PDA

View Full Version : Μικροτερη σωματικη καταπονηση κατα την οδηγηση.



Pan (dvs)
15/11/2013, 17:58
Αν χωρισουμε τις μοτοσυκλετες σε τρεις κυριες κατηγοριες ,(οn-off,s.touring,s.sport) σε ποιας κατηγοριας τη σελα, δεχετε μικροτερη καταπονηση το σωμα μας?

Υπαρχουνε μυστικα που μπορουνε να κανουνε πιο ξεκουραστη την οδηγηση μας?

SHOOTER045
15/11/2013, 18:47
1)Αν χωρισουμε τις μοτοσυκλετες σε τρεις κυριες κατηγοριες ,(οn-off,s.touring,s.sport) σε ποιας κατηγοριας τη σελα, δεχετε μικροτερη καταπονηση το σωμα μας?
σε αυτη που δινει στο σωμα
οτι ποιο κοντινο στην φυσικη του θεση-σταση δλδ σε ενα ον-οφ
2)Υπαρχουνε μυστικα που μπορουνε να κανουνε πιο ξεκουραστη την οδηγηση μας?
ο καλος υπνος...
η καλη λειτουργικη κατασταση της καλης μας
η παρεα
ο συνοδηγος

AUFGEBRACHT
15/11/2013, 18:47
Υπαρχουνε μυστικα που μπορουνε να κανουνε πιο ξεκουραστη την οδηγηση μας?

Η απάντηση είναι μια καλή σέλα και δεν είναι μυστικό... Καβάλησε π.χ. μια F650GS μονοκύλινδρη και μια F650GS δικύλινδρη για 2 ωρίτσες και θα καταλάβεις τι εννοώ.

Pan (dvs)
15/11/2013, 18:57
Σε ποιας κατηγοριας τη σελα, δεχετε μικροτερη καταπονηση το σωμα μας?

AUFGEBRACHT
15/11/2013, 18:59
Σε ποιας κατηγοριας τη σελα, δεχετε μικροτερη καταπονηση το σωμα μας?

Αυτή η ερώτηση προϋποθέτει φαντάζομαι να έχεις οδηγήσει και τις τρεις κατηγορίες.

Pan (dvs)
15/11/2013, 19:05
Αυτή η ερώτηση προϋποθέτει φαντάζομαι να έχεις οδηγήσει και τις τρεις κατηγορίες.

Γι'αυτο εθεσα στο moto.gr την ερωτηση.Υπαρχουνε ατομα που εχουνε κανει και στις τρεις κατηγοριες.

Εγω θεωρουσα μεχρι προσφατα τα οn-off πιο ξεκουραστα.Τωρα ειμαι διχασμενος.SS οδηγησα οχι ομως αρκετα για να βγαλω σιγουρο συμπερασμα.Απο αυτο το λιγο ομως ,νομιζω οτι εχουνε την πιο κουραστικη θεση οδηγησης.

SHOOTER045
2)Υπαρχουνε μυστικα που μπορουνε να κανουνε πιο ξεκουραστη την οδηγηση μας?
ο καλος υπνος...
η καλη λειτουργικη κατασταση της καλης μας
η παρεα
ο συνοδηγος

Δεν αναφερομαι στα αυτονοητα.Εννοω αν υπαρχει σωστος και λαθος τροπος να κατσεις στη σελα,η κατι τετοιο.

zannisvel
15/11/2013, 19:37
Ειχα στη κατοχη μου τα εξης:

2006 Ducati Multistrada 620

2007 Yamaha R6

2007 Kawasaki Z1000

2002 Yamaha XT600

Λοιπον το πιο κουραστικα ηταν το R6. Εκανα πολλα χιλιομετρα το ειχα παραγγειλει πριν ακομα ερθει στις αντιπροσωπειες και πραγματικα μου αρεσε τοσο πολυ και μου εδινε τετοια ικανοποιηση που αργησα πολυ να καταλαβω ποσο κουραστικη θεση οδηδησης εχει. Τα γονατα πολυ λυγισμενα και προς τα πισω και γενικα σκυφτος. Στα 10 λεπτα δεν το καταλαβαινεις αλλα οταν κανεις ενα δυοωρο και μετα κατεβεις εκει καταλαβαινεις τον πονο. Ασε που μετα δεν θελεις να το καβαλησεις για καμια βδομαδα. Ξαναλεω οτι αυτο το καταλαβα 4-5 μηνες αφου το ειχα στη κατοχη μου.

Παμε Multistrada, πολυ ξεκουραστη θεση οδηγησης.Ειχα βαλει και sargent σελα και ηταν μια χαρα. Αλλα εδω να πω οτι οι κραδασμοι του δεν ανεχωντουσαν με τιποτα. Δεν ειναι οι κραδασμοι του μονοκυλινδρου ειναι οι αλλοι οι μικροτερης συχνοτητας που σου μουδιαζουν κωλο μηρους και δαχτυλα. Ειχα κανει τα παντα για να τους διωξω αλλα τιποτα. Ο μονος τροπος που βρηκα ηταν να το δωσω γιατι ειχα 5-6 σφραγισματακια και μου αρεσαν εκει που ηταν, ασε που φοβαμαι και τον οδοντιατρο.

Ζ1000 τωρα, πειτε με τρελο, πειτε με ανιδεο, πειτε με οπως θελετε αλλα ηταν το πιο ανετο μηχανακι ever. Oρθια θεση τα γονατα ηταν εκει που πρεπει, τουλαχιστον για μενα, παταγα καλα κατω. Το μονο κακο ηταν η απουσια μιας αξιοπρεπους και ανατιμικης σελας, οταν την εβαλα και αυτη πειγαινα ανετα 2-3 ωρες non-stop. Κραδασμοι μηδεν και γενικα ποτε δεν κατεβηκα βλασφημωντας και πιασμενος και αν και δεν εκανα δρομολογια.

Για το ΧΤ δε μπορω να πω τιποτα ακομα. Το θεωρω ενα απλο και τιμιο μηχανακι. Η θεση του ειναι πολυ ανετη με λιγο σκληρη σελα. Οι κραδασμοι του εντονοι αλλα χωρις να με μουδιαζου. Η χρηση που του κανω δεν εχει σχεση με τη χρηση που εκανα στις αλλες. Εδω να πω ομως οτι πραγματικα το αγαπω γιατι δε βριζω την τυχη μου μεσα απο ενα κουτι σταματημενος στη κινηση που εφυγα απτην Αμερικη.

Οσα ειπα ειναι απο προσωπικη εμπειρια και συμφωνα με τα δικα μου γουστα, σωμα, και θελω.

:beer:

tai
15/11/2013, 19:41
Σε ποιας κατηγοριας τη σελα, δεχετε μικροτερη καταπονηση το σωμα μας?
σε οποια η μέση ειναι πιο λυγισμένη και δεν δέχεται το βροντηγμα της λακκούβας απ ευθείας.
εξηγώ
στην όρθια θέση οταν έχουμε ενα τράνταγμα το νιώθουμε στην μέση
στην σκυφτή θέση το τράνταγμα το αποσβένουν εν είδη ανάρτησης τα ποδιά.


εαν όμως στην σκυφτή θέση είμαστε σταματημένου οι καρποί και οι ώμοι θα καταστραφουν:lol:

irinia
15/11/2013, 20:01
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.............




Πού δέ θά μπορούσε νά έχει ποτέ ΜΙΑ μόνο άπάντηση.
Πολλοί παράμετροι,πολλά έρωτηματικά,πολλές έπί μέρους άπαντήσεις.
Ή έρώτηση σου είναι πολύ γενική καί δέν ύπάρχουν σαφείς άπαντήσεις.
Άν θά μπορούσαμε νά πούμε σέ ποιά μοτό έπάνω γιά παράδειγμα νοιώσαμε
πιό καταπονημένοι μετά άπό μιά ώρα όδήγησης..??
Καί πάλι ύπάρχουν πολλές άπαντήσεις πού έχουν νά κάνουν μέ τό είδος
τής διαδρομής,τήν ταχύτητα κ.λ.π....κ.λ.π...καί όχι μόνο μέ τό είδος τής μοτό.
Θά μπορούσατε νά φανταστείτε γιά παράδειγμα ότι άν κάποιος έχει ένα πρόβλημα
στόν 4ο-5ο όσφυικό ,,μιά δισκοπάθεια πώς μιά ώρα όδήγησης θά ήταν πιό έπίπονη
έπάνω σέ ένα on-off άπ'ότι σέ ένα σπόρτ τούριγκ..??
Καί όμως οί κραδασμοί πού τρώει ή ΟΡΘΙΑ σπονδυλική στήλη σέ ένα on-off είναι πολύ χειρότερη
άπό τήν πολεμική θέση πού παίρνει τό σώμα σέ ένα blackbird γιά παράδειγμα..!!
Έκεί άντιλαμβάνεται κάποιος καί τήν καταπόνηση όταν έχει κάποια εύαισθησία.
Άν ό ίδιος έπαιρνε ένα σκούτερ όπου ή γωνία τής σπονδυλικής στήλης θά ήταν άμβλεία λόγω καί
τής θέσης τών ποδιών στό πάτωμα σέ ένα τέταρτο θά πονούσε άσχημα
Βέβαια στό σπόρτ τούριγκ άν πέσουν τά χιλιόμετρα θά έχεις πρόβλημα σέ ώμους καί καρπούς,
γιαυτό λέω..........ή έρώτηση αύτή πού έκανες
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ....!!!

akis_trevor
15/11/2013, 20:05
οπως ειπωθηκε ειναι υποκειμενικο.εγω που εχω μια ελαφρια καμψη του κορμου προς τα εμπρος βολευομαι περισσοτερο σε τουριστικα στριτ μηχανακια.δηλαδη εχω κανει μια αποσταση πατρα αιγιο με το βερσυς του αδερφου μου και νομιζα οτι οδηγαγα κανα 2 ωρο.ειναι τι βολευει τον καθενα,αν εχει καποιο ορθοπεδικο θεμα,αν ανεχεται τους κραδασμους κλπ κλπ

gsman
15/11/2013, 23:30
Συμφωνω και γω με τα παραπάνω.
Για μενα προσωπικα τα On off εχουν την πιο κουραστικη θεση. Θελω το σωμα να εχει ελαφρυα κλιση προς τα μπροστα και τα γονατα οχι πολυ λυγισμενα.

daz
16/11/2013, 04:25
Τα touring, fjr και η παρέα του.
Όλα καταπονούν το σώμα μας σε κάποια σημεία. Τα touring το κάνουν λιγότερο απ' όλα. Ελαφρώς σκυφτή θέση ώστε να μην την ακούει μέση. Η αντίσταση του αέρα στους ώμους μειώνει την μικρή πίεση που δέχονται οι καρποί. Δεν χρειάζεται να καμπουριάζει κάποιος για να προστατευθεί απ' τον αέρα. Τα πόδια είναι σε πιο ένετη θέση και δεν χρειάζεται τόση πίεση στους προσαγωγούς ούτε λόγο του αέρα ούτε όταν θέλουμε να κρατηθούμε στην μηχανή.
Μικρότερη πίεση στον αυχένα λόγο ζελατίνας, και θέσης οδηγησης.

SHOOTER045
16/11/2013, 08:05
Γι'αυτο εθεσα στο moto.gr την ερωτηση.Υπαρχουνε ατομα που εχουνε κανει και στις τρεις κατηγοριες.

Εγω θεωρουσα μεχρι προσφατα τα οn-off πιο ξεκουραστα.Τωρα ειμαι διχασμενος.SS οδηγησα οχι ομως αρκετα για να βγαλω σιγουρο συμπερασμα.Απο αυτο το λιγο ομως ,νομιζω οτι εχουνε την πιο κουραστικη θεση οδηγησης.

SHOOTER045
2)Υπαρχουνε μυστικα που μπορουνε να κανουνε πιο ξεκουραστη την οδηγηση μας?
ο καλος υπνος...
η καλη λειτουργικη κατασταση της καλης μας
η παρεα
ο συνοδηγος

Δεν αναφερομαι στα αυτονοητα.Εννοω αν υπαρχει σωστος και λαθος τροπος να κατσεις στη σελα,η κατι τετοιο.

αυτονοητα η οχι
καποιοι μπορει να τα αγνοουν
φανταζομαι οτι τα sport-touring ειναι σε αλλο επιπεδο και μια κατηγορια μονα τους
αλλα δεν εχω οδηγησει για να εκφερω γνωμη

bros400pgm
16/11/2013, 08:20
Ειναι γεγονος, οτι με τα ss δεν παινετε η μεση κ ο κωλος, αλλα ολα τα αλλα:lol:
Παντως, ιδιο μηχανακι (aprilia caponord) με 2 διαφορετικες σελες (η μια απο το απλο caponord, η αλλη απο το RALLY RAID) η ανεση που ειχε η 2η ηταν απλα απιστευτη, ειδικα για τα μαλακα μορια και τη μεση.

spyro
16/11/2013, 08:22
το fjr και η παρέα του είναι όντως πιο ξεκούραστα όπως λεει ο σουπιάς αλλά οχι για όλες τις περιπτώσεις.

σε ταξίδι με Κ-1200 στην εθνική ήταν σκέτη απόλαυση για πολλες ώρες. ακλόνητο, τρέλη αεροδυναμική, ωραία θέση οδήγησης, μάζευες χλμ για πλάκα

με το που μπήκε σε επαρχιακά ήταν σκέτο μαρτύριο μέσα στα πρώτα λεπτά, βαρύ, σκληρό, κατηφορικό, μόνο αν πήγαινες ένα κλικ πιο κάτω σε ρυθμο παλευόταν

each to his own

spyrakos35
16/11/2013, 08:51
FJR vs vstrom 1000

Το φουζουρου μακραν πιο ανετο σε ολες τις περιπτωσεις σε ολες τις περιπτωσεις και καταστασεις....

SHOOTER045
16/11/2013, 09:20
ναι φανταζομαι οτι μηχανακια του στυλ fjr-bmw k-gt,honda goldwing
και πολλα αλλα ειναι αυτο ακριβως που ρωτησες ξεκουρσατ,με προστασια απο τον αερα κλπ κλπ

Pan (dvs)
16/11/2013, 09:36
Τα touring, fjr και η παρέα του.
Όλα καταπονούν το σώμα μας σε κάποια σημεία. Τα touring το κάνουν λιγότερο απ' όλα. Ελαφρώς σκυφτή θέση ώστε να μην την ακούει μέση. Η αντίσταση του αέρα στους ώμους μειώνει την μικρή πίεση που δέχονται οι καρποί. Δεν χρειάζεται να καμπουριάζει κάποιος για να προστατευθεί απ' τον αέρα. Τα πόδια είναι σε πιο ένετη θέση και δεν χρειάζεται τόση πίεση στους προσαγωγούς ούτε λόγο του αέρα ούτε όταν θέλουμε να κρατηθούμε στην μηχανή.
Μικρότερη πίεση στον αυχένα λόγο ζελατίνας, και θέσης οδηγησης.

Μαλλον κατι τετοιο ισχυει.
Ανοιξα το θεμα γιατι ακουγεται οτι η ορθια θεση των on-off ειναι η καλυτερη.Τα τελευταια χρονια ειχα on-off και πιστευα και εγω το ιδιο.
Πηγαινοντας στην κατηγορια touring (ημουν και παλαιοτερα σε αυτη την κατηγορια) στην αρχη νομισα οτι εκανα λαλακια.Πολυ συντομα ομως συνηθισα τη νεα θεση οδηγησης και τωρα μου φαινεται μακραν καλυτερη και πιο ξεκουραστη.Ασε που ηρεμησε εκτος απο τη μεση και ο αυχενας μου.

SHOOTER045
16/11/2013, 23:08
Μαλλον κατι τετοιο ισχυει.
Ανοιξα το θεμα γιατι ακουγεται οτι η ορθια θεση των on-off ειναι η καλυτερη.Τα τελευταια χρονια ειχα on-off και πιστευα και εγω το ιδιο.
Πηγαινοντας στην κατηγορια touring (ημουν και παλαιοτερα σε αυτη την κατηγορια) στην αρχη νομισα οτι εκανα λαλακια.Πολυ συντομα ομως συνηθισα τη νεα θεση οδηγησης και τωρα μου φαινεται μακραν καλυτερη και πιο ξεκουραστη.Ασε που ηρεμησε εκτος απο τη μεση και ο αυχενας μου.

θα ψηλωσες μαλλον και σε χτυπαγε ο αερας.......

irinia
17/11/2013, 05:40
FJR vs vstrom 1000

Το φουζουρου μακραν πιο ανετο σε ολες τις περιπτωσεις σε ολες τις περιπτωσεις και καταστασεις....




H AΓΑΠΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΜΕΝΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΕ ΟΔΗΓΕΙ..............





Σέ λάθος συμπεράσματα.............
Άν γιά παράδειγμα άνεβείς Πήλιο μέ δευτέρες καί τρίτες θά δείς ότι τό κάθε fjr
μέ τά 270 κιλά του καί τήν έλαφρώς σκυφτή θέση όδήγησης είναι ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΥΡΣΟΥΜΙ
όταν παράλληλα προσπαθείς νά θαυμάσεις τή φύση...!!!
ΟΧΙ ΛΟΙΠΟΝ καί σέ κάθε περίπτωση .........
Όταν τά χιλιόμετρα πέφτουν κάτω άπό τά 100 τά fjr βαραίνουν καί όταν πάνε κάτω
άπό 80 γίνονται χειρότερα ,κι άν πιάσεις τά 60-50-40 έχεις μιά ΜΑΟΥΝΑ...!!!
Ένώ μέ ένα τρανσάλπ έκεί πετάς..........νά μή γράψω πάλι βεστρόμ καί σέ πληγώσω.
Άν δέ σκεφτείς τήν ποιότητα τών Έλληνικών δρόμων ,είδικά τών έπαρχιακών,
θά πρέπει νά καταλήξεις στό συμπέρασμα πώς ταξιδεύεις πιό ξεκούραστα καί μέ λιγότερη
καταπόνηση μέ σπόρτ τούριγκ........
ΜΟΝΟ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΜΕΝΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ.

irinia
17/11/2013, 05:58
ναι φανταζομαι οτι μηχανακια του στυλ fjr-bmw k-gt,honda goldwing
και πολλα αλλα ειναι αυτο ακριβως που ρωτησες ξεκουρσατ,με προστασια απο τον αερα κλπ κλπ







ΘΑ ΣΕ ΔΙΟΡΘΩΣΩ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ...............









Ή goldwing πού άνέφερες ,όπως καί τό paneuropean,ίσως καί κάποια άλλα μηχανάκια
άποτελούν μιά δική τους κατηγορία όπου ναί μέν ύπάρχουν οί άνέσεις τών σπόρτ τούριγκ
παράλληλα όμως ή θέση όδήγησης τους είναι σάν αύτή τών on-off, βέβαια μέ τεράστιες σέλλες
πού κάνουν τήν βόλτα πολύ πιό εύχάριστη άπό ένα on-off,έκεί όμως έχουμε
goldwing 450 κιλά,paneuropean 300+, όπότε έχουμε άλλα θέματα.
Ίσως τό paneuropean νά είναι ή ίδανικότερη μοτό στήν έρώτηση τού φίλου μας,ίσως νά είναι
ή καλύτερη άπάντηση,μιά όμως καί έτυχε νά έχω κάποτε στά χεράκια μου θά πώ γιά
τήν συγκεκριμμένη μοτό ότι ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΤΟ...!!
Ένα τραίνο είναι,καί φυσικό είναι όταν ψάχνεις κάτι τέτοιο, μέσα στήν ύπερβολή νά χάνεις
ότι ώραίο καί συναρπαστικό σού χαρίζει ή όδήγηση μιάς μοτό....!!!

alex14
17/11/2013, 06:17
Πιστευω οτι τα καλυτερα ειναι τα touring - ελαφρως σκυφτη θεση για να μην την ακουει η μεση. (fjr, cbf, bandit ktl)

Ειχα ενα σκουτερ burgman 200. Οταν εβλεπες την σελαρα και την θεση οδηγησης νομιζες οτι μπορεις να οδηγεις μερες.
Και ομως το εδωσα γιατι μετα απο 15-20 λεπτα οδηγησης ειχα τρομερους πονους σε πλατη και στα ποδια πισω απο τα γονατα
σε σημειο να θελω φυσικοθεραπεια. Τοσο χαλια.

spyrakos35
17/11/2013, 07:02
Ρε Τερενς......

Ασε με να εχω αποψη για τον κωλο ΜΟΥ......:D

Και ναι το φουζουρου το εχω αγαπησει οσο κανενα..... κατι πρεπει να λεει αυτο.....

astrahan
17/11/2013, 07:15
σε οποια η μέση ειναι πιο λυγισμένη και δεν δέχεται το βροντηγμα της λακκούβας απ ευθείας.
εξηγώ
στην όρθια θέση οταν έχουμε ενα τράνταγμα το νιώθουμε στην μέση
στην σκυφτή θέση το τράνταγμα το αποσβένουν εν είδη ανάρτησης τα ποδιά.


εαν όμως στην σκυφτή θέση είμαστε σταματημένου οι καρποί και οι ώμοι θα καταστραφουν:lol:Εγκρίνω κι επαυξάνω!Με πενιχρή εμπειρία στις μοτό,(με vfr800 τώρα,και bandit 650s τα προηγούμενα χρόνια),κατέληξα στο συμπέρασμα ότι η sport-touring θέση οδήγησης,(με παραλλαγές από μοντέλο σε μοντέλο φυσικά),είναι η κοντινότερη στα ανατομικά και ορθοπεδικά πρότυπα.(Θεωρώντας το bandit όρθιο λόγω τιμονιού).Προϋποθέτει όμως μία ''συμμετοχή'' του αναβάτη στο όλο σύνολο αναβάτης-μοτοσυκλέτα,με άλλα λόγια σφίγγεις γόνατα στο ρεζερβουάρ κι ''ελαφραίνουν'' οι καρποί,άρα μία στοχειώδης ενδυνάμωση των προσαγωγών είναι απαραίτητη,αλλιώς θα κάθεσαι σαν... τσουβάλι και θα ταλαιπωρείσαι!

Pan (dvs)
17/11/2013, 08:30
Η αληθεια ειναι οτι οσο περνανε τα χρονια ριχνω λιγο μποι.:D

devil's animal
17/11/2013, 08:44
sport touring.-
cbr1100xx, hayabusa, vfr, fazer, fjr, κλπ..κλπ...

για τους λογους που αναφερθηκαν παραπανω...σκυφτη θεση οδηγησης για να μην την ακουει η μεση απο τους κραδασμους και λειτουργει σαν "2η αναρτηση" (οπως στα on-offf) αλλα οχι πολεμικη (οπως των ss) που σε χαμηλες ταχυτητες αναγκαστικα οδηγεις πιο ορθιος και οχι τοσο "ταμπουρωμενος" με αποτελεσμα να μην μπορεις να στηριχτεις στους προσαγωγους και να την ακουνε οι καρποι...

αυτο που ειπε ο terens για δυσκολια οδηγησης οσο ανεβαινουν τα κιλα και μειωνονται τα χλμ, δεν θα συμφωνησω...
ακομα και στην πολη μπορεις να τα οδηγησεις, αρκει να υπαρχει ροη και να μην χρειαστεις να κανεις μανουβρα σταματημενος...


αν φυσικα ειναι καποιος γυμνασμενος και με ενα ss μπορει να κανει τα παντα ανετοτατα, αρκει να ειναι συνεχως στην θεση που του επιβαλλει το μοτο...οχι στα 50χλμ/ωρα να ειναι κονιορδος σαν να εχει καταπιει κανενα αγγουρι...να ειναι σκυφτος οπως πρεπει...αστειο θεαμα για μεσα στην πολη π.χ. πηγαινοντας με αυτες τις ταχυτητες αλλα μονο ετσι δεν θα πιαστει...:sweat:

daz
17/11/2013, 10:10
Ας μην μπερδέυουμε την άνεση και την ευκολία χειρισμού με την σωματική καταπόνηση. Λίγο πολύ αυτά αυτά είναι αλληλένδετα μεταξύ τους αλλά δεν αποτελούν τον κανόνα.

menelaos46
17/11/2013, 14:23
Άμα μεγαλώσει ο άνθρωπος... :( :( :(

irinia
17/11/2013, 21:12
Ρε Τερενς......

Ασε με να εχω αποψη για τον κωλο ΜΟΥ......:D

Και ναι το φουζουρου το εχω αγαπησει οσο κανενα..... κατι πρεπει να λεει αυτο.....



ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ..........ΟΜΩΣ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ




Δέν είναι ό δικός σου .......ΚΩΛΟΣ
Προσωπικά άν είχα τέτοια σχέση πού λές μέ μία μοτό
δέν θά τήν έδινα ΠΟΤΕ....!!
τό ότι τό έχεις άγαπήσει όσο κανένα ...........καί τό έχεις δώσει
ΝΑΙ όντως κάτι λέει.........ΤΙ ΟΜΩΣ..??

Bowleno
18/11/2013, 08:43
ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ..........ΟΜΩΣ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ


τό ότι τό έχεις άγαπήσει όσο κανένα ...........καί τό έχεις δώσει
ΝΑΙ όντως κάτι λέει.........ΤΙ ΟΜΩΣ..??


Ότι αγαπάει περισσότερο τον ποπουδάκο του, ίσως; :D

MG-KTiNoS
18/11/2013, 08:54
Αν χωρισουμε τις μοτοσυκλετες σε τρεις κυριες κατηγοριες ,(οn-off,s.touring,s.sport) σε ποιας κατηγοριας τη σελα, δεχετε μικροτερη καταπονηση το σωμα μας?

Υπαρχουνε μυστικα που μπορουνε να κανουνε πιο ξεκουραστη την οδηγηση μας?

Οι πιο ξεκούραστες μοτοσυκλέτες είναι οι τουρισμού (αν κάνεις τουρισμό me αυτές)
Γενική χρήση ον οφ

Άμα εισαι χοντρός την έβαψες !

Sapadak
18/11/2013, 08:55
Σε ποιας κατηγοριας τη σελα, δεχετε μικροτερη καταπονηση το σωμα μας?

Οταν λες σώμα? Χέρια?Μεση?Πόδια?

TROOPER
18/11/2013, 09:53
μαλλον (αν καταλαβα καλα) η ερωτηση ειναι ποιου τυπου μοτοσυκλετα εχει την πιο εργονομικη θεση οδηγησης.

σε αυτη την ερωτηση η απαντηση ειναι τα sport touring.ιδανικες γωνιες στις αρθρωσεις, ιδανικη φορτιση σε χερια

υ.γ.: δεν μιλαω με βαση την εμπειρια αλλα με βαση την επιστημη της εργονομιας (και φυσικα μιλαω με βαση τον γενικο κανονα. προφανως αν ο αλλος ειναι υπερβαρος, ημιπληγικος κλπ κλπ η απαντηση θα ειναι διαφορετικη οποτε μην πιασουμε κατα περιπτωση αναβατες).

:wave2:

spyrakos35
18/11/2013, 10:04
Οι πιο ξεκούραστες μοτοσυκλέτες είναι οι τουρισμού (αν κάνεις τουρισμό me αυτές)
Γενική χρήση ον οφ

Άμα εισαι χοντρός την έβαψες !

γι αυτό προσπαθώ να τους βάλω στον ίσιο δρόμο στις εκδρομές μου αλλά πού αυτοι.......

:lol:

SHOOTER045
18/11/2013, 10:36
γι αυτό προσπαθώ να τους βάλω στον ίσιο δρόμο στις εκδρομές μου αλλά πού αυτοι.......

:lol:

κοιτα αν μου χαρισεις το fjr σου,η το αναλογο ποσο για την αγορα της
ΘΑ ΓΙΝΩ Ο Ο ΠΟΙΟ ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΜΕ FJR....:D

spyrakos35
18/11/2013, 10:38
κοιτα αν μου χαρισεις το fjr σου,η το αναλογο ποσο για την αγορα της
ΘΑ ΓΙΝΩ Ο Ο ΠΟΙΟ ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΜΕ FJR....:D


να πας στην ελβετία οπου οι μπάτσοι οδηγούν fjr και να αφήσεις τις μ@λ@κίες...... :p

SHOOTER045
18/11/2013, 11:04
αχαχαχαχα να ρε :moutza::moutza::moutza:
καλα το τι οδηγανε οι ενστολοι μοτοσυκλετιστες ανα τον κοσμο ασε(θα φτιαξω σχετικο θεμα καποτε)
τον μισθο τους να ειχα....
πριν λιγο καιρο ουγγαρεζος συναδελφος ειχε ερθει ταξιδι ελλαδα,και μας συναντησε εδεσσα,αφου ανταλλαξαμε σηματα βγηκε φωτο,στο ΤΑ μου κλπ,μου ειπε οτι καβαλουσε bmw K??
μας ειπε οτι ο μισθος του ειναι 430ευρο!!!!!
το ψωμι εχει 10 λεπτα,η βενζινη 50,η θερμανση ηταν σχεδον δωρεαν-στις μεγαλες πολεις και πολλα πολλα τετοια

Pan (dvs)
18/11/2013, 13:01
Οταν λες σώμα? Χέρια?Μεση?Πόδια?



TROOPERμαλλον (αν καταλαβα καλα) η ερωτηση ειναι ποιου τυπου μοτοσυκλετα εχει την πιο εργονομικη θεση οδηγησης.

Aυτο που λεει ο TROOPER:)

daz
18/11/2013, 16:40
TROOPERμαλλον (αν καταλαβα καλα) η ερωτηση ειναι ποιου τυπου μοτοσυκλετα εχει την πιο εργονομικη θεση οδηγησης.

Aυτο που λεει ο TROOPER:)


Αν είναι έτσι..

Τα σκούτερ.

Μπορείς να οδηγείς σταυροπόδι, μπορείς να καβαλάς ακόμα και αν φοράς μίνι, δεν βρέχονται τα πόδια σου κ.α.

daz
18/11/2013, 16:52
Για να τα ξεχωρίσουμε λίγο..

Άλλο εργονομία άλλο άνεση άλλο καταπόνηση. Συσχετισμοί υπάρχουν αλλά δεν είναι το ίδιο.

Τα on-off είναι άνετα αλλά καταπονούν την μέση.

Αυτά που έχουν σωστή εργονομία θα βολέψουν περισσότερους αναβάτες αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και άνετα ή ότι δεν καταπονούν το σώμα.

devil's animal
18/11/2013, 16:54
Αυτά που έχουν σωστή εργονομία θα βολέψουν περισσότερους αναβάτες αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και άνετα ή ότι δεν καταπονούν το σώμα.

για εξηγησε το λιγο αυτο...

GKN
18/11/2013, 17:17
Οι πιο ξεκούραστες μοτοσυκλέτες είναι οι τουρισμού (αν κάνεις τουρισμό me αυτές)
Γενική χρήση ον οφ

Άμα εισαι χοντρός την έβαψες !

+1 ;)

taisteal
18/11/2013, 18:10
τα σκουτερ ειναι κουραστικα...και τα μεγαλα εννοω,στο ταξιδι..

irinia
18/11/2013, 18:37
TEΛΙΚΑ ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ...............



Γιά σοβαρή κουβέντα,θά σάς στρώσω όμως πού θά μού πάτε..!!

daz
18/11/2013, 21:43
τα σκουτερ ειναι κουραστικα...και τα μεγαλα εννοω,στο ταξιδι..

Πλάκα έκανα για τα σκούτερ.


για εξηγησε το λιγο αυτο...

Αν η θέση της ζελατίνας ενοχλούσε όταν θέλεις να σκύψεις τότε αυτό θα ηταν εργονομικό λάθος. Αν η κάλυψη απ' τον αέρα ήταν ελλιπής τότε αυτό δεν θα ήταν εργονομικό λάθος αλλά θα συνέβαλε στην καταπόνηση του αυχένα.

Η εργονομία είναι σωστή όταν όλα βρίσκονται εκεί που πρέπει. Τα χειριστήρια, τα μαρσπιέ, η σέλα στο σωστό ύψος, το τιμόνι στην σωστή απόσταση, το σχήμα του ρεζερβουάρ δεν ενοχλεί τα ποδια, κτλ. Κλασικό παράδειγμα τα honda που σχεδόν όλοι οι αναβάτες αισθάνονται σαν να τα οδηγούν χρόνια.

Άνεση. Μαλακή σέλα, τα γόνατα στην σωστή γωνία, αεροδυναμική κάλυψη, σωστή εργονομία κτλ. Μπορεί όμως μια άνετη μηχανή όπως το fjr να γίνει πολύ κουραστικό, όπως είπε ο Σπύρος, όταν κινείται με μικρές ταχύτητες.

Κούραση. Όσο πιο άνετη είναι μια μηχανή και όσο λιγότερα εργονομικά λάθη έχει, τόσο πιο αργά θα επέλθει η κούραση.

Σωματική καταπόνηση (όχι σωματική κόπωση). Μια άνετη μηχανή χωρίς εργονομικά λάθη μπορεί να καταπονεί το σώμα μας. Κλασικό παράδειγμα τα ον οφφ τα οποία είναι άνετα αλλά καταπονούν την μέση. Τα αποτελέσματα δρουν αθροιστικά και δεν γίνονται πάντα αντιληπτά στο τέλος της βόλτας.

Η θέση οδήγησης, η κάλυψη απ’ τον αέρα, οι μαλακές αναρτήσεις και το μεγάλο μεταξόνιο των big touring, έχουν ως αποτέλεσμα να καταπονούν το σώμα μας λιγότερο απ' όλα.


Αλλά ας μην διυλίσουμε τον κώνωπα. :lol:

daz
18/11/2013, 21:48
TEΛΙΚΑ ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ...............



Γιά σοβαρή κουβέντα,θά σάς στρώσω όμως πού θά μού πάτε..!!

Όταν καταφέρω να βάζω τίτλους και να γράφω σε στοιχάκια, θα μπορέσεις επιτέλους να ξεκουραστείς. :lol:

spyro
18/11/2013, 22:13
Η εργονομία είναι σωστή όταν όλα βρίσκονται εκεί που πρέπει. Τα χειριστήρια, τα μαρσπιέ, η σέλα στο σωστό ύψος, το τιμόνι στην σωστή απόσταση, το σχήμα του ρεζερβουάρ δεν ενοχλεί τα ποδια, κτλ. Κλασικό παράδειγμα τα honda που σχεδόν όλοι οι αναβάτες αισθάνονται σαν να τα οδηγούν χρόνια.

..

ακριβώς η αίσθηση που πήρα όταν καβάλησα το vfr800. όλα πάνω του ήταν εκεί που έπρεπε να ήταν. δε χρειαζόταν να φέρεις στα μέτρα σου τίποτα

SHOOTER045
18/11/2013, 22:36
honda λεγεται