PDA

View Full Version : custom virago 250



ilikeyourbike
09/12/2013, 00:20
Καλησπερα παιδια.

Εχω στο μυαλο μου την αναπαλαίωση του αγαπημενου μου virago 250 με το οποιο εμαθα να οδηγω και χαιρομαι καθημερινα εδω και μερικα χρονια. Η μηχανη ομως αν και λειτουργικη ειναι σε μια εικονα - περιπου - εγκαταλειψης.

Ειμαι εντελως - το τονιζω - απειρος σε μηχανολογικα θεματα και το budget μου ειναι αρκετα περιορισμενο (500 ευρω). Δεν αποκλειω παντως το να ξεφυγω ελαχιστα παραπανω αν αξιζει πραγματικα το κοπο. Οι σκεψεις μου ειναι οι εξης (παρακαλω οι πιο εμπειροι βοηθειστε):

* Κινητηρας. H μηχανη λειτουργει καθημερινα γραφοντας περιπου 40 με 60 χλμ τη μερα στα χερια τα δικα μου και του πατερα μου. Ρυθμισμα βαλβιδων, καρμπυρατερ, μπουζι, φιλτρο αερα, λαδια πιστευω θα ειναι αρκετα για να τη συνεφέρουν. Τα εμπρος δισκοφρενα τα φροντισα προσφατα με υγρα - τακακια. Συμφωνα με το μηχανικο μου η κακη τωρινη εικονα ειναι ευκολα αναστρεψιμη. Υπολογιζω ενα κοστος 120-150 ευρω. Ειμαι σωστος ως εδω;

* Ηλεκτρικα. Προ 2 ετων περασε εκτεταμενη δουλεια στα χερια ηλεκτρολογου και την ειχε συμμαζέψει σε βαθμο που 2 χρονια τωρα δεν εχει βγαλει ηλεκτρικο προβλημα. Η μπαταρια ειναι λιγοτερο απο 2 ετων και δειχνει υγιεστατη. Οποτε κοστος - 0.

* Ελαστικα. Ολοκαινουργια.

* Σκελετος - εμφανιση. Τριψιμο πλαισιου (προληπτικα μιας και δεν υπαρχουν - εμφανεις τουλ. - σκουριες παρα μονο στο ψαλιδι) και βαψιμο (μαυρο) καθως και τριψιμο και βαψιμο πλαστικων (τεποζιτο, 2 φτερα και 2 πλαστικα καλύμματα) και βαψιμο με 2χρωμια δικης μου επιλογης σε φανοποιο ποσο κοστιζουν; Αν το τριψιμο το κανω εγω ο ιδιος και ζητησω μονο το βαψιμο τι γλυτωνω; Και ποσο δυσκολο ειναι να το κανω μονος;

* Το τεποζιτο εχει σκουριασει και δακρυζει. Μια πλαστικοποιηση τι κοστος μπορει να εχει; Να υπολογιζω καπου στα 60 ευρω; Μηπως ενα μεταχειρισμενο ειναι καλυτερη εναλλακτικη;

* Αντικατασταση φθαρμενων τμηματων. Πισω αμορτισερ (τερματιζουν ευκολα πια σε καθε λακουβα) και το πισω ταμπουρο χρειαζονται αντικατασταση. Ενα κοστος κατω απο 250 ευρω ειναι ρεαλιστικο;

Επισης η πισω σελα εχει ενα μικρο σκισιμο. Κοστος επισκευης η ακομα καλυτερα κοστος να φτιαξω δικιες μου;


Σιγουρα 500 ευρω δεν φτανουν για ολα. Οποτε η ερωτηση ειναι τι προτεινετε απο ολα αυτα και γιατι;

ilikeyourbike
09/12/2013, 00:40
το επιθυμο αποτελεσμα θα μπορουσε να ειναι κατι σαν αυτο... (αλλα με 2 σελες για λογους χρηστικοτητας).

iconan
09/12/2013, 16:26
Το να το κάνεις μόνος σου είναι σχετικό. πιάνουν τα χέρια σου? Έχεις ξανακάνει κάτι τέτοιο?
Ρίξε μια ματιά εδώ και μίλα μαζί του! http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=124691

ilikeyourbike
09/12/2013, 21:28
Το να το κάνεις μόνος σου είναι σχετικό. πιάνουν τα χέρια σου? Έχεις ξανακάνει κάτι τέτοιο?
Ρίξε μια ματιά εδώ και μίλα μαζί του! http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=124691

Eστειλα στον ανθρωπο. Μεγαλες αλαγες δεν θα κανω οπως ο κυριος, οποτε το οτι δεν παινουν τα χερια ισως δεν σταθει εμποδιο. Επιπλεον εχω τη βοηθεια φιλων με πολυ εξοπλισμο τα Σαββατοκυριακα που δουλευουν σε εταιρια αλουμινιου. Το βασικο σχημα θα ειναι το ιδιο. Ομως η μηχανη θα παρει τον ισιο δρομο μηχανικα και θα αναβαθμιστει αν μπορεσω και αισθητικα με αλλο χρωμα, σελα... Ισως σε βαθος χρονου και αλλο τιμονι και χρωμα ζαντων.

iconan
10/12/2013, 15:37
Περιμένουμε να δούμε τα αποτελέσματα, Καλή αρχή!

ilikeyourbike
10/12/2013, 17:18
Να ενημερωσω για οποιον εχει αντιστοιχο διλημμα οτι μια πλαστικοποιηση κοστιζει 80 με 100 ευρω (στη περιπτωση μου τουλαχιστον) και αφηνει και σημαδι στο χρωμα, στο σημειο που χρησιμοποιηθηκε φλογα.

Απο την αλλη μια μεταχειρισμενη δεξαμενη καυσιμου κοστιζει 50 ευρω. Οποτε εγω θα κινηθω προς αυτη τη κατεύθυνση.

iconan
10/12/2013, 23:33
το τεπόζιτο μπορείς να το κολήσεις και μετά να το καθαρίσεις εσωτερικά απο σκουριές με πολύ λιγότερο κόστος γιατί πρέπει να υπολογισεις και το κόστο της βαφής. Δές εδώ τι έκανα εγώ.
Στο τέλος της σελίδας και στις 2 επόμενες σελίδες θα δεις τι έκανα! http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132238&page=3

ilikeyourbike
16/04/2014, 14:23
Γραφω ενδεικτικα καποιες τιμες (μιας και εχουν περασει μηνες και δεν τα θυμαμαι ακριβως) για την συντηρηση που κανω στη γερασμενη μου virago για να εχει οποιος θελει ενα ενδεικτικο κοστολογιο

Πλαστικοποιηση & συντηρηση σκουριασμενου ντεπόζιτου που επιπλεον της εσωτερικης σκουριας αφηνε και τη βενζινη να δακριζει στο σημειο που εφαρμοζει η σελα - περιπου 80 ευρω
Πισω αμορτισερ (aftermarket) - 65 περιπου ευρω
Βαλβιδες,λαδια,φιλτρα κλπ κλπ - 150 ευρω αναλωσιμα και εργασια συνολικα
Ελαστικα Metzeler - 180
Εμπρος δισκοπλακα (aftermarket) και τακακια - 90 & 27 εργασια
Ισιωμα μπροστινων αναρτησεων απο πτωση - 60 με 70 ευρω
Δισκοι συμπλεκτη - 20 ευρω

Σειρα εχει η επισκευη της σελας και ρουλεμαν τιμονιου.