PDA

View Full Version : denon pma 520



thunder ace
05/12/2013, 17:00
Κυριοι (και κυριες)γεια σας. θα ηθελα να με βοηθησετε σε ενα θεμα με τον ενισχυτη μου. Εχω πανω απο 20 χρονια τον DENON PMA 520.θελω να αλλαξω τους 4 πυκνωτες που εχει. Επανω γραφουν 56v 5600mf αν διαβασα σωστα.Τα ερωτηματα μου ειναι...μπορω να βαλω λιγο πιο μεγαλους; μπορω να βρω πιο καινουργιας τεχνολογιας; Οποιος γνωριζει ας βοηθησει.

Innersense
05/12/2013, 18:08
Ναι μπορείς λίγο πιο μεγάλους σε χωρητικότητα. Πιο νεας τεχνολογίας τι εννοεις;
Θα το κανεις μονος σου;
Υπόψιν οτι με αυστηρα hi-fi κριτήρια θα αλαξει η ηχητική ταυτότητα του ενισχυτή.

thunder ace
05/12/2013, 19:02
Ναι μπορείς λίγο πιο μεγάλους σε χωρητικότητα. Πιο νεας τεχνολογίας τι εννοεις;
Θα το κανεις μονος σου;
Υπόψιν οτι με αυστηρα hi-fi κριτήρια θα αλαξει η ηχητική ταυτότητα του ενισχυτή.

Εχεις να προτεινεις ακριβως νουμερα; γιατι τα δικα μου δεν τα βρηκα πουθενα στο indernet .Οταν λεω νεας τεχνολογιας ,ενοω οπως στις μητρικες των υπολογιστων εχουν βγει καινουργοι(solid-esr κλπ)μηπως και στα hi fi εχει προχωρισει η τεχνολογια και εχουν βγει ποιο καινουργοι. Γιατι μη ξεχνας ο ενισχυτης ειναι 20+ χρονων.Ναι μονος μου θα τους αλλαξω. Εχω αλλαξει πολλες φορες σε μητρικες-καρτες γραφικων-τροφοδοτικα υπολογιστων.Και τελος εχω διαβασει οτι αν βαλεις λιγο πιο μεγαλους πυκνωτες,ο ηχος γινεται καλητερος(πιο ζεστα μπασα κλπ):evil:Αν θελεις βοηθησε:)

DrBig
05/12/2013, 19:20
Εχεις να προτεινεις ακριβως νουμερα; γιατι τα δικα μου δεν τα βρηκα πουθενα στο indernet .Οταν λεω νεας τεχνολογιας ,ενοω οπως στις μητρικες των υπολογιστων εχουν βγει καινουργοι(solid-esr κλπ)μηπως και στα hi fi εχει προχωρισει η τεχνολογια και εχουν βγει ποιο καινουργοι. Γιατι μη ξεχνας ο ενισχυτης ειναι 20+ χρονων.Ναι μονος μου θα τους αλλαξω. Εχω αλλαξει πολλες φορες σε μητρικες-καρτες γραφικων-τροφοδοτικα υπολογιστων.Και τελος εχω διαβασει οτι αν βαλεις λιγο πιο μεγαλους πυκνωτες,ο ηχος γινεται καλητερος(πιο ζεστα μπασα κλπ):evil:Αν θελεις βοηθησε:)

Σωστα ειναι αυτα. Το μονο θεμα με μεγαλους πυκνωτες ειναι να μη σου ριχνει καμια ασφαλεια στο ξεκινημα, αν ο ενισχυτης δεν εχει καποιο κυκλωμα καθυστερησης φορτισης. Πριν καμια 20ρια χρονια ειχα φτιαξει κατι ενισχυτες με 20,000μF στην τροφοδοσια και δεν ειχαν κανενα θεμα, πλην του οτι εκαιγε ασφαλειες μικροτερες των 8Α οταν ξεκινουσε. Μια ακομα βελτιωση που λεει, ειναι να βαλεις το τροφοδοτικο σε ξεχωριστο κουτι με toroidal μετασχηματιστη, αν δεν εχει ηδη. Γενικα ενα βαρβατο και γρηγορο τροφοδοτικο χωρις θορυβο, ειναι απο τις καλλιτερες βελτιωσεις που μπορεις να κανεις σε ενα ενισχυτη.

thunder ace
05/12/2013, 19:37
Σωστα ειναι αυτα. Το μονο θεμα με μεγαλους πυκνωτες ειναι να μη σου ριχνει καμια ασφαλεια στο ξεκινημα, αν ο ενισχυτης δεν εχει καποιο κυκλωμα καθυστερησης φορτισης. Πριν καμια 20ρια χρονια ειχα φτιαξει κατι ενισχυτες με 20,000μF στην τροφοδοσια και δεν ειχαν κανενα θεμα, πλην του οτι εκαιγε ασφαλειες μικροτερες των 8Α οταν ξεκινουσε. Μια ακομα βελτιωση που λεει, ειναι να βαλεις το τροφοδοτικο σε ξεχωριστο κουτι με toroidal μετασχηματιστη, αν δεν εχει ηδη. Γενικα ενα βαρβατο και γρηγορο τροφοδοτικο χωρις θορυβο, ειναι απο τις καλλιτερες βελτιωσεις που μπορεις να κανεις σε ενα ενισχυτη.

Γεια σου dr:wave2:ο ενισχυτης εχει κυκλωμα καθυστερησης.Απλως σκεφτωμαι να βαλω λιγο πιο μεγαλους πυκνωτες αλλα δεν ξερω τι.HELP.......

DrBig
05/12/2013, 19:49
Γεια σου dr:wave2:ο ενισχυτης εχει κυκλωμα καθυστερησης.Απλως σκεφτωμαι να βαλω λιγο πιο μεγαλους πυκνωτες αλλα δεν ξερω τι.HELP.......

Γεια σου και σενα θαντερ!
Το σημαντικο ειναι να μην ειναι λιγοτερα Volt. Χωρητικοτητα πιστευω και 2-3 φορες επανω αν θελεις βαζεις. Για να σου δωσω μια εικονα, με τους 20,000μF ο ενισχυτης επαιζε για μονο αριθμο δευτερολεπτων αφου εβγαινε απο την πριζα. Ισως ομως χρειαστει να αλλαξεις και ανορθωτες αν βαλεις πολυ μεγαλυτερους πυκνωτες. Καποιος πιο ειδικος αν μας διαφωτισει επ'αυτου!

felter
06/12/2013, 00:12
Καλύτερα να βάλεις τους ίδιους δεν θα δεις διαφορά δεν έχεις και χώρο.
Η πυκνωτές HI END είναι πανάκριβη.305097

thunder ace
06/12/2013, 15:51
που θα τους βρω; Ενταξει, οχι τους ιδιους ,αλλα καποιους ποιοτικους που να ταιριαζουν.

hidefnick
06/12/2013, 16:17
http://www.ebay.co.uk/itm/321085107375#ht_3318wt_1030

http://www.capselling.com/elna-for-audio-series-56v-12000uf-hifi-ca5612000.html

felter
06/12/2013, 21:31
http://www.ebay.com/itm/2pcs-Japan-ELNA-FOR-AUDIO-10000uF-63V-/190894402201?pt=US_Home_Audio_Amplifiers_Preamps&hash=item2c72316a99

felter
06/12/2013, 21:40
:wave2: Αυτά κάνουν όλα

thunder ace
07/12/2013, 00:04
ευχαριστω ΟΛΟΥΣ................