PDA

View Full Version : ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΟΙ ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΟΙ



nickald
12/11/2013, 21:54
Χαιρεται.....

Αφου το Σαββατο το βραδυ την βγαλαμε ζωντανοι και χωρις σοβαρες επιπτωσεις εκτος απο διασειση, χτυπημενη λεκανη, γονατα, ωμοπλατη και πλευρα, και αφου η μηχανη εχει τις ελαχιστες δυνατες ζημιες, θα ηθελα οι εχοντες εμπειρια σε τετοιες καταστασεις να μου δωσουν τα φωτα τους για το τι παιζει τωρα.....

Να πω απλα τα τυπικα οτι το κρανος μου και ο εξοπλισμος μου αφου εκαναν την δουλεια τους πλεον ειναι για πεταμα.

Στην συνημμενη εικονα φαινεται το οχημα 1 (Ο1) να κινειται στην μεσαια λωριδα, το δικυκλο 1, το οχημα 2 και το δικυκλο 2 να κινουνται στην δεξια με ταχυτητες 80κμ (αφου εγω στο δικυκλο 2 πηγαινα με 80 και δεν τους εφτανα να τους προσπερασω θεωρω οτι ειχαμε πανω κατω τα ιδια κμ).

Ξαφνικα το Ο1 για λογους που ο Jack Daniels εξηγησε στο αλκοτεστ με αποτομη κινηση (τα φλας ηταν διακοσμητικά) κινηθηκε δεξια για να βγει στον παραδρομο εμβολιζοντας το Δ1.

Το Ο2 που ακολουθουσε φρεναρε για να μην πεσει πανω τους και κινηθηκε αριστερα, χωρις φλας προφανως λογω του αποτομου γεγονοτος

Το Δ2 που ειμαι εγω, αφου ειδα το συμβαν εκανα ακριβως την ιδια κινηση με το Ο2.

Δυστυχως για εμενα το καρο απο μπροστα ειχε abs ενω εγω οχι οποτε ακινητοποιηθηκε πριν σταματησει η μηχανη μου με αποτελεσμα να προσπαθησω εναν τελευταιο ελιγμο μηπως και γλυτωσω το κακο. Καταφερα να μην τον βρω κεντρο αλλα τον βρηκα στο αριστερο φαναρι με αποτελεσμα να βρεθω αναισθητος στην μεσαια λωριδα.

Τυχερος βεβαια γιατι οι απο πισω ειχαν μεγαλη αποσταση και καποιος απο αυτους με αλαρμ τοποθετησε το αυτοκινητο του καθετα στην κινηση και εκοψε εντελως την κυκλοφορια.

Και ερχομαι τωρα και ρωταω

Ναι μεν ο νομος λεει οτι αφου εισαι απο πισω φταις. Αλλα οι ταχυτητες ηταν μικρες και οι αποστασεις κανονικες για Κ.Σ. κυκλοφοριας και το ατυχημα προφανως το προκαλεσε αλλος.

Τι παιζει σ'αυτην την περιπτωση?

virus
12/11/2013, 22:40
τον βρηκες στο αριστερο φαναρι. πισω η πλαι του φαναριου;

p_sapelas
13/11/2013, 00:30
Τί μπορείς να διεκδικήσεις... Από την στιγμή που στο χαρτί της αστυνομίας αναφέρεστε σαν ένα περιστατικό ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΙΑΧΩΡΙΖΕΙ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ (2 διαφορετικές συγκρούσεις) κάνεις δήλωση στην ασφαλιστική σου αρνητική με ευθύνη σαφώς του Ο1. Συννενοήσε με τον Ο2 για να ξέρει πώς θα κινηθείς. Και απαιτείς εννοείται Σ.Βλάβες, φυσικά καταθέτοντας το χαρτί από δημ.νοσοκομείο που πιστοποιεί τις ζημιές σου. Η ζημιά θα είναι χωρίς επαφή του υπαιτίου κ ως εκ τούτου θα χαρακτηριστεί εκτός φιλικού διακανονισμού με αποτέλεσμα να ζητήσεις πραγματογνώμονα από την ασφαλιστική του άλλου (εδώ η δικιά σου ασφάλεια δεν θα συμμετάσχει πουθενά). Αφού δούν την ζημιά σου (πραγ/νας) από την άλλη ασφαλιστική, καταθέτεις (συνήθως με φαξ) τα χαρτιά του νοσ/μειου με τυχών μέρες άδειας από ΙΚΑ (ζητάς σχετικό χαρτί ακόμα κ αν είσαι άνεργος) ενώ συμπληρώνεις κ ένα χαρτί με τις απαιτήσεις σου (πέραν τον υλικών ζημιών), όλα τα παραπάνω συνοδεύονται με την καταγραφή της τροχαίας που επιλήφθει στο περιστατικό. Αφήνεις τηλέφωνα επικοινωνίας κ περιμένεις να σε ενοχλήσουν.. Δεν δηλώνεις για την ζημιά που προκάλεσες υπαιτιότητα, αυτό το ξεκαθαρίζουμε, σε σχετικό πεδίο αναφέρεις ότι έχεις απαιτήσεις για την ζημιά σου και ότι επιφυλάσσεσαι των δικαιωμάτων σου καθώς το περιστατικό προκλήθει από το Ο1.. Δές το σαν ένα είδος καραμπόλας.. Επι τούτου δεν θέλω να έχεις πολλές ελπίδες αναφορικά με την αποζημίωσή σου καθώς ίσως πάρεις το 50% των Υ.Ζημιών ανάλογα με το αν θα ρισκάρουν με το ενδεχόμενο να τους κυνηγήσεις από Νομ. Προστασία στο σ/λ με την ασφάλειά σου (εάν έχεις). Αλλά η διαδικασία που σου περιγράφω είναι πιθανότατα η πιό πλήρης που μπορείς να κάνεις για να διεκδικήσεις την σχετική ζημιά. Αν έχεις οποιαδήποτε γενική απορία στέλνεις εδώ μήπως βοηθηθεί κ κανένας άλλος κακομοίρης. Αν θές κάτι πιό συγκεκριμένο με PM.

blackbusa
13/11/2013, 02:54
Χαιρεται.....



Ναι μεν ο νομος λεει οτι αφου εισαι απο πισω φταις. Αλλα οι ταχυτητες ηταν μικρες και οι αποστασεις κανονικες για Κ.Σ. κυκλοφοριας και το ατυχημα προφανως το προκαλεσε αλλος.

Τι παιζει σ'αυτην την περιπτωση?

καταρχην περαστικα...τα 80 που λες δεν ειναι λιγα οταν κινησε στην δεξια λωριδα...αν εισαι σε ΕΟ νομιζω ειναι το max ενω αν ειναι σε λεωφορο το ορια ειναι 60 (δενβαζω και το χερι μου στην φωτια βεβαια)...εν τελει οι αποστασεις δεν ηταν κανονικες μιας και επεσες πισω απο το αλλο οχημα...αν το οχημα που επεσες εσυ επανω δεν τρακαρε με τον Jack (η γενικα) δεν ειναι υπερ σου μιας και μπορουν να βγουν διαφορα πορισματα....Θεωριτικα μπορει να γινει οτιδηποτε αλλα το βλεπω λιγο χλωμο να μην πληρωσεις (η ασφαλιστικη σου εννοειτε) και να παρεις και αποζημιωση (απο την ασφαλιστικη του Jack)...μιλα με την ασφαλιστικη σου και καλα ξεμπερδεματα...

παντα ορθιος απο εδω και περα...

spyrakos35
13/11/2013, 05:20
πολύ φοβάμαι οτι από την στιγμή που δεν υπάρχει επαφή με το κυρίως συμβάν ενδεχομένως να μην αποζημιώνεσαι.....

σε περίπου ίδιο ατύχημα (χωρίς να υπάρχει Ο2 και με το Ο1 να πέφτει πάνω στο Δ1 από το αντίθετο ρεύμα) και με πτώση λόγω φρένων πριν πέσω πάνω στα οχήματα (με τα οποία δεν είχα καμμία επαφή ούτε εγώ ούτε η μηχανή μου), ο τροχαίος που με κάλεσε να δώσω κατάθεση με συμβούλεψε να δηλώσω οτι ναι μεν έπεσα λόγω φρένων αλλά η μηχανή σύρθηκε τόσο που χτύπησε πάνω στα διαπλεκόμενα οχήματα....

ειδαλλως οι ασφαλιστικές θα θεωρούσαν οτι είμαι ανεξάρτητο συμβάν....

θεωρώ οτι επειδή οι ασφαλιστικές περιμένουν το δελτίο συμβάντων και το πόρισμα της τροχαίας και επειδή οι τροχαίοι έχουν γνώση του τρόπου που λειτουργούν οι ασφαλιστικές, ένα ερώτημα σε αυτόν που σου παίρνει την κατάθεση πρέπει οπωσδήποτε να γίνει.....

έτσι και αλλιώς, ποτέ ξανά φίλε.... :beer:

nickald
13/11/2013, 08:14
Ευχαριστω πολυ παιδια

Δεν εχω αυταπατες οτι θα αποζημιωθω εγω για κατι, γιατι στην τελικη οπως ειπα ο νομος θα πει να κρατουσα αποστασεις απο τον μπροστινο μου

@blackbusa
Στο σημειο που εγινε το ατυχημα βγαινει ο περιφεριακος και ενωνεται με την εθνικη αλλα ειναι εθνικη οδος με οριο 130, δεν εχω δει πουθενα να διαχωριζει τα ορια ταχυτητας ανα λωριδα.

Η δηλωση εγινε χθες και εγω δηλωσα στην ασφαλιστικη μου οτι θεωρω υπευθυνο τον οδηγο του Ο1. Αν και παλι λεω οτι ειμαι ρεαλιστης και δεν περιμενω να γινει κατι θετικο για μενα.

Θετικο λεγοντας εννοω να αποζημιωθω για τις υλικες ζημιες, γιατι κατα τα αλλα....... αν υπολογισεις οτι η ασφαλιστικη του Ο1 (αν ειχε, διοτι ο τυπος ειναι γεωργιανος και ηταν μεθυσμενος) δεν προκειται να πληρωσει τοτε οι ελπιδες να παρω κατι απο τον Jack ειναι μηδαμινες.....

Πολυ αμφιβαλω αν θα τον βρουν για τα δικαστηρια.

@p_sapelas
Ευχαριστω πολυ για την αναλυση. Ειμαι σε αναμονη του αντιγραφου του συμβαντος απο την τροχαια (εχουν καποιο προβλημα με το συστημα τους και δεν μπορουν να μου το δωσουν) αλλα οπως γραφω πιο πανω εχω κανει ηδη δηλωση στην ασφαλιστικη μου γιατι σε καμια περιπτωση δεν θελω να προκαλεσω προβλημα στον ανθρωπο που επεσα πανω του. Ο τυπος ειναι σε ολα του ενταξει και με βοηθησε πολυ στο ατυχημα.

@virus
Στο αριστερο φαναρι και πλαγια του αυτοκινητου του. Να φανταστεις οτι του εχω στραβωσει την ζαντα του και εχει ζημιες και στην πορτα του

SHOOTER045
13/11/2013, 08:39
σε περιπτωση τροχαιου που ο δραστης ειναι υπο επηρεια αλκοολ η ουσιων
το ασφαλιστηριο συμβολαιο του παυει να ισχυει
οποτε ο εμπειρογνομωνας των ασφαλειων-β-γ-δ θα κινηθει ατομικα προς αυτον
αν ειναι μονιμος κατοικος ελλαδας ας ειναι και τσετσενος
θα βρεθει
αν οχι παπαλα
θαφυγει εξω και αν ειναι κατοικος μη κοινοτικης χωρας
απλα ξεχνα τον
ελπιζε μονο στο επικουρικο

nickald
13/11/2013, 08:44
@Shooter

Εχει καταγραφει η διευθυνση του καπου στους Αμπελοκηπους Θεσσαλονικης. ΑΝ ειναι μονιμη διευθυνση ή οχι δε γνωριζω καθως η διαδικασια καταγραφης του συμβαντος εγινε οσο εγω ημουν στο νοσοκομειο.

Κι εγω θεωρω οτι η ασφαλιστικη του (ΑΝ εχει) δεν θα αποζημιωσει ουτε καν το σκουτερ που εμβολισε, για εμας τους υπολοιπους μονο σαν αστειο μπορω να το σκεφτω οτι κατι θα βγαλουμε.

Κατα τα αλλα θεωρω οτι ο στρατιωτικος με το σκουτερ θα μπλεξει σε ιστοριες, ενω ο Στρατηγος που επεσα πανω του εγω θα ξεμπλεξει μονο αν χωριστουν τα συμβαντα και αποζημιωθει απο την ιντεραμερικαν που εχω εγω.

SHOOTER045
13/11/2013, 08:54
στο ανεφερα
ασχετα με την υπηκοοτητα που εχει μονιμη διαμονη
αφου αποδειχτει οτι ηταν υπο την επηρεια-αλκοτεστ η ληψη αιματος
τον χορευετε στο ταψι ολοι μαζι
κοινως μεσω τον νομικων των ασφαλειων σας θα γινει εγκληση και αξιωση απιτησεων απο εσας-υλικες ζημιες-σωματικες βλαβες κλπ
ανδεχτει καλως αν οχι πατε δικαστικα
χρονοβορα διαδικασια υπ οψιν
υ.γ 1)ο στρατηγος ηταν με υπηρεσιακο αυτοκινητο?
υ.γ2)περαστικα και αγυριστα :wave2:

sergiosm
13/11/2013, 09:11
σε περιπτωση τροχαιου που ο δραστης ειναι υπο επηρεια αλκοολ η ουσιων
το ασφαλιστηριο συμβολαιο του παυει να ισχυει
οποτε ο εμπειρογνομωνας των ασφαλειων-β-γ-δ θα κινηθει ατομικα προς αυτον
αν ειναι μονιμος κατοικος ελλαδας ας ειναι και τσετσενος
θα βρεθει
αν οχι παπαλα
θαφυγει εξω και αν ειναι κατοικος μη κοινοτικης χωρας
απλα ξεχνα τον
ελπιζε μονο στο επικουρικο

Σε περίπτωση τροχαίου που ο υπαίτιος είναι υπό την επήρεια αλκοόλη ή ουσιών, η ασφαλιστική του πληρώνει ΚΑΝΟΝΙΚΑ
και ΜΕΤΑ κυνηγά τον υπαίτιο.

:wave2:

devil's animal
13/11/2013, 09:25
δυσκολη περιπτωση...
καλα ξεμπερδεματα αρχηγε και περαστικα σου...
:beer:

nickald
13/11/2013, 09:31
στο ανεφερα
ασχετα με την υπηκοοτητα που εχει μονιμη διαμονη
αφου αποδειχτει οτι ηταν υπο την επηρεια-αλκοτεστ η ληψη αιματος
τον χορευετε στο ταψι ολοι μαζι
κοινως μεσω τον νομικων των ασφαλειων σας θα γινει εγκληση και αξιωση απιτησεων απο εσας-υλικες ζημιες-σωματικες βλαβες κλπ
ανδεχτει καλως αν οχι πατε δικαστικα
χρονοβορα διαδικασια υπ οψιν
υ.γ 1)ο στρατηγος ηταν με υπηρεσιακο αυτοκινητο?
υ.γ2)περαστικα και αγυριστα :wave2:

Με δικο του ολοκαινουριο αυτοκινητο δυστυχως για τον ανθρωπο....

@devil's
Ευχαριστω πολυ

nicksior
13/11/2013, 09:36
Σε περίπτωση τροχαίου που ο υπαίτιος είναι υπό την επήρεια αλκοόλη ή ουσιών, η ασφαλιστική του πληρώνει ΚΑΝΟΝΙΚΑ
και ΜΕΤΑ κυνηγά τον υπαίτιο.

:wave2:

Αυτό πιστεύω κι εγώ !!
Επίσης
Ο πίνων και οδηγών , φταίει , ακόμα και όταν δεν φταίει ..

p_sapelas
13/11/2013, 10:46
πολύ φοβάμαι οτι από την στιγμή που δεν υπάρχει επαφή με το κυρίως συμβάν ενδεχομένως να μην αποζημιώνεσαι.....
θεωρώ οτι επειδή οι ασφαλιστικές περιμένουν το δελτίο συμβάντων και το πόρισμα της τροχαίας και επειδή οι τροχαίοι έχουν γνώση του τρόπου που λειτουργούν οι ασφαλιστικές, ένα ερώτημα σε αυτόν που σου παίρνει την κατάθεση πρέπει οπωσδήποτε να γίνει.....


Ζημιές χωρίς επαφή αποζημιώνονται κανονικά, η μοναδική ιδιομορφία είναι ότι η υπαίτια ασφαλιστική ενδέχεται να μην αποζημιώσει πλήρως την ζημιά αν η πραγματοποιηθείσα είναι μεγαλύτερη από αυτή που θα προκαλούνταν από επαφή των οχημάτων. Παράλληλα ακόμα κ εδώ ισχύον ποσοστά συνυπαιτιότητας και είναι σύνηθες οι ζημιές χωρίς επαφή να κλείνουν με "συνυπαιτιότητα" των εμπλεκομένων.

Το αν το περιστατικό θα διαχωριστεί είτε όχι έχει να κάνει από την δήλωση των οδηγών. Εάν σε κατάθεση αναφέρεται "προκειμένου να αποφύγω το τάδε κινούμενο όχημα" κανείς δεν μπορεί να τα διαχωρίσει.. Διαφορετικά περιστατικά είναι να τρακάρουν δύο οχήματα μεταξύ τους και να πέσει τρίτο πάνω τους ενώ αυτά είναι ΗΔΗ σε στάση.

Η μέθη του υπαίτιου δεν σε επηρρεάζει, όπως ήδη αναφέρθηκε αποζημιώνεται προς τους εμπλεκομένους κανονικά, το τί θα κάνει η ασφαλιστική του μετά είναι δικό της θέμα.

Ένα σημαντικό σου σημείο που μπορεί να σε βγάλει σε συνυπαιτιότητα ακόμα κ με το κουτί του μπροστινού σου (ακόμα κ αν έπεσες από πίσω του) είναι να αναφέρεται αυτό που περιέγραψες, η υποχρεωτική (λόγω του περιστατικού) πορεία χωρίς την χρήση Φλάς. Αυτό μπορεί να είναι άδικο για τον μπροστινό σου αλλά τουλάχιστον διεκδικείς την μισή σου ζημιά..
Η ζημιά δεν είναι χαμένη για εσένα, αν έχεις Νομ. Προστασία στο σ/λ σου ζήτα να μιλήσεις μαζί τους (αφού φυσικά πάρεις το χαρτί της αστυνομίας). Δυστυχώς από το χαρτί της αστυνομίας βγαίνει πόρισμα μόνο με την ολοκλήρωση ποινικής δικογραφίας (εννοείται ότι τουλάχιστον ένας από τους εμπλεκόμενους πρέπει να δηλώσει ότι επιθυμεί την ποινική δίωξη του υπαίτιου) γεγονός που θα σε καθυστερήσει αρκετά.

nickald
13/11/2013, 10:56
@p_sapelas

αυτο ειναι κοντα στην λογικη μου. Δηλαδη το ατυχημα δεν θα γινοταν ποτε αν δεν το ειχε προκαλεσει το Ο1 του σχεδιαγραμματος και οι ταχυτητες που κινουμασταν ηταν μεσα στα ορια του νομου. Τα μετρα ακινητοποιησης του Ο2 και του Δ2 (εγω) ειναι διαφορετικα προφανως αλλα ποτε δεν θα επεφτα πανω του αν δεν αλλαζε κατευθυνση για να αποφυγει το ατυχημα. Θα μου πεις να κρατουσα αποσταση ασφαλειας. Δυστηχως μετρο δεν υπαρχει για να κρατας σταθερα οσα προβλέπονται αλλα η αποσταση που ειχα απο αυτον ηταν κανονικη για τις ταχυτητες μας

Εκ του αποτελεσματος φανηκε οτι δεν ηταν βεβαια αλλα αυτο δεν ειναι απολυτο καθως το φρεναρισμα μου (και το δικο του) ηταν πανικου και ειχα στο νου μου να αποφυγω την συγκρουση αλλα και να μην με παρασυρει οχημα που κινουταν κανονικα στην μεσαια λωριδα.....

p_sapelas
13/11/2013, 11:02
@p_sapelas
Τα μετρα ακινητοποιησης του Ο2 και του Δ2 (εγω) ειναι διαφορετικα προφανως αλλα ποτε δεν θα επεφτα πανω του αν δεν αλλαζε κατευθυνση για να αποφυγει το ατυχημα.

Εδώ είναι η συνυπαιτιότητα που σου ανέφερα από πάνω, η αλλαγή κατεύθυνσης του Ο2 με την απόστασή σου από αυτόν. Πάρε χαρτί αστυνομίας που θα έχει τουλάχιστον τις δηλώσεις σας στην τροχαία κ από εκεί κ πέρα θα δούμε τί και πώς.

virus
13/11/2013, 12:07
Στο αριστερο φαναρι και πλαγια του αυτοκινητου του. Να φανταστεις οτι του εχω στραβωσει την ζαντα του και εχει ζημιες και στην πορτα του

εδω τελειωσαμε.

που σημαινει οτι εσυ εισαι στην λωριδα σου και ηρθε το αμαξι προς εσενα εξου και το χτυπημα. στο πλαι του αυτοκινητου του. αποζημιωνεσαι κανονικοτατα λοιπον.

αν το χτυπαγες πισω του δεν θα αποζημιονωσουν τιποτα.

nickald
13/11/2013, 12:13
θα επανελθω οταν εχω το χαρτι της αστυνομιας που εχει καταγραψει το συμβαν.

Σας ευχαριστω ολους για τις γνωμες

stam2
13/11/2013, 12:53
μία πρόταση....
αν δεν έχουν γίνει ακόμα καταθέσεις για το συμβάν, και αν οι υλικές ζημιές που προκάλεσες στο αμάξι μπροστά είναι μικρότερες από τις δικές σου, δες μήπως από κοινού υποστηρίξετε πως εσύ μπήκες πρώτα στην μεσαία λωρίδα και μετά ο μπροστινός σου έκοψε τιμόνι για να αποφύγει το συμβάν και σε χτύπησε...
Θα πρέπει έτσι να φτιάξεις το φανάρι του και ίσως το φτερό αλλά αυτός με την ασφαλιστική του ολόκληρη τη μοτοσυκλέτα σου....

nickald
13/11/2013, 13:34
Η μηχανη μου δεν εχει τοσο σοβαρες ζημιες κατα ενα περιεργο λογο (ισως γιατι απο 80 οταν επεσα στα φρενα μειωθηκε αρκετα η ταχυτητα μου πριν τον χτυπησω) αλλα ο εξοπλισμος μου κρανος μπουφαν γαντια και μποτακια ειναι για πεταμα. Αν δεν δω τι εχει καταγραφει (αφου δεν εχω δωσει καταθεση ακομα) δεν μπορω να πω. Εγω λεω τι εγινε απο την πλευρα μου αλλα σε τετοιες περιπτωσεις ο καθενας λεει οτι τον βολευει

TROOPER
15/11/2013, 10:55
περαστικα φιλος και καλα ξεμπερδεματα...!

οσο για το τι μπορει να γινει...ετοιμασου για το χειροτερο και ελπιζε στο καλυτερο. :wave2:

nickald
15/11/2013, 10:57
Το ξερω trooper

Ειμαι ετοιμος για γεωτρηση εκ της οπισθεν..... δεν ελπιζω σε αποζημιωσεις κλπ απλα θα το τρεξω γιατι δεν θελω να νιωθω μ@λακας.....

TROOPER
15/11/2013, 11:03
Το ξερω trooper

Ειμαι ετοιμος για γεωτρηση εκ της οπισθεν..... δεν ελπιζω σε αποζημιωσεις κλπ απλα θα το τρεξω γιατι δεν θελω να νιωθω μ@λακας.....

και πολυ καλα θα κανεις! δυναμη και κουραγιο ευχομαι! :a013: