PDA

View Full Version : Νέα ραντάρ στο ποτάμι.



Gi_4ce
21/11/2013, 17:02
Στον Γαλαξία (3 γεφυρες), τώρα που στρώσαν τη στροφή στο ανέβα, βαλανε ραντάρ γμτ...

Επίσης, λίγο μετά απο τις 3 γεφυρες, πριν την έξοδο που είναι ο Κατσουρίνης.

Στο κατέβα, 100 μέτρα πριν περάσεις την Καβάλας.

Επειδή περνάω με ταχύτητα χελώνας καθε μέρα που πάω στην δουλειά, έχω δει και άλλες βάσεις στον παράδρομο, αλλα δεν εχουν τοποθετηθεί ακόμα.

Ενημερώνω αν τσεκαρω κατι.

Billymuse
21/11/2013, 17:30
Στον Γαλαξία (3 γεφυρες), τώρα που στρώσαν τη στροφή στο ανέβα, βαλανε ραντάρ γμτ...

Επίσης, λίγο μετά απο τις 3 γεφυρες, πριν την έξοδο που είναι ο Κατσουρίνης.

Στο κατέβα, 100 μέτρα πριν περάσεις την Καβάλας.

Επειδή περνάω με ταχύτητα χελώνας καθε μέρα που πάω στην δουλειά, έχω δει και άλλες βάσεις στον παράδρομο, αλλα δεν εχουν τοποθετηθεί ακόμα.

Ενημερώνω αν τσεκαρω κατι.

oύτε στη χούντα τόση παρακολούθηση...

DimChios
21/11/2013, 18:11
Στον Γαλαξία (3 γεφυρες), τώρα που στρώσαν τη στροφή στο ανέβα, βαλανε ραντάρ γμτ...

Επίσης, λίγο μετά απο τις 3 γεφυρες, πριν την έξοδο που είναι ο Κατσουρίνης.

Στο κατέβα, 100 μέτρα πριν περάσεις την Καβάλας.

Επειδή περνάω με ταχύτητα χελώνας καθε μέρα που πάω στην δουλειά, έχω δει και άλλες βάσεις στον παράδρομο, αλλα δεν εχουν τοποθετηθεί ακόμα.

Ενημερώνω αν τσεκαρω κατι.

να σου γμησω!

:mad:

zannisvel
21/11/2013, 18:23
Τι οριο εχει η Κηφισιας?

George_M.
21/11/2013, 18:32
Τι οριο εχει η Κηφισιας?

ο Κηφισος εννοεις...:D

zannisvel
21/11/2013, 18:34
α μπραβο αυτος.

Red Rider
21/11/2013, 19:48
να σου γμησω!

:mad:

x2
:eek:

freco
21/11/2013, 20:23
να σου γμησω!

:mad:

x3
:mad:

el-Gatto
21/11/2013, 20:36
να σου γμησω!

:mad:

Χ4
:mad:

nikos_abel
21/11/2013, 21:00
να σου γμησω!

:mad:

x5

Καλά, ο Τασούλης πάντως είναι ο ενημερωτής της γειτονιάς μας :lol:

Μπράβο ρε Τάσο :beer:

Gi_4ce
21/11/2013, 21:46
Ευτυχώς που ο Μήτσος δεν είναι ΣαΛονικιός γιατί αν έβλεπα x5 σε quote "Να σΕ γμήσω" θα το σκεφομουν σοβαρά να βγω στο κλαρί!
Με τέτοια πέραση θα το τσίμπαγα το Rivale...

spyrakos35
21/11/2013, 21:59
Ευτυχώς που ο Μήτσος δεν είναι ΣαΛονικιός γιατί αν έβλεπα x5 σε quote "Να σΕ γμήσω" θα το σκεφομουν σοβαρά να βγω στο κλαρί!
Με τέτοια πέραση θα το τσίμπαγα το Rivale...

πάντως έχε τον σε απόσταση καλού κακού.... ;)


:lol:

vassat
22/11/2013, 08:35
Σήμερα το πρωί (22/11), παρατήρησα αυτό έχει τοποθετηθεί μετά τον Κατσουρίνη,
έχει τέσσερα γυάλινα παραθυράκια μέσα από τα οποία φαίνονταν χύμα καλώδια...
Πέρα από αυτό,
σε "λίγο" άσχετα σημεία δεν τοποθετήθηκαν;
/ Β

DimChios
22/11/2013, 08:36
πάντως έχε τον σε απόσταση καλού κακού.... ;)


:lol:


μη πανικοβαλεις τα μικρα αγορακια ρε αλητη!

Μου τα διώχνεις! :lol:

kostas.
22/11/2013, 10:48
Στον Γαλαξία (3 γεφυρες), τώρα που στρώσαν τη στροφή στο ανέβα, βαλανε ραντάρ γμτ...
Επίσης, λίγο μετά απο τις 3 γεφυρες, πριν την έξοδο που είναι ο Κατσουρίνης.
Στο κατέβα, 100 μέτρα πριν περάσεις την Καβάλας.
Επειδή περνάω με ταχύτητα χελώνας καθε μέρα που πάω στην δουλειά, έχω δει και άλλες βάσεις στον παράδρομο, αλλα δεν εχουν τοποθετηθεί ακόμα.
Ενημερώνω αν τσεκαρω κατι.

ευχαριστώ πολύ φίλος, θα έχω το νου μου....
Καλημέρα.

devil's animal
22/11/2013, 11:13
ειναι φωτογραφικες καμερες?..εχουν δλδ φλας και λειτουργουν με ρανταρ και εφ'οσον διαπιστωσουν παραβαση ή ειναι απλα διαχειρισης κυκλοφοριας?:confused:

Gi_4ce
22/11/2013, 11:17
φωτογραφικότατες.

devil's animal
22/11/2013, 11:22
φωτογραφικότατες.

f@ck...
:a02:

nickald
22/11/2013, 11:24
Ρε θα ριξετε εξω το πρωτογεννες πλεονασμα..... απο που νομιζετε οτι θα μαζεψουν τα φραγκα ?

Τασο αμα σου χτυπησουν την πορτα τιποτα μαυροντυμενοι βραδιατικα να ξερεις απο που ειναι...... Ο Στουρναρας παρακολουθει....

Gi_4ce
22/11/2013, 11:30
Αν το διαβάζετε αυτό, φέρτε και καφέ γιατί μου τελείωσε και βαριέμαι να παω να πάρω.
Φρέντο εσπρέσο μέτριο.

zannisvel
22/11/2013, 11:38
Αν το διαβάζετε αυτό, φέρτε και καφέ γιατί μου τελείωσε και βαριέμαι να παω να πάρω.
Φρέντο εσπρέσο μέτριο.

:lol: :lol: :lol:

Απο το Mikel ή από το Daccapo? Πες τα παιδια να ξερουν...

bonepeeler
22/11/2013, 12:11
Την κατσαμε. Καθημερινο περασμα με πολλα απο 3 γεφυρες

AristidisZ
22/11/2013, 12:12
Ρε θα ριξετε εξω το πρωτογεννες πλεονασμα..... απο που νομιζετε οτι θα μαζεψουν τα φραγκα ?

Τασο αμα σου χτυπησουν την πορτα τιποτα μαυροντυμενοι βραδιατικα να ξερεις απο που ειναι...... Ο Στουρναρας παρακολουθει....

Σταματάνε φίλο πριν κάνα μήνα στο Ρέντη, έξω από το κλειστό γήπεδο βόλλευ του Ολυμπιακού
3 η ώρα το πρωί, ψυχή στο δρόμο, ο δικός μου πέρασε με κόκκινο

έρχεται από το ανάποδο ρεύμα περιπολικό
ανάβει φάρο, κάνει αναστροφή και τον σταματάει

"άδεια, δίπλωμα, ασφάλεια"
"πάρτε τα"
"περάσατε με κόκκινο"
"το ξέρω, ήμουν όλη μέρα στο δρόμο, κλείνουν τα μάτια μου, απλά ήθελα να πάω σπίτι μου να κοιμηθώ"
"χρωστάτε στην εφορία ;"

:uplate:

κόκκαλο ο δικός μου

"όχι"
"περιμένετε"

πάνε, προφανώς χτυπάνε το ΑΦΜ, βρίσκουν ότι όντως δε χρωστάει, του δίνουν τα χαρτιά πίσω και του λένε καλό βράδυ....

devil's animal
22/11/2013, 12:15
"χρωστάτε στην εφορία ;"


πάνε, προφανώς χτυπάνε το ΑΦΜ, βρίσκουν ότι όντως δε χρωστάει, του δίνουν τα χαρτιά πίσω και του λένε καλό βράδυ....

παιζει πολυ αυτο το σεναριο...
μου εχει τυχει και σε μενα...και μαλιστα θελανε και στοιχεια συνεπιβατισσας (ημουν δικαβαλος) για να ελεγξουν και εκεινη...:rolleyes:

AristidisZ
22/11/2013, 12:19
παιζει πολυ αυτο το σεναριο...
μου εχει τυχει και σε μενα...και μαλιστα θελανε και στοιχεια συνεπιβατισσας (ημουν δικαβαλος) για να ελεγξουν και εκεινη...:rolleyes:

σε σταματάνε 3 το πρωί, έχοντας περάσει κόκκινο σε περιοχή που δε περνάει γάτα τέτοια ώρα, και αντί να σε ψάξουν αν έχεις 3 κιλά κόκα, πιστόλια, αν είσαι λιάρδα, να σε γράψουν για το κόκκινο βρε αδερφέ, πάνε και κοιτάνε μήπως δεν έχεις πληρώσει τη δόση της εφορίας για να σε μπουζουριάσουνε
καλά τα λεγε ο Τζιμάκος ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε (http://www.youtube.com/watch?v=mCPTxpMCx9Y)

kostas.
22/11/2013, 12:21
τις πρόσεξα και εγώ πριν από λίγο που περνούσα από εκεί....
τελικά είναι κάμερες διαχείρισης κυκλοφορίας

zannisvel
22/11/2013, 12:21
τις πρόσεξα και εγώ πριν από λίγο που περνούσα από εκεί....
τελικά είναι κάμερες διαχείρισης κυκλοφορίας

false alarm?

Gi_4ce
22/11/2013, 12:22
στανταρ? θα ριξω αλλη μια ματια το μεσημερι ανεβαινοντας...

zannisvel
22/11/2013, 12:29
[QUOTE=Gi_4ce;2402409]στανταρ? θα ριξω αλλη μια ματια το μεσημερι ανεβαινοντας...[/QU

Θα περασω και γω το βραδυ απο εκει αλλα δε νομιζω οτι θα μπορω να διακρινω.
Παντως αν ειναι φωτογραφικες καμερες ειναι κατι μεγαλα κουτια και τραβανε το πισω μερος. Ετσι δεν ειναι?
Οπως αυτες στην Αττικη οδο.

bonepeeler
22/11/2013, 14:05
Πέρασα από Πειραιώς προς Πατήσια,είδα ένα κάρο κάμερες αλλά δεν πρέπει να είναι φωτογραφικές.
Μου φαίνεται πως όλες αυτές υπήρχαν και πριν.

Billymuse
22/11/2013, 15:00
στανταρ? θα ριξω αλλη μια ματια το μεσημερι ανεβαινοντας...


Εγώ λέω να ρίξω μια ματιά και μετά να ρίξω τις κάμερες για να είμαι σίγουρος μετά :cool:

el-Gatto
22/11/2013, 17:25
τις πρόσεξα και εγώ πριν από λίγο που περνούσα από εκεί....
τελικά είναι κάμερες διαχείρισης κυκλοφορίας
Ειδες τις λάθος κάμερες.
Αυτές που ειδες εσύ είναι πολύ ψηλά κ βρίσκονται εκεί απο την καταστροφική Ολυμπιάδα του 2004.
Οι νέες ,βρισκονται χαμηλά ,δίπλα στη μπαριέρα ,στην έξοδο της στροφής ,και είναι δυστυχώς τα γνωστά φωτογραφικά λευκά κουτιά.

paramedic
22/11/2013, 20:54
Αν δεν αλλάζουν κάθε μέρα φιλμ, σκληρό δίσκο ή οτι άλλο σκάτά έχουν θα γιομίζει για την πλάκα και μετά θα "φλασάρει" μόνο και τίποτα άλλο εκεί που τις βάλανε.

Gi_4ce
22/11/2013, 23:55
Ειδες τις λάθος κάμερες.
Αυτές που ειδες εσύ είναι πολύ ψηλά κ βρίσκονται εκεί απο την καταστροφική Ολυμπιάδα του 2004.
Οι νέες ,βρισκονται χαμηλά ,δίπλα στη μπαριέρα ,στην έξοδο της στροφής ,και είναι δυστυχώς τα γνωστά φωτογραφικά λευκά κουτιά.

perasa kai to apogeyma. fwtografika einai. Ayta sta deksia

Mits-fz6
23/11/2013, 11:17
Παιδιά όντως είναι φωτογραφικά, τα είδα σήμερα το πρωί. Αλλά δεν είναι λίγο χαζό να τις βάζουν στις μπάρες δεξιά, με το Fazer μέχρι με 125km/h να την πάρω την στροφή και αυτά πάντα εσωτερικά. Ποιος θα πάει με μεγάλη ταχύτητα στη τέρμα δεξιά λωρίδα στην οποία είναι και σημείο που μπαίνουν στο Κηφισό από την Δυρραχίου. Επίσης βάλανε (δεν ξέρω αν υπήρχε αρχήτερα) πάλι στο ρεύμα προς Λαμία, στην ευθεία πριν την αττική οδό, λίγο πριν την έξοδο προς Δεκελείας - Τατοΐου. Βέβαια υπάρχει λύση. Ή κρύβουμε πινακίδα ή μαζευόμαστε και τις γκρεμίζουμε. :evil:

Red Rider
23/11/2013, 11:51
Μάλλον όμως χρειάζεται μια μορφή αστυνόμευσης(έστω και αυτής) στις 3 γέφυρες και ειδικά στην στροφή του γαλαξία..
Διαφωνώ κάθετα με τις κάμερες,αλλά άν σωθεί έστω και ένας άνθρωπος-απο τους πολλούς που χάνονται στο κομμάτι αυτό-αξίζει τον κόπο νομίζω.

el-Gatto
23/11/2013, 15:04
Αυτός ή Αυτή ,που θα πάρουν αυτή τη στροφή με περισσότερα κμετρα από αυτά που μπορεί να διαχειρισθούν οι ίδιοι ή το όχημά τους ,σε σχέση πάντα με την κατάσταση του οδοστρώματος ,με αποτέλεσμα να τσακιστούν ,και κυρίως να τσακίσουν κι άλλους...
...δεν χρειάζονται στυνόμευση.

Εκπαίδευση χρειάζονται και αντικειμενική αξιολόγιση ,για το ΑΝ θα έπρεπε να έχουν άδεια ικανότητας οδήγησης στ'όνομά τους.
Κι αν όντως δεν έχουν το απαραίτητο IQ.....να μην επιτρέπεται να οδηγούν.

ΔΕΝ υπάρχουν επικίνδυνοι δρόμοι.
Υπάρχουν ΜΟΝΟ επικίνδυνοι "οδηγοί".

Εχει αποδειχτεί παγκοσμίως ότι καμιά μοτοσυκλέτα δεν πέφτει από μόνη της ,παρα μόνον από λάθος εκτίμηση-χειρισμό του αναβάτης της.
Κατι ανάλογο ισχύει κ με τα τουτού.

Η χωροταξία των αυτοκινητοδρόμων ,καλώς ή κακώς ,είναι αυτή που είναι.
Ολη η ουσία στην ικανότητα ή όχι κάποιου να οδηγεί ,κ όχι απλά να χειρίζεται ένα όχημα ,
έγκειται στην ικανότητα του εγκεφάλου του να μπορεί να αναπροσδιορίζει συνεχώς τα όρια του και του οχήματός του ,σε σχέση με τις εκάστοτε συνθήκες ,
και όντας ψύχραιμος ,να προβαίνει στις απαραίτητες διορθωτικές κινήσεις.

Τώρα ,όποιος πιστεύει ότι μια κάμερα που θα πιστοποιεί προστίματα
,σε όποιον πάρει αυτη τη στροφή με 80 (γιατί εκεί το όριο είναι 50ή60 ,δε θυμάμαι ακριβώς)
ή που θα ξεσκίζει οικονομικά εκείνον που θα πηγαίνει στην ευθεία της Μετ/σης με 125 (γιατί εκεί το όριο είναι 80ή100 ,κ πάλι δε θυμάμαι ακριβώς)
τότε 2 πράγματα μπορεί να συμβαίνουν μόνο:
-ή είναι αφελής (ή για να δώσω έναν ηπιότερο χαρακτηρισμό ,μη ενημερωμένος)
-ή εργάζεται για την αστυνόμευση ,άρα το μηνιαίο του εισόδημα έχει άμεση σχέση με τα βεβαιωμένα προστίματα.

Red Rider
23/11/2013, 16:34
Τώρα ,όποιος πιστεύει ότι μια κάμερα που θα πιστοποιεί προστίματα
,σε όποιον πάρει αυτη τη στροφή με 80 (γιατί εκεί το όριο είναι 50ή60 ,δε θυμάμαι ακριβώς)
ή που θα ξεσκίζει οικονομικά εκείνον που θα πηγαίνει στην ευθεία της Μετ/σης με 125 (γιατί εκεί το όριο είναι 80ή100 ,κ πάλι δε θυμάμαι ακριβώς)
τότε 2 πράγματα μπορεί να συμβαίνουν μόνο:
-ή είναι αφελής (ή για να δώσω έναν ηπιότερο χαρακτηρισμό ,μη ενημερωμένος)
-ή εργάζεται για την αστυνόμευση ,άρα το μηνιαίο του εισόδημα έχει άμεση σχέση με τα βεβαιωμένα προστίματα.

Στις 3 γέφυρες έχει χαθεί πολύς κόσμος.
Περνώντας καθημερινά πλέον απο εκεί,μπορώ να πώ πως ένα 30% των οχημάτων που κινούνται εκεί ξεπερνούν το όριο κατα πολύ,ειδικά οι μοτοσυκλέτες.
Και επειδή ο φόβος της κλήσης κλείνει το γκάζι(αφού όπως λές εσύ οδηγική παιδεία δεν υπάρχει)νομίζω πως αυτό είναι αποτέλεσμα.
ΟΚ μπορεί να την αρπάξω και εγώ που πέρασα με +20κμ,αλλά θα την αρπάξει και αυτός που θα περάσει με +80..
Άλλωστε η παράβαση είναι παράβαση και με +20 και με +80..

Αν απευθύνεσαι λοιπόν σε εμένα,να σου πώ πώς σίγουρα δεν εργάζομαι για την αστυνόμευση,ούτε το εισόδημα μου έχει καμία σχέση.
Ενημερωμένος είμαι και με το παραπάνω έχοντας χάσει και δίπλωμα για αρκετό καιρό κάνοντας "παραβάσεις" και μιλάω απο την μεριά του φωτογραφιζόμενου..
Τώρα για την αφέλεια,συνηθίζω να αφήνω τους συνομιλητές μου να κρίνουν.
:wave2:

Gi_4ce
23/11/2013, 17:45
Στο κατεβα στην στροφή του γαλαξία (εξοδο για μπουρναζι) καθώς και στην γέφυρα στο υψος της Λιοσίων άλλες 2.

spyrakos35
23/11/2013, 18:27
Ταμπελες οτι υπαρχουν ρανταρ εχουν βαλει?

Βασει κοινοτικης οδηγιας ειναι υποχρεωτικο

Billymuse
23/11/2013, 18:58
Ταμπελες οτι υπαρχουν ρανταρ εχουν βαλει?

Βασει κοινοτικης οδηγιας ειναι υποχρεωτικο

και η λακούβα κάθε μισό μέτρο κοινοτική οδηγία είναι αγαπητέ?

orizontas
23/11/2013, 19:26
το να μην τρεχουτε το εχει σκεφτει κανεις ?:confused:

spyrakos35
23/11/2013, 19:35
και η λακούβα κάθε μισό μέτρο κοινοτική οδηγία είναι αγαπητέ?

Ρε συ...... συγκεντρωσου......

Billymuse
23/11/2013, 19:36
το να μην τρεχουτε το εχει σκεφτει κανεις ?:confused:

Τι θεωρείς πιο επικύνδινο, να τρέχεις με 140-150 σε αριστερή λωρίδα εθνικής οδού η να πας με 50-60 μέσα στη πόλη με φορτηγό-ι.χ με λάστιχα που μόνο τα λινά το κρατάνε στο δρόμο?

spyrakos35
23/11/2013, 19:36
το να μην τρεχουτε το εχει σκεφτει κανεις ?:confused:

Ναι..... αλλα κουβεντα να γινεται.....

Billymuse
23/11/2013, 19:39
Ρε συ...... συγκεντρωσου......

όχι το λέω επειδή το να ελέγχω τη κυκλοφορία και να ρίχνω τα πρόστιμα για τις παρανομίες των άλλων ειναι βολικό,το να φτιάξω κανα δρόμο που ένα μεγάλο ποσοστό ατυχημάτων πρόερχονται απο την ακαταλληλότητα των οδικών αρτηριών δε βλέπω να συγκίνησε κανέναν στο υπουργείο μεταφορών..

orizontas
23/11/2013, 19:49
οι δρομοι ειναι αυτοι που ειναι . και εφοσον ειναι κολοδρομοι , και τους ξερουμε , και εχουμε και πινακιδες ,

με ορια ,εμεις γιατι τρεχουμε ?

τρεχουμε γιατι τα φορτηγα δεν εχουν λαστιχα και γιατι δεν ενδιαφερετε κανεις δημ φορεας να κανει κατι

με την κολολακουβα .



Σωστα . Κουβεντα να γινετε

:beer:

taisteal
23/11/2013, 19:51
το οτι τα μπομπολακια θα μας πηγαινουν μεσα αν χρωσταμε στην εφορια περνα απαρατηρητο??

spyrakos35
23/11/2013, 19:55
το οτι τα μπομπολακια θα μας πηγαινουν μεσα αν χρωσταμε στην εφορια περνα απαρατηρητο??

Κοιτα...... ειμαστε επαναστατες του νετ.....

orizontas
23/11/2013, 20:03
το οτι τα μπομπολακια θα μας πηγαινουν μεσα αν χρωσταμε στην εφορια περνα απαρατηρητο??

παλια περνούσαμε με κοκκινο , η μας σταματούσαν χωρίς κράνος και παρακαλούσαμε

να μας γραψουν για κάτι άλλο ...(Φλας , κλπ )



Ε απο φω και περα ....

Θα παρακαλάς να σε γράφουν για κοκινο , κλπ ...

Σε παρακαλω ρε οργανο χρωσταω 3 τεβε και 5 φπα . ....

αλλα κοιτα δε εω κρανος παω σουζες μιαλαω στο κινητο και πινω φραπε , και οδηγο και με τσοκαρα

.... να ναι καλα η γρια γιαγιυλα σου ....

:cry:

Gi_4ce
23/11/2013, 20:35
Έχουν τοποθετηθεί πινακίδες οτι η ταχύτητα ελέγχεται με ρανταρ.

Δεν τρέχουμε.. Είμαστε καλά παιδιά εμείς...

http://www.youtube.com/watch?v=sctLu_voMMk

el-Gatto
23/11/2013, 22:25
Αν απευθύνεσαι λοιπόν σε εμένα,......:wave2:
Σαφώς και ΔΕΝ απευθύνομαι σ'εσένα προσωπικά.:wave2:

Καταθέτω την άποψη μου περί καμερών-αστυνόμευσης και προστίμων.
Όχι επειδή υπάρχουν ,αλλά επειδή λειτουργούν με τον λάθος τρόπο.

Εξηγώ:

1) Κάμερες: Υπάρχει κάποιος που θεωρεί ότι σωστά υπάρχουν κάμερες στην Αττική Οδό ,οι οποίες θα κάψουν κάποιον ο οποίος πηγαίνει με 140-160 στον αεροδρομιακό κ ευθύ τάπητα;;;
ή ότι σωστά υπάρχουν όρια 50-70κμ σε κάποιες καμπές του Περιφεριακού Υμητού ,και φωτοκάμερες στην έξοδο της στροφής;;;
Αμα φιλενάδα δεν μπορείς να πάς με ασφάλεια στην ΑΟ με 140 ,ή να στρίψεις με 100 στην ΠΥ χωρίς να σμπαραλιαστείς ,τότε εχεις 2 επιλογές:
α)Πάνε στα πιάτα σου.
β)Πάνε δεξιά με 50 ,γιατι ΔΕΝ το'χεις.
Με ποια φιλοσοφία θα χαρακτηριστώ παράνομος κ θα καρατομηθώ οικονομικά εγώ ,που σε τέτοιες συνθήκες δρόμου ,μπορώ να παίζω κ τάβλι ταυτόχρονα με τον συνοδηγό μου;;;(που λεει ο λόγος)
Αυτό που εννοώ για να μην παρεξηγηθώ κ πάλι είναι ότι: οι κάμερες εξυπερετούν οικονομικές κρατικές ανάγκες πρωτίστως ,φορώντας τον μανδύα της κοινωνικής προστασίας.
Με την ίδια φιλοσοφία ,θα μπορούσαν ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ να χρησιμοποιούνται οι κάμερες διαχείρησης κυκλοφορίας στον Κηφισό για παράδειγμα ,αναλύοντας με το βίντεο την πραγματική αιτία του εκάστοτε ατυχήματος ,και όταν διαπίστωναν ότι ο οδηγός που προξένησε το κακό ηταν κουλός κ του'φυγε ανευ λόγου ,ή μεθυσμένος ,ή πήγαινε υπερβολικά γρήγορα ,σε αυτόν και μόνο να επιβαλόταν εξοντωτικό πρόστιμο πολλων 1000άδων € και αφάιρεση δια παντός του διπλώματός του ,γιατι ΑΥΤΟΣ έιναι επικίνδυνος.
Ετσι προστατεύεις το κοινωνικό σύνολο.
Απομονώνοντας τους ΕΠΙΚΊΝΔΥΝΟΥΣ.
Όχι Χαρατσώνοντας τους 1000άδες ,που θα περάσουν από το σημείο με το γελοίο όριο με....... +20.

2)ΑΣΤΥΝΟΜΕΥΣΗ: ΣΑΦΩΣ κ χρειάζεται.
Γιατί δεν έχουν όλοι αξιοπρέπεια κ φιλότιμο.
Ούτε και νοιάζονται όλοι για την ασφάλεια των άλλων.
Αλλα ,αμα θέλεις να προστατεύσεις τους οδηγούς ,στήνεις έναν αναμένο φάρο πρίν τη στροφή.
Δεν τους περιμένεις όλους μετά τη στροφή με το ταχυμπίστολο ,για να γράψεις αυτόν που αποδεδειγμένα πλέον ,μπορεί να στρίψει με τα κμετρα που μπήκε.
Γιατί αν δε μπορούσε ,θα'χε στουκάρει πρίν την έξοδο που έχεις στηθεί ,οπότε δε θα τον μέτραγες ,ούτε θα τον έγραφες..
Αρα "κυρ-αστυνόμε",αυτό που σ'ενδιαφέρει είναι ν'αρπάξεις τα λ7 του κοσμάκη ,κι ΟΧΙ να τον προστατέψεις.

3)ΠΡΟΣΤΙΜΑ: Θα πρεπε να είναι ΕΞΟΝΤΩΤΙΚΑ+ αφαίρεση διπλώματος σε κραυγαλέες περιπτώσεις ,κι όχι εισπρακτικής φιλοσοφίας για τους πολλούς.
βλ.
-Μέθη
-Υπερβολική ταχύτητα >> +80plus ....... ΟΧΙ +20
-Αποδεδειγμένη ανικανότητα οδήγησης μετά από ανάλυση βίντεο ή ιδίοις όμασι οργάνων
βλ.>> παππούς οδηγός με πάρκινσον - κυρία σφιχταγκαλιασμένη με το τιμόνι που κοιτάει με γουρλωμένα μάτια μόνο μπρός - κοπελίτσα με κλειστούς πλαινούς καθρέπτες κι ανοιχτό αλεξήλιο για να μακιγιαριστεί στο καθρεπτάκι του - και άλλα όσα καθημερινά υπέροχα ,βλέπουμε στους δρόμους όσοι κινούμαστε πολύ.

relis
24/11/2013, 07:36
+1000

bonepeeler
29/11/2013, 14:11
Σημερα κατι πειραζανε στις καμερες. Φανταζομαι πως μπαινουν σε λειτουργια αν δεν εχουν ηδη μπει.

Gi_4ce
29/11/2013, 14:27
Έχει πλέον και στο κατέβα, απέναντι στο προαναφερθεν σημεια της ανοδου.

spyrakos35
29/11/2013, 15:49
επιβεβαιώνω οτι έχει και στην ανοδο και στην καθοδο με ταμπέλες.....

τονουσαςλοιπόν............ :smokin:

zannisvel
29/11/2013, 16:22
πόσο είναι το όριο στο συγκεκριμένο κομμάτι?

amyroukai
29/11/2013, 17:17
To mni που τους πέταξε θα έλεγα.... αλλά είμαι εΒγενικός και θα πω ότι είπε ο Χιος Χ5.

Στο γαλαξία και να έχει πινακίδες, έχει 5 λωρίδες κυκλοφορίας εκεί, από την αριστερή λωρίδα δεν φαίνεται τίποτα... Στην κάθοδο έχω δει τις προειδοποιητικές, μία στην πρώτη έξοδο για περιστέρι και μία στα ΚΤΕΛ απέναντι.

spyrakos35
29/11/2013, 21:56
πόσο είναι το όριο στο συγκεκριμένο κομμάτι?

Στην καθοδο ειναι....... ογδοντα......

el-Gatto
30/11/2013, 00:41
Οι κάμερες είναι 4.

ΑΝΟΔΟΣ
Στην έξοδο της αριστερής στροφής ,μετά την έξοδο Ροσινιόλ ,μέσα απο τη μπαριέρα ,στο ύψος του Γαλαξία ,να σημαδεύει την ευθεία.
Στην έξοδο της Λιοσίων κ της Βικέλα ,πάνω στο πεζοδρόμιο ,ακριβώς πάνω στη διαγράμιση ,να σημαδεύει την ευθεία.

ΚΑΘΟΔΟΣ
Στην 1η έξοδο της Κατσώνη ,μετά την γέφυρα που βγαίνει απο την Αχαρνών ,να σημαδεύει την ευθεία.
Στην έξοδο απο 3γέφυρες ,απέναντι απο τον Γαλαξία κ πρίν την έξοδο της Παπανδρέου ,να σημαδεύει την ευθεία.

Το όριο είναι 80.

Σίγουρα ετοιμάζουν κ αλλού.

Θα θέλει πολύ προσπάθεια πλέον ,να κινήσαι εντός ορίων ,χωρίς να χρειάζεσαι ψυχοφάρμακα αντιβαρεμάρας.

chr1s_86
10/02/2014, 00:45
Θα θέλει πολύ προσπάθεια πλέον ,να κινήσαι εντός ορίων ,χωρίς να χρειάζεσαι ψυχοφάρμακα αντιβαρεμάρας.


+1 σε αυτό και +1000 στις αναλύσεις πιο πάνω...

Επίσης νομίζω είδα και μια πιο πάνω, λίγο πριν την έξοδο Μεταμόρφωσης...


...

309388

:a13:

manhunter
10/02/2014, 07:38
Επίσης τοποθέτησαν και στην Καβάλας/Αθηνών, στο ρεύμα προς Αθήνα, λίγο μετά το Παλατάκι, έξω από την Βιοιατρική. Το νού σας.

TROOPER
10/02/2014, 08:07
Επίσης τοποθέτησαν και στην Καβάλας/Αθηνών, στο ρεύμα προς Αθήνα, λίγο μετά το Παλατάκι, έξω από την Βιοιατρική. Το νού σας.

για τους κοντρακιδες και καλα ;)

amyroukai
10/02/2014, 09:39
Νομιζω είδα και μιά λίγο πριν το γνωστό περίπτερο των ραντεβού;

Pan (dvs)
10/02/2014, 14:00
http://www.index.pois.gr/google.asp?SubCatID=98

Στην Ηπειρο ειναι σωστα ενημερωμενο.

Gi_4ce
14/03/2014, 15:24
Σο ύψος της καβάλας στην κάθοδο δουλεύει. είδα φλασάκι εψες αργα...

Manalishi
14/03/2014, 17:20
Στα πόσα???

Περνάω σχεδόν καθημερινά, και δεν εχω δει αστραπές....

alres
15/03/2014, 06:33
Μετά από αρκετά χρόνια που το κράτος βάζει κάμερες για να επιτηρήσεις τους δρόμους, νομίζω ότι μπορούν να διατυπωθούν με ένα βαθμό βεβαιότητας κάποια συμπεράσματα.

Πρώτο: οι κάμερες φοβίζουν τους έτσι και αλλιώς φοβισμένους (ας πούμε συνετούς/τυπικούς) οδηγούς. Αυτό σημαίνει ότι για αυτούς καμία οδηγική συμπεριφορά δεν έχει αλλάξει. Το ότι γνωρίζουν ότι υπάρχει και η κάμερα, αντιθέτως τους ασκεί μια ψυχολογική πιέση κ μια άρρητη εκπαίδευση παρακολουθούμενου (χρήσιμη ποικιλοτρόπως). Δηλαδή πoτέ μια κάμερα δεν έχει τη χρήση για την οποία υποτίθεται ότι μπαίνει: πάντα τα μέσα παρακολούθησης (και καταστολής ας μου επιτραπεί) ασκούν μια πολύ πιο γενική εξουσία, είτε άμεσα είτε έμμεσα.

Δεύτερο: οι κάμερες δεν φοβίζουν αυτούς που δε φοβόντουσαν και πριν. Η άλλοτε συμπαθής άλλοτε αντιπαθής κατηγορία των "πηγαίνω χωρίς αύριο πάντα και παντού", είτε λόγω ηλικίας είτε λόγω μαλακίας είτε λόγω υπηρεσιακής ασυλίας, υφίσταται, θα υφίσταται και δεν έχει εξαφανιστεί με την κάμερα. [ Πότε άλλωστε και κανένα μέσο που υποτίθεται και διαφημίζεται ότι αντιμετωπίζει απόλυτα ένα πρόβλημα, δεν το κάνει. Γιατί δεν μπορεί και γιατί αυτοί που πολιτικά προμοτάρουν την παρακολουθήση, χέστηκαν για το αν κάγκουρες στην ελλάδα, από 500 γίνουν 400..Δεν τους απασχολεί γιατί δεν τους καίει αυτό.. ] Και επίσης αυτό το "πηγαίνω χωρίς αύριο πάντα και παντού" κακώς ταυτίζεται με τέτοια ένταση με αυτόν πχ που πιάνει με μια μοτο ή αυτοκίνητο, τα 140φεύγα στην εθνικη/αττική. Υπάρχουν και πιο μικρές ταχύτητες, πχ των 70km/h μέσα στην πόλη (για ένα τρόλεϊ,φορτηγό) που είναι περισσότερο επικίνδυνη και αρκούντως θανατηφόρα και πρακτικά είναι "πηγαίνω χωρίς αύριο πάντα και παντού" . Τα +20-30 στην πόλη δεν τα γράφει κανένας. Αλλά αυτά σκοτώνουν. Συνεπώς η στοχοποίηση της μεγάλης ταχύτητας, είναι πιο πολύ "πολιτική" παρά ουσιαστική από άποψη ασφάλειας.

Τρίτο: οι κάμερες φοβίζουν αλλά μάλλον καθόλου σωστά, αυτούς που "τρέχουν" όχι συνέχεια, αλλά πιο αραιά. Πχ έχεις ένα 1000αρι, αλλά κάθε μέρα οδηγείς κανένα παπί/μικρό σκούτερ για δουλειές..Στο 90% του οδηγικού σου χρόνου πας για πολλούς λόγους αργά ή έστω προβλεπόμενα. Τις 2-3 ώρες που θα πάρεις το 1000αρι βόλτα, ε δε θες να πας αργα, θες να στρίψεις, να...να... . Πολύς κόσμος εδώ και όχι απαραίτητα ο χειρότερος οδηγικά. Αυτός ο κόσμος αυτόματα, από μια κατάσταση σωστής οδήγησης περνάει με την κάμερα, με αυτά τα +20,40,60 χιλιόμετρα σε ένα ανοιχτό δρόμο, στην "παρανομία". Πόσο ηλίθιο είναι αυτό..Τα +20,40,60 km/h σε ανοιχτό δρόμο (εθνική, αττική οδό κλπ) οδηγούν σε ατυχήματα πολύ σπάνια και πάντα με εμπλοκή άλλων παραγόντων. Αυτό άλλωστε είναι που συμβαίνει καθημερινά σε αυτούς τους δρόμου: όλοι πάνε κάτι παραπάνω, άλλος πολύ άλλος λίγο. Ναι αλλά τα ατυχήματα δε γίνονται για αυτή τη διαφορά χιλιομέτρων, αλλά για άλλους λόγους. Συνεπώς το να γράφεις αυτό τον οδηγό, για +κάτι χιλιόμετρα σε ε.ο. και α.ο. τον πας στην πρώτη κατηγορία: τον φοβίζεις και τους δείχνεις ότι κάνεις κουμάντο, εκεί που πάει να "ξεσκάσει". Μόνο που το πρόβλημα είναι ότι αυτός δεν είναι επικίνδυνος ή κακός οδηγός ή ότι προκαλεί ατυχήματα με αυτή τη συμπεριφορά.

ego_o_idios
15/03/2014, 22:56
να σου γμησω!

:mad:

dimgamiso

gia sena tis valane re sou leei na traviksoume kana gamisi na vgaloume kana evroudaki

se exoune ma8i oloi pia leme:lol::lol:

ego_o_idios
15/03/2014, 22:57
ego na ipo pos i kontrakides pinakides oxi....:lol:

g15
16/03/2014, 00:57
εχουν βαλει και στον πειραια απεναντι απο το πυργο του πειραια στην στροφη

gbtechelec
16/03/2014, 10:42
Σαφώς και ΔΕΝ απευθύνομαι σ'εσένα προσωπικά.:wave2:

Καταθέτω την άποψη μου περί καμερών-αστυνόμευσης και προστίμων.
Όχι επειδή υπάρχουν ,αλλά επειδή λειτουργούν με τον λάθος τρόπο.

Εξηγώ:

1) Κάμερες: Υπάρχει κάποιος που θεωρεί ότι σωστά υπάρχουν κάμερες στην Αττική Οδό ,οι οποίες θα κάψουν κάποιον ο οποίος πηγαίνει με 140-160 στον αεροδρομιακό κ ευθύ τάπητα;;;
ή ότι σωστά υπάρχουν όρια 50-70κμ σε κάποιες καμπές του Περιφεριακού Υμητού ,και φωτοκάμερες στην έξοδο της στροφής;;;
Αμα φιλενάδα δεν μπορείς να πάς με ασφάλεια στην ΑΟ με 140 ,ή να στρίψεις με 100 στην ΠΥ χωρίς να σμπαραλιαστείς ,τότε εχεις 2 επιλογές:
α)Πάνε στα πιάτα σου.
β)Πάνε δεξιά με 50 ,γιατι ΔΕΝ το'χεις.
Με ποια φιλοσοφία θα χαρακτηριστώ παράνομος κ θα καρατομηθώ οικονομικά εγώ ,που σε τέτοιες συνθήκες δρόμου ,μπορώ να παίζω κ τάβλι ταυτόχρονα με τον συνοδηγό μου;;;(που λεει ο λόγος)
Αυτό που εννοώ για να μην παρεξηγηθώ κ πάλι είναι ότι: οι κάμερες εξυπερετούν οικονομικές κρατικές ανάγκες πρωτίστως ,φορώντας τον μανδύα της κοινωνικής προστασίας.
Με την ίδια φιλοσοφία ,θα μπορούσαν ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ να χρησιμοποιούνται οι κάμερες διαχείρησης κυκλοφορίας στον Κηφισό για παράδειγμα ,αναλύοντας με το βίντεο την πραγματική αιτία του εκάστοτε ατυχήματος ,και όταν διαπίστωναν ότι ο οδηγός που προξένησε το κακό ηταν κουλός κ του'φυγε ανευ λόγου ,ή μεθυσμένος ,ή πήγαινε υπερβολικά γρήγορα ,σε αυτόν και μόνο να επιβαλόταν εξοντωτικό πρόστιμο πολλων 1000άδων € και αφάιρεση δια παντός του διπλώματός του ,γιατι ΑΥΤΟΣ έιναι επικίνδυνος.
Ετσι προστατεύεις το κοινωνικό σύνολο.
Απομονώνοντας τους ΕΠΙΚΊΝΔΥΝΟΥΣ.
Όχι Χαρατσώνοντας τους 1000άδες ,που θα περάσουν από το σημείο με το γελοίο όριο με....... +20.

2)ΑΣΤΥΝΟΜΕΥΣΗ: ΣΑΦΩΣ κ χρειάζεται.
Γιατί δεν έχουν όλοι αξιοπρέπεια κ φιλότιμο.
Ούτε και νοιάζονται όλοι για την ασφάλεια των άλλων.
Αλλα ,αμα θέλεις να προστατεύσεις τους οδηγούς ,στήνεις έναν αναμένο φάρο πρίν τη στροφή.
Δεν τους περιμένεις όλους μετά τη στροφή με το ταχυμπίστολο ,για να γράψεις αυτόν που αποδεδειγμένα πλέον ,μπορεί να στρίψει με τα κμετρα που μπήκε.
Γιατί αν δε μπορούσε ,θα'χε στουκάρει πρίν την έξοδο που έχεις στηθεί ,οπότε δε θα τον μέτραγες ,ούτε θα τον έγραφες..
Αρα "κυρ-αστυνόμε",αυτό που σ'ενδιαφέρει είναι ν'αρπάξεις τα λ7 του κοσμάκη ,κι ΟΧΙ να τον προστατέψεις.

3)ΠΡΟΣΤΙΜΑ: Θα πρεπε να είναι ΕΞΟΝΤΩΤΙΚΑ+ αφαίρεση διπλώματος σε κραυγαλέες περιπτώσεις ,κι όχι εισπρακτικής φιλοσοφίας για τους πολλούς.
βλ.
-Μέθη
-Υπερβολική ταχύτητα >> +80plus ....... ΟΧΙ +20
-Αποδεδειγμένη ανικανότητα οδήγησης μετά από ανάλυση βίντεο ή ιδίοις όμασι οργάνων
βλ.>> παππούς οδηγός με πάρκινσον - κυρία σφιχταγκαλιασμένη με το τιμόνι που κοιτάει με γουρλωμένα μάτια μόνο μπρός - κοπελίτσα με κλειστούς πλαινούς καθρέπτες κι ανοιχτό αλεξήλιο για να μακιγιαριστεί στο καθρεπτάκι του - και άλλα όσα καθημερινά υπέροχα ,βλέπουμε στους δρόμους όσοι κινούμαστε πολύ.

+++++++.........1000:beer: el presidente

teo_g7
16/03/2014, 12:20
+++++++.........1000:beer: el presidente

+100000
Αλλά εγώ τις έχω χασει τις ελπίδες μου!Και για το οτι πρόκειται να διορθωθεί η αστυνόμευση και για το πρόκειται να μάθουμε ποτε να οδηγούμε ασφαλώς και με σεβασμο στους υπολοιπους.
Γιατί πιστεύω οτι αυτό που λείπει περισσότερο είναι ο σεβασμός.Γιατί αυτός που σέρνεται στην ΕΟ στη μεσαία λωρίδα ενω η δεξια είναι τελείως άδεια το κανει απο ελλειψη σεβασμού.Αυτός που είναι σταματημένος στην άκρη με τα φώτα αναμμένα να ενοχλούν το κανει απο ελλειψη σεβασμού.Γενικά οι περισσοτεροι χρήστες των οδών είναι σταρχιδια τους,αυτοι να πάνε στη δουλεια τους κι άλλοι να πα να γαμηθουν...

MG-KTiNoS
21/08/2016, 08:45
οι κάμερες ταχύτητας Στο ποτάμι λειτουργούν κανονικά; ;

Μικe777
21/08/2016, 14:04
οι κάμερες ταχύτητας Στο ποτάμι λειτουργούν κανονικά; ;

σκεφτεσαι να πας ταξιδι?:cry:

virus
21/08/2016, 14:32
οι κάμερες ταχύτητας Στο ποτάμι λειτουργούν κανονικά; ;

καλου κακου απο αθηνα μεχρι την ρενω παω κοτα. μεχρι αφιδναι δεν εχει τιποτα. μετα δεν ξερω

viper1
23/08/2016, 09:20
Χ4
:mad:
Γιατί φαίνονται οι πινακιδες σας ??:smokin: