PDA

View Full Version : εκτελωνισμος μοτοσυκλετας με ιταλικα νουμερα



vagelino46
20/11/2013, 23:02
Γεια σας.Αν ξερει καποιος ας μου πει πως μπορω να βγαλω ελληνικες πινακιδες σε ενα ΧR 650 dall ara

απο Ιταλια με Ιταλικες πινακιδες και ποσο θα μου κοστισει

turogalos
21/11/2013, 07:54
Δεν ξέρω τιμές αλλά να ξέρεις ότι θα πρέπει να το εκτελωνίσεις μέσα σε 2 μέρες από την εισαγωγή του στην Ελλάδα, ειδάλλως αρχίζουν τα ημερήσια πρόστιμα. Νομίζω πάει 30€ η ημέρα. Ο εκτελωνισμός δεν πιστεύω να κοστίσει λιγότερο από 200€.

Αν δεν το κάνεις έτσι και το πας αργότερα, θα σε πάρουν οι εκτελωνιστές από το χεράκι και θα σου πούνε: σου κόβω χαρτί από μεταφορική εταιρία ότι ήρθε σήμερα, 150€ σε εμένα και άλλα τόσα στην μεταφορική συν μετά σου κόψει η υπηρεσία......αλλά μαζί δεν τα φάγαμε!

soter3gm
21/11/2013, 08:02
Έχεις μαζί σου
1.το πωλητήριο
2.απόδειξη αγοράς που θα λέει αν πλήρωσες το ΦΠΑ της χώρας (αλλιώς το πληρώνεις εδώ)
3.την άδεια της μηχανής που αγόρασες όπου πάνω γράφει τη μεταβίβαση στη χώρα που το πήρες
4.Το εισιτήριο του πλοίου που το έφερες, η την απόδειξη της μεταφορικής που το έφερες.

Πας στο τελωνείο και κάνεις Δηλωτικό εισαγωγής από χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης , και σε ποιο τελώνιο θα κάνεις τον εκτελωνισμό μέσα σε 10 μέρες.
Πας στο 6ο τελωνείο Αξιών στο λιμάνι και με τα χαρτιά σου βγάζουν την αξία της μηχανής, (έχουν καταλόγους αυτοί με χρονολογίες κλπ κλπ)
Κάνεις τον εκτελωνισμό στο τελωνείο που δήλωσες, και με τα χαρτιά πας στη διεύθυνση συγκοινωνιών που μένεις και βγάζεις άδεια και τέλη κυκλοφορίας
Κρατάς μαζί σου στη διεύθυνση συγκοινωνιών και την άδεια τη παλιά και την απόδειξη αγοράς σε φωτοτυπίες και κρατάς τα πρωτότυπα για να τα βάλεις τα πρωτότυπα στη δήλωση σου του χρόνου.
Αυτά ελπίζω να σε βοήθησα

vagelino46
21/11/2013, 15:07
Ευχαριστω για τις απαντησεις αλλα θα ηθελα μερικες διευκρινησεις ακομα

Οταν λες το πωλητηριο τι εννοεις?

Οπως επισης θα το παρω μεταχειρισμενο απο ιδιωτη,πως θα αποδειξω οτι πληρωσα τον ΦΠΑ?

Stabak
21/11/2013, 15:33
Aν το εχεις παρει μεταχειρισμενο, το φπα εχει πληρωθει ήδη...

KostasV2
21/11/2013, 18:18
Εδώ είσαι: http://www.ducatisti.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=81&t=10147&start=0&hilit=%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%82

Η Bonnie γράφει κι εδώ αν έχεις απορίες, αλλά ο οδηγός μου φαίνεται πλήρης...

soter3gm
21/11/2013, 19:44
Ευχαριστω για τις απαντησεις αλλα θα ηθελα μερικες διευκρινησεις ακομα

Οταν λες το πωλητηριο τι εννοεις?

Οπως επισης θα το παρω μεταχειρισμενο απο ιδιωτη,πως θα αποδειξω οτι πληρωσα τον ΦΠΑ?

τη μεταβίβαση
Αν είναι από ιδιώτη μόνο ένα χαρτί που να λέει πόσο το αγόρασες είναι πληρωμένο το ΦΠΑ

melowolem
22/11/2013, 05:33
να κανω και εγω μια ερωτησουλα μια που λεμε για αγορα απο εξω...
αν μια μηχανη με τα καταλληλα εγγραφα απο την εταιρια παραγωγης χοντα-γιαμαχα κλπ οτι ειναι μονο για αγωνιστηκη χρηση πρεπει να την δηλωσουμε οτι μπηκε ελλαδα???

SHOOTER045
22/11/2013, 08:56
σαφως
μιλαμε η για ΜΧ η drag bike η track bike
τωρα τι τιμολογουνε αυτοι και ποσο,δεν το ξερω,αλλα

turogalos
25/11/2013, 10:38
........
1.το πωλητήριο
........

Από πρόσφατη εμπειρία το καλοκαίρι του 2013: Η μεταβίβαση - πωλητήριο πρέπει να είναι επικυρωμένη στο ελληνικό προξενείο, δηλαδή η παρουσία του πωλητή είναι απαραίτητη.

soter3gm
25/11/2013, 11:08
να κανω και εγω μια ερωτησουλα μια που λεμε για αγορα απο εξω...
αν μια μηχανη με τα καταλληλα εγγραφα απο την εταιρια παραγωγης χοντα-γιαμαχα κλπ οτι ειναι μονο για αγωνιστηκη χρηση πρεπει να την δηλωσουμε οτι μπηκε ελλαδα???

Όλα μα όλα τα οχήματα δηλώνονται ασχέτως ποια θα είναι η χρήση τους μετά για κάθε χρήση "παίζουν" διαφορετικά "κόλπα" Τα αγωνιστικά έχουν έγκριση τύπου και δεν βγάζουν πινακίδες και άδεια όμως πληρώνονται τα τέλη κυκλοφορίας κάθε χρόνο
Τα πολιτικά οχήματα που παίρνουν έγκριση τύπου είναι πληρωμένοι στο τελωνείο όλοι οι δασμοί και απλά πληρώνεις τα τέλη κυκλοφορίας με το σήμα.

sonic22
25/11/2013, 13:01
Τα αγωνιστικά έχουν έγκριση τύπου και δεν βγάζουν πινακίδες και άδεια όμως πληρώνονται τα τέλη κυκλοφορίας κάθε χρόνο
No they don't.

Bowleno
25/11/2013, 15:55
Όλα μα όλα τα οχήματα δηλώνονται ασχέτως ποια θα είναι η χρήση τους μετά για κάθε χρήση "παίζουν" διαφορετικά "κόλπα" Τα αγωνιστικά έχουν έγκριση τύπου και δεν βγάζουν πινακίδες και άδεια όμως πληρώνονται τα τέλη κυκλοφορίας κάθε χρόνο
Τα πολιτικά οχήματα που παίρνουν έγκριση τύπου είναι πληρωμένοι στο τελωνείο όλοι οι δασμοί και απλά πληρώνεις τα τέλη κυκλοφορίας με το σήμα.

πως είναι δυνατόν να πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας για κάτι που δεν έχει πινακίδες κυκλοφορίας και δεν κυκλοφορεί στον δρόμο; :confused:

T E O
25/01/2014, 19:08
και γω εχω ιταλικη πινακιδα και θελω να την αλλαξω η μηχανη θα ειναι για προσωπικη χρηση οχι για να πωληθει, ενδιαφερον το αρθρο ποιο πανω