PDA

View Full Version : ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΧΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΑΔΕΙΕΣ



petrinho1997
10/11/2013, 23:16
ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.. ΒΡΗΚΑ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙ 125cc NA ΤΟ ΠΟΥΛΑΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ. ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΧΕΙ ΧΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΑΔΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΥΒΙΚΑ ΑΥΤΑ.. ΕΓΩ ΑΝ ΘΕΛΩ Π.Χ. ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ 50cc ΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΔΕΙΕΣ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΘΕΜΑ ΝΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΩΣ 50ΑΡΑΚΙ? ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΣΕ ΜΝΜ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΝ ΞΕΡΩ ΑΝ Θ Τ ΔΩ ΣΤ ΦΟΡΟΥΜ :)

SHOOTER045
10/11/2013, 23:31
νομιμα αυτο λεγεται υποκιβισμος
και δικαιολογει αλλαγη μοτερ λιγο κατω απο το 25% των κυβικων
ισχυει για αυτοκινητα για μοτο δεν ξερω
μην ψαχνεσαι και μπερδευεσαι
μπορει να βρεθεις προ εκπληξεως
αν δεν φτανει το διπλωμα σου για 125
υπαρχουν τοσα και τοσα 50αρια με χαρτια παιρνεις ενα τετοιο και το ανεβαζεις οσο μπορεις και αντεχει η τσεπη σου
αλλιως κανε υπομονη να μεγαλωσεις

υ.γ αυτο το παιδια μου αρεσε :tooth::tooth::tooth:

dimzan
11/11/2013, 00:14
μεγαλε αν δεν εχεις διπλωμα για 125 μην παρεις 125 και προσπαθησεις να κανεις μαϊμουδιες με τις αδειες!

ετσι και σε πιασουν και αποκαλυφθει τι εχεις κανει κυνηγαν εσενα ή τους γονεις σου αν δεν εισαι 18!


Παρε οσα κυβικα καλυπτει το διπλωμα σου και κανε λιγο υπομονη να μεγαλωσεις για να παρεις μεγαλυτερο!

petrinho1997
11/11/2013, 14:17
οκ μαγκες σωστα αυτα π λετε αλλα αυτο π ρωτησα γινεται.. δν ειναι μαιμουδια.. πες οτι βαζεις 50 cc μηχανι και ανεβαζεις αυτην μπορεις?

dimzan
11/11/2013, 15:51
Δε μας ειπες τι διπλωμα εχεις.

Ολοι εδω μεσα θα σε αποτρεψουν να κανεις κατι τετοιο, τυπου μαιμουδια.

Αν εχεις διπλωμα για 50αρι αγοραζεις 50αρι και τελος. Οταν βγαλεις διπλωμα (στα 18) για 125 πας σε 125, μετα σε 50 αλογα και μετα απεριοριστο. Τελικα χαιρομαι που τα καναν ετσι τα διπλωματα. Ποσα φυντανια εχουν σκοτωθει ή εχουν μεινει αναπηροι απο τετοιες βλακειες... Ας μην ειμστε τοσο μαγκες...

petrinho1997
11/11/2013, 16:47
δεν εχω διπλωμα ακομα.. το καλοκαιρι βγαζω γ 50.. απλα ρωταω γιατι βρηκα ενα μηχανακι φθηνο και ρωταω αν μπορω να το μετατρεψω στ κυβικα του διπλωματος ωστες ν μν εχω προβλημα!

dimzan
11/11/2013, 17:29
Η μετατροπη θα κοστισει ετσι? Αρα στο κοστος της αγορας υπολογισε και το κοστος της μετατροπης. Ασε που μετα θα ειναι πιο δυσκολο να το πουλησεις.

Ποσα μπορεις να δωσεις? Κρανος εχεις? Υπολογισε στην αγορα και καποιο εξτρα κοστος για την ασφαλεια και καποιο μικρο σερβις, λαδια-φιλτρο-μπουζι.

Επισης παρε πρωτα κρανος που ειμαι σιγουορς οτι δεν εχεις. Στο δικο σου κεφαλι να ταιριαζει, οχι καποιο XL που βρηκες απο το θειο του κολλητου της μαμας του φιλου της αδερφης του μπατζανακη του πατερα σου.

Επισης φτασε πρωτα 16, βγαλε πρωτα το διπλωμα και μετα παιρνιες μηχανακι μαζι με το κρανος.


Μην ξεχασεις να πρεις κρανος!

Και να το φορας!

petrinho1997
11/11/2013, 17:38
Το καλοκαιρι μπαινω 17 διπλωμα και με δικα μ λεφτα μηχανακι και κρανος.. εννοειται πως θα το φοραω επειδη θ τ χω μεσα στν πολη.. οσον αφορα τν μετατροπη ναι θα κοστισει με τις αδειες θα χω προβλημα δλδ θ δηλωθει ως 50αρι?

dimzan
11/11/2013, 17:51
Για να καταλαβαινομαστε, ποσα χρηματα διαθετεις? και ποσο φτηνο ειναι πια αυτο το μηχανακι που βρηκες?

οι μετατροπες και τα διαδικαστικο κοστιζουν, πως να τοκανουμε? Επισης αν το μηχανακι που θες βγηκε μονο 125 δεν μπορεις να το δηλωσεις 50. Μονο αν εβγαινε σε εκδοσεις 50 και 125 αλλα και παλι εμ επιφυλαξη. Και φυσικα η διαδικασια απαιτει χρονο και κυριως χρημα, χωρια το σπασιμο νευρων καποιες φορες.

Ποιο βρηκες και ποσο? Αντιλαμβανεσαι οτι το καλοκαιρι αργει ετσι? Οταν εχεις βγαλει το διπλωμα ελα να τα συζητησουμε καλυτερα, σε αλλη βαση

vaska
11/11/2013, 18:52
Δε μας ειπες τι διπλωμα εχεις.

Ολοι εδω μεσα θα σε αποτρεψουν να κανεις κατι τετοιο, τυπου μαιμουδια.

Αν εχεις διπλωμα για 50αρι αγοραζεις 50αρι και τελος. Οταν βγαλεις διπλωμα (στα 18) για 125 πας σε 125, μετα σε 50 αλογα και μετα απεριοριστο. Τελικα χαιρομαι που τα καναν ετσι τα διπλωματα. Ποσα φυντανια εχουν σκοτωθει ή εχουν μεινει αναπηροι απο τετοιες βλακειες... Ας μην ειμστε τοσο μαγκες...

Και με το 50άρι μια χαρά σκοτώνεσαι και μια χαρά μένεις ανάπηρος. Όλα είναι θέμα παιδείας και όχι κυβικών. Μην το παίρνετε από τα μούτρα το παλικάρι, απλά συστήστε του το σωστό. Έτσι δημιουργείς παιδεία.

Χθες πήγα με την 9χρονη κόρη μου 300 χλμ βόλτα. Στο ξεκίνημα μας είδε μια θεία μου την οποία και χαιρετήσαμε. Της έκανε εντύπωση το ότι παίρνω ακριβά πράγματα στην μικρή (κράνος μπουφάν), συνηθισμένη από τα ρούχα για τα παιδιά που δεν προλαβαίνουν να τα φορέσουν, αφού αλλάζουν γρήγορα νούμερα. Όταν της είπα ότι είναι θέμα ασφάλειας η ποιότητα του εξοπλισμού , δεν μπορούσε παρά να συμφωνήσει και να παραδεχτεί ότι έβλεπε λάθος το θέμα.

Με απλά λόγια και με παραδείγματα μιλώντας, κερδίζεις την κουβέντα και ίσως γλυτώσεις κανένα κεφάλι που έτυχε να είναι μπροστά και ν' ακούει.

@ petrinho1997 (http://www.moto.gr/forums/member.php?u=46747)

Με τα μηχανάκια να είσαι μετρημένος και ειδικά τώρα που είσαι στο ξεκίνημα, ν' αποφύγεις τις καγκουριές και τις βόλτες - μαγκιές (προς εντυπωσιασμό του γυναικείου φύλλου) ακράνωτος. Μην κάνεις μαϊμουδιές με τα χαρτιά, πιο πολύ το μπλέξιμο σε άσχημη παρά το καλό που θα σου προσφέρουν. Η άσχημη είναι στην γωνία και καραδοκεί για όλους μας. Ο εξοπλισμός λοιπόν και η συνετή χρήση του δεξιού γκριπ θα σου δώσουν διάρκεια και ασφάλεια στους 2 τροχούς.

mikes
11/11/2013, 21:23
ρε παιδια λεω εγω τωρα:
την αδεια για 125 την εκδιδει το υπουργειο!
την αδεια για 50 την εκδιδει η τροχαια
εφοσον μιλαμε για νομιμη αγορα και κατοχη, με ολα τα απαραιτητα εγραφα, υπευθυνες δηλωσεις κτλ, αμα καταθεσει πινακιδα στο υπουργειο και κανει διαγραφη λογο μηχανικη βλαβης, και μετα του ριξει πανω ενα μοτερ 50αρι δεν μπορει να εκδωσει νεα αδεια απο την τροχαια? ποσο δε μαλλον οταν το συγκεκριμενο μοντελο εχει κυκλοφορησει και σαν 50αρι?

αν και κατα τη γνωμη μου αυτη η διαδικασια ειναι εντελως ασυμφορη! οσα λεφτα δωσεις να παρεις ενα μεταχειρισμενο 125αρι, να αγορασεις μοτερ 50αρι, να πληρωσεις εργατικα αλλαγης, και οποια εξοδα για εκ νεου ταξινομηση, αγοραζεις 50αρι ολοκαινουργιο!

kapnias
11/11/2013, 21:55
Δεν μπορείς να το κάνεις.
Ακόμα και αν το ίδιο μηχανάκι βγαίνει σε 50αρι ο αριθμός πλαισίου και η έγκριση τύπου θα λένε 125.
Εφόσον έχει βγάλει πινακιδες στη Ελλάδα δεν μπορεί να αποχαρακτηριστει.
Ξέχνα το και ψάξε για πενηντάρι.

petrinho1997
11/11/2013, 22:43
Για να καταλαβαινομαστε, ποσα χρηματα διαθετεις? και ποσο φτηνο ειναι πια αυτο το μηχανακι που βρηκες?

οι μετατροπες και τα διαδικαστικο κοστιζουν, πως να τοκανουμε? Επισης αν το μηχανακι που θες βγηκε μονο 125 δεν μπορεις να το δηλωσεις 50. Μονο αν εβγαινε σε εκδοσεις 50 και 125 αλλα και παλι εμ επιφυλαξη. Και φυσικα η διαδικασια απαιτει χρονο και κυριως χρημα, χωρια το σπασιμο νευρων καποιες φορες.

Ποιο βρηκες και ποσο? Αντιλαμβανεσαι οτι το καλοκαιρι αργει ετσι? Οταν εχεις βγαλει το διπλωμα ελα να τα συζητησουμε καλυτερα, σε αλλη βαση
βρηκα 125 με 300 ευρω.. το παιδι ειναι φιλαρακι και τ ειπα ας το κρατησει και πιο μετα βλεπουμε τι θα κανουμε.. γ αυτο εψαξα να βρω τι γινεται με τα χαρτια και αυτα..

petrinho1997
11/11/2013, 22:44
Δεν μπορείς να το κάνεις.
Ακόμα και αν το ίδιο μηχανάκι βγαίνει σε 50αρι ο αριθμός πλαισίου και η έγκριση τύπου θα λένε 125.
Εφόσον έχει βγάλει πινακιδες στη Ελλάδα δεν μπορεί να αποχαρακτηριστει.
Ξέχνα το και ψάξε για πενηντάρι.

σε περιπτωση π βγαλεις νεες πινακιδες? για οποιδηποτε λογω(π.χ. κλεψιματος ή σπασιματο ή καταλαβες τελος παντων!)

dimzan
11/11/2013, 23:54
βρηκα 125 με 300 ευρω.. το παιδι ειναι φιλαρακι και τ ειπα ας το κρατησει και πιο μετα βλεπουμε τι θα κανουμε.. γ αυτο εψαξα να βρω τι γινεται με τα χαρτια και αυτα..

χωρις παρεξηγηση, αλλα με τα 500€ που εχεις στην ακρη φανταζομαι και κανεις ονειρα , δε θα βγει.

Σωστο 125αρι με 300€ δεν νομιζω πως υπαρχει. Κατι θα θελει, λιγο η αλυσιδα, λιγο ο σκελετος, λιγο τα φρενα, λιγο η μηχανη που καιει-δεν παει, λιγο το φαναρι και το πλαστικο που λειπει..

Φανταζομαι πως το μινιμουν κοστος για να ξεκινησει καποιος απο το μηδεν ειναι 1000€, και στα 1000€ περιλαμβανεται η αγορα μεταχειρισμενης μηχανης, το κοστος μεταβιβασης, καποιο μικρο σερβις της, κρανος τουλαχιστον, και η ασφαλεια για τους πρωτους 6 μηνες, χωρις να περιλαμβανω το κοστος του διπλωματος για το οποιο δεν εχω ιδεα ποσο κοστιζει.


vaska εχεις δικιο. αλλα εχω κουραστει να βλεπω ξεκρανωτα ανηλικα παλικαρακια να οδηγουν απο παπακι μεχρι οτι βρουν μπροστα τους.

Lioulios
12/11/2013, 00:17
To θέμα δυστηχώς είναι πως περιμένει επιβεβαίωση ...κάποιον από εμάς να του πούμε " Ναι ...γίνεται " .... Σε αυτήν την ηλικία ήμασταν όλοι .

Κατα 90% θα πάει και θα κάνει την υπέρτατη μαλακία και θα αγοράσει ότι πιο ακατάληλο για την περίπτωσή του μηχανάκι (εδώ εμείς και δε μάθαμε ακόμα) και θα αγανακτήσει να το διώξει στην καλύτερη ή θα σαπίσει σε κανα χωράφι μετά .

Ας πω και χω τη μαλακία μου και ίσως πιάσει τόπο .

Καταρχήν αυτό που σκέφτεσαι να κάνεις φίλε , απλά δεν γίνεται . Τέλος !

Όταν με το καλό πάρεις δίπλωμα , κοίτα να βρεις ένα 50άρι να το πάρεις να κάνεις την δουλειά σου νόμιμα και ωραία . Και όταν μεγαλώσεις θα πάρεις και άλλα μηχανάκια ...Δεν είναι ακόμα η ώρα .
Τώρα ακόμα και 50άρι όπως σου είπαν και άλλοι ...Αν δεν έχεις χρήμα πίσω αέρα ένα 100άρικο ...Άντε 8-9 κατοστάρικα μην πας να πάρεις . Περίμενε . Είπαμε , δεν είναι μόνο η αγορά . Έχει και άλλα που θα πρέπει να δώσεις .
Σε αυτά τα κυβικά και το 100στάευρο κάνει διαφορά στην κατάσταση που μπορεί να βρεις . Μην πάρεις κανα τάφο και σκορπίσει στη βδομάδα πάνω δε λέει . Πάρε κάτι πολύ καλύτερο με 100 ευρώ παραπάνω .

Θα βοηθούσε πολύ να μας έλεγες τί ακριβώς έχεις σταμπάρει , τί σου αρέσει κτλ και μπορεί να βοηθηθείς αρκετά από εδώ μέσα .

Δεν θα είσαι ο μόνος . Πολλοί έχουν μπει ,έχουν ρωτήσει και έχουν μάθει πράγματα . Εσύ ακριβώς τί θες δε λες .

SHOOTER045
12/11/2013, 01:17
Δεν θα είσαι ο μόνος . Πολλοί έχουν μπει ,έχουν ρωτήσει και έχουν μάθει πράγματα . Εσύ ακριβώς τί θες δε λες .

το μηχανακι σου........:D:D:D

yannn
12/11/2013, 01:27
το μηχανακι σου........:D:D:D

χαχααχαχχααχαχχααχ:lol:

kapnias
12/11/2013, 10:10
σε περιπτωση π βγαλεις νεες πινακιδες? για οποιδηποτε λογω(π.χ. κλεψιματος ή σπασιματο ή καταλαβες τελος παντων!)

Δεν γίνεται, αν βγάλεις νεες πινακίδες απλά θα πάρεις νεες πινακίδες και η άδεια σου θα λέει 125 με νέες πινακίδες.
Για να πάρεις νέες πινακίδες θα πάς μηχανολογικό με την άδεια στο χέρι.
Ο αριθμός πλαισίου σου λέει 125.
Και αφού μάζεψες απαντήσεις πήγαινε σε μια σχολή οδηγών ή σε κάποιον που κάνει μεταβιβάσεις, ταξινομήσεις κλπ για να σου πεί και αυτός οτι δεν γίνεται.

petrinho1997
12/11/2013, 14:11
Και με το 50άρι μια χαρά σκοτώνεσαι και μια χαρά μένεις ανάπηρος. Όλα είναι θέμα παιδείας και όχι κυβικών. Μην το παίρνετε από τα μούτρα το παλικάρι, απλά συστήστε του το σωστό. Έτσι δημιουργείς παιδεία.

Χθες πήγα με την 9χρονη κόρη μου 300 χλμ βόλτα. Στο ξεκίνημα μας είδε μια θεία μου την οποία και χαιρετήσαμε. Της έκανε εντύπωση το ότι παίρνω ακριβά πράγματα στην μικρή (κράνος μπουφάν), συνηθισμένη από τα ρούχα για τα παιδιά που δεν προλαβαίνουν να τα φορέσουν, αφού αλλάζουν γρήγορα νούμερα. Όταν της είπα ότι είναι θέμα ασφάλειας η ποιότητα του εξοπλισμού , δεν μπορούσε παρά να συμφωνήσει και να παραδεχτεί ότι έβλεπε λάθος το θέμα.

Με απλά λόγια και με παραδείγματα μιλώντας, κερδίζεις την κουβέντα και ίσως γλυτώσεις κανένα κεφάλι που έτυχε να είναι μπροστά και ν' ακούει.

@ petrinho1997 (http://www.moto.gr/forums/member.php?u=46747)

Με τα μηχανάκια να είσαι μετρημένος και ειδικά τώρα που είσαι στο ξεκίνημα, ν' αποφύγεις τις καγκουριές και τις βόλτες - μαγκιές (προς εντυπωσιασμό του γυναικείου φύλλου) ακράνωτος. Μην κάνεις μαϊμουδιές με τα χαρτιά, πιο πολύ το μπλέξιμο σε άσχημη παρά το καλό που θα σου προσφέρουν. Η άσχημη είναι στην γωνία και καραδοκεί για όλους μας. Ο εξοπλισμός λοιπόν και η συνετή χρήση του δεξιού γκριπ θα σου δώσουν διάρκεια και ασφάλεια στους 2 τροχούς.

φιλε εχει μεγαλο δικιο σε αυτα που λες.!

petrinho1997
12/11/2013, 14:16
To θέμα δυστηχώς είναι πως περιμένει επιβεβαίωση ...κάποιον από εμάς να του πούμε " Ναι ...γίνεται " .... Σε αυτήν την ηλικία ήμασταν όλοι .

Κατα 90% θα πάει και θα κάνει την υπέρτατη μαλακία και θα αγοράσει ότι πιο ακατάληλο για την περίπτωσή του μηχανάκι (εδώ εμείς και δε μάθαμε ακόμα) και θα αγανακτήσει να το διώξει στην καλύτερη ή θα σαπίσει σε κανα χωράφι μετά .

Ας πω και χω τη μαλακία μου και ίσως πιάσει τόπο .

Καταρχήν αυτό που σκέφτεσαι να κάνεις φίλε , απλά δεν γίνεται . Τέλος !

Όταν με το καλό πάρεις δίπλωμα , κοίτα να βρεις ένα 50άρι να το πάρεις να κάνεις την δουλειά σου νόμιμα και ωραία . Και όταν μεγαλώσεις θα πάρεις και άλλα μηχανάκια ...Δεν είναι ακόμα η ώρα .
Τώρα ακόμα και 50άρι όπως σου είπαν και άλλοι ...Αν δεν έχεις χρήμα πίσω αέρα ένα 100άρικο ...Άντε 8-9 κατοστάρικα μην πας να πάρεις . Περίμενε . Είπαμε , δεν είναι μόνο η αγορά . Έχει και άλλα που θα πρέπει να δώσεις .
Σε αυτά τα κυβικά και το 100στάευρο κάνει διαφορά στην κατάσταση που μπορεί να βρεις . Μην πάρεις κανα τάφο και σκορπίσει στη βδομάδα πάνω δε λέει . Πάρε κάτι πολύ καλύτερο με 100 ευρώ παραπάνω .

Θα βοηθούσε πολύ να μας έλεγες τί ακριβώς έχεις σταμπάρει , τί σου αρέσει κτλ και μπορεί να βοηθηθείς αρκετά από εδώ μέσα .

Δεν θα είσαι ο μόνος . Πολλοί έχουν μπει ,έχουν ρωτήσει και έχουν μάθει πράγματα . Εσύ ακριβώς τί θες δε λες .
η ερωτηση ηταν για τα χαρτια τωρα γ τ μηχανακι απλα εχω βρει 2-3 ατομα π ν μπορουν ν μ βρουν και μ χουν πει αλλα δεν βιαζομαι ακομα εκανα εδω λογαριασμο γ να ακουσω γνωμες και να κανω τ σωστο.. καποιος ειπε σερβις και τετοια.. αυτα θα γινουν με λιγα χρηματα επειδη εχουμε μαστορια φιλαρακια.. δεν λεω ομως οτι δν θ κοστισουν το κατι τις τους.. επισης 50αρι στν περιπτωση π τ θελω μπορει ν μν μ αποδωσει(το θελω και για το χωριο-ανηφορες κατηφορες)

SHOOTER045
13/11/2013, 01:01
αφου θες ντε και καλα να σαι παρανομος
και θες το μηχανακι για το χωριο
παρε ενα 125 moto-cross που βγαζει ευκολα ανηφοροκατηφορες-θαεισαι νομιμο-παρανομος
νομιμο 125-παρανομος χωρις διπλωμα
βγαλε και μια αγωνιστικη λισανς και ξεκινα τις προπονησεις

petrinho1997
13/11/2013, 13:20
αφου θες ντε και καλα να σαι παρανομος
και θες το μηχανακι για το χωριο
παρε ενα 125 moto-cross που βγαζει ευκολα ανηφοροκατηφορες-θαεισαι νομιμο-παρανομος
νομιμο 125-παρανομος χωρις διπλωμα
βγαλε και μια αγωνιστικη λισανς και ξεκινα τις προπονησεις

οχι ρε φιλε και για το χωριο.. στην πολη θα το κυκλοφορω κυριως

dimzan
13/11/2013, 18:54
οχι ρε φιλε και για το χωριο.. στην πολη θα το κυκλοφορω κυριως

παρανομος και στην πολη, ε, τα θελει ο κωλος σου

petrinho1997
13/11/2013, 21:24
παρανομος και στην πολη, ε, τα θελει ο κωλος σου
δν θα υπαρξει προβλημα πιστευω.. ενω εσεις δεν εχετε κανει τιποτα παρανομο!?

maniatiakos
13/11/2013, 21:34
Φίλε σου γράφουν όλοι να μην πάρεις 125 και να το υποκυβίσεις όπως λένε.
Παρανομίες και μ..λ..ιες έχουμε κάνει,και αν δεν τις πληρώσαμε είναι από καθαρή τύχη...αν θες να σου χαϊδευουν αυτιά τράβα αλλού.
Υπάρχουν μια χαρά δίχρονα 50αρια on-off,sm να κάνεις τη δουλειά σου νόμιμα και γρήγορα.
Με λίγο ψάξιμο δίνονται και κάτω από 1000ικο και έχουν πολύ καλό πλαίσιο-αναρτήσεις-φρένα,σε σχέση με τους τάφους των 300 ευρώ.

SHOOTER045
13/11/2013, 22:20
δν θα υπαρξει προβλημα πιστευω...-ο τελευταιος που το ειπε αυτο ειναι στοναγυριστο
ενω εσεις δεν εχετε κανει τιποτα παρανομο!?καποιο ναι ισως οι περισοτεροι,πεσαμε χτυπησαμε μας κυνηγησαν,πληρωσαμε,χασαμε γνωστους,φιλους,αδερφια
αλλα για την ωρα την γλιτωσαμε
ρισκαρουμε που ρισκαρουμε σε δυο ροδες,μην εχουμε-εχεις και το αγχος της παρανομιας-καταδιωξης
τοτε αν φας τα μουτρα σου,δεν θα σου φταιει ο κακος μπατσουλης
αλλα το ξερο σου το κεφαλι

dimzan
13/11/2013, 23:15
δν θα υπαρξει προβλημα πιστευω.. ενω εσεις δεν εχετε κανει τιποτα παρανομο!?

εγω οταν κανω κατι παρανομο δεν παιρνω στο κεφαλι μου κανενα παρα μονο τον εαυτο μου.

εσυ θα παρεις αναγκαστικα τους γονεις σου, καναν συνεπιβατη χωρις κρανος ή και κανα περαστικο. Στον εαυτο σου κανε οτι θες, κανεις ομως δε θελει να σε δει σε ασχημη κατασταση.


σου ακουγομαι κακος, αλλα στατιστικα η ηλικια σου εκει καταληγει. Το "ελα δεν πειραζει" , "σιγα μην τυχει σε μας" , "μια φορα μωρε δεν το ξανακανουμε", "ελα να πατησουμε για πλακα" και αλλα πολλα ομορφα ειναι ο κανονας και οχι η εξαιρεση στην ηλικια σου.

Οχι οτι οι μεγαλοι δεν κανουν μλκιες, προφανως και κανουν, ολοι κανουμε. Αλλα εσυ εισαι 17.

petrinho1997
14/11/2013, 17:01
Φίλε σου γράφουν όλοι να μην πάρεις 125 και να το υποκυβίσεις όπως λένε.
Παρανομίες και μ..λ..ιες έχουμε κάνει,και αν δεν τις πληρώσαμε είναι από καθαρή τύχη...αν θες να σου χαϊδευουν αυτιά τράβα αλλού.
Υπάρχουν μια χαρά δίχρονα 50αρια on-off,sm να κάνεις τη δουλειά σου νόμιμα και γρήγορα.
Με λίγο ψάξιμο δίνονται και κάτω από 1000ικο και έχουν πολύ καλό πλαίσιο-αναρτήσεις-φρένα,σε σχέση με τους τάφους των 300 ευρώ.

με λιγο ψαξιμο φιλε βρισκεις με 300 ευρω εργαλειο και οχι ταφο.. πιστεψε με!

petrinho1997
14/11/2013, 17:02
καποιο ναι ισως οι περισοτεροι,πεσαμε χτυπησαμε μας κυνηγησαν,πληρωσαμε,χασαμε γνωστους,φιλους,αδερφια
αλλα για την ωρα την γλιτωσαμε
ρισκαρουμε που ρισκαρουμε σε δυο ροδες,μην εχουμε-εχεις και το αγχος της παρανομιας-καταδιωξης
τοτε αν φας τα μουτρα σου,δεν θα σου φταιει ο κακος μπατσουλης
αλλα το ξερο σου το κεφαλι

φιλε χαζομαρες στς 2 ροδες δν κανεις ποτε.. αμα σε κυνηγησει μπατσος δν ξερω πως θ αντιδρασω αλλα δν πιστευω να φυγω και να τρεξω..

petrinho1997
14/11/2013, 17:03
εγω οταν κανω κατι παρανομο δεν παιρνω στο κεφαλι μου κανενα παρα μονο τον εαυτο μου.

εσυ θα παρεις αναγκαστικα τους γονεις σου, καναν συνεπιβατη χωρις κρανος ή και κανα περαστικο. Στον εαυτο σου κανε οτι θες, κανεις ομως δε θελει να σε δει σε ασχημη κατασταση.


σου ακουγομαι κακος, αλλα στατιστικα η ηλικια σου εκει καταληγει. Το "ελα δεν πειραζει" , "σιγα μην τυχει σε μας" , "μια φορα μωρε δεν το ξανακανουμε", "ελα να πατησουμε για πλακα" και αλλα πολλα ομορφα ειναι ο κανονας και οχι η εξαιρεση στην ηλικια σου.

Οχι οτι οι μεγαλοι δεν κανουν μλκιες, προφανως και κανουν, ολοι κανουμε. Αλλα εσυ εισαι 17.

συμφωνω φιλε μ αυτα π λες και αυτες τις φρασεις τις λεμε συνεχεια οσο και αν μεγαλωνουμε.. εχω μαθει να οδηγαω παντα προσοχη και στ τιμονια ειμαι 5 χρονια σιγουρα χωρις να παθω γρατζουνια..

SHOOTER045
14/11/2013, 17:16
φιλε χαζομαρες στς 2 ροδες δν κανεις ποτε.. αμα σε κυνηγησει μπατσος δν ξερω πως θ αντιδρασω αλλα δν πιστευω να φυγω και να τρεξω..

ηδη τις χαζομαρες τις αρχισες προτου παρεις το μηχανακι
λοιπον για να μην μακρυγορουμε
ΝΟΜΙΜΟ 125 με αδεια 50 ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΚ
τωρα ψαξε παρε με 300 με λιγοτερα με οτι θες,κλεμμενο φαγωμενο μαμουνιαρικο δεν ξερω
και ξεκινα

Lioulios
14/11/2013, 17:19
Ρε φίλε , άμα θες εσύ να είσαι παράνομος δε μας καίγεται καρφί . Κάνε ότι σε φωτίσει το 5ετές έμπειρο κεφάλι σου .


Άμα ...Λέω άμα ... σου τύχει κατα λάθος καμιά στραβή , ακόμα και αν δεν φταίς εσύ ... Τον άλλο που θα εμπλακεί μαζί σου , δεν τον σκέφτεσαι ???

Τί σου φταίει ο άλλος που δεν θα τον καλύψει η ασφάλειά σου (οι παράνομοι - πιωμένοι δεν έχουν ασφαλιστική κάλυψη σε περίπτωση ατυχήματος) αν τύχει και εμπλακεί σε ατύχημα μαζί σου ???


Βασικά ...και με λίγα λόγια , αν οδηγάς χωρίς δίπλωμα ...Είσαι δημόσιος κύνδινος !! Ακόμα και 35 χρονών να είσαι και οδηγός αγώνων ...Αν δεν έχεις δίπλωμα και με τρακάρεις και φταίς και εγώ πάθω κάτι σοβαρό ...Ποιός θα με αποζημιώσει εμένα ????

Καλύτερα πάρε ένα καθαρόαιμο 250άρι να τρέχεις στα βουνά , να κάνεις σούζες και να σπας τα πλευρά σου παρά 125άρι παπί και με τρακάρεις ...ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ???

petrinho1997
14/11/2013, 21:33
καταλαβα μαγκες και δεκτες οι γνωμες σας..

dimzan
15/11/2013, 02:27
συμφωνω φιλε μ αυτα π λες και αυτες τις φρασεις τις λεμε συνεχεια οσο και αν μεγαλωνουμε.. εχω μαθει να οδηγαω παντα προσοχη και στ τιμονια ειμαι 5 χρονια σιγουρα χωρις να παθω γρατζουνια..

αυτο ακριβως ειναι το προβλημα.

επειδη εσυ στα 5 χρονια που οδηγας δεν επαθες κατι σου εγινε ΠΑΙΔΕΙΑ λογω βιωματος οτι με την ιδια λογικη δε θα παθεις κατι στο μελλον.

φυσικα και η λογικη αυτη ειναι λαθος , και τα στατισικα σε διαψευδουν

petrinho1997
15/11/2013, 12:03
αυτο ακριβως ειναι το προβλημα.

επειδη εσυ στα 5 χρονια που οδηγας δεν επαθες κατι σου εγινε ΠΑΙΔΕΙΑ λογω βιωματος οτι με την ιδια λογικη δε θα παθεις κατι στο μελλον.

φυσικα και η λογικη αυτη ειναι λαθος , και τα στατισικα σε διαψευδουν

δν ειπα εγω οτι επειδη προσεχω δν θα παθω τιποτα στο μελλον.. μπορει να μν φταιω εγω και να φταιει ο αλλος ή και γω να φταιω.. δν σημαινει οτι επειδη ο καθενας παει μ προσοχη δν μπορει να παθει κακο

Bladerunner
15/11/2013, 12:18
εχω μαθει να οδηγαω παντα προσοχη και στ τιμονια ειμαι 5 χρονια σιγουρα χωρις να παθω γρατζουνια..

Αν το "1997" στο ψευδώνυμό σου είναι το έτος γέννησής σου, οδηγάς μηχανάκια από τα 11; :eek:

Αν είναι έτσι, πρέπει όντως να είσαι καλός οδηγός! Δεν υπάρχουν καλύτεροι χειριστές από αυτούς που ξεκίνησαν σε τόσο μικρή ηλικία. :) Για πολλούς λόγους!
Αν βάλεις και λίγο σύνεση στη συνταγή (επιλέγοντας μηχανάκι που καλύπτει το δίπλωμα που έχεις ή θα βγάλεις) σου εγγυώμαι ότι θα έχεις πολλά και απολαυστικά χιλιόμετρα παίζοντας με τα δίτροχα!

petrinho1997
15/11/2013, 16:13
Αν το "1997" στο ψευδώνυμό σου είναι το έτος γέννησής σου, οδηγάς μηχανάκια από τα 11; :eek:

Αν είναι έτσι, πρέπει όντως να είσαι καλός οδηγός! Δεν υπάρχουν καλύτεροι χειριστές από αυτούς που ξεκίνησαν σε τόσο μικρή ηλικία. :) Για πολλούς λόγους!
Αν βάλεις και λίγο σύνεση στη συνταγή (επιλέγοντας μηχανάκι που καλύπτει το δίπλωμα που έχεις ή θα βγάλεις) σου εγγυώμαι ότι θα έχεις πολλά και απολαυστικά χιλιόμετρα παίζοντας με τα δίτροχα!

το 1997 δηλωνει ετος γεννεσης και απο πολυ μικρος ειμαι στο τιμονι χωρις ν παθω γρατζουνια.. οπως ειπες και συ αμα σκεφτω σωστα κ λογικα και δν κανω χαζομαρα και εξυπναδες με το μηχανακι θα μαι κομπλε ;)

SHOOTER045
15/11/2013, 16:47
το 1997 δηλωνει ετος γεννεσης και απο πολυ μικρος ειμαι στο τιμονι χωρις ν παθω γρατζουνια.. οπως ειπες και συ αμα σκεφτω σωστα κ λογικα και δν κανω χαζομαρα και εξυπναδες με το μηχανακι θα μαι κομπλε ;)
αποψη σου
καθως πιστευω(οπως και οι περισοτεροι εδω μεσα)
οτι αυτο που ρωτησες εκτος απο παρανομο ειναι και επικινδυνο
εσυ μπορει να προσεχεις να φρεναρεις,να φορας κρανος,να να να
να ξερεις ομως οτι αν σε σταματησουν και εχεις αδεια 50cc και μοτερ 125 και αν δεν εχεις εξτρα χαρτια για το μοτερ,παει το μηχανακι θα στο παρουν για κλεμμενο
και εσυ σουμπητος να προσπαθεις να δικαιολογησεις τα αδικαιολογητα :nono::nono::nono:
και μην νομιζεις οτι εσυ εισαι ποιο εξυπνος,υπαρχουν αστυνομικοι που μηχανακια σαν αυτο που θες να παρεις-μαμουνιαρικο-εχουν τσακωσει δεκαδες :smokin::smokin::smokin:
και πες οτι δεν γινεται αυτο,και αγοραζεις το μηχανακι του βγαζεις ασφαλεια κλπ κυκλοφορεις<<νομιμα>>-σε σωζει οτι δεν περναει κτεο,αρα σαν μαμουνιαρικο δεν θα σε πειραξει,εκτος και οταν θα περνας απο καμμια λαικη,η κανενα μαναβικο και σταματαει μονο του στον παγκο με τις μπανανες :a25::a25::a25:
σκεψουν την τυχαια περιπτωση να εμπλακεις σεατυχημα,και ρωτα ολους εδω μεσα αν υπαρχει εστω και ενας που δεν ειχε ατυχημα,μικρο η μεγαλο
και χτυπας,η σε χτυπανε,και ανακαλυπτουν,οτι τα cc δεν συμφωνουν,οτι δηλαδη εχεις ποιο μεγαλο μοτερ
θα σε κυνηγησει ο ασφαλιστης,η αστυνομια,μεχρι αποζημιωσεως ολων απο την τσεπη σου ΚΑΙ ΜΟΝΟ
αν παρολα αυτα εσυ επιμενεις οκ ολοι οσοι γραψαμε-απαντησαμε στο θεμα σου σου δειξαμε-ειπαμε το σωστο γιατι εσυ μας ρωτησες
απο εκει και περα καλη τυχη

petrinho1997
15/11/2013, 17:03
αποψη σου
καθως πιστευω(οπως και οι περισοτεροι εδω μεσα)
οτι αυτο που ρωτησες εκτος απο παρανομο ειναι και επικινδυνο
εσυ μπορει να προσεχεις να φρεναρεις,να φορας κρανος,να να να
να ξερεις ομως οτι αν σε σταματησουν και εχεις αδεια 50cc και μοτερ 125 και αν δεν εχεις εξτρα χαρτια για το μοτερ,παει το μηχανακι θα στο παρουν για κλεμμενο
και εσυ σουμπητος να προσπαθεις να δικαιολογησεις τα αδικαιολογητα :nono::nono::nono:
και μην νομιζεις οτι εσυ εισαι ποιο εξυπνος,υπαρχουν αστυνομικοι που μηχανακια σαν αυτο που θες να παρεις-μαμουνιαρικο-εχουν τσακωσει δεκαδες :smokin::smokin::smokin:
και πες οτι δεν γινεται αυτο,και αγοραζεις το μηχανακι του βγαζεις ασφαλεια κλπ κυκλοφορεις<<νομιμα>>-σε σωζει οτι δεν περναει κτεο,αρα σαν μαμουνιαρικο δεν θα σε πειραξει,εκτος και οταν θα περνας απο καμμια λαικη,η κανενα μαναβικο και σταματαει μονο του στον παγκο με τις μπανανες :a25::a25::a25:
σκεψουν την τυχαια περιπτωση να εμπλακεις σεατυχημα,και ρωτα ολους εδω μεσα αν υπαρχει εστω και ενας που δεν ειχε ατυχημα,μικρο η μεγαλο
και χτυπας,η σε χτυπανε,και ανακαλυπτουν,οτι τα cc δεν συμφωνουν,οτι δηλαδη εχεις ποιο μεγαλο μοτερ
θα σε κυνηγησει ο ασφαλιστης,η αστυνομια,μεχρι αποζημιωσεως ολων απο την τσεπη σου ΚΑΙ ΜΟΝΟ
αν παρολα αυτα εσυ επιμενεις οκ ολοι οσοι γραψαμε-απαντησαμε στο θεμα σου σου δειξαμε-ειπαμε το σωστο γιατι εσυ μας ρωτησες
απο εκει και περα καλη τυχη

ναι ρε φιλε για αυτο εκανα λογαριασμο για να μαθω κατι παραπανω απ ανθρωπους π τα χουν περασει αυτα.. δν ηρθα να κανω εντυπωση.. σε λιγο καιρο θα βγω και γω στς δρομους αν δν ξερω 3 πραγματα απ μεγαλυτερους τοτε ειμαι χαμενος !!

vaska
15/11/2013, 17:08
ναι ρε φιλε για αυτο εκανα λογαριασμο για να μαθω κατι παραπανω απ ανθρωπους π τα χουν περασει αυτα.. δν ηρθα να κανω εντυπωση.. σε λιγο καιρο θα βγω και γω στς δρομους αν δν ξερω 3 πραγματα απ μεγαλυτερους τοτε ειμαι χαμενος !!

Εμένα πάντως πολύ μου άρεσε αυτό το τελευταίο και νομίζω ότι μόνο γι' αυτό αξίζει να πάρεις τις απαντήσεις που ζητάς, που για ν' ακριβολογούμε οι "μεγαλύτεροι" στις έχουν δώσει. Δώσε λοιπόν κι εσύ την δέουσα προσοχή και όλα θα πάνε καλά.

:beer:

petrinho1997
15/11/2013, 17:16
Εμένα πάντως πολύ μου άρεσε αυτό το τελευταίο και νομίζω ότι μόνο γι' αυτό αξίζει να πάρεις τις απαντήσεις που ζητάς, που για ν' ακριβολογούμε οι "μεγαλύτεροι" στις έχουν δώσει. Δώσε λοιπόν κι εσύ την δέουσα προσοχή και όλα θα πάνε καλά.

:beer:

μεσα σε λιγες μερες μπηκε το μυαλο μ σε σειρα και πιστευω πως εβαλα μυαλο και μου λυθηκαν αρκετες αποριες.. θα κανω οτι μ λενε οι μεγαλυτεροι ωστε οτι και αν συμβει να μαι καλυμενος απο παντου! και σας ευχαριστω!

SHOOTER045
15/11/2013, 18:50
μεσα σε λιγες μερες μπηκε το μυαλο μ σε σειρα και πιστευω πως εβαλα μυαλο και μου λυθηκαν αρκετες αποριες.. θα κανω οτι μ λενε οι μεγαλυτεροι ωστε οτι και αν συμβει να μαι καλυμενος απο παντου! και σας ευχαριστω!

μακαρι μικρε να εισακουστηκαμε
και να δουμε και την αναλογη συνεχεια

petrinho1997
15/11/2013, 20:37
μακαρι μικρε να εισακουστηκαμε
και να δουμε και την αναλογη συνεχεια

:beer: