PDA

View Full Version : Προβλημα με xenon (μπορει και οχι)



Pan (dvs)
07/12/2013, 18:05
Η μεσαια σκαλα μου ,κανονικα, αναβει με το που γυρναω το κλειδι της μηχανης.Καποιες φορες δεν το κανει.Κλεινω και ξανανοιγω τον διακοπτη μια-δυο φορες και μετα αναβει κανονικα.
Αλλες φορες ενω ειμαι στον δρομο με ,αναμμενη τη μεσαια ,αναβω τη μεγαλη σκαλα η κανω σηνιαλο και σταματαει να δουλευει η μεσαια.Η μεγαλη δουλευει κανονικα.Σβηνω την μηχανη,ξαναανοιγω διακοπτη και αναβει κανονικα και παλι.

Η μεσαια σκαλα ειναι xenon και η μεγαλη κανονικη.Η συσκευασια των xenon ειχε δυο μπαλαστ (αν το λεω καλα).Αντικατεστησα με το δευτερο αλλα συνεχιζω να εχω προβλημα.Οταν ειχα βαλει καινουργια μπαταρια,για διαστημα εξη μηνων ,σταματησε να μου το κανει.Δεν ξερω αν η αλλαγη επαιξε το ρολο της.

Δεν το κανει μονιμα και δεν μπορω να βγαλω ακρη.Το παω στο μαστορα και δουλευει κανονικα,μετραει μπαταρια και δειχνει ενταξει.

Ειχε κανεις παρομοιο προβλημα?

MikeG
07/12/2013, 18:11
Διακόπτης καθαρός; Μήπως να τον ανοίξεις να τον καθαρίσεις λίγο;

Pan (dvs)
07/12/2013, 18:20
Δεν το εκανα γιατι αν αρχισω να παιζω τον διακοπτη δεν αναβει ποτε.Ενω αν γυρισω το διακοπτη της μιζας διορθωνεται το προβλημα.
Αν και δεν το θεωρω λογικο θα το κανω για να τον αποκλεισω.

SHOOTER045
07/12/2013, 18:49
Μηπως να αλλαξεις μηχανακι?

Pan (dvs)
07/12/2013, 18:55
Μηπως να αλλαξεις μηχανακι?

Μολις ειδα οτι απαντησες αρχισα να προβληματιζομε.Αρχικα υπεθεσα οτι θα μου ελεγες να λυσω το χειροφρενο σε καμμια κατηφορα.Μετα θυμηθηκα οτι δεν εχω χειροφρενο.Μολις λυσω το θεμα με τα φωτα θα βαλω ομως για να χεις να λες.

SHOOTER045
07/12/2013, 19:18
Κοιτα εχω τα νευρα μου.και προσπαθω να ξεσπασω
Σοβαρα τωρα
Αφου με την καινουργια μπαταρια δεν το εκανε ειναι περιεργο,αν εχεις ευχερεια να δοκιμασεις με καινουργια μπαταρια παλι,τοτε μαλλον θα θελει ποιο δυνατο ρευμα,λογω οτι ειναι τα ξενον στην μεσαια και αναβουν με το κλειδι
Αλλα αφου ειπες οτι ανοιγοκλεινωντας το κλειδι στρωνει ριξε ενα καλο καθαρισματακι με σπρει επαφων,απο την κλειδαρια την φισα της και τον διακοπτη για τα φωτα
Αν δεν στρωσει βλεπουμε



Υ.Γ σορρυ για πριν

Pan (dvs)
07/12/2013, 19:24
Υ.Γ σορρυ για πριν

Ελα ρε,δεν σε παρεξηγω,ξερω οτι με ζηλευεις.:D

SHOOTER045
07/12/2013, 20:14
Ελα ρε,δεν σε παρεξηγω,ξερω οτι με ζηλευεις.:D

ναι γμτ μου
εχεις bandit
και αυτος ειναι ενας ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟΣ ΛΟΓΟΣ ΖΗΛΙΑΣ....:a013::a013::a013:
κοιτα καθαρισε τις φισες απο και προς τα φωτα και το kill switch και τον διακοπτη μεγαλης σκαλας

Pan (dvs)
07/12/2013, 20:18
Θα κανω ενα τσεκαρισμα και καθαρισμα ολες τις φισες και τους διακοπτες και θα δω.Τωρα που το σκεφτομαι τους κρυους μηνες το παρουσιαζει,ισως και να ειναι θεμα υγρασιας.

el-Gatto
07/12/2013, 20:38
Πες μας κ τι τύπου είναι;
Η7 -ή- Η4

SHOOTER045
07/12/2013, 21:25
Θα κανω ενα τσεκαρισμα και καθαρισμα ολες τις φισες και τους διακοπτες και θα δω.Τωρα που το σκεφτομαι τους κρυους μηνες το παρουσιαζει,ισως και να ειναι θεμα υγρασιας.

παρομοιο θεμα ειχα με το ΤΑ-το υπηρεσιακο-μονο που σε εμενα εσβηνε,και μονο του κρυους μηνες,δοκιμασαν πολλα στο συνεργειο-tps κλπ αλλα τιποτα,κατι για φισες λεγανε που περνανε κατω απ το τεποζιτο και ειναι μανικι
πηρα w40 εριξα στην κλειδαρια,στην κεντρικη φισα σπρει ηλεκτρονικων επαφων,και στο σβηστηρι,και στο διακοπτη μεγαλης σκαλας και το μηχανακι εστρωσε:D

sonic22
07/12/2013, 21:26
Εχω την εντυπωση οτι τα xenon δεν μπορουν να αναβοσβηνουν και για τον λογο αυτο εχουν χρονοκαθυστηρηση.
Σε μερικα κιτακια που εχω δει αναφερουν οτι χανεις το συνιαλο αν βαλεις xenon.

el-Gatto
07/12/2013, 22:00
Αφού εχεις διαφορετική λάμπα για τη μεγάλη σκάλα ,πιθανότατα φοράς Η7 κιτ.
Το πρόβλημα προκύπτει από στιγμιαία πτώση τάσης κατά την εκκίνηση.
Αυτό συμβαίνει από κακιά επαφή σε κάποια φίσα σύνδεσης ,λόγω χαλαρότητάς της ή οξείδωσής της.
Τα ΧΕΝΟΝ κατά την εκκίνηση τους χρησιμοποιούν στιγμιαία τεράστιο φορτίο ρεύματος.
Η παραμικρή απώλεια τάσης ,ο παραμικρός ανεπαίσθητος σπινθηρισμός λόγω προβληματικής επαφής/σύνδεσης ,προκαλούν αυτόματα κλείσιμο του κυκλώματος του balast για προστασία.
Γι'αυτό όταν κλείσεις κ ξανανάψεις ,ανάβει κανονικά.

Ψάξε για κακή επαφή λόγω χαλαρής σύνδεσης σε κάποια φίσα ,ή για οξείδωση(μπλέδιασμα) του χάλκινου ακροδέκτη στη συνδεσμολογία σου.
Καθάρισε-Σφίξε-Λίπανε με σπρέυ επαφών.
Λογικά θα είσαι εντάξει μετά.

Pan (dvs)
08/12/2013, 07:56
Αυτο λεω σε πρωτη φαση wb-40.Απο μεσημερι ομως και μετα γιατι εχει μειον αυτη τη στιγμη και τα μεταλλα ειναι παγωμενα.

sonic22
08/12/2013, 10:48
Απο πρακτικη εμπειρια τα υψιλα ρευματα μπορει να τηγανισουν το λαδι και να κανουν επικαθησεις.

Pan (dvs)
04/02/2014, 13:57
Τελικα πηγα σε εναν φιλο και μου εριξε σπρευ επαφων σε ολες τις φισες.Κανα δυο απο αυτες ητανε αρκετα οξυδωμενες.Εδω και δυο περιπου μηνες ,δεν μου ξαναδημιουργησε προβλημα.Το ειχα παρει στραβα απο την αρχη.Υπεθετα οτι ειναι ανορθωτης,μπαταρια η κατι τετοιο.

Ευχαριστω για τις απαντησεις.


el-Gatto :beer: