PDA

View Full Version : Εσεις τι θα κανατε? Γονεις και μη...



zannisvel
25/11/2013, 09:31
Γεια σας παιδια,

Ηθελα να μοιραστω κατι μαζι σας και θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας, οποια και αν ειναι αυτη. Ειδικα οι γονεις που εχετε παιδια.

Λοιπον χτες Κυριακη, εχει ερθει ενας φιλος με τη κοπελα του στο σπιτι και πινουμε καφε. Καποια στιγμη οι γυναικες αρχιζουν να μιλανε για νυχια, παπουτσια κλπ. Λεω στον φιλο, ρε μλκ εχω κατι σωληνακια υψηλης. Παμε να τα βαλουμε μια αφου δεν το εχουμε το θεμα με τα νυχια... και ετσι παμε.

Οπως ειμαστε και χαζο-φτιαχνουμε ακουμε κατι Χριστο-Παναγιες και ουρλιαχτα. Εμεις κλασικα αταραχοι. Μετα ακολουθουν κατι χυδαοτητες που ουτε στο Ολυμπιακος- Παοκ που πηγα δεν ακουσα, και καταλαβαινουμε οτι πανε σε παιδακι 6 χρονων (και απο τουσ δυο γονεις). Δε μιλαμε αλλα εχουμε αρχισει να βραζουμε... Παλι δε λεμε τιποτα αλλα υπαρχει μια ανησυχια και νευρικοτητα. Οι φωνες και οι παναγιες κρατησαν κανα 10 λεπτο ασταματητα. Λογω του οτι ειναι γειτονες λεω, Ζαννη κρατησου...

Μετα απο 5 λεπτα "ησυχιας" ακουγονται παλι βρισιες και παναγιες και μια μπαλκονοπορτα να ανοιγει και να κλεινει. Μετα ενα παιδι να φωναζει ανοιξτε μου, ανοιξτε μου, και να κοπαναει τη τζαμαρια της μπαλκονοπορτας, να τρανταζεται η πολυκατοικια...
Εκει δεν αντεξα και αρχισα "Ανοιξτε στο παιδι. Θα καλεσω την αστυνομια, Θα γινει της π@@ταν@ς, τα εχωσα και στου γειτονες που απλα εκλειναν τις δικες του μπαλκονοπορτεσ για να μην ακουνε, και γενικα αφησαν το παιδι να μπει μεσα.
Μετα κατεβηκε η κυρια να μου ζητησει τα ρεστα που την εκανα ρεζιλι στη γειτονια, και το οτι το παιδι της πειρε παραδειγμα απο μενα και ειπε και στους δυο οτι την επομενη φορα θα κελεσει εκεινο την αστυνομια.

Κρινετε οτι εκανα λαθος που μπλεχτηκα? Δεν αντεξα ρε παιδια, πολυ χυδαια λογια προς ενα 5-6 χρονων παιδι, και εξω η θερμοκρασια γυρω στους 10 και βροχη. Ειναι αυτος τροπος να φαιρεσαι σε ενα παιδι. Εστω και αν ειναι μεμονομενο περιστατικο που δεν ειναι, 2 μηνες που εχω ερθει Ελλαδα καθε ΣΚ που ειμαι σπιτι τετοια ωρα δε μπορειτε να φανταστειτε τι ακουω και ενοχλουμαι εγω φανταστειτε το παιδι...

Αυτα
Ευχαριστω!

Ευχαριστω.

AristidisZ
25/11/2013, 09:34
λάθος έκανες
έπρεπε να πάρεις την αστυνομία
αφού θα ερχόντουσαν και θα την περνάγανε ένα καλό χεράκι, έπρεπε να την πιάσεις και να της πεις ότι έτσι και ξανακούσεις κιχ θα πάει μέσα ;)

alex14
25/11/2013, 09:44
λάθος έκανες
έπρεπε να πάρεις την αστυνομία
αφού θα ερχόντουσαν και θα την περνάγανε ένα καλό χεράκι, έπρεπε να την πιάσεις και να της πεις ότι έτσι και ξανακούσεις κιχ θα πάει μέσα ;)

+1

Σαν δεν ντρεπονται λιγο. Οτι σκατα και να κανε ειναι παιδακι 5-6 χρονων ....

pipe_smoker
25/11/2013, 09:50
λάθος έκανες
έπρεπε να πάρεις την αστυνομία
αφού θα ερχόντουσαν και θα την περνάγανε ένα καλό χεράκι, έπρεπε να την πιάσεις και να της πεις ότι έτσι και ξανακούσεις κιχ θα πάει μέσα ;)

Αυτο.

Με μια μικρη παραλλαγη στο δευτερο σκελος που καλυτερο θα ηταν να μην τη γραψω...

DrBig
25/11/2013, 09:54
δηλαδη το ενδεχομενο το 'παιδι' να ειναι ο διαολος μεταμορφωμενος, δεν μας περναει απο το μυαλο?

zannisvel
25/11/2013, 09:56
λάθος έκανες
έπρεπε να πάρεις την αστυνομία
αφού θα ερχόντουσαν και θα την περνάγανε ένα καλό χεράκι, έπρεπε να την πιάσεις και να της πεις ότι έτσι και ξανακούσεις κιχ θα πάει μέσα ;)

Ετοιμος ημουν αλλα... Το θεμα ειναι να τουσ δειξψω οτι καποιος νοιαζεται και δεν μπορουν να φαιρονται ετσι.

zannisvel
25/11/2013, 09:59
δηλαδη το ενδεχομενο το 'παιδι' να ειναι ο διαολος μεταμορφωμενος, δεν μας περναει απο το μυαλο?

Και βεβαια περναει, που το παιδι μονο να κλαει το εχω ακουσει.
Και ποσο παιδαγωγικο ειναι να το λες π@@στη, Και μακαρι να μην ειχες γεννηθει, και χριστους και παναγιες και να τον κλειδωνεις στο μπαλκονι οπου μπορει να πηδηξει η να σπασει τη τζαμαρια και να τραυματιστει?

byron
25/11/2013, 10:04
δηλαδη το ενδεχομενο το 'παιδι' να ειναι ο διαολος μεταμορφωμενος, δεν μας περναει απο το μυαλο?

Εξαρτάται...αν θεωρείς οτι ο Εξορκιστής είναι αληθινή ιστορία.

byron
25/11/2013, 10:07
Και βεβαια περναει, που το παιδι μονο να κλαει το εχω ακουσει.
Και ποσο παιδαγωγικο ειναι να το λες π@@στη, Και μακαρι να μην ειχες γεννηθει, και χριστους και παναγιες και να τον κλειδωνεις στο μπαλκονι οπου μπορει να πηδηξει η να σπασει τη τζαμαρια και να τραυματιστει?

Μην το αφήσεις έτσι http://www.hamogelo.gr/53.1/Kataggelies-gia-poidia-thymata-kakopoihshs---paramelhshs

ggs
25/11/2013, 10:16
Μην το αφήσεις έτσι http://www.hamogelo.gr/53.1/Kataggelies-gia-poidia-thymata-kakopoihshs---paramelhshs

+1
Επικοινώνησε μαζί τους .

Έχουν την εμπειρία να βοηθήσουν και το παιδί αλλά και εσένα πώς να το χειριστείς..

sniper
25/11/2013, 10:24
Όλα τα σχετικά τηλέφωνα, εδώ


(http://www.psychognosia.gr/Links_Helptelephons.htm)Τα υπόλοιπα σχόλια δεν χρειάζονται.

imitrelos
25/11/2013, 10:27
οι βρισιές και τα λοιπά είναι κακοποιηση ανηλίκου ποινικά διώξιμο , το να το βγάλουν έξω στο μπαλκόνι είναι παραμέληση ανηλίκου επίσεις ποινικά διώξιμο όπως μπορεί να αφαιρεθή η επιμέλεια απο τούς γονείς ή επιτήρηση τούς

προσωπικά καλά έκανες .....εγώ θα έπερνα και θα έκανα αναφορά στούς κοινωνικούς λειτουργούς (τώρα πιά είναι στήν περιφέρεια τής περιοχής σου) αυτοι θα αναλάβουν τα υπόλοιπα ( αν υπάρχει και σωματική κακοποίηση μετά απο εξέταση εισαγγελέα, επίβλεψη για να μήν ξαναγίνει .....και επίσημα η αστυνομία με τήν πρώτη καταγγελία ξανα για κάτι τέτοιο θα τούς μαζέψει )

πιστεύω καλά έκανες όσο διάολος να είναι το παιδί δεν είναι ο σωστός τρόπος υπάρχει και η διαπεδαγώγηση ;)

zannisvel
25/11/2013, 10:28
Θα το τραβήξω οσο παει, απλα νομιζω πριν τη καταγγελια να τους δωσω λιγο χρονο να το σκεφτουν και αν ξαναγινει το οτιδηποτε να τους καλεσω.
Απλα χαιρομαι που μου λετε οτι θα κανατε το ιδιο και ΔΕΝ θα εισασταν απο εκεινους που θα εκλειναν τη μπαλκονοπορτα για να μην ακουνε... Δεν ειναι λυση αυτη.

bulmont
25/11/2013, 10:28
M π ρ ά β ο, καλά έκανες.


Εξι χρονών ψυχούλα ρε πο@στη μου.............................

nicksior
25/11/2013, 10:39
304319

Κι αν το παιδί τους ζήταγε μηχανάκι??
Κι αυτοί αγανάκτησαν και του είπαν "αει σιχτιρ, βγες έξω να δεις πως τραβιέται ο γείτονας..."

Σοβαρά τώρα.
Δύσκολα επεμβαίνεις στα οικογενειακά του άλλου..
Αν το κάνεις όμως , κάντο διακριτικά..
Φυσικά δεν μιλάμε για εξτρημ καταστάσεις...

Νομίζω πως μόλις απέκτησες έναν "εχθρό" γείτονα.
Και... Οι κακοί χρόνοι περνούν αλλά οι κακοί γείτονες μένουν.

Στην θέση σου θα επεδίωκα μια πολιτισμένη συζήτηση με τους γονείς του παιδιού και εκτόνωση της έντασης
:wave2:

AristidisZ
25/11/2013, 10:41
Στην θέση σου θα επεδίωκα μια πολιτισμένη συζήτηση με τους γονείς του παιδιού και εκτόνωση της έντασης
:wave2:

πολιτισμένη συζήτηση:
αν ξανακούσω κάτι, θα τις φας πρώτα από μένα και μετά από τους μπάτσους

:wave2:

nicksior
25/11/2013, 10:54
πολιτισμένη συζήτηση:
αν ξανακούσω κάτι, θα τις φας πρώτα από μένα και μετά από τους μπάτσους

:wave2:

OK. Man!
Βέβαια δεν ξέρω και τις λεπτομέρειες... Γιατί δεν μου έχει τύχει..
Του δικού μου , μια φορά του είχα ρίξει μια χεριά στον κώλο (καθόλου δυνατή) και ακόμα (12 χρόνια μετά) το θυμάται ο μπαγάσας και όταν τον "ζορίζω" με απειλεί με καταγγελία :bawl:

nikos_abel
25/11/2013, 10:56
Από τη μία σκέφτομαι ότι η υπομονή έχει κάποια όρια τα οποία ένα παιδί μπορεί να τα φτάσει πολύ εύκολα και γρήγορα
να σε βγάλει εκτός εαυτού, οπότε δε μπορείς να ξέρεις τι έχει προηγηθεί για να φτάσει ένας γονιός σε τέτοιο σημείο.

Από την άλλη όμως, το να ακούγονται χυδαίες βρισιές, να είναι επαναλαμβανόμενο το φαινόμενο
και αντί η "μάνα" να κρύβεται από ντροπή, να στη λέει κι όλας, δεν είναι καλά δείγματα.

Με αυτά που λες, πιθανότατα θα παρακολουθούσα λίγο καιρό ακόμη το τι γίνεται γενικώς σε αυτό το σπίτ,
θα μίλαγα (διακριτικά) με γείτονες και θα ανακατευόμουν αφού ήμουν σίγουρος.

Εσύ ξέρεις τη περίπτωση, εσύ θα κρίνεις, σκέψου καλά όμως πως θα κινηθείς γιατί πολλά έχουν ακούσει τα αυτιά μας.
Στο κάτω κάτω, μην γυρίσει στο παιδί μπούμερανγκ "Είδες τώρα, κλαις και μας κάνεις και ρεζίλι"

zannisvel
25/11/2013, 10:59
Οσον αναφορα το θεμα σχεσης με τους γειτονες, να πω οτι στη πολυκατοικια μενω απο μικρο παιδι, πριν φυγω δηλαδη, και δεν ξερω κανεναν. Οι γειτονες ειναι ενοικοι και αλλαζουν καθε μερικα χρονια. Το να εχω καλες σχεσεις μαζι τους ετσι ωστε να μπορουμε να μοιραζομαστε το ασανσερ δε με νοιαζει, να περιμενουν να παρουν το επομενο. Αν ειναι τετοιοι ανθρωποι προτιμω να με λεμε ουτε καλημερα.

sonic22
25/11/2013, 11:45
Πολυ καλα φερθηκες και στα δυο μετοπα (που ενδιαφερθικες και που εδωσες την πρωτη προηδοποιητικη). Μπραβο σου.


Φυσικα τωρα εχεις εναν εχθρο που λογο μαγκιας και "ξερεις ποιος ειμαι εγω" μπορει να σε εχει στο ματι.
Ταυτοχρονα εχεις και μια εντελος παθητικη και αδιαφορη γειτονια οπωτε εισαι μονος σου. (αυτο ειναι το μεγαλυτερο προβλημα)
Το παιδακι τωρα ακομα και αν επεμβουν οι υπηρεσιες αυτους τους γονιους θα εχει και σε τετοιο περιβάλλον θα μεγαλωσει. Ισος μονο να ησυχασει η κακοποιηση ή να πανε σε αλλη γειτονια. (το ιδρυμα δεν το εξεταζω καν σαν περιπτωση)

Το χειρωτερο της υποθεσης ειναι ο κυκλος της βιας. Συχνα αυτος που εχει κακοποιηθει μικρος κακοποιει αλλους (πιο αδυναμους απο αυτον) οταν μεγαλωσει.

CHRISTOF
25/11/2013, 11:57
Όλα τα σχετικά τηλέφωνα, εδώ


(http://www.psychognosia.gr/Links_Helptelephons.htm)Τα υπόλοιπα σχόλια δεν χρειάζονται.

+1 Και τέλος. Γενικά δεν πρέπει να ανακατεύεσαι. Η πρόθεσή σου ήταν άριστη, αλλά τα αποτελέσματα αμφίβολα. Άσε τους ειδικούς να το χειριστούν. Μπινελίκια ελεύθερα στους υπανθρώπους που έκλειναν τα παράθυρα για να μην ακούν.

geez996
25/11/2013, 12:11
Δυσκολα διλειματα...

Εγω θα τους μιλουσα επι τοπου. Να προσπαθησω ρε αδερφε να τους πω οτι κανουν λαθος. Εαν γινονταν χειροτερα τα πραγματα τοτε αστυνομια.

Απο την αλλη ? κανεις σας δεν εχει φαει ξυλο μικρος ? Καταλαβαινω οτι για να το μοιραστεις αυτο το περιστατικο σημερα μαζι μας πρεπει να ηταν πολυ εντονο...

Δεν ξερω... προβληματιστηκα πολυ.

teogtp
25/11/2013, 12:25
Δυσκολα διλειματα...

Εγω θα τους μιλουσα επι τοπου. Να προσπαθησω ρε αδερφε να τους πω οτι κανουν λαθος. Εαν γινονταν χειροτερα τα πραγματα τοτε αστυνομια.

Απο την αλλη ? κανεις σας δεν εχει φαει ξυλο μικρος ? Καταλαβαινω οτι για να το μοιραστεις αυτο το περιστατικο σημερα μαζι μας πρεπει να ηταν πολυ εντονο...

Δεν ξερω... προβληματιστηκα πολυ.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει ανθρωπος που δεν εχει φαει σφαλιαρα απο τους γονεις του.
Αλλο πραγμα ομως αυτο που περιεγραψε ο φιλος μας.
Αυτο ειναι βασανιστηριο.Την επομενη φορα που ο μικρος θα κανει καποια σκανταλια τη θα κανουν
οι γονεις θα τον κρεμασουν αναποδα απο το πιατο της δορυφορικης;

zannisvel
25/11/2013, 12:26
Δυσκολα διλειματα...

Εγω θα τους μιλουσα επι τοπου. Να προσπαθησω ρε αδερφε να τους πω οτι κανουν λαθος. Εαν γινονταν χειροτερα τα πραγματα τοτε αστυνομια.

Απο την αλλη ? κανεις σας δεν εχει φαει ξυλο μικρος ? Καταλαβαινω οτι για να το μοιραστεις αυτο το περιστατικο σημερα μαζι μας πρεπει να ηταν πολυ εντονο...

Δεν ξερω... προβληματιστηκα πολυ.

Και εγω λογω προβληματισμου το συζητησα μαζι σας. Οταν κατεβηκε η "μανα" να ζητησει τα ρεστα προσπαθησα να μιλησω ηρεμα και να της δωσω να καταλαβει οτι καποιος ακουει, και σαν εξωτερικος παραγοντας κρινω οτι αυτο που κανει ειναι εκτος οριων και οτι αν συνεχιστει θα πραξω αναλογως. Δεν εδειξε να ακαταλαβε και μου ειπε το κλασικο: Κοιτα το δικο σου σπιτι και ασε το δικο μου. Αλλα δεν ειναι ετσι, εδω μιλαμε για ενα παιδι που και διαολος να ειναι δεν πρεπει να ακουει τετοια πραγματα ουτε να δεχεται τετοιες τιμωριες. Για ξυλο και σωματικη κακοποιηση δε μπορω να πω τιποτα, δεν εχω στοιχεια, ουτε το παιδι δεν εχω δει καλα καλα.

gcrook
25/11/2013, 12:40
δηλαδη το ενδεχομενο το 'παιδι' να ειναι ο διαολος μεταμορφωμενος, δεν μας περναει απο το μυαλο?

Ετσι εξηγουνται και οι χριστοπαναγιες.

byron
25/11/2013, 12:42
Ετσι εξηγουνται και οι χριστοπαναγιες.

κατουρήθηκα. :moutza:

MG-KTiNoS
25/11/2013, 13:27
304341

nikonian
25/11/2013, 13:38
Δεδομένης της εξουδετέρωσης των δασκάλων, οι οποίοι έκαναν θαύματα παλιότερα αλλά τα δυο τελευταία χρόνια, αν και εντοπίζουν συχνά κακοποιημένα παιδιά, δεν τολμάνε να κάνουν το παραμικρό, από φόβο να μην έρθουν σε ρήξη με τους γονείς και βρεθούν απολυμένοι, καλά έκανες.
Το παιδάκι είναι ουσιαστικά απροστάτευτο πλέον.

blackbusa
25/11/2013, 13:48
ολα τα παιδια πρεπει να εχουνε γονεις...αλλα σιγουρα οχι ολοι οι γονεις πρεπει να εχουνε παιδια...και απο το οπως το περιεγραψες ειναι οτι αυτη η μητερα δεν καταλαβαινει χριστο και πιο πολυ την ενοιαξε τι κανει ο ξενος για το παιδι της παρα η ιδια...καλα εκανες...

faraway
25/11/2013, 13:51
Καλά έκανες .

Μπορείς αν θες και ανώνυμα να τους καταγγείλεις στην πρόνοια , και να δεχτούν μια επίσκεψη κοινωνικού λειτουργού .

Pan (dvs)
25/11/2013, 14:56
δηλαδη το ενδεχομενο το 'παιδι' να ειναι ο διαολος μεταμορφωμενος, δεν μας περναει απο το μυαλο?

Παρα του οτι πολλες φορες σε βγαζουνε εκτος εαυτου και εισαι ικανος για ολα ,και διαολος να ειναι ρε φιλε καπου υπαρχουνε ορια.

Αλλο να του ριξεις καμμια στον πισινο και αλλο να του αρχισεις τα μαμοσταυριδια.

DimChios
25/11/2013, 15:34
δηλαδη το ενδεχομενο το 'παιδι' να ειναι ο διαολος μεταμορφωμενος, δεν μας περναει απο το μυαλο?

παμε παλι... :rolleyes:

Τρολάρεις ή κανεις χιούμορ (κακό)?

(για τα υπολοιπα θα ενημερωθεις)

toulis
25/11/2013, 16:08
Έχω καιρώ να γράψω και για να πω την αλήθεια το αποφεύγω, αλλά επειδή μιλάμε για παιδάκι που από ότι κατάλαβα περνάει μεγάλα ζόρια καλό είναι να μη μένουμε αμέτοχοι.

Να πω για αρχή ότι έχω 2 βλαστάρια λίγο μεγαλύτερα.

Καταρχήν καλά έκανες και επενέβηκες. ( ελπίζω κόσμια χωρίς βρισιές και εκρήξεις )

Αν κατάλαβα καλά οι γονείς του παιδιού βγήκαν από τα όρια τους και αποφάσισαν να βγάλουν το παιδί έξω από το σπίτι, όταν δηλαδή βρέθηκαν σε κατάσταση εκτός ελέγχου αποφάσισαν να εφαρμόσουν ψυχολογική βία.
Μπορεί βέβαια και να το απομάκρυναν γιατί αν συνέχιζε να βρίσκεται κοντά τους θα ασκούσαν σωματική βία.

Σε αυτές της ηλικίες είναι πολλή εύκολο για ένα παιδί να σε φέρει στα όρια σου.
( εμένα με έχουν φέρει στα όρια μου πολλές και μπορώ να πω ότι από υπομονή σκάω γάιδαρο )

Μερικές φορές το κάνουν και επίτηδες να ξέρεις.

Δεν είμαι ψυχολόγος αλλά έχω την εντύπωση ότι βρίσκονται σε ένα στάδιο που συμπεριφέρονται εγωιστικά και αρνούνται οποιωνδήποτε κανόνα συμβίωσης.

Είναι πραγματικά πολύ δύσκολο να τα αντιμετωπίσεις με επιχειρήματα.

Το να συμβουλευτούν οι γονείς κάποιον ειδικό ( παιδοψυχολόγο δηλαδή ) πιστεύω ότι θα ήταν το καλύτερο.
Υπάρχουν πολύ πιο σωστοί τρόποι να εντάξεις ένα παιδί στο σύνολο και να το κάνεις να αποδεχθεί κανόνες.

Επειδή δεν μου αρέσει να κρύβομαι θέλω να πω επίσης ότι αν και αρνητικώς στην αρχή, ( έχασα 1 χρόνο ) έχω επισκεφτεί παιδοψυχολόγο και παρακολουθεί το 1 παιδί μου.
Είδα τρομερή βελτίωση στην συμπεριφορά του και την δικιά μας βέβαια. ( εννοώ ότι σχεδόν έχουμε φτάσει στο άλλο άκρο )

Το μεγάλο πρόβλημα είναι το πώς πείθεις τους γονείς να προχωρήσουν σε τέτοια κίνηση.
Αν ποτέ καταφέρεις να τους μιλήσεις πες τους ότι τέτοιου είδους προβλήματα αν και είναι σχετικά εύκολο για αυτούς να τα αντιμετωπίσουν ασκώντας σωματική η ψυχολογική βία, το πιθανότερο είναι ότι στην εφηβεία, μερικές φορές και πιο πριν θα ξαναεμφανιστούν πολύ πιο έντονα.

Αν οι γονείς δεν παίρνουν από λόγια, καλό είναι να μην σταματήσεις να ασκείς ψυχολογική βία σε αυτούς.
Μια κοινωνική λειτουργός πιθανόν να τους βγάλει από το δίλημμα αναζήτησης βοήθειας, αλλά δεν είναι και ο καλύτερος τρόπος πίεσης.

DgSensei
25/11/2013, 16:15
Καλύτερα τηλέφωνο στο χαμόγελο του παιδιού.Μην εμπλακείς σε διάλογο με τους γονείς γιατί δεν θα βγάλεις άκρη.Αν ήταν λογικοί και συζητήσιμοι άνθρωπο δεν θα κάναμε αυτή τη συζήτηση...

DrBig
25/11/2013, 17:14
παμε παλι... :rolleyes:

Τρολάρεις ή κανεις χιούμορ (κακό)?

(για τα υπολοιπα θα ενημερωθεις)

η αληθεια ειναι οτι αισθανομαι συμπαθεια για μερικους πολυ ατυχους γονεις και μιας και κανεις δεν ειχε την ευαισθησια να υποστηριξει την αντιθετη αποψη ελειψει στοιχειων, ειπα να το κανω εγω. Αν νομιζεις οτι τα παιδια μονο 'γινονται', τοτε μαλλον διαβαζεις πολυ Σωκρατη.

Το 'για τα υπολοιπα θα ενημερωθεις' τι σημαινει, δεν καταλαβαινω, εξηγησε μου σε θερμοπαρακαλω!

spyrakos35
25/11/2013, 17:27
Ειναι υποχρεωση μας θαρρω να επεμβαινουμε..

Και οχι κατακρινοντας τους γονεις με την μια αλλα δειχνοντας τους κατανοηση κ συμβουλευοντας τους....

Αν τωρα η αντιδραση τους προς τον επεμβαινοντα ειναι κ παλι ακραια... τοτε απλα καλεις την αστυνομια/το χαμογελο/whoever u believe.....

Joyrider
25/11/2013, 17:28
Νομίζεις ότι είσαι ικανός να κρίνεις πως το παιδί θα έιναι καλύτερα σε κάποιο ίδρυμα μακριά από τους γονείς; Θα του στερούσες έτσι απλά την οικογένεια του όπως και αν αυτή συμπεριφέρεται; Τι λες;

Γνώμη μου, μια πρώτη πιο ήπια προσέγγιση θα ήταν καλύτερη, και δεύτερη και τρίτη... Γιατί τώρα μπορεί να γυρίσει μπούμερανγκ στο παιδί που έιδες κιόλας ότι αμέσως μιμήθηκε τα λόγια σου.

DrBig πιστεύεις nature>nurture;

blackbusa
25/11/2013, 17:33
η αληθεια ειναι οτι αισθανομαι συμπαθεια για μερικους πολυ ατυχους γονεις και μιας και κανεις δεν ειχε την ευαισθησια να υποστηριξει την αντιθετη αποψη ελειψει στοιχειων, ειπα να το κανω εγω. Αν νομιζεις οτι τα παιδια μονο 'γινονται', τοτε μαλλον διαβαζεις πολυ Σωκρατη.



ρε φιλε σοβαρα τωρα..πιστευεις οτι σε ενα 6χρονο παιδακι η χριστοπαναγιες ειναι μετρο συμμορφωσης???εκπαιδευσης???

DrBig
25/11/2013, 17:39
ρε φιλε σοβαρα τωρα..πιστευεις οτι σε ενα 6χρονο παιδακι η χριστοπαναγιες ειναι μετρο συμμορφωσης???εκπαιδευσης???

Ρε φιλε, σοβαρα τωρα, απο που εβγαλες αυτο το συμπερασμα? :cry:

gcrook
25/11/2013, 17:41
η αληθεια ειναι οτι αισθανομαι συμπαθεια για μερικους πολυ ατυχους γονεις και μιας και κανεις δεν ειχε την ευαισθησια να υποστηριξει την αντιθετη αποψη ελειψει στοιχειων, ειπα να το κανω εγω. Αν νομιζεις οτι τα παιδια μονο 'γινονται', τοτε μαλλον διαβαζεις πολυ Σωκρατη.



Εγω που ειμαι ευαισθητος σαν και σενα ενστερνιζομαι πληρως οτι μιλαμε για τσογλανι του κερατα που ετσι "βγηκε" και θα ελεγα οτι προκειται για μια συγκυρια οπου και οι γονεις "ετσι βγηκαν" αμφοτεροι
με την διαφορα οτι ειχαν και ευκαιριες να διαμορφωθουν και να γινουν κατι καλυτερο απο ενα ματσο καφροι που αρχιζουν τα γαμωσταυριδια στο παιδι τους, και τσαμπουκαλευονται με τους γειτονες οταν καποιος τους υποδεικνυει
οτι η κατασταση ειναι καπως ανησυχητικη.

Πιτσιρικι - καφρογονεις
2 - 1

captajohn
25/11/2013, 17:45
Από αντίστοιχη περίπτωση στη γειτονιά, (και δεν ήταν μόνο μία στο συγκεκριμένο σπίτι) όταν η γυναίκα μου πήρε στο χαμόγελο, η απάντηση ήταν ότι "δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι, πρέπει να υπάρξουν κ άλλες καταγγελίες". Επειδή όμως δεν θέλω να κάνω το θέμα προσωπικό, προφανώς δεν γίνεται να ιντριγκάρω εγώ τη γειτονιά για μια τέτοια κίνηση. Χαλάστηκα να σας πω την αλήθεια. Δηλαδή ή πρέπει να κάνεις εκστρατεία στη γειτονιά ή να πάει το παιδάκι εκεί με εμφανή σημάδια κακοποίησης (δηλαδή όντας αργά). Από την άλλη όμως και αφού το σκέφτηκα ψύχραιμα δεν γίνεται να μπεί ένα χαμόγελο του παιδιού στο σπίτι κανενός και να του ζητήσει τα ρέστα επειδή (κ ίσως δήθεν) κάποιος τον κατήγγειλε. Ούτε έχει το χαμόγελο πράκτορες να διαπιστώσει αν αυτό που καταγγέλλεις όντως ισχύει. Και κάτι ακόμη, σεβαστό το έργο του χαμόγελου του παιδιού, αλλά από φίλη που πέρναγε χρόνο εκεί ως εθελόντρια θα πω απλά και κομψά ότι το χαμόγελο δεν είναι όπως το παρουσιάζουν στα σποτάκια και τα κοινωνικά γκαλά.

DrBig
25/11/2013, 17:54
DrBig πιστεύεις nature>nurture;

οχι, νομιζω ειναι το ενα και το αυτο.

faraway
25/11/2013, 17:55
Νομίζεις ότι είσαι ικανός να κρίνεις πως το παιδί θα έιναι καλύτερα σε κάποιο ίδρυμα μακριά από τους γονείς; Θα του στερούσες έτσι απλά την οικογένεια του όπως και αν αυτή συμπεριφέρεται;


Οι γονείς δυστυχώς δεν περνάνε από κάποιου είδους αξιολόγηση . Ο καθένας ( δυστυχώς ) μπορεί να γίνει με την απλή γνωστή διαδικασία . :sad:

Χοντρικά , μικρότερο κακό θα πάθει ένα παίδί μακρυά από μία προβληματική οικογένεια από τι να μείνει μαζί της .

Βέβαια καμία υπηρεσία δεν παίρνει παιδί από οικογένεια έτσι με το καλημέρα και για πλάκα , αυτά συμβαίνουν μόνο στις ταινίες .

Ακολουθείτε ολόκληρη διαδικασία όπου κύριο μέλημα της είναι η δράση μέσα στην οικογένεια , η αναγνώριση του ( των ) προβλημάτων από τους ίδιους τους γονείς και μετά η "θεραπεία" του προβλήματος παραπέμποντας στους κατάλληλους ειδικούς .

DrBig
25/11/2013, 17:55
Εγω που ειμαι ευαισθητος σαν και σενα ενστερνιζομαι πληρως οτι μιλαμε για τσογλανι του κερατα που ετσι "βγηκε" και θα ελεγα οτι προκειται για μια συγκυρια οπου και οι γονεις "ετσι βγηκαν" αμφοτεροι
με την διαφορα οτι ειχαν και ευκαιριες να διαμορφωθουν και να γινουν κατι καλυτερο απο ενα ματσο καφροι που αρχιζουν τα γαμωσταυριδια στο παιδι τους, και τσαμπουκαλευονται με τους γειτονες οταν καποιος τους υποδεικνυει
οτι η κατασταση ειναι καπως ανησυχητικη.

Πιτσιρικι - καφρογονεις
2 - 1

Διαβλεπω ενα γονιμο ταλεντο για δικαστης / διαιτητης / συμπερασματολογος! Ευγε

blackbusa
25/11/2013, 17:56
Ρε φιλε, σοβαρα τωρα, απο που εβγαλες αυτο το συμπερασμα? :cry:

να σου πω την αληθεια, απο τα γραφομενα σου αυτο το συμπερασμα εβγαλα...εννοειτε παντα μιλοντας για το συγκεκριμενο περιστατικο...γραψε λαθος...

DrBig
25/11/2013, 18:00
να σου πω την αληθεια, απο τα γραφομενα σου αυτο το συμπερασμα εβγαλα...εννοειτε παντα μιλοντας για το συγκεκριμενο περιστατικο...γραψε λαθος...

Κοιτα, ειμαστε λαος που καιγεται να βγαζει συμπερασματα, δεν μπορει να αισθανεται μετεωρος κι αναποφασιστος, δεν ειναι δειγμα ωριμου σκεψεως βλεπεις. [See gcrook και dimchios παραπανω]

Εγω το μονο που ειπα, ειναι οτι οπως υπαρχουν μαλακες γονεις, ετσι υπαρχουν και μαλακες παιδια (και δεν φταινε κατ'αναγκη οι γονες ακομα κι αν τα παιδια ειναι 6 χρονων), δεν εκανα ομως καμια υποθεση για το τι συμβαινει εν προκειμενω, αφου προφανως δεν τους ξερω τους ανθρωπους.

Μαλιστα θεωρω οτι κανεις μαλακας δεν ευθυνεται για την μαλακια του (η το ταυτοσημο, ολοι ευθυνομαστε για την μαλακια οποιουδηποτε), αλλα αυτο ειναι θεμα αλλου θρεντ.

faraway
25/11/2013, 18:02
Εγω το μονο που ειπα, ειναι οτι οπως υπαρχουν μαλακες γονεις, ετσι υπαρχουν και μαλακες παιδια,

Καθρέπτες των γονιών τους είναι . Συμπεριφορές αντιγράφουν .

gcrook
25/11/2013, 18:03
Διαβλεπω ενα γονιμο ταλεντο για δικαστης / διαιτητης / συμπερασματολογος! Ευγε

Κοιτα δεν το κρυβω εχω ελαττωματα.Τα ιδια στοιχεια αναφορικα με το συμβαν εχουμε παντως συναδελφε.;)

DrBig
25/11/2013, 18:06
Κοιτα δεν το κρυβω εχω ελαττωματα.Τα ιδια στοιχεια αναφορικα με το συμβαν εχουμε παντως συναδελφε.;)

Ισως αν το διαβασεις αλλες 10 φορες καταλαβεις οτι δεν εξεφρασα κανενα συμπερασμα, απλα εβαλα μια υποθεση στο τραπεζι, συναδελφε.

blackbusa
25/11/2013, 18:08
Κοιτα, ειμαστε λαος που καιγεται να βγαζει συμπερασματα, δεν μπορει να αισθανεται μετεωρος κι αναποφασιστος, δεν ειναι δειγμα ωριμου σκεψεως βλεπεις. [See gcrook παραπανω]

Εγω το μονο που ειπα, ειναι οτι οπως υπαρχουν μαλακες γονεις, ετσι υπαρχουν και μαλακες παιδια, δεν εκανα ομως καμια υποθεση για το τι συμβαινει εν προκειμενω, αφου προφανως δεν τους ξερω τους ανθρωπους.

ολες οι δραστηριοτητες??? εχουν ενα αποτελεσμα/συμπερασμα/πεστο οπως θες...αλλωστε και εσυ το εκανες κανοντας (σωστωτατα) τον συνηγορο του διαβολου...μιας και αποφασησες να γραψεις επι του θεματος εχεις και καποια γνωμη/αποψη...

πιστευω οτι εδω το θεμα δεν ειναι αν το 6χρονο ειναι ο Demien η οχι αλλα αν η αντιδραση των γονιων ειναι σωστη..και επι τουτου η ερωτηση μου...τεσπα...

υ.γ. δεν ειναι θεμα λαου αλλα ανθρωπινης φυσης...προσωπικη γνωμη/αποψη/γνωση

DrBig
25/11/2013, 18:10
Καθρέπτες των γονιών τους είναι . Συμπεριφορές αντιγράφουν .

Και αυτο γινεται, αλλα οχι μονον.

DimChios
25/11/2013, 18:11
:a018::lipssealed:

Red Rider
25/11/2013, 18:14
Καθρέπτες των γονιών τους είναι . Συμπεριφορές αντιγράφουν .

Αυτό είναι εντελώς λάθος..
Για παράδειγμα πόσες προσωπικότητες έχεις γνωρίσει,που εκμεταλεύτηκαν την ελαστικότητα ή την καλοσύνη των γονιών τους και εξελιχτήκαν στα μεγαλύτερα κωλόπαιδα?

Joyrider
25/11/2013, 18:14
οχι, νομιζω ειναι το ενα και το αυτο.

Εχώ θέλω να πιστεύω ότι υπερισχύει το δεύτερο. Η διαπαιδαγώγηση νικάει το γονίδιο. Εδώ τόσα και τόσα ένστικτα καταπιέζουμε χάριν κοινωνίας, την συμπεριφορά ενός παιδιού δεν μπορούμε να αλλάξουμε;

Τώρα για την μέθοδο δεν ξέρω. Ένας συνδιασμός μιμητισμού, επιβράβευσης, σωφρονισμού είναι καλή αρχή :lol:

VASOS
25/11/2013, 18:18
Αυτό είναι εντελώς λάθος..
Για παράδειγμα πόσες προσωπικότητες έχεις γνωρίσει,που εκμεταλεύτηκαν την ελαστικότητα ή την καλοσύνη των γονιών τους και εξελιχτήκαν στα μεγαλύτερα κωλόπαιδα?

Αυτό και αν είναι λάθος ως συμπέρασμα...

Δεν υπάρχουν κακά παιδιά λέμε.

Joyrider
25/11/2013, 18:19
Χοντρικά , μικρότερο κακό θα πάθει ένα παίδί μακρυά από μία προβληματική οικογένεια από τι να μείνει μαζί της .
Αν πιστεύεις ότι έχεις (όχι εσύ γενικά μιλάω) τα κότσια να το πάρεις στην συνείδησή σου να διαλύσεις την "οικογένεια". Οκ.
Είναι καλύτερο να προσπαθήσεις να την ξαναφτιάξεις. Πιο δύσκολο βέβαια.

(Στα υπόλοιπα συμφωνώ γιαυτό δεν έκανα quote.)

gcrook
25/11/2013, 18:20
Ισως αν το διαβασεις αλλες 10 φορες καταλαβεις οτι δεν εξεφρασα κανενα συμπερασμα, απλα εβαλα μια υποθεση στο τραπεζι, συναδελφε.

Ε δεν μπορω και εγω να βαλω αλλες τοσες;Δηλαδη τι σκατα καποιος παρουσιαζει καποια στοιχεια που τα δεχομαστε ως εχουν, εχει στην τελικη σημασια η επιχειρηματολογια του "τις φταιει" ;
Αυριο μεθαυριο ερχεται ο τυπος που ανοιξε το θρεντ και μας πληροφορει οτι τελικα γυριζοταν ταινια και ολοι εκει μεσα ηταν ηθοποιοι (εχει συμβει απειρες φορες) και οτι φορτωσε την ολη φαση με σαλτσες η δεν ακουσε καλα και συμπληρωσε με το μυαλο του (εμεις οι δικαστες τα ακουμε αυτα συχνα :lol: )
Η ολη φαση ετσι οπως την δεχομαστε ειναι για μενα σκετη καφριλα εις βαρος του πιο αδυναμου.Γιατι δεν νομιζω οτι γονεις και παιδια στεκουν ως ισοι στην τελικη, σατανισμενοι η μη.

DrBig
25/11/2013, 18:22
ολες οι δραστηριοτητες??? εχουν ενα αποτελεσμα/συμπερασμα/πεστο οπως θες...αλλωστε και εσυ το εκανες κανοντας (σωστωτατα) τον συνηγορο του διαβολου...μιας και αποφασησες να γραψεις επι του θεματος εχεις και καποια γνωμη/αποψη...

πιστευω οτι εδω το θεμα δεν ειναι αν το 6χρονο ειναι ο Demien η οχι αλλα αν η αντιδραση των γονιων ειναι σωστη..και επι τουτου η ερωτηση μου...τεσπα...

υ.γ. δεν ειναι θεμα λαου αλλα ανθρωπινης φυσης...προσωπικη γνωμη/αποψη/γνωση


Το θεμα απ'οσο καταλαβα ειναι αν ο συναδελφος επραξε σωστα και στη συνεχεια ολοι βαλθηκαν να κατηγορουν τους γονεις χωρις να εχουν καμια συμπαθεια για το τι ζορια τραβανε. Μετα ακουστηκε μια μη πολιτικλι κορεκτ αποψη και αναψε το θρεντ.

Για να συνοψισω την 'αλλη' αποψη, ολοι 'ζωα' γεννιουνται και σε καποιους τυχερους (αποκλειστικα και μονο τυχη) τους καθεται να γινουν αλλιωτικοι και μετα κατηγορουν αυτους που δεν τους εκατσε.

gcrook
25/11/2013, 18:25
Για να συνοψισω την 'αλλη' αποψη, ολοι 'ζωα' γεννιουνται και σε καποιους τυχερους (αποκλειστικα και μονο τυχη) τους καθεται να γινουν αλλιωτικοι και μετα κατηγορουν αυτους που δεν τους εκατσε.

Δηλαδη στην τρυφερη ηλικια των 6 το τρενο τον εχει προσπερασει η εχει ακομα ελπιδες ο μικρος;:D

zannisvel
25/11/2013, 18:28
Εχώ θέλω να πιστεύω ότι υπερισχύει το δεύτερο. Η διαπαιδαγώγηση νικάει το γονίδιο. Εδώ τόσα και τόσα ένστικτα καταπιέζουμε χάριν κοινωνίας, την συμπεριφορά ενός παιδιού δεν μπορούμε να αλλάξουμε;

Τώρα για την μέθοδο δεν ξέρω. Ένας συνδιασμός μιμητισμού, επιβράβευσης, σωφρονισμού είναι καλή αρχή :lol:

Εδω θελω να συμφωνησω μαζι σου. Οτι μαθεις κανεις. Αν σου μαθω να φωναζεις, θα φωναζεις. Αν σου μαθω να βριζεις, θα βριζεις.
Αν σε ενα παιδι που κλαει του φωναζεις, θα σταματησει να κλαει? Η ηλικια των 5-6 ειναι η ηλικια που τα παιδια αποκτουν κριση, μαζι με τη κριση σιγουρα ερχεται και η αντιδραση. Εκει πρεπει να αρχισει το παιδι να καταλαβαινει αν αυτο που κανει ειναι λαθος η σωστο. Αν το πιεσεις με φωνες και βαναυσες τιμωριες θα αντιδρασει. Νομιζω η παιδαγωγικη εχει κανει πολλα βηματα και πρεπει να ακολουθειται. Ποσο πιο πολιτισμενοι ειμαστε σαν λαος επειδη διαπαιδαγωφουμαστε σωστα απο μικροι?
Αν ειναι να χανουμε την ψυχραιμια μας με ενα παιδι και καταφευγουμε σε τετοιες μεθοδους τι να πω. Εγω το κρινω λαθος και θα συνεχισω με ο,τι μεσο μου δινει ο νομος να το αλλαξω.

DrBig
25/11/2013, 18:29
Δηλαδη στην τρυφερη ηλικια των 6 το τρενο τον εχει προσπερασει η εχει ακομα ελπιδες ο μικρος;:D

Ειναι θεμα τυχης,

blackbusa
25/11/2013, 18:29
Το θεμα απ'οσο καταλαβα ειναι αν ο συναδελφος επραξε σωστα και στη συνεχεια ολοι βαλθηκαν να κατηγορουν τους γονεις χωρις να εχουν καμια συμπαθεια για το τι ζορια τραβανε. Μετα ακουστηκε μια μη πολιτικλι κορεκτ αποψη και αναψε το θρεντ.

Για να συνοψισω την 'αλλη' αποψη, ολοι 'ζωα' γεννιουνται και σε καποιους τυχερους (αποκλειστικα και μονο τυχη) τους καθεται να γινουν αλλιωτικοι και μετα κατηγορουν αυτους που δεν τους εκατσε.

ερωτηση και αν θες απαντας...το 6 χρονο ειναι το χειροτερο κολοπαιδι και οι γονεις τραβανε τα 1000 μυρια ,οχι μονο με αυτο αλλα και με την ζωη τους γενικα...συμφωνεις με τον τροπο "διαπεδαγωγησης" του???

DrBig
25/11/2013, 18:35
ερωτηση και αν θες απαντας...το 6 χρονο ειναι το χειροτερο κολοπαιδι και οι γονεις τραβανε τα 1000 μυρια ,οχι μονο με αυτο αλλα και με την ζωη τους γενικα...συμφωνεις με τον τροπο "διαπεδαγωγησης" του???

Κατ'αρχην δεν τον ξερω το τροπο διαπαιδαγωγησης του (εσυ τον ξερεις η τον υποθετεις?) και κατα δευτερον το μονο που ξερουμε ειναι μια πληροφορια απο μια περιπτωση 'εκρηξης', η οποια (βλεπε γατες) καμια φορα μπορει και να εχει και παιδευτικο χαρακτηρα.
Αν κρινω ομως απο την απαντηση του μικρου που φωναζε κι αυτος για την αστυνομια, μαλλον εν προκειμενω κανεις δεν εκπαιδευτηκε απο τους τρεις.

gcrook
25/11/2013, 18:40
Ειναι θεμα τυχης,

Τωρα χωρις πλακα σοβαρολογεις;
Αν ναι μπορω να πω οτι μεχρι και που ζηλευω την εμμονη στις αποψεις σου.

Δηλαδη λες οτι ειναι σχεδον κατι μεταφυσικο και οτι οι εξωτερικοι παραγοντες ασκουν παντα δεδομενη και μετρησιμη επιρροη περα απο το πλαισια των προσωπικων επιλογων;
Δηλαδη ενας γειτονας που θα αποφασισει αν θα καλεσει την αστυνομια η ενας δασκαλος που θα παρει εκεινη την στιγμη την αποφαση να πραξει κατι περαν των "προβλεπομενων" δεν ειναι μια επιλογη που θα διαμορφωσει με καποιον τροπο το αποτελεσμα;
Αν εσυ ησουν εκει θεωρεις απο τωρα οτι η αντιδραση σου θα ηταν δεδομενη;Μηπως δηλαδη γνωριζεις και τι θα επραττες και θα το εκανες ακομα και αν η στιγμη σου υπαγορευε αλλο τροπο δρασης;
Δηλαδη ολοι ερμαια της μοιρας η απλα δεν σε πιανω;

DrBig
25/11/2013, 18:44
Τωρα χωρις πλακα σοβαρολογεις;
Αν ναι μπορω να πω οτι μεχρι και που ζηλευω την εμμονη στις αποψεις σου.

Δηλαδη λες οτι ειναι σχεδον κατι μεταφυσικο και οτι οι εξωτερικοι παραγοντες ασκουν παντα δεδομενη και μετρησιμη επιρροη περα απο το πλαισια των προσωπικων επιλογων;
Δηλαδη ενας γειτονας που θα αποφασισει αν θα καλεσει την αστυνομια η ενας δασκαλος που θα παρει εκεινη την στιγμη την αποφαση να πραξει κατι περαν των "προβλεπομενων" δεν ειναι μια επιλογη που θα διαμορφωσει με καποιον τροπο το αποτελεσμα;
Αν εσυ ησουν εκει θεωρεις απο τωρα οτι η αντιδραση σου θα ηταν δεδομενη;Μηπως δηλαδη γνωριζεις και τι θα επραττες και θα το εκανες ακομα και αν η στιγμη σου υπαγορευε αλλο τροπο δρασης;
Δηλαδη ολοι ερμαια της μοιρας η απλα δεν σε πιανω;

Θα σε ρωτησω αναποδα, αν δεν ειναι θεμα τυχης, τοτε τι ειναι?

blackbusa
25/11/2013, 18:46
Κατ'αρχην δεν τον ξερω το τροπο διαπαιδαγωγησης του (εσυ τον ξερεις η τον υποθετεις?) και κατα δευτερον το μονο που ξερουμε ειναι μια πληροφορια απο μια περιπτωση 'εκρηξης', η οποια (βλεπε γατες) καμια φορα μπορει και να εχει και παιδευτικο χαρακτηρα.
Αν κρινω ομως απο την απαντηση του μικρου που φωναζε κι αυτος για την αστυνομια, μαλλον εν προκειμενω κανεις δεν εκπαιδευτηκε απο τους τρεις.

εγω ξερω αυτα που διαβασα και αναφερομαι μονο στα συγκεκριμενα...δηλαδη χριστοπαναγιες σε ενα παιδι 6 χρονων...εσυ απο την αλλη εγραψες οτι αυτη η αντιδραση σαν αντιδραση μπορει να προερχετε απο το οτι το παιδακι ειναι κολοπαιδι...επειδη σε ρωτησα ευθεως 2 φορες αν κρινεις σωστη η οχι την αντιδραση των γονεων και δεν ελαβα απαντηση θα το σταματησω εδω...

οπως ξαναειπα και αρχικα...ολα τα παιδια πρεπει να εχουν γονεις αλλα ολοι οι γονεις δεν πρεπει να εχουν παιδια...

DrBig
25/11/2013, 18:50
εγω ξερω αυτα που διαβασα και αναφερομαι μονο στα συγκεκριμενα...δηλαδη χριστοπαναγιες σε ενα παιδι 6 χρονων...εσυ απο την αλλη εγραψες οτι αυτη η αντιδραση σαν αντιδραση μπορει να προερχετε απο το οτι το παιδακι ειναι κολοπαιδι...επειδη σε ρωτησα ευθεως 2 φορες αν κρινεις σωστη η οχι την αντιδραση των γονεων και δεν ελαβα απαντηση θα το σταματησω εδω...

οπως ξαναειπα και αρχικα...ολα τα παιδια πρεπει να εχουν γονεις αλλα ολοι οι γονεις δεν πρεπει να εχουν παιδια...

Ελαβες ακριβως την απαντηση στην ερωτηση που εθεσες. Απλα οπως καταλαβαινω χρησιμοποιησες λαθος λεξη, δεν επρεπε να πεις διαπαιδαγωγηση, διοτι αυτο υποννοει ενα συνολο συνεκτικων δρασεων και αντιδρασεων στο χρονο με καποιο στοχο. Οταν ομως μιλαμε για ενα απομονωμενο γεγονος, δεν μπορουμε κατ'αναγκη να το θεωρησουμε 'διαπαιδαγωγηση' διοτι δεν γνωριζουμε τα υπολοιπα 6 χρονια πλην της συγκεκριμενης στιγμης.

Joyrider
25/11/2013, 18:51
Θα σε ρωτησω αναποδα, αν δεν ειναι θεμα τυχης, τοτε τι ειναι?
Πολυπαραγοντικό είναι. Το ότι δεν μπορείς να επηρεάσεις ή καν να φανταστείς όλους τους παράγοντες, δεν σημαίνει ότι θα τους αφήσεις και όλους στην τύχη.

304355

gcrook
25/11/2013, 18:52
Θα σε ρωτησω αναποδα, αν δεν ειναι θεμα τυχης, τοτε τι ειναι?

Δεν αρνουμαι σε καμια περιπτωση την υπαρξη του τυχαιου αλλα απλα λεω οτι του αποδιδεις υπερφυσικες ιδιοτητες.
Η προσωπικη επιλογη απο την αλλη, ειναι κατι με αμεσες επιπτωσεις.
Αν εγω πχ σαν γονιος επικαλεστω την τυχη στο μεγαλωμα του παιδιου μου αυτοματως εχω στερησει απο τον εαυτο μου ολες τις πιθανες επιλογες
στο μεγαλωμα του παιδιου,ασε που εχω παρει και αφεση αμαρτιων συν τοις αλλοις.
Δεν θα ειχε πολυ πλακα να σε ρωτησω και γω απο την πλευρα μου αν το σχολιο σου το ενστερνιζοταν ο απηυδισμενος γονιος πως θα το εκλαμβανες σαν νοοτροπια γονιου;

DrBig
25/11/2013, 18:52
Πολυπαραγοντικό είναι. Το ότι δεν μπορείς να επηρεάσεις ή καν να φανταστείς όλους τους παράγοντες, δεν σημαίνει ότι θα τους αφήσεις και όλους στην τύχη.

304355

Υπαρχει 'ελευθερη βουληση'?

DrBig
25/11/2013, 18:57
Δεν αρνουμαι σε καμια περιπτωση την υπαρξη του τυχαιου αλλα απλα λεω οτι του αποδιδεις υπερφυσικες ιδιοτητες.
Η προσωπικη επιλογη απο την αλλη, ειναι κατι με αμεσες επιπτωσεις.
Αν εγω πχ σαν γονιος επικαλεστω την τυχη στο μεγαλωμα του παιδιου μου αυτοματως εχω στερησει απο τον εαυτο μου ολες τις πιθανες επιλογες
στο μεγαλωμα του παιδιου,ασε που εχω παρει και αφεση αμαρτιων συν τοις αλλοις.
Δεν θα ειχε πολυ πλακα να σε ρωτησω και γω απο την πλευρα μου αν το σχολιο σου το ενστερνιζοταν ο απηυδισμενος γονιος πως θα το εκλαμβανες σαν νοοτροπια γονιου;

Δεν δινω καμια υπερφυσικη διασταση στην τυχη, ισα που νομιζω οτι δεν υπαρχει (ομοιως για το υπερφυσικο), αλλα χρειαζεται αλλο επιπεδο συνειδητοτητας απο το καθημερινο για να μπορουμε να το δουμε.

Οι προσωπικες επιλογες τι θεμα ειναι ομως? Ο γονος ελβετκης οικογενειας εχει την ιδια δυνατοτητα με τον γονο untouchables της Ινδιας? Δεν ειναι θεμα τυχης που θα γεννηθεις, σε τι περιβαλον θα μεγαλωσεις, τι χημεια θα τρεχει στο dna σου και ως εκ τουτου τι επιλογες εισαι σε θεση να εχεις? Δεν υποννοω οτι οι μεν επιλογες ειναι κατωτερες απο τις δε, απλα ειναι διαφορετικες και ειναι θεμα τυχης το ποιες θα ειναι. Το θεμα ειναι οτι οσο κι αν νομιζεις οτι ειναι δικες σου, δεν ειναι, η για να το πω πιο ελαστικα, ειναι πολυ λιγοτερο δικες σου, απ'οτι νομιζεις.

blackbusa
25/11/2013, 18:58
Ελαβες ακριβως την απαντηση στην ερωτηση που εθεσες. Απλα οπως καταλαβαινω χρησιμοποιησες λαθος λεξη, δεν επρεπε να πεις διαπαιδαγωγηση, διοτι αυτο υποννοει ενα συνολο συνεκτικων δρασεων και αντιδρασεων στο χρονο με καποιο στοχο. Οταν ομως μιλαμε για ενα απομονωμενο γεγονος, δεν μπορουμε κατ'αναγκη να το θεωρησουμε 'διαπαιδαγωγηση' διοτι δεν γνωριζουμε τα υπολοιπα 6 χρονια πλην της συγκεκριμενης στιγμης.

αντιγραφη απο το αρχικο ποστ..

" Εστω και αν ειναι μεμονομενο περιστατικο που δεν ειναι, 2 μηνες που εχω ερθει Ελλαδα καθε ΣΚ που ειμαι σπιτι τετοια ωρα δε μπορειτε να φανταστειτε τι ακουω και ενοχλουμαι εγω φανταστειτε το παιδι..."

Joyrider
25/11/2013, 18:59
Υπαρχει 'ελευθερη βουληση'?

Ως ένα βαθμό ναι. Απόλυτη όχι.

DrBig
25/11/2013, 19:04
αντιγραφη απο το αρχικο ποστ..

" Εστω και αν ειναι μεμονομενο περιστατικο που δεν ειναι, 2 μηνες που εχω ερθει Ελλαδα καθε ΣΚ που ειμαι σπιτι τετοια ωρα δε μπορειτε να φανταστειτε τι ακουω και ενοχλουμαι εγω φανταστειτε το παιδι..."




Δεν το ειδα αυτο, σορρυ!
Το λοιπον, τωρα τελευταια οι γονεις τα εχουν παρει, αν μπορουσαν να κανουν διαφορετικα θα το εκαναν και βοηθηστε τους να μπορεσουν γιατι ειναι κριμα και γι αυτους και για το παιδι. Ενταξει τωρα? :D

Το ποιος και τι φταιει δεν εχει νοημα σαν ερωτημα, οπως και δεν εχει νοημα η οποιαδηποτε κριση για τους γονεις η το παιδι.

DrBig
25/11/2013, 19:05
Ως ένα βαθμό ναι. Απόλυτη όχι.

[Αν υπαρχει ως ενα βαθμο, τοτε:]
Τι σημαινει 'ελευθερη'?

gcrook
25/11/2013, 19:05
Δεν δινω καμια υπερφυσικη διασταση στην τυχη, ισα που νομιζω οτι δεν υπαρχει, αλλα χρειαζεται αλλο επιπεδο συνειδητοτητας απο το καθημερινο για να μπορουμε να το δουμε.

Οι προσωπικες επιλογες τι θεμα ειναι ομως? Ο γονος ελβετκης οικογενειας εχει την ιδια δυνατοτητα με τον γονο untouchables της Ινδιας? Δεν ειναι θεμα τυχης που θα γεννηθεις, σε τι περιβαλον θα μεγαλωσεις, τι χημεια θα τρεχει στο dna σου και ως εκ τουτου τι επιλογες εισαι σε θεση να εχεις?

Σαφως αλλα και οι δυο που ανεφερες εχουν ενα κοινο, το οτι μπορει να πιστευουν σε εκ διαμετρου αντιθετες μεν, φαντασιωσεις δε, για το ποιοι ειναι. (φαντασιωσεις που δεν συμβαδιζουν απαραιτητα με το περιβαλλον τους οπως το περιεγραψες)
Δεν κανουν επιλογες στην καθημερινοτητα τους με βαση το τι πιστευουν/γνωριζουν;
Εχει σημασια στην τελικη το περιβαλλον στο θεμα της επιλογης;Μονο στο αποτελεσμα αυτης ( χωρις να ειμαι και σιγουρος τι ακριβως σημαινει αυτο αλλα το εγραψα -αμα ειναι να γελοιοποιεισαι καντο καλα τουλαχιστον - ) .

DrBig
25/11/2013, 19:15
Σαφως αλλα και οι δυο που ανεφερες εχουν ενα κοινο, το οτι μπορει να πιστευουν σε εκ διαμετρου αντιθετες μεν, φαντασιωσεις δε, για το ποιοι ειναι. (φαντασιωσεις που δεν συμβαδιζουν απαραιτητα με το περιβαλλον τους οπως το περιεγραψες)
Δεν κανουν επιλογες στην καθημερινοτητα τους με βαση το τι πιστευουν/γνωριζουν;
Εχει σημασια στην τελικη το περιβαλλον στο θεμα της επιλογης;Μονο στο αποτελεσμα αυτης.

Επλογες ολοι κανουν, αλλο λεω, οτι ειναι θεμα τυχης το ποιες επιλογες θα κανεις, γιατι ειναι θεμα τυχης σε ποιο περιβαλλον θα βρεθεις και ειναι θεμα τυχης το ποια θα ειναι η γλωσσα που μιλας (μεσω της οποιας αντιλαμβανεσαι τον κοσμο) και ειναι θεμα τυχης το τι θα βρεθει στο δρομο σου για να σου αλλαξει τις αποψεις. Επισης ειναι θεμα τυχης τι γεννετικη προδιαθεση εχεις, η οποια δημιουργει διαφορετικα συναισθηματα στα ερεθισματα τοσο απο το περιβαλλον οσο και απο τον εαυτο σου και τελικα ειναι θεμα τυχης το τι ανθρωπος θα καταληξεις να εισαι.

Joyrider
25/11/2013, 19:21
Αν υπαρχει ως ενα βαθμο, τοτε:
Τι σημαινει 'ελευθερη'?
Αρχίσαμεεε :lol:

Αν εννοείς ότι για να πράξω κάτι όλες μου οι διαθέσιμες επιλογές είναι προκαθορισμένες και οποιοδήποτε κριτήριο χρησιμοποιήσω για να επιλέξω είναι επίσης ήδη καθορισμένο τότε δεν υπάρχει. Αν όμως ανάμεσα σε δυο πράγματα απλά μπορώ να επιλέξω είτε το ένα είτε το άλλο με τις ίδιες επιπτώσεις τότε ότι και να επιλέξω θα ήταν ελεύθερο, ασχέτως αν η ελευθερία μου περιορίζεται ανάμεσα σε δυο μόνο επιλογές.

Σοβαρά τώρα, δεν μπορώ φυσικά να δώσω λύση σε αιώνια ερωτήματα με δυο γραμμές.

Εσύ τι εννοείς ελεύθερη;

DrBig
25/11/2013, 19:31
Αρχίσαμεεε :lol:

Αν εννοείς ότι για να πράξω κάτι όλες μου οι διαθέσιμες επιλογές είναι προκαθορισμένες και οποιοδήποτε κριτήριο χρησιμοποιήσω για να επιλέξω είναι επίσης ήδη καθορισμένο τότε δεν υπάρχει. Αν όμως ανάμεσα σε δυο πράγματα απλά μπορώ να επιλέξω είτε το ένα είτε το άλλο με τις ίδιες επιπτώσεις τότε ότι και να επιλέξω θα ήταν ελεύθερο, ασχέτως αν η ελευθερία μου περιορίζεται ανάμεσα σε δυο μόνο επιλογές.

Σοβαρά τώρα, δεν μπορώ φυσικά να δώσω λύση σε αιώνια ερωτήματα με δυο γραμμές.

Εσύ τι εννοείς ελεύθερη;

Εγω θεωρω οτι 'ελευθερη' πριν την βουληση δεν υφισταται διοτι υποννοει καμια επιρροη καποιου απο κατι, την στιγμη που δεν εχει νοημα ο διαχωρισμος ανθρωπου απο περιβαλλον, σκεψης απο νευρωνες κοκ, δηλαδη ο διαχωρισμος του 'καποιου' απο το 'κατι'

Συνεπως, για μενα, ολοι οι ανθρωποι κανουν εξ'ορισμου το καλλιτερο που θα μπορουσαν να κανουν ανα πασα στιγμη, με αλλα λογια ειμαστε ηθοποιοι οχι σκηνοθετες, οποτε δεν εχει και νοημα η αντιπαθεια και η κακη κριση για καποιον που κανει κατι που δεν μας αρεσει. Δηλαδη εχει, εφου το κανουμε αλλα τελος παντων....!

gcrook
25/11/2013, 19:31
Επλογες ολοι κανουν, αλλο λεω, οτι ειναι θεμα τυχης το ποιες επιλογες θα κανεις, γιατι ειναι θεμα τυχης σε ποιο περιβαλλον θα βρεθεις και ειναι θεμα τυχης το ποια θα ειναι η γλωσσα που μιλας (μεσω της οποιας αντιλαμβανεσαι τον κοσμο) και ειναι θεμα τυχης το τι θα βρεθει στο δρομο σου για να σου αλλαξει τις αποψεις. Επισης ειναι θεμα τυχης τι γεννετικη προδιαθεση εχεις, η οποια δημιουργει διαφορετικα συναισθηματα στα ερεθισματα τοσο απο το περιβαλλον οσο και απο τον εαυτο σου και τελικα ειναι θεμα τυχης το τι ανθρωπος θα καταληξεις να εισαι.

Συμφωνοι.Αρα εσυ τα πιστευεις αυτα επειδη γεννηθηκες σε ενα περιβαλλον που ειχε ως αποτελεσμα να σε διαμορφωσει κατ'αυτον τον τροπο;
Επειδη ετυχε η επειδη σε βολευουν;

Και εγω τα δεχομουν καποια στιγμη αυτα μεχρι που οι εμπειριες μου και οι φαντασιωσεις μου αλλαξαν.Και δεν ηταν θεμα τυχης.Ισα ισα ολα μου εδειχναν οτι ξεφευγω απο τις παλιες καλες γνωριμες φαντασιωσεις μου (γιατι τις ιδιες ειχα πανω-κατω) βολικες και μη.
Ηταν θεμα επιλογων μου σε μεγαλο βαθμο ακριβως επειδη αυτα που πιστευω ειναι στην πλειοψηφια τους πρακτικα εντελως ασυμβατα και μη βολικα με το περιβαλλον που ζω.
(Το πραγμα γινεται μελο εδω περα και μου ερχεται να κανω εμετο ουρανιο τοξο.)

Allst@rf
25/11/2013, 19:32
τα παιδιά είναι οι καλυτεροι δασκαλοι των γονιών τους... γιατί για μένα δεν γεννιεσαι γονιος, γινεσαι...

DrBig
25/11/2013, 19:50
Συμφωνοι.Αρα εσυ τα πιστευεις αυτα επειδη γεννηθηκες σε ενα περιβαλλον που ειχε ως αποτελεσμα να σε διαμορφωσει κατ'αυτον τον τροπο;
Επειδη ετυχε η επειδη σε βολευουν;

Και εγω τα δεχομουν καποια στιγμη αυτα μεχρι που οι εμπειριες μου και οι φαντασιωσεις μου αλλαξαν.Και δεν ηταν θεμα τυχης.Ισα ισα ολα μου εδειχναν οτι ξεφευγω απο τις παλιες καλες γνωριμες φαντασιωσεις μου (γιατι τις ιδιες ειχα πανω-κατω) βολικες και μη.
Ηταν θεμα επιλογων μου σε μεγαλο βαθμο ακριβως επειδη αυτα που πιστευω ειναι στην πλειοψηφια τους πρακτικα εντελως ασυμβατα και μη βολικα με το περιβαλλον που ζω.
(Το πραγμα γινεται μελο εδω περα και μου ερχεται να κανω εμετο ουρανιο τοξο.)

Ρε συ, οι επιλογες σου δεν ειναι αποτελεσμα του τροπου που σκεφτεσαι? Ο τροπος που σκεφτεσαι δεν ειναι αποτελεσμα του ποιος εισαι? Το ποιος εισαι δεν ειναι αποτελεσμα του τι σου εχει κατσει σε αυτη τη ζωη? Δεν αμφισβητω το οτι σου καθονται και πραγματα που ελκεις να σου κατσουν, πχ θες να μαθεις μουσικη γιατι γουσταρεις και μαθαινεις, αλλα ποτε δεν μπορεις να ξερεις το γιατι σου αρεσει η μουσικη τοσο που θες να πας να μαθεις. Εχεις καθε δικαιωμα να πιστευεις οτι θες, συμπεριλαμβανομενου του οτι η σκεψη σου ειναι αντληση απο κατι υπερφυσικο εξω απο σενα, αλλα αυτο ειναι αυθαιρετο, θεμα πιστης και δεν εχεις καμια αποδειξη για την ορθοτητα του. Πανω απ'ολα δεν εχει καποια λογικη συνεχεια για να μπορουμε να το κουβεντιασουμε,(πραγμα που δεν ειναι κακο,αλλα ειναι θρησκευτικο, πιστη δηλαδη).

Joyrider
25/11/2013, 19:58
Εγω θεωρω οτι 'ελευθερη' πριν την βουληση δεν υφισταται διοτι υποννοει καμια επιρροη καποιου απο κατι, την στιγμη που δεν εχει νοημα ο διαχωρισμος ανθρωπου απο περιβαλλον, σκεψης απο νευρωνες κοκ, δηλαδη ο διαχωρισμος του 'καποιου' απο το 'κατι'

Συνεπως, για μενα, ολοι οι ανθρωποι κανουν εξ'ορισμου το καλλιτερο που θα μπορουσαν να κανουν ανα πασα στιγμη, με αλλα λογια ειμαστε ηθοποιοι οχι σκηνοθετες, οποτε δεν εχει και νοημα η αντιπαθεια και η κακη κριση για καποιον που κανει κατι που δεν μας αρεσει. Δηλαδη εχει, εφου το κανουμε αλλα τελος παντων....!

Και πως εξηγείς τις περιπτώσεις που μπορείς αλλά δεν θέλεις; Ή όταν η επιλογή μεταξύ α και β δεν έχει καλύτερο.

Αφού το ελεύθερη προυποθέτει μη επιρροή και αυτή δεν υπάρχει, τότε και το μη ελεύθερη δεν υπάρχει αφού τίποτα δεν την επηρρεάζει. Άρα μένει μόνο το βούληση;

Τελικά καλά μου έλεγε η μάνα μου όταν γκρίνιαζα "δεν υπάρχει δεν μπορώ υπάρχει δεν θέλω". :eek:

yianyian
25/11/2013, 20:11
Φίλε που ανέρτησες το θέμα, όπως άνοιξες το pc και ρώτησες τη γνώμη μας, σήκωσε και το τηλέφωνό σου και κάλεσε τους ειδικούς (http://www.psychognosia.gr/Links_Helptelephons.htm) ρωτώντας αν έκανες καλά ή τι θα πρέπει να κάνεις την επόμενη φορά που θα συμβεί κάτι ανάλογο. :wave2:

DrBig
25/11/2013, 20:18
Και πως εξηγείς τις περιπτώσεις που μπορείς αλλά δεν θέλεις;

Ειναι γλωσσολογικο. Το 'μπορω' ειναι πιστη, το 'μπορεσα' ειναι η μονη αποδειξη οτι αν ελεγα πριν 'μπορω' η πιστη μου ηταν σωστη. Αρα το μπορω δεν ειναι λογικη θεση. Μονο το 'μπορεσα' ειναι.

SHOOTER045
25/11/2013, 20:25
http://youtu.be/i6BqX9C-h7I
δεν ειμαστε κριτες ουτε δικαστες ουτε ψυχολογοι
το αν γινεται τι γινεται πως και γιατι το εξεταζουν αλλοι
σιγουρα ολοι πρεπει να επεμβαινουμε σε παρομοια περιστατικα
απο εκει και μετα το αν συνετιζεται η οχι θα το δουν αλλοι
προσωπικα εχω παει σε περιστατικα ξυλοδαρμου,παιδιων,γυναικων κλπ
σε ενα παιδι ομως αν γινει κατι τετοιο περα οτι στιγματιζεται η ψυχη του,και γονιος ειναι υπολογος
δεν παιρνουν ενα παιδι τοσο ευκολα
προειδοποιουν και συμβουλευουν
αν υποτροπιασει το παιρνουν σε ιδρυμα για καποιο διαστημα
και αν συνεχισει γεια σας
υπαρχουν περιπτωσεις γονιων νοητικα καθυστερημενων που εκαναν παιδια και τους τα πηραν

gcrook
25/11/2013, 20:45
Ρε συ, οι επιλογες σου δεν ειναι αποτελεσμα του τροπου που σκεφτεσαι? Ο τροπος που σκεφτεσαι δεν ειναι αποτελεσμα του ποιος εισαι? Το ποιος εισαι δεν ειναι αποτελεσμα του τι σου εχει κατσει σε αυτη τη ζωη? Δεν αμφισβητω το οτι σου καθονται και πραγματα που ελκεις να σου κατσουν, πχ θες να μαθεις μουσικη γιατι γουσταρεις και μαθαινεις, αλλα ποτε δεν μπορεις να ξερεις το γιατι σου αρεσει η μουσικη τοσο που θες να πας να μαθεις. Εχεις καθε δικαιωμα να πιστευεις οτι θες, συμπεριλαμβανομενου του οτι η σκεψη σου ειναι αντληση απο κατι υπερφυσικο εξω απο σενα, αλλα αυτο ειναι αυθαιρετο, θεμα πιστης και δεν εχεις καμια αποδειξη για την ορθοτητα του. Πανω απ'ολα δεν εχει καποια λογικη συνεχεια για να μπορουμε να το κουβεντιασουμε,(πραγμα που δεν ειναι κακο,αλλα ειναι θρησκευτικο, πιστη δηλαδη).

(Οκ σε περιπτωση που εφυγα σε μεταφυσικα μονοπατια καλα να παθω αν και δεν ειμαι σιγουρος αν οντως το εκανα.Θα το κοιταξω αυτο.)

Κοιτα, να το θεσω ως εξης.Οι επιλογες μου σαφως και απορρεουν απο τον τροπο που σκεφτομαι,απλα δεν δεχομαι οτι την σκεψη μου την διαμορφωνουν
οι ιδιοι παραγοντες και με την ιδια επιμελεια που θεωρεις εσυ οτι διαμορφωνουν την δικη σου.Στην τελικη αρκει στο να συμφωνησουμε οτι εχω και γω τις δικες μου φαντασιωσεις για το ποιος ειμαι
οπως και συ εχεις σιγουρα τις δικες σου.Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και κακο που και που να τις βγαζουμε σε κοινη θεα.:D

hlektronio
25/11/2013, 20:46
ωραία κουβέντα :)

Joyrider
25/11/2013, 21:49
Ειναι γλωσσολογικο. Το 'μπορω' ειναι πιστη, το 'μπορεσα' ειναι η μονη αποδειξη οτι αν ελεγα πριν 'μπορω' η πιστη μου ηταν σωστη. Αρα το μπορω δεν ειναι λογικη θεση. Μονο το 'μπορεσα' ειναι.
Δηλαδή το ότι δεν δέρνω το παιδί μου είναι αδυναμία να εκτελέσω την πράξη; Όχι επιλογή;

hlektronio
25/11/2013, 21:59
Δρ. μπιγκ
αυτα που λές ή κάνεις και επομένως τα πιστεύεις-ενστερνίζεσαι,είναι θέμα της τυχαίας διαμορφωμένης σκέψης-υποσυνεύδήτου σου ή τα πιστεύεις οπότε και εύχεσαι να είναι σωστά?

γενικότερα,θέλω να σε ρωτήσω αν η πίστη(ανεξάρτητα για το που κινείτε) είναι και αυτή τυχαία για το αν την έχεις ή όχι.

pipe_smoker
26/11/2013, 08:09
Ω Θεοι....

byron
26/11/2013, 08:56
Ω Θεοι....

OMG & 3 lol θα προσέθετα...

ggs
26/11/2013, 08:58
Ω Θεοι....


OMG & 3 lol θα προσέθετα...

304407

sniper
26/11/2013, 09:50
Ό,τι ήταν να ειπωθεί ειπώθηκε.


Τέλος.