PDA

View Full Version : tv-monitor



thunder ace
11/11/2013, 10:05
Καλημερα. Παιδια θα ηθελα την γνωμη σας,αν καποιος εχει/γνωριζει την συγκεκριμενη οθονη..LG 23MA53D-PZ. Την θελω και για το pc αλλα και να βλεπω που και που tv.Δεν ειναι για αμεση αγορα, αλλα ας γνωριζω.
http://www.moto.gr/forums/images/motogr/smilies/frage-zeigen.gif

AristidisZ
11/11/2013, 10:08
για τη συγκεκριμένη δε ξέρω, αλλά επειδή μας είχαν δώσει δώρο κάτι tv monitor lg και κράτησα ένα για το σπίτι, έχω την άποψη ότι ως monitor είναι κάκιστα
σαν tv, φυσικά είναι ok...

Panoskl
11/11/2013, 10:26
Έχω δοκιμάσει TV monitor LG σε χρήση ως TV.

Υπάρχει θέμα συνήθως με την γωνία θέασης (είναι σχετικά μικρή) και αυτό επηρεάζει την απόδοση των χρωμάτων και την φωτεινότητα.

Δηλ. η εικόνα είναι καλή αλλά αν παραμένεις σε στενά όρια γύρω από μια συγκεκριμένη θέση. Αν μετακινηθείς λίγο περισσότερο δεξιά-αριστερά ή πάνω-κάτω σε σχέση με την οθόνη, τα χρώματα αλλοιώνονται και μειώνεται η φωτεινότητα.

Για το λόγο αυτό, ως monitor σε γραφείο μπορεί να μην καταλάβεις κάποιο πρόβλημα επειδή συνήθως το δουλεύεις σε πολύ συγκεκριμένη θέση.

Επίσης, στις μικρές διαστάσεις και τα ηχεία τους είναι το ίδιο μικρά και ο ήχος δεν είναι καλός.

Αν λοιπόν η θέση από όπου θα βλέπεις τηλεόραση είναι πολύ συγκεκριμένη και το TV-Monitor μπορεί να μετακινηθεί ώστε την "κεντράρει" θα είσαι ΟΚ. Διαφορετικά... καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω για τηλεόραση.

zannisvel
11/11/2013, 10:54
Έχω δοκιμάσει TV monitor LG σε χρήση ως TV.

Υπάρχει θέμα συνήθως με την γωνία θέασης (είναι σχετικά μικρή) και αυτό επηρεάζει την απόδοση των χρωμάτων και την φωτεινότητα.

Δηλ. η εικόνα είναι καλή αλλά αν παραμένεις σε στενά όρια γύρω από μια συγκεκριμένη θέση. Αν μετακινηθείς λίγο περισσότερο δεξιά-αριστερά ή πάνω-κάτω σε σχέση με την οθόνη, τα χρώματα αλλοιώνονται και μειώνεται η φωτεινότητα.

Για το λόγο αυτό, ως monitor σε γραφείο μπορεί να μην καταλάβεις κάποιο πρόβλημα επειδή συνήθως το δουλεύεις σε πολύ συγκεκριμένη θέση.

Επίσης, στις μικρές διαστάσεις και τα ηχεία τους είναι το ίδιο μικρά και ο ήχος δεν είναι καλός.

Αν λοιπόν η θέση από όπου θα βλέπεις τηλεόραση είναι πολύ συγκεκριμένη και το TV-Monitor μπορεί να μετακινηθεί ώστε την "κεντράρει" θα είσαι ΟΚ. Διαφορετικά... καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω για τηλεόραση.

Συμφωνα με τα specs στη σελλιδα της LG, κανει λογο για γωνια προβολης 178 μοιρες. Ειναι LED αρα θα ειναι ok... Κατα τα αλλα συμφωνω απολυτα μαζι σου.

thunder ace
11/11/2013, 11:01
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Τωρα για να γινω ποιο συγκεκριμενος.....η χρηση της θα ειναι 80% pc οθονη και 20% τηλεοραση. Αν λοιπον την συγκρινουμε με μια καθαροαιμη pc οθονη στα ιδια λεφτα και με τα ιδια χαρακτηριστικα(hd,ips κλπ)χανει καπου;

zannisvel
11/11/2013, 11:04
Τι χρηση κανεις? games, photoshop, facebook, movies, sefing, πολλες ωρες δουλεια σε excel? Σε τι τιμη την εχεις βρει? Εχεις HDMI / DVI out η μονο VGA?

thunder ace
11/11/2013, 11:05
Ο ηχος που θα βγαζει δεν με ενδιαφερει .

Panoskl
11/11/2013, 11:07
Βρήκα και το συγκεκριμένο TV-Monitor που είχα δοκιμάσει τότε και δεν με ικανοποίησε ως τηλεόραση. M2450D-PZ.

Εκεί που το είχα κρεμασμένο δεν μπορούσα να του δώσω άλλη κλίση και έτσι για να βλέπω σωστά έπρεπε να ανασηκώνω το κεφάλι μου για αρκετά εκατοστά... :(

Πάντως ήταν θέμα το ότι η εικόνα άλλαζε με κάθε μικρή μετακίνηση.

Σύγκρινε τις προδιαγραφές του με αυτό που αναφέρεις αν και η πραγματικότητα πολλές φορές είναι διαφορετική.

thunder ace
11/11/2013, 11:11
Τι χρηση κανεις? games, photoshop, facebook, movies, sefing, πολλες ωρες δουλεια σε excel? Σε τι τιμη την εχεις βρει? Εχεις HDMI / DVI out η μονο VGA?

Για προσωπικη χρηση μονο ιντερνετ,για τα παιδια παιχνιδια με ποιο βαρυ το LOL,εχω HDMI-DVI ,187E

zannisvel
11/11/2013, 11:13
Συνηθως αυτο το προβλημα το εχουν οι LCD, οι συγχρονες οθονες LED δεν το εχουν αυτο το προβλημα. Σιγοθρα ομως πρεπει να πας ννα τη δεις και να την κοιταξεις απο κοντα. Παντως παιζει μεγαλο ρολο τι χρηση κανεις με τον υπολογιστη. Αν τον θες για δουλεια χρειαζεσαι ξεκουραστη οθονη, αν θες παιχνιδια κοιτας για ratio και response time κοκ.

zannisvel
11/11/2013, 11:16
Αν ειναι σε καλη τιμη, τοτε μια χαρα θα ειναι. Παντως μη ξεχνας οτι και tv monitor να μην ειναι, βαζεις ενα tv tuner sto pc και παλι παιζει. Και αν ειναι 20% TV δηλαδη για λιγο χαζεμα μεταξυ loading, μπορει οικονομικα να συμφερει.

thunder ace
11/11/2013, 11:22
Αν ειναι σε καλη τιμη, τοτε μια χαρα θα ειναι. Παντως μη ξεχνας οτι και tv monitor να μην ειναι, βαζεις ενα tv tuner sto pc και παλι παιζει. Και αν ειναι 20% TV δηλαδη για λιγο χαζεμα μεταξυ loading, μπορει οικονομικα να συμφερει.

Ακριβως για αυτο προτιμω tv-monitor.

zannisvel
11/11/2013, 11:29
Ενα TV tuner κανει γυρω στα 30 euros ( καρτα ). αν παιρνεις monitor και καρτα για λιγοτερα χρηματα απο οτι παιρνεις TV- monitor και αποκωδικοποιητη MPEG4 tote μπορει να συμφερει να παρεις σκετο monitor.

Anyway καταλαβες το θελω να πω.

ΥΓ. Δεν εχω εμπειρια απο TV tuners.

Pardalotzatziki
11/11/2013, 20:34
tHUNDER παρε tv-monitor, και μονο για τις πολλες συνδεσεις...οι οθονες εχουν μονο μια...
Γωνιες θεασης δεν ισχυουν πια τοσο πολυ οσο παλια...
Μια χαρα θα ειναι...

Εχω την 2062 εδω και τρια χρονια και ειναι αψογη...μεχρι και blu ray drive εχω και παιζει πολυ καλα...
H LG αξιζει ως εταιρια...

thunder ace
11/11/2013, 22:45
Ευχαριστω ολους σας παιδια.Καλο βραδυ α013:αο13:

΄΄

Pardalotzatziki
11/11/2013, 22:56
Ευχαριστω ολους σας παιδια.Καλο βραδυ α013:αο13:

΄΄

Καληνυχτα :wave2: