PDA

View Full Version : Λαστιχα για ford ka '10 175/65/14



p_sapelas
24/11/2013, 11:51
Καλησπερα παιδες, επειτα απο αρκετη γκρινια της συντροφου οτι δεν ασχολουμαι με τπτ που δε χρησιμοποιω ηρθε η στιγμη να αποδειξω οτι κανει λαθος. Λοιπον εχουμε κ λεμε: το κουβαδακι θελει λαστιχα. Απο τη μαμα του φοραει τα ecocontact 3 (continental). Χρηση καθημερινη εντος πολης και μια φορα το διμηνο μια 700ρα περα δωθε για να επισκεφτουμε την Πρεβεζα. Στοχος μας να βγαλουμε μια αξιοπρεπεστατη 3ετια. Αααα κ η αλλαγη θα πρεπει να γινει πριν τα Χριστουγεννα ( μην χρειαστει να τα βαλω κατω απο το δεντρο). Τωρα το οικονομικο... Μεχρι 250€ με τοποθετηση περιπου! Ευχαριστω προκαταβολικα..

AUFGEBRACHT
26/11/2013, 18:39
Για ρίξε μια ματιά σε Nokian, Kleber, Matador και κάτι τούρκικα τα οποία δε θυμάμαι πως τα λένε... Για τα Nokian μπορώ να σου πω ότι είναι αξιοπρεπέστατα και οικονομικά.

nikolas1709
26/11/2013, 18:47
με αυτα τα λεφτα βρισκεις οτι μαρκα θες βαλε παλι conti
ContiPremiumContact 5

SHOOTER045
26/11/2013, 19:04
αν θελεις μαλακα λαστιχα με μικροτερη διαρκεια προτιμησε ευρωπαικες γομες
αν θελεις ποιο σκληρα αλλα με μεγαλυτερη διαρκεια βαλε κορεατικα


250 ε???
εγω χτες με 350 εβαλα αυτα 304438 federal 595 evo σε διασταση 225/40/18

tomd
26/11/2013, 19:07
http://www.fokas-tyres.gr/index.php/tyres.html/

Εγώ θα πρότεινα Dunlop.....

mikes
26/11/2013, 21:38
στη διασταση που ψαχνεις η ακριβοτερη τιμη ειναι 240! οποτε εισαι εντος μπατζετ!
αν δεν εχεις ιδιετερες απαιτησεις απο το αμαξι οτι και να βαλεις το ιδιο πραγμα ειναι! 4 χρονια θα τα βγαλεις ανετα! (εκτος και αν κανεις περισσοτερα χιλιομετρα απο ταξι)

για συχνη χρηση πολης καλο ειναι να αποριψεις ελαστικα οπως τα μισελεν (πλαινο εντελος φλιδα, σκιζεται με το παραμικρο) και οσα αλλα εχουν πλαινα σαν του μισελεν!

για πιο οικονομικη επιλογη (μη φανταστεις τρελες διαφορες στη τιμη) προτεινω matador (group continental), momo (η γνωστη με τις ζαντες και τα αγωνιστικα αξεσουαρ), fulda, και sava (θυγατρικες της goodyear)

αποφευγεις καρακινεζιες του στιλ event sailun infinity και λοιπα παρεμφερη brands, οπως και καποια ευρωπαικα που δεν τα ξερει ουτε αυτος που τα φτιαχνει (rotex, regal tigar κτλ)

επισης να σε ενημερωσω οτι η goodyear και η pirelli στα συμβεβλημενα καταστηματα τρεχουν ασφαλιστικα προγραμματα εγγυησης που σου καλυπτουν δωρεαν αντικατασταση ελαστικου σε περιπτωση μη επισκευασιμης ζημιας η καταστροφης ακομα και με υπαιτιοτητα του ιδιου του οδηγου!

ελπιζω να σε κατατοπισα!

p_sapelas
28/11/2013, 22:36
Παίδες χίλια ευχαριστώ για τις πληροφορίες.. Με τα παλιοκούτια δεν βγάζεις άκρη. Σε site μέχρι και db αναφέρουν λές και θα πάω να πάρω ηχοσύστημα. Εγώ απαιτήσεις δεν έχω καθόλου (και στο παπί και στη μηχανή Metzeler φοράω οπότε ξέρω τί βάζω), δυστυχώς για το αμάξι όσο πιο πολύ κοιτάω τόσο πιο πολύ δεν ξέρω τί μου γίνεται. Θα κοιτάξω για κάτι επώνυμο κ όχι φθηνό Brand name αφού τα 20€ προφανώς δεν θα μας σώσουν και τελικά δεν ξέρω αν σε ένα τέτοιο αμάξι υπάρχει όντως ουσιαστική διαφορά στην συμπεριφορά στο οδόστρωμα λόγω ελαστικού.

Acacius
29/11/2013, 03:24
...και κάτι τούρκικα τα οποία δε θυμάμαι πως τα λένε

Petlas; (από ό,τι έλεγαν Devil's & Mikes εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=137621))

mikes
29/11/2013, 21:24
Petlas; (από ό,τι έλεγαν Devil's & Mikes εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=137621))
τα πετλας ειναι πολυ καλα λαστιχα, αλλα στη διασταση αυτη δεν εχουν τρελες διαφορες στη τιμη απο τα γνωστα επωνυμα brands, οποτε γιατι να μην προτημησει αυτα?

mikes
29/11/2013, 21:27
Παίδες χίλια ευχαριστώ για τις πληροφορίες.. Με τα παλιοκούτια δεν βγάζεις άκρη. Σε site μέχρι και db αναφέρουν λές και θα πάω να πάρω ηχοσύστημα. Εγώ απαιτήσεις δεν έχω καθόλου (και στο παπί και στη μηχανή Metzeler φοράω οπότε ξέρω τί βάζω), δυστυχώς για το αμάξι όσο πιο πολύ κοιτάω τόσο πιο πολύ δεν ξέρω τί μου γίνεται. Θα κοιτάξω για κάτι επώνυμο κ όχι φθηνό Brand name αφού τα 20€ προφανώς δεν θα μας σώσουν και τελικά δεν ξέρω αν σε ένα τέτοιο αμάξι υπάρχει όντως ουσιαστική διαφορά στην συμπεριφορά στο οδόστρωμα λόγω ελαστικού.
σου ειπα, διαφορες δεν θα εχεις ιδιετερες ουτε σε τιμη ουτε σε συμπεριφορα! προτημησε pirelli, goodyear η dunlop, απο συμβεβλημενα καταστηματα ωστε να παρεις και το προγραμμα δωρεαν αντικαταστασης, το οποιο ειναι πολυ χρησιμο ιδιετερα αν το αμαξι δουλευει πολυ στην πολη! καπου να βρεις και να σκισεις ενα λαστιχο, δεν θα χρειαστει να το ξαναπληρωσεις!