PDA

View Full Version : Honda bros



kapetan amerika
19/11/2013, 13:04
Γεια σας, ενδιαφέρομαι για honda bros 250-400 c.c. δεκαετίας. Ξέρει κανένας που κυμαίνονται περίπου οι τιμές; Με ενδιαφέρει να είναι σε καλή κατάσταση.

Πολυμήχανος
19/11/2013, 13:14
Καλόν είναι, πριν ποστάρεις ότι ψάχνεις κάτι, να έχεις δει ότι υπάρχει αυτό που ψάχνεις και δεν είναι γέννημα της φαντασίας. Δεν υπάρχουν bros 250 και το 400 που είναι υπαρκτή μοτοσυκλέτα σε αυτό το σύμπαν δεν είναι δεκαετίας, είναι εικοσαετίας.

Ναι, ξέρει το car.gr τιμές, για το 400. http://www.car.gr/classifieds/bikes/?category=&make=&variant=bros&price-from=&price-to=&registration-from=&registration-to=&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=&engine_size-to=%3C450&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=&sort=&rg=&radius=&postcode=&modified=&hi=&offer_type=sale

Σε καλή κατάσταση θα βρεις, αλλά είναι και 20τόσων ετών ε;

toyar
19/11/2013, 13:49
δεν με αφορα το θεμα και δεν θα απαντουσα αν δεν μου εκανε εντυπωση η αγενεια ενος ανθρωπου που ζηταει γνωμες και πληροφοριες...........

η πρωτη αγγελια που αναφερεται σε 250 ειναι για ενα μηχανακι αγνωστο στην ελλαδα το οποιο ΔΕΝ ειναι bros:
http://en.wikipedia.org/wiki/Honda_VT250

επισης ως υποψηφιος αγοραστης θα πρεπει να γνωριζεις πως οι αγγελιες αναφερουν ημερομηνιες πρωτης αδειας στην ελλαδα και οχι ετη κατασκευης μια και το τελευταιο bros 400 κατασκευαστηκε το 1993:
http://en.wikipedia.org/wiki/Honda_Bros_400#Japan_model

Takata Dome
19/11/2013, 13:51
Το 250 που έβαλες δεν λέγεται BROS,αλλά Spada.Γιατί το ονόμασε με το έτσι θέλω BROS ο πωλητής,κανείς δεν το ξέρει.
Το 2002 στην δεύτερη αγγελία είναι η ημερομηνία έκδοσης άδειας,όχι η ημερομηνία του μοντέλου.

kapetan amerika
19/11/2013, 13:57
Καλόν είναι, πριν ποστάρεις ότι ψάχνεις κάτι, να έχεις δει ότι υπάρχει αυτό που ψάχνεις και δεν είναι γέννημα της φαντασίας. Δεν υπάρχουν bros 250 και το 400 που είναι υπαρκτή μοτοσυκλέτα σε αυτό το σύμπαν δεν είναι δεκαετίας, είναι εικοσαετίας.

Ναι, ξέρει το car.gr τιμές, για το 400. http://www.car.gr/classifieds/bikes/?category=&make=&variant=bros&price-from=&price-to=®istration-from=®istration-to=&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=&engine_size-to=%3C450&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=&sort=&rg=&radius=&postcode=&modified=&hi=&offer_type=sale

Σε καλή κατάσταση θα βρεις, αλλά είναι και 20τόσων ετών ε;

Καλή η συμβουλή για το car.gr, το σκέφτηκα κι εγώ αλλά είπα να ρίξω κι εδώ μια ματιά. Κοίτα btw τι βρήκα:

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4205007/ 250 ε; Τι λε ρε; Θα στείλω γράμμα διαμαρτυρίας στη Honda που δε σε ρώτησε.

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3555084/ Συγνώμη κιόλας, αλλά 2013-2002= έντεκα δεν κάνει; Τώρα ποιο είναι πιο κοντά στο έντεκα, το δεκαετία ή το εικοσαετία; Χμμμ... :cool:




δεν με αφορα το θεμα και δεν θα απαντουσα αν δεν μου εκανε εντυπωση η αγενεια ενος ανθρωπου που ζηταει γνωμες και πληροφοριες...........

η πρωτη αγγελια που αναφερεται σε 250 ειναι για ενα μηχανακι αγνωστο στην ελλαδα το οποιο ΔΕΝ ειναι bros:
http://en.wikipedia.org/wiki/Honda_VT250

επισης ως υποψηφιος αγοραστης θα πρεπει να γνωριζεις πως οι αγγελιες αναφερουν ημερομηνιες πρωτης αδειας στην ελλαδα και οχι ετη κατασκευης μια και το τελευταιο bros 400 κατασκευαστηκε το 1993:
http://en.wikipedia.org/wiki/Honda_Bros_400#Japan_model

Ενώ η αγένεια ενός ανθρώπου που υποτίθεται ότι θέλει να βοηθήσει, δε φαίνεται να σε εντυπωσίασε ιδιαίτερα.
Αν ήξερα λεπτομέρειες, δε θα ρώταγα. Αυτοί που τα πουλάνε, γράφουν bros, 250 και 2002. Ο φίλος σας απάντησε με ιδιαίτερη αγένεια, σα να έπρεπε να έχω διαβάσει το service manual και να μπήκα να με εξετάσετε. Αμα τα ήξερα όλα αυτά, δε χρειάζεται να ρωτήσω!

kapetan amerika
19/11/2013, 14:03
Το 250 που έβαλες δεν λέγεται BROS,αλλά Spada.Γιατί το ονόμασε με το έτσι θέλω BROS ο πωλητής,κανείς δεν το ξέρει.
Το 2002 στην δεύτερη αγγελία είναι η ημερομηνία έκδοσης άδειας,όχι η ημερομηνία του μοντέλου.

Απ' ότι βλέπω στο google, το spada είναι πανομοιότυπο με το bros!

Takata Dome
19/11/2013, 14:06
Απ' ότι βλέπω στο google, το spada είναι πανομοιότυπο με το bros!

To αν μοιάζει εμφανισιακά,δεν σημαίνει οτι είναι και Bros όμως ;)

kapetan amerika
19/11/2013, 14:09
To αν μοιάζει εμφανισιακά,δεν σημαίνει οτι είναι και Bros όμως ;)

Μπορεί να κυκλοφόρησε σε άλλη χώρα με αυτό το όνομα, σαν 250άρι και εδώ να μην το εισήγαγαν.

toyar
19/11/2013, 14:10
αυτοι που τα πουλανε γραφουν οτι γουσταρουν γιατι εχουν συμφερον να πουλησουν ενω εμεις που απανταμε δεν εχουμε λογο να πουμε ψεματα
ο προηγουμενος δεν μου φανηκε αγενης και φυσικα δεν ειμαστε φιλοι ουτε καν γνωστοι

kapetan amerika
19/11/2013, 14:13
αυτοι που τα πουλανε γραφουν οτι γουσταρουν γιατι εχουν συμφερον να πουλησουν ενω εμεις που απανταμε δεν εχουμε λογο να πουμε ψεματα
ο προηγουμενος δεν μου φανηκε αγενης και φυσικα δεν ειμαστε φιλοι ουτε καν γνωστοι

Φίλε εμένα μου φάνηκε. Δε μπήκα ούτε να μου λένε για αποκυήματα της φαντασίας, ούτε για παράλληλα σύμπαντα. Ότι είναι να πει, ας το πει χωρίς ειρωνίες και υφάκια.

sapila racing
19/11/2013, 14:15
Απ' ότι βλέπω στο google, το spada είναι πανομοιότυπο με το bros!

Πως είναι πανομοιότυπο, το ένα έχει μονόμπρατσο και το άλλο όχι.
Οι κινητληρες ειναι εντελώς διαφορετικοί όπως και το πλαίσιο.

Απλά μοιάζουν.
Να προτιμήσεις το bros 400 που έχει κυκλοφορήσει πολύ περισσότερο και όσο ναναι ανταλλακτικά καπου θα βρείς, ενω για το Spada δύσκολο.

kapetan amerika
19/11/2013, 14:17
Πως είναι πανομοιότυπο, το ένα έχει μονόμπρατσο και το άλλο όχι.
Οι κινητληρες ειναι εντελώς διαφορετικοί όπως και το πλαίσιο.

Απλά μοιάζουν.
Να προτιμήσεις το bros 400 που έχει κυκλοφορήσει πολύ περισσότερο και όσο ναναι ανταλλακτικά καπου θα βρείς, ενω για το Spada δύσκολο.


Αυτό θα κάνω, ευχαριστώ :)

toyar
19/11/2013, 14:20
οκ, το 250αρι που εβαλες ειναι πολυ παλιο και σπανιοτατο εως ανυπαρκτο στη ελλαδα οποτε για ανταλλακτικα δε γινεται συζητηση
καλυτερα ψαξε για 400 αλλα να ξερεις πως οτι βρεις θα ειναι 20+ ετων και μια και δεν εισαι γνωστης να το ελεγξεις προσεκτικα σε εμπιστο μηχανικο
και να ξερεις επισης οτι γενικα 400αρια του χιλιαρικου συνηθως θελουν τουλαχιστον αλλα 500 για να κυκλοφορησουν αξιοπρεπως και με ασφαλεια

Πολυμήχανος
19/11/2013, 16:34
Απ' ότι βλέπω στο google, το spada είναι πανομοιότυπο με το bros!

H μεγάλη ανοησία, δεν είναι να μην ξέρεις, η πραγματικά μεγάλη ανοησία είναι να σου λένε αυτό που ρώτησες, και να συνεχίζεις να επιμένεις ότι ο γάιδαρος πετάει.

Το Spada ήταν μια υπέροχη μοτοσυκλέτα, ακριβή και με τις δύο έννοιες, που έβγαινε 1990-κάτι, και βασιζόταν στο μοτέρ του προηγούμενου VT250 (V2 με 90 μοίρες περιεχόμενη γωνία, και αρχιτεκτονική παρόμοια με των V4 μοτέρ που είχαν τα VF του '80), μέσα σε αλουμινένιο πλαίσιο. Το ίδιο μοτέρ με ελάχιστες αλλαγές φοράει σήμερα το VTR250.

Το Bros είναι χτισμένο σε V2 κινητήρα, με 52 μοίρες περιεχόμενη γωνία και μετατοπισμένα κομβία ώστε να χρονίζεται σαν να ήταν V90, με άλλα λόγια ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με το spada, με το οποίο δεν συγγενεύει σε αρχιτεκτονική μοτέρ και σε ΤΙΠΟΤΑ άλλο. Άλλα κάρτερ, άλλες θέσεις των εξαρτημάτων, άλλο τελείως. O κινητήρας του bros αντίθετα συγγενεύει με την ΑΛΛΗ μεγάλη οικογένεια των V2 της Honda, δλδ transalp, africa twin, shadow, steed, revere κ.ο.κ.

Και τα πλαίσια των Bros και Spada αν και τα δύο αλουμίνιο, είναι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικά και δεν έχουν καμία σχέση.

Εν ολίγοις, bros 250 δεν βγήκε ΠΟΤΕ. Βγαίνει σήμερα μια βραζιλιάνικη κατασκευή με το όνομα του bros στα 250 κυβικά, αλλά είναι εντελώς διαφορετική μοτοσυκλέτα, είναι μικρό ονοφ εντουράκι, ουδεμία σχέση με το bros που ξέρουμε.

Το ότι κάποιος πίθηκος που σαν κλασσικός νεοέλληνας δεν ξέρει τι μηχανή έχει, βάφτισε bros το spada σε μια αγγελία, δεν το κάνει bros.

Όπως επίσης, το ότι στην Ελλάδα έβγαλε άδεια κυκλοφορίας μια μεταχειρισμένη παραεισαγωγής το 2002, δεν το κάνει 2002, μια και η παραγωγή των bros στην Ιαπωνία τερματίστηκε κάπου εκεί στο 93-94.

Αν κοίταξες spada και bros στο google και σου φάνηκαν παρόμοια, ή ντιπ άσχετος είσαι σαν τον παππού μου που είτε δει cbr1000 είτε drz400 όλα ίδιες μηχανές του φαίνονται, ή έχεις κάποιο πρόβλημα σε όραση-αντίληψη και να το κοιτάξεις.

Επίσης είναι captain america, kapetan ίσως είναι στο squiperi...

DgSensei
19/11/2013, 16:57
Παιδιά νομίζω ότι τα παλαιότερα και ποιό έμπειρα μέλη πρέπει να έχουν λίγο περισσότερη υπομονή με τους νέους και άσχετους-άπειρους.Ούτε όλοι χειρίζονται το ίδιο καλά το google,ούτε όλοι ξέρουν πολύ καλά αγγλικά και κανείς δεν γεννήθηκε γνώστης...

kapetan amerika
19/11/2013, 23:45
Στα ελληνικά είναι kapetan.
Αλλά μιας και μιλάμε για τα ψευδώνυμα που επιλέξαμε, ένας επιθετικός προσδιορισμός δε μπορεί να σταθεί σαν όνομα. Δε μπορείς να πεις σκέτο "καλός". Μπορείς όμως να πεις για παράδειγμα "καλός μαλάκας".