PDA

View Full Version : Πονάνε τα σκάγια;



el_hymador
18/11/2013, 22:05
Η ιστορία δεν έχει μοτοσικλέτες δυστυχώς αλλά είναι δρομίσια...

Σήμερα λοιπόν πάω να πάρω τα μελισσάκια από την τελευταία για φέτος βοσκή. Τα φορτώνω στο αμάξι και γυρνάω στο χωρίο να τα αφήσω στο κτήμα. Πάντα μα πάντα οι μεταφορές δεν κυλούν απροβλημάτιστα, μου έχει τύχει λάστιχό στο τρείλερ 2 η ώρα τα χαράματα με 40 μελίσσια φορτωμένα, να μείνω από βενζίνη στη μέση του πουθενά , να χαθώ σε δασικό σύμπλεγμα και να γυρνάω σαν μαλάκας, να ψάχνω καπάκι από κυψέλη που ταξίδευε ποιος ξέρει για πόση ώρα κάμπριο και τέτοια... σήμερα όμως ήταν διαφορετικά (έτσι νόμιζα). Πάω, φορτώνω, τα ακουμπάω στο κτήμα και παίρνω τον δρόμο της επιστροφής (3 χιλιόμετρα) για το σπίτι... ολα είχαν κυλήσει τέλεια, δεν είχε συμβεί απολύτως τίποτα... σκέφτομαι να πω επιτέλους ότι όλα καλά, άσε λέω να φτάσω κοντα στο σπίτι πρώτα... και κανα χιλιόμετρο πριν φτάσω βλέπω φορτηγάκι να έρχεται με χίλια κατά πάνω μου από το αντίθετο ρεύμα! Σταματάω τέρμα δεξιά το αμάξι και ο τύπος ερχεται και σταματάει διαγώνια μπροστά μου κλεινοντας όλο το δρόμο! Να τα μας λέω απο μέσα μου και κατεβάζοντας το τζάμι σκέφτομαι ένα ποτ πουρί από εξέχουσες προσωπικότητες της ορθοδοξίας που θα του παραθέσω με το πρόθεμα Γαμώ τον και Γαμώ την..
.
Πριν αρθρώσω λοιπόν "Γ...", ο τύπος με αιφνιδάζει και με ρωτάει ξελαρυγγιασμένος "ΤΙ ΈΧΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΤΡΕΪΛΕΡ ΡΕ;;;!!!"... κάνω reboot αφού περίμενα κάτι προσβλητικό που να άπτεται των επιδόσεων μου στην οδήγηση, ή το ότι τα φώτα τον στράβωσαν και τέτοια. ΕΣΥ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΦΟΡΤΗΓΟ ΡΕ;;;!!! του απαντώ στο ίδιο ύφος και ταυτόχρονα βλέπω πίσω από το φορτηγό κομβοί με αγροτικά να σταματάνε φρενάροντας στο τσακ και να κατεβαίνουν από τις καρότσες τύποι με καραμπίνες οι οποίοι ερχόντουσαν τρέχοντας προς εμένα! ΡΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ; ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ; λέω στον τύπο στο φορτηγό ο οποίος έχει τσεκάρει εν τω μεταξύ ότι στο τρειλερ δεν έχω τίποτα απολύτως και αρχίζει να φωνάζει στους άλλους ΩΠΑ! ΩΠΑ! ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ, ΩΠΑ! Μέχρι που να ΩΠΑ οι άλλοι βέβαια, με είχαν περικυκλώσει με τις καραμπίνες, ενώ και άλλα αυτοκίνητα με εξίσου αγριεμένους τύπους είχαν πλέον κλείσει τον δρομο πίσω μου... ο οδηγός του φορτηγου "ΩΠΑς" έχει κατέβει από την καμπίνα και με τα χέρια ψηλά στέλλνει κατευναστικά vibes ΩΠΑ σε όλους αυτούς που ήταν ολούθε γύρω μου και με πέρναγαν για λαγό την ημέρα έναρξης της κυνηγετικής περιόδου.

Ευτυχώς το ΩΠΑ, υπερίσχυσε του μπαμ ... οκ, είμαστε σε φάση ΩΠΑ λοιπον, ενώ εγώ μέσα στο αμάξι είμαι σαν κασάτο παγωτό, μόνο που αντι για ταμπελάκι "Βανίλια με κάσιους και λεμονανθό" έχω ένα που γράφει "Χεσμένος απορημένος μαλάκας".
Ο ΩΠΑς αρχίζει να μου εξιστορεί ότι έπεσε σύρμα πως γύφτοι κλέβουν σίδερα και περίφραξη (για σκραπ) από γραμμική καλλιέργεια σταφυλιών σε κτήμα πολύ κοντά στο δικό μου και πίστεψαν ότι εγώ είμαι ο αθίγγανός που ήταν τόσο μαλάκας να κατεβάσει τα κλοπιμαία μέσα από τον πιο κεντρικό δρόμο στο χωρίο εκτεθειμένα σε κοινή θέα... οι καρμπινοκρατούχοι έχουν κάνει σειρά και κοιτάνε το τρείλερ ένας - ένας σαν λες και κάποιος απο αυτούς -με κληρονομικό χάρισμα- θα ανακάλυπτε κάτι περισσότερο από το απόλυτο κενό...

Το κλασσικό ποιανού είσαι; δεν άργησε να ερωτηθεί και όταν απαντήθει άρχισαν να μου λένε τα επίσης κλασσικά ααααα ο μπατζανάκης της θειας του ξαδέρφου του ψυχογιού του κουμπαρου, ήταν βαφτιστήρι της αδερφής της γιαγίας σου... στην καραπο*τσκαλαρα μου ήθελα να απαντήσω, αλλά εκεί που είχε κρυφτεί το πουλί μου απο την τρομάρα σαν σμέρνα που έχει θαλαμώσει, δεν ήταν "καρά" σε καμία περίπτωση...
Εν τέλει μου είπαν ένα συγνώμη ρε αδερφέ και δώσε χαιρετίσματα στο σοί... αυτοί επανεπιβιβάστηκαν στα αμάξια και πήγαν για κυνήγι γύφτου σιδεράτου.... εγώ γύρισα και γράφω...

zannisvel
18/11/2013, 22:18
Τι λες τωρα? Σου ετυχε τετοιο σκηνικο? Τουλαχιστον δεν ειχες τιποτα scrap τυχαια ξεχασμενα μεσα να ειχες αλλα τωρα...

SHOOTER045
18/11/2013, 22:29
αν ειναι ψιλα τα σκαγια-για πουλακια-αν τα φας απο μακρια,ενα τσουξιμο θα το χεις,απο μετρια αποσταση καψιμο και θα στα βγαζουν με ανιχνευτη μεταλλων,απο κοντα δεν θα μιλουσαμε τωρα
αν ειναι δραμια-χοντρα σκαγια για χοντρα θηραματα-λιγο πολυ τα αποτελεσματα ειναι ιδια,ανεξαρτητα απο την αποσταση
εσυ ουτε πουλακι εισαι,ουτε καπρος..........
πως σε μπερδεψαν ετσι???????
φτηνα την γλιτωσες φιλαρακι
αλλη φορα να παιρνεις τηλ οτι πηγαινεις...

byron
18/11/2013, 22:34
Μλκια...
Επρεπε να τους αμολήσεις στη κεφάλα κανα δυο μελίσσια επειδή κι εσύ τους πέρασες για γύφτους κλέφτες μελισσών.

next time.

sonic22
18/11/2013, 23:00
Ο εσωτερικος μονολογος ολα τα λευτα
:lol: :lol: :lol: :lol:
Σε καλο σου χιμαδορ...


Μου ειχε τυχει αντιστοιχο περιστατικο με την μηχανη.
Ολο με σκουνταγε το φιλαρακι να ανεβουμε σε ενα κοντινο βουναλακι στην αλλη μερια απο εκει που παμε συνηθος.
Μια κυριακη που λογο καιρου δεν μπορουσαμε να παμε μακρια πηγαμε στο βουναλακι το οποιο στην κορυφη εχει μια εκκλησια αλλα συνηθος εχει ενα μεγαλο πορτονι που ειναι κλειστο.
Ανεβαινοντας με τα enduro συναντησαμε δυο αυτοκινητα σταματημενα στην ακρη του δρομου αλλα δεν δωσαμε σημασια.
Περασαμε και το ανοιχτο πορτονι και σε μια διχαλα καναμε απο τον πανω δρομο ο οποιος ομως στα 20 μετρα ηταν αδιεξοδο μαντρι.
Γυριζουμε επιτοπου πριν το μαντρι και φτανοντας ξανα στην διχαλα συνανταμε 4 μουστακαλιδες με ροπαλα παραταγμενους σε σειρα και τα δυο αυτοκινητα να εχουν κλεισει τον δρομο...
Η πρωτη μου σκεψη ηταν αν το κρανος αντεχει χτυπημα απο πετρα-γκλοπ ή σκαγια...

Τελικα αφου τους εδωσα πληρη στοιχεια (μεχρι και τι χρωμα σοβρακο φωραω) μας αφησανε να φυγουμε...
Τους ειχαν κανει πολλες φορες ζημιες λεει καποιοι που δεν τους αρεσε το ξεπορτο που κλεινει και κοβει την προσβαση για το κοινο...
Στο κατεβασμα επεσε ξεχεσμα διαρκειας στο φιλαρακι για τις ιδεες του και τελικα επεσα και εγω σε ενα χαντακι γιατι αλλου κοιταγα και αλου πηγαινα...

MG-KTiNoS
18/11/2013, 23:47
εγώ θα έκανα μήνυση.

-γιατί το έχουν παραχέσει και οι μπάτσοι που δεν κάνουν τίποτα και οι καμπόιδες που το παίζουν μπάτσοι και στο τέλος κάποιος άσχετος θα τη φάει στο γκώλο-

SHOOTER045
19/11/2013, 00:09
το οτι αν σε πιασουν εσενα με ενα πιστολι του 40 που το ειχε ο προπαππους σου πας μεσα για οπλοκατοχη,ασχετα αν με το ζορι πυροβολαει
ενω ενας οποιοσδηποτε κυνηγος η μη μπορει να αγορασει οσα μα οσα οπλα θελει και αντεχει η τσεπη του,και για αυτα δεν φταει η αστυνομια,που το βαζεις αυτο?
ποσοι εριξαν σε φιλους-αδερφους-γειτονες περνωντας τους για θηραματα?
ποσα ατυχηματα εχουνγινει με κυνηγετικα?
ποσες εγκληματικες ενεργειες-κλοπες,ληστειες-εχουν γινει με κλεμμενα κυνηγετικα?
ξερεις πως βγαζουν κυνηγετικη αδεια?περνανε απο παθολογο ΜΟΝΟ και αυτο αν δεν εχουν ακρες

el_hymador
19/11/2013, 00:30
εγώ θα έκανα μήνυση.

-γιατί το έχουν παραχέσει και οι μπάτσοι που δεν κάνουν τίποτα και οι καμπόιδες που το παίζουν μπάτσοι και στο τέλος κάποιος άσχετος θα τη φάει στο γκώλο-


Mην το λες ελαφρά την καρδία, τους δικαιολογώ ασχέτως με την τρομάρα που πήρα καθώς το πράγμα έχει παραγίνει με τους γύφτους που πραγματικά τα έχουν ρημάξει όλα. Δεν γίνεται να μπει ένα περιπολικό σε κάθε επαρχιακό κωλόδορμο έτσι και αλλιώς... οι μπάτσοι κάνουν κακάκια να πάνε στους καταυλισμούς των γύφτων οι οποίοι είναι άβατο... θα μους πεις το αυτό και το άλλο και το εκείνο και μπλα-μπλα... εγώ ξέρω πως αυτός ο άνθρωπος ενδέχεται σήμερα να έπαθε ζημιά 10.000+ ευρώ, πάνε συνεργεία ολόκληρα και σε χρόνο dt ξηλώνουν σίδερα καταστρέφοντας τα κλήματα και αφαιρούν πανάκριβές περιφράξεις, διαλύουν ολόκληρο το κτήμα δηλαδή που πρέπει να ξανάφτιαχτεί από το 0 σχεδόν. Έλα και λίγο στην θέση αυτών των ανθρώπων.

MG-KTiNoS
19/11/2013, 00:44
Εσύ ξέρεις...

Pardalotzatziki
19/11/2013, 00:55
Mην το λες ελαφρά την καρδία, τους δικαιολογώ ασχέτως με την τρομάρα που πήρα καθώς το πράγμα έχει παραγίνει με τους γύφτους που πραγματικά τα έχουν ρημάξει όλα. Δεν γίνεται να μπει ένα περιπολικό σε κάθε επαρχιακό κωλόδορμο έτσι και αλλιώς... οι μπάτσοι κάνουν κακάκια να πάνε στους καταυλισμούς των γύφτων οι οποίοι είναι άβατο... θα μους πεις το αυτό και το άλλο και το εκείνο και μπλα-μπλα... εγώ ξέρω πως αυτός ο άνθρωπος ενδέχεται σήμερα να έπαθε ζημιά 10.000+ ευρώ, πάνε συνεργεία ολόκληρα και σε χρόνο dt ξηλώνουν σίδερα καταστρέφοντας τα κλήματα και αφαιρούν πανάκριβές περιφράξεις, διαλύουν ολόκληρο το κτήμα δηλαδή που πρέπει να ξανάφτιαχτεί από το 0 σχεδόν. Έλα και λίγο στην θέση αυτών των ανθρώπων.

Δεν εχουν και αδικο, οι γυφτοι εχουν παραγινει...αλλα και παλι με τα οπλα μεσα στη νυχτα να το παιζουν kickass...

Περαστικα hymador....αλλη φορα να γραφεις στο παρμπριζ ποιανου ξαδερφος/μπατζανακης εισαι... :D

AristidisZ
19/11/2013, 00:57
παραπαπλανητικός τίτλος, απαιτώ επανατοποθέτηση :bawl:
τι σου λαχε και σενα χριστιανε μου...

nihristo
19/11/2013, 01:19
Κολεξιόν μελλισουργού 2014, προλάβετε!

303848

7gibernau
19/11/2013, 01:31
Το ότι σε πέρασαν για γυφτο δε σε απασχολεί;;;:lol:
Έχω δει γυφτους να κλέβουν τα φρεάτια σε κεντρικό δρόμο,στον πελαργο μπροστά,ξέρεις εσυ..
Αυτο με τις περιφραξεις το έχουν κάνει τέχνη,κλέβουν παλιες,βάζει ο ιδιοκτήτης καινούρια κλέβουν και την καινούρια.μέχρι μοτέρ απο πομονες κλέβουν και πίνακες σε σταθμούς τις ΔΕΗ..γύρω χωριά έχουν μείνει αρκετές φορές χωρίς ρεύμα γι αυτο το λόγο!και παει το μπιστολιδι βροχη όταν υπάρξει εμπλοκή με αστυνομία

bulmont
19/11/2013, 03:28
Να σε ρωτήσω ρε χυμαδόρε κάτι:

Μήπως είσαι αρκετά ''σκούρος'' και σε πέρασαν γιά γύφτο;;;;;


:lol::bawl::lol::bawl:

spyrakos35
19/11/2013, 03:59
έτσι και δεν μας δώσεις μέλι θα αμολήσουμε τους κυνηγούς......

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

:lol:

nikos_abel
19/11/2013, 06:47
Κολεξιόν μελλισουργού 2014, προλάβετε!

303848
:lol:

vaska
19/11/2013, 06:51
Ρε Κωστήηηη χαχαχαχα.

:bawl:

Ένα κεράκι ίσαμε το μπόι του Ωπα της παρέας, επιβάλετε

faraway
19/11/2013, 06:55
Από τη μία κάτι ουραγκοτάγκοι σαν δαύτους που πέρνουν το νόμο στα χέρια τους από την άλλοι ουραγκοτάγκοι κυνηγοί που αλληλοσκοτώνονται για ένα αγριογούρουνο ...... έχουν καταντήσει πολύ επικίνδυνα μέρη τα βουνά !! :sad:

Αφού την έβγαλες αγρατζούνιστος από τους ζουλού , πάλι καλά . ;)

Black Diamond
19/11/2013, 07:32
βαριά η μελισσοκομική , μπράβο για το χιούμορ σου. Δεν θα το έβλεπαν όλοι έτσι...

DimChios
19/11/2013, 08:26
Ρε μαλακα Κωστα, ξερεις ποσο σ αγαπαω και ειλικρινα, αν ηταν αλλος θα του εγραφα "πωωωωωωωωω ρε φίλε τι σου ετυχε και τι θα παθαινες!!!"
... αλλα με σενα, μονο να γελασω ρε μλκ μπορω!

ΑΜΑ ΘΕΣ ΝΑ ΣΕ ΣΥΜΠΟΝΕΣΟΥΜΕ ΓΡΑΦΕ ΑΛΛΙΩΣ ΛΕΜΕΕΕΕ!!!!!!!!

:bawl::bawl::bawl::bawl::bawl:



Πωπω σκηνικο ομως ε? Μονο σε σενα αυτα! :cry:

motomaniac
19/11/2013, 09:32
κι εδω οι γυφτοι τα εχουν ρημαξει ολα. αφου η αστυνομια δεν μπορει να κανει τιποτε, *δεν μπορει να εισαι ενας μπατσος για εναν γυφτο παντου..) τοτε τουλαχιστον ας την στηνει στα σκραπ, χυτηρια κι οπου αλλου παραλαμβανουν τετοια κλοπιμαια..

THEOD
19/11/2013, 09:48
Καμία σχέση με την αγριότητα του σκηνικού του Χυμαδούρα, αλλά μου έτυχε την Κυριακή μετά από πολλάααααα χρόνια και είπα να σας το γράψω.

Ο καιρός άψογος και μαζί με έναν φίλο είπαμε το πρωί να κάνουμε μια βόλτα στην Αττική για καφέ και ξεμούδιασμα.
Έξω το Στρωματέξ και γράφουμε δικαβαλλιά καμιά 120αριά χιλιόμετρα σε Καπανδρίτι, Βαρνάβα, Γραμματικό, Λίμνη Μαραθώνα κλπ…
Μεσημεράκι πια επιστρέφουμε από Λ. Μαραθώνος. Στην Μεσογείων κοντά στο πεντάγωνο η κίνηση πυκνώνει αρκετά και βρίσκομαι να κινούμαι χαλαρά ανάμεσα σε σχεδόν ακινητοποημένες σειρές αυτοκινήτων. Κάποια στιγμή στον καθρέπτη βλέπω μηχανές της Δίας πίσω μου να κορνάρουν και να μου παίζουν φώτα.
Στην αρχή νόμιζα ότι μου κάνουν σήμα όχι για να σταματήσω αλλά γιατί τους εμποδίζω να κινηθούν πιο γρήγορα. Έτσι αντί να κινηθώ προς τα δεξιά αρχίζω να πηγαίνω πιο γρήγορα ελπίζοντας να βρω σύντομα ένα κενό και να χωθώ στην σειρά των αυτοκινήτων για να τους ελευθερώσω τον διάδρομο… Αυτοί όμως το πήραν αλλιώς… Χαλάνε τον κόσμο πίσω μου με τις σειρήνες και κάποια στιγμή καταλαβαίνω ότι έχουν βάλει στο μάτι εμένα… όσο μπορώ πιο σβέλτα κινούμαι από τέρμα αριστερά στα δεξιά και σταματώ.
Δεν πρόλαβε το Στρώμα να ακινητοποιηθεί και έχει περικυκλωθεί από 3-4 μηχανάκια ενώ οι πίσω επιβάτες έχουν σχεδόν πηδήξει από αυτές και έχουν ακροβολιστεί στα 3-4 μέτρα γύρω μου… Ωπα ρε παιδιά λέω τι πάθατε ?

Με ψευτοευγενικό και δήθεν ψαρωτικό ύφος με διατάζουν να σβήσω και να τους δώσω χαρτιά. Σβήνω, κατεβαίνω και όπως ξεκουμπώνω το μπουφάν για να αποκτήσω πρόσβαση στο τσαντάκι μέσης νοιώθω πολλά ζευγάρια μάτια να με παρακολουθούν και βλέπω πολλά χέρια να ακουμπάνε τα όπλα… Τους εξηγώ ότι δεν κατάλαβα ότι ήθελαν να σταματήσω και με προσεκτικές κινήσεις τους δίνω τα χαρτιά μου. Ευτυχώς τα είχα όλα μαζί μου.
Ένας παίρνει τα χαρτιά και απομακρύνεται και την ίδια στιγμή ένας άλλος έρχεται από πίσω μου και αρχίζει να με ψαχουλεύει για να καταλάβει αν κουβαλάω τίποτα μέσα από το μπουφάν !!! Ξαφνιάστηκα γιατί δεν τον είχα δει… Γυρίζω ψιλοαγριεμένος και τον ρωτάω τι τρέχει… Κουβαλάς τίποτα άλλο μαζί σου ? με ρωτάει…. Όχι φυσικά του απαντάω νευριασμένος… Η ένταση ανεβαίνει, κάπου το καταλαβαίνει και κάνει 2 βήματα πίσω…. Αυτός που πήρε τα χαρτιά μιλάει στον ασύρματο πιο πέρα και προφανώς μεταβιβάζει τα στοιχεία μου.
Μετά από 2-3 λεπτά αμηχανίας όπου όλοι συνεχίζουν να με παρακολουθούν σε επιφυλακή, επιστρέφει με τα χαρτιά στο χέρι και με εμφανώς πιο γλυκό ύφος… Τους ρωτάω γιατί τόση ένταση… Φίλε είναι περίεργη μέρα σήμερα μου λέει απολογητικά και μου εύχεται καλό δρόμο. Τότε θυμήθηκα ότι ήταν 17 Νοέμβρη… Η ομήγυρη διαλύεται και φεύγουμε προς Κατεχάκη…
Στρίβοντας στον περιφερειακό μετά το 251 ξαναβλέπω σχεδόν καρμπόν το ίδιο σκηνικό με μια άλλη ομάδα Δίας να έχουν σταματήσει μια μηχανή και να τον έχουν στην μέση με τα χέρια να ακουμπάνε στα όπλα… Μάλλον δεν ήταν τυχαίο το γεγονός σκέφτομαι - κάτι συγκεκριμένο ψάχνουν…
Μου έκανε εντύπωση το όλο σκηνικό γιατί και πολλά χρόνια είχαν να με σταματήσουν χωρίς εμφανή λόγο, και γιατί όταν με σταματάνε συνήθως η φάτσα μου τους πείθει (είμαι γλυκούλης ο φούστης πώς να το κάνουμε… :p) και με αντιμετωπίζουν ήρεμα… Προχθές όμως δεν ήταν η μέρα μου… :wave2:

nicksior
19/11/2013, 10:33
Περι όπλων.
Στην Ελλάδα όλοι , μιλούν πολύ , ξέρουν πολλά, για όλα! Δεν θα αποτελούσε λοιπόν εξαίρεση το φορουμ. Επειδή γράφτηκαν πολλές "παπαριές" απο δήθεν γνώστες , ας μου επιτραπεί να δώσω μια άλλη διάσταση στο θέμα "οπλο" . Επίσης δεν ξέρω πόσο διαφορετική θα ήταν η περιπέτεια του φίλου Χυμαδορ αν οι "τσιγγανόπληκτοι" αγρότες αντί κυνηγετικών όπλων κράδαιναν τσουγκράνες , τις όποίες δεν θα είχαν και κανέναν ενδοιασμό να χρησιμοποιήσουν εν αντιθέσει με τα όπλα...
Λίγη γνώση Φυσικής της 5ης δημοτικού δείχνει ότι τα όπλα είναι μεν μηχανές που εκλύουν κινητική ενέργεια, αλλά δεν είναι οι μόνες και ούτε οι πιο επικίνδυνες. Ο τύπος υπολογισμού της Ορμής, ως Φυσικό φαινόμενο, είναι γνωστός: μάζα επί ταχύτητας. Μια γρήγορη σκέψη για την μάζα ενός αυτοκινήτου (1.000.000 γραμμάρια) επί χαμηλής ταχύτητας 11 μέτρων το δευτερόλεπτο ίσον 11.000.000, ο ίδιος τύπος σε ένα μονόβολο 28 γραμμαρίων στα 400 μέτρα το δευτερόλεπτο δίνει 11.200. Το αυτοκίνητο δεν είναι "όπλο" βέβαια, ή τουλάχιστον δεν αντιλαμβάνονται την Φυσική του θέματος αυτοί που εκφράζουν αυτή την άποψη. Ισως για αυτό σκοτώνει 2000 άτομα το χρόνο στην Ελλάδα. Αν το αντιμετωπίζαμε ως την πηγή τεράστιας Φυσικής Ορμής, που όντως είναι, θα το προσέχαμε περισσότερο από τα όπλα και θα σκοτώνονταν λιγότεροι συνάνθρωποι μας. Τέτοιοι υπολογισμοί όμως προϋποθέτουν τεχνική κατάρτιση και αυτή λείπει.

AristidisZ
19/11/2013, 10:39
περί φυσικής.

ξεχνάς τι επιφάνεια ασκεί αυτή τη δύναμη όμως

για να το πω πιο απλά, μια νταλίκα αν κινείται με πάρα πολύ μικρή δύναμη και σε "τρακάρει", ουσιαστικά θα σε σπρώξει, δε θα σου κάνει ζημιά...

DimChios
19/11/2013, 10:39
Περι όπλων.
Στην Ελλάδα όλοι , μιλούν πολύ , ξέρουν πολλά, για όλα! Δεν θα αποτελούσε λοιπόν εξαίρεση το φορουμ. Επειδή γράφτηκαν πολλές "παπαριές" απο δήθεν γνώστες , ας μου επιτραπεί να δώσω μια άλλη διάσταση στο θέμα "οπλο" . Επίσης δεν ξέρω πόσο διαφορετική θα ήταν η περιπέτεια του φίλου Χυμαδορ αν οι "τσιγγανόπληκτοι" αγρότες αντί κυνηγετικών όπλων κράδαιναν τσουγκράνες , τις όποίες δεν θα είχαν και κανέναν ενδοιασμό να χρησιμοποιήσουν εν αντιθέσει με τα όπλα...
Λίγη γνώση Φυσικής της 5ης δημοτικού δείχνει ότι τα όπλα είναι μεν μηχανές που εκλύουν κινητική ενέργεια, αλλά δεν είναι οι μόνες και ούτε οι πιο επικίνδυνες. Ο τύπος υπολογισμού της Ορμής, ως Φυσικό φαινόμενο, είναι γνωστός: μάζα επί ταχύτητας. Μια γρήγορη σκέψη για την μάζα ενός αυτοκινήτου (1.000.000 γραμμάρια) επί χαμηλής ταχύτητας 11 μέτρων το δευτερόλεπτο ίσον 11.000.000, ο ίδιος τύπος σε ένα μονόβολο 28 γραμμαρίων στα 400 μέτρα το δευτερόλεπτο δίνει 11.200. Το αυτοκίνητο δεν είναι "όπλο" βέβαια, ή τουλάχιστον δεν αντιλαμβάνονται την Φυσική του θέματος αυτοί που εκφράζουν αυτή την άποψη. Ισως για αυτό σκοτώνει 2000 άτομα το χρόνο στην Ελλάδα. Αν το αντιμετωπίζαμε ως την πηγή τεράστιας Φυσικής Ορμής, που όντως είναι, θα το προσέχαμε περισσότερο από τα όπλα και θα σκοτώνονταν λιγότεροι συνάνθρωποι μας. Τέτοιοι υπολογισμοί όμως προϋποθέτουν τεχνική κατάρτιση και αυτή λείπει.

:cry::cry::cry::cry:

sniper
19/11/2013, 10:41
Περι όπλων.
Στην Ελλάδα όλοι , μιλούν πολύ , ξέρουν πολλά, για όλα! Δεν θα αποτελούσε λοιπόν εξαίρεση το φορουμ. Επειδή γράφτηκαν πολλές "παπαριές" απο δήθεν γνώστες , ας μου επιτραπεί να δώσω μια άλλη διάσταση στο θέμα "οπλο" . Επίσης δεν ξέρω πόσο διαφορετική θα ήταν η περιπέτεια του φίλου Χυμαδορ αν οι "τσιγγανόπληκτοι" αγρότες αντί κυνηγετικών όπλων κράδαιναν τσουγκράνες , τις όποίες δεν θα είχαν και κανέναν ενδοιασμό να χρησιμοποιήσουν εν αντιθέσει με τα όπλα...
Λίγη γνώση Φυσικής της 5ης δημοτικού δείχνει ότι τα όπλα είναι μεν μηχανές που εκλύουν κινητική ενέργεια, αλλά δεν είναι οι μόνες και ούτε οι πιο επικίνδυνες. Ο τύπος υπολογισμού της Ορμής, ως Φυσικό φαινόμενο, είναι γνωστός: μάζα επί ταχύτητας. Μια γρήγορη σκέψη για την μάζα ενός αυτοκινήτου (1.000.000 γραμμάρια) επί χαμηλής ταχύτητας 11 μέτρων το δευτερόλεπτο ίσον 11.000.000, ο ίδιος τύπος σε ένα μονόβολο 28 γραμμαρίων στα 400 μέτρα το δευτερόλεπτο δίνει 11.200. Το αυτοκίνητο δεν είναι "όπλο" βέβαια, ή τουλάχιστον δεν αντιλαμβάνονται την Φυσική του θέματος αυτοί που εκφράζουν αυτή την άποψη. Ισως για αυτό σκοτώνει 2000 άτομα το χρόνο στην Ελλάδα. Αν το αντιμετωπίζαμε ως την πηγή τεράστιας Φυσικής Ορμής, που όντως είναι, θα το προσέχαμε περισσότερο από τα όπλα και θα σκοτώνονταν λιγότεροι συνάνθρωποι μας. Τέτοιοι υπολογισμοί όμως προϋποθέτουν τεχνική κατάρτιση και αυτή λείπει.

Tώρα εσύ παρουσιάστηκες εδώ για να υποστηρίξεις τα όπλα γενικότερα; Πήρες ενα ντουφέκι και την είδες κυνηγός (άντε να έριξες και 100 σφαίρες στο στρατό). Ναι, και τα μαιχαίρια επίσης σκοτώνουν κι οι μηχανές κι οι πέτρες. και τα όπλα δεν σκοτώνουν αν δεν τα πιάσεις στο χέρι σου.
Κάνε μας τη χάρη!

Μια χαρά τα είπε ο Shooter45. Δεν μπορείς να κάνεις ένα αθλημα ή να εχεις ένα άχρηστο όπλο, αλλά μπορείς να αγοράσεις κανόνια 12ρια που κόβουν έναν άνθρωπο στη μέση από τα 10 μέτρα.

Τα όπλα δεν ειναι παιχνίδια. Δεν πρέπει να υπάρχουν γενικότερα ανάμεσα σε πολίτες με το ισχύον καθεστώς. Αλλά κι αυτό είναι σαθρό όπως κι όλα τα άλλα σ' αυτη την χώρα.

.&-

DimChios
19/11/2013, 10:48
Καμία σχέση με την αγριότητα του σκηνικού του Χυμαδούρα, αλλά μου έτυχε την Κυριακή μετά από πολλάααααα χρόνια και είπα να σας το γράψω.

Ο καιρός άψογος και μαζί με έναν φίλο είπαμε το πρωί να κάνουμε μια βόλτα στην Αττική για καφέ και ξεμούδιασμα.
Έξω το Στρωματέξ και γράφουμε δικαβαλλιά καμιά 120αριά χιλιόμετρα σε Καπανδρίτι, Βαρνάβα, Γραμματικό, Λίμνη Μαραθώνα κλπ…
Μεσημεράκι πια επιστρέφουμε από Λ. Μαραθώνος. Στην Μεσογείων κοντά στο πεντάγωνο η κίνηση πυκνώνει αρκετά και βρίσκομαι να κινούμαι χαλαρά ανάμεσα σε σχεδόν ακινητοποημένες σειρές αυτοκινήτων. Κάποια στιγμή στον καθρέπτη βλέπω μηχανές της Δίας πίσω μου να κορνάρουν και να μου παίζουν φώτα.
Στην αρχή νόμιζα ότι μου κάνουν σήμα όχι για να σταματήσω αλλά γιατί τους εμποδίζω να κινηθούν πιο γρήγορα. Έτσι αντί να κινηθώ προς τα δεξιά αρχίζω να πηγαίνω πιο γρήγορα ελπίζοντας να βρω σύντομα ένα κενό και να χωθώ στην σειρά των αυτοκινήτων για να τους ελευθερώσω τον διάδρομο… Αυτοί όμως το πήραν αλλιώς… Χαλάνε τον κόσμο πίσω μου με τις σειρήνες και κάποια στιγμή καταλαβαίνω ότι έχουν βάλει στο μάτι εμένα… όσο μπορώ πιο σβέλτα κινούμαι από τέρμα αριστερά στα δεξιά και σταματώ.
Δεν πρόλαβε το Στρώμα να ακινητοποιηθεί και έχει περικυκλωθεί από 3-4 μηχανάκια ενώ οι πίσω επιβάτες έχουν σχεδόν πηδήξει από αυτές και έχουν ακροβολιστεί στα 3-4 μέτρα γύρω μου… Ωπα ρε παιδιά λέω τι πάθατε ?

Με ψευτοευγενικό και δήθεν ψαρωτικό ύφος με διατάζουν να σβήσω και να τους δώσω χαρτιά. Σβήνω, κατεβαίνω και όπως ξεκουμπώνω το μπουφάν για να αποκτήσω πρόσβαση στο τσαντάκι μέσης νοιώθω πολλά ζευγάρια μάτια να με παρακολουθούν και βλέπω πολλά χέρια να ακουμπάνε τα όπλα… Τους εξηγώ ότι δεν κατάλαβα ότι ήθελαν να σταματήσω και με προσεκτικές κινήσεις τους δίνω τα χαρτιά μου. Ευτυχώς τα είχα όλα μαζί μου.
Ένας παίρνει τα χαρτιά και απομακρύνεται και την ίδια στιγμή ένας άλλος έρχεται από πίσω μου και αρχίζει να με ψαχουλεύει για να καταλάβει αν κουβαλάω τίποτα μέσα από το μπουφάν !!! Ξαφνιάστηκα γιατί δεν τον είχα δει… Γυρίζω ψιλοαγριεμένος και τον ρωτάω τι τρέχει… Κουβαλάς τίποτα άλλο μαζί σου ? με ρωτάει…. Όχι φυσικά του απαντάω νευριασμένος… Η ένταση ανεβαίνει, κάπου το καταλαβαίνει και κάνει 2 βήματα πίσω…. Αυτός που πήρε τα χαρτιά μιλάει στον ασύρματο πιο πέρα και προφανώς μεταβιβάζει τα στοιχεία μου.
Μετά από 2-3 λεπτά αμηχανίας όπου όλοι συνεχίζουν να με παρακολουθούν σε επιφυλακή, επιστρέφει με τα χαρτιά στο χέρι και με εμφανώς πιο γλυκό ύφος… Τους ρωτάω γιατί τόση ένταση… Φίλε είναι περίεργη μέρα σήμερα μου λέει απολογητικά και μου εύχεται καλό δρόμο. Τότε θυμήθηκα ότι ήταν 17 Νοέμβρη… Η ομήγυρη διαλύεται και φεύγουμε προς Κατεχάκη…
Στρίβοντας στον περιφερειακό μετά το 251 ξαναβλέπω σχεδόν καρμπόν το ίδιο σκηνικό με μια άλλη ομάδα Δίας να έχουν σταματήσει μια μηχανή και να τον έχουν στην μέση με τα χέρια να ακουμπάνε στα όπλα… Μάλλον δεν ήταν τυχαίο το γεγονός σκέφτομαι - κάτι συγκεκριμένο ψάχνουν…
Μου έκανε εντύπωση το όλο σκηνικό γιατί και πολλά χρόνια είχαν να με σταματήσουν χωρίς εμφανή λόγο, και γιατί όταν με σταματάνε συνήθως η φάτσα μου τους πείθει (είμαι γλυκούλης ο φούστης πώς να το κάνουμε… :p) και με αντιμετωπίζουν ήρεμα… Προχθές όμως δεν ήταν η μέρα μου… :wave2:

Aμα θες να σου τυχαίνουν τετοια σκηνικα πιο συχνα ωστε να το συνηθισεις (φλωρόφατσα μου εσυ) να κυκλοφορεις μαζι μου!

:tooth:

Joyrider
19/11/2013, 10:50
έχουν κάνει σειρά και κοιτάνε το τρείλερ ένας - ένας σαν λες και κάποιος απο αυτούς -με κληρονομικό χάρισμα- θα ανακάλυπτε κάτι περισσότερο από το απόλυτο κενό...
Έχει οπτικοποιηθεί αυτή η φράση στο κεφάλι μου και γελάω εδώ και ώρα. :lol::bawl:


...
Epic :a23:

Μου θυμίζει το
303867

vaska
19/11/2013, 11:04
Tώρα εσύ παρουσιάστηκες εδώ για να υποστηρίξεις τα όπλα γενικότερα; Πήρες ενα ντουφέκι και την είδες κυνηγός (άντε να έριξες και 100 σφαίρες στο στρατό). Ναι, και τα μαιχαίρια επίσης σκοτώνουν κι οι μηχανές κι οι πέτρες. και τα όπλα δεν σκοτώνουν αν δεν τα πιάσεις στο χέρι σου.
Κάνε μας τη χάρη!

Μια χαρά τα είπε ο Shooter45. Δεν μπορείς να κάνεις ένα αθλημα ή να εχεις ένα άχρηστο όπλο, αλλά μπορείς να αγοράσεις κανόνια 12ρια που κόβουν έναν άνθρωπο στη μέση από τα 10 μέτρα.

Τα όπλα δεν ειναι παιχνίδια. Δεν πρέπει να υπάρχουν γενικότερα ανάμεσα σε πολίτες με το ισχύον καθεστώς. Αλλά κι αυτό είναι σαθρό όπως κι όλα τα άλλα σ' αυτη την χώρα.

.&-

100% σωστός!

7gibernau
19/11/2013, 11:15
Επειδή έχω ρίξει σε άνθρωπο πριν χρόνια και άκομα το θυμάμαι σα να μην έχει περάσει μέρα ένα θα Πω...ποιος τη γαμει τη φυσική τέτοιες ώρες...
Θελει λέει @@ για να ρήξεις...Θελει ναι,αλλά για άλλο λόγο,γιατί σε κατάσταση ή εγώ ή οι άλλοι Θελει @@ για να θυμηθεις ότι έχεις κάτι πάνω σου για άμυνα ειδικά όταν είναι πέσιμο από παντού.
Καλή η θεωρία αλλά η πράξη έχει άλλη "γλυκά"

devil's animal
19/11/2013, 11:20
ωραια φαση ρε χυμαδορη...
να ανεβαινουν οι σφυγμοι στο δευτερολεπτο σαν να παθαινεις tank slapping πριν απο στροφη και μ'εναν μαγικο τροπο να σταματαει και να στριβεις χεσμενος...:uplate:

αφου ολα καλα, ουτε στον παπα...:priest:

bulmont
19/11/2013, 11:33
Ο εσωτερικος μονολογος ολα τα λευτα
:lol: :lol: :lol: :lol:
Σε καλο σου χιμαδορ...


Μου ειχε τυχει αντιστοιχο περιστατικο με την μηχανη.
Ολο με σκουνταγε το φιλαρακι να ανεβουμε σε ενα κοντινο βουναλακι στην αλλη μερια απο εκει που παμε συνηθος.
Μια κυριακη που λογο καιρου δεν μπορουσαμε να παμε μακρια πηγαμε στο βουναλακι το οποιο στην κορυφη εχει μια εκκλησια αλλα συνηθος εχει ενα μεγαλο πορτονι που ειναι κλειστο.
Ανεβαινοντας με τα enduro συναντησαμε δυο αυτοκινητα σταματημενα στην ακρη του δρομου αλλα δεν δωσαμε σημασια.
Περασαμε και το ανοιχτο πορτονι και σε μια διχαλα καναμε απο τον πανω δρομο ο οποιος ομως στα 20 μετρα ηταν αδιεξοδο μαντρι.
Γυριζουμε επιτοπου πριν το μαντρι και φτανοντας ξανα στην διχαλα συνανταμε 4 μουστακαλιδες με ροπαλα παραταγμενους σε σειρα και τα δυο αυτοκινητα να εχουν κλεισει τον δρομο...
Η πρωτη μου σκεψη ηταν αν το κρανος αντεχει χτυπημα απο πετρα-γκλοπ ή σκαγια...

Τελικα αφου τους εδωσα πληρη στοιχεια (μεχρι και τι χρωμα σοβρακο φωραω) μας αφησανε να φυγουμε...
Τους ειχαν κανει πολλες φορες ζημιες λεει καποιοι που δεν τους αρεσε το ξεπορτο που κλεινει και κοβει την προσβαση για το κοινο...
Στο κατεβασμα επεσε ξεχεσμα διαρκειας στο φιλαρακι για τις ιδεες του και τελικα επεσα και εγω σε ενα χαντακι γιατι αλλου κοιταγα και αλου πηγαινα...



Και πού να δείς τι συνέβαινε πρίν από μερικά χρόνια στα βουνά πιό πάνω από Ψαθόπυργο - Ροδινή: Κάποιοι
ντόπιοι (αγρότες;; , γεωργοί;;, κτηνοτρόφοι;;;) άπλωναν σύρματα απ' άκρη σ' άκρη του δρόμου. Δεν ξέρω
αν ακόμα το συνεχίζουν. Από τύχη δεν είχαμε αποκεφαλισμούς.................

GYROSCOP FENOM
19/11/2013, 12:52
Mην το λες ελαφρά την καρδία, τους δικαιολογώ ασχέτως με την τρομάρα που πήρα καθώς το πράγμα έχει παραγίνει με τους γύφτους που πραγματικά τα έχουν ρημάξει όλα. Δεν γίνεται να μπει ένα περιπολικό σε κάθε επαρχιακό κωλόδορμο έτσι και αλλιώς... οι μπάτσοι κάνουν κακάκια να πάνε στους καταυλισμούς των γύφτων οι οποίοι είναι άβατο... θα μους πεις το αυτό και το άλλο και το εκείνο και μπλα-μπλα... εγώ ξέρω πως αυτός ο άνθρωπος ενδέχεται σήμερα να έπαθε ζημιά 10.000+ ευρώ, πάνε συνεργεία ολόκληρα και σε χρόνο dt ξηλώνουν σίδερα καταστρέφοντας τα κλήματα και αφαιρούν πανάκριβές περιφράξεις, διαλύουν ολόκληρο το κτήμα δηλαδή που πρέπει να ξανάφτιαχτεί από το 0 σχεδόν. Έλα και λίγο στην θέση αυτών των ανθρώπων.

Kαλα τα λες χυμαδορη μπορει να ηταν ακραια η συμπεριφορα τους αλλα και εσυ ετσι θα εκανες αν σου εκλεβαν τα μελισσια οι γυφτοι.
Εμας περισυ μας κλεψανε 20 μελισσια απο νομο αττικης κοντα στο σπιτι μας, απο τοτε ο πατερας μου οποτε βλεπει την καραμπινα μονολογει ¨΄δεν θα ξαναρθουν που θα πανε΄΄φυσικα και δεν σοβαρολογει αλλα αμα φτανεις στο αμην ποτε δεν ξερεις τι θα φερει η ωρα.
Μερικες φορες δεν ειναι μονο η οικονομικη χασουρα που σε ποναει αλλα η χασουρα του κοπου σου .
Τα μελισσια με τα χρονια εξελισονται γονιδιακα και προσαρμοζονται στο περιβαλλον που κατοικουν καθως και σε πολλα αλλα (αντοχη σε αρρωστιες,λιγοτερες τροφες κλπ) οποτε οταν καποιος στα κλεψει δεν χανεις μονο χρηματα.

Κατα τα αλλα φανταζομαι την τρομαρα σου.

Pan (dvs)
19/11/2013, 13:30
Mην το λες ελαφρά την καρδία, τους δικαιολογώ ασχέτως με την τρομάρα που πήρα καθώς το πράγμα έχει παραγίνει με τους γύφτους που πραγματικά τα έχουν ρημάξει όλα. Δεν γίνεται να μπει ένα περιπολικό σε κάθε επαρχιακό κωλόδορμο έτσι και αλλιώς... οι μπάτσοι κάνουν κακάκια να πάνε στους καταυλισμούς των γύφτων οι οποίοι είναι άβατο... θα μους πεις το αυτό και το άλλο και το εκείνο και μπλα-μπλα... εγώ ξέρω πως αυτός ο άνθρωπος ενδέχεται σήμερα να έπαθε ζημιά 10.000+ ευρώ, πάνε συνεργεία ολόκληρα και σε χρόνο dt ξηλώνουν σίδερα καταστρέφοντας τα κλήματα και αφαιρούν πανάκριβές περιφράξεις, διαλύουν ολόκληρο το κτήμα δηλαδή που πρέπει να ξανάφτιαχτεί από το 0 σχεδόν. Έλα και λίγο στην θέση αυτών των ανθρώπων.



εγώ θα έκανα μήνυση.

-γιατί το έχουν παραχέσει και οι μπάτσοι που δεν κάνουν τίποτα και οι καμπόιδες που το παίζουν μπάτσοι και στο τέλος κάποιος άσχετος θα τη φάει στο γκώλο-


Δυσκολη η θεση σου αλλα θα συμφωνησω με τον MG-KTiNoS.Αν υποθεσουμε οτι ειχες πισω δικα σου παλιοσιδερα δεν ξερω αν θα καναμε την πλακα μας τωρα.:)

Pan (dvs)
19/11/2013, 13:34
Περι όπλων.
Στην Ελλάδα όλοι , μιλούν πολύ , ξέρουν πολλά, για όλα! Δεν θα αποτελούσε λοιπόν εξαίρεση το φορουμ. Επειδή γράφτηκαν πολλές "παπαριές" απο δήθεν γνώστες , ας μου επιτραπεί να δώσω μια άλλη διάσταση στο θέμα "οπλο" . Επίσης δεν ξέρω πόσο διαφορετική θα ήταν η περιπέτεια του φίλου Χυμαδορ αν οι "τσιγγανόπληκτοι" αγρότες αντί κυνηγετικών όπλων κράδαιναν τσουγκράνες , τις όποίες δεν θα είχαν και κανέναν ενδοιασμό να χρησιμοποιήσουν εν αντιθέσει με τα όπλα...
Λίγη γνώση Φυσικής της 5ης δημοτικού δείχνει ότι τα όπλα είναι μεν μηχανές που εκλύουν κινητική ενέργεια, αλλά δεν είναι οι μόνες και ούτε οι πιο επικίνδυνες. Ο τύπος υπολογισμού της Ορμής, ως Φυσικό φαινόμενο, είναι γνωστός: μάζα επί ταχύτητας. Μια γρήγορη σκέψη για την μάζα ενός αυτοκινήτου (1.000.000 γραμμάρια) επί χαμηλής ταχύτητας 11 μέτρων το δευτερόλεπτο ίσον 11.000.000, ο ίδιος τύπος σε ένα μονόβολο 28 γραμμαρίων στα 400 μέτρα το δευτερόλεπτο δίνει 11.200. Το αυτοκίνητο δεν είναι "όπλο" βέβαια, ή τουλάχιστον δεν αντιλαμβάνονται την Φυσική του θέματος αυτοί που εκφράζουν αυτή την άποψη. Ισως για αυτό σκοτώνει 2000 άτομα το χρόνο στην Ελλάδα. Αν το αντιμετωπίζαμε ως την πηγή τεράστιας Φυσικής Ορμής, που όντως είναι, θα το προσέχαμε περισσότερο από τα όπλα και θα σκοτώνονταν λιγότεροι συνάνθρωποι μας. Τέτοιοι υπολογισμοί όμως προϋποθέτουν τεχνική κατάρτιση και αυτή λείπει.

Μπορει να ειπανε οι αλλοι παπαριες,αλλα αναθεμα και αν καταλαβα τι θελεις να πεις εσυ.:D

OldMan
19/11/2013, 13:50
...Τότε θυμήθηκα ότι ήταν 17 Νοέμβρη…
Εύγε νέε μου...

SHOOTER045
19/11/2013, 16:02
και σε μενα καποτε
στην παρεα μου δηλαδη,μας εβγαλαν καραμπινες,γιατι τους χαλασαμε το καρτερι με τα παλιομηχανακια μας και θα εμεναν νηστικοι...
για κακη τους τυχη εφαγαν βραδυνο στο α.πολης-θεσ/νικη :a36::a36::a36:
δηλαδη ατομα που για καποιους μηνες τον χρονο μεταμορφωνονται σε εξολοθρευτες,και τον υπολοιπο πετανε βοτσαλα στην λιμνη,θα απαγορεψουν,τον εντουρα,τον ποδηλατη,τον οποιονδηποτε να πιανει βουνο,επειδη αυτοι εχουν τρελα???
κατ εμε με την ληξη της κυνηγετικης θα επρεπε να παραδιδονται,και η χορηγηση-κατοχη να ειναι πολυ ποιο αυστηρη

faraway
19/11/2013, 16:30
κατ εμε με την ληξη της κυνηγετικης θα επρεπε να παραδιδονται,και η χορηγηση-κατοχη να ειναι πολυ ποιο αυστηρη

ή να τους τα μαζέψει όλα και να τους κόψει το κυνήγι και να υσηχάσουμε μια και καλή από τους κόναν τους βάρβαρους εκεί έξω .
Σιχάθηκα να ανεβαίνω στα ορεινά αυτή τη περίοδο και να τους πετυχαίνω με τα όπλα χύμα στον ώμο προς όλες τις κατευθύνσεις , και να αγριεύομαι χωρίς λόγο . :evil:

motomaniac
19/11/2013, 16:40
εδω μερια τωρα σημερα χθες κι αυτες τις μερες γενικως δεν ξερεις απο που θα σου ρθει.. τζιπακια και μη φρεναρουν χωρις λογο χωνονται εδω κι εκει, και να σου στον θαμνο σε κοιταει μια καννη... να τους μπει στον κωλο γινεται? μετα απο απανωτους πυροβολισμους ομως... να καιει..

Allst@rf
19/11/2013, 18:13
ομοίως για τους κυνηγους...

καποιοι γνωστοί μου που είναι χρονιά κυνηγοί όλο κρυφές απειλές μεταξύ σοβαρού και αστειου είναι...

" το νου σας στο βουνό γιατί οι γεροκυνηγοι, λένε ότι τους τρομαζετε τα θυραματα " και "καποτε ένας μπαρμπας είχε πυροβόλησε 2 από σας που πέρασαν με τα μηχανακια και παραλιγο να του πατησουν τα σκυλιά " ...

μιλαμε για ζώα ντυμενα...

μακράν η πιο αντίπαθητικη συνομοταξια στην Ελλάδα...







ναι oldman, ακόμα και από τους ταξιτζηδες... :p

MG-KTiNoS
19/11/2013, 18:29
ή να τους τα μαζέψει όλα και να τους κόψει το κυνήγι και να υσηχάσουμε μια και καλή από τους κόναν τους βάρβαρους εκεί έξω .
Σιχάθηκα να ανεβαίνω στα ορεινά αυτή τη περίοδο και να τους πετυχαίνω με τα όπλα χύμα στον ώμο προς όλες τις κατευθύνσεις , και να αγριεύομαι χωρίς λόγο . :evil:

Μια και το πες.
Εγώ προσωπικά έχω την άποψη ότι πρέπει να εφαρμοστεί πλήρη απαγόρευση κάθε όπλου.
(όπως και κάθε ναρκωτικού και πολλών άλλων βλαβερών πραγμάτων)
Αναγνωρίζω όμως ότι και στην αντιδιαμετρικά αντίθετη άποψη υπάρχουν θετικά σημεία.
Η χειρότερη λύση απ όλες όμως είναι αυτή που εφαρμόζεται σήμερα.
Εγώ δεν μπορώ να πάρω σπρέι πιπερΓιού αλλά ο άλλος έχει καλάσνικοφ ή καραμπίνα και κάνει ότι γουστάρει.
Το καλάσνικοφ ή δεν υπάρχει ή θέλω κι εγώ.
ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ
Ολίγον έγκυος κλπ είσαι χαμένος.
Φυσικά κακώς τα βάζουμε και με την αστυνομία
Τα καλάσνικοφ έπρεπε να τα κυνηγούν κατ αρχήν ΠΡΙΝ βγουν στο δρόμο. (αν βγουν είναι αργά και δεν σταματιούνται τέτοια όπλα αναίμακτα)
Στις τράπεζες έπρεπε να ψάχνουν κατ αρχήν και όπου χαλιέται χρήμα.
(Έχει να κάνει και με το μαύρο χρήμα δηλαδή η όλη κουβέντα που μαστίζει τη χώρα μας)
Που τα βρήκες τα μαρούλια κύριος???
ΠΟυ??? ΟΚ! Φέρτα δω κλπ κλπ
Τέσπα να μην στα πολυλογώ η Ελλάδα που ξέραμε δεν υπάρχει πια

SHOOTER045
19/11/2013, 20:59
σπρει πιπεριου μπορεις να αγορασεις ΚΑΝΟΝΙΚΑ το αναισθητικο σπρει απαγορευεται
ουτως αλλως μπορεις να βρεις παντου,μεχρι και τιζερ κινεζικα κυκλοφορουν

corsa2
22/11/2013, 22:31
Mεγαλο θέμα ανοιξατε παιδες..... Και όσο πιο βαθιά πάει τόσο πιο πολύ βρομάει............ fuck it.......... :yuck:

nicksior
23/11/2013, 20:49
Σίγουρα υπάρχουν και ανόητοι κυνηγοί. Μακάρι η ανοησία να περιοριζόταν μόνο σε αυτόν τον χώρο και να μην "μόλυνε" όλους τους υπόλοιπους… Θα ήμασταν ευτυχείς!
Σίγουρα τα όπλα σκοτώνουν . Να απαγορευτούν!
Σίγουρα οι μηχανές σκοτώνουν (στατιστικά περισσότερους από τα όπλα) . Να απαγορευτούν!
Είμαι μηχανόβιος ,ψαροντουφεκάς και κυνηγός. Έχω πολλούς φίλους και γνωστούς που ασχολούνται με τις παραπάνω δραστηριότητες , είναι όλοι τους σοβαροί , μορφωμένοι άνθρωποι με σεβασμό στους γραπτούς αλλά κυρίως στους άγραφους κανόνες κοινωνικής συμπεριφοράς . Σεβασμός που προκύπτει όχι από τον φόβο των συνεπειών μιας πιθανής παραβατικής συμπεριφοράς αλλά από άποψη.
Αλητεία υπάρχει φυσικά σε όλους τους χώρους όμως δεν σκοπεύω να γίνω εγώ απολογητής του κάθε αλήτη.
Όταν ο κάθε «σκατόβλαχος» κονόμησε λαμογιάρικο χρήμα , το μετέτρεψε σε μπουκάλια ουίσκι στο γειτονικό κωλόμπαρο ή σε καγκουρεμένο ss ή σε φουσκωτό ή σε αυθαίρετο ή σε καραμπίνα , αυτοβαπτιζόμενος σε κυνηγό , καπετάνιο ή Βαλεντίνο Ρόσι..
Είναι ο ίδιος που χρησιμοποίησε σαν χαβούζες τις ρεματιές και τις θάλασσες με τα σκουπίδια του και μετέτρεψε το χωριό των παππούδων του από πανέμορφο χωριουδάκι σε «σκατοχώρι»
Παντελής έλλειψη παιδείας , άγνοια , ημιμάθεια , υστερία , τσαμπουκάς , επιθετικότητα …
Το σίγουρο είναι πως θα μπορούσαμε να ζήσουμε χωρίς κυνήγι , ψάρεμα , μοτοσυκλέτα ή τόσα άλλα , όμως επίσης σίγουρο είναι ότι για τα κακώς κείμενα δεν φταίει ο χώρος αλλά ο χρήστης , μην βιάζεστε λοιπόν να καταδικάζετε δραστηριότητες που δεν γνωρίζετε είτε δεν σας ενδιαφέρουν , γιατί θα έρθει ο καιρός που κάποιοι άλλοι θα καταδικάσουν την δική σας.
Επίσης … Κοιταχτείτε και λίγο στον καθρέφτη , όσοι δεν τους έχετε αφαιρέσει…

vaska
24/11/2013, 06:55
@ nicksior

Παρακολουθώ τα γραφόμενά σου με σεβασμό στον συνομιλητή και προσπάθησα πολλές φορές να μπω στη θέση σου. Στην θέση ενός ανθρώπου που υπερασπίζεται αυτό που αυτός θεωρεί χόμπυ. Η αλήθεια είναι πως δεν τα κατάφερα. Από την άλλη κάπου είδα αυτό 304188

δεν ξέρω αν το έγραψε ο Χατζηδάκις ή όποιος άλλος και μα την αλήθεια δεν μ' ενδιαφέρει. Την ίδια ισχύ έχει είτε είναι γραμμένο από κάποιον επώνυμο ή από κάποιον ανώνυμο, το βέβαιο είναι ότι συμφωνώ απόλυτα με τα γραφόμενα.

nicksior
24/11/2013, 08:53
@ Vaska.

Η αλήθεια είναι πως γράφοντας τα παραπάνω , δεν σκόπευα , ούτε τώρα σκοπεύω, να μπω σε προσωπικές αντιπαραθέσεις. Έχεις τις απόψεις σου και καλά κάνεις και τις έχεις αφού μου επιτρέπεις να έχω τις δικές μου.
Ο αείμνηστος Μάνος υπήρξε φωτισμένος καλλιτέχνης με τεράστιο έργο που αναγνωρίστηκε σαν μοναδικό σε όλον τον πλανήτη. Σαν άνθρωπος φυσικά είχε τις προσωπικές του απόψεις αλλά και ιδιαιτερότητες , με τις οποίες άλλοι συμφωνούν και άλλοι όχι , χωρίς φυσικά να αμφισβητούν την μεγάλη καλλιτεχνική του αξία.
Εκτός του Μάνου υπήρξαν πολλοί και περισσότερο «διάσημοι» που διαφοροποιήθηκαν από το κοινωνικό σύνολο σε θέματα ηθικής συμπεριφοράς έναντι της φύσης.
Ο Πυθαγόρας και οι οπαδοί του ήταν αυστηροί χορτοφάγοι. Ο Έλληνας σοφός δίδασκε:
«Φίλοι μου, μη μολύνετε τα σώματα σας με το να τρώτε ακάθαρτες τροφές. Έχουμε αρκετά σπαρτά και δέντρα φορτωμένα με καρπούς. Έχουμε εύγευστα λαχανικά και ρίζες που είναι έτοιμα για να τα μαγειρέψουμε και δεν υπάρχει έλλειψη από γάλα και μέλι. Στη γη μας υπάρχει αφθονία από τέτοιες αγνές και αβλαβείς τροφές και δεν είναι ανάγκη να τρώμε τροφές για τις οποίες πρέπει να χυθεί αίμα και να θυσιαστεί αθώα ζωή».
Επειδή , υποθέτω , Δεν είσαι χορτοφάγος , όπως και όλοι εδώ μέσα ,(διαφορετικά θα ήταν λάθος της φύσης οι τέσσερις κυνόδοντες μας), θα μπορούσες εύκολα να χαρακτηριστείς από κάποιον θιασώτη της συγκεκριμένης άποψης του Πυθαγόρα , σαν δολοφόνος ή έστω ηθικός αυτουργός φόνου..

Pan (dvs)
24/11/2013, 09:04
Ανοιξτε ρε ενα θεμα για το κυνηγι.

bulmont
24/11/2013, 10:44
Ανοιξτε ρε ενα θεμα για το κυνηγι.



Τί κυνήγι;;;;;; Γκομενακίων;;;;;;;;;;;;;

vaska
24/11/2013, 14:39
αφιερωμένο

https://www.youtube.com/watch?v=JGLIEDe3K5w από 8:36 το καλό

:bawl::bawl:

Pan (dvs)
24/11/2013, 14:47
Τί κυνήγι;;;;;; Γκομενακίων;;;;;;;;;;;;;

Και αυτο δεν θα ητανε ασχημο.

SHOOTER045
24/11/2013, 15:46
ισα ισα..............:smokin: