PDA

View Full Version : Adventurizing KTM 400 EXC



MikeG
29/11/2013, 20:07
Μιας και το θέμα με τρώει εδώ και πολύ καιρό & οι καφέδες με το Road Spirit μου βάζουν ακόμα περισσότερα φιτίλια, ψάχνομαι για ότι λέει ο τίτλος του θέματος.

Ιδέα εξάλλου πήρα από το γεγονός ότι η CCM έφτιαξε το παρακάτω : http://www.ccm-motorcycles.com/gp450.asp
Φοράει το κινητήρα του G450X, του enduro που έβγαζε η BMW, έχοντας τον όμως κάνει detune μέσω της ηλεκτρονικής για να αυξήσει την αξιοπιστία και τα διαστήματα service.

Όσον αφορά το πλαίσιο, ντεπόζιτο και πλαστικά υπάρχουν έτοιμες λύσεις όπως πχ αυτή εδώ : http://www.rsconcept.net/kits.php?kitevo=EVO2P&lg=en

Το θέμα είναι τι γίνεται με το κινητήρα. Δε με ενοχλεί να μειωθεί η απόδοση του ώστε να αυξηθεί η αξιοπιστία και τα διαστήματα service. Οπότε διάφορες σκέψεις που κάνω, χωρίς όμως να είμαι σίγουρος ότι γίνονται.

α) Θα μπορούσε να μπει κόφτης ώστε να αποδίδει λιγότερο;

β) Αυξάνουμε τη χωρητικότητα σε λάδι με κάτι τέτοιο : http://blaisracingservices.com/ktm/ktm-4-stroke-parts/ktm-motor/drive-line/01-07-ktm-400/450/525-exc/mxc/xc-oil-cooler/prod_233.html

γ) Αλλάζω κεφαλή με όχι τόσο άγριους εκκεντροφόρους - βαλβίδες.

δ) Δε ξέρω.

Στόχος είναι να φτιαχτεί ένα μηχανάκι που να πληρεί ότι έχω γράψει (ή σχεδόν), εδώ : http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=138012&page=8&p=2391161&viewfull=1#post2391161
Θα αναγκαστώ βέβαια να μάθω τα περί carb αλλά οκ.


Όποιος έχει οποιαδήποτε ιδέα ή χρήσιμη πληροφορία ας τη γράψει. Για πάμε...


:winka: :vroum:

DrBig
29/11/2013, 20:47
Σα δε ντρεπεσαι!

Θα ελεγα να αφησεις το μοτερ ως εχει και απλα να μακρυνεις λιγο το γραναζωμα. Αν παλι θελεις πολυ να το κοψεις ψηλα, κανε μια πατεντα ωστε το γκαζι να ανοιγει λιγες μοιρες λιγοτερο, η/και βαλε πιο μικρο καρμπυρατερ ωστε να παρεις σε χαμηλα-μεσαια και να χασεις ψηλα. 39ρι fcr φοραει? Αν ναι, βαλε ενα καρμπυρατερ υποπιεσης. Βοηθαει πολυ στις αυξομειωσεις υψομετρου. Ισως να μπαινει απο drz, η διαμετρος του (36) ειναι ταμαμ. Να το ρυθμισεις θα ειναι πανευκολο, απλα θα χρειαστουν μερικες βολτες και πολλα ζιγκλερ.

Πολυ ωραιο το κιτακι! :beer:

ΥΓ Ποσο λαδι παιρνει Μιχαλιο? 1 λιτρο αν θυμαμαι καλα? Αν ναι, τοτε ισως το 1.5 με το κιτ του καπακιου να μην ειναι αρκετο, ασε που ειναι και αρκετα ακριβο. Στην θεση σου θα πηγαινα σε ενα αλουμινα να μου φτιαξει μια ποδια 4mm (θηριο) με ενσωματωμενο δοχειο λαδιου 1 λιτρο.

KotsosDR
30/11/2013, 03:44
Για να φτασει στο σημειο το 400 exc να πληρει αυτα που που ζητας , πιστευω οτι θα πρεπει να δωθει μεγαλη προσοχη στο μερος του υποπλαισιου , στη κατασκευη σχαρας και στα κιλα που θα μπορει να ανεχτει το πισω μερος γενικοτερα χωρις να εχεις δυσαρεστες εκπληξεις .

Ριχνοντας μια πεταχτη ματια στο site που εβαλες , οι τιμες ειναι ιδιεταιρα τσουχτερες, βαλε και τις μηχανικες εργασιες που αναφερεις βγαινει ενα κοστολογιο κατσε καλα ... μηπως το να πουλησεις το ktm και να παρεις εξαρχης ενα CCM + μερικα περιφεριακα σου βγει τελικα μισοτιμης ?


Οτι και να αποφασισεις ενδιαφερον θα εχει :)

Αφιερωμενο και το παρακατω Βιντεακι :beer:


http://www.youtube.com/watch?v=yhWR5jjGzfM

MikeG
30/11/2013, 17:15
Το exc παίρνει 1,2 lt.
Στην αγορά κυρίως υπάρχει το HT Oil Cooler (http://blaisracingservices.com/ktm/ktm-4-stroke-parts/ktm-motor/drive-line/01-07-ktm-400/450/525-exc/mxc/xc-oil-cooler/prod_233.html) που έχω ήδη παραθέσει. Διαβάζω διάφορα για να μπει πιο παχιά φλάτζα κεφαλής ώστε να μειωθεί η συμπίεση και άλλο πιστόνι καθώς και ατσάλινες βαλβίδες. Που θα βρω όμως τα δύο τελευταία;

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=603821

Το υποπλαίσιο το ενισχύω εύκολα για να μπορώ να έχω σαμάρια και ένα λουκάνικο. Το θέμα μου είναι με το κινητήρα. Να μπορώ να κάνω πχ 3000 km μεταξύ κάθε αλλαγής λαδιών και να θέλει ρύθμιση βαλβίδων αραιά, πχ ανά 10000 κμ.

Επίσης πολύ καλή η ιδέα σου Άγι, αλλά α) ποιος θα μου το σχεδιάσει ώστε να το πάω σε μηχανουργείο να το φτιάξει , β) με ποδιά τι γίνεται αν μπει από κάτω αυτό το δοχείο.


Ενδιαφέρον στοιχεία έχει στα παρακάτω site :

http://www.dsadventures.com/525parts.htm

http://ktm525adv.blogspot.gr/

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=603821

http://www.advrider.com/forums/showpost.php?p=4085906&postcount=90


Το ξέρω ότι το κοστολόγιο είναι υψηλό, αλλά αφενός δε βιάζομαι, αφετέρου αν καταφέρω να φτιάξω κάτι τέτοιο τότε :vroum: :vroum: Siberia I am coming...


Edit : Υπάρχει ενδιαφέρον νομίζω εδώ : http://valvetrain.kpmivalvetrain.com/category/ents-ktm-all-rfs-engines-400-560cc-br-2000-to-2009

Χμ.. ξανά : http://www.advrider.com/forums/showpost.php?p=22429451&postcount=4949

motomaniac
30/11/2013, 23:55
ενα παπισιο ψυγειο λαδιου δεν θα σου εκανε δουλεια?

taisteal
30/11/2013, 23:57
η ενα αλλο μηχανακι ας πουμε..

foogr01
01/12/2013, 11:29
η ενα αλλο μηχανακι ας πουμε..

χαχαχαχα

Νομίζω όμως ότι το θέμα είναι να μετατραπεί το συγκεκριμένο μηχανάκι. Είναι και η χαρά της διαδικασίας :D

taisteal
01/12/2013, 11:36
ναι δεν διαφωνω,απλα εγω θα επαιρνα ενα ηδη αξιοπιστο και απλο μηχανακι,θα το εφερνα στα μετρα μου και βουρ...ο Mike αυτο εχει και αυτο του αρεσει,αλλα αν ειναι οι μοντες να σου βγουν ακριβοτερα απο κατι πιο απλο δεν εχει νοημα.εκτος αν εκει στη μεση του πουθενα που θα εισαι ψαχνεις για περιπετειες βλαβης,οποτε παιρνεις ενα bmw...

foogr01
01/12/2013, 11:46
ναι δεν διαφωνω,απλα εγω θα επαιρνα ενα ηδη αξιοπιστο και απλο μηχανακι,θα το εφερνα στα μετρα μου και βουρ...ο Mike αυτο εχει και αυτο του αρεσει,αλλα αν ειναι οι μοντες να σου βγουν ακριβοτερα απο κατι πιο απλο δεν εχει νοημα.εκτος αν εκει στη μεση του πουθενα που θα εισαι ψαχνεις για περιπετειες βλαβης,οποτε παιρνεις ενα bmw...

εχμμμ... γκούχου γκούχου... ανάλογα το BMW... (αλλά ξέχασα... τα δικά μας δεν είναι BMW :lol: )

Πάντως, καμιά φορά μπορεί να μας βγει κάτι ακριβότερο αλλά η ευχαρίστηση και η ικανοποίηση που νιώθουμε να το αντισταθμίζουν πλήρως. Θέλω πω ότι για τον άλλον μπορεί να έχει νόημα (βλ. και τους απανταχού ρεστοράδες, μετατροπείς κλπ. που τα σκάνε αβέρτα).

taisteal
01/12/2013, 12:48
συμφωνω,αλλα ειναι αλλο να φτιαχνεις κατι μονος σου κ να γουσταρεις,και αλλο να τραβιεσαι στην μεση του πουθενα με βλαβες..μιας και μιλαμε για adventurizing..
απο την αλλη ειναι ωραια φαση να περιμενεις ανταλλακτικο ηλεκτρονικης φυσης ενα μηνα στην ερημο ατακαμα :smokin:

DrBig
01/12/2013, 12:52
συμφωνω,αλλα ειναι αλλο να φτιαχνεις κατι μονος σου κ να γουσταρεις,και αλλο να τραβιεσαι στην μεση του πουθενα με βλαβες..μιας και μιλαμε για adventurizing..
απο την αλλη ειναι ωραια φαση να περιμενεις ανταλλακτικο ηλεκτρονικης φυσης ενα μηνα στην ερημο ατακαμα :smokin:

Αν ξερεις κανενα μηχανακι που να μην εχει πιθανοτητα να μεινει απο ηλεκτρονικα να μας το πεις να το εχουμε υπ'οψιν. Κατα τ'αλλα το 400ρι του μαικ ειναι εξίσου αξιοπιστο με οτιδηποτε αλλο στην κατηγορια του. Αν οχι, παλι να μας το πεις να το ξερουμε.

motomaniac
01/12/2013, 12:58
fairing μπροστα φτιαχνει καποιος νεμες εδω μεσα στο φορουμ.

DrBig
01/12/2013, 13:02
Το exc παίρνει 1,2 lt.

....


Επίσης πολύ καλή η ιδέα σου Άγι, αλλά α) ποιος θα μου το σχεδιάσει ώστε να το πάω σε μηχανουργείο να το φτιάξει , β) με ποδιά τι γίνεται αν μπει από κάτω αυτό το δοχείο.




Για την ποδια/δοχειο λαδιου χρειαζεσαι μια επιπεδη λαμαρινα αλουμινιου που θα κυρτωσει προς τα πανω στο μπροστινο μερος. Εκει, μπροστα δηλαδη θα ειναι το δοχειο λαδιου οπως ακριβως το δοχειο νερου που εχουν τα ραλλυ. Ειτε την ενσωματωνεις στην ποδια, ειτε φτιαχνεις ενα ανεξαρτητο δοχειο που θα βιδωνει απανω. Σε καθε περιπτωση ειναι απλο να φτιαχνει απο ενα επαγγελματια. Μπορεις ακομα να παρεις δευτερο χερι ενα δοχειο λαδιου απο αλλο μηχανακι, πχ απο μονοκυλινδρο F650, που ειναι κομπλε με ταπα.

Για λυση φαιρινγκ υπαρχει ενας στην Αθηνα στον Ταυρο που φτιαχνει κατα παραγγελια. Η βαση του ειναι πολυ ευκολο να φτιαχτει απο μηχανουργειο, το μονο που θελει ειναι ενα πυργο και δυο κλαμπς που πιανουν στον λαιμο. Σου στελνω οποτε θες φωτο απο το δικο μου να δεις την φιλοσοφια κατασκευης. Πιστευω με ενα 500ρικο καθαριζεις απο φαιρινγκ, συν οτι σου κοστισει ενα μεγαλυτερο τεποζιτο.

Βαλβιδες καθε ποτε χρειαζονται ρυθμιση ως εχει?

road spirit
01/12/2013, 13:08
Συμφωνώ με DrBig. To 400ΕΧC ειναι ένα πολύ αξιόπιστο μηχανάκι.
Αν οι μόντες μπορούν να ανεβάσουν τα διαστήματα αλλαγής λαδιών+τσεκ βαλβίδων σε ικανοποιητικά νούμερα (να μη χρειάζεται να το κάνεις κάθε 5 μέρες στο δρόμο βρε αδερφέ) χωρίς να υποβιβασθεί η αξιοπιστία του μοτέρ, τότε γιατί όχι? Και αν όλο αυτό στοιχίσει κάνα τριχίλιαρο μαξιμουμ, με όλα μέσα (+ντεπόζιτα, +υποπλαίσιο για φόρτωμα και ότι άλλο ακόμα χρειαστεί ) τότε ο Mike θα έχει ένα μηχανάκι με αξία ~5500 (αν θεωρήσουμε σημερινή εμπορική αξία του μαμά, τα 2500) το οποίο θα είναι απλά εξαιρετικό σε adventure travel και καλύτερο* από τα περισσότερα ον-οφφ που κυκλοφορούν στα ίδια χρήματα.

* σχετικό είναι το καλύτερο, μην τα ξαναλέμε.


...απο την αλλη ειναι ωραια φαση να περιμενεις ανταλλακτικο ηλεκτρονικης φυσης ενα μηνα στην ερημο ατακαμα :smokin: ξέρω ένα κάμπινγκ ταμάμ στην όαση Pica, άνετα για ένα μήνα ξάπλα σε αιώρες και βουτιές σε πισίνα :lol:

MikeG
01/12/2013, 13:48
Το 400 φοράει τον πιο αξιόπιστο RFS κινητήρα της KTM. Κυκλοφορούν 400αρια με 70000 χλμ στη πλάτη χωρίς άνοιγμα κινητήρα. Το θέμα και πρόβλημα είναι η συχνή συντήρηση που θέλει και όταν λέω συχνή, ανά 1000 χλμ λάδι (1,2lt) και ανά 3000χλμ check τις βαλβίδες. Εκεί θέλω να επέμβω ώστε να μεγαλώσω αυτά τα διαστήματα.

Ο στόχος είναι να δημιουργήσω ένα αρκετά ελαφρύ DS, που είναι σχεδόν απίθανο με ότι άλλου είδους μοτοσυκλέτες υπάρχουν στην αγορά, εξαιρουμένων των TE της Husqvarna και του καινούριου CCM. Το μηχανάκι αν ολοκληρωθεί και είμαι σίγουρος για την σχετική αξιοπιστία του, θα είναι αυτό που θα με πάει 2,3 ταξιδάκια που έχω στο μυαλό. Τα ταξιδάκια αυτά έχουν αρκετό χώμα και μικρές ταχύτητες. Ασία, Σιβηρία και Αφρική. Επίσης αν καταφέρω να φτιάξω κάτι τέτοιο τότε σίγουρα θα αναθεωρήσουμε αρκετά πράγματα. Ήδη στην Αμερική υπάρχουν αρκετά (κυρίως 525) που λειτουργούν ως DS γράφοντας αρκετά χιλιόμετρα. Μηχανάκια που έχουν κάνει ταξίδι από τον Βόρειο Πόλο στη Γη του Πυρός και άλλα τα οποία έχουν πάει και έχουν γυρίσει από Μόσχα - Βλαδιβοστόκ. Άρα γίνεται.


Τώρα οι σκέψεις είναι :

α) Η ποσότητα λαδιού να φτάσει στα 3 με 3,5 λίτρα. Έτσι θα καταφέρω να έχω διαστήματα αλλαγής ανά 3500 χλμ περίπου, ίσως και περισσότερο. Το πως θα γίνει αυτό; Είτε με τη λύση του Άγι, αν και το χωροταξικό είναι ένα θέμα είτε με το HT Oil Cooler και με κάποιο έξτρα από παπί πχ που θα το ενσωματώσω στο μπροστά μέρος της ποδιάς. Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι πως θα ανακυκλώνεται το λάδι από τα ψυγεία στο κάρτερ.

β) Αλλάζω τη φλάντζα κεφαλής με πιο παχιά ώστε να μειώσω συμπίεση και παράλληλα βάζω ατσάλινες βαλβίδες. Με τις βαλβίδες αυτές διαβάζω ότι τα διαστήματα ελέγχου πάνε στα 7000 χλμ.

γ) Αλλάζω πηνία, υπάρχουν αρκετές έτοιμες λύσεις και έχω το ρεύμα που χρειάζομαι και ένα σωστό φανάρι και ότι έξτρα χρειάζεται (GPS, πρίζα).

δ) Fairing και μεγαλύτερο ντεπόζιτο το οποίο δε με προβληματίζει καθόλου. Λύσεις πολλές υπάρχουν.

ε) Ενίσχυση υποπλαισίου το οποίο είναι σχετικά απλό.


Αυτό που είναι το σημαντικότερο είναι το θέμα με το κινητήρα. Από την άλλη σπάω το κεφάλι μου πως τα κατάφερε η CCM αφού ο κινητήρας που έχει χωράει μόνο 1 λίτρο λάδι. Εκτός αν δεν έχω καταλάβει σωστά, αλλά λέει ότι έχει πάρει το κινητήρα του G450X χωρίς τη παραμικρή αλλαγή και το μόνο που έκανε είναι να αλλάξει τη χαρτογράφηση.



συμφωνω,αλλα ειναι αλλο να φτιαχνεις κατι μονος σου κ να γουσταρεις,και αλλο να τραβιεσαι στην μεση του πουθενα με βλαβες..μιας και μιλαμε για adventurizing..
απο την αλλη ειναι ωραια φαση να περιμενεις ανταλλακτικο ηλεκτρονικης φυσης ενα μηνα στην ερημο ατακαμα :smokin:

Είναι πολύ δύσκολο έως απίθανο να μείνεις από ηλεκτρονικά με τέτοιο μηχανάκι. Για την ακρίβεια δεν έχει σχεδόν καθόλου ηλεκτρονικά, πέρα από την ηλεκτρονική του. Νο ABS, no τρόμπα βενζίνης, no εγκεφάλους να κάνουν τσεκ. Πηνία - Ανορθωτής - Ασφάλειες- Μπαταρία και μανιβέλα.



fairing μπροστα φτιαχνει καποιος νεμες εδω μεσα στο φορουμ.

Ναι το γνωρίζω για τον Νεμες. Το fairing δεν είναι κάτι που με ανησυχεί. Ευχαριστώ.




Βαλβιδες καθε ποτε χρειαζονται ρυθμιση ως εχει?

Κάθε 3000χλμ αλλά τρεις φορές που έχω τσεκάρει μόνο τη μία χρειάστηκε.




Επίσης είμαι διατεθειμένος να δώσω το μηχανάκι ως δότη για κάτι τέτοιο για κάποιον άλλου που μοιράζεται την ίδια σκέψη. Εξάλλου, αν καταφέρω να το τελειώσω, τότε με 4000 - 5000 euros θα μπορεί να φτιαχτεί ένα μηχανάκι το οποίο για αυτά που έχουμε στο μυαλό μας μερικοί πυροβολημένοι θα είναι ταμάμ.

Σας ευχαριστώ.

taisteal
01/12/2013, 14:00
big,δεν μιλουσα αποκλειστικα για το 400 του μαικ,εννοουσα οτι οσο πιο λιγα μπλιμπλικια εχει τοσο το καλυτερο σε τετοιες καταστασεις,και εννοω τα παλιοτερα και πιο απλα μηχανακια που τους βαζεις χερι ευκολοτερα.τωρα γιατι εσυ απαντας με υφακι δεν ξερω,αλλα χαλαρωσε λιγο..ο καθεις εχει την αποψη του και αυτο κανουμε εδω,να τις ανταλλασουμε.ειρωνεια δεν χρειαζεται

kordix
01/12/2013, 14:28
To LC4 είναι ακριβώς αυτό που θέλεις να κάνεις. Είναι ενα πρώην αγωνιστικό εντούρο που η ίδια η εταιρία το εχει μετατρέψει σε ταξιδιάρικο εντούρο που στα κατάλληλα χερια μπορεί να τερματίσει ακόμα και σε αγώνα. Το LC4 400 ΔΕΝ εχει τους κραδασμούς του 640 και ταξιδεύει πολύ καλά.

Ενα LC4 400 με το 18λιτρο ρεζερβουάρ είναι ότι πρέπει.


Τώρα αν θες να φτιάξεις το δικό σου 400, προσπάθησε να κάνεις ότι εκανε η ΚΤΜ για να κάνει πιο "πολιτικό" το LC4.

DrBig
01/12/2013, 16:20
big,δεν μιλουσα αποκλειστικα για το 400 του μαικ,εννοουσα οτι οσο πιο λιγα μπλιμπλικια εχει τοσο το καλυτερο σε τετοιες καταστασεις,και εννοω τα παλιοτερα και πιο απλα μηχανακια που τους βαζεις χερι ευκολοτερα.τωρα γιατι εσυ απαντας με υφακι δεν ξερω,αλλα χαλαρωσε λιγο..ο καθεις εχει την αποψη του και αυτο κανουμε εδω,να τις ανταλλασουμε.ειρωνεια δεν χρειαζεται

Πως ειναι δυνατον να μην εχει υφος η απαντηση στο προφανες?
Το οποιο εν προκειμενω ειναι οτι το 400exc δεν εχει καν κλειδι.
Ποσο λιγοτερα μπλιμπλικια δηλαδη?
Μετα παμε σε διχρονο η ντηζελ.

virus
01/12/2013, 17:31
δεν νομιζω οτι η αυξηση των λιτρων λαδιου θα σου αυξησει τα διαστηματα σερβις.

υπαρχουν αρκετα μηχανακια που με 1,5 λιτρο εχουν σερβις στα 3000 χλμ. και βαλβιδες μια στο τοσο.

οπως ειπες οτι θα εβαζες ατσαλινες βαλβιδες για να αυξησεις το διαστημα ελεγχου σωστη λογικη συμφωνω.

τα μεταλα κυλινδρου-πιστονιου και οι ανοχες που εχουν ειναι αυτα που καθοριζουν τα διαστηματα αλαγης λαδιου. μπαινεις σε χοντρο παιχνιδι. αλαγη πιστονι κυλινδρο με πιο φιλικες ανοχες πιο ηπιους εκκεντροφορους και την φλατζα που ειπες για κατεβασμα συμπιεσης.

τι εμεινε;

στροφαλος. κουζινετα κι ανοχες.

αυτο ειναι το σκεπτικο μου.

λεω αν εχεις το μανουαλ του g450x για δες ανοχες και συγκρινε τες με το δικο σου.

Black Mamba
01/12/2013, 18:25
To LC4 είναι ακριβώς αυτό που θέλεις να κάνεις. Είναι ενα πρώην αγωνιστικό εντούρο που η ίδια η εταιρία το εχει μετατρέψει σε ταξιδιάρικο εντούρο που στα κατάλληλα χερια μπορεί να τερματίσει ακόμα και σε αγώνα. Το LC4 400 ΔΕΝ εχει τους κραδασμούς του 640 και ταξιδεύει πολύ καλά.

Ενα LC4 400 με το 18λιτρο ρεζερβουάρ είναι ότι πρέπει.



Συμφωνω!
Και με ενα φαιρινγκ-τεποζιτο (καμια 30αρια λιτρα!) απο Adventure 640 θα γινει κουκλα.
Το ειχα για 2 χρονια, το 400 '99, που ητανε και το πρωτο μου ΚΤΜ
και δεν εκανε κιχ.
Ασε που θα ΣΕ κοστισει και λιγοτερο μιας και ανταλλακτικα απο ADV
στο ebay υπαρχουν αφθονα.

Allst@rf
01/12/2013, 18:59
είναι ωραία βάση το 400 για τέτοια μετατροπή...

μαικ, εγώ μαζί σου...

και ότι χρειαστεις, εδώ είμαστε... ένα χρόνο τώρα και 100 ώρες πάνω στο δικό μου ,στα μονοπάτια και στο γκαράζ, έχω σημειώσει πολλά...

το μονο σίγουρο είναι ότι προκειται για απίστευτα ΓΕΡΟ μηχανακι...

MikeG
20/09/2014, 15:10
Μιας και πλέον παίζουν αρκετά χρήματα στην άκρη, επανέρχομαι.

Επειδή δεν έχω ιδέα για το πως μπορώ να προσαρμόσω ένα έξτρα ψυγείο λαδιού, κάποιος να μου δώσει μια εικόνα για το αν και πως θα μπορούσε να μπει το παρακάτω : http://www.ebay.de/itm/APS-Race-Rally-Motorsport-Motorcycle-Competition-Gearbox-Diff-Engine-Oil-Cooler-/400567031178?pt=UK_Car_Parts_Vehicles_Automobila_ET&var=&hash=item5d43a7d58a

Δε με ενδιαφέρει να μου πείτε χωροταξικά που θα μπει.

Ευχαριστώ!

motomaniac
21/09/2014, 01:44
Μιας και πλέον παίζουν αρκετά χρήματα στην άκρη, επανέρχομαι.

Επειδή δεν έχω ιδέα για το πως μπορώ να προσαρμόσω ένα έξτρα ψυγείο λαδιού, κάποιος να μου δώσει μια εικόνα για το αν και πως θα μπορούσε να μπει το παρακάτω : http://www.ebay.de/itm/APS-Race-Rally-Motorsport-Motorcycle-Competition-Gearbox-Diff-Engine-Oil-Cooler-/400567031178?pt=UK_Car_Parts_Vehicles_Automobila_ET&var=&hash=item5d43a7d58a

Δε με ενδιαφέρει να μου πείτε χωροταξικά που θα μπει.

Ευχαριστώ!

εκτυπωσε φωτο και πανε σε καποιον που φτιαχνει ρακορ να σου φτιαξει υποδοχες. ξερεις καπου στο κτμ σημεια πιεσης λαδιου που θα χρησιμευαν σαν παροχη οπως πχ εχει το srx?

geez996
21/09/2014, 08:30
Μιας και πλέον παίζουν αρκετά χρήματα στην άκρη, επανέρχομαι.

Επειδή δεν έχω ιδέα για το πως μπορώ να προσαρμόσω ένα έξτρα ψυγείο λαδιού, κάποιος να μου δώσει μια εικόνα για το αν και πως θα μπορούσε να μπει το παρακάτω : http://www.ebay.de/itm/APS-Race-Rally-Motorsport-Motorcycle-Competition-Gearbox-Diff-Engine-Oil-Cooler-/400567031178?pt=UK_Car_Parts_Vehicles_Automobila_ET&var=&hash=item5d43a7d58a

Δε με ενδιαφέρει να μου πείτε χωροταξικά που θα μπει.

Ευχαριστώ!


Σπύρου Πατση και σου φτιάχνουν.

stefanos
21/09/2014, 09:06
http://blaisracingservices.com/ktm/ktm-4-stroke-parts/ktm-motor/drive-line/ktm-400/450/530-oil-cooler-kit-by-ht-racing.html

Ο τύπος παίρνει λάδι από τον τεντωτήρα της αλυσίδας του εκκεντροφόρου και το επιστρέφει στην τάπα του φίλτρου λαδιού.
Δεν φαίνεται μεγάλη μεγάλη πατέντα (απλά θέλει ψάξιμο).
Από εκεί και πέρα γνώμη μου είναι να αφήσεις στην άκρη το ψυγείο λαδιού και να πάς για εξωτερικό δοχείο λαδιού όπως λέει ο drbig που μπορεί να κρατήσει και 2-3 λίτρα λάδι.
Αν το φτιάξεις αλουμίνιο θα λειτουργήσει και σαν ψυγείο.