PDA

View Full Version : Πλυντήριο πιάτων



soter3gm
26/11/2013, 16:49
Παίδες έχω ένα Πλυντήριο πιάτων το οποίο δεν πετάει τα νερά έξω όταν τελειώσει τη "μπουγάδα" είναι μάρκας BOSCH Logic XXX automatic
Γνωρήζει κανένας να μου πει πως θα το ανοίξω και που θα βρω την αντλία για να δω που είναι βουλωμένη η αν θέλει αλλαγή?
Γιατί εδώ που είμαι μόνο για να ανέβει κάποιος θέλει ένα 20ρικο και οι καιροί είναι πολύυυυ δύσκολοι

elpo
26/11/2013, 17:21
Εισαι βέβαιος ότι το πλυντήριο ξεκινάει και τελειώνει το πρόγραμμά του κανονικά και απλά τυχαινει να κρατάει τα νερά;
Δεν ακους καθόλου τη ροη του νερου προς το σωλήνα της αποχετευσης κατά τη διάρκεια της πλύσης;
Μπορει να μη φταιει η αντλία, αλλα για κάποιο λόγο η πλύση να σταματα σε κάποιο στάδιο πριν την (πρώτη;) άντληση.
Σε κάποιο πλυντηρια (πχ το δικό μου PITSOS, της ιδιας οικογενείας) μπορεις πατώντας παρατεταμένα κάποιο κουμπί ή συνδυασμο κουμπιών να κάνεις μόνο άντληση, οταν τα νερά έχουν μείνει μέσα. Αν γίνεται κάτι τετοιο και στο δικό σου, αποκλείεις τη βλαβη της αντλιας και ψάχνεις αλλού.

Σε ό,τι αφορά στον καθαρισμό, κάτω από το χαμηλότερο μέρος της σχαρας στον πάτο του πλυντηρίου συνήθως υπάρχει μία τάπα βιδωτή (ή μισή στροφή, ή κλικ...), η οποία όταν αφαιρεθει σου δίνει πρόσβαση στη φτερωτή της αντλίας. Αφου βρεις και αφαιρέσεις αυτή την τάπα, προσεκτικά βάζεις το χέρι μέσα στην κοιλότητα της φτερωτής ψάχνοντας για το ξυλάκι / πλαστικό / γυαλί (εξ ου και η προσοχή) που πιθανόν να έχει φρακάρει τη φτερωτή και να μην της επίτρεπει την περιστροφή.

Αυτά, κι αν έχεις τύχη διάβαινε...

Pan (dvs)
26/11/2013, 17:33
Στο πισω μερος,συνηθως κολλητα στο λαστιχο που διωχνει τα νερα υπαρχει αντλια.Ανοιξε και βρες την.Δες αν ειναι κανενα φις βγαλμενο.Αν δεν ειναι προβλημα με καλωδια, χτυπα την με κατι μεταλλικο μηπως και εχει αλατα.Αν οχι και αυτο βγαλτην και πηγαινε να παρεις αλλη.Τσεκαρε την πριν και στο μαστορα.Συνηθως δεν ειναι ακριβη.

SHOOTER045
26/11/2013, 18:03
Παίδες έχω ένα Πλυντήριο πιάτων το οποίο δεν πετάει τα νερά έξω όταν τελειώσει τη "μπουγάδα" είναι μάρκας BOSCH Logic XXX automatic
Γνωρήζει κανένας να μου πει πως θα το ανοίξω και που θα βρω την αντλία για να δω που είναι βουλωμένη η αν θέλει αλλαγή?
Γιατί εδώ που είμαι μόνο για να ανέβει κάποιος θέλει ένα 20ρικο και οι καιροί είναι πολύυυυ δύσκολοι

ασε τους ερασιτεχνες και κοιτα εδω
συνηθως στο κεντρο εχουν μια σχαρα
αφου αδειασεις με καποια κουπα τα ννερα
βγαζεις την σχαρα
η οποια ασφαλιζει ειτε κουμπωτα ειτε βιδωτα
στο ποιο χαμηλο σημειο εχει τρυπα οπου υπαρχει η φτερωτη της αντλιας
και ισα την ακουμπας
ισως εχει κανενα μικρο γυαλακι προσεχε μην κοπεις
αν την εχεις στεγνωσει-την τρυπα-:lol:
βαζεις ηλεκτρικη και ρουφας
για επαληθευση βγαλε το λαστιχο που στελνει τα νερα του πλυντηριου στην αποχετευση
και φυσα αντστροφα δλδ προς το πλυντηριο
ξαναβαλε την σκουπα
λογικα θα ακουμπας καποια φτερωτη της αντλιας,ανγυρναει εισαι οκ
αν οχι εχει φρακαρει ποιο μεσα ξανα το ιδιο και δοκιμασε να γυρισεις την φτερωτη για να βγαλει το αντικειμενο που φρακαρει

McTalas
26/11/2013, 18:08
ασε τους ερασιτεχνες και κοιτα εδω
συνηθως στο κεντρο εχουν μια σχαρα
αφου αδειασεις με καποια κουπα τα ννερα
βγαζεις την σχαρα
η οποια ασφαλιζει ειτε κουμπωτα ειτε βιδωτα
στο ποιο χαμηλο σημειο εχει τρυπα οπου υπαρχει η φτερωτη της αντλιας
και ισα την ακουμπας
ισως εχει κανενα μικρο γυαλακι προσεχε μην κοπεις
αν την εχεις στεγνωσει-την τρυπα-:lol:
βαζεις ηλεκτρικη και ρουφας
για επαληθευση βγαλε το λαστιχο που στελνει τα νερα του πλυντηριου στην αποχετευση
και φυσα αντστροφα δλδ προς το πλυντηριο
ξαναβαλε την σκουπα
λογικα θα ακουμπας καποια φτερωτη της αντλιας,ανγυρναει εισαι οκ
αν οχι εχει φρακαρει ποιο μεσα ξανα το ιδιο και δοκιμασε να γυρισεις την φτερωτη για να βγαλει το αντικειμενο που φρακαρει
εκτος και εαν εχει καψει τα καρβουνακια το μοτες οποτες πας για αλλαγη τρομπας, σε ενα μπληντηριο ρουχων ειχε ενα 50αρικο...

SHOOTER045
26/11/2013, 18:19
εκτος και εαν εχει καψει τα καρβουνακια το μοτες οποτες πας για αλλαγη τρομπας, σε ενα μπληντηριο ρουχων ειχε ενα 50αρικο...

εμ ναι
μιλαμε για πρωτο επιπεδο επισκευη

soter3gm
26/11/2013, 18:29
Λοιπόν, έβγαλα το προστατευτικό της φτερωτής και την γύρισα με το χέρι φέρνει λίγη δησκολία αλλά γυρνάει ο μ... στην αρχή φύσαγα στο λάστιχο της αποχέτευσης , μετά...... και τα πήρα όλα στο στόμα σαν που..... έβγαλε μπόλικα πράγματα .
Τώρα το έβαλα να κάνει πλύση να δούμε τι θα κάνει .
Πάντως τη φτερωτή τη βλέπω, την αντλία δεν έχω πρόσβαση η δεν ξέρω πως να τη φτάσω εκεί είναι το πρόβλημα αν δεν δουλέψει τώρα

MG-KTiNoS
26/11/2013, 18:31
kane ki ena plisimo me soda plintiriou

irinia
26/11/2013, 18:31
:lol::lol::lol:

irinia
26/11/2013, 18:34
Λοιπόν, έβγαλα το προστατευτικό της φτερωτής και την γύρισα με το χέρι φέρνει λίγη δησκολία αλλά γυρνάει ο μ... στην αρχή φύσαγα στο λάστιχο της αποχέτευσης , μετά...... και τα πήρα όλα στο στόμα σαν που..... έβγαλε μπόλικα πράγματα .
Τώρα το έβαλα να κάνει πλύση να δούμε τι θα κάνει .
Πάντως τη φτερωτή τη βλέπω, την αντλία δεν έχω πρόσβαση η δεν ξέρω πως να τη φτάσω εκεί είναι το πρόβλημα αν δεν δουλέψει τώρα


ΑΕΚ

soter3gm
26/11/2013, 18:35
KAΛΑ ΡΕ..........ΤΟΝ ΠΛΗΜΜΥΡΗΣΑΤΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ............





Λεβέντη μου έκεί πού σού γράφουν γιά τήν τάπα μισής στροφής,κάπου έκεί κοντά
θά βρείς καί ένα σωληνάκι πού άφαιρεί τά νερά τού κάδου .
Βάζεις ένα μικρό κουβαδάκι χαμηλό ή μιά λεκανίτσα καί άδειάζεις άπό έκεί σιγά σιγά
τά νερά τού κάδου.
Μετά προχώρα σέ αύτά πού σού γράψανε,τήν τάπα όπου θά δείς τή φτερωτή τής άντλίας.
Έφόσον δέ γυρίζει θά έχει πιάσει κάτι πού ξέχασες στά ρούχα σου ή άν είναι πολύ σκληρό
τό νερό θά έχει κομμάτια συμπαγή άπό άλατα.
Τά βγάζεις καί άν δέ δουλέψει είσαι γιά μάστορα άφού έλέγξεις τίς παροχές νερού καί
άποχέτευσης,έκτός άν μπορέσεις νά άλλάξεις άντλία μόνος σου,άν φυσικά φταίει αύτό.
Όταν πάντως δέ στίβει ό πρώτος λόγος είναι αύτός καί μετά μοτέρ, ΚΑΔΟΣ γρανάζια.
Άν σού πούν κάδο άστο πάρε καινούργιο μέ 200 εύρώ...!!

Αδελφέ για πλυντήριο πιάτων μιλάμε ε !! χα χα χα χα

irinia
26/11/2013, 18:36
:confused::confused::lol:

irinia
26/11/2013, 18:37
Αδελφέ για πλυντήριο πιάτων μιλάμε ε !! χα χα χα χα




ΩΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ...................





Φάουλ,δέν τό πρόσεξα

irinia
26/11/2013, 18:38
ΠΑΕΙ.............ΤΟΝ ΤΡΕΛΛΑΝΑ







Τόν άνθρωπο........σόρρυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ

soter3gm
26/11/2013, 18:40
Π@Π@ΡΙ@ μάντολες κόκκαλο δεν αδειάζει τίποτα τα νερά είναι μέσα ακόμα,
Κάποιος που να ασχολείται και να ξέρει το πως να τη βγάλω έξω ? (για την αντλία μιλάμε :p)

OldMan
26/11/2013, 18:40
συνηθως στο κεντρο εχουν μια σχαρα
αφου αδειασεις με καποια κουπα τα ννερα
βγαζεις την σχαρα
η οποια ασφαλιζει ειτε κουμπωτα ειτε βιδωτα
στο ποιο χαμηλο σημειο εχει τρυπα οπου υπαρχει η φτερωτη της αντλιας
και ισα την ακουμπας
ισως εχει κανενα μικρο γυαλακι προσεχε μην κοπεις
αν την εχεις στεγνωσει-την τρυπα-:lol:
βαζεις ηλεκτρικη και ρουφας
για επαληθευση βγαλε το λαστιχο που στελνει τα νερα του πλυντηριου στην αποχετευση
και φυσα αντστροφα δλδ προς το πλυντηριο
ξαναβαλε την σκουπα
λογικα θα ακουμπας καποια φτερωτη της αντλιας,ανγυρναει εισαι οκ
αν οχι εχει φρακαρει ποιο μεσα ξανα το ιδιο και δοκιμασε να γυρισεις την φτερωτη για να βγαλει το αντικειμενο που φρακαρει
Όλη η αλήθεια...!!:beer:

Η φτερωτή γυρίζει με το δάχτυλο αλλά παρουσιάζει κάποιο "ζόρι" (λαστιχάρει) γιατί έχει βηματικό μοτέρ..

Υ.Γ.
Ψάξε και για κανένα κουκουτσάκι..;)

toyar
26/11/2013, 18:48
η φτερωτη της αντλιας προστατευεται απο σιτα-φιλτρο οποτε δυσκολα μπλοκαρει
δυστυχως παιζει και η πιθανοτητα να μην παιρνει εντολη κατα την εκτελεση του προγραμματος
στα ακριβα πλυντηρια με πλακετες τα πραγματα ειναι ζορικα
αν ειναι πιο απλο με περιστροφικο επιλογεα μπορεις να βαλεις χερι
μαλλον θα πρεπει να το πας στην απαντληση και να τσεκαρεις αν παει ρευμα στο μοτερ
οσο μπορεις ομως πιο μακρυα απο τον καδο ωστε να εισαι σε στεγνο περιβαλλον

stefanos
26/11/2013, 18:56
Μιά αντλία που βλέπω αναφέρεται σαν ανακύκλωσης.
Αρα στην περίπτωση βλάβης της δεν πρέπει καν να πλένει οχι απλά να μην αδειάζει... νομίζω

SHOOTER045
26/11/2013, 18:57
Όλη η αλήθεια...!!:beer:

Η φτερωτή γυρίζει με το δάχτυλο αλλά παρουσιάζει κάποιο "ζόρι" (λαστιχάρει) γιατί έχει βηματικό μοτέρ..-----οπως οι φτερωτες απο φιλτρα ενυδρειων

Υ.Γ.
Ψάξε και για κανένα κουκουτσάκι..;)

οπως τα λεει εδω ο γεροντας
μην σου δωσει την ψευδαισθηση οτι μαγκωνει και καθαρισε,προσπαθησε να την κανεις πληρη κυκλο.μετα φυσα το λαστιχο εξαγωγης νερου
ακριβα-φτηνα ολα τα ιδια σκατα ειναι το δικο μου aeg της πεθεραςμου neff του αδερφου μου bosch και φρακαραν ολα στο ιδιο σημειο φτερωτη/απο γυαλακι,κουκουτσακι και λοιπες μαλακιτσες
τωρα οσο και να σπας το κεφαλι σου,δεν θα βρεις πως εχει περασει απο τοσες σιτες και φιλτρα

irinia
26/11/2013, 18:57
ΑΣΤΟ ΑΥΤΟ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ...........





Ποιά άντλία είναι καί τί.......άποχέτευσης..?? πλύσεως ..??
Καί πώς βγαίνει...??
Μεγάλο έργο,σόρρυ γιά τό μπέρδεμα πρίν.
Καλό κουράγιο

soter3gm
26/11/2013, 19:09
λοιπόν γύρνα γύρνα τη φτερωτή αφού έβγαλα το προστατευτικό της έβλεπα να γυρνάει αλλά με μια δυσκολία σαν να έσφιξε τσιμούχα κάτι, κάποια στιγμή είδα κάτι στο χρώμα της φτερωτής , δεν μπορούσα να το βγάλω με το χέρι και το τράβηξα με ένα κομμάτι σύρμα , και τι ήταν ? Ένα λαστιχάκι από αυτά που βάζουν οι χασάπηδες στο περιτύλιγμα, αυτέ οι γυναίκες κάνουν τα πάντα για να μας τυραννάνε.
Τώρα το έβαλα για μια μινι πλύση και βλέπουμε ....

SHOOTER045
26/11/2013, 19:16
στο πα δεν στο πα?:smokin::smokin::smokin:

vaska
26/11/2013, 19:31
στο πα δεν στο πα?:smokin::smokin::smokin:

Ρε αφού εσύ λύνεις τα προβλήματα με το 45άρι, δεν χρησιμοποιείς εργαλεία, τι τον συμβουλεύεις τον άνθρωπο???

:bawl:

soter3gm
26/11/2013, 19:43
Για την ιστορία το πλυντήριο αυτό το αγοράσαμε με την πρώην πριν το γάμο μας 12 χρόνια τώρα.
Λίγο πριν χωρίσουμε το πράγμα σταμάτησε να δουλεύει και έτσι το έβγαλε έξω στην αυλή , το κράτησα εγώ με σκοπό να το ξεβουλώσω, έφυγα το πήρα μαζί μου και τώρα αγόρασε καινούργιο, ένα καντάρι εβραίους

Pan (dvs)
26/11/2013, 21:22
Ρε αφού εσύ λύνεις τα προβλήματα με το 45άρι, δεν χρησιμοποιείς εργαλεία, τι τον συμβουλεύεις τον άνθρωπο???

:bawl:

Γινεται ρε vaska ο Λουκυ-λουκ με το ρεβολβερ να δινει συμβουλες μαγειρικης και να τον παιρνουμε στα σοβαρα?Γινεται????

SHOOTER045
26/11/2013, 23:18
Ρε αφού εσύ λύνεις τα προβλήματα με το 45άρι, δεν χρησιμοποιείς εργαλεία, τι τον συμβουλεύεις τον άνθρωπο???

:bawl:

οπου δεν πιπτει λογος πιπτει ραβδος........

spyrakos35
27/11/2013, 00:20
Παρακαλειται ο αρμοδιος μοντ να αλλαξει το ονομα του σουτερ σε "πουτ δε κοτς νταουν"

:D

nassosxlvbros
27/11/2013, 08:42
Καλημέρες. έχουμε το ίδιο πλυντήριο και δουλεύει καθημερινά εδώ και 14 χρονάκια...
Πρόπερσι τον Αύγουστο αποφάσισε να μην ξαναδουλέψει..τα πιάτα δεν πλένονταν καλά.Το έλυσα,έβγαλα ότι σαβούρες είχε (όχι πολλά,συνήθως τα πιατικά μπαίνουν για πλύσιμο μετά από πέρασμα από τη βρύση) και έβγαλα την πρώτη αντλία,αυτή που ψεκάζει το νερό...δεν είχε καν φτερωτή!!Από τη χρήση είχε λιώσει,και μόνο κάτι υπολείμματα φτερών είχε... Πήρα λοιπόν το ανταλλακτικό και όλα οκ για κάνα μήνα...μετά δεν έβγαζε τα νερά....:cry:...άντε πάλι λύσε...Άλλαξα λοιπόν και την αντλία αποστράγγισης και end of story....Ανταλλακτικά για το πλυντήριο (και όχι μόνο)θα βρεις εδώ: http://www.cortel.gr/ Έκτοτε δεν έχω ξανά ασχοληθεί.Το μόνο που θα προσέξεις μετά είναι να πάρεις και όλο το σετ με τις φλάντζες (αλλά και καμιά φλατζόκολα καλού κακού)για να είσαι στεγανός 100% μετά το δέσιμο και να μην γεμίσεις το τόπο νερά και ξαναλύνεις..
Κόστος φτερωτή πλύσης και αντλία αποστράγγισης+σετ με φλάντζες κοντά στο 40άρι αν θυμάμαι καλά.Αξίζει τον κόπο όμως γιατί είναι καλό μηχάνημα και βρίσκεις πάντα ανταλλακτικά.
ΤΙΡ1: πριν το δέσεις κανονικά βάλτο να δουλέψει 5-6 φορές σε πλήρη κύκλο κάπου που να μην λερώσει σε περίπτωση που έχει κάποια διαρροή και πλημμυρίσει.
ΤΙΡ2: Έχεις να κάνεις με 220 Βόλτ και νερά!...ελπίζω να προσέχεις όσο πρέπει,και λίγο παραπάνω.

AristidisZ
27/11/2013, 13:28
ΠΑΕΙ.............ΤΟΝ ΤΡΕΛΛΑΝΑ

Τόν άνθρωπο........σόρρυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ

ο πρώτος να ήτανε...

nikos_abel
27/11/2013, 20:23
Να συμβουλεύσω μόνο ότι αν αποφασίσετε να ξεβουλώσετε με αυτοσχέδια ατσαλίνα, να το ξανασκεφθήτε :a018: