PDA

View Full Version : XT125R ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΤΙΜΟΝΙΟΥ



MIMIS123
17/11/2013, 07:06
Καλημερα ,νεος στην περεα και εχω να κανω μια ερωτηση .Εχω ενα ΧΤ125R με 16000 χιλιομετρα και μου λεει ο μηχανικος οτι κανει θορυβο το ρουλεμαν του τιμονιου .Βασικα ξερει καποιος ποιες ειναι οι διαστασεις του να παρω σε skf τις ιδιες ;γιατι απο οτι διαβασα δεξια κι αριστερα το γνησιο ειναι πιο ακριβο και δεν διαφερει απο του εμποριου .Ποσο παει μια τετοια επισκευη;Μου κανει εντυπωση γιατι τα χιλιομετρα ειναι λιγα

Pan (dvs)
17/11/2013, 08:43
Αν τα βγαλεις μονος σου ,παρτα και πανε με αυτα στο μαγαζι.

Δεν εχουνε χλμ τα ρουλεμαν.Μπορει και στα λιγα να χαλασει.

iliasfyntanidis
17/11/2013, 10:23
Προτείνω σφυξιμο-γρασσαρισμα πριν την αλλαγή.Εαν δεν στρώσει τότε πας για αλλαγη.

MIMIS123
17/11/2013, 10:32
περιπου ποσο κοστιζουν και η εργασια μαζι;υπαρχει τροπος να βρω τις διαστασεις και να τα ψαξω μονος μου ;(δεν εχω σχετικη ιδεα πως να τα σφυξω και να τα γρασσαρω)

iliasfyntanidis
17/11/2013, 10:40
Εαν δεν γνωρίζεις πως να το κανεις καλύτερα αστο.Πρεπει να βγει το μπροστινό αρα να στηρίξεις το μηχανακι απο την κοιλιά-πισω ρόδα και.....Ιδανικά θέλει ροποπλειδο και το ειδικό καρυδακι που σφίγγει την πανω βίδα.
Εργασία δεν γνωρίζω κόστος.Επισης δεν γνωρίζω εαν φοράς σφαιρικά ρουλεμαν.Στο εμπόριο παίζουν κωνικα.Παρτα απο eBay σαν set μιας και θα βρεις μαζί και τις τσιμουχες τους(αυτές δύσκολα θα τις βρεις σε μαγαζί με ρουλεμαν)
Πήγαινε σε ενα συνεργείο που εμπιστεύεσαι και κάτσε να δεις ολη την εργασία.

MIMIS123
17/11/2013, 11:06
Το θεμα ειναι οτι δεν εμπιστευωμαι κανενα διοτι καινουριος στο αθλημα ,ψαχνω απο ebay αλλα βρισκω για χτ125 τoy 86 κατι τετοιο δεν ξερω αν κανουν για μοντελο 2006 ( η κατηγορια που βρισκω το δικο μου ειναι 2005-2007) δεν βρισκω

iliasfyntanidis
17/11/2013, 11:23
Εαν δεν γνωρίζεις και δεν εμπιστεύεσαι τότε οι επιλογές σου ειναι περιορισμένες.
Μπορω να σου προτείνω συνεργείο μέσω πμ αλλα και πάλι να ξέρεις οτι υπάρχουν συνεργεία που ειναι τίμια.Δεν ειναι όλοι απατεώνες.Εαν γνωρίζεις τεχνικά σιγουρα μειώνεις τις πιθανότητες να σου πιάσουν στον πισινό.

MIMIS123
17/11/2013, 11:35
στειλε μου την προταση σου και θα δω αν με βολευει και η περιοχη ,μας επιασε το γμμνο πανω στην κριση .Οτι κανει εναν θορυβο το τιμονι κανει ,και μενα με παραξενεψε .Στην αρχη νομιζα οτι χτυπαγαν τα κλειδια ,εβαλα πλαστικο εβγαλα ολα τα αλλα και αφησα μονο της μηχανης αλλα κατι παλι δεν μ αρεσει και ειναι απο το τιμονι ,ακουγεται καποιες φορες ενας θορυβος μεταλικος .Πιστευω οτι ειναι ρουλεμαν απλα θελω οπως θα εχεις καταλαβει να μειωσω αυτην τη στιγμη το κοστος με την καλυτερη εργασια ........φαινομενο της εποχης

toyar
17/11/2013, 11:45
αν ειναι τζογος-κτυπημα λογω φθορας μπορεις να του δωσεις λιγη ζωη ακομα με προσεκτικο σφιξιμο
αν μαγκωνει θελει αλλαγη

MIMIS123
17/11/2013, 11:49
οχι δεν μαγκωνει

notakos600
17/11/2013, 11:54
οχι δεν μαγκωνει

Πάτησε το μπροστινό φρένο και κούνησε τη μοτοσυκλέτα μπρος-πίσω, αν έχει τζόγο ή ακούς κάποιον μεταλλικό θόρυβο θέλει απλά σφίξιμο το παξιμάδι.
Αν ακους θόρυβο κουνώντας το τιμόνι δεξιά-αριστερά ή γυρίζει με δυσκολία θέλεις ρουλεμάν.

MIMIS123
17/11/2013, 12:48
Ευχαριστω ,θα το δοκιμασω κι οτι καταλαβω ..............ευχαριστω παντως για την οδηγια

MIMIS123
17/11/2013, 13:02
Κατεβηκα κατω και εκανα το τεστ ,οταν το κανω δεξια αριστερα ακουγεται ενας θορυβος που φαινεται οτι βγαινει απο το τιμονι δεν νοιωθω μαγκωμα αλλα ο θορυβος ειναι σαν να μαγκωνει -ξεμαγκωνει κατι ...............μου φαινεται οτι θα παμε για αλλαγη .......θελουμε δεν θελουμε .Το μονο που μενει και παει το μυαλο μου να μπορεσουμε να βρουμε τις διαστασεις μπας και τα αγορασω ο ιδιος και ριξω το κοστος

notakos600
17/11/2013, 14:19
Κατεβηκα κατω και εκανα το τεστ ,οταν το κανω δεξια αριστερα ακουγεται ενας θορυβος που φαινεται οτι βγαινει απο το τιμονι δεν νοιωθω μαγκωμα αλλα ο θορυβος ειναι σαν να μαγκωνει -ξεμαγκωνει κατι ...............μου φαινεται οτι θα παμε για αλλαγη .......θελουμε δεν θελουμε .Το μονο που μενει και παει το μυαλο μου να μπορεσουμε να βρουμε τις διαστασεις μπας και τα αγορασω ο ιδιος και ριξω το κοστος

Ρίξε μια ματιά στα βίντεο κι αν είσαι γάτος θα το πιάσεις το κόλπο να το κάνεις μόνος σου. Μην σε απασχολεί ότι είναι διαφορετικές μοτοσυκλέτες, ακριβώς έτσι λύνεται και το δικό σου.

http://www.youtube.com/watch?v=CRVhPmb7qXo

http://www.youtube.com/watch?v=NO1KNF3toQg (http://www.youtube.com/watch?v=CRVhPmb7qXo)

sapila racing
17/11/2013, 14:51
Κατεβηκα κατω και εκανα το τεστ ,οταν το κανω δεξια αριστερα ακουγεται ενας θορυβος που φαινεται οτι βγαινει απο το τιμονι δεν νοιωθω μαγκωμα αλλα ο θορυβος ειναι σαν να μαγκωνει -ξεμαγκωνει κατι ...............μου φαινεται οτι θα παμε για αλλαγη .......θελουμε δεν θελουμε .Το μονο που μενει και παει το μυαλο μου να μπορεσουμε να βρουμε τις διαστασεις μπας και τα αγορασω ο ιδιος και ριξω το κοστος

Το μάγκωμα θα το καταλάβεις πιο εύκολα (αν υπάρχει βέβαια) αν ο τροχός είναι στον αέρα.
Τα ρουλεμαν δεν ειναι ακριβά, η τοποθέτησή τους θα είναι πιο ακριβή όμως.

MIMIS123
17/11/2013, 15:07
το σιγουρο ειναι οτι δεξια αριστερα κανει θορυβο που ακουγεται απο το τιμονι κι οχι απο την ροδα ,τωρα για τα βιντεο ..........και δεν με εμπιστευομαι και τα εργαλεια δεν εχω και ο χωρος μου λειπει ..........παντως σε κατατοπιζουν αρκετα μπορω να πω

taisteal
17/11/2013, 15:29
αλλαξε τα γιατι και να τα σφιξεις λιγο χρονο θα κερδισεις μονο..

MIMIS123
17/11/2013, 15:42
και δικιο εχεις ..........απλα ψαχνω να την βγαλω οσο μπορω πιο οικονομικα γιατι ηρθε ξαφνικα η καρπαζια ......... και το γαμοτω ειναι οτι το προσεχω οσο μπορω ........δεν ξερω τι τιμες παιζουν απο Δευτερα θα χω πιο ξεκαθαρη εικονα ,εκτος κι αν ξερει καποιος να με διαφωτισει .Καπου σαν να διαβασα για 80 ευρω αλλα δεν ξερω αν ειναι και η τοποθετηση μαζι ,αν δεν ειναι βρηκα αυτο στο εβαυ http://www.ebay.com/itm/400325320475?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649 που ερχεται περιπου τα μισα λεφτα εστειλα μυνημα να μου απαντησει αν κανει για το δικο μου ,εχει κανεις να προτεινει κατι αλλο;;
Εδω εχει διαστασεις http://deuceswild.yuku.com/topic/1789#.UojcB_uldmI απλα για χτ125 εχει του 80κατι

taisteal
17/11/2013, 15:47
αν δεν το κατεχεις μην προσπαθησεις μονος σου..αστο λιγο καιρο μεχρι να μαζεψεις χρηματα και πηγαινε το να στα αλλαξουν.απλα αγορασε τα μονος σου.

MIMIS123
17/11/2013, 16:05
αυτο θελω να κανω ,αν ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα 80 ευρω με 40 ευρω τοτε συμφερει να τα αγορασω και να τα παω εγω στον μαστορα ,δεν μπορω να βρω τις διαστασεις μπας και τα βρω εδω σε skf ,fag στην βιομηχανικη ζωνη κατω .Γι αυτο και καποιες απο τις πιο πανω ερωτησεις μου ειναι αν ξερει καποιος τις διαστασεις μπας και τα παρω εγω

MIMIS123
17/11/2013, 17:22
εδω βρηκα κι αλλο ενα σαιτ που μπορεις να δεις τις διαστασεις των ρουλεμαν http://www.arcticadventures.com/All-Balls-STEERING-HEAD-BEARINGS-detail.htm?productId=8824282#/0 και εδω οπως το προηγουμενο εχει για ΧΤ125 του 82-83 ,δεν βλεπω για το δικο μου μοντελο .

MIMIS123
04/01/2014, 00:25
τα αλλαξα και ησυχασα ...............τιμη φυσιολογικη αλλωστε δεν περιμενα και τιποτα λιγοτερο αολοι τη ιδια τιμη παιζανε με πανω κατω 10 ευρω

myt.jim
30/08/2014, 10:35
τα αλλαξα και ησυχασα ...............τιμη φυσιολογικη αλλωστε δεν περιμενα και τιποτα λιγοτερο αολοι τη ιδια τιμη παιζανε με πανω κατω 10 ευρω
καλημερα φιλε μου. Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με το δικο μου XT 125 R . ποσο τα βρηκες τα ρουλεμαν και ποσο σου στοιχησε ολη η εργασια?