PDA

View Full Version : τεχνικες ερωτησεις σχετικα με VXR 200 Gilera



giannis21
16/11/2013, 20:33
Όπως γίνεται κατανοητό και από τον τίτλο,έχει έρθει στα χεριά μου το εν λόγω σκούτερ με το οποίο θα βγάλω χειμώνα σίγουρα(για μετά θα δούμε..!)Το πήρα ως ανταλλαγή για το Τουονακι μου με την προοπτική να το δώσω και εγώ κάποια στιγμή για άλλη μότο.Το μηχανάκι είναι σε καλή κατάσταση και γενικά με έχει βολέψει αρκετά.Θέλει όμως ένα-δυο πραγματάκια για να έρθει στη κατάσταση που θέλω.
Μέχρι στιγμής του άλλαξα ένα πολλαπλασιαστή,έβαλα λαστιχάκια και σήμερα έκανα αλλαγή λαδιών/φίλτρου.
Τα σημεία που χρίζουν προσοχής/επιδιόρθωσης/βελτίωσης από εδώ και πέρα είναι τα εξής:κοντέρ,τρόμπα πίσω φρένου.Αναλυτικά οι ερωτήσεις:

1. Κοντέρ:Από τη στιγμή που το πήρα ο πωλητής μου είπε πως το κοντερακι γράφει σε μίλια γιατί το γυρίσανε κατά λάθος κτλ..Ψιλό μουφα αλλά δεν έδωσα σημασία.Αυτό που διαπίστωσα αργότερα είναι πως όχι μόνο γραφει σε μίλια αλλά μετράει και λάθος!Η απόκλιση οφείλεται σε πατέντα που έχει γίνει στον ατέρμονα.Οπότε εκεί πάει ανταλλακτικό.Για την αλλαγή από mph σε kmh γνωρίζει κανείς κάτι;

2. Τρόμπα πίσω φρένου:Η τρόμπα του πίσω φρένου έχει διαρροή,όπως ανακάλυψα σήμερα,ενώ είναι φαγωμένη και η μανετα στο σημείο επαφής με το διακοπτακι που ενεργοποιεί το στοπ.Ξέρουμε αν υπάρχει κιτ επισκευής;Η τρόμπα είναι brembo και χάνει από τα τσιμουχακια του εμβόλου.

Σορυ παιδιά για το μέγεθος απλά είπα να τα γράψω λα σε ένα θέμα να τελειώνει.:cool:

toyar
17/11/2013, 07:18
γιατι να μετραει μιλια; πουλανε gilera σε αμερικη-αγγλια;:p
η πλακα του κοντερ τι γραφει;

giannis21
17/11/2013, 10:46
το γιατι δεν το γνωριζω.Το οργανακι εχει αναλογικο στροφομετρο και ψηφιακες ενδειξεις για ταχυτητα.

303754

teogtp
17/11/2013, 11:05
Το ποιο λογικο ειναι να γυριζει σε klm με συνδιασμο καποιων απο τα μπουτον που εχει ή και παρατεταμενο πατημα καποιου.
Δοκιμασε δεν προκειται να χαλασεις κατι.

giannis21
17/11/2013, 11:10
δοκιμασα αρκετους συνδυασμούς αλλα δεν..Στην πρωτη επισκεψη σε συνεργειο ρωτησα τον μαστορα αν μπορει να γινει κατι και πως;Εκεινος επικοινωνησε με εξειδικευμένο τεχνικο gilera και η απαντηση ηταν οτι .."αυτο το παθαινουν καμια φορα απο υγρασιες..και δεν μπορει να γινει κατι.."!!!!Βεβαια δεν μπορω να το χωνεψω οτι ετσι ειναι και πρωτου προχωρησω σε αντικατασταση του οργανου θελω να δω αν καποιος εχει ακουσει κατι παρόμοιο.

Nostradamus
17/11/2013, 11:27
http://www.mendmy.com/answers.php?id=90303

δοκιμασες κατι τετοιο? ξερω οτι δεν ειναι ιδιο μοντελο αλλα η φιλοσοφια ισως ειναι ιδια.

giannis21
17/11/2013, 11:43
http://www.mendmy.com/answers.php?id=90303

δοκιμασες κατι τετοιο? ξερω οτι δεν ειναι ιδιο μοντελο αλλα η φιλοσοφια ισως ειναι ιδια.

και με αυτο τον τροπο το δοκιμασα αλλα θα ξαναδοκιμασω.Στις απαντησεις κατι αναφερει πως η αλλαγη γινεται μονο μεσα στα πρωτα 1000 χλμ και μετα παραμενει..ευχαριστω για το λινκ!

teogtp
17/11/2013, 11:57
Χμμμμμ!!!! απο υγρασια το κοντερ μετραει σε μιλια!
Το ακουσα και αυτο...........
Καλα τα "μαστορια"ειναι ανεξαντλητη πηγη ανεκδοτων

giannis21
17/11/2013, 11:59
Χμμμμμ!!!! απο υγρασια το κοντερ μετραει σε μιλια!
Το ακουσα και αυτο...........
Καλα τα "μαστορια"ειναι ανεξαντλητη πηγη ανεκδοτων

Ναι φιλε μου..Το ακουσαμε και αυτο!!Ελεος..

bros400pgm
17/11/2013, 14:50
Τα aprilia caponord και futura μοιραζονται τα ιδια κοντερ. Οταν γινοταν καποιο βραχυκυκλωμα (πχ υγρασια) το κοντερ του caponord γυρνουσε σε default κατασταση η οποια ηταν futura εκδοση και σε μιλια και μαλιστα δεν εγραφε την ταχυτητα γιατι εχουν αλλες παραμετρους απο τον αισθητηρα. η Αλλαγη προυποθετει συνδεση με καταλληλη τσιμπιδα στο τσιπακι και περασμα τα δεδομενα ενος caponord (και τα συνολικα χλμ αλλαζουν ετσι).
Αθανατα ιταλικα μηχανηματα με γιαπωνεζικα ηλεκτρονικα.

LKOSTAS
18/11/2013, 09:09
Γιάννη
Είχα το ίδιο μηχανάκι πριν 3 χρόνια.
Πρέπει να έχω κρατήσει το user manual.
Θα το κοιτάξω και θα σου πω μέχρι αύριο. Κάνε λίγο υπομονή.
Όσον αφορά για την τρόμπα νομίζω ότι η brembo δίνει κιτάκι επισκευής.
Αναμονή μέχρι αύριο να δω τι λέει το manual για τις ρυθμίσεις του κοντέρ.

giannis21
18/11/2013, 10:23
Γιάννη
Είχα το ίδιο μηχανάκι πριν 3 χρόνια.
Πρέπει να έχω κρατήσει το user manual.
Θα το κοιτάξω και θα σου πω μέχρι αύριο. Κάνε λίγο υπομονή.
Όσον αφορά για την τρόμπα νομίζω ότι η brembo δίνει κιτάκι επισκευής.
Αναμονή μέχρι αύριο να δω τι λέει το manual για τις ρυθμίσεις του κοντέρ.

:wave2:

LKOSTAS
26/11/2013, 13:17
Γιάννη, συγγνώμη για την καθυστέρηση της απάντησης μου.
Το βρήκα το user manual και λέει τα παρακάτω:

Μπορείτε να περάσετε από τα χιλιόμετρα (km/h) στα μίλια (mph),
πιέζοντας ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ τα πλήκτρα "MODE" και "CLOCK" για διάστημα μεγαλύτερο των 3 δευτερολέπτων,
αφού έχετε βάλει το κλειδί στη θέση "ΟΝ".
Στην οθόνη θα εμφανιστεί για μια στιγμή η επιγραφή "SET".

Ελπίζω να βοήθησα. Αν χρειαστείς οτιδήποτε άλλο που το αναγράφει το manual πες μου

giannis21
26/11/2013, 19:23
Γιάννη, συγγνώμη για την καθυστέρηση της απάντησης μου.
Το βρήκα το user manual και λέει τα παρακάτω:

Μπορείτε να περάσετε από τα χιλιόμετρα (km/h) στα μίλια (mph),
πιέζοντας ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ τα πλήκτρα "MODE" και "CLOCK" για διάστημα μεγαλύτερο των 3 δευτερολέπτων,
αφού έχετε βάλει το κλειδί στη θέση "ΟΝ".
Στην οθόνη θα εμφανιστεί για μια στιγμή η επιγραφή "SET".

Ελπίζω να βοήθησα. Αν χρειαστείς οτιδήποτε άλλο που το αναγράφει το manual πες μου

ευχαριστω φιλε μου!!θα το δοκιμασω και θα ενημερωσω!