PDA

View Full Version : Αλλαγή ελαστικών από ON-OFF σε Street



rayjack
25/11/2013, 11:24
Έχω ένα Honda Dominator 250 cc, φορά λάστιχο size Μπροστά 100/90-19 και πίσω 120/90-16, στην αγορά αυτή την στιγμή δεν υπάρχουν εκτός από τα V-rubber τα οποία είναι σαπούνια κατά την ταπεινή μου γνώμη, θέλω να βάλω street σε αυτό το size και βρήκα της Pirelli, μέχρι εδώ καλά αλλά ο μηχανικός μου λέει ότι αυτά δεν κάνουν για αυτό το μηχανάκι και ότι είναι για πιο βαριά μηχανάκια και ότι δεν θα έχει την κατάλληλη συμπεριφορά, παρακαλώ εάν κάποιος από εσάς έχει κάνει κάτι παρόμοιο θα εκτιμούσα την γνώμη του.
Ευχαριστώ
Rayjack

mikes
25/11/2013, 20:32
ρωτα εναν μοτολαστιχα, η παρε τηλ κατ'ευθειαν την ιντραμοτο που ειναι ο επισημος αντιπροσωπος των πιρελι μετζελερ βι-ραμπερ!
το "ειναι για πιο βαρια μηχανακια" εμενα παντως δεν μου λεει κατι, καθως δεν ξερω κανενα πιο βαρυ μηχανακι να φοραει αυτα τα νουμερα!
επισης γκουγκλαρισε τον τυπο του ελαστικου που βρηκες για να δεις για τι μηχανακια τα προτεινει η πιρελλι!

rayjack
25/11/2013, 23:48
ρωτα εναν μοτολαστιχα, η παρε τηλ κατ'ευθειαν την ιντραμοτο που ειναι ο επισημος αντιπροσωπος των πιρελι μετζελερ βι-ραμπερ!
το "ειναι για πιο βαρια μηχανακια" εμενα παντως δεν μου λεει κατι, καθως δεν ξερω κανενα πιο βαρυ μηχανακι να φοραει αυτα τα νουμερα!
επισης γκουγκλαρισε τον τυπο του ελαστικου που βρηκες για να δεις για τι μηχανακια τα προτεινει η πιρελλι!

Απλά το μπροστινό βγαίνει και είναι για τσόπερ και για αυτό λένε ότι είναι πιο βαρύ που είναι σίγουρα πιο βαρύ το ταόπερ από το Dominator 250.

zanny
28/11/2013, 21:33
Μου φαίνεται περίεργο που δεν βρίσκεις στις διαστάσεις σου.
Εγώ όταν είχα το AX-1 είχα βάλει τα TW39+TW40 BRIDGESTONE:
http://www.tyreshop.gr/Content.php?PageId=270&Language=el
Τότε (2005) είχαν νομίζω κάνα 170άρι, τα χα βάλει στο Ψυχογυιό στη Λένορμαν.