PDA

View Full Version : πωληση μοτο με δοσεις και μετα...μην τον ειδατε τον παναη....



melowolem
12/11/2013, 15:53
Για να μπω στο θεμα το οποιο θα ηθελα την βοηθεια καποιου δικηγορου απο εδω μεσα η καποιου πο του εχει συμβει κατι παρομοιο....λοιπον....

το προηγουμενο καλοκαιρι ειχα ενα αμαξι που το ειχα βαλει για πωληση,με τα πολλα με πηρε ενα παλικαρι και μου πρωτεινε να το κανουμε τραμπα με μια μηχανη,την οποια δεν θα την κρατουσα και θα την εβαζα κατυθειαν για πωληση,και αυτο και εκανα εβαλα την μηχανη για πωληση μολις τελειωσα την ανταλλαγη με το παλικαρι.την ιδια μερα με παιρνει ενα παλικαρι και μου ζηταει να του την πουλησω...μου λεει φιλε μου να σου δωσω καποια μετρητα και τα αλλα με καποιες δοσεις...οκ του λεω.κανουμε τα χαρτια με τις δωσεις μου δινει και την προκαταβολη και ολα οκ...μεχρι που ερχετε η ωρα να πληρωσει την 1η δοση και μου λεει δεν περνεις φραγκο....

ρωτησα εναν δικηγορο και μου ειπε οτι το χαρτι με τις δοσεις ειναι ενταξει αλλα επειδη η μηχανη δεν ηρθε ποτε στην ιδιοκτησια σου(την πουλησα δυο μερες αφοτου την αγορασα)δεν μπορεις να κανεις τιποτα.

ξερει κανεις τιποτα???
ολες οι γνωμες δεκτες

sapila racing
12/11/2013, 15:56
Κάπου σε έχασα.
Δεν έκανες μεταβίβαση όταν την αγόρασες απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη?
Αν δεν έκανες πως την πούλησες εφ όσον δεν ηταν στην ιδιοκτήσία σου? :confused:

AristidisZ
12/11/2013, 15:58
εδώ βρε δε δανείζει αδελφός σε αδελφό, έβαλες δόσεις σε έναν άσχετο ;
"κάνε μου δικαστήριο" θα σου πει
καλά ξεμπερδέματα...

AristidisZ
12/11/2013, 16:01
ωπ δίκιο έχει ο Άρης...
την είχες κάνει μεταβίβαση στο όνομά σου ;
τις δόσεις πως τις έβαλες ;

RizlaPlusPlus
12/11/2013, 16:01
εδώ βρε δε δανείζει αδελφός σε αδελφό, έβαλες δόσεις σε έναν άσχετο ;
"κάνε μου δικαστήριο" θα σου πει
καλά ξεμπερδέματα...

Του καις το πρωην αμαξι σου και εισαι οκ...

AristidisZ
12/11/2013, 16:04
άσε που διαβάζοντας την ιστορία προσεκτικότερα κάτι μου μυρίζει...
μα να πουλήσεις τη μηχανή σε 8 ώρες (στην Ελλάδα του 13) ???

Lioulios
12/11/2013, 16:05
Το μπαλίδι το ξέρεις ;

Ο Ρίζλα μόνο το πιασε ; Ξαφνικά τυχαία και την επόμενη μέρα βρήκες αγοραστή ...Μράβο !

sapila racing
12/11/2013, 16:05
Αυτα τα 2 παληκάρια που λες, μπας και ηταν τίποτα ξαδέλφια? ;)

melowolem
12/11/2013, 16:47
Κάπου σε έχασα.
Δεν έκανες μεταβίβαση όταν την αγόρασες απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη?
Αν δεν έκανες πως την πούλησες εφ όσον δεν ηταν στην ιδιοκτήσία σου? :confused:


καναμε πωλητηριο-αγοραστηριο στην αστυνομια και καναμε εξουσιοδοτηση ο ενασ στον αλλο...
εγω εκανα εξουσιοδοτηση το αμαξι μου σε αυτον και αυτοσ σε μενα....
μετα πουλησα την μοτο στο αλλο παλικαρι(με την εξουσιοδοτηση που ειχα απο τον προηγουμενο κατοχο καναμε την μεταβιβαση στο υπουργειο)

AristidisZ
12/11/2013, 16:49
άρα την είχες την μηχανή
τις δόσεις πως τις εξασφάλισες ; (δε ξέρω την διαδικασία)

melowolem
12/11/2013, 16:50
άσε που διαβάζοντας την ιστορία προσεκτικότερα κάτι μου μυρίζει...
μα να πουλήσεις τη μηχανή σε 8 ώρες (στην Ελλάδα του 13) ???

δεν ειπα σε 8 ωρες αλλα σε δυο μερες...
τεταρτη την πηρα παρασκευη την εδωσα....


τα χαρτια ειναι ολα νομιμα και καθαρα...το προβλημα μου ειναι πως αφου εχω αγορασει την μοτοσυκλετα πως γινεται να μην μπορω να του κανω δικαστηριο,τι επειδη δεν ηρθε ποτε η αδεια στο ονομα μου???

melowolem
12/11/2013, 16:51
Αυτα τα 2 παληκάρια που λες, μπας και ηταν τίποτα ξαδέλφια? ;)

δεν εχουν καμια σχεση

melowolem
12/11/2013, 16:52
άρα την είχες την μηχανή
τις δόσεις πως τις εξασφάλισες ; (δε ξέρω την διαδικασία)

με δηλωση το νομου 105

AristidisZ
12/11/2013, 16:53
δηλαδή την μεταβίβαση ποιος την έκανε ;
ο αρχικός κάτοχος ;
ξαναρωτάω, τις δόσεις πως τις εξασφάλισες ;

melowolem
12/11/2013, 16:53
Του καις το πρωην αμαξι σου και εισαι οκ...

το αμαξι το πηρε ο πρωην ιδιοκτητης της μοτο

Sapadak
12/11/2013, 16:54
δεν ειπα σε 8 ωρες αλλα σε δυο μερες...
τεταρτη την πηρα παρασκευη την εδωσα....


τα χαρτια ειναι ολα νομιμα και καθαρα...το προβλημα μου ειναι πως αφου εχω αγορασει την μοτοσυκλετα πως γινεται να μην μπορω να του κανω δικαστηριο,τι επειδη δεν ηρθε ποτε η αδεια στο ονομα μου???

Κατσε ρε παλικαρε

Μεταβιβαση στο ονομα σου την εκανες τη μοτοσυκλετα right?
Αν την έκανες τότε άδεια στο ονομα σου ΕΧΕΙΣ.

Εκτος εαν:
O πωλητης της μοτο(και αγοραστης του αυτοκινητου σου) σου εδωσε ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ να κανεις εσυ τη μεταβιβαση της μοτο, και πριν προλαβεις να κανεις τη μεταβιβαση στο ονομα σου ηρθε ο αγοραστης της μοτοσυκλετας(αυτος που δε πληρωνει τωρα) και του εκανες τη μεταβιβαση ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ απο το παλιο ιδιοκτητη της μοτο σε αυτον (για να γλιτωσεις και ενα 65αρι για τη διπλη μεταβιβαση)?

Επισης πως και δε του εκανες παρακρατηση κυριότητας (ή του εκανες και ξεχασες να το αναφερεις?)

AristidisZ
12/11/2013, 16:54
δηλαδή την μεταβίβαση ποιος την έκανε ;
ο αρχικός κάτοχος ;
ξαναρωτάω, τις δόσεις πως τις εξασφάλισες ;

toyar
12/11/2013, 16:55
εδω μενουν απληρωτα ενοικια και κοινοχρηστα και θα πληρωσει ο αλλος δοσεις για μηχανη με χαρτια του πωπου;:rolleyes:

melowolem
12/11/2013, 17:09
Κατσε ρε παλικαρε

Μεταβιβαση στο ονομα σου την εκανες τη μοτοσυκλετα right?
Αν την έκανες τότε άδεια στο ονομα σου ΕΧΕΙΣ.

Εκτος εαν:
O πωλητης της μοτο(και αγοραστης του αυτοκινητου σου) σου εδωσε ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ να κανεις εσυ τη μεταβιβαση της μοτο, και πριν προλαβεις να κανεις τη μεταβιβαση στο ονομα σου ηρθε ο αγοραστης της μοτοσυκλετας(αυτος που δε πληρωνει τωρα) και του εκανες τη μεταβιβαση ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ απο το παλιο ιδιοκτητη της μοτο σε αυτον (για να γλιτωσεις και ενα 65αρι για τη διπλη μεταβιβαση)?

Επισης πως και δε του εκανες παρακρατηση κυριότητας (ή του εκανες και ξεχασες να το αναφερεις?)

πωλητηριο-αγοραστηριο καναμε με το πρωτο παλικαρι....
απλα οπως ειπες για να γλιτωσω το παραβολο δεν την γυρισα στο ονομα μου,την εδωσα με το ονομα του παιδιου που καναμε τραμπα με το αμαξι

melowolem
12/11/2013, 17:11
εδω μενουν απληρωτα ενοικια και κοινοχρηστα και θα πληρωσει ο αλλος δοσεις για μηχανη με χαρτια του πωπου;:rolleyes:


ρε φιλε οταν υπογραφεις μια δηλωση και την επικυρονη και κρατικος φορεας(αστυνομια)υπαρχει εξασφαληση νομικα

virus
12/11/2013, 17:11
Αυτα τα 2 παληκάρια που λες, μπας και ηταν τίποτα ξαδέλφια? ;)


δεν εχουν καμια σχεση


δεν ειναι κι απαραιτητο ναναι ξαδερφια. και φιλοι απλοι μπορει ναναι.

η δικη μου εκτιμηση ειναι οτι βρωμαει κυκλωμα.

αν δεν εκανες παρακρατηση κυριοτητας δυσκολα τα πραγματα.

melowolem
12/11/2013, 17:18
δηλαδή την μεταβίβαση ποιος την έκανε ;
ο αρχικός κάτοχος ;
ξαναρωτάω, τις δόσεις πως τις εξασφάλισες ;

μεταβιβαση την εκανα εγω αλλα με εξουσιωδοτηση του προηγουμενου κατοχου....
τις δοσεις θεωριτηκα(εαν ηταν ενταξει και πρακτικα)τις εξασφαλησα με το πωλητηριο που εκανα εγω στο παιδι(που εχει και το παλικαρι)..

προβλημα με τις δοσεις δεν ειχα ποτε γιατι εχω δωσει και αλλο μηχανακι με τον ιδιο τροπο αλλα εκεινο ειχα και την αδεια στο ονομα μου

μηπως υπαρχει κανενας νομικος να μας πει την γνωμη του....
γιατι εγω αυτον που ρωτησα μου ειπε πως ολα ειναι οκ νομιμα απλα επειδη εκανες την αγορα τησ μοτοσυκλετα στο ονομα σου αλλα δεν την μεταβιβασες δεν μπορει να γινει κατι...εκτος και αν του κανει μηνυση ο προηγουμενος ιδιοκτητησ

melowolem
12/11/2013, 17:20
δεν ειναι κι απαραιτητο ναναι ξαδερφια. και φιλοι απλοι μπορει ναναι.

η δικη μου εκτιμηση ειναι οτι βρωμαει κυκλωμα.

αν δεν εκανες παρακρατηση κυριοτητας δυσκολα τα πραγματα.

παρακρατηση δεν μπορουσα να κανω αφου η αδεια δεν ηταν στο ονομα μου


τα παιδια δεν ειναι καν απο τον ιδιο νομο

toyar
12/11/2013, 17:24
ρε φιλε οταν υπογραφεις μια δηλωση και την επικυρονη και κρατικος φορεας(αστυνομια)υπαρχει εξασφαληση νομικα
αν υπηρχε νομικη εξασφαλιση στην ελλαδα για οτιδηποτε δεν θα ειμασταν τωρα εδω που ειμαστε:(

AristidisZ
12/11/2013, 17:27
δε μπορεί να κριθεί άκυρη η μεταβίβαση του αρχικού πωλητή ;
αν εγώ εξουσιοδοτήσω τον Χ να κάνει μεταβίβαση τη μηχανή μου στο όνομά του επειδή του την πούλησα, μπορώ μετά να τη μεταβιβάσω πάλι εγώ ;

melowolem
12/11/2013, 17:28
αν υπηρχε νομικη εξασφαλιση στην ελλαδα για οτιδηποτε δεν θα ειμασταν τωρα εδω που ειμαστε:(

εχεις ενα δικιο

melowolem
12/11/2013, 17:29
δε μπορεί να κριθεί άκυρη η μεταβίβαση του αρχικού αγοραστή ;
αν εγώ εξουσιοδοτήσω τον Χ να κάνει μεταβίβαση τη μηχανή μου στο όνομά του επειδή του την πούλησα, μπορώ μετά να τη μεταβιβάσω πάλι εγώ ;

εφοσον του εχεις κανει πωλητηριο ΟΧΙ

Pan (dvs)
12/11/2013, 17:30
άσε που διαβάζοντας την ιστορία προσεκτικότερα κάτι μου μυρίζει...
μα να πουλήσεις τη μηχανή σε 8 ώρες (στην Ελλάδα του 13) ???


Aν ητανε bmw λογικο.:D

Στημενη δουλεια φαινεται.Μακαρι να βρεις ακρη φιλαρακι,αλλα δυσκολο.

AristidisZ
12/11/2013, 17:32
εφοσον του εχεις κανει πωλητηριο ΟΧΙ

σε ποιον ;
δε το πα καλά, εννοώ η μεταβίβαση που έκανε ο 1ος κάτοχος της μηχανής στον άλλον

MG-KTiNoS
12/11/2013, 17:33
303506

devil's animal
12/11/2013, 17:36
303506

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:
γ@μάτο...
:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

melowolem
12/11/2013, 17:37
303506

αυτο μου ειπε και ο δικηγορος

ρε κτινος και δεν θα παρω τα λεφτα μου και να εχω μηνυση στο ονομα μου...κριμα δεν ειναι...

AristidisZ
12/11/2013, 17:38
καλά το πουλάκι έχει πετάξει, αλλά να χαμε να λέγαμε...
εξάλλου και να πάει ο φίλος δικαστικά τι θα κερδίσει ;
πιο πολλά θα δώσει σε δικηγόρους από αυτά που είναι να πάρει, και όταν καταδικαστεί ο άλλος θα πει το γνωστό "ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος"...



αυτο μου ειπε και ο δικηγορος

:uplate:

melowolem
12/11/2013, 17:39
απλα εαν παιζει κανενας νομικος εδω μεσα η αν ξερετε-εχετε καποιον γνωστο να του δωσω την υποθεση μου....

Sapadak
12/11/2013, 18:09
απλα εαν παιζει κανενας νομικος εδω μεσα η αν ξερετε-εχετε καποιον γνωστο να του δωσω την υποθεση μου....

Το προβλημα ξερεις ποιο ειναι.

Οτι εσυ ειχες μια εξουσιοδοτηση που ελεγε

Εγω ο Α εξουσιοδοτώ τον Β να μεταβιβάση τη μηχανη κτλ κτλ κτλ

Και πήγες εσυ ο Β και τη μεταβιβασες στον Γ.


Νομικός δεν ειναι αλλα μεταβίβασες κάτι που δεν ηταν ποτές στο ονομα σου

RizlaPlusPlus
12/11/2013, 18:35
το αμαξι το πηρε ο πρωην ιδιοκτητης της μοτο

Οκ, ακυρο για το αμαξι σου.Καφτου τη μηχανη τοτε, χωρις να αφησεις "υπογραφη".Και στο καπακι τραβα και στην αστυνομια και πες και τι σου κανε, αγνοωντας οτι η μηχανη δεν υπαρχει πια.

Συγνωμη προς απαντες εδω, αλλα το παιδι δεν το αφορα αν ο αλλος εχει/δεν εχει να πληρωσει, αν εχουμε κριση, ποσο παει το βαρελι το πετρελαιο.

Η πουστια ειναι πουστια και το να βγει ο πουστης κερδισμενος δε μετραει, γιατι αυριο μεθαυριο θα κανει κατι αντιστοιχο σε μας.

Τα φραγκα σου μπορει να μην τα ξαναδεις ποτε, μην τον αφησεις να φυγει απ το ταμειο ετσι ομως...

sergiosm
12/11/2013, 18:36
πωλητηριο-αγοραστηριο καναμε με το πρωτο παλικαρι....
απλα οπως ειπες για να γλιτωσω το παραβολο δεν την γυρισα στο ονομα μου,την εδωσα με το ονομα του παιδιου που καναμε τραμπα με το αμαξι

Αυτό σημαίνει ότι τυπικά η μεταβίβαση έγινε από τον πρώην ιδιοκτήτη.

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι εσύ δεν μπορείς να διεκδικήσεις τα χρήματα απαραίτητη όμως προϋπόθεση για αυτό είναι στην υπεύθυνη δήλωση που λες να έχει αναλάβει ρητά την υποχρέωση να καταβάλει τα χρήματα σε εσένα

Αν αυτό ισχύει μπορείς να τον κυνηγήσεις νομικά.
Το θέμα βέβαια είναι πόσο λαμόγιο είναι ο τύπος και αν έχει περιουσία να του πάρεις.

Θεωρητικά επίσης, και αφού το έκανε από την πρώτη δόση, θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και ως απάτη, αλλά θα πρέπει να αποδείξεις ότι το είχε στήσει το παιχνίδι από την αρχή (ήδη δηλαδή τη στιγμή που σου υπέγραφε την υπεύθυνη δήλωση).

:wave2:

skylaros
12/11/2013, 18:45
δοκίμασες να του μιλήσεις και δεύτερη φορά ? το ποσό που χρωστάει είναι σημαντικό γα τα δικά σου δεδομένα ?

AUFGEBRACHT
12/11/2013, 19:14
τις δοσεις θεωριτηκα(εαν ηταν ενταξει και πρακτικα)τις εξασφαλησα με το πωλητηριο που εκανα εγω στο παιδι(που εχει και το παλικαρι)..

Πήρε και το μηχανάκι και το παληκάρι που είχε το μηχανάκι; :D

DimChios
12/11/2013, 19:25
ουπς! :(

πυξιδας990
12/11/2013, 19:27
τι δωσεις εβαλες,γραμματια-επιταγες?
γιατι αν ειναι τετοια και εχουν κοπει στο ονομα σου μπορει να παρει χρονο αλλα τον κρατας

zolotas
12/11/2013, 19:40
ποσα λεφτα εφαγες πιστολια?

melowolem
12/11/2013, 20:08
το μηχανακι τυπικα δεν ηταν στο ονομα μου(στην αδεια)...πραγματικα εφοσον ειχε γινει αγορα η μηχανη ανηκε σε μενα.....

η δηλωση εγραφε να πληρωθει το ταδε ποσο στον(εμενα)στον τραπεζικο μο λογαριασμο....

τα λεφτα ειναι κατι λιγοτερο απο 3 χιλιαρικα....

την δηλωση για τις δοσεις την εχω εγω και μια αντιστοιχη εχει και το παιδι....

το προβλημα μου δεν ειναι να παω να παρω-σπασω-καψω την μηχανη η τον ιδιο(πραγμα πο δεν θα εκανα γιατι σεβομαι την ιδιοκτησια του αλλου...παρολο που μου επαιξε πουστια).το θεμα ειναι οτι και ο δικηγορος που ρωτησα και η αστυνομια και το υπουργειο μου λενε οτι απο την στιγμη που εγινε το πωλητηριο και ειναι θεορημενο απο δημοσια αρχη,και οχι μεταξυ μας,το μηχανακι μου ανηκει....για ποιο λογο δεν το δεχεται το δικαστηριο δεν γνωριζω...εκτος και αν ο δικηγορος δεν ρωτησε καθολου επηδει ειχε δουλεια-ειχε τρεξιμο-δεν ειχε πολλα να κερδισει....

melowolem
12/11/2013, 20:11
τι δωσεις εβαλες,γραμματια-επιταγες?
γιατι αν ειναι τετοια και εχουν κοπει στο ονομα σου μπορει να παρει χρονο αλλα τον κρατας

αυτο με τα γραμματια το ρωτησα
η διαφορα στα γραμματια με την δηλωση που εκανα ειναι οτι στα γραμματια γραφεις μεχρι και την μερα που εχετε συμφωνησει ενω στην δηλωση μπορει να το γραψεις αλλα μετραει ο μηνας....

KostasV2
12/11/2013, 20:13
Αν έχεις κλειδί, πας και παίρνεις το μηχανάκι, κι άσε μετά τον μάγκα να σε κυνηγάει...

melowolem
12/11/2013, 20:29
Αν έχεις κλειδί, πας και παίρνεις το μηχανάκι, κι άσε μετά τον μάγκα να σε κυνηγάει...

το προβλημα ειναο αν εχω κλειδι???
παω με το αμαξι και το φορτονω λιγοτερο θορηβο θα κανω...
ρεε φιλε καλη και ωραια η γνωμη σου,εφοσον μου την εκανε να του την κανω,αλλα 1ον δεν ειμαι τετοιο ατομο και 2ον δεν εχω ορεξη να γινει καμια στραβη και εκει μου χρωστουσανε μας πηραν και το βοδι...

και κατι τελευταιο ο τυπος το πουλησε το μοτορι απο ατι εμαθα....
μου ειπαν εαν του κανω μηνυση να του κανω και περιοριστηκα οικονομικα μετρα(η κατι τετοιο)που σσημαινει οτι απο τι στιγμη που ο τυπας εχει κατι στο ονομα του δεν μπορει να το μεταβιβαση μεχρι να τελειωσει το δικαστηριο....

faraway
12/11/2013, 20:33
Ξέχνα απλά τα λεφτά και άστο να πάει στο διάολο .

Έπαιξες και έχασες . :sad:

Την άλλη φορά θα ξέρεις καλύτερα τι να κάνεις .

billk
12/11/2013, 22:02
Επειδή κάποτε πήγα να την πατήσω και εγώ σε αγοραπωλησία, με θλίβει να ακούω σχόλια του τύπου έπαιξες και έχασες.
Από την άλλη, διαβάζοντας το θέμα, έχω την εντύπωση ότι πήρες κάποιο ρίσκο, μόνο και μόνο που δέχτηκες να πάρεις μια μηχανή για να την μεταπουλήσεις.
Όσον αφορά τώρα το να πουλήσεις κάτι με δόσεις σε έναν εντελώς άγνωστο, ο πιο ασφαλής τρόπος είναι με τραπεζικό διακανονισμό. Δλδ να πάρει ο αγοραστής ένα δάνειο από την τράπεζα, κρατώντας εσύ τα λεφτά και ο αγοραστής πλέον να χρωστάει στην τράπεζα. Όποιος γνωρίζει την σημερινή αγορά συνέχεια ακούει για ακάλυπτες επιταγές και συναλλαγματικές. Οπότε σήμερα εν μέσω κρίσης ούτε αυτοί οι τρόποι σε καλύπτουν 100%.
Φαντάζεσαι λοιπόν πόσο δύσκολο θα είναι για κάποιον που απλά έχει στα χέρια του μια υπεύθυνη δήλωση του Ν.105.
Βέβαια όπως προείπα δεν πρέπει να την βγάζει πάντα λάδι ο απατεώνας. Οπότε πήγαινε σε έναν δικηγόρο που ασχολείται συγκεκριμένα με τέτοια θέματα. Αυτός θα σου πει κατά πόσον καλύπτεσαι και αν αξίζει να το κυνηγήσεις

zami
12/11/2013, 22:21
Φιλε μου,μην κανεις τιποτε που να ζημιωσει την περουσια του αλλου.Αλλωστε η μηχανη ειναι περιουσια του με εγκυρη αδεια κυκλοφοριας.Αυτο ομως που πρεπει να κανεις ειναι να πας σε ενα δικηγορο με "ειδικευση" στο αστικο δικαιο και να αποστειλεις ενα ωραιοτατο εξωδικο με το οποιο θα διεκδικεις ολα το ποσο + ενα τεραστιο ποσο(αγωγη) για ψυχικη οδυνη ,εξαπατηση , εισιτηρια για την δουλεια σου και αλλα τοσα δικηγοριστικα...Εαν εχεις τα αποδεικτικα οπως λες αυτος αναγκαστει ειτε α) να πληρωσει(δυσκολο), β) να το αγνοησει οποτε θα οριστει δικασιμος(πολυ αργοτερα) , ειτε- το πιο πιθανο- να παρει δικηγορο και να τα βρειτε με εξωδικαστικο συμβιβασμο αποσυροντας εσυ την αγωγη εαν εισπραξεις το οφειλομενο ποσο.
Μην το αφησεις.κανονησε με τον δικηγορο να παρει αμοιβη απο τα χρηματα που θα κερδισετε και οχι απο την τσεπη σου απ ευθειας( εξαιρουνται τα εξοδα παραστασης, δικ επιμελητη, κλπ)

thanos_s
12/11/2013, 23:06
Φιλε μου,

η αποψη μου ειναι οτι δικονομικά εχεις στηριξη για αξιωση αποζημιωσης.
Ανεξαρτητα με το αν η μοτοσυκλετα περασε απο το ονομα σου τυπικα, εμπρακτως ησουν ο νομεας και κατοχος της για το διαστημα προ της πωλησης της στον τελευταιο. Τουτο διασφαλιζεται και απο το αρθρο 974 του εμπραγματου δικαιου, καθως και απο τις μεταξυ σας δηλωσεις, αφου ο τελευταιος αγοραστης της μοτοσυκλετας, σε αναγνωριζει ως κατοχο του πραγματος, αφου αποδεχεται την μεταξυ σας συναλλαγη, καθως και την παραδοση του πραγματος απο εσενα ως νομεα και κατοχου προς εκεινον.

υπαρχουν αρκετοι τροποι να κινηθεις, απο αποστολη εξωδικου εγγραφου μεχρι ασφαλιστικα μετρα και εγερση αγωγης.

melowolem
12/11/2013, 23:29
Φιλε μου,

η αποψη μου ειναι οτι δικονομικά εχεις στηριξη για αξιωση αποζημιωσης.
Ανεξαρτητα με το αν η μοτοσυκλετα περασε απο το ονομα σου τυπικα, εμπρακτως ησουν ο νομεας και κατοχος της για το διαστημα προ της πωλησης της στον τελευταιο. Τουτο διασφαλιζεται και απο το αρθρο 974 του εμπραγματου δικαιου, καθως και απο τις μεταξυ σας δηλωσεις, αφου ο τελευταιος αγοραστης της μοτοσυκλετας, σε αναγνωριζει ως κατοχο του πραγματος, αφου αποδεχεται την μεταξυ σας συναλλαγη, καθως και την παραδοση του πραγματος απο εσενα ως νομεα και κατοχου προς εκεινον.

υπαρχουν αρκετοι τροποι να κινηθεις, απο αποστολη εξωδικου εγγραφου μεχρι ασφαλιστικα μετρα και εγερση αγωγης.

file moy pes mou oti eisai dikigoros????

SHOOTER045
13/11/2013, 00:39
λοιπον μελετησα ολο το θεμα σου,αυριο που εχω υπηρεσιακο δικαστηριο θα μιλησω με δικηγορο μεχρι εισαγγελεα για την περιπτωση σου καθως χρηζει προσοχης
και θα σου πω τα νεα αυριο

blackbusa
13/11/2013, 02:18
Για να μπω στο θεμα το οποιο θα ηθελα την βοηθεια καποιου δικηγορου απο εδω μεσα η καποιου πο του εχει συμβει κατι παρομοιο....λοιπον....

το προηγουμενο καλοκαιρι ειχα ενα αμαξι που το ειχα βαλει για πωληση,με τα πολλα με πηρε ενα παλικαρι και μου πρωτεινε να το κανουμε τραμπα με μια μηχανη,την οποια δεν θα την κρατουσα και θα την εβαζα κατυθειαν για πωληση,και αυτο και εκανα εβαλα την μηχανη για πωληση μολις τελειωσα την ανταλλαγη με το παλικαρι.την ιδια μερα με παιρνει ενα παλικαρι και μου ζηταει να του την πουλησω...μου λεει φιλε μου να σου δωσω καποια μετρητα και τα αλλα με καποιες δοσεις...οκ του λεω.κανουμε τα χαρτια με τις δωσεις μου δινει και την προκαταβολη και ολα οκ...μεχρι που ερχετε η ωρα να πληρωσει την 1η δοση και μου λεει δεν περνεις φραγκο....

ρωτησα εναν δικηγορο και μου ειπε οτι το χαρτι με τις δοσεις ειναι ενταξει αλλα επειδη η μηχανη δεν ηρθε ποτε στην ιδιοκτησια σου(την πουλησα δυο μερες αφοτου την αγορασα)δεν μπορεις να κανεις τιποτα.

ξερει κανεις τιποτα???
ολες οι γνωμες δεκτες

θα σου κοστισει...δεν ξερω ποσα αλλα...λογικα...

αν εχεις συναλλαγματικες σωστα συμπληρωμενες και ολα τα χαρτια που λες οτι υπογραψατε ,του κανεις εξωδικο/αγωγη και ασφαλιστικα μετρα με δεσμευση ολων των περιουσιακων του στοιχειων...αν θυμαμαι καλα η συναλλαγματικες εχουν 10 μερες διοριαγια να σφραγιστουν απο την ημερομηνια της πληρωμης...με αυτη την κινηση ,αν εχει βεβαια οτιδηποτε στο ονομα του, του δεσμευεις ολη την περιουσια του και δεν μπορει να κανει καμμια αγοραπωλησια γενικως...αν κανει ενω εκκρεμει δικαστηριο εις βαρος του υπαρχει πιθανοτητα να καταδικαστει για καταδολιευση....βεβαια αυτο ειναι μονο ποινικο και δεν σου εξασφαλιζει οτι θα πληρωθεις...απλα αυτος ισως να φαει καποιους μηνες φυλακη,εξαγορασιμους συνηθως, και να μαυρισει το ποινικο του μητρωο...

αφου γινουν ολα αυτα πρεπει να εχεις γαιδουρινη υπομονη ωστε να σε δικαιωση το δικαστηριο (αν σε δικαιωση) και παρεις το κεφαλαιο σου και ισως καποιους τοκους...αν δικαιωθεις δεν ειμαι σιγουρος οτι θα σου πληρωσει τα δικηγορικα και δικαστικα εξοδα...

ξεκινας ,αν μετα απο ολα αυτα δεν κουρασυικες κιολλας, να ψαχνεις στο υποθηκοφυλακειο ανεχει οντως περιουσιακα στοιχεια η οχι και πραττεις αναλογα...

ξανασυμπληρωνω οτι ειναι μια επιπονη και μακροχρονια διαδικασια που και (πολλα ) λεφτα θα χαλασεις και ισως να μην εχεις το αποτελεσμα που περιμενεις...

καλα ξεμπερδεματα...

KRS
13/11/2013, 16:39
Παιδιά όταν κάνετε τέτοια συμφωνία,καλό είναι να το κάνετε με συναλλαγματικές.
Αν δεν τις πληρώσει, αρχικά στέλνετε εξώδικο.Αν δεν συμμορφωθεί,κάνει ο δικηγόρος μια αίτηση διαταγής πληρωμής.Μαζί ,συνήθως, γράφει ο δικηγόρος και τη διαταγή...ο δικαστής την τσεκάρει και την υπογράφει...ενώ έπρεπε και να τη γράφει κανονικά...Είναι διαδικασία γρήγορη,δεν καθυστερεί.Την επιδίδει και αυτή ο δικαστικός επιμελητής.Αν δεν ψαρώσει, με βάση τη διαταγή πληρωμής, μπορείτε να εγγράψετε προσημείωση ή κατάσχεση ή και τα 2 σε ακίνητο περιουσιακό στοιχείο του,αν έχει...Και αν δεν πληρώσει εμένα να με χέσετε..
Βέβαια στην επαρχία η παραπάνω διαδικασία είναι πιο εύκολη...στην Αθήνα,από ποιο υποθηκοφυλακείο να ξεκινήσει κανείς...
Τα παραπάνω,βέβαια,έχουν έξοδα,εκτός από το δικηγόρο,δικαστ.επιμελητή και κτηματολόγιο-υποθηκοφυλακείο για κτηματολογικά φύλλα-αποσπάσματα κτλ...Αν γινόντουσαν τα παραπάνω στο 3χίλιαρο, ο φίλος αν έπεφτε σε νέο-δικηγόρο,τίμιο,καλό και οικονομικό τα έξοδα θα ήταν κανά 1000αρι όλα.Στη διαταγή θα έμπαιναν και οι δαπάνες..Ένα 2,5 αρι πίσω θα το έπαιρνε..
Διαταγή πληρωμής δεν βλέπω να βγαίνει εύκολα,στη συγκεκριμένη περίπτωση...Με αγωγή πάει μακριά η βαλίτσα και είναι δύσκολη η απόδειξη...και ναι, θα χαλάσεις περισσότερα.Δύσκολη την βλέπω την περίπτωσή σου..Για τέτοιο ποσό, με άγνωστο και αυτή την εποχή έπρεπε να συμβουλευτείς δικηγόρο,που θα σου έλεγε για συναλ/κη.

redfantomas
13/11/2013, 17:20
ΚΑΙ ΜΕ ΣΥΝΑΛΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ,ποσο καιρο ειναι αυτη η ιστορια??( ποσο καιρο μπορεις να διαμαρτυρησεις συναλαγματικη μετα την ληξη της?)

για να μην πληρωνει ο αλλος καπου παταει...αλλιως θα διαλεγε αλλη οδο και οχι το δεν παιρνεις μια ...

KRS
13/11/2013, 17:30
H συναλλαγματική είναι αξιόγραφο.
Βάσει αυτού αποδεικνύεται η απαίτηση του δανειστή, ο οποίος μπορεί να πετύχει την έκδοση διαταγής πληρώμης κατά του οφειλέτη.Διαταγή πληρωμής για ένα ποσό των 3.000 ευρώ,δεν είναι ασύμφορη.Για μικροποσά,δεν συμφέρει.

tsompanis
13/11/2013, 21:44
οπως είπανε και οι παραπάνω μην το αφήσεις έτσι.
εγώ δεν το είχα αφήσει σε παρόμοια περιπτωση και μετά απο 5 χρόνια έγινε το δικαστήριο και καταδικάστηκε (μιας και δεν πάτησε στο δικαστήριο)για απάτη.
φυσικά πήρα πίσω τα 2,5 χιλιάρικα που μου χρώσταγε και τα παραπανίσια μαζί με άλλα 300 ευρώ πήγαν στο δικηγόρο.
τον ήπιες που τον ήπιες,τουλάχιστον ξεκίνα την διαδικασία και οπλίσου με υπομονή ;)

melowolem
13/11/2013, 22:39
Το θεμα δεν ειναι ποτε θα παρω τα χρηματα...αρκει να τα παρω...

Το θεμα θα παει σε δικηγορο και αυτος θα πραξει τα δεοντα....

Σας ευχαριστω ολους για τις παρατηρησης και την βοηθεια σας....

gregogti
14/11/2013, 17:47
οταν του εδωσες την μηχανη θα μπορουσες να του κανεις παρακρατηση κυριοτητας .εκει τον ειχες δεμενο