PDA

View Full Version : Προβλημα(-τάκι) με Bandit 1250 09



stojohn
15/11/2013, 15:08
Χαιρετώ,

λοιπόν μετά από 4 συνολικά χρόνια άλλαξα μπαταρία καθώς τα είχε ψιλοφτύσει. Γενικώς τα πρωινά δεν έπαιρνε και με μεγάλο ενθουσιασμό (εσβηνε τελείως το καντράν, έχανε την ώρα κλπ) και μια μέρα του Μάρτη του 13 που έβγαλε τον ψόφο του, μείναμε και επίσημα. Επειδή το έβλεπα οτι ψιλοβογκούσε γενικώς, του έβαλα YUASA Μπαταρία με λίγα cracking Amps παραπάνω από την προτεινόμενη (νομίζω 0.5 παραπάνω) αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς τον τύπο της μπαταρίας τώρα. Με το που την έβαλα, κόψανε τα κρύα, οπότε δεν είχαμε θέμα ολο το καλοκαίρι.

Γυρνώντας στο τώρα λοιπόν, και τώρα που άρχισε λιγο να δροσίζει, παρατηρώ την ίδια απροθυμία στην εκκίνηση. Εχω την αίσθηση οτι με ένα καλό κρύο το βράδυ και ειδικά αν έχει μείνει ακίνητη 1-2 μέρες, δε θα πάρουμε μπροστά.

Τι μπορεί να φταίει. Μέτρησα τάσεις, η μπαταρία βγάζει 12.5, όταν την φορτίζει βγάζει 13.5, με αρκετό γκάζι δεν παίζει πολύ, φτάνει μαξ 13.9

Καμιάν ιδέα? Θα το πάω σε ηλεκτρολόγο, αλλά το θέμα είναι τι μπορεί να φταίει?

dimzan
15/11/2013, 16:15
εμενα οι μετρησεις σωστες μου φαινονται. Κανε και μια μετρηση καθως μιζαρεις να δουμε ποσο πεφτει.

Dant3
15/11/2013, 16:52
12,5 στη μπαταρια μενα μου φαινονται λιγα...
σιγουρα ηταν yuasa αυτη που εβαλες?γιατι και εγω που ειχα βαλει περσι μια αγνωστη σε ενα χρονο με αφησε

Pan (dvs)
15/11/2013, 17:41
Στο bandit ειναι λογικες αυτες οι ενδειξεις.Δες λιγο (αν τα φωτα σου αναβουνε με την εκκινηση)μηπως κανενα καλωδιο βραχυκυκλωνει.Κουνα τα λιγο,αν βαριεσαι να βγαλεις τοα πλαστικα.

Ληστης
16/11/2013, 08:33
Μετρα με ενα πολυμετρο αν εχεις διαρροη ρευματος.

simeon
16/11/2013, 09:25
μήπως έχει σχέση με την ανάκληση που είχε γίνει??

http://www.e-go.gr/wmotors/articles.asp?catid=15695&subid=2&pubid=6816003

Την ανάκληση 2.561 μοτοσυκλετών της Suzuki ανακοίνωσε η Γενική Γραμματεία Καταναλωτή.
Η ανάκληση αφορά τα μοντέλα DL 1000(K8), GSF 1250S (AK8), GSF 1250S (AK9), GSF 650S (K8), GSF 650S (AK8), GSF 650S (AL0), GSR 600 (AK7), GSR 600 (AK8), GSX 1300BK (K8), GSX 1300 BK (AK8), GSX 1300R (K8), GSX 1300R (K9), GSX-R 600 (K8), GSX-R 600 (K9), GSX-R 750 (K9), SFV 650 (K9), VL 800 (K8) και GSX 650F.
Αιτία για την ανάκληση αποτελεί η ανεπαρκής μόνωση που υπάρχει μεταξύ του κυρίως σώματος του ανορθωτή και της θήκης του. Από αυτή μπορεί να προκληθεί αύξηση της θερμότητας, με αποτέλεσμα την αστοχία λειτουργίας του κεντρικού κυκλώματος του ανορθωτή και την ανεπαρκή φόρτιση της μπαταρίας. Σε εξαιρετικά ακραίες περιπτώσεις, μπορεί να προκληθεί σβήσιμο ή αδυναμία εκκίνησης του κινητήρα.
Μέχρι στιγμής δεν έχει αναφερθεί καμία περίπτωση ατυχήματος, που να σχετίζεται με το συγκεκριμένο θέμα.
Οι ιδιοκτήτες των ανωτέρω μοτοσυκλετών θα ενημερωθούν εγγράφως μέσω συστημένης επιστολής, ώστε να προσέλθουν στο δίκτυο Εξουσιοδοτημένων Επισκευαστών μοτοσυκλετών Suzuki σε όλη την Ελλάδα, για να γίνουν οι απαραίτητες εργασίες στο όχημά τους, χωρίς καμία οικονομική επιβάρυνση.
Για περισσότερες πληροφορίες ή διευκρινήσεις οι καταναλωτές παρακαλούνται όπως επικοινωνήσουν τηλεφωνικά με την 24ωρη γραμμή Εξυπηρέτησης Πελατών της εταιρείας ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ A.Ε.Β.E. στο τηλέφωνο 210-9988168.

stojohn
18/11/2013, 12:02
Αρχικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Και όπως προέβλεψα σήμερα έμεινα...

Νέο δεδομένο οτι με ρεύμα από έξω πήρε μια χαρά. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να δώ περισσότερα καθώς έβαλα μπροστά σε έναν ηλεκτρολόγο αυτοκινήτων (ο οποίος μου είπε οτι το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σου αλλάξω μπαταρία) αλλά έφυγα για τη δουλειά. Σήμερα θα το πάω σε ένα μοτοσυκλετων.

Προφανώς η μπαταρία δεν δίνει τα crack amps όταν χρειάζονται (τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ) το θέμα είναι α) αν δεν φορτίζει από ανορθωτή (αν και τα σχεδόν 14 V από τον ανορθωτή μια χαρά με φαίνονται), β) έχει κάποιο πρόβλημα η μίζα και δεν γυρνάει εύκολα, γ) έχω κάπου διαρροή ρευματος (αλήθεια Ληστή, για δώσε Hint Πως να μετρήσω διαρροή και προς τα που)

Όσο κούνησα την Παρασκευή τα καλώδια, δεν είδα κάτι ιδιαίτερο πάντως...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!

Dant3
18/11/2013, 12:51
Κατα 90% ειναι η μπαταρια
Πριν κατι μηνες ειχα και εγω το θεμα και ηταν η μπαταρια.
Μη το ταλαιπωρεις κιολας με φτυσμενη μπαταρια μη παρεις και τιποτα στο χερι

Pan (dvs)
18/11/2013, 13:54
Μετρα την μπαταρια σου στις 4000 στροφες.Μετα βγαλε την φυσα απο τα φωτα και ξαναμετρα.Επισης δες αν ο ανορθωτης σου ζεσταινετε.

Τα μαστορια του φορουμ θα βοηθησουνε την κατασταση ,η θα αφησουνε εμας τους Αρασιτεχνες να ταλαιπωρουμε το Νεο μελος:)

Dant3
18/11/2013, 14:19
Οπως ειπα με φτυσμενη μπαταρια δε μπορεις να τσεκαρεις τιποτα
Και εγω το εψαχνα γιατι δε φορτιζει γιατι το ενα γιατι το αλλο α τα φτυσαν τα ηλεκτρικα,39Ε μπαταρια και ολα ρολοι

Ληστης
19/11/2013, 06:35
Αρχικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις...



γ) έχω κάπου διαρροή ρευματος (αλήθεια Ληστή, για δώσε Hint Πως να μετρήσω διαρροή και προς τα που)


Με ενα πολυμετρο.Λυνεις τον θετικο πολο της μπαταριας και παρεμβαλεις μεταξυ μπαταριας και καλωδιου το πολυμετρο(στη θεση για μετρηση μιλιαμπερ).
Οταν ειναι κλειστος ο διακοπτης δεν πρεπει να εχεις ενδειξη η να ειναι πολυ μικρη 1-3 μιλιαμπερ.

TONYBANDIT
19/11/2013, 14:20
αλλαξα μπαταρια στα 3 χρονια με την γνησια.κανει 80 ευρω και ειναι η μονη γνησια japan.τον τελευταιο χρονο που δεν την κυκλοφορω συχνα και την εχω εξω στην αυλη πηρα εναν ηλιακο συντηρητη της oxford τον συνδεσα και ξενοιασα.

TONYBANDIT
19/11/2013, 14:24
αα ξεχασα με πληρως φορτισμενη μπαταρια πρεπει να φορτιζει με φωτα ρελαντι 13, 5 με 14v και στις 4000 14, 5v με τον νεο ανορθωτη που αλλαξα στην εγγυηση παντα