PDA

View Full Version : ΔΕΝ ΑΝΑΒΕΙ ΠΙΣΩ ΦΑΝΑΡΙ (STOP)



torrio
25/11/2013, 15:45
Καλησπέρα παιδιά, ελπίζω να σας βρίσκω καλά!

Ο "νέος" με africa μπορει να ειναι ωραίος αλλα αμα τα βρει σκουρα ζητάει ΒΟΗΘΕΙΑ απο το παλιο!
3 μήνες το έχω και προσπαθω να το φέρω στα ισα του το μηχανακι, ή μάλλον στα ισα μου!!!
Οχι οτι μου βγήκε προβληματικό, μια χαρα ειναι, ουτε σκουρια, ουτε καμπανες , ουτε τιποτα...
αλλα μια ο διακόπτης συμπλέκτη, μια ο ανορθωτης και παει λέγοντας... φτασαμε στο πισω φαναρι...
Εχθές το βράδυ λοιπόν, παω να πάρω τη καλή μου και ξαφνικά διαπιστώνω οτι δεν αναβει το πισω φαναρι!

Πατάω πισω φρένο...ΤΙΠΟΤΑ
Πατάω μπροστα φρένο....ΤΙΠΟΤΑ
Ανοιγω φώτα πορειας και παιζω με τα φωτα τα μεγάλα....ΤΙΠΟΤΑ
Ξεβιδώνω φαναρι και μετραω τη λάμπα με πολυμετρο...ΟΛΑ ΚΑΛΑ, της βάζω και ρευμα απο
ενα φορτιστη λαπτοπ 12v...ΦΟΥΛ ΦΩΣ!!
Λεω οκ, δεν ειναι η λαμπα, παμε να μετρησουμε τη φυσα...
Πολυμετρο στο ντουι που κουμπωνει η λάμπα...ΤΙΠΟΤΑ
Λεω οκ, καμένη ασφαλεια...
Παμε να μετρησουμε ασφαλειες...
Ανοιγω αριστερο καπακι, ανοιγω ασφαλειοκουτι..
Μετραω ασφαλειες μια-μια ολες καλες!!!!
Λεω οκ, τον ειπιαμε...

Μεχρι εκει φτανουν οι γνωσεις μου!!
Σκεφτηκα μήπως υπάρχει και αλλου ασφάλεια εκτος απο το γνωστο ασφαλειοκουτι αριστερα...
αλλα εκτος οτι δεν γνωριζω εαν υπαρχει...μου μοιαζει περιεργο να ειναι ασφαλεια και να εχει πειραξει μονο το πισω φαναρι...
καθως, τα φλας,τα φωτα,τα λαμπακια οργανων και κορνα λειτουργουν αψογα!!
Παιδια βοηθειααααα, εχετε καμια ιδέα???:confused:
Ελπιζω μη σας επριξα:blush::D

toyar
25/11/2013, 17:22
λογικα πισω πανε 3 καλωδια, ενα γειωση, ενα 12V για το στοπ κι ενα 12V για το πορειας
αφου δουλευεις πολυμετρο ξεκινα απο το φαναρι προς τα μπροστα και ψαχνε ειναι απλουστερο απο τα προηγουμενα που εκανες
μην ξεχασεις το ντουι

jokey66
25/11/2013, 17:42
Αφού δουλεύεις το πολύμετρο βαλ'το εκεί που σου δείχνει αν βραχυκυκλώνει .Δες σε πιο καλώδιο δεν βραχυκυκλώνει και ψάξε καμια φύσα επαφή ή κανένα κομμένο καλώδιο

torrio
25/11/2013, 18:30
Προβλημα ελύθει!!!
Είχε ξεκουμπωσει μια φυσα η οποια βρισκεται στη πλαστικη φουσκα-καποτα στο δεξιό καπακι.
ΑΝΕΒΑΖΩ ΦΩΤΟ+ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΒΗΜΑΤΑ ΕΛΕΓΧΟΥ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ+ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ...
Νομιζω οτι ειναι καλο τιπ για παρομοια προβληματα σε συνΑφρικανους
Καλες βολτες και ευχαριστώ πολυ.304350

harris_x
28/11/2013, 08:22
[...]


[...]

H κουβεντούλα μεταφέρθηκε εδώ... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=4261&page=14&p=2404283&viewfull=1#post2404283)
:beer: