PDA

View Full Version : Υπάρχει φτηνός και αξιόπιστος φορτιστής μπαταριών;



stamoylias
02/12/2013, 15:51
Καλησπέρα κύριοι, τις τελευταίες μέρες η μπαταριούλα μου έχε αρχίσει και διαμαρτύρεται (yuasa gs) και επειδή το κόβω να πεθαίνει ψάχνω να βρώ έναν φτηνό φορτιστή μπας κ της δώσω ζωή..Θα ήθελα έναν φορτιστή ο οποίος να μπορεί να φορτίσει-συντηρήσει μπαταρία μηχανής και αυτοκινήτου,βέβαια το έχω χάσει λίγο με τα volt και τα amber...:bigcry: (πρέπει να είναι 6 ή 12, 6 είναι για μηχανές 12 για αυτοκίνητα; )
Διάβασα σε διάφορα άρθρα για τον τρομερό φορτιστή του Lidl, ultimate speed charcher και την τρομερή τιμή του αλλά είναι άφαντος
και μετά διάβασα ότι πολύ καλοί φορτιστές είναι οι CTEK, απο ότι κατάλαβα ο ctek MXS 3.6 κάνει και για την μηχανούλα μου αλλά και για φόρτιση μεγαλύτερης μπαταρίας π.χ. αυτοκινήτου αλλά αναφέρεται σαν 12volt.Η τιμή του βέβαια δεν είναι ιδιαίτερα φτηνή είναι καλός;
Ξέρει κανείς κάποιον φορτιστή με τα χαρακτηριστικά που προανέφερα, ή έχει χρησιμοποιήσει τον ctek να με διαφωτίσει και μένα;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων... :beer:

OldMan
02/12/2013, 16:04
Δηλ. θες ένα φτηνό φορτιστή για να δώσεις ζωή σε μια ακριβή μπαταρία..??

toyar
02/12/2013, 18:12
ctek 5.0
ημιεπαγγελματικος με μικρη διαφορα τιμης απο τον 3.6 και με 5 χρονια εγγυηση
ολες οι μπαταριες σημερα ειναι 12V)

stamoylias
03/12/2013, 13:35
Δηλ. θες ένα φτηνό φορτιστή για να δώσεις ζωή σε μια ακριβή μπαταρία..??

όταν λέω φτηνό εννοώ στα λεφτά του c-tek 3.6 διότι είδα ότι οι τιμές είναι ή του ύψους ή του βάθους...

OldMan
03/12/2013, 16:26
όταν λέω φτηνό εννοώ στα λεφτά του c-tek 3.6 διότι είδα ότι οι τιμές είναι ή του ύψους ή του βάθους...
Η μπαταριούλα σου μπορεί να πεθαίνει για 2 λόγους (κυρίως):

Από κακή ή ελλειπή φόρτιση από το μηχανάκι ή από γηρατειά..

Σε καμιά από τις περιπτώσεις αυτές ο ctek δεν θα σου κάνει κάτι..

stamoylias
03/12/2013, 23:02
Η μπαταριούλα σου μπορεί να πεθαίνει για 2 λόγους (κυρίως):

Από κακή ή ελλειπή φόρτιση από το μηχανάκι ή από γηρατειά..

Σε καμιά από τις περιπτώσεις αυτές ο ctek δεν θα σου κάνει κάτι...


οπότε τι προτείνεις; μέτρημα και αν δεν είναι νορμάλ τα volt αλλαγή;
η μπαταρία τώρα που κρύωσε ο καιρός παραπονιέται πιο πρίν ήταν τσακμάκι παρότι πάντα έχει ενεργοποιημένο συναγερμό!
βέβαια κινείται καθημερινά το μηχανάκι κ γιαυτό ίσως να μην έχω μείνει ακόμα..
δεν γνωρίζω πόσο καιρό είναι πάνω η μπαταρία μιας και το έχω μόνο 8 μήνες το μηχανάκι, υπάρχει λογικά ημερομηνία παραγωγής πάνω της αλλά δεν την έχω βγάλει...δηλαδή τον φορτιστή το χρειάζεσαι πριν αρχίσει η μπαταρία να κάνει παράπονα;

golden arian
03/12/2013, 23:17
Δεν ξέρω εάν είναι στο οικονομικό μέρος που θες να δώσεις, αλλά είναι φορτιστής για πάντα: http://youtools.gr/index.php?route=product/product&path=81_82&product_id=1812

GFawkes
04/12/2013, 08:41
Εαν η μπαταρια εχει υγρα-τσεκαρε την σταθμη τους.

Μετα βαλε καποιον φορτιστη απο φιλο για 6-7 ωρες και δες εαν εστρωσε.
Εαν δεν εχεις φιλους παρε εναν τετοιο

http://www.motopissaris.gr/parts/PU.38070105
Η
http://www.motopissaris.gr/parts/PU.38070132

OldMan
05/12/2013, 12:43
.δηλαδή τον φορτιστή το χρειάζεσαι πριν αρχίσει η μπαταρία να κάνει παράπονα;
Δεν καταλαβαίνω την ερώτησή σου ..:confused:

Τον φορτιστή τον χρειάζεσαι για να φορτίσεις την μπαταρία..

Τον "καλό" φορτιστή για να φορτίσεις "σωστά" την μπαταρία..

Αν το σύστημα φόρτισης της μηχανής σου δεν φορτίζει σωστά, τότε θα πρέπει καθε φορά που σβήνεις να φορτίζεις με εξωτερικό φορτιστή πριν ξαναβάλεις μπροστά..
(το ίδιο ισχύει και για περιπτώσεις συχνού αναβοσβησίματος όπου δεν προλαβαίνει να φορτιστεί πλήρως η μπαταρία..)

nikos_abel
05/12/2013, 12:57
.


οπότε τι προτείνεις; μέτρημα και αν δεν είναι νορμάλ τα volt αλλαγή;
η μπαταρία τώρα που κρύωσε ο καιρός παραπονιέται πιο πρίν ήταν τσακμάκι παρότι πάντα έχει ενεργοποιημένο συναγερμό!
βέβαια κινείται καθημερινά το μηχανάκι κ γιαυτό ίσως να μην έχω μείνει ακόμα..
δεν γνωρίζω πόσο καιρό είναι πάνω η μπαταρία μιας και το έχω μόνο 8 μήνες το μηχανάκι, υπάρχει λογικά ημερομηνία παραγωγής πάνω της αλλά δεν την έχω βγάλει...δηλαδή τον φορτιστή το χρειάζεσαι πριν αρχίσει η μπαταρία να κάνει παράπονα;

Μια από τα ίδια, έζησε βέβαια ένα χρόνο ακόμη αλλά φέτος :

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=134045&p=2406286&viewfull=1#post2406286

stamoylias
05/12/2013, 22:04
Δεν καταλαβαίνω την ερώτησή σου ..:confused:

Τον φορτιστή τον χρειάζεσαι για να φορτίσεις την μπαταρία..

Τον "καλό" φορτιστή για να φορτίσεις "σωστά" την μπαταρία..

Αν το σύστημα φόρτισης της μηχανής σου δεν φορτίζει σωστά, τότε θα πρέπει καθε φορά που σβήνεις να φορτίζεις με εξωτερικό φορτιστή πριν ξαναβάλεις μπροστά..
(το ίδιο ισχύει και για περιπτώσεις συχνού αναβοσβησίματος όπου δεν προλαβαίνει να φορτιστεί πλήρως η μπαταρία..)

εννούσα ότι πρέπει να φορτίσεις-συντηρήσεις πριν σου κάνει τα δικά της;;δηλαδή να την προλάβεις ας πούμε ειδάλως δεν σώζεται;;;κατάλαβα τι εννοούσες με το παραδειγμα φορτιστή και σωστής φόρτισης και έχεις απόλυτο δίκιο...

OldMan
06/12/2013, 11:36
εννούσα ότι πρέπει να φορτίσεις-συντηρήσεις πριν σου κάνει τα δικά της;;δηλαδή να την προλάβεις ας πούμε ειδάλως δεν σώζεται;;;
Κάπως έτσι, αν μιλάμε για "φθορά" μπαταρίας λόγω ελλειπούς φόρτισης..
(ουσιαστικά αυτό που κάνεις είναι να φορτίζεις πλήρως την μπαταρία ώστε να αποφεύγεις την θειϊκωση των πλακών)

Αυτό μπορεί να συμβεί αν το κύκλωμα φόρτισης της μπαταρίας "κόβει" πριν την πλήρη φόρτισή της (γύρω στο 90% της χωρητικότητας), πράγμα που είναι συνηθισμένο φαινόμενο στα μηχανάκια (και στα αμάξια) για λόγους οικονομίας του κυκλώματος..
Το πραγμα μπερδεύει περισσότερο όταν υπάρχουν συχνά αναβοσβησίματα, οπότε έχουμε μη πλήρως φορτισμένη μπαταρία η οποία φορτίζεται "βίαια" από το κύκλωμα με αποτέλεσμα οι επικαθίσεις του θείου να ξεκολάνε από τις πλάκες και να πέφτουν στον πάτο αντί να ξανασχηματίσουν θειϊκό οξύ..
(κοινώς, μειώνεται η ποσότητα του ενεργού ηλεκτρολύτη και αρχίζει η πάνω επιφανεια των πλακών να μένει "ακάλυπτη"..)

stamoylias
06/12/2013, 12:49
Κάπως έτσι, αν μιλάμε για "φθορά" μπαταρίας λόγω ελλειπούς φόρτισης..
(ουσιαστικά αυτό που κάνεις είναι να φορτίζεις πλήρως την μπαταρία ώστε να αποφεύγεις την θειϊκωση των πλακών)

Αυτό μπορεί να συμβεί αν το κύκλωμα φόρτισης της μπαταρίας "κόβει" πριν την πλήρη φόρτισή της (γύρω στο 90% της χωρητικότητας), πράγμα που είναι συνηθισμένο φαινόμενο στα μηχανάκια (και στα αμάξια) για λόγους οικονομίας του κυκλώματος..
Το πραγμα μπερδεύει περισσότερο όταν υπάρχουν συχνά αναβοσβησίματα, οπότε έχουμε μη πλήρως φορτισμένη μπαταρία η οποία φορτίζεται "βίαια" από το κύκλωμα με αποτέλεσμα οι επικαθίσεις του θείου να ξεκολάνε από τις πλάκες και να πέφτουν στον πάτο αντί να ξανασχηματίσουν θειϊκό οξύ..
(κοινώς, μειώνεται η ποσότητα του ενεργού ηλεκτρολύτη και αρχίζει η πάνω επιφανεια των πλακών να μένει "ακάλυπτη"..)

Η απάντηση σου με υπερκάλυψε φίλε μου, εμφανώς έχεις εντρυφήσει σε αυτό το θέμα τόσο ώστε να μπορείς να διαφωτίσεις ακόμα και έναν ανίδεο επι του θέματος σαν εμένα. Σε ευχαριστώ πολύ. :beer:

sapila racing
06/12/2013, 12:50
Η απάντηση σου με υπερκάλυψε φίλε μου, εμφανώς έχεις εντρυφήσει σε αυτό το θέμα τόσο ώστε να μπορείς να διαφωτίσεις ακόμα και έναν ανίδεο επι του θέματος σαν εμένα. Σε ευχαριστώ πολύ. :beer:

Εισαι τυχερός που είναι Παρασκευή κι εχει τα κέφια του! :D

notakos600
07/12/2013, 08:16
Κατά καιρούς τα Lidl φερνουν φορτιστές, αυτόν είχα πάρει με 20 ευρώ και τον έχω δύο χρόνια τώρα, φορτιστής-συντηρητής είναι:

305203

Ρίξε μια ματιά κι εδώ:
http://www.skroutz.gr/c/1265/auto_engine_starters.html?keyphrase=%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B1+%CE%B1%CF%85%CF %84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%BF%CF%85

SHOOTER045
07/12/2013, 12:53
Κατά καιρούς τα Lidl φερνουν φορτιστές, αυτόν είχα πάρει με 20 ευρώ και τον έχω δύο χρόνια τώρα, φορτιστής-συντηρητής είναι:

305203

Ρίξε μια ματιά κι εδώ:
http://www.skroutz.gr/c/1265/auto_engine_starters.html?keyphrase=%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B1+%CE%B1%CF%85%CF %84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%BF%CF%85

Εγω εχω τον ποιο παλιο που ειχαν τα lidl
Καμια 6ετια τωρα.Και δουλευει μια χαρα

vaska
07/12/2013, 13:22
Κατά καιρούς τα Lidl φερνουν φορτιστές, αυτόν είχα πάρει με 20 ευρώ και τον έχω δύο χρόνια τώρα, φορτιστής-συντηρητής είναι:

305203

Ρίξε μια ματιά κι εδώ:
http://www.skroutz.gr/c/1265/auto_engine_starters.html?keyphrase=%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B1+%CE%B1%CF%85%CF %84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%BF%CF%85


Εγω εχω τον ποιο παλιο που ειχαν τα lidl
Καμια 6ετια τωρα.Και δουλευει μια χαρα


Έχω δει καναδυό να λιώνουν κι έναν να κάνει καμπούμ (κρότου λάμψης ένα πράγμα).

Ρε μη στηρίζετε το σημαντικότερο κομμάτι της συντήρησης της μπαταρίας σας σε 'ρδέλα. Πάρτε κάποιον αξιοπρεπή φορτιστή. Το καλό το πράγμα μια φορά το πληρώνεις και σε υπηρετεί μια ζωή.
Άποψή μου.

SHOOTER045
07/12/2013, 13:32
Δεν διαφωνω
Εξαλου τον εχω χρησιμοποιησει ελαχιστες φορες

ioannou_b
11/12/2013, 01:40
http://www.tecmate-int.com/optimate4dual_detail.php
ακομη και χαλια τις ανασταινει... Δοκιμασμενο.

OldMan
11/12/2013, 13:31
http://www.tecmate-int.com/optimate4dual_detail.php
ακομη και χαλια τις ανασταινει... Δοκιμασμενο.

2. Safety check: OptiMate 4 DUAL PROGRAM will proceed to charge if the battery voltage can maintain above 2V during the initial start up diagnosis, even if the battery was at 0,5V before connection.

Εκτιμώ τους κατασκευαστές με αίσθηση του καλού χιούμορ..

McTalas
11/12/2013, 22:32
ερωτηξης:
ενας φορτιστης/συντηρητης κανεις δουλεια???

δεν μηλαμε για ξελιγωμενες μπαταριες αλλα για τις περιπτωσεις που δεν εχεις σκοπο να χρησημοποιησεις για αρκετο διαστημα την μπαταρια και χρειαζεσαι μονο κατι να την συντηρεις, εαν την κοτσαρεις επανω κανεις δουλεια?? δλδ η μπαταρια θα ζησει περισσοτερο??? ή παπαριες για να δωσουμε τα 35€ στην black&becker ???

ioannou_b
11/12/2013, 23:56
τον optimate τον ειχα σε ενα cbr1000 που καθοταν ολο τον χειμωνα, την ανοιξη κανενα προβλημα η μπαταρια η οποια ηταν και 4 ετων.

πυξιδας990
12/12/2013, 10:43
και οι oxford καλοι ειναι

OldMan
12/12/2013, 13:33
Βρε καλό παιδί να είναι και τα άλλα βρίσκονται ...

OldMan
12/12/2013, 13:39
τον optimate τον ειχα σε ενα cbr1000 που καθοταν ολο τον χειμωνα, την ανοιξη κανενα προβλημα η μπαταρια η οποια ηταν και 4 ετων.
Εφόσον την φόρτιζε με ένα ελάχιστο trickle charge (ουσιαστικά δεν την άφηνε να αυτοεκφορτιστεί), γιατί να έχει πρόβλημα η μπαταρία..??:confused:

(με 2 διοδάκια και 2 πυκνωτές μπορούσες να κάνεις το ίδιο με ένα παλιό φορτιστή κινητού - αυτό θα σήμαινε ότι έχεις τον υπερφορτιστή...???)

OldMan
12/12/2013, 13:42
ερωτηξης:
ενας φορτιστης/συντηρητης κανεις δουλεια???
δεν μηλαμε για ξελιγωμενες μπαταριες αλλα για τις περιπτωσεις που δεν εχεις σκοπο να χρησημοποιησεις για αρκετο διαστημα την μπαταρια και χρειαζεσαι μονο κατι να την συντηρεις, εαν την κοτσαρεις επανω κανεις δουλεια?? δλδ η μπαταρια θα ζησει περισσοτερο??? ή παπαριες για να δωσουμε τα 35€ στην black&becker ???
ΡΕ ΓΑΜΩ ΤΟ ΦΕΛΕΚΙ ΜΟΥ....!!!:D:evil:

Κάθε χειμώνα τα ίδια και τα ίδια...

McTalas
12/12/2013, 15:50
ΡΕ ΓΑΜΩ ΤΟ ΦΕΛΕΚΙ ΜΟΥ....!!!:D:evil:

Κάθε χειμώνα τα ίδια και τα ίδια...
ta 35€ να τα δωκω ή οχι δε μΕ λες φιλαρακι και με αφηνεις αμανατι...

OldMan
12/12/2013, 16:01
ta 35€ να τα δωκω ή οχι δε μΕ λες φιλαρακι και με αφηνεις αμανατι...
Πολλά γι αυτό που θέλεις..

McTalas
12/12/2013, 16:13
Πολλά γι αυτό που θέλεις..
δλδ να μεινω με αυτον του λιντλ???

ξερω σε ταλαιπωρω, αλλα ευτυχως που δεν ειναι σημερα παρασκευη...:D

OldMan
12/12/2013, 16:18
δλδ να μεινω με αυτον του λιντλ???
Άμα δουλεύει, γιατί όχι ..??

MARKOS-V
15/12/2013, 19:41
Εφόσον την φόρτιζε με ένα ελάχιστο trickle charge (ουσιαστικά δεν την άφηνε να αυτοεκφορτιστεί), γιατί να έχει πρόβλημα η μπαταρία..??:confused:

(με 2 διοδάκια και 2 πυκνωτές μπορούσες να κάνεις το ίδιο με ένα παλιό φορτιστή κινητού - αυτό θα σήμαινε ότι έχεις τον υπερφορτιστή...???)

αν εχεις κατι στο μυαλο σου πες και πως θα ειναι το κυκλωμα;βαλε κανενα σχεδιο,γιατι απο φορτιστες...να φανε κ οι κοτες

OldMan
16/12/2013, 13:45
Τίποτε απλούστερον τούτου...
Πες μου τι φορτιστές έχεις (τάση και ρεύμα εξόδου) και θα σου πω ακριβώς τα μεγεθη των πυκνωτών και των διόδων..

notakos600
16/12/2013, 16:17
Αντώνη να σε ρωτήσω, αυτό το παλιοτροφοδοτικό το σταθεροποιημένο του πομποδέκτη, 12 βολτς στα 50 αμπέρ λες να κάνει; λέω εγώ τώρα...

MARKOS-V
16/12/2013, 17:09
Τίποτε απλούστερον τούτου...
Πες μου τι φορτιστές έχεις (τάση και ρεύμα εξόδου) και θα σου πω ακριβώς τα μεγεθη των πυκνωτών και των διόδων..

να δουμε τι θα βγει σημερα
λοιπον εχω εναν φορτιστη κινητου που βγαζει 3,7 V , 355mA , 1.3 VA
πως θα τον κανω να βγαζει ταση για να φορτιζω μπαταρια των 12V;

vaska
16/12/2013, 17:54
να δουμε τι θα βγει σημερα
λοιπον εχω εναν φορτιστη κινητου που βγαζει 3,7 V , 355mA , 1.3 VA
πως θα τον κανω να βγαζει ταση για να φορτιζω μπαταρια των 12V;

Πλάκα κάνεις, ναι??

toyar
16/12/2013, 18:21
επειδη εχω κι εγω τον παραπανω φορτιστη μπορουμε να εχουμε κι ενα κυκλωματακι συνδεσης με θερμοσιφωνα για ζεστο νερο;:D

daz
16/12/2013, 19:40
επειδη εχω κι εγω τον παραπανω φορτιστη μπορουμε να εχουμε κι ενα κυκλωματακι συνδεσης με θερμοσιφωνα για ζεστο νερο;:D


ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ :bawl:

notakos600
16/12/2013, 19:50
Μάγκες τέρμα οι μοντίφες, αγοράστε κανονικό φορτιστή. :lol:

foogr01
16/12/2013, 20:00
Π Ε Θ Α Ν Α :bawl: :lol: :bawl: :lol:

OldMan
16/12/2013, 20:36
λοιπον εχω εναν φορτιστη κινητου που βγαζει 3,7 V , 355mA , 1.3 VA
πως θα τον κανω να βγαζει ταση για να φορτιζω μπαταρια των 12V;
Τετραπλασιάζεις την τάση στο δευτερεύον του μετασχηματιστή αλλά υποτετραπλασιάζεται το ρεύμα...
(η κυμάτωση δεν μας ενδιαφέρει - μη σου πω ότι θα κάνει και καλό στη μπαταρία, δίκην παλμοτροφοδοτικού..)

Τώρα βέβαια με 80mA έξοδο μάλλον θα κάνεις κανενα αιώνα να την φορτίσεις...

vaska
16/12/2013, 21:11
Τετραπλασιάζεις την τάση στο δευτερεύον του μετασχηματιστή αλλά υποτετραπλασιάζεται το ρεύμα...
(η κυμάτωση δεν μας ενδιαφέρει - μη σου πω ότι θα κάνει και καλό στη μπαταρία, δίκην παλμοτροφοδοτικού..)

Τώρα βέβαια με 80mA έξοδο μάλλον θα κάνεις κανενα αιώνα να την φορτίσεις...

Ρε άσε τα σάπια και πες του ανθρώπου να μην αφήσει την μπαταρία πολλή ώρα στην φόρτιση και την βράσει

:bawl:

MARKOS-V
17/12/2013, 15:57
κοιτα ρε που δεν θα εχω ουτε φορτιστη για μπαταρια αλλα κ το σπουδαιοτερο ουτε ...για ζεστο νερο
Καλες γιορτες κ παντα ορθιοι

SHOOTER045
17/12/2013, 16:14
πιτσιρικας θυμαμαι βαζαμε τελειωμενες μπαταριες απο τηλ/να σε εντονη ζεστη(σομπα κλπ)και για καποια ωρα επαιζαν γαμιοντας
λετε να παιζει κατι αναλογο?

OldMan
17/12/2013, 16:46
κοιτα ρε που δεν θα εχω ουτε φορτιστη για μπαταρια αλλα κ το σπουδαιοτερο ουτε ...για ζεστο νερο
Καλες γιορτες κ παντα ορθιοι
Επειδή είσαι παραπονιάρης....
(αλλά και λόγω εορτών..)

Βούτα κολλητήρι και διάτρητη και Καλες Γιορτές...!!:beer:

OldMan
18/12/2013, 18:32
Μαστόρια..

Επειδής και τα στίπουρα (α ρε Μάνο...) δεν βοηθάνε..

Θεωρεί κανείς ότι το Τ1 θέλει (χρειάζεται) αντίσταση βάσης..??

notakos600
18/12/2013, 19:52
Μαστόρια..

Επειδής και τα στίπουρα (α ρε Μάνο...) δεν βοηθάνε..

Θεωρεί κανείς ότι το Τ1 θέλει (χρειάζεται) αντίσταση βάσης..??

Κάτσε να ψηφιστεί το νομοσχέδιο για τους πλειστηριασμούς πρώτης κατοικίας και θα δούμε μετά για το είδος της αντίστασης.

MARKOS-V
19/12/2013, 16:25
Επειδή είσαι παραπονιάρης....
(αλλά και λόγω εορτών..)

Βούτα κολλητήρι και διάτρητη και Καλες Γιορτές...!!:beer:


μαλλον δυσκολο για τις γνωσεις μου να το φτιαξω.
παντως σε ευχαριστω για το ....προχειρον του σχεδιου
και καλες γιορτες ε!!

doctoras
19/12/2013, 18:03
Μαματο σχέδιο Ολντ μαν!!

OldMan
19/12/2013, 19:32
Με δουλέυετε ρε αλήτες..??? :D

p@nos
19/12/2013, 23:06
γιατι δε δινεις ρε ονλμα ενα σχεδιο για ενα buck boost να ειναι και γενικης χρησης μαζι με τον κωδικα στα παιδια να κανουν σωστη δουλεια μη τα καωουν ολα?
μην εισαι oldschool στο 14 μπαινουμε τι παλιατζουρες ειναι αυτες

OldMan
20/12/2013, 10:57
γιατι δε δινεις ρε ονλμα ενα σχεδιο για ενα buck boost να ειναι και γενικης χρησης μαζι με τον κωδικα στα παιδια να κανουν σωστη δουλεια μη τα καωουν ολα?
Άμα προσφερθείς να τους δείξεις πως να τυλίγουν τσοκάκια, be my guest...

tifoefs
31/12/2013, 17:54
Επειδή είσαι παραπονιάρης....
(αλλά και λόγω εορτών..)

Βούτα κολλητήρι και διάτρητη και Καλες Γιορτές...!!:beer:

Ρε παλαιανθρωπα καλα που μας κρατας στη μπριζα για τις ρυθμισεις μετα τις γιορτες αλλα εχεις παραλειψει το βολτομετρο και το αμπερομετρο γιατι ετσι θα κανει μπουμ η μπαταρια και όχι γιορτες δε κανουμε αλλα ανασταση με βαρελοτομπαταρια
:beer::a37::beer: