PDA

View Full Version : Πτώση Απόδοσης Σε 6V παπί Honda



Αρχύτας
11/11/2013, 17:03
Καλησπέρα ,
Εδώ γίνεται λόγος για ένα μηχανάκι 32 χρονών με 25 στην ενεργό δράση. Το καλοκαίρι που μας πέρασε το μηχανάκι χρειάστηκε να δουλέψει λίγο παραπάνω (διακοπές σε νησί με ανηφοροκατηφόρες σε 35 βαθμούς με κοπέλα και μπαγκάζια) όντας το μοναδικό μέσο του άφραγκου γιου του ιδιοκτήτη.
Το μηχανάκι κρύο έχει καλή συμπίεση όταν ζεσταθεί ντάξει πάει και δεν πάει.. (όχι ότι έχει την τρελή απόδοση) αλλά 3 χρόνια που το έχω εγώ (έπειτα από ανακατασκευή πλην του κινητήρα) πάει με τα μπούνια. Τώρα έχει πέσει η απόδοση έπειτα από αυτό.

Ρωτάω όσους έχουν εμπειρία αν με απλή αλλαγή πιστονιού και ελατηρίων και καθάρισμα βαλβιδών θα γίνει όπως ήταν ,ή έχει πάρει και τον κύλινδρο και πάμε αναγκαστικά για ρεκτιφιέ.
Θυμίζω πριν τις διακοπές πήγαινε τζάμι..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

sapila racing
11/11/2013, 17:15
Kανείς δεν μπορεί να σου πει αν θέλει ρεκτιφιέ η όχι χωρίς να ανοιχτεί.

stefanos
11/11/2013, 18:46
Θα το θεωρούσα τουλάχιστον περίεργο να θέλει ρεκτιφιέ επειδή πήγε διακοπές το αφιλότιμο.:)
πλατίνες, βαλβίδες κλπ συντήρηση κάναμε?

Αρχύτας
11/11/2013, 19:58
Θα το θεωρούσα τουλάχιστον περίεργο να θέλει ρεκτιφιέ επειδή πήγε διακοπές το αφιλότιμο.:)
πλατίνες, βαλβίδες κλπ συντήρηση κάναμε?

Πλατίνες πριν 5 χρόνια περίπου , βαλβίδες όχι (πήγαινε υπερβολικά καλά) ... απλά από την μιά στιγμή στην άλλη έχασε ισχύ.. γι'αυτό ρωτάω.. (δεν είναι από χρόνια χρήση ξέρω γω...) :dizzy: το λαδάκι του ανά 1500 αλλαγή..

toyar
11/11/2013, 20:19
πριν κανουμε γενικη κανουμε ενα καλο σερβις;)

vaska
11/11/2013, 20:31
Κοιτάμε και δισκάκια τα οποία δικαιολογούν το ξαφνικό του πράγματος.

:wave2:

gsman
11/11/2013, 20:32
Μηπως ειναι δισκοι συμπλεκτη και τπτ ελατηρια που εχει ερθει πλεον η ωρα τους...? ειδικα οταν ζεσταινονται... και μετα απο ολες αυτες τις δικαβαλες ανηφοροκατηφορες...

dimitrisTr
11/11/2013, 20:39
καιει λαδια ????

Αρχύτας
11/11/2013, 21:00
ούτε σταγόνα...

Αρχύτας
11/11/2013, 21:01
Μηπως ειναι δισκοι συμπλεκτη και τπτ ελατηρια που εχει ερθει πλεον η ωρα τους...? ειδικα οταν ζεσταινονται... και μετα απο ολες αυτες τις δικαβαλες ανηφοροκατηφορες...

πιστεύω ελατήρια... το μηχανάκι πάντως δεν πατηνάρει καθόλου..

gsman
11/11/2013, 21:20
Μηπως του εβαλες κανενα προσθετο(αντιτριβικο πχ) στα λαδια?

dimitrisTr
11/11/2013, 21:23
ούτε σταγόνα...

αμα δεν καιει λαδια δεν ειναι ελατηρια ουτε κυλινδροπιστονο ....
μηπος σου κανει κανα περιεργο ηχο τωρα τελευταια ??

Αρχύτας
11/11/2013, 21:41
Μηπως του εβαλες κανενα προσθετο(αντιτριβικο πχ) στα λαδια?

τίποτα παιδιά... μόνο 20-50 λαδάκι για παπάκια..

Αρχύτας
11/11/2013, 21:42
αμα δεν καιει λαδια δεν ειναι ελατηρια ουτε κυλινδροπιστονο ....
μηπος σου κανει κανα περιεργο ηχο τωρα τελευταια ??

ρολόι ακούγεται.. απλά δεν πάει όπως πήγαινε..

gsman
11/11/2013, 22:01
Ξερεις με προβληματιζει αυτο που ειπες, οτι κρυο παει και οταν ζεσταίνεται ζορίζεται... και λεω μηπως ειναι και τπτ ηλεκτρικο, πχ κανενα πηνιο αναφλεξης κτλ

κανει τπτ σαν διακοπες οταν δουλευει? και αν ναι οταν πας αργα ή πιο γρηγορα?

virus
12/11/2013, 06:30
Πλατίνες πριν 5 χρόνια περίπου .



πεντε χρονια;;; δεν ριχνουμε καμια ματια κατα κει;;;;

Αρχύτας
12/11/2013, 18:08
Ξερεις με προβληματιζει αυτο που ειπες, οτι κρυο παει και οταν ζεσταίνεται ζορίζεται... και λεω μηπως ειναι και τπτ ηλεκτρικο, πχ κανενα πηνιο αναφλεξης κτλ

κανει τπτ σαν διακοπες οταν δουλευει? και αν ναι οταν πας αργα ή πιο γρηγορα?

κοίτα με το που το βάλω μπροστά και μετά από λίγο φύγω είναι σχετικά καλά , μετά πέφτει η απόδοση (σε σχέση με αυτό που ήταν πριν..) δεν ξέρω δεν έχω ιδέα... και άλλαξα και μπουζάκι το καλοκαίρι..

Πιστεύω κιόλας ότι ίσως καίει και λίγο παραπάνω...

Αρχύτας
12/11/2013, 18:10
πεντε χρονια;;; δεν ριχνουμε καμια ματια κατα κει;;;;

ίσως για εκεί να πάω... απλά βλέπω τις προηγούμενες 15ετία χρήσης και δεν κατάλαβαν τίποτα.. και οι τωρινές είναι γνήσιες honda..

gsman
12/11/2013, 18:57
Λιγο ισως ασχετο, το παπι φερνει λαδι μπροστα στην κεφαλη? Αν ξεσφιξεις λιγο, αν δεν κανω λαθος, την βιδα κατω αριστερα οπως κοιτας το καπακι της κεφαλης απο μπροστα, τρεχει λαδακι αρκετο? Μηπως καμια βαλβιδουλα μενει λιγο ανοιχτη..?

Παντως επειδη ειπες οτι δεν εχεις ανοιξει μοτερ για πολλα χρονια, ασχετο με το προβλημα, εγω θα ανοιγα το μοτερακι...ολο και κατι θα βρεις ή θα φρεσκαρεις. Από κεφαλή, απο κανενα ελατηριακι πιστονιου, απο κανενα ραουλα εκει στην καδενα...

Καρμπυρατερ πως εισαι?

gsman
12/11/2013, 19:08
Επισης κοιτα και το σημειο που ενωνεται η εξατμιση με την κεφαλη... μηπως χανεις συμπιεση από κει και ισως να πρεπει να αλλαξεις ζουαν...

jimmis5
12/11/2013, 19:23
Χτυπα καθολου η καδενα του? κοιτα μην εχει πηδηξει κανα δοντι στο χρονισμο
αν και λες οτι δεν πατηναρι σιγουρα ενα σετ ελατηρια καμπανας και δισκοι δεν θα εκαναν κακο στην περιπτωση
και ριξε και μια ματια βαλβιδες μηπως ειναι πολυ κλειστες..οσο για τις πλατινες θα κοιταζα μονο το αβανς γιατι εφοσον περνει μπροστα δεν εχουν πεθανει βαλτο στο F και δωσε λιγο πανω απο την γραμμη
καλη τυχη ;)

notakos600
13/11/2013, 06:03
Καμμένη βαλβίδα εξαγωγής;

Αρχύτας
13/11/2013, 09:38
Επισης κοιτα και το σημειο που ενωνεται η εξατμιση με την κεφαλη... μηπως χανεις συμπιεση από κει και ισως να πρεπει να αλλαξεις ζουαν...

Α αυτό δεν το ξέρω.. με βλέπω να ανοίγω κεφαλή και να πηγαίνω για αλλαγή πιστονιού και ελατηρίων.. θα το ελέγξω πάντως.. καρμπυρατέρ κομπλέ το καθάρησα με ιδικό καθαριστικό το καλοκαίρι.. θα κοιτάξω και το ζοάν που μου λές!

Αρχύτας
13/11/2013, 09:41
Χτυπα καθολου η καδενα του? κοιτα μην εχει πηδηξει κανα δοντι στο χρονισμο
αν και λες οτι δεν πατηναρι σιγουρα ενα σετ ελατηρια καμπανας και δισκοι δεν θα εκαναν κακο στην περιπτωση
και ριξε και μια ματια βαλβιδες μηπως ειναι πολυ κλειστες..οσο για τις πλατινες θα κοιταζα μονο το αβανς γιατι εφοσον περνει μπροστα δεν εχουν πεθανει βαλτο στο F και δωσε λιγο πανω απο την γραμμη
καλη τυχη ;)

Το ακούω ρολόι ... παρόλα αυτά θα το κοιτάξω! σύντομα το βλέπω να λύνεται! να σαι καλά!

Αρχύτας
13/11/2013, 09:42
Καμμένη βαλβίδα εξαγωγής;

λες; θα ανοιχτεί και θα μάθουμε.. θα τρυφτούνε και οι βαλβίδες με σμυρηγδαλοιφή... για να δούμε!

Αρχύτας
13/11/2013, 09:44
Σας ευχαριστώ όλους σας παιδιά σύντομα θα αγοραστεί πιστόνι και ελατήρια (γνήσια εννοείται) και θα κάνουμε και ένα σέρβις στην κεφαλή!
Να είστε όλοι καλά!