PDA

View Full Version : Επιλογή Ελαστικών, Help..!!



noe897
18/11/2013, 15:38
Καλησπέρα,
Είμαι κάτοχος ενός Kawasaki ΖΧ4 f3 (είναι εφάμιλλο με το ΖΧR400). Ήρθε ο καιρός να αλλάξω λάστιχα και όσο περισσότερο ψάχνω πληροφορίες και τεχνικά χαρακτηριστηκά τόσο τα πράγματα γίνονται πιο συγκεχυμένα, ζητώ λοιπόν την βοήθεια σας. Η χρήση που κάνω στο μηχανάκι είναι σε συνθήκες πόλης κυρίως (95%) και με δεδομένο ότι οι δρόμοι (και οι οδηγοί) της Θεσσαλονίκης είναι .. .. τραγικοί, βασική προϋπόθεση το λάστιχο να γατζώνει καλά ζεστό ή κρύο, στεγνό ή βρεγμένο.

Είναι δύσκολη η εύρεση ελαστικών γιατί η πίσω ζάντα είναι δεκαωχτάρα :( ( διαστάσεις 140/60/18) με αποτέλεσμα να έχω πολύ περιορισμένες επιλογές. Αυτά που φοράει πάνω τώρα η μηχανή είναι τα britzestone ΒΤ090 (ήμουν ευχαριστημένος αρχικά αλλά σκληρύναμε σε σύντομο χρονικό διάστημα με αποτέλεσμα να είμαι επιφυλακτικός).

Από καινούργια έχω βρεί τα:
* britzestone BT92 (τα οποία έχουν δείκτη ταχύτητας Η, δηλαδή 210Κμ, και εφόσον η μοτο μου δεν ξεπερνά αυτή την ταχύτητα πιστεύω θα είναι πιο ζεστά και αποτελεσματικά στις ταχύτητες της μοτο μου), και τα
* Metzeler Z6 (με την διαφορά ότι το πίσω ελαστικό έχει πλάτος 160 αντί για 140 που φοράει η μοτό μου, δείκτη ταχύτητας W, δηλαδή 270Κμ), έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για αυτά τα ελαστικά σε στεγνό και σε βρεγμένο δρόμο, μόνο για το πόσο εύκολα ή δύσκολα ζεσταίνονται έχω ενδιασμούς.

Να προσθέσω ότι η μοτό έχει αργή γεωμετρία στα στροφιλίκια και ότι τα ελαστικά Avon και Shinko που βρήκα, τα απέρηψα (δεν ξέρω αν έκανα καλά..)

noe897
18/11/2013, 20:18
Έχω βρεί και το britzestone BT-090 με μόνη διαφορά για το πίσω ότι έχει πλάτος 150 (αντί 140 που έχει η μοτό από τη μαμά)

scorn
26/11/2013, 14:36
Να ρωτήσω κάτι τα πιρελλι τα ΜΤ δεν ειναι απ τις καλυτερες επιλογες γιαSM ? Θέλω να βάλω δλδ για αυτό ρωτάω αλλα πίσω βάζω 150/60 R17 και δεν βρίσκω μη δεν βγάζει τα ΜΤ σε 150/60 ? και επεισης αν μπορεί κάποιος να προτίνει μια εναλλακτικη ?