PDA

View Full Version : Μεταφορα Μηχανης με Καράβι (θα υποστουν ζημιά;)



Nice_kid
24/11/2013, 05:51
Γεια σας φιλοι μου. Ειμαι νεος εδω στο Forum με πολλα αξιολογα θεματα, και σαν αρχη θα ηθελα να ρωτησω το εξης:
Ακομα δεν εχω μηχανη, ομως θελω να αγορασω (GSXR 1000 ή R1 1000). Το θέμα είναι οτι καποια στιγμη θελω να παω Κρήτη (Ηρακλειο) με την μηχανη παρεα. Δεν ξερω το κοστος εισιτηριου της μηχανης, ομως αυτο που με προβληματιζει, ειναι οτι ΟΚ παρκαρες την μηχανη στο καραβι και ανεβηκες στο πλοιο επανω στο σαλονι.
Τις μηχανες με τι της δενουν; Πως τις δενουν; Προκαλουν ζημιές πχ οι τριχιές-οι ιμάντες-τα λουριά ή δεν ξερω και εγω με τι αλλο τις δενουν; Και απο που τις δενουν; Απο τις ρόδες; Απο το ντεποζιτο; Απο την σελα; Απο το πηρουνι; Απο που;
Εχει καποιος μεταφερει μηχανη με το καραβι απο Πειραια για Κρήτη και εχει μεινει απείραχτη ή εχει υποστεί καποιες γρατζουνιές ή σημαδια κλπ; Γιατι ειναι κριμα να εχω καινουργια ή μεταχειρισμενη εστω μηχανη και να την μεταφερω καπου και μετα να διαπιστωσω οτι της εχουν κανει ζημια οι εργατες του πλοιου, γιατι και στο κατω-κατω θα πουν: "Δικη μου ειναι; χεστηκα"
--------------------------------
Αν μπορει καποιος και εχει χρόνο, και εχει ιστορικό με αυτην την υποθεση, ας μου απαντήσει. Δεν το ειχα ψαξει ποτε το θεμα για μεταφορα μηχανης με καραβι, ομως αυτα που μου λενε καποιοι οτι στανταρ όλο και κατι της κανουν της μηχανης, με εχει προβληματισει....
--------------------------------
Να σας πω και το αλλο:
Τις προαλλες μετεφερε καποιος την μηχανη του με ενα καραβι, ολα και ολα ωραια, και μολις αναχωρησε το καραβι, την μηχανη την ειχε παρκαρει (χωρις να το γνωριζει) σε ενα σημειο υδραυλικο της πορτας του πλοιου. Εκει σε ενα υδραυλικο σημειο, εχανε λαδι το συστημα και εσταζε καυτό λαδι στην μηχανή, με αποτελεσμα καποια σημεια της μηχανης να αλλοιωθουν τα χρωματα της μηχανης, και καποια πλαστικα (μαλλον). Τωρα τι εκανε, αν κινηθηκε νομικά, δεν γνωριζω, μαλλον δεν μπορουσε να κανει τιποτε, του εμεινε η πικρα, λογικα θα την πηγε για ολικο βαψιμο της μηχανής...

Άναξ
24/11/2013, 06:08
22 € ειναι η μηχανη πανω απο 250 κ.ε ο ναυλος με τις Μινωικες
18 € με την ΑΝΕΚ (http://web.anek.gr/portal/page/portal/ANEK_prod/Fares_Offers)

τωρα για το πως μεταφέρεται η μηχανη δεν μπορω να σου απαντησω γιατι δεν ετυχε ακομη να ταξιδεψω, αλλα το συμβαν με το οποιο καταληγεις το ποστ σου μαλλον ειναι μεμονωμενο, στην θεση του ιδιοκτητη που του επεσε το λαδι στην μηχανη του, θα επεβλεπα οσο μου ηταν επιτρεπτο την διασφαλιση του οχηματος, για να ειναι και αυτος ησυχος ολο το βραδυ στο deck, περιουσια του ειναι, κανεις δεν θα μπορεσει να το αρνηθει φανταζομαι.

DrIoannis
24/11/2013, 07:00
Στην ΑΝΕΚ που γνωρίζω το σημείο που μπαίνουν οι μηχανες είναι συγκεκρινένο και δεν έχει πρόβλημα,, Αυτό που αναφέρεις μεμονομένο περιστατικό όντως,

calmen
24/11/2013, 13:22
εχω τα ταξιδεψει πρα πολλες φορες με καραβι,δεν εχει γινει ποτε τιποτα..αλλα στον περιεργο συμβαινουν να ξερεις..:beer:
αλλες φορεσ την δενουν με απλο σχοινι αλλεσ φορεσ με ιμαντες..καποτε ειχα δει εναν τυπο που εφαιρνε τον δικο του ιμαντα..σκεψου και αυτο..
οτι και ναναι με το καλο να την παρεις..και παντα κρανος

sapila racing
24/11/2013, 14:06
Δεν είναι πρόβλημα το ταξίδι με το καράβι, αν θέλεις την δένεις και μόνος σου.
Ομως εφ όσον δεν είχες ποτέ μηχανή, το να παρεις για πρώτη μηχανή GSXR1000 η R1 είναι μεγάλο λάθος.
Ξανασκέψου το.

karellen
24/11/2013, 15:32
Συνήθως στα καράβια,στο μέρος που διαθέτουν για τα μηχανάκια, υπάρχουν πολλά σχοινιά στα κάγκελα γι αυτό το λόγο.Μερικές όμως φορές αφήνουν κάτι κάβους χοντρούς που δεν βολεύουν για δέσιμο.Καλύτερα έχε μαζί σου κανέναν ιμάντα ή 2-3 χταπόδια,κάνουν δουλειά.
Το καλό δέσιμο γίνεται από τη μεριά του στάντ με αυτό κατεβασμένο.

SHOOTER045
24/11/2013, 15:38
τα σημεια που δενουν μοτο ειναι συγκεκριμενα.ειτε μονος ειτε επιβλεποντας αυτους
με το σταν κατεβασμενο και ταχυτητα στο κιβωτιο
αυτο που επαθε ο δικος σου
δεν το εχω ξανακουσει

DrIoannis
24/11/2013, 15:54
Αντίστοιχο περιστατικό έχει συμβεί σε εμένα στο αυτοκίνητο. Πάρκαρα κάτω από την ράμπα και έσταζε λάδι υδραυλικό. Το χρώμα δεν έπαθε τίποτα αλλά όταν το είδα λίγο έλειψε να μου έρθει το εγκεφαλικό.

MG-KTiNoS
24/11/2013, 17:18
Εγώ γενικά ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΩ να βάζω μηχανές σε καράβΓια.
Κάποτε μου σπάσανε μια ΒΕΤΑ 50, και δεν ήξερε κανένας τίποτα.
Ακόμα δε γουστάρω και τα νησιά.
Δεν μ αρέσει ούτε να πηγαίνω, ούτε να οδηγάω, ούτε να εξαρτάται το πότε θα φύγω
από το Γκάθε μαλακοπίτουρα.
Θεωρώ και τα Εισιτήρια ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ.
Όπου με παέι η ρόδα μου.
:rolleyes:

Pan (dvs)
24/11/2013, 18:56
Δεν είναι πρόβλημα το ταξίδι με το καράβι, αν θέλεις την δένεις και μόνος σου.
Ομως εφ όσον δεν είχες ποτέ μηχανή, το να παρεις για πρώτη μηχανή GSXR1000 η R1 είναι μεγάλο λάθος.
Ξανασκέψου το.

Θα συμφωνησω με τον "Στρογγυλοφάναρο".Αν ΘΑ παρεις για πρωτη μηχανη μια απο τις παραπανω το δεσιμο της μηχανης στο καραβι θα ειναι σιγουρα το μικροτερο σου προβλημα.

Εγω εχω παντα δικους μου ιμαντες και την δενω ο ιδιος.Την σηκωνω στο διπλο σταντ και απο κατω βαζω ξυλινο τακο για να κοπει και το παλατζο.Την δενω και απο δεξια και απο αριστερα.

Nice_kid
24/11/2013, 19:18
Θα συμφωνησω με τον "Στρογγυλοφάναρο".Αν ΘΑ παρεις για πρωτη μηχανη μια απο τις παραπανω το δεσιμο της μηχανης στο καραβι θα ειναι σιγουρα το μικροτερο σου προβλημα.

Εγω εχω παντα δικους μου ιμαντες και την δενω ο ιδιος.Την σηκωνω στο διπλο σταντ και απο κατω βαζω ξυλινο τακο για να κοπει και το παλατζο.Την δενω και απο δεξια και απο αριστερα.

Ευχαριστω για τις αποψεις/απαντησεις σας παιδια. Να ειστε καλά. Βασικα η 1η μου 1000αρα μηχανη σαν μηχανη δεν θα ειναι η 1η. Στο παρελθον ειχα χτυπησει ενα HONDA VFR 400R (η 1η μου μηχανη) και στο καπακι την εδωσα ανταλλαγη με ενα SUZUKI RGV 250Γ (οχι το Banana) αυτο με την μια εξατμιση απο δεξια και μια απο αριστερα. Νομιζω μοντελο του 1990. Ετσι δεν ειμαι απειρος/ασχετος, εχω και εγω τις εμπειριες μου, ξερω δηλαδη πως να ξεκινω και οδηγω μηχανη, αλλοιμονο.
Τωρα στο δεσιμο που λεει ο φίλος "Pan DVS" εγω θελω να ρωτησω:

"...δηλαδη επιτρεπεται να φερω πχ μαζι μου ιμάντα και να δεσω στα καγκελα μονος μου την μηχανή; ή θα μου φωναξει κανας εργατης ψωνισμενος και θα μου πει πχ ΑΣΕ ΜΕΓΑΛΕ ΘΑ ΤΗΝ ΔΕΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ" kαι κατι τετοια.
Σου επιτρεπουν δηλαδη να την παρκαρεις εκεινη την στιγμή και να την δεσεις μονος σου εκεινη την στιγμη επιτοπου; ή θα φωναξει κανεις και θα ξενερωσω και θα πλακωθουμε στις παρεξηγησεις;

Pan (dvs)
24/11/2013, 19:34
Αν χρειαστει,εξηγησε του με ωραιο τροπο.Απο τη στιγμη που αυτος δεν θα σε αφηνε να δεσεις τη δικη του γκομενα ,ετσι και εσυ δεν θα του επιτρεψεις να δεσει τη δικη σου.Θα καταλαβει.:D

Εγω δεν ειχα ποτε προβλημα.

MikeG
24/11/2013, 20:04
Ταξιδεύω μια δεκαετία με καράβια στην Ελλάδα μαζί με τη μοτοσυκλέτα και αυτό μιας και έμενα σχεδόν πάντα σε νησιά. Να είσαι μπροστά όταν τη δένουν ή να τη δέσεις μόνος. Ειδικά στις Μινωικές Γραμμές οι περισσότεροι εργαζόμενοι στα γκαράζ, προσέχουν αρκετά τις μοτοσυκλέτες, συν ότι οι μοτοσυκλέτες παρκάρουν σε συγκεκριμένο σημείο.

Μη κάνουμε σα γκόμενες..

edit : Δε θα σε αφήσουν με δικούς σου ιμάντες και σκέψου ότι αν πας με αυτή τη νοοτροπία και σκέψη μάλλον θα τσακωθείς μαζί τους.

MikeG
24/11/2013, 20:10
Εγώ γενικά ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΩ να βάζω μηχανές σε καράβΓια.
Κάποτε μου σπάσανε μια ΒΕΤΑ 50, και δεν ήξερε κανένας τίποτα.
Ακόμα δε γουστάρω και τα νησιά.
Δεν μ αρέσει ούτε να πηγαίνω, ούτε να οδηγάω, ούτε να εξαρτάται το πότε θα φύγω
από το Γκάθε μαλακοπίτουρα.
Θεωρώ και τα Εισιτήρια ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ.
Όπου με παέι η ρόδα μου.
:rolleyes:


Κτίνε κάποιοι μένουμε σε νησιά. Όπως τα λες είναι πλήρως παρεξηγήσιμα. Ξαναδιάβασε τι έγραψες προσπαθώντας να το δεις πιο λογικά, αν θέλεις.

Panoskl
24/11/2013, 20:21
Αν θεωρείς ότι μπορείς να την δέσεις σωστά και αν σε αφήσουν να το κάνεις, τότε κάντο.

Προσωπικά, επειδή ΔΕΝ ξέρω να το κάνω σωστά, τους εμπιστεύομαι να το κάνουν αυτοί.
Δεν θα ήθελα να γίνω αιτία για ζημιά στην δική μου μηχανή ή στις μηχανές των διπλανών λόγω ασχετοσύνης.

Καταλαβαίνω απόλυτα το τί σημαίνει κάποιος άλλος να σου πασπατεύει την μηχανή αλλά κάνω κουράγιο και κρατάω το χέρι μου που έχει την τάση να πεταχτεί μόνο του στο στιλ "τί κάνετε εκεί ρε!".

MG-KTiNoS
24/11/2013, 20:22
Κτίνε κάποιοι μένουμε σε νησιά. Όπως τα λες είναι πλήρως παρεξηγήσιμα. Ξαναδιάβασε τι έγραψες προσπαθώντας να το δεις πιο λογικά, αν θέλεις.

Τι να δω πιό λογικά ρε Μάικ?
Ότι τα καράβια είναι πανάκιβα και μες τη βρομιά?
Ότι φεύγεις άμα έχει καλό καιρό?
Ότι όλοι οδηγούν σα τρελοί?
Ότι δεν έχει δρόμους ούτε σήμανση?

(κι άμα σου πω ιστορίες περί Ελληνικής ακτοπλοίας δεν ξέρω αν θα γελάμε ή θα κλαίμε)
:D

MikeG
24/11/2013, 20:27
Τι να δω πιό λογικά ρε Μάικ?
Ότι τα καράβια είναι πανάκιβα και μες τη βρομιά?
Ότι φεύγεις άμα έχει καλό καιρό?
Ότι όλοι οδηγούν σα τρελοί?
Ότι δεν έχει δρόμους ούτε σήμανση?

(κι άμα σου πω ιστορίες περί Ελληνικής ακτοπλοίας δεν ξέρω αν θα γελάμε ή θα κλαίμε)
:D


Κάνω πάσο σε αυτά. Αλλά δεν υπάρχουν μόνο τα κυριλέ καλοκαιρινά νησάκια για να μη τα γουστάρεις. Anyway. Για καράβια μπορώ να σου πω πολλά, πάρα πολλά. Όμως σάμπως είναι καλύτερα με τα διόδια και με τους κωλόδρομους στη "στεριά" ή οδηγάνε καλύτερα.. Τέλος πάντων.

Χαιρετώ.

MG-KTiNoS
24/11/2013, 20:36
Salam !

virus
24/11/2013, 21:28
Ταξιδεύω μια δεκαετία με καράβια στην Ελλάδα μαζί με τη μοτοσυκλέτα και αυτό μιας και έμενα σχεδόν πάντα σε νησιά. Να είσαι μπροστά όταν τη δένουν ή να τη δέσεις μόνος. Ειδικά στις Μινωικές Γραμμές οι περισσότεροι εργαζόμενοι στα γκαράζ, προσέχουν αρκετά τις μοτοσυκλέτες, συν ότι οι μοτοσυκλέτες παρκάρουν σε συγκεκριμένο σημείο.

Μη κάνουμε σα γκόμενες..

edit : Δε θα σε αφήσουν με δικούς σου ιμάντες και σκέψου ότι αν πας με αυτή τη νοοτροπία και σκέψη μάλλον θα τσακωθείς μαζί τους.

+750

επισης και με την ανεκ. ποτε δεν ειχα προβλημα. κανουν καλα την δουλεια τους. :)

Red Rider
24/11/2013, 22:44
Πιο πιθανό είναι να σου κάνουν ζημιά οι συνταξιδιώτες..
Εννοώ πως ειδικά σε δρομολόγια με πολύ κόσμο τα πάντα γίνονται στριμόκωλα,και πολλοί δεν προσέχουν το το μηχανάκι στο οποίο θα παρκάρουν δίπλα.
Για στερέωση δεν τίθεται θέμα,εξαιρετικά δύσκολο να πέσει μοτό κάτω απο καιρό,ειδικά αν έχει ένα υποτυπώδες δέσιμο.
Τώρα αν πέσεις σε 8άρι... :)

matas
25/11/2013, 01:24
εχοντας ταξιδεψει 4-5 φορες με καραβι δεν ειχα ποτε προβλημα ειτε με ΑΝΕΚ ειτε Μινωικη η καποια αλλη.
Εχουν ειδικο χωρο για μηχανες και συνηθως τις δενουν με σπαγκο στα καγκελα που ειναι περιμετρικα του χωρου η αν τυχει και εχει πολλες μηχανες τις δενουν και μεταξυ τους.
Μεταξυ τους εννοειται οτι παντα υπαρχει και το καγκελο ως σταθερο σημειο.
Βεβαια σε φιλαρακι μου που εμενε Ανδρο και πηγαινοερχοταν 2.5 χρονια , περυσι κατεβαινωντας να παρει τη μηχανη βρηκε ενα πηγαδακι απο υπαλληλους του πλοιου να κοιτανε τη μηχανη.
Ειχε πεσει απο τη μερια του σταντ (στραβωσε!) και ειχανε σπασει καποια πλαστικα κλπ. Αρκετη ζημια αλλα τον αποζημιωσε η πλοιοκτητρια εταιρια χωρις προβλημα καθως παραδεχτηκαν δικο τους λαθος.

panos_zip
25/11/2013, 01:49
Γενικά μην το φοβάσαι. Έχω ταξιδέψει και τη δικιά μου μηχανή με καράβι, με μεγαλύτερο ταξίδι της το Πάτρα - Ανκόνα.
Και ήταν και πλήρως φορτωμένη με ρούχα, σκηνές, στώματα, καρέκλες και τριβάλιτσο. Μπορεί και 300 κιλά. Πόσο μάλλον τα <200 ενός SS. Απλά πάντα ήμουν εκεί κατά το δέσιμο και είχα στο νου μου μην ακουμπάνε τα σχοινιά σε ευαίσθητα μέρη της μηχανής. Θα στη δέσει ο ναύτης που θα είναι εκεί. Το έχουν κάνει πάρα πολλές φορές και ξέρουν.

Dant3
25/11/2013, 01:55
Με το δεσιμο ποτε δεν ειχα θεμα,απο την αποψη οτι μου ελεγαν αστο να το δεσουμε αλλα αν τους ελεγα οτι θα το δεσω εγω δεν δυσανασχετουσαν
Γενικα τις προσεχουν τις μοτο απο οσες φορες εχω μπει σε καραβι εγω
παντως την εχω αφησει ακομα και με μονο το σταντ και ταχυτητα και δεν παθαινει τιποτα
Πρεπει να πετυχεις πολυ χαλια καιρο για να εχει θεμα

Pan (dvs)
25/11/2013, 08:07
Την δενω παντα μονος μου και με δικους μου ιμαντες.Αποφευγω να παιρνω τις τριχιες απο το καραβι,γιατι εχουνε αλατια και αλλα διαφορα τα οποια ξυνουνε την μηχανη.Οποιος δεν ξερει να δενει καλο ειναι να μην το κανει μονος του.Θεωρω ομως οτι πρεπει να ειναι παρων κατα το δεσιμο.Φετος το καλοκαιρι στο φερυ για Παξους ενα Transalp το δεσανε με προχειρο τροπο και κανανε ζημια σε πλαστικα μερη.

TONYBANDIT
25/11/2013, 14:41
τα τελευταια 12 χρονια κατεβαινω κρητη ηρακλειο καθε αυγουστο και με ολες τις εταιρειες, ανεκ, μινωικες και σουπερφαστ.δεν αντιμετωπησα ποτε προβλημα αλλα τηρω 2 βασικους κανονες.ανεβαινω πανω αφου εχει δεθει η μοτο μου και κατεβαινω σχετικα νωρις οταν δενει το πλοιο.οσες φορες εχω νευριασει ειναι με κατι <συναδέλφους> παρα με το πληρωμα που ποτε δεν ειχα θεμα.

teo24
25/11/2013, 17:55
Εξαρταται και σε τι ατομο θα πεσεις.Εγω καμια 10αρια συνεχωμενα χρονια πηγαινα καθε καλοκαιρι σ'ενα δυο νησια.Ποτε δεν ειχα προβλημα αλλα κοιτουσα να βαζω την μηχανη διπλα στην λαμαρινα(οταν εβρισκα κενο)για να ειναι πρωτη που θα δεθει και την δενω παντα μονος μου.Το κακο ειναι με κατι βιαστικους που για να λυσουν την δικη τους κανουν τα παντα.Ενας μια φορα ειχε καβαλησει την δικια μου για να παει στο διπλα μηχανακι που ηταν το δικο του και επρεπε να λυσει το δικο μου για να λυθει και το δικο του.Εκαιγε με αναπτηρα το σχοινι και μου εκανε σημαδι στο καγκελο της βαλιτσας.Και μια φορα ενας του καραβιου μ'εβαλε να ξεφορτωσω την μηχανη ενω παντα κουβαλουσα τα ιδια πραγματα και κανενας δεν ειχε τετοιο προβλημα με το φορτωμα μου.Αυτα....

yianyian
25/11/2013, 20:25
Δεν θα έχεις πρόβλημα, δέστην μόνος σου καλύτερα με τα σχοινιά που θα βρεις στο γκαράζ του πλοίου ή πάρε δικό σου ιμάντα.
Εάν χρησιμοποιήσεις τα σχοινιά του καραβιού, πιάσε τη μηχανή από κάποιο πλαινό καγκελό ή από το πλαίσιο. Για να μην την τραυματίσεις, πέρασε ένα πανί μεταξύ μηχανής και σχοινιού στο σημείο που τη δένεις αν και το θεωρώ περιττό.

Δέσιμο από τη μεριά του σταντ, ταχύτητα στο κιβώτιο, ξύλινο τάκο στο τροχό (θα τον βρεις επίσης στο γκαράζ του πλοίου).
Επίσης, καλό είναι να μην κλειδώσεις τιμόνι σε περίπτωση που κάτι συμβεί και το πλήρωμα χρειαστεί να μετακινήσει τη μοτό σου και να μην ενεργοποίησεις τον συναγερμό.

Προσοχή επίσης στο ωραιότατο μίγμα υγρασίας - βρωμόνερων - λαδιών που υπάρχει στο γκαράζ των πλοίων, έρχεσαι καπάκι σε χρόνο μηδέν αν επιχειρήσεις κλειστή στροφή σε μανούβρα κατά το μπες-βγες.