σιχτιρ μου πρηξατε τα συκωτια.
Την Κυριακη ,λοιπον,10 Νοεμβριου και ο Παναγιωτης μετα της συζυγου ,φαντης μπαστουνι στον Πολυλοφο (η Κοβιλιανη).
Τα περισσοτερα χωρια μας μεχρι προσφατα ειχανε Σλαβικα ονοματα μιας και οι πρωτοι κατοικοι της Ηπειρου προερχοτανε και απο Σλαβικα φυλα.

Ο Πολυλοφος βρισκεται 25 λεπτα απο τα Γιαννενα,στα Γραμμενοχωρια.Πετρα και βραχια παντου ,ατελειωτα.Εκει βγαινει το γνωστο μαρμαρο των Ιωαννινων.Εκτος απο αυτο υπαρχει και παρα πολυ πουρναρι (εσυ απο την Εδεσσα ουτε να το σκεφτεσαι).Απο εκει και περα τι-πο-τε.

Μονοδρομος λοιπον για τους κατοικους της περιοχης.Επρεπε να πιουνε κατι για να ξεχασουνε την αδικια που τους κανανε οι Θεοι.Γιατι στους αλλους εδωσε την Κρητη η την Πελλοπονησο που φτυνεις και βγαινει δεντρο?

Ετσι μιας και οσο και να φτυνανε δενδρα δεν βγαινανε και αυτοι μαθανε να κανουνε καλο τσιπουρο.

τωρα θελω μονο τσιπουρο να πνιξω τον καημο μου
εχασε το πρωταθλημα ο γιωργος
ο γιατρος τα πηγε χαλια
αλλα μην μαμισω το θεμα
ωραια πραγματα παντου στην επαρχια τετοια εποχη,καζανια με τσιπουρο και κρεατα στα καρβουνα :a8::a8::a8:
και εδω τα περισοτερα μεχρι πριν λιγες δεκαετιες,ειχαν ακομα τουρκικα ονοματα-εξ ου και το καιμακτσαλαν που παραμενει ως σημερα
εγω θα βγαλω το αλλο σαββατο(εκτος απροοπτου)αν εχεις ορεξη κατηφορισε,φετος λεω να δοκιμασω καινουργια συνταγη,και να βαλω μεσα λαδι μιξης :D

Pan (dvs)
10/11/2013, 18:51
Μιας και αρχισε να κοιλαει κανονικο αιμα στις φλεβες μου,να συνεχισω::)

Φτανοντας λοιπον στον Πολυλοφο το πρωτο πραγμα που ακουσα ητανε ενα υπεροχο ηπειρωτικο μοιρολοι.Επαιζε ,οπως ειδα αργοτερα, ενα απο τα καλυτερα κλαρινα της Ηπειρου.Καταπληκτικος μουσικος ο Βασειλης Παπαγεωργιου.Κοσμος αρκετος για ενα πολυ καλο γλεντι.

303328

Το τσιπουρο,απο τα καλυτερα που εχω πιει.Οταν λοιπον εχεις καλο κοσμο,καλο κλαρινο και καλο τσιπουρο το γλεντι ειναι θεμα χρονου να ξεκινησει.

303329

Το γλεντι λοιπον το ξεκινησε ο παππους της φωτογραφιας, χορευοντας κανα δυο χορους με το τσιπουρο στο κεφαλι και σιγουρα πολυ περισσοτερο στο στομαχι.Εντυπωσιακος αλλα στη συνεχεια τον μεταφερανε μαζι με την καρεκλα,που καθισε και δεν ξανασηκωθηκε,στο σπιτι του.:beer:

Τη σκυταλη πηρε η νεολαια του χωριου που απ'οτι φανηκε ειχε και αυτη,η νεολαια,πιει τα σχετικα καραφακια.

303330

Pan (dvs)
10/11/2013, 19:11
Καποια στιγμη και αφου ειχαμε σταματησει ,προ πολλου,να μετραμε τι ηπιαμε,καταληξαμε στο συμπερασμα οτι ηρθε η ωρα να φυγουμε.

303331

Αφου ενισχυσαμε τον Συλλογο για την προσπαθεια που εκανε,αγοραζοντας καποια καραφακια με φρεσκο τσιπουρο,μπηκαμε στο αυτοκινητο για την επιστροφη.

303332

Δεν ειχα κανει κανα χιλιομετρο οταν εντελως ξαφνικα πεταγεται μια γιαγια στο δρομο, κουνοντας το μπαστουνι της.Σταματαω αναγκαστικα και τι ρωταω:Tι εγινε ρε γιαγια,τι επαθες?
Εγω ψχηηηηηηηημ (ψυχη μου) κανονισα να βγαλω το τσιπουρο μου, στο γειτονα, και μου ειπε οτι αφου δεν θα προλαβω σημερα να παω σπιτι μου να ξεκουραστω.Εσυ ψχηηηηηηηημ θα μπορεσεις να με πας πιο κατω που ειναι το σπιτι μου?Τι να κανω τοσα ψχηηηηηηηημ μου ειπε.Την ανεβαζω και βουρ για το χωριο της γιαγιας το Βαγενητι.Μεχρι να φτασουμε μεταξυ των αλλων μας εξομολογηθηκε οτι και αυτη ειχε κατεβασει τα σχετικα τσιπουρακια της.

Καπου εδω, μια μερα με φιλους που ειχα καιρο να δω,με καλο κλαρινο και τσιπουρο εφτασε στο τελος της.Να περναμε ολοι καλα και του χρονου να δηλωσουμε παλι παρων στα καζανια.

teogtp
10/11/2013, 20:04
Παναγιωτη μου..........
Μεχρι εδω εφτασε η τσιπουριλα..........
:beer:

tsompanis
10/11/2013, 20:34
:beer:

SHOOTER045
10/11/2013, 20:43
ΩΡΑΙΟΣ...........:beer:

Pardalotzatziki
11/11/2013, 02:51
:beer::beer:

Καλα ξηγηθηκες...και του χρονου...