PDA

View Full Version : Προβλημα με πλαϊνές μπαρες



Άναξ
24/11/2013, 04:53
Καταρχην γεια σας

ειμαι καινουριος στην παρεα και θα ηθελα μια βοηθεια, χτες απογευμα ξεσκεπασα την μηχανη μου για να κανω σημερα μια βολτιτσα. Με τις βροχες των προγουμενων ημερων ειδα οτι οι πλαινες μπαρες στην μηχανη μου (Honda Transalp 650) εχουν σκουριασει, φανταζομαι με ενα λεπτο γυαλοχαρτο και βαψιμο θα διορθωθει. Πως εχετε αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα στην μηχανη σας? Η μηχανη δεν φυλασσεται κατω απο στεγη και μιας και την πηρα αρχες του καλοκαιριου, το φαινομενο δεν το ειχα κατα νου. Τι θα πρεπει να κανω για να μην εμφανιζεται η σκουρια?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για την οποια βοηθεια.

vaska
24/11/2013, 07:19
Στην δικιά σου περίπτωση αλλάζεις μηχανή και όλα οκ.

Πάρε BMW βρε αδερφέ να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!!

:bawl::bawl:

Σοβαρά τώρα, αν μιλάς για τα προστατευτικά κάγκελα, μην άγχεσαι δεν είναι τπτ, λίγο τρίψιμο και μια με το σπρέυ και όλα κομπλέ.

Άναξ
24/11/2013, 07:42
ασε μην μου λες για bmw, την εχει ο γειτονας μου και ειναι κουκλα!!!! Για τα προστατευτικα καγκελα του κινητηρα λεω, ακριβως. Αν τα τριψω και βαλω αντισκουριακο θα βγαλει τον χειμωνα κατω απο την κουκουλα? Ξενερωσα οπως την ειδα και δεν ειμαι πολυ σχετικος. Για δωσε τα φωτα σου σε παρακαλω.

SHOOTER045
24/11/2013, 08:35
πολλες φορες αυτα επειδη ειναι αφτερ μαρκετ και λοου μπατζετ
δεν τα βαφουν προσεκτικα
εχουν μια αχνα επανω
αν δεν βαριεσαι τα βγαζει
τα τρβεις με ψιλο γυαλοχαρτο-στα σημεια που εχει σκουρια μεχρι να φυγει-τα πλενεις τα στεγνωνεις
και βαφεις με σπρει
αν βαριεσαι η δεν το χεις,παρε ενα μεγαλο χαρτονι να προστατευει το μηχανακι,κινητηρα,πλαστικα απ το βαψιμο
τριβεις ελαφαρα και βαφεις

θα σου ελεγα και εγω για bmw
αλλα ασε μη σου χαλασω το συνεφακι....:cool:

lykourgi
24/11/2013, 08:49
Καλημέρα, δοκίμασε να καθαρίσεις τη σκουριά. Ισως δεν χρειαστεί ούτε σπρέυ.
Γενικά, απόφευγε το σκέπασμα της μηχανής όταν βρέχει. Το καλύτερο όλων βέβαια είναι να την σκεπάζεις όταν βρέχει και να την ξεσκεπάζεις αμέσως μετά. Οι κουκούλες εγκλωβίζουν υγρασία και δεν αφήνουν τη μοτοσυκλέτα να στεγνώσει, με τα αποτελέσματα που είδες. Αλλά ποιός κάθεται να κάνει αυτή τη δουλειά, βάλε - βγάλε. Γι' αυτό πιστεύω καλύτερα ξεσκέπαστη να βρέχεται, αλλά μετά να στεγνώνει.

Άναξ
24/11/2013, 09:02
σας ευχαριστω και τους δυο παιδια για τις προτασεις, @SHOOTER045 ετσι το φανταζομαι με χαρτονι να κανω σωστη δουλεια. @ lykourgi δεν μου παει η καρδια να την βλεπω να βρεχεται αδερφε, σαν να τρωω μπουνια στα μουτρα οταν την βλεπω απο το παραθυρο, δυστυχως οπως ειπα δεν εχω χωρο να την στεγασω, αλλα με αυτο που λες να την εχω ξεσκεπαστη ΟΛΟ τον χειμωνα δεν θα της κανει παραπανω κακο στα ηλεκτρικα και γενικα σε ολ οτο μοτορι? Παιδια σας ευχαριστω και παλι.

SHOOTER045
24/11/2013, 16:19
η σωστη δουλεια ειναι ξεμονταρισμα και τριψιμο,και κρεμασμα και βαψιμο,ειχα κανει ετσι στο super tenere μου γιατι ηταν νικελ και μου θυμιζαν χαρλευ
αφου εγιναν αμμοβολη,ασταρωθηκαν και βαφτηκαν

lykourgi
24/11/2013, 21:06
να την εχω ξεσκεπαστη ΟΛΟ τον χειμωνα δεν θα της κανει παραπανω κακο στα ηλεκτρικα και γενικα σε ολ οτο μοτορι?

Όχι. Εάν η μοτοσυκλέτα μείνει συνεχώς σκεπασμένη ΟΛΟ τον χειμώνα σε εξωτερικό χώρο, θα πάθει μεγαλύτερη ζημιά. Πρακτικά, θα είναι συνεχώς υγρή για κάποιους μήνες.
Αφού σκοπεύεις να μην την χρησιμοποιείς για μεγάλο χρονικό διάστημα πρέπει να βρεις κάπου να την αποθηκεύσεις, αλλιώς επιβάλλεται ξεσκέπασμα για να στεγνώνει.

Άναξ
24/11/2013, 23:54
ωραια, σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας. Ολες οι συμβουλες ηταν πολυτιμες.