PDA

View Full Version : Βασικές γνώσεις πάνω στην αγορά μεταχειρισμένης μοτοσυκλέτας



Terror777
28/11/2013, 15:02
Καλησπέρα και απο μένα. Θα ήθελα τη βοήθειά σας καθώς είμαι νέος στο χώρο της μοτοσυκλέτας και δεν έχω ιδέα περι τεχνικών χαρακτηριστικών της μηχανής. Οπου να ναι θα έχω συγκεντρώσει τα απαραίτητα χρήματα και χρειάζομαι κάποιες πληροφορίες όσον αφορά με ποιά κριτήρια αξιολογείται μια μηχανή. Πχ από την υποδύναμη? από το εάν είναι τετράχρονος ή δίχρονος ο κινητήρας? κτλπ Δημιούργησα αυτή την ανάρτηση επειδή δεν μπόρεσα να βρώ κατι αντίστοιχο στο διαδίκτυο. Παρεπιπτώντος εάν έχει σημασία ψάχνω για μηχανή μεχρι 250cc. Ευχαριστώ.

taisteal
28/11/2013, 15:04
αξιολογειται με βαση το τι ζητα ο καθενας..

:welcome:

AristidisZ
28/11/2013, 15:16
παρά είσαι ασαφής...
πες τι θες και το συζητάμε :wave2:

Terror777
28/11/2013, 15:30
Ευχαριστώ για την άμμεση ανταπόκριση κιόλας. Δεν ήθελα να το συγκεκριμενοποιήσω έτσι ώστε να φανεί χρήσιμο και σε άλλους συμπάσχοντες αλλά οκ. Σαν νέος οδηγός καταρχάς χρειάζομαι ένα ασφαλές μηχανάκι. Προσωπικά θα ήθελα να αντέχει στα 120χλ/ωρα και να μπορώ να πάω και κανα ταξιδάκι σε ακτίνα 200-300 χιλιομέτρων από την Αθήνα. Για motard ψάχνω επίσης. Βρήκα ένα οδηγό που έχει συμβουλές για τον έλεγχο μίας μεταχειρισμένης μηχανής αλλά εγώ ψάχνω για πληροφορίες πρίν τον έλεγχο. Δηλαδή ότι διακρίσεις μπορώ να κάνω με βάση τα χαρακτηριστικά μίας αγγελίας, αφού δεν είχω καμία επαφή με το άθλημα μέχρι τώρα. :smokin:

stam2
28/11/2013, 15:39
Αν θες στεγνή απάντηση, μοταρντ των 250κ.εκ. δεν πάει όμορφα με 120.... θες δικύλινδρο και πάνω...
αν θες να μάθεις το γιατί είναι ένα άλλο κεφάλαιο... οπότε θα πρέπει να καθορίσεις εδώ αν θες να αποκτήσεις γενικές γνώσεις και βάσει αυτών να κρίνεις μόνος σου, ή αν θες απλά να ρωτήσεις και να λάβεις απαντήσεις...
επίσης θα πρότεινα να γίνεις πιο συγκεκριμένος όσον αφορά την ακριβή χρήση την οποία φαντάζεσαι θα κάνεις στην μηχανή....

Red Rider
28/11/2013, 15:45
Κοίτα κάποιο XTX..

Terror777
28/11/2013, 15:59
Θα προτιμούσα γενικές πληροφορίες για να σχηματίσω τη δική μου άποψη. Πχ ποιά η πρακτική διαφορά δίχρονου-τετράχρονου κινητήρα, kick-starter ή οχι, η υποδύναμη πως επηρεάζει κτλπ. Τη μηχανή θα τη χρησιμοποιώ σχεδόν σε καθημερινή βάση μέσα στη πόλη, πες μέσο όρο 15 χιλιόμετρα τη μέρα.

elvisjedi
28/11/2013, 16:07
για καθημερινη χρηση μες την πολη σιγουρα οχι διχρονο! τα διχρονα ειναι πιο φτηνα σε συντηρηση (σερβις) αλλα πινουν τα αντερα τους (βενζινη), ειναι πολυ πιο ροπατα κ γρηγορα απο ιδιων κυβικων τετραχρονα αλλα οτι και να κανεις βρομωκοπαει το διχρονόλαδο!
πιο πολυ για παιχνιδι ειναι τα διχρονα, βουνο,πιστα παρα για καθημερινη χρηση

Terror777
28/11/2013, 22:55
αχα πολυ ωραία. Η υποδύναμη τι σχέση έχει με την τελική ταχύτητα και γενικώς με το μηχανάκι? Επίσης ποιές είναι οι συνήθεις αλλαγές που γίνονται σε μια μεταχειρισμένη μηχανή?

AristidisZ
29/11/2013, 07:30
η υποδύναμη καμία σχέση δεν έχει
η ιπποδύναμη από την άλλη σχετίζεται
τώρα η ερώτηση

"Η υποδύναμη τι σχέση έχει με την τελική ταχύτητα και γενικώς με το μηχανάκι?"

για μένα, έχει τόσο νόημα όσο η ερώτηση

"Ποιος σκότωσε τον Κένεντυ ;"

η ιπποδύναμη σα νούμερο και μόνο δε λέει τίποτα
παίζει ρόλο ο κυβισμός του κινητήρα, η ροπή του, το βάρος της μηχανής, η γεωμετρία της και ένα σωρό άλλοι παράγοντες

συνήθεις αλλαγές πάλι γίνονται ανάλογα με το μοντέλο
εκτός αν αναφέρεσαι στα εντελώς τυπικά, λάδια, μπουζί, φίλτρα, λάστιχα, αλυσιδογράναζα (εκτός αν μιλάμε για άξονα), τακάκια κλπ κλπ

VANDA
29/11/2013, 09:35
Μπορείς να ξεκινήσεις από κάτι τέτοιο (http://www.biblionet.gr/book/141210/Clarke,_Massimo/%CE%97_%CE%B6%CF%89%CE%AE_%CF%83%CE%B5_%CE%B4%CF%8D%CE%BF_%CF%81%CF%8C%CE%B4%CE%B5%CF%82).

304633

stam2
29/11/2013, 09:42
Μπορείς να ξεκινήσεις από κάτι τέτοιο (http://www.biblionet.gr/book/141210/Clarke,_Massimo/%CE%97_%CE%B6%CF%89%CE%AE_%CF%83%CE%B5_%CE%B4%CF%8D%CE%BF_%CF%81%CF%8C%CE%B4%CE%B5%CF%82).

304633

με πολλές ανακρίβειες και ελλείψεις το συγκεκριμένο, αλλά θα πιάσει το νόημα...

toyar
01/12/2013, 07:29
θελεις να μαθεις γενικα ή να βρεις τι να αγορασεις;
καλα κανεις και ρωτας εφοσον δεν εισαι γνωστης, πρεπει ομως να καθορισεις τι ακριβως σκοπευεις να κανεις με τη μηχανη και ποσα λεφτα διαθετεις για να καλυψεις τις απαιτησεις σου
με βαση τα παραπανω μπορουν να γινουν πολλες προτασεις απο ανθρωπους με γνωση και εμπειρια στο αντικειμενο ωστε να ξερεις προς τα που να κοιταξεις σε πρωτη φαση
σε δευτερη φαση μια που δεν εχεις γνωσεις θα πρεπει οπωσδηποτενα ζητησεις τη βοηθεια ενος εμπιστου μαστορα για να ελεγξει οτι επιλεξεις
οταν με το καλο καβαλησεις τη μηχανη σου τοτε θα σου μαθει πολλα πραγματα αφου ειναι σχολειο απο μονη της κι αφου εχεις διαθεση να μαθεις:beer:

Terror777
02/12/2013, 20:00
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα τσεκάρω και το βιβλιαράκι. Toyar μπορω να διαθεσω μεχρι 2.000(μεταχειρισμένο μηχανάκι ψάχνω). Τη μηχανή τη θέλω για σχεδόν καθημερινή χρήση μέσα στη πόλη άντε και κάνα μικρό ταξιδάκι.

toyar
02/12/2013, 20:15
με τις απαιτησεις που εχεις και τα διαθεσιμα λεφτα εχεις πολλες επιλογες
ο καθενας θα σου συστησει το μηχανακι του, εγω πχ εχω ενα cbf250 και κανω τη δουλεια μου μια χαρα
μπορεις να κανεις αναζητηση στο car.gr βαζοντας τα κριτηρια σου
να θυμασαι οτι ειναι καλυτερα να παρεις κατι που υπερκαλυπτει τις αναγκες σου για να μην το βαρεθεις γρηγορα, και προσοχη στα αναγκαια αναλωσιμα που μπορουν να ανεβασουν την αρχικη τιμη
καλο ψαξιμο:beer: