PDA

View Full Version : Honda CB-50 79-81!



thanocb
26/11/2013, 01:57
Καλησπερα παιδια(τι καλησπερα δηλαδη...καλο ξημερωμα! :uplate: ) εδω και πολλα χρονια και συγκεκριμενα απο το '81 ειναι μελος της οικογενειας ενα cbδακι 50αρι...Ο πατερας μου, στην ηλικια μου τοτε, το χε κανει 72cc..Το 95 ομως που απεκτησε οικογενεια :wlae: το παρατησε σε μια γωνια κατω στην πιλοτη...Μεγαλωνοντας μερα με την μερα χρονο με το χρονο το εβλεπα καθημερινα σκονισμενο με ξεφουσκωτα λαστιχα και σκισμενη σελλα στο ιδιο σημειο...Αρκετες φορες ξεκινησα να το συμαζεψω αλλα η ηλικια μου οι γνωσεις και τα χρηματα που μου ελλειπαν σε συνδιασμο με την αρνητικοτητα του πατερα μου με σταματουσαν,ωσπου περσυ εφτασε η μερα που τα εβαλα πεισμα! Ψαχνωντας στο σπιτι βρηκα το μπουζοκλειδο του ενα καινουργιο μπουζακι στο κουτι του και ενα φιλτρακι βενζινης..Προμηθευτικα φρεσκο λαδακι καστρολ και αφου τα στοιβαξα στο ραφι αρχισα να λυνω....


Πρωτη τη διαλυμενη σελλα,της οποιας τα κενα μπαλωθηκαν με μαυρες σακουλες και απο πανω με δυνατη μαυρη ταινια..μετα το τεποζιτο, στο οποιο για κακη μου τυχη ειχε ξεμεινει βενζινη και σε συνδιασμο με την σκουρια ειχε γινει πρασινη! αφαιρεσα την βαζελια μεσα απο το κατακοκκινο τεποζιτο και εριξα καινουργια βενζινη μαζι με μια αλυσιδα ποδηλατου και αρχισα τον φραπε!Καθαρισμα στο ρουμπινετακι του επισης! στη συνεχεια αφαιρεθηκε η παλια διαβρωμενη μπαταρια που μπηκε τριποντο στα σκουπιδια και βγηκε το καρμπυρατερ το οποιο και καθαρισε ο πατερας μου..Ετσι γυμνο που ηταν πλεον πιστευα οτι ετσι και ετριβα τη μακα πανω απο το σκελετο του σιγουρα θα βλεπα απιστευτη σκουρια!!:( Αμ δε!! :nono: Ο κυριος shoichiro εδειξε τα δοντια του και ο γερος κρατιοταν σε φορμα ακομα!! Σαφως και υπηρχε σκουρια αλλα σε ποσοστο 10%!


Τριβωντας και πασαλειβοντας το ολοκληρο με WD-40 ξαναφανηκε το μαυρο χρωμα του..Αφου γυαλισε οσο γινοταν ξανατοποθετηθηκαν πανω του τεποζιτο,σελλα,καρπυρατερ..Φρεσκο λαδακι, βγαλσιμο μπουζοπιπας και κοψιμο στο καλωδιο για να ξαναεμφανιστει το συρμα του καλωδιου, ξαναβιδωμα της πιπας,νεο μπουζι, γρασαρισμα αλυσιδας, φουσκωμα στα λαστιχα καμμια 10αρια μανιβελιες...Και επιτελους ακουστηκε το μοτερ! Αργοτερα αγοραστηκαν μπαταρια, κεντρικος διακοπτης και κλειδαρια τιμονιου και αφου περαστηκαν με πολυ κοπο και με μια ασφαλεια καμμενη αφου εκανα πειραματα στη συνδεσμολογια το μηχανακι ηθελε πλεον μονο μηχανικα(βαλβιδες,πιστονι,ελατηρια βαλβιδων και τσιμουχακια,ρεγουλατορους,γλυστρα καδενας,πλατινες και φυσικα φλατζες) τα οποια θα αναλαμβανε μηχανικος λογω ελλειψης εργαλειων και χρονου απ τον πατερα μου!


Το μηχανακι πηγε σε ενα συνεργειο κοντα στην γειτονια μου 1 μηνα μετα και αφου το χαρηκα και γω :tooth::tooth: ομως ο μαστορας δεν εβρισκε πουθενα ανταλλακτικα (Ο Σαρακακης ζητουσε ποσο που θα πρεπε να παρω δανειο) και 1 βδομαδα μετα επιστεφει σπιτι ακινητοποιημενο πλεον ,καθως εμφανισε προβλημα με το καρμπ του πριν το παω ακομα στον μηχανικο, με εμενα με κατι μουτρα μεχρι το πατωμα....ξενερωμενος πλεον βλεποντας παλι οτι δεν τα καταφερα σταματησα να ασχολουμε καθως με την παρεα ειχαμε αλλο θεμα συζητησης ενα ATV ενος φιλου..Απο αυτον γνωρισα εναν μαστορα που πηγαινε τη γουρουνα και ειπα να π[αω και γω μια μερα μαζι του να τον γνωρισω...με το που μπαινουμε στο μαγαζι βλεπω ενα XL50αρακι το οποιο φορουσε ιδιο μοτερ με το cb! Και καπως ετσι ζωντανεψε και το δικο μου! Απο τοτε λιγα πραγματα εχουν μεινει να μαζευτουν(ηλεκτρικα,βαψιματα κλπ) και να γινει 100% ετοιμο! :)

Σας ευχαριστω πολυ οσους αφιερωσατε χρονο και διαβασατε το θεμα μου! Αν υπαρχει κατι λαθος συγνωμη απλα ειμαι καινουργιος στο φορουμ και δεν γνωριζω πολλα!

*Οποιαδηποτε γνωμη,συμβουλη ειναι καλοδεχουμενη, θα επανελθω συντομα με ερωτησεις! :beer::wave2::wave2:

taisteal
26/11/2013, 02:00
με καμμια φωτο να επανελθεις..:)

thanocb
26/11/2013, 02:03
Βεβαιως μολις μπω απο το δικο μου PC οπου ειναι και αποθηκευμενες!

sapila racing
26/11/2013, 08:50
Βαλε φωτό να το δούμε, το πρώτο μου μηχανάκι ηταν CB50. :beer:
Ειναι το μοντέλοο με το υδραυλικό δισκόφρενο η το μηχανικό?

VLAXOS22
26/11/2013, 10:43
καλημερα πολυ ωραιο μηχανακι !!!και σκυλος!!αν ειναι με το δισκοφρενο εχω ενα για ανταλακτικα!!

thanocb
26/11/2013, 12:09
Ειναι με το υδραυλικο δισκοφρενο! Θα σε εχω υποψην μου φιλε VLAXOS22 αν δεν σου κανει κοπο ενημερωσε με με pm !!

thanocb
26/11/2013, 15:18
Οριστε και μια φωτογραφια!
304423

sapila racing
26/11/2013, 15:22
Οριστε και μια φωτογραφια!


To ιδιο είχα αλλά μαύρο, το πούλησα το 1985 και πολύ θα ηθελα να το ξαναβρώ.
Φτιαξε του και τη σέλλα, κρίμα είναι!
Απ οτι βλέπω το πίσω φτερό έχει κρεμάσει, ηταν σύνηθες φαινόμενο.

thanocb
26/11/2013, 15:30
:beer: Ναι η σελλα γι αυτο ειναι με ιμαντες και οχι βιδωμενη γιατι καποια στιγμη θα αλλαχθει η θα φτιαχτει αυτη!αν και δεν το βλεπω συντομα λογω αφραγκιας! Μηπως τυχαινει καποιος να εχει το service manual σε ηλεκτρονικη μορφη; Γιατι λιγα πραγματα εχω βρει διασκορπισμενα στο ιντερνετ!

thanocb
26/11/2013, 15:38
304430

soter3gm
26/11/2013, 16:36
Me PM θα στο δώσω σε λίγο

universalgr1
26/11/2013, 18:33
Όμορφο το cbδάκι!! Και φαίνεται και σε καλή κατάσταση.

:beer:

sv9cvk
26/11/2013, 21:07
Το ιδιο μηχανακι εχω και εγω και περιμενει για ανακατασκευη!
Δεν με λες το υπολοιπο XL50 τι εγινε???:a8:

mankam
26/11/2013, 22:21
Πολυ ενδιαφερον ανακατασκευη κραταω θεση πρωτη σειρα:a014:

thanocb
26/11/2013, 22:36
Σας ευχαριστω παρα πολυ ολους για τα καλα λογια σας και το ενδιαφερον σας!Λυπαμαι πολυ που δεν εχω πολυ φωτογραφικο υλικο αλλα δεν ειχα προγραμματισει οτι θα εγραφα σε φορουμ :a21: Το υπολοιπο xl ειναι εκει σε πραγματικα αριστη κατασταση στα παντα μεχρι και το χρωμα του και τα λαστιχα του γυαλοκοπανε!! Δυστηχως ομως απ οτι μου πε ο μαστορας ειχε κανει ενα λαθακι με την κατασταση πλεον να ειναι μη αναστρεψιμη δυστηχως! Αυριο με το που γυρισω απο τη σχολη θα περασω να τον ρωτησω λεπτομεριες και θα σας στειλω pm κυριε Χρηστο καθως απ οτι βλεπω απο την ανακατασκευη που κανατε στο xl 185 το κατεχετε το αθλημα! :beer: Αν καποιος εχει ανταλλακτικα για το cbδακι οπως ζαντες,σελλα,κρυσταλο εμπρος-πισω φανου,παρακαλω ας μου στειλει pm να συζητησουμε!

Jimakos1995
26/11/2013, 22:47
Εγω είμαι ο φιλος του παιδιου με την γουρουνα :P

sv9cvk
26/11/2013, 22:51
Σας ευχαριστω παρα πολυ ολους για τα καλα λογια σας και το ενδιαφερον σας!Λυπαμαι πολυ που δεν εχω πολυ φωτογραφικο υλικο αλλα δεν ειχα προγραμματισει οτι θα εγραφα σε φορουμ :a21: Το υπολοιπο xl ειναι εκει σε πραγματικα αριστη κατασταση στα παντα μεχρι και το χρωμα του και τα λαστιχα του γυαλοκοπανε!! Δυστηχως ομως απ οτι μου πε ο μαστορας ειχε κανει ενα λαθακι με την κατασταση πλεον να ειναι μη αναστρεψιμη δυστηχως! Αυριο με το που γυρισω απο τη σχολη θα περασω να τον ρωτησω λεπτομεριες και θα σας στειλω pm κυριε Χρηστο καθως απ οτι βλεπω απο την ανακατασκευη που κανατε στο xl 185 το κατεχετε το αθλημα! :beer: Αν καποιος εχει ανταλλακτικα για το cbδακι οπως ζαντες,σελλα,κρυσταλο εμπρος-πισω φανου,παρακαλω ας μου στειλει pm να συζητησουμε!



Ευχαριστω Θανο κανε μια ερωτηση για το XLακι!!
Καλη συνεχεια !!:beer:

thanocb
26/11/2013, 23:06
Θα ηθελα αν μπορουσατε να μου δωσετε μια λυση σε κατι που με απασχολει! Το μηχανακι ακομα το στρωνω αλλα εχω παρατηρησει πως στις αλλαγες των ταχυτητων δεν υπαρχει αμεση αποκριση..δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος...Δηλαδη παταω συμπλεκτη, αλλαζω και το ''τσακ'' (που κανει οταν παιρνει την ταχυτητα) ακουγεται ποιο μετα απ οτι θα πρεπε..Καποιες φορες ειναι πολυ σκληρο το σασμαν και στην πρωτη ειδικα ακουγεται πολυ δυνατα ενα κτακ...απ οτι γνωριζω απο αλλα μηχανακια υπαρχει μια βιδα στην δεξια πλευρα την οποια ρυθμιζεις και το προβλημα διορθωνεται!Θα μπορουσατε να μου δωσετε τα φωτα σας;;; :a42::a42:

thanocb
26/11/2013, 23:15
:beer::beer::beer:

sapila racing
27/11/2013, 08:51
Θα ηθελα αν μπορουσατε να μου δωσετε μια λυση σε κατι που με απασχολει! Το μηχανακι ακομα το στρωνω αλλα εχω παρατηρησει πως στις αλλαγες των ταχυτητων δεν υπαρχει αμεση αποκριση..δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος...Δηλαδη παταω συμπλεκτη, αλλαζω και το ''τσακ'' (που κανει οταν παιρνει την ταχυτητα) ακουγεται ποιο μετα απ οτι θα πρεπε..Καποιες φορες ειναι πολυ σκληρο το σασμαν και στην πρωτη ειδικα ακουγεται πολυ δυνατα ενα κτακ...απ οτι γνωριζω απο αλλα μηχανακια υπαρχει μια βιδα στην δεξια πλευρα την οποια ρυθμιζεις και το προβλημα διορθωνεται!Θα μπορουσατε να μου δωσετε τα φωτα σας;;; :a42::a42:

Αυτη η βίδα που λες είναι ισως στα παπιά η ρύθμιση του αυτόματου συμπλέκτη, και στα κανονικά η ρύθμιση της ντίζας.
Ελεγξε οτι η ντίζα του συμπλέκτη έχιε τον σωστό τζόγο, πρέπει να κουνιέται η μανετα 102 πόντους πριν αποσυμπλέξει, έλεγξε και οτι η αλυσίδα σου είναι ΟΚ και σωστα τεντωμένη.
Το CBδακι εχει κιβωτιο βούτυρο κανονικά.

thanocb
27/11/2013, 23:12
Λυπαμαι sv9cvk αλλα σημερα δεν προλαβα να παω καθολου στον μηχανικο!Αλλα μεχρι το Σαββατο θα εχω σιγουρα νεα για το XLακι!
Σε σχεση με το σασμαν χαλαρωσα λιγο το βιδακι στη ντιζα του συμπλεκτη και οι ταχυτητες κουμπωνουν πολυ καλυτερα, (ευχαριστω sapila racing!! :beer: )!! Οντως χρειαζομαι αλυσιδογραναζα και μαλιστα συντομα θα περασω με ενα 30αρι της RK!Θα ηθελα και καποιες γνωμες για τα δοντια (θελω τελικες αλλα να με τραβαει και σε ανηφορες, γιατι ειμαι και λιγο καλοθρεμμενος :lol: ) επισης ειναι στο προγραμμα και τα ηλεκτρικα του τα οποια οσο να ναι :a31: ..... Τωρα το κυριοτερο που σας ηθελα ειναι για το καρμπυρατερ! Ο μαστορας οταν του το χα παει στις αρχες μου χε πει πως λογω του οτι το καρμπυρατερ ειναι ''μακρυα'' απο τον κυλινδρο (μακρυς λαιμος) το μηχανακι εχει απωλειες στην ισχυ καθως το μειγμα αργει να φτασει στο μοτερ! Μου χε προτεινει ενα ''κοντεμα'' στον λαιμο δηλαδη να τον μικρυνουμε ωστε το καρμπ να ναι ποιο κοντα!

VLAXOS22
28/11/2013, 21:45
πολυ ωραιο το cbδακι το ζιλευω!!!!εχω ζαντες αν ενδιφερεσαι!!

thanocb
01/12/2013, 14:39
Καλησπερα και καλο μηνα!:) Χθες εγιναν λιγες μικροεπεμβασεις στο cbδακι! εβαλα καινουργια γκριπς με αντιβαρα στο τελος τους ,ενα φιλτρακι βενζινης, που εδω και 3 μηνες ξεχνουσα και το δεξι καπακι που σκεπαζε το καρμπυρατερ ξανακουμπωθηκε κολλημενο! Απο Δευτερα θα περαστουν αλυσιδογραναζα και θα ηθελα τη γνωμη σας για τα δοντια των γραναζιων!!Να σας υπενθυμισω οτι θελω τελικες αλλα να με τραβηξει και σε καμια δικαβαλια δυσκολη ή σε μονοκαβαλο ανηφορα!!! Τωρα sv9cvk πηγα απο τον μηχανικο τον ρωτησα για το XL αμα το πουλαει και μου πε γελοντας ΟΟΟχιι!!Μαλλον θα χει και γι αυτον συναισθηματικη αξια! Και μια τελευταια ερωτηση...Βλεπω καποια μοτερ απο xl50,xr80,cb50 κλπ και ειναι στην πενα!Δηλαδη δεν εχουν ξεβαψει ουτε εχουν ξεραμενα λαδια πανω που δεν βγαινουν με τιποτα! Πς γινεται αυτο? υπαρχει καποια ειδικη τεχνικη βαψιματος???:confused: :beer:

thanocb
10/02/2014, 23:12
Γεια σας κυριοι μετα απο πολυ καιρο ξανα! :wave2: Συγνωμη για την αποχη μου αλλα καποιες υποχρεωσεις με τη σχολη μου, με το διπλωμα και με το οτι ξεχασα τον κωδικο μου για να κανω log in με κρατησαν πισω.... Το cbδακι μου προχωραει αργα αργα καθως το χρημα δεν ρεει δυστηχως! Παρ ολα αυτα τα ηλεκτρικα του εγιναν οπως ηταν απ το εργοστασιο του και εχω πισω φλας,κορνα και δυνατοτερο φως πισω οταν φρεναρω... Ο ανορθωτης καθαριστηκε απο το ξεραμενο λασπολαδο που ειχε πιασει με τα χρονια (αν και σιγουρα θα τον αλλαξω), μπηκε καινουργιο φλασερακι αντικατασταθηκαν μερικα παλια καλωδια με καινουργια και περιμενω αυριο καινουργιο διακοπτη αριστερο..Επισης μπηκαν καινουργια αλυσιδογραναζα και σινεμπλοκ... Ο συμπλεκτης ρυθμιστηκε και το καρμπυρατερ αντικατασταθηκε με ενα καινουργιο shark με φιλτροχοανη...Θα ηθελα και τις ιδεες σας για το πως να μεινει το πισω φτερο στη θεση του και να μην πεφτει....γιατι σε δικαβαλο τριβεται το λαστιχο με το φτερο! Επισης οποιος εχει κρυσταλλα απο τα φλασακια(ειναι τα τετραγωνα),εμπρος φανου και πισω σε καλη κατασταση ενδιαφερομαι να τα αγορασω οποτε ας επικοινωνισει με pm μαζι μου.Α και Καλη Χρονια σε ολους! :)

thanocb
10/02/2014, 23:34
309475

309476

309477

bikas
11/02/2014, 11:31
συνεχισε το ειναι πολύ όμορφο.:)

Pardalotzatziki
11/02/2014, 11:51
Ωραιο το Hondaκι....καλες βολτες :beer:

sv9cvk
11/02/2014, 17:50
Καλησπερα και καλο μηνα!:) Χθες εγιναν λιγες μικροεπεμβασεις στο cbδακι! εβαλα καινουργια γκριπς με αντιβαρα στο τελος τους ,ενα φιλτρακι βενζινης, που εδω και 3 μηνες ξεχνουσα και το δεξι καπακι που σκεπαζε το καρμπυρατερ ξανακουμπωθηκε κολλημενο! Απο Δευτερα θα περαστουν αλυσιδογραναζα και θα ηθελα τη γνωμη σας για τα δοντια των γραναζιων!!Να σας υπενθυμισω οτι θελω τελικες αλλα να με τραβηξει και σε καμια δικαβαλια δυσκολη ή σε μονοκαβαλο ανηφορα!!! Τωρα sv9cvk πηγα απο τον μηχανικο τον ρωτησα για το XL αμα το πουλαει και μου πε γελοντας ΟΟΟχιι!!Μαλλον θα χει και γι αυτον συναισθηματικη αξια! Και μια τελευταια ερωτηση...Βλεπω καποια μοτερ απο xl50,xr80,cb50 κλπ και ειναι στην πενα!Δηλαδη δεν εχουν ξεβαψει ουτε εχουν ξεραμενα λαδια πανω που δεν βγαινουν με τιποτα! Πς γινεται αυτο? υπαρχει καποια ειδικη τεχνικη βαψιματος???:confused: :beer:


Κατ'αρχην καλως μας ξαναβρηκες!!! :D:beer:
Τωρα οσον αφορα τον κινητηρα και τα λαδια η απαντηση ειναι μια : HONDA :)
Καλη συνεχεια και σε λιγο καιρο θα βαλω και εγω το δικο μου μπροστα για φτιαξιμο!!!:beer:

bikas
11/02/2014, 19:30
.Βλεπω καποια μοτερ απο xl50,xr80,cb50 κλπ και ειναι στην πενα!Δηλαδη δεν εχουν ξεβαψει ουτε εχουν ξεραμενα λαδια πανω που δεν βγαινουν με τιποτα! Πς γινεται αυτο? υπαρχει καποια ειδικη τεχνικη βαψιματος???:confused: :beer:

αν παραλοόυθήσεις αναλυτικα διάφορες ανακατασκευές και ειδικά απο χρήστο (sv9ck) και σπύρο (lspiros) , george.bmw ,vag κλπ κλπ (η σειρά είναι τυχαια) θα καταλάβεις πως οι κινητήρες μπορούν να ξανανοιώσουν και εξωτερικα και εσωτερικα.

motomaniac
12/02/2014, 08:43
Κατ'αρχην καλως μας ξαναβρηκες!!! :D:beer:
Τωρα οσον αφορα τον κινητηρα και τα λαδια η απαντηση ειναι μια : HONDA :)
Καλη συνεχεια και σε λιγο καιρο θα βαλω και εγω το δικο μου μπροστα για φτιαξιμο!!!:beer:

εσυ ολο ξεκινας αλλα ποτε δεν τελιωνεις...

mankam
12/02/2014, 11:24
εσυ ολο ξεκινας αλλα ποτε δεν τελιωνεις...
και εσυ τι δουλειά εχεις ξύπνιος 9.30 το πρωι:confused:? :rotflmao::rotflmao::rotflmao:

thanocb για το προβλημα που εχεις στο φτερό δες τις αναρτήσεις σου αν σκληραίνουν περισσότερο εννοείται οτι το δικάβαλο ειναι σε λογικά πλαίσια:blush:
Ριξε και μια ματια στο κομμάτι του φτερού που κρατάει την πινακίδα μήπως δεν εχει την σωστή κλίση και βρίσκει πανω στο λάστιχο ( ετσι οπως το βλεπω απο την φωτογραφια)

motomaniac
12/02/2014, 11:45
και εσυ τι δουλειά εχεις ξύπνιος 9.30 το πρωι:confused:? :rotflmao::rotflmao::rotflmao:

thanocb για το προβλημα που εχεις στο φτερό δες τις αναρτήσεις σου αν σκληραίνουν περισσότερο εννοείται οτι το δικάβαλο ειναι σε λογικά πλαίσια:blush:
Ριξε και μια ματια στο κομμάτι του φτερού που κρατάει την πινακίδα μήπως δεν εχει την σωστή κλίση και βρίσκει πανω στο λάστιχο ( ετσι οπως το βλεπω απο την φωτογραφια)

δεν κοιμηθηκα ολο το βραδυ. με πυρετο ημουν.

πολυ μου αρεσε το cb. τελικα εφτιαξες τον δικο σου κινητηρα η εβαλες απο το xl? δεν καταλαβα.

thanocb
12/02/2014, 16:50
Καλησπερα και παλι! Καταρχην περαστικα motomaniac! mankam οι αναρτησεις ειναι στη μεγιστη δυνατη σκληροτητα αλλα θελουν αλλαγη, καθως ειναι απο το 1981 πανω :lol:
Σημερα αγορασα και τον αριστερο διακοπτη και εναν ανορθωτη, απο c50 6volto βεβαια, αλλα μου ειπαν οτι κανει.. Τον ανορθωτη τον εβαλα αλλα τον διακοπτη οχι καθως ειναι απο Lifan 100cc look Supra και δεν ξερω τη συνδεσμολογια...Επισης δεν ξερω γιατι αλλα ενω η μπαταρια ειναι καινουργια, 2-3 μηνες εχω καινουργιο ανορθωτη πλεον και γενικα τα ρευματα ειναι μια χαρα αμα παταω φρενα η ταση στο πρασινο λαμπακι της νεκρας (neutral) πεφτει...αν εχω αναμενο φλας επισης και φρεναρω σιγα σιγα για να μπω στη στροφη τα φλας σβηνουν!! αμα αφησω το φρενο ξανα αναβουν...πριν το εκνα μια καλη βολτα με σβηστα τα παντα και τωρα εχω και κορνα και φλας και με φρενα και πισω φως με τη δυνατη σκαλα και με ολα!! Αλλα δεν ξερω για ποσο ακομα! και δεν εχω και πολυμετρο να δω αν φορτιζει η μπαταρια οταντο μηχανακι δουλευει!!

thanocb
12/02/2014, 16:58
Αν απευθυνεστε σε μενα το δικο μου μοτερ ειναι αυτο που εχω οχι απ το XL...

thanocb
16/02/2014, 04:47
:uplate: Ο ανορθωτης και ο διακοπτης μπηκαν, η μπαταρια φορτιστηκε και σηκωσα και το φτερο...επισης εβαλα βαση μανετας και μανετα συμπλεκτη καινουργια απο DT/ΧΤ175 και απο Δευτερα παμε για συρμα στροφομετρου και αμπραγιαζ,καθρεφτη,μανιβελα.μανετα φρενου... Α! Η μανετα φρενου απο XT/DT 175 θα ταιριαξει λετε με την τρομπα φρενου;;; :confused:

thanocb
13/11/2021, 03:48
Καλημερα κύριοι μετά από πολλά χρόνια λέω να αρχίσω ξανά να ενημερώνω. Απ' το 2015 το παρκαρα, το κουκούλωσα και έφτασε 2021 για να ξαναδεί ήλιο. Το cb-δάκι ζει και βασιλεύει φυσικά. Λαδακια, μπουζι,μπαταρία,ξέπλυμα στο ντεπόζιτο, γέμισμα και ένα καινούργιο καρμπυρατέρ ήθελε. Εδώ και ένα τρίμηνο που λειτουργεί ξανά έχουν αντικατασταθεί και διορθωθεί δεκάδες πράγματα με την βοήθεια του αδελφού μου, τα οποία θα γραφτούν όσο πιο αναλυτικά γίνεται και θα συνοδεύονται και από φωτογραφίες φυσικά. Ορίστε και μια φωτό απ' την τωρινή του κατάσταση, αν και πιο παλιά σαν πιτσιρικάς δεν είχα βάλει κάποιες φωτό τις προκοπής να καταλάβετε τις διαφορές.
432038

sapila racing
13/11/2021, 07:51
Μπραβο, πολλυ ωραίο.
Διπιστονη δαγκάνα βλέπω! :eek:

doctor_john
13/11/2021, 08:45
Eχετε κάνει πολύ δουλειά, μπραβο!
Στο γυμνάσιο ο μπαμπάς συμμαθητή μας είχε αφιερώσει πολλά απογεύματα με αυτό για να
μας εκπαιδεύσει, να γίνουμε σωστοί μοτοσυκλετιστές!

Αν δεν τα μπερδεύω υπάρχει και αξεσουάρ πιο κοντή σέλα με κοκωβιό, αξίζει να τα ψάξετε στα μεταχειρισμένα.

Καλά χιλιόμετρα!

υγ: βρήκα και τα παιδιά..


https://youtu.be/cjNPjNCD9MA

thanocb
13/11/2021, 11:41
Τρόμπα φρένου με μανέτα, σωληνάκι και δαγκάνα από Supra. Για να φτιαχτεί η βάση της δαγκάνας φάγαμε πολλές ώρες με τροχο, dremel,τρυπάνια,σπειρωτόμους μόνο και μόνο για να ανακαλύψουμε πως είναι στραβος και ο δίσκος. Πιθανόν σήμερα το απόγευμα θα βγει και αυτός να το δούμε.

thanocb
13/11/2021, 11:44
Αυτή η σέλλα..... Είναι από το 100αρι ή 125 CB (δεν θυμάμαι).Η γνήσια μεταχειρισμενη δεν υπήρχε πουθενά σε αξιόλογη κατάσταση και νορμαλ τιμή. Για καινούργια δεν το συζητώ βρήκα άλλα τόσα εκατοσταρικα που κοστίζει ήταν απαγορευτικό. Αυτή αγοράστηκε στα 50€. Για να μπει έπεσε και κει λίγο κόψιμο εσωτερικά της ουράς και κόλλημα πλακάκι/βάση απ' την παλιά στην καινούργια.

nikos6750
13/11/2021, 15:16
Η σελλα με τον κοκοβιο (μονοσελλο) τη φοράνε τα cb50 τα Ιαπωνίας.

thanocb
13/11/2021, 16:57
Γνωρίζει κανείς κάποια δισκοπλακα που να ταιριάξει; Η δική του είναι στραβή και ψάχνω καιρό τώρα στο ίντερνετ χωρίς αποτελέσματα. Υπάρχουν μόνο δίσκοι απ' το μηχανικό φρένο. Απ' το mb και το mbx μοιάζουν πολύ σαν σχέδια, μόνο που η δική μου έχει 4 τρύπες που πιάνει στο κέντρο και όχι τρεις. Σκεφτόμουν να δώσω τα χρήματα και να δοκιμασω από supra ή Ιnnova. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω θα ήμουν ευγνώμων.

basilis_k6
13/11/2021, 19:21
Γνωρίζει κανείς κάποια δισκοπλακα που να ταιριάξει; Η δική του είναι στραβή και ψάχνω καιρό τώρα στο ίντερνετ χωρίς αποτελέσματα. Υπάρχουν μόνο δίσκοι απ' το μηχανικό φρένο. Απ' το mb και το mbx μοιάζουν πολύ σαν σχέδια, μόνο που η δική μου έχει 4 τρύπες που πιάνει στο κέντρο και όχι τρεις. Σκεφτόμουν να δώσω τα χρήματα και να δοκιμασω από supra ή Ιnnova. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω θα ήμουν ευγνώμων.

στειλε ενα μαιλ στον τσουμπο που κατασκευαζει και πες του αν μπορει να σου φτιάξει μια ίδια με την δική σου. αν την εχει στα χερια του θα ειναι ευκολο για αυτον.

doctor_john
13/11/2021, 19:43
Aπο Athens / greece, με 'γειές

https://www.ebay.ie/itm/153129412284

Καλό θα ήταν να τον δεί μηχανικός τον δίσκο σου, αν είναι ένα κομμάτι σίγουρα ισιώνει
με προσεκτικά κτυπήματα πρεσαρίσματα.

Αν είναι ίδιοι του ΜΒΧ το να τους τρυπήσει κάποιος είναι εύκολο.
Αν έχουν μικρότερο offset δείχνει να μπορείς να χρησιμοποιήσεις μέχρι 10-11mm αποστάτη.

motomaniac
14/11/2021, 11:47
Αν βρεις με ιδια διαμετρο και οφσετ απο καποιο παπι δοκιμασε την, οι τρυπες ειναι το ευκολο της υποθεσης. αυτη που εβαλε αγγελια ο Γιαννης ειναιτου Σταθη απο το twostrokers forum. απο κει πηρα πιρουνι εγω.

thanocb
14/11/2021, 19:33
Έγινε παραγγελία πίσω μερσπιέ (τα δικά του έχουν ξεχειλώσει) και βρήκαμε και μια δισκοπλακα από Innova αρκετά φθηνά για να δοκιμάσουμε. Απ' το eBay την ειχα δει την δισκοπλακα αλλά μου φάνηκε σε χειρότερη κατάσταση. Αν δεν βγει κάποια άκρη με του Innova, θα το πάω και στον μάστορα από βδομάδα και αναλόγως αν δεν βγει άκρη θα παραγγείλω αυτή απ' το eBay μιας και είναι γνωστός.

tsirvoulis
15/11/2021, 09:55
καλημέρα και από μένα
αυτό είναι το δικό μας, το οποίο απόκτησα πρόσφατα, και προορίζεται για τον γιό μου!
Στην φωτογραφία που είναι δύο μαζί, το μαύρο είναι ενός φίλου που το έχει πάρει και αυτός για τον γιό του!

Ότι χρειαστείς από βοήθεια μου λες, μιας και πρόσφατα του έκανα αποκατάσταση στον κινητήρα και στα ηλεκτρικά του ( μετατροπή σε 12v ), και αν θες στείλε μου ένα ΠΜ να σου στείλω το Service manual, και το parts diagram!

Πέτρος

thanocb
15/11/2021, 14:29
Πανέμορφα και τα δύο! Για τον κινητήρα δεν χρειαζομαι κάτι ευτυχώς είναι από ανακατασκευή και δουλεύει ρολόι. Μόνο με το καρμπυρατέρ χαζο-παλεύω που και που και τώρα με την δισκοπλακα. Για το μπροστά φως ψάχνω κάποιον τρόπο να το δυναμώσω λίγο μιας και είναι στην κυριολεξία μια κουκίδα. Έβαλα μια λάμπα 12v και ψιλοκαθαρισα τη γείωση και φαίνεται να ναι αρκετά καλύτερα. Περιμένω να μου στείλουν και ένα step up module μήπως και καταφέρω απ' τα 6 να στέλνω 12v στην λαμπιτσα. Τα υπόλοιπα φώτα και τα φλας είναι αρκετά δυνατά θα έλεγα και δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Παρ όλα αυτά θα ήθελα πολύ έναν οδηγό για την ολικη μετατροπή από 6v σε 12v, περισσότερο για τα ανταλλακτικά που θα χρειαστούν.

panoslp
15/11/2021, 14:42
Καλησπερα θα με ενδιεφερε και εμενα η μετατροπη σε 12volt, τι ανταλλακτικα χρειαζεται? ταιριαζουν απο στρογγυλο?

tsirvoulis
15/11/2021, 14:59
καλησπέρα
η μετατροπή σε 12v έγινε από εμένα, που είμαι επαγγελματίας ηλεκτρονικός.
Θα πρέπει να βρείτε ένα πηνίο από C50 12v, αλλά προσοχή το πηνίο δεν ταιριάζει ούτε στο μήκος του, αλλά το κυριότερο ούτε στο πάχος (γιατί βρίσκει στον φυγοκεντρικό μηχανισμό).
Θέλει μεγάλη τεχνογνωσία για να ταιριάξει, και προσέξτε γιατί μπορεί να γίνει πολύ εύκολα ζημιά στον φυγοκεντρικό μηχανισμό!.
Όποιος θέλει αν βρει το πηνίο, μπορεί να ξηλώσει τον πηνιόφόρο, και να μου το φέρει να του το τοποθετήσω!
Εγώ το έχω βελτιώσει βέβαια περισσότερο με πλήρη ανόρθωση και σοβαρό ανορθωτή, και με αυτό τον τρόπο μπορώ και τροφοδοτώ τα φώτα του απο την μπαταρία, έχοντας έτσι την μέγιστη φωτεινότητα ακόμη και με σβηστό μοτέρ.

επίδη λόγω δουλείας δεν έχω πολύ χρόνο για ποστ, στείλτε μου PM.

καλό απόγευμα

FRAGISCOS
26/12/2021, 10:45
Καλημέρα και Χρονια πολλά
Αν σε ενδιαφερει,εχω δίσκο απο ΜΒ,απλα είναι με τρεις τρύπες, πρέπει να τον τρυπήσεις. Αν θέλεις πες μου να σου το στείλω. Δωρεάν εννοείται:beer:

panoslp
31/12/2021, 15:21
Σας εχω στειλει προσωπικο μυνημα κυριε φραγκισκο σας ευχαριστω

thanocb
28/01/2022, 02:50
Καλησπέρα στην παρέα! Το 82αρι κυλινδροπίστονο της Kitaco, το 20αρι καρμπυρατέρ και η τρόμπα λαδιού της Daytona εγκαταστάθηκαν, καθαριστηκαν οι βαλβίδες, αλλαχθηκαν και τα τσιμουχακια προληπτικά. Επίσης εγιναν νέες σπείρες γιατί η τάπα λαδιών δεν εσφιγγε και έσταζε λαδακι μια στο τοσο και σήμερα παραλαβαμε το μηχανάκι. Από την πρώτη επαφή και χωρίς καν να ανοίξω γκάζι ή να πιεσω το μηχανάκι (στρωσιμο) τραβάει πολύ δυνατά χαμηλά και δουλεύει άψογα στο ρελαντί. Παρόλα αυτά δύο πράγματα με ανησυχούν. Ο κινητήρας του ακούγεται πολύ σε σχέση με πριν και η ταπιτσα του συνεχίζει να δακρύζει δυστυχώς.
Επειδή δεν θυμάμαι απ' την προηγούμενη επισκευή που ειχαμε κανει πριν 9 χρόνια(πιο light, πιστονακι και ένα "χάδι" στον κυλίνδρο) Η αυξημένη βαβούρα του κινητήρα οφείλεται στο ότι είναι καινούργιος ο κύλινδρος και το πιστόνι, σε συνδιασμό με το πιθανόν πιο ψιλό λάδι που έβαλε ο μάστορας για τα πρώτα χιλιόμετρα που είναι το στρώσιμο; Ή πρέπει να ανησυχώ μην βαράνε τπτ βαλβίδες στο πιστόνι; Τώρα για την τάπα, γνωρίσει κανείς πόσα nm σφίξιμο θέλει; Μου φαίνεται πως δεν έχει πατηθεί η ροδέλα και έλεγα να το τσεκαρω μήπως σφιξει και σταματησει, αλλά στο manual που έχω, γράφει για όλες τις βίδες εκτός απ αυτήν!

thanocb
28/01/2022, 02:52
Tα καινούργια
433759
433761

Τα παλιά
433762

sapila racing
28/01/2022, 09:22
Καλησπέρα στην παρέα! Το 82αρι κυλινδροπίστονο της Kitaco, το 20αρι καρμπυρατέρ και η τρόμπα λαδιού της Daytona εγκαταστάθηκαν, καθαριστηκαν οι βαλβίδες, αλλαχθηκαν και τα τσιμουχακια προληπτικά. Επίσης εγιναν νέες σπείρες γιατί η τάπα λαδιών δεν εσφιγγε και έσταζε λαδακι μια στο τοσο και σήμερα παραλαβαμε το μηχανάκι. Από την πρώτη επαφή και χωρίς καν να ανοίξω γκάζι ή να πιεσω το μηχανάκι (στρωσιμο) τραβάει πολύ δυνατά χαμηλά και δουλεύει άψογα στο ρελαντί. Παρόλα αυτά δύο πράγματα με ανησυχούν. Ο κινητήρας του ακούγεται πολύ σε σχέση με πριν και η ταπιτσα του συνεχίζει να δακρύζει δυστυχώς.
Επειδή δεν θυμάμαι απ' την προηγούμενη επισκευή που ειχαμε κανει πριν 9 χρόνια(πιο light, πιστονακι και ένα "χάδι" στον κυλίνδρο) Η αυξημένη βαβούρα του κινητήρα οφείλεται στο ότι είναι καινούργιος ο κύλινδρος και το πιστόνι, σε συνδιασμό με το πιθανόν πιο ψιλό λάδι που έβαλε ο μάστορας για τα πρώτα χιλιόμετρα που είναι το στρώσιμο; Ή πρέπει να ανησυχώ μην βαράνε τπτ βαλβίδες στο πιστόνι; Τώρα για την τάπα, γνωρίσει κανείς πόσα nm σφίξιμο θέλει; Μου φαίνεται πως δεν έχει πατηθεί η ροδέλα και έλεγα να το τσεκαρω μήπως σφιξει και σταματησει, αλλά στο manual που έχω, γράφει για όλες τις βίδες εκτός απ αυτήν!

Δεν ξερω αν εχεις το σωστό service manual, αν δεν το έχεις μπορείς να το βρεις εδω:
https://lepterius.files.wordpress.com/2012/11/honda-cb-50-j-xl-50-service-manual.pdf

Στην σελίδα 35 αναφέρει την ροπή συσφιξης της τάπας λαδιών που ειναι 2 - 3 kg.m

Οταν λες οτι ακούγεται ο κινητήρας τι εννοείς ακριβώς?
Γιατι εφ όσον εβαλες πιστόνι 82cc σημαίνει οτι τα τοιχώματα του κυλινδρου ειναι πλέον αρκετά λεπτότερα και ειναι φυσικό να ακούγεται περισσότερο, ειδικά κρύο.
Αλλά μετά πρέπει να ησυχάζει οσο ναναι.

thanocb
28/01/2022, 16:38
Ευχαριστώ πολύ για το manual απ' ότι φαίνεται εγώ το είχα με ελλείψεις. Ο κινητήρας αφού ζεσταθεί ακούγεται περισσότερο και αυτό είναι με ανησυχεί. Όταν είναι κρύο έχει απλά μια πιο άγρια λειτουργία φανταζομαι λόγω των ελατηρίων στον κύλινδρο που δεν έχουν φορμαριστεί ακόμα(θυμάμαι και παλιά το άκουγα μέχρι που στρώθηκε και άλλαξα λάδια). Όταν ζεσταίνεται όμως μοιάζει σαν να κλακετιζει; Σαν τον ήχο των βαλβίδων; Δεν μπορώ να το εξηγήσω με λόγια θα προσπαθήσω να το βγάλω βίντεο με άλλο κινητό γτ το δικό μου δεν τα πάει καλά με το μικρόφωνο. Έχω ήδη κλείσει ραντεβού για Δευτέρα με τον μάστορα να το δει αλλά το άγχος είναι άγχος. Θα δω και την τάπα μήπως θέλει σφίξιμο. Το ενα δυναμοκλειδο που έχω μου δίνει ελάχιστη 28nm οποτε οριακα θα κάνω την δουλειά μάλλον.

thanocb
28/01/2022, 19:38
https://youtu.be/9yXEAHKDvBk

motomaniac
28/01/2022, 19:41
ρε φιλε αυτο ακουγεται να χτυπαει πολυ!!!!

S705
28/01/2022, 20:16
Αουτς :eek:

Λευκάδιος
28/01/2022, 20:32
Καλό είναι να μην δουλεύει έτσι που ακούγεται μέχρι να ελεγχθεί τι φταίει. Μακάρι να είναι λάθος διάκενα στις βαλβίδες και όχι κάτι άλλο.

thanocb
28/01/2022, 20:47
Στην άκρη θα είναι μέχρι την Δευτέρα παιδιά.Ο ήχος είναι ''ενισχυμενος'' ώστε να ακούγεται καθαρά όσο γίνεται, είναι λιγότερο έντονος. Απλά ενημερωτικά, αν ήταν βαλβίδες δεν θα ακουγόταν έτσι απ την πρώτη στιγμή που πέρνει μπροστά; Αυτό αφού ζεσταθεί ξεκινάει.

*Το πρόβλημα λύθηκε με μια μικρορυθμισουλα στον τεντωτηρα καδένας.

thanocb
17/02/2022, 23:12
Το μηχανάκι σιγά σιγά στρώνετε αν και υπήρχε θέμα με το πατιναρισμα. Σήμερα λοιπον τοποθετήθηκαν νέα δισκάκια συμπλέκτη της federal και ενισχυμένα ελατήρια της ferodo. Βάρυνε αρκετά ο συμπλέκτης βέβαια, αλλά το μηχανάκι έχει μεγάλη διαφορά. Με άνοιγμα από 2α και μέχρι 5.500rpm, εχει ακούραστα 70 χιλιόμετρα, με πολύ ροπή από χαμηλά. Περιμένουμε αλλα 300-400 που τελειώνει το στρώσιμο, να αλλαχθούν λαδακια, να γίνουν ρυθμίσεις και να το τεσταρουμε σωστά.
434107

tsirvoulis
18/02/2022, 10:11
καλημέρα Θάνο,
τα δισκάκια τα πήρες από Ελλάδα ή από εξωτερικό?
Αν τα πήρες από Ελλάδα δώσε καμιά πληροφορία που πώς πόσο.

panoslp
08/03/2022, 19:14
Καλησπερα απο honda astrea supra ειναι τα δισκακια και τα αγορασαμε απο τον Γατσουλη στη Μεταμορφωση

thanocb
08/03/2022, 23:06
Καλησπερα σας, οπως ειπε και ο αδελφος μου ειναι απο Ελλαδα αγορασμενα,δεν ειναι δυσεύρετα πάντως, ειναι τα κλασσικά παπο-δισκάκια για astrea/supra (κωδ. FP-22201-MR8-2700), το ιδιο και τα ελατηρια της ferodo (κωδ. FSS0402). Συνολο κοντα στα 15 ευρω αν θυμαμαι καλα.

tsirvoulis
09/03/2022, 09:20
Ευχαριστώ για την απάντηση.
αν θες δώσε πληροφορίες και για τα άλλα καλούδια, που έβαλες επάνω, κυλινδροπίστονο, αντλιά λάδιου κτλ.
τιμές, πηγές, είναι κάτι που θα βοηθήσει όσους έχουν το μηχανάκι.

panoslp
14/03/2022, 19:12
Καλησπερα το κυλινδροπιστονο ειναι της Kitaco και η αντλια λαδιου μαρκας Daytona και ειναι αγορασμενα απο την Γερμανια απο το monkey shop.de

tsirvoulis
15/03/2022, 11:54
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!!
θα χρειαστούν στο μέλλον!!

thanocb
22/05/2022, 02:13
Καλησπεριζω την παρέα, το cbδακι ενισχύθηκε περαιτέρω με εκκεντροφόρο και σκληρότερα ελατήρια βαλβίδων της Daytona. Στο manual του εκκεντροφόρου έγραφε για αντικατάσταση ζιγκλέρ με 38/90. Εδώ και δύο μήνες βέβαια το δουλεύω με 34/78. Χθές παρέλαβα σετάκι ζιγκλερ αέρα από εξωτερικό και περιμένω εντός εβδομάδας και το κυρίως ζιγκλέρ. Αυτή την περίοδο αλλάχτηκαν και τα συνεμπλοκ στο πίσω γρανάζι γιατί τα είχε διαλύσει, αλλάχθηκε το μπροστά γραναζι με 14αρι,έβαλα σωληνάκι φρένου υψηλής στο σωστό μηκος και μπήκαν οι γνήσιοι στρογγυλοί ρεγουλατόροι αλυσίδας.Τελος έβγαλα και τους μασπιεδες του οδηγού τους ισιωσα και τους έβαψα και αντικατέστησα και τα πίσω μασπιεδακια με καινούργια.

thanocb
22/05/2022, 02:19
Παραθέτω και μια φωτό με το κιτάκι 435915

thanocb
22/05/2022, 02:31
435916435917
435918435919