PDA

View Full Version : καθαρισμος νικελ απο σκουρια



ilikeyourbike
09/12/2013, 23:12
Καλησπερα,

Με ποιο τροπο μπορω να προστατεψω απο σκουρια ενα νικελ σιδερενιο σωληνα; Η σκουρια μοιαζει επιφανειακη, υπαρχουν μικρες κηλιδες και σε καποια σημεια ενα σαγρε στρωμα σκουριας. Εχω ακουσει 2 προτασεις.

Η μια τριψιμο με ειδικο μηχανηματακι που αφαιρει χρωμα και βαψιμο με καποιο απλο χρωμα.

Η αλλη τριψιμο με ειδικο καθαριστικο που απομακρυνει τη σκουρια. Προσωπικα τα καθαριστικο δεν τα εμπιστευομαι μιας και σε αλλη περιπτωση που ειχα αγορασει καθαριστικο για αφαιρεση λαδιων δεν εκανε απολυτως τιποτα.

Ευχαριστω.

Babis@
10/12/2013, 00:00
Στη δικιά μου μηχανή καθάρισα το προστατευτικό της αλυσίδας (που είχε πέσει υγρό μπαταρίας απο το σωληνάκι), τους καθρέφτες (οι οποίοι στο πίσω μέρος είχαν αρκετά σημαδάκια σκουριάς), τις εξατμίσεις και γενικά οτιδήποτε νίκελ με κρέμα σαν αυτές που έχουν οι νοικοκυρές για τις κουζίνες και για τα ασημικά.. Τις έχω δεί να τις πουλάνε πλανόδιοι στο Μοναστηράκι, στην Ευριπίδου στην Ερμου... Είναι σε σωληνάριο λίγο μεγαλύτερα απο της οδοντόκρεμας..

Δύο εβδομάδες μετά και είναι ακόμη όλα γυαλιστερά..

yiannis172
10/12/2013, 02:28
Ατσαλομαλλο,για καθαρισμα και μετα μια αλοιφη σαν αυτη που προτεινει ο Babis.

Sapadak
10/12/2013, 08:25
Με μαλακό συρματάκι κουζίνας ειναι οτι πρέπει για τη σκουρια. Εξαρτάτε βεβαια απο το πόσο βαθιά ειναι, αλλα αν ειναι επιφανειακή οπως λες θα σε καλυψει μια χαρα
305413

SHOOTER045
10/12/2013, 09:35
Το αυτο απο πανω+κρεμα vim ΚΑΝΕΙ ΘΑΥΜΑΤΑ...

kostakis125
10/12/2013, 12:21
θα προτεινα να μην το παρακανεις με το τριψιμο..καλυτερα να μεινουν κ δυο κουκιδουλες παρα με το πρωτο νερο που θα πεσει να γινουν τρεις-χειροτερα τα νικελ.
Υ.γ. και με λαδι γινεται καλη δουλεια αντι για αλοιφη

pektis
10/12/2013, 13:42
Υπαρχουν και στο εμποριο οι αλοιφες για νικελ επιφανειες(π.χ. χρωματοπωλεια)

ilikeyourbike
10/12/2013, 18:12
Δοκιμασα με καθαριστικο κουζινας και ψιλο συρματακι απο αλουμινιο. Δεν φανηκε να γρατσουναει (τουλαχιστον οχι σε βαθμο που να φαινεται με το ματι) και μπορω να πω οτι αφαιρεσε τα παντα απο λαδια και σκουρια σε μαρσπιεδες, πεταλιερες, καλυμα αλυσιδας, εκτος απο το λαιμο της εξατμισης που η φθορα ειναι εκτεταμενη. Τωρα θα τα αφησω μια νυχτα ψεκασμενα με wd40 και μετα θα τα πλυνω.

Το ιδιο σκοπευω να κανω και με τις χρωμιωμενες ζαντες. Ελπιζω οτι θα δουλεψει και εκει ιδανικα χωρις να φθειρει τη ζαντα.

Ευχαριστω για τη βοηθεια.

SHOOTER045
10/12/2013, 18:18
Στη δικιά μου μηχανή καθάρισα το προστατευτικό της αλυσίδας (που είχε πέσει υγρό μπαταρίας απο το σωληνάκι), τους καθρέφτες (οι οποίοι στο πίσω μέρος είχαν αρκετά σημαδάκια σκουριάς), τις εξατμίσεις και γενικά οτιδήποτε νίκελ με κρέμα σαν αυτές που έχουν οι νοικοκυρές για τις κουζίνες και για τα ασημικά.. Τις έχω δεί να τις πουλάνε πλανόδιοι στο Μοναστηράκι, στην Ευριπίδου στην Ερμου... Είναι σε σωληνάριο λίγο μεγαλύτερα απο της οδοντόκρεμας..

Δύο εβδομάδες μετά και είναι ακόμη όλα γυαλιστερά..

και αλλος σουμπαρακιας εδω μεσα???

srx-660
10/12/2013, 19:34
μια ειναι η λυση!
VENOL αλοιφη και θα με θυμηθητε...

Babis@
10/12/2013, 21:59
και αλλος σουμπαρακιας εδω μεσα???

Ω ναι:)

Up the irons m8!