PDA

View Full Version : Γνώμες: Yamaha Super Tenere 1200 ή Triumph Explorer 1200???



panosko
13/11/2013, 11:26
Εχω κολλήσει πολύ άσχημα σχετικά με το ποιά απο αυτες τις δύο να πάρω...δεν μπορώ να αποφασίσω με τίποτα παρότι είμαι yamahaκιας, αλλά δικύλινδρο ρε γαμώτο το tenere....το μόνο θετικό η αξιοπιστία yamaha, κι απο την άλλη η δύναμη του explorer και ο ήχος.....καμια γνώμη κανένας...?

MikeG
13/11/2013, 11:32
Τι θες να κάνεις με τη μοτοσυκλέτα;

stam2
13/11/2013, 11:37
το explorer έχει υπερβολικά μεγάλη κατανάλωση, και όχι ιδιαίτερα μεγάλο τεπόζιτο (20lt) που σημαίνει μικρή αυτονομία για όχημα που θέλει να ονομάζεται explorer...
πολύ ζέστη στα πόδια και ειδικά από τα δεξιά που πετάγεται και έντονα το καπάκι του κινητήρα.
επίσης είναι πολύ λιγότερο χωμάτινο από το tenere....
ωστόσο είναι αρκετά δυνατό....

τώρα για λοιπές γνώμες και συμβουλές θα σου πουν κι άλλοι....!

panosko
13/11/2013, 11:41
Ταξίδια κοντινα και μακρινά (κυριως δικάβαλος), αλλα και καθημερινή χρήση (με πολύ Αττική οδό), και υπόψη οτι είμαι λίγο...γρήγορος...

spyrakos35
13/11/2013, 11:41
αξιοπιστία yamaha

έχεις αποφασίσει αλλά δεν το έχεις καταλάβει ακόμα ;)

MikeG
13/11/2013, 11:45
Ταξίδια κοντινα και μακρινά (κυριως δικάβαλος), αλλα και καθημερινή χρήση (με πολύ Αττική οδό), και υπόψη οτι είμαι λίγο...γρήγορος...

Αν όλα αυτά περιλαμβάνουν μόνο άσφαλτο τότε πήγαινε προς το Yamaha, αν και το 1200GS είναι σαφώς ανώτερο, όπως και αντίστοιχα το ΚΤΜ. Αν υπάρχει και χώμα στο πλάνο ξέχνα και τα δύο.

THEOD
13/11/2013, 11:47
Λεφτά υπάρχουν ... :confused:

Πανε παιδάκι μου και πάρε κανένα αστέρι μεταχείρω 2-3 ετών με λιγότερα από τα μισά λεφτά για να ξεκα@λώσεις, και κράτα τα υπόλοιπα γιατί έρχονται ΠΟΛΥ δύσκολες εποχές...

panosko
13/11/2013, 11:48
χαχαχαχαχα...κάποιος να μου δικαιολογήσει και το "δικύλινδρο"...? Αυτο ειναι καλό ή κακό?

panosko
13/11/2013, 11:51
χχμμμμ.....ναι κι αυτο που λες εχει κάποια βάση THEOD ..... απλά προσπαθώ να πάω κόντρα στο κύμα, ετσι κι αλλιώς αντί να τα δώσω στους αλήτες (τράπεζες και κράτος) τα μαζεύω να πάρω κατι καλό, για την πάρτη μου. Το καινούργιο είναι αλλιώς όπως και να το κάνουμε.

harris_x
13/11/2013, 11:55
Σχετικά με την αξιοπιστία, ξέρετε κάτι συγκεκριμένο ή απλά υποθέτετε ότι το Y είναι ποιο αξιόπιστο από το T;

panosko
13/11/2013, 12:04
Σχετικά με την αξιοπιστία, ξέρετε κάτι συγκεκριμένο ή απλά υποθέτετε ότι το Y είναι ποιο αξιόπιστο από το T;
Yamaha βρίσκεις τα πάντα (service, υποστήριξη , ανταλλακτικά) και συνεργεία πολλά. Για δες για όλα τα υπόλοιπα (suzuki, kawasaki, ducati, ktm), συνεργεία ελάχιστα, αντιπροσωπείες που παραπαίουν (honda δεν έβαλα, είναι αμέσως μετα τη yamaha ομως). Αυτο είναι περαν πάσης αμφισβήτησης νομίζω. Σχετικά με αξιοπιστία κινητήρα, αυτό αποτυπώνεται με το πέρασμα του χρόνου σε κάθε μηχανή συγκεκριμένα.

πυξιδας990
13/11/2013, 12:05
φιλε πρωτα τι ειχες?

giwrgos2012
13/11/2013, 12:05
Καταρχήν είσαι πάρα πολύ τυχερός που έχεις τέτοιο δίλλημα, στην θέση σου θα πηγαινα στο tenere, την θεωρώ την πιο ομορφη μηχανη σε αυτην την κατηγορία με την αξιοπιστια της, και την αντιπροσωπεια που εχουμε στην ελλαδα ειναι ότι καλύτερο. http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=545850 και εδώ να διαβάσεις μπόλικα ότι θέλεις και οσον αφορά την δύναμη στέλνεις την μοναδα εγκεφαλου σε μια γερμανική εταιρεία και στον απογειώνει καπου το είχα διαβάσει στο advrider. Αν το βρώ θα το ποστάρω, ουσιαστικα ξεφιμώνει τον κινητήρα γιατι είναι πολύ φιμωμένος. Οσοι το καναν λενε τα καλυτερα

panosko
13/11/2013, 12:12
φιλε πρωτα τι ειχες?
Aprilia Caponord, Yamaha Fazer1000, YamahaFJR1300, Suzuki B-King (τωρα τιποτα, μολις πουλησα και το B-King).
Εκανα λάθος που έδωσα το FJR ήταν η καλύτερη ever.

spyrakos35
13/11/2013, 12:15
Aprilia Caponord, Yamaha Fazer1000, YamahaFJR1300, Suzuki B-King (τωρα τιποτα, μολις πουλησα και το B-King).
Εκανα λάθος που έδωσα το FJR ήταν η καλύτερη ever.

:a3:

DrBig
13/11/2013, 12:15
Παρε το Καπο 1200 ;)

ggs
13/11/2013, 13:30
Panosko , μιας και εισαι στην πολύ ευχάριστη θέση να διαθέσεις ένα σεβαστό ποσό για να πάρεις μια εκ των δυο μηχανών , έχεις ζητήσει από τις αντιπροσωπείες τους να τις κάνεις ένα τεστ ντραιβ ?

οτι και να παρεις , καλες βολτες...:beer:

Lioulios
13/11/2013, 13:38
Ότι και να παρεις καλά θα περάσεις . Δε σε φοβάμαι εένα . Άντε καλορίζικο .

Pardalotzatziki
13/11/2013, 14:06
Θα σου πω δυο ατακες απο δυο φιλους μου(ασχετο ποια μοτορια ειχανε)..

"Μπορει να βγαζει προβληματα, αλλα ρε φιλε το στησιμο και ο κινητηρας ειναι σκετη παυλα"

"Αν δεν σε παυλωνει το μηχανακι γιατι να το παρεις?"

Η ερωτηση ειναι, αξιοπιστια ή παυλα?

Οποια και αν παρεις, με το καλο και αναμενουμε νεα και φωτο!!!

notakos600
13/11/2013, 14:15
Θα σου πω δυο ατακες απο δυο φιλους μου(ασχετο ποια μοτορια ειχανε)..

"Μπορει να βγαζει προβληματα, αλλα ρε φιλε το στησιμο και ο κινητηρας ειναι σκετη παυλα"

"Αν δεν σε παυλωνει το μηχανακι γιατι να το παρεις?"

Η ερωτηση ειναι, αξιοπιστια ή παυλα?

Οποια και αν παρεις, με το καλο και αναμενουμε νεα και φωτο!!!

Τουλάχιστον να χαλάει το μηχανάκι και να ξέρουν από τι χάλασε, όχι να ρίχνουν τα χαρτιά για να μαντέψουν τη βλάβη. ;)

Pardalotzatziki
13/11/2013, 14:28
Τουλάχιστον να χαλάει το μηχανάκι και να ξέρουν από τι χάλασε, όχι να ρίχνουν τα χαρτιά για να μαντέψουν τη βλάβη. ;)

Υπονοεις οτι υπονοω την ΚΤΜ;; :D

H κολλαει στην triumph αυτο?

harris_x
13/11/2013, 14:28
Yamaha βρίσκεις τα πάντα (service, υποστήριξη , ανταλλακτικά) και συνεργεία πολλά. Για δες για όλα τα υπόλοιπα (suzuki, kawasaki, ducati, ktm), συνεργεία ελάχιστα, αντιπροσωπείες που παραπαίουν (honda δεν έβαλα, είναι αμέσως μετα τη yamaha ομως). Αυτο είναι περαν πάσης αμφισβήτησης νομίζω. Σχετικά με αξιοπιστία κινητήρα, αυτό αποτυπώνεται με το πέρασμα του χρόνου σε κάθε μηχανή συγκεκριμένα.Για τα συνεργεία συμφωνώ εν μέρη.

taisteal
13/11/2013, 15:09
παρε το yamaha.-

akis_trevor
13/11/2013, 15:12
tenere!!

panosko
13/11/2013, 15:27
tenere!!
Ok, στόχος tenere λοιπον, απλα 16.900 τα θεωρω υπερβολικά πολλα, πλησίαζω δηλαδη καινουργιο fjr, δεν εχω ακομα τοσα λεφτα αλλα ο στοχος ειναι στοχος, τελος.

akis_trevor
13/11/2013, 15:34
επειδη το ειπα εγω;χαχα...
νομιζω παιζει σε πιο χαμηλη τιμη.και ειδικα να μιλας για μετρητα,πηγαινε στην αντιπροσωπεια και πες τους ετσι κι ετσι..να δεις πως κατεβαινει το χιλιαρικακι~~~

MG-KTiNoS
13/11/2013, 15:52
tenere

spyrakos35
13/11/2013, 15:59
Εγω διακρινω Fjr η tenere διλημμα.....:a014:

zannisvel
13/11/2013, 16:10
Εγω διακρίνω Fjr η tenere διλημμα.....:a014:

+1
Διαβάζοντας το thread και εγώ αυτής της άποψης είμαι.

Να προτείνω Τenere? :smokin:

AristidisZ
13/11/2013, 16:18
αφού λέει ρε παιδιά ο άνθρωπος ότι το καλύτερο που είχε ήταν η φάλαινα, γιατί να μη τη ξαναπάρει ; :beer:

panosko
13/11/2013, 18:35
αφού λέει ρε παιδιά ο άνθρωπος ότι το καλύτερο που είχε ήταν η φάλαινα, γιατί να μη τη ξαναπάρει ; :beer:
Συγνώμη , αλλα αν το FJR το θεωρείς Φάλαινα, τοτε το Kawasaki GTR (με 320kg) τι είναι? Η FJR είναι πολύ πιο compact απ' ότι ίσως νομίζεις, ίδιο βάρος (285kg) με την S. Tenere (παρα 10kg) , και πολύ χαμηλό κεντρο βάρους.

Και ναι, όντως υπάρχει Fjr η tenere διλημμα, το βρήκατε (δεν μπορώ να κρύψω τίποτα επιτέλους?).

Το θέμα δεν είναι μόνο η ταχύτητα ή η εμφάνιση μιας μηχανής. Οι περισσότεροι νομίζω θέλουμε η μηχανή μας να προσφέρει όσο περισσότερα γίνεται, δηλαδή όλα σε ένα πακέτο. Κάτι σαν το καινούργιο Multistrada της Ducati, το οποίο ομολογώ έιναι ακριβώς αυτό που θα ήθελα (1 για όλα) και ταχύτητα, και εμφάνιση, και άνεση, και offroad, και touring, όλα, δεν πιστεύετε? Και το B-King που είχα, πανέμορφο, πολύ γρήγορο, ροπή που σε ανεβάζει τρελα, αλλά ρε φίλε, αν θελω 330 ευρώ πήγαινε-έλα Λάρισα Αθήνα, άστο, δεν κάνει. Οπότε έφαγε Χ κι'αυτό (150 ευρώ είναι πίσω λάστιχο+180 βενζίνες).

KotsosDR
13/11/2013, 18:46
crossturer 1200...

spyrakos35
13/11/2013, 18:48
Συγνώμη , αλλα αν το FJR το θεωρείς Φάλαινα, τοτε το Kawasaki GTR (με 320kg) τι είναι? Η FJR είναι πολύ πιο compact απ' ότι ίσως νομίζεις, ίδιο βάρος (285kg) με την S. Tenere (παρα 10kg) , και πολύ χαμηλό κεντρο βάρους.
Και ναι, όντως υπάρχει Fjr η tenere διλημμα, το βρήκατε (δεν μπορώ να κρύψω τίποτα επιτέλους?).
Εγω στο ειπα στο ποστ νουμερο 15......

Παρε μεταχειρισμενο κ κρατα τα υπολοιπα γκαφρα......

panosko
13/11/2013, 19:00
Εγω στο ειπα στο ποστ νουμερο 15......

Παρε μεταχειρισμενο κ κρατα τα υπολοιπα γκαφρα......

Συμφωνώ μαζί σου, αλλά την έχω πατήσει με τα μεταχειρισμένα και δεν θέλω παλι να μπλέξω. Ασε, είναι θέμα αυτό με τα μεταχειρισμένα...

AristidisZ
13/11/2013, 19:13
Συγνώμη , αλλα αν το FJR το θεωρείς Φάλαινα, τοτε το Kawasaki GTR (με 320kg) τι είναι? Η FJR είναι πολύ πιο compact απ' ότι ίσως νομίζεις, ίδιο βάρος (285kg) με την S. Tenere (παρα 10kg) , και πολύ χαμηλό κεντρο βάρους.

Και ναι, όντως υπάρχει Fjr η tenere διλημμα, το βρήκατε (δεν μπορώ να κρύψω τίποτα επιτέλους?).

Το θέμα δεν είναι μόνο η ταχύτητα ή η εμφάνιση μιας μηχανής. Οι περισσότεροι νομίζω θέλουμε η μηχανή μας να προσφέρει όσο περισσότερα γίνεται, δηλαδή όλα σε ένα πακέτο. Κάτι σαν το καινούργιο Multistrada της Ducati, το οποίο ομολογώ έιναι ακριβώς αυτό που θα ήθελα (1 για όλα) και ταχύτητα, και εμφάνιση, και άνεση, και offroad, και touring, όλα, δεν πιστεύετε? Και το B-King που είχα, πανέμορφο, πολύ γρήγορο, ροπή που σε ανεβάζει τρελα, αλλά ρε φίλε, αν θελω 330 ευρώ πήγαινε-έλα Λάρισα Αθήνα, άστο, δεν κάνει. Οπότε έφαγε Χ κι'αυτό (150 ευρώ είναι πίσω λάστιχο+180 βενζίνες).

για πλακίτσα προς τον Σπύρο το είπα το "φάλαινα"
μια χαρά μηχανή είναι - εντάξει προφανώς δε κάνει για την πόλη, είναι νομίζω ο ορισμός του tourer, εξάλλου από όσο κατάλαβα το χώμα δε σε απασχολεί και ιδιαίτερα
συμφωνώ απόλυτα με την τελευταία παράγραφό σου, και για το

Οι περισσότεροι νομίζω θέλουμε η μηχανή μας να προσφέρει όσο περισσότερα γίνεται, δηλαδή όλα σε ένα πακέτο
και για το Ducati, και ας με κοροϊδεύουνε όλοι που λέω ότι είναι το μηχανάκι που θα ήθελα όσο κανένα άλλο :a07:

όσο για μτχ ή καινούριο, ο καθένας με τον παρά του και την κυρά του
εγώ δεν έχω πάρει ποτέ καινούριο όχημα, όμως δε μπορώ και να μη δεχτώ αυτό που λες εσύ :wave2:

TROOPER
15/11/2013, 11:02
αν και τζαπονι, θα πω την κυλοτα.

Yianniss
15/11/2013, 11:38
Το tenere του 2014, θα εχει διαφορες με τα προηγουμενα, οποτε καλο ειναι να ρωτησεις στην αντιπροσωπεια, πριν τα σκασεις για να παρεις το προηγουμενο μοντελο.

http://www.yamaha-motor.eu/eu/products/motorcycles/adventure/xt1200ze-super-tenere.aspx

spyrakos35
15/11/2013, 11:49
ρε σεις κατέληξε το παιδί λέμε.....

fjr._

Aleph
15/11/2013, 18:07
Το Τενερε δεν ειναι καλο. Το FJR ειναι πολυ καλο.

irinia
16/11/2013, 05:50
ΜΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΣΕΝΑ.............




Θά σού πώ τήν άποψη μου.
Άφού τά έκανα σχεδόν όλα βόλτα καί άφού διάβασα στά φόρουμ Εύρώπης καί Άμερικής
γράφω ότι άν θές μηχανάκι άπροβλημάτιστο στό καυτό θέμα άξιοπιστία...........
ΞΕΧΝΑ ΟΤΙ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΚΥΚΛΟΦΟΡΑΕΙ...!!!
Μπορεί νά είναι κούκλες ,μπορεί νά βάζουν φωτιά στήν άσφαλτο ΑΛΛΑ άν είναι νά σού πρίζουν
τόν έρωτα ,νά σέ τρέχουν κάθε λίγο καί νά γίνει ή τσέπη σου τρύπιος κουμπαράς
τότε ΧΕΣΕ ΜΕΣΑ.......πάει καί ή ξενοιασιά, πάει ή βόλτα.
Όταν άκούς μαζί μέ τή μοτό καί τρία χρόνια τζάμπα όδική βοήθεια ,μακρυά...!!!!!!
Τό ένα πρόβλημα στό στάντ,τό άλλο στό λειτουργικό,στόν αύτόματο πιλότο δέν άπενεργοποιείται,
τό τρίτο βράζει ό κώλος σου κ.λ.π.....αύτά δέν είναι μηχανάκια γιά ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ πολλά χλμ....
Οί έπιλογές είναι Χόντα crossturer,Kawasaki versys 1000, Yamaha 1200 καί τό νέο vstrom 1000 πού έρχεται
σέ έναν δύο τό πολύ μήνες.
Γράφω τά ύπέρ τους καί τά κατά σύντομα.
Τό Χόντα είναι πολύ βαρύ 275 κιλά μέ μπροστινό άδύναμο,πολύ μέτρια προστασία άπό καιρό,
φοβερό μοτέρ πού τρώει όμως άν τό άνοίξεις,είναι ένα βαρύ κουρσούμι πού ήδη φέτος άντικαταστάθηκε
άπό τό νέο στήν EICMA όπου έφτιαξαν άρκετές λεπτομέρειες όχι κάτι βασικό.
Συνεπώς παίρνεις παλιά μοτό,κυκλοφοράει άπό τό 2010 καί ύπάρχει στοκαρία θά τή βρείς κάτω άπό 15000
άνάλογα μέ τά ζόρια τού ντήλερ.
Τό Καβασάκι βγήκε τέλος τού 2011 καί σήμερα πού ρώτησα ΔΕΝ ύπάρχουν στήν Έλλάδα μοτό τού 2013.
Καί έδώ παίρνεις στόκ.Άλλαξε μόνο χρώματα τό 2013.
Ή πιό άσφάλτινη καί κοντά στό fjr πού είχες μέ 17άρη μπροστινό τροχό,κοντές διαδρομές 150 μπρός πίσω
άναρτήσεων,τετρακύλινδρο μοτέρ άπό τό Ζ μέ 116 άλογα στόν τροχό παρακαλώ όπου άνακοινώνει 118 !!!
Βασιλική σέλλα γιά δύο τό πιό άνετο,κιλά 239 πολύ καλά ,πολύ γκάζι τό γρηγορότερο όλων σέ έπιταχύνσεις
0/100, τετρακοσάρι καί τελική από τά άνωτέρω.
Είναι καί τό φθηνότερο πρός τό παρόν ,μέ 12500 μετρητά κάπου θά τό χτυπήσεις.
Μοναδικό του μείον ,κάποια άσάφεια στό μπροστινό όταν στρίβεις έπειδή ή θέση όδήγησης δέν φορτώνει κιλά
μπροστά.
Τό Σουζούκι τό περιμένουμε δέν μπορούμε νά τό κρίνουμε άπό αύτά πού γράφονται.
Τέλος τό Γιαμάχα πού είπες καί αύτό άντικαταστάθηκε πλέον ,τά μηχανάκια πού ύπάρχουν στήν Έλλάδα
είναι τού 2010 καί 2011 έλάχιστα.
Άν είναι νά παραγγείλω καί νά μού έρθει μετά άπό μήνες έχοντας δώσει 4 ...5 χιλιάρικα νά λείπει,άσε πού ή τιμή
θά τσούζει,καί γιατί νά πάρω ένα μηχανάκι πού τελείωσε παραγγελία..??
Τό καινούργιο τό βλέπω ΑΝ έμφανιστεί στή μπανανία μετά τόν Ίούνιο καί βλέπουμε,οί άνθρωποι ξεστοκάρουν...!!!
Είναι τό πιό άργό,τζάμπα 1200 κυβικά,ταξιδεύει όμως ώραία διαφορικό καί πολύ καλή κατασκευή.
Τό θεωρώ καί τό πιό άξιόπιστο,θά τό βρείς άπό 14000 εύρώ καί κάτω τό 2010 καί 14500 περίπου τό 2011.
Δέν είναι τρέλλα 14500 νά σκάς γιά μηχανάκι τού 2011 όταν μπαίνουμε σέ ένα μήνα στό 2014..??
Τά on-off πάντα θά είναι πιό ταξιδιάρικα καί πιό ώραία γιά έξορμήσεις άπό όποιοδήποτε fjr τά όποία
ύπερέχουν άλλού.
Άν συμβιβαστείς μέ τό θέμα ταχύτητα τότε ή λύση είναι μονόδρομος,στά γράφει αύτά μιά παλιοσειρά
μέ παρόμοιο πρόβλημα μέ σένα πού τσαντίζεται όταν στρίβει τόν δεξιό καρπό καί νοιώθει ότι είναι
σέ μαούνα...!!
ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ....

irinia
16/11/2013, 05:56
ρε σεις κατέληξε το παιδί λέμε.....

fjr._





Α.....ΠΑ......ΠΑ.....ΠΑ.......





Πολύ μακάβριος γίνεσαι..

spyrakos35
16/11/2013, 08:35
Οταν στο μυαλο καποιου υπαρχει η εννοια " το καλυτερο" ειναι μεγαλο ρισκο να παει αλλου....

SHOOTER045
16/11/2013, 09:26
γιατι η ενοια<καλυτεροτερο>δεν παιζει???:confused:

KRUBAS
16/11/2013, 09:50
Φιλε καλημερα.
Λαμβανοντας υποψιν ολες τις λεπτομερειες και τα στοιχεια που εχεις καταθεσει σχετικα με το διλημμα σου,καταλαβαινω οτι η χρηση που κανεις ειναι η ασφαλτος και μαλιστα σχετικα ''σβελτα''(το λες αλλωστε).
Εχεις λοιπον λαθος προσανατολισμο.
Εξηγουμαι:
To TRIUMPH εχει μεν ασφαλτινο προσανατολισμο,αλλα νιωθεις οτι κατι του λειπει,οτι ειναι ημιτελες.Αλλωστε ειναι η πρωτη προσπαθεις της εταιριας σε τετοια μηχανακια.
Το SUPERTENERE ειναι καταπληκτικο μηχανημα,αλλα δεν κανει γι'αυτο που το θελεις.Γενικα οι δικυλινδροι κινητηρες ειναι προσανατολισμενοι και για χρηση χωματος.Εχουν αρκετη ροπη ομως και αυτο ειναι ευχαριστο.Ακομα δε,τα μηχανακια που φτιαχνονται για δικυλινδρο κινητηρα,δεν εχουν τα χαρακτηριστικα που ψαχνει ενας ''γρηγορος''οδηγος ο οποιος βαρεθηκε τα χαμηλα μηχανακι και θελει κατι πιο ψηλο και πιο ανετο.Τα πραγματα που δεν εχουν ειναι τα περιμετρικα πλαισια,τα αναλογα φρενα,τις αναλογες αναρτησεις και γενικα τη διαφορα που ψαχνει να βρει ο ''γρηγορος''οδηγος στα ψηλα μηχανακια.
Καταληγοντας λοιπον θα σου προτεινα να οδηγησεις το VFR 1200 X CROSSTOURER.Θα παθεις πλακα με την ομαλοτητα,τη ροπη,τη γλυκια δυναμη,τα φρενα,τις υψηλες μεσες ωριαιες ταχυτητες που εχει τη δυνατοτητα να κινηται.Ακομα καλυτερα θα ηταν να δοκιμασεις την εκδοση DCT,δηλαδη το αυτοματο-σειριακο.Εκει πραγματικα θα παθεις πλακα.
Οπως και να το κανουμε,δεν υπαρχει καλυτερος κινητηρας στη αγορα απο τους V4 της HONDA.
Αυτα για την ωρα.
Δοκιμασε και τα ξαναλεμε

Kostas2B
20/11/2013, 21:40
Μιας και εχω το Super Tenere,τι αλλο θα σου ελεγα να παρεις...? Ειναι παρα πολλα τα πλεονεκτηματα του,ακομα και σε συγκριση με το 1200 GS.

Μειονεκτηματα δεν εχω βρει να σου πω την αληθεια.
Αλλα μην παρεις καινουριο,ειναι παρα πολλα τα λεφτα για τους καιρους που ζουμε. Υπαρχει ενα ασημι First Edition του '10 που γνωριζω τον ιδιοκτητη και ειναι στανταρ καλο.

Και εγω μεταχειρισμενο το πηρα,δεν εχουν θεμα τα japan...

spyrakos35
21/11/2013, 05:23
δεν εχουν θεμα τα japan...

Χμ...... θα σε απαντησω πιο αργα σημερα......:cry:

MikeG
21/11/2013, 09:46
Και εγω μεταχειρισμενο το πηρα,δεν εχουν θεμα τα japan...

Λεφτά υπάρχουν.




"καραμέλες"

Kostas2B
21/11/2013, 11:16
Λεφτά υπάρχουν.




"καραμέλες"

Σορρυ αλλα κάπου σε έχασα...

kapetan amerika
21/11/2013, 11:52
Μιας και εχω το Super Tenere,τι αλλο θα σου ελεγα να παρεις...? Ειναι παρα πολλα τα πλεονεκτηματα του,ακομα και σε συγκριση με το 1200 GS.

Μειονεκτηματα δεν εχω βρει να σου πω την αληθεια.
Αλλα μην παρεις καινουριο,ειναι παρα πολλα τα λεφτα για τους καιρους που ζουμε. Υπαρχει ενα ασημι First Edition του '10 που γνωριζω τον ιδιοκτητη και ειναι στανταρ καλο.

Και εγω μεταχειρισμενο το πηρα,δεν εχουν θεμα τα japan....


;)

Kostas2B
21/11/2013, 19:28
Κατσε να απλωσω ενα σεντονι τωρα που βρηκα το χρονο...

304000

Λοιποοοοον...καποια πραγματα για το Yamaha
Παρα πολυ ροπη,απο τις 2000 μεχρι τις 8000 σαλ εχει πανω απο 10kg. Ειδικα μετα τις 4500 ανεβαζει αρκετα δυνατα! Στο δρομο ειναι πολυ στιβαρο,τα κιλα του σε καμια περιπτωση δεν τα δειχνει. Το GS Adv που ειχα οδηγησει δεν μου ειχε δωσει την εντυπωση οτι ειναι τοσο στιβαρο στην εθνικη!
Το κεντρο βαρους του ειναι χαμηλα,εχει γινει πολυ καλη δουλεια σε αυτον τον τομεα και δε σε φοβιζει στις στροφες παρολο τον ογκο και τα 260 κιλα του. Φαντασου οτι εγω ακουμπησα τη δεξια μπιλια του μαρσπιε σε μια στροφη,μολις την πρωτη εβδομαδα που το ειχα.
Φορτωνεται οσο και τα αλλα,209 κιλα λεει το εργοστασιο,470 συνολο μηχανη,αναβατες,μπαγκαζια...

Η θεση οδηγησης ισως ειναι λιγο περιεργη,με τα χερια να ειναι πιο τεντωμενα απ'οτι πχ σε ενα GS,αλλα το προβλημα λυνεται με αποστατες τιμονιου 2mm απο Touratech με κοστος 48 ευρω...

Η ζελατινα εχει δυο θεσεις για το υψος,εμενα δε με καλυπτε ουτε η ψηλη θεση,αλλα δε με ενοιαζε...Παρολα αυτα αγορασα τη βαση της Touratech παλι,πιο πολυ ομως για το μπαρακι που εχει για το GPS...100 euros!

Καποια σχολια ειχαν ακουστει οτι ενοχλουσε ο τραχυς κινητηρας. Ουτε καν... Ισως να σε ενοχλησει (να μη σου αρεσει δηλαδη) στις χαμηλες ταχυτητες,αν εχουν συνηθισει τα αυτια σου να ακουνε Akrapovic,boxer ή LC8. Εμενα μου θυμιζε φορτηγο,το ελυσα και αυτο,εβαλα Leovince...!
Στην εθνικη ομως ταξιδευει και δεν ακουγεται τιποτα,λογω βεβαια και της μακριας τελικης σχεσης μεταδοσης. Πηγαινεις με 160 και δεν ακουγεται καν ο κινητηρας του,σε αντιθεση με ενα GS που ειναι κοντα στις 6000 σαλ και τριζει ολοκληρο.

Τα φρενα του ειναι παρα πολυ καλα,το συστημα της Yamaha ειναι πλεον πολυ εξελιγμενο και ουδεμια σχεση εχει με το ABS των TDM,Fazer κτλ. Το 2011 καπου ειχα διαβασει οτι ειναι το καλυτερο ABS που ειχε βγει μεχρι τοτε!

Ο αξονας ειναι υπερανω κριτικης,ουτε τζογους,ουτε προβληματα,δοκιμασμενος χρονια στο FJR και το VMax. Λενε βεβαια οτι το Triumph εχει τον καλυτερο αξονα της κατηγοριας! Δεν το αμφισβητω...

Οι αναρτησεις του ειναι πολυ καλες,λιγο σφιχτες βεβαια,αλλα ρυθμιζονται πληρως οποτε τις φερνεις στα μετρα σου.

Η καταναλωση ειναι πολυ ικανοποιητικη. Αναλογα βεβαια και το χερι αλλα πιστευω οτι πρεπει να εισαι πολυ καφρος για να δεις μεση πανω απο 6.5 !
Στο ταξιδι που εκανα τον Ιουνιο,2 ατομα και τερμα φορτωμενο εγραψε μεση 4.9,τηρωντας τα ορια ταχυτητας σε Ιταλια και Αυστρια...

Η αυτονομια του ειναι περιπου 320-350 χιλιομετρα με σβελτη οδηγηση,εγω εχω κανει 420,εξαντλωντας μεγαλο μερος της ρεζερβας! Εκει εχει ενα θεμα με τον δεικτη να δειχνει λιγο πολυ τα "δικα" του,με τις μεσαιες γραμμες να σβηνουν γρηγορα και την πρωτη και την τελευταια να κρατανε για χιλιομετρα. Ειδικα η τελευταια,μπορει να εισαι για ωρα εκει και να δειχνει μια γραμμη και να μπεις σε βενζιναδικο και να γεμισει με 13-14 λιτρα,που σημαινει οτι ειχες αλλα 5-6 λιτρα συν 4 της ρεζερβας! (ρεζερβουαρ 23 λιτρων)

Μειονεκτηματα? Ειλικρινα δεν ξερω να σου απαντησω...Δε θεωρω οτι υστερει καπου! Ισως τα γκαζια του που πλεον δεν ειναι ανταγωνιστικα,αφου ολα τα αλλα βγαζουν απο 125 μεχρι 150 ιππους! Περι ορεξεως βεβαια,οδηγωντας το δεν προκειται να σου λειψουν γκαζια παρα μονο αν κανεις κοντρες με τα υπολοιπα τερατα on off...

Συχνα πυκνα ψαχνω στο google και στο yamahasupertenere.com για τυχον προβληματα που να εχει βγαλει. Δεν εχω βρει κατι! Μονο κατι ελεγαν για τη βαση της ζελατινας που σε καποιους ειχε θεμα απο το εργοστασιο αλλα δεν εδωσα σημασια,σιγα τα αυγα...

Στην Αμερικη γινεται χαμος απο τις πωλησεις του,εδω δυστυχως (ή ευτυχως) δεν μπορεσε να γινει status symbol και δεν το αγορασαν.

Για το Triumph δεν γνωριζω τιποτα,περα του οτι ειναι το 3ο πιο γρηγορο της κατηγοριας μετα τα Multistrada και 1190,οτι εχει πολυ δελεαστικη τιμη με πληρες πακετο (14800 νομιζω) και οτι καιει τον αμπακο!

Αυτα...

Αντε καλοριζικο

304003