PDA

View Full Version : Piaggio Fly 100 .. με 110χλμ. .. 700€ ... αξιζει?



jasonxax
27/11/2013, 01:56
Καλησπέρα σας,

Γράφτηκα στο φόρουμ μπας και με βοηθήσετε με ενα ερώτημα.
Έχω την επιλογή να πάρω ενα Piaggio Fly 100 στα 50cc που έχει κάνει μολις 110χλμ (αχρησιμοποίητο εντελώς) απο μια φίλη οικογενειακή που το δίνει για 700€ πακέτο με κουκούλα, κλειδαριά, κράνος, και βαλιτσάκι 33lt.
Το είχε πάρει ο άντρας της πριν 7 χρόνια και δεν το κυκλοφόρησε σχεδόν καθόλου, πριν κάνα μήνα απεβίωσε και η γυναίκα του τώρα το δίνει. Ρώτησε και έναν έμπορο που βρήκε και της είπε οτι αμα του το δώσει στα 800€ το παίρνει. Αυτή σε μένα το δίνει 700€ γιατί είναι φίλη.
Παρ'ολα αυτά, διάβασα μερικές κριτικές και σχόλια (Ελλάδα και εξωτερικό) στο παντοδύναμο Internet και μερικοί λενε οτι έχει πρόβλημα στα ηλεκτρικά του, συνέχεια βγάζει προβλήματα και είναι βαρύ για την δύναμη που βγάζει (αναφορές απο Ελλάδα). Άλλοι όμως λένε οτι δεν είχαν αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα και είναι ευχαριστημένοι.
Προσωπικά, δεν έχω ιδέα απο μηχανικά (δωσε μου όμως έναν υπολογιστή και θα κάνω την NASA να ζηλεύει...) και είπα να ζητήσω μια γνώμη απο άτομα που έχουν περισσοτερες γνώσεις και εμπειρία στο θέμα απο μενα, και έτσι βρέθηκα εδώ.
For the record, πριν καμια 5ετία πήρα ένα καινούργιο Crypton το οποίο το ευχαριστήθηκα πάρα πολύ γιατι με βόλεψε ακριβώς οσο χρειαζότανε αλλα μετα απο κάνα χρόνο μου το κλέψανε...

Οι απορίες μου είναι οι εξής:
1. Βγάζει πράγματι τοσα πολλά προβλήματα?
2. Αξίζει να το πάρω σε τέτοια τιμή?
3. Θα με καλύψουν τα 50cc για τις μεταφορές μου στην πόλη (Θεσσαλονίκη), ή θα το σπρώχνω στις ανηφόρες?
4. Κάνει για να δουλέψεις πακέτο αν χρειαστεί?

Σημειώσεις: Το μηχανάκι το θέλω καθαρά σαν μεταφορικό μέσω και οχι σαν μέσω επίδειξης η οτιδήποτε αλλο, δεν τρελαίνομαι για ταχύτητα και εμφάνιση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

vaska
27/11/2013, 05:20
Μια χαρά είναι αν είναι όπως τα λες από τιμή, προίκα και χλμ. Ότι και να σου βγάλει (αν σου βγάλει) είναι αντιμετωπίσιμο

zannisvel
27/11/2013, 13:08
Μια χαρά είναι αν είναι όπως τα λες από τιμή, προίκα και χλμ. Ότι και να σου βγάλει (αν σου βγάλει) είναι αντιμετωπίσιμο

Νομιζω το fly 100 ειναι 100cc και οχι 50cc.
Eφοσον ειναι 100cc νομιζω για μεσα στη πολη θα ειναι πολυ βολικο. Τωρα για δικαβαλες μετκινησσεις θα εχεις ενα θεματακι, αλλα σπιτι, δουλεια, κουρεμα, καφε, περιπτερο, σουπερ μαρκετ, κλπ θα εισαι μια χαρα.

KostasV2
27/11/2013, 16:09
Είναι λίγο ψοφίμι και η ποιότητα κατασκευής - πλαστικών είναι μέτρια. Είναι όμως αρκετά αξιόπιστο και οικονομικό στη χρήση. Για "μουλάρι" στην πόλη είναι οκ. Α, στην τιμή να υπολογίζεις κι ένα ζευγάρι λάστιχα,ε;

AristidisZ
27/11/2013, 16:13
ψοφίμι - ξεψοφίμι, είναι ένα μηχανάκι πραγματικά του κουτιού σε πολύ καλή τιμή

φιλική συμβουλή, το κράνος πέτα το όπως είναι, λογικά θα είναι κράνος low budget 7ετίας (τουλάχιστον), στη θέση σου δε θα το εμπιστευόμουν :wave2:

jasonxax
27/11/2013, 17:41
Οκ.. Ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεισ. Με καλύψατε πλήρως. Εδωσα το Οκ στην τύπισσα.

ΥΓ. Με την μεταβίβαση τι παίζει? Γιατι άκουσα οτι πλέον δεν γίνεται στα ΚΕΠ αλλά στο Υπουργείο...

TROOPER
29/11/2013, 09:10
Οκ.. Ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεισ. Με καλύψατε πλήρως. Εδωσα το Οκ στην τύπισσα.

ΥΓ. Με την μεταβίβαση τι παίζει? Γιατι άκουσα οτι πλέον δεν γίνεται στα ΚΕΠ αλλά στο Υπουργείο...

ισχυει. μεταβιβασεις μονο στο υπουργειο.

Dant3
29/11/2013, 17:32
Μιας και ειναι ακινητο 7 χρονια θα του κανεις ενα γερο σερβις με αλλαγη σε οτιδηποτε υγρο υπαρχει ενω και ελεγχο σε σωληνακια κτλ.επισης λαστιχα
να δεις και εξοπλισμο.
700Ε ειναι αρκετα καλα για καινουργιο,παρε το
Τελος να το στρωσεις σωστα αφου ειναι ουσιαστικα αστρωτο