PDA

View Full Version : κρυο και μιζα!!!!



angelosxf650
11/12/2013, 19:50
καλησπερα με το που επιασαν τα κρυα το συζυκακι μου (φρεεγουιντ) δυσκολευετε πολυ να παρει μπροστα παντα παιρνει αλλα θελει αρκετες μιζες ανοιγοκλεισιματα διακοπτη και ξανα και ξανα....τι μπορει να φταιει παιδια?εχω τσοκ πανω στο τιμονι και το αναβω εννοειτε παντα....

Billymuse
11/12/2013, 19:58
καλησπερα με το που επιασαν τα κρυα το συζυκακι μου (φρεεγουιντ) δυσκολευετε πολυ να παρει μπροστα παντα παιρνει αλλα θελει αρκετες μιζες ανοιγοκλεισιματα διακοπτη και ξανα και ξανα....τι μπορει να φταιει παιδια?εχω τσοκ πανω στο τιμονι και το αναβω εννοειτε παντα....

Απο μπουζιά πως πάμε? Τα έχεις αλλάξει πρόσφατα?

angelosxf650
11/12/2013, 20:24
Απο μπουζιά πως πάμε? Τα έχεις αλλάξει πρόσφατα?

ακριβης απαντηση¨φοραγε ngk διακιδα και μια μερα πριν ενα μηνα ξεμεινα απο χαλια βενζινη ηρθε ενας μαστορας και μου τα να αλλαξε με denso μονοακιδα!λες να παιζει ρολο δεν ξερω τι φοραγε απο την μανα του...

Billymuse
11/12/2013, 21:08
ακριβης απαντηση¨φοραγε ngk διακιδα και μια μερα πριν ενα μηνα ξεμεινα απο χαλια βενζινη ηρθε ενας μαστορας και μου τα να αλλαξε με denso μονοακιδα!λες να παιζει ρολο δεν ξερω τι φοραγε απο την μανα του...

Eννοείς να έχει κουμπώσει διαφορετικού τύπου μιζα? Δε ξέρω αμα ειναι εφικτό,αλλά εκει πάει το μυαλό μου,δε θέλω να σκευτω πηνεία η μπαταρία γιατι είναι κόστος...καλυτερα ας απαντήσει και κανένας άλλο η κάποιος που έχει το ίδιο μοτόρι με σενα

vag 70
11/12/2013, 21:09
οι μπαταριες εχουν θεμα με το κρυο.
δοκιμασε να το βαλεις μπρος με καλωδια απο αυτοκινητο.
αν παρει με τι μια το προβλημα θα ειναι η μπαταρια.

angelosxf650
11/12/2013, 21:13
οι μπαταριες εχουν θεμα με το κρυο.
δοκιμασε να το βαλεις μπρος με καλωδια απο αυτοκινητο.
αν παρει με τι μια το προβλημα θα ειναι η μπαταρια.

το καρμπυρατερ μπορει να εχει θεμα?να θελει καθαρισμα ??

vag 70
11/12/2013, 21:18
το καρμπυρατερ μπορει να εχει θεμα?να θελει καθαρισμα ??

ισως και να θελει.ξεκινα απο τα ευκολα.

Billymuse
11/12/2013, 21:20
το καρμπυρατερ μπορει να εχει θεμα?να θελει καθαρισμα ??

Στην εκκίνηση δύσκολο ,συνήθως σε ρελαντί το βλέπεις το πρόβλημα. Πάντως λόγο κρύου καλό ειναι να ανοίγει τον διακόπτη με κανονικά φώτα χωρίς
να βάλεις μπρωστά στο κινητήρα. Άσε μερικά δευτερόλεπτα να ζεσταθούν οι πολοι και μετά δώσε με τη μίζα. Η μπαταρία επειδή λόγο ψύχους δε μπορεί να δώσει
κατευθείαν τόσο ρεύμα στη γεννήτρια και μπορεί να σου αφήσει χρόνους :beer:

angelosxf650
11/12/2013, 21:34
το κακο ειναι οτι την μπαταρια και την μιζα την ακουω πολυ ζωηρη....και νομιζω οτι πρεπει να σταθω σε καρμπυρατερ και μπουζι....θα δοκιμασω το κολπο με τα φωτα και τα καλωδια αλλα δεν νομιζω να βρω γιατρεια.....

teogtp
11/12/2013, 22:21
Στην εκκίνηση δύσκολο ,συνήθως σε ρελαντί το βλέπεις το πρόβλημα. Πάντως λόγο κρύου καλό ειναι να ανοίγει τον διακόπτη με κανονικά φώτα χωρίς
να βάλεις μπρωστά στο κινητήρα. Άσε μερικά δευτερόλεπτα να ζεσταθούν οι πολοι και μετά δώσε με τη μίζα. Η μπαταρία επειδή λόγο ψύχους δε μπορεί να δώσει
κατευθείαν τόσο ρεύμα στη γεννήτρια και μπορεί να σου αφήσει χρόνους :beer:

Πως θα ζεσταθουν οι πολοι;
Μην πεταχτει κανεις και πει με το φαινομενο του θερμοκηπιου.......

teogtp
11/12/2013, 22:22
Αν η μιζα ειναι ζωηρη πας για μπουζι και τσεκ καρμπυρατερ.

SHOOTER045
11/12/2013, 23:38
το τσοκ σου ειναι σιγουρο οτι δουλευει?

Billymuse
12/12/2013, 07:11
Πως θα ζεσταθουν οι πολοι;
Μην πεταχτει κανεις και πει με το φαινομενο του θερμοκηπιου.......

Απλο ειναι,οταν εχει τοσο κρυο με θερμοκρασιες κοντα στο μηδεν,ειδικα αν εχει ακινησια το οχημα,η μπαταρια θελει και αυτη το ζεσταμα της για να κινηθουν οι ηλεκτρολητες,οπως επακολουθο ειναι οι πολοι με τη μεταφορα ρευματος να θερμενονται. Ποσες φορες βραχυκυκλωνει μια μπαταρια το χειμωνα και ποσες το καλοκαιρι ;-)

teogtp
12/12/2013, 08:20
Να το παρουμε απο την αρχη....
Εχω το οχημα μου παγωμενο και θελω να το εκκινησω.
Πως θα ζεστανω την μπαταρια για να μπορεσει αυτη να δουλεψει;
Καμινετο;
Οι μπαταριες "πεθαινουν" στο κρυο γιατι σε χαμηλες θερμοκρασιες χανουν μερος
της δυναμικοτητας (βολταζ -πσσσσσ τι ειπα!!)τους και σε συνδυασμο με κακη η μερικη
φορτηση αυτης η μπαταρια τα κλανει.......

SHOOTER045
12/12/2013, 08:25
την περνας μια γρηγορη στο γκριλ να ροδισει
μετα την σιγοψηνεις στο καρβουνο
και ειναι ετοιμη και ζουμερη

sapila racing
12/12/2013, 09:04
Eχετε ξεφύγει τελείως.... τωρα θα ερθει ο oldman και θα δείτε. :a024:

Προθέρμανση μπαταρίας παίζει στις LiFePo4 μπαταρίες, οι οποίες αν κρυώσουν πολύ δεν εχουν δύναμη και ανάβοντας για λίγο τα φώτα ωστε να ζεσταθούν ζωντανεύουν.
Σε μια κανονική μπαταρία αυτό δεν παίζει, απλά καταναλώνετε extra ρεύμα και αν τα πράγματα είναι ήδη ζορισμένα και αναψετε και φώτα για λίγη ώρα πριν μιζάρετε, απλά κινδυνεύετε να μην παρει μπρός.

VANDA
12/12/2013, 09:34
Και μένα τα ίδια μου έκανε το ΤΑ τελευταία, μέχρι που χθες μουλάρωσε για τα καλά. Πήρε με καλώδια, πήγα συνεργείο και μετά από 6 χρόνια και κάτι μήνες, της πήρα δωράκι καινούρια μπαταρία..

angelosxf650
12/12/2013, 09:36
το τσοκ σου ειναι σιγουρο οτι δουλευει?

ναι.ποσο εχει καθαρισμος καρμπυρατερ και ρυθμισμα στο περιπου?

Bowleno
12/12/2013, 12:32
ναι.ποσο εχει καθαρισμος καρμπυρατερ και ρυθμισμα στο περιπου?

Υπολόγισε μια 60-70 ευρούλια :cry:


(να μπει το μεσημέρι ο παλιΟγερος να δει τα ως άνω ποστ να τον τρέχουμε με εγκεφαλικά χρονιάρες μέρες....)

stefanos
12/12/2013, 13:06
Να το παρουμε απο την αρχη....
Εχω το οχημα μου παγωμενο και θελω να το εκκινησω.
Πως θα ζεστανω την μπαταρια για να μπορεσει αυτη να δουλεψει;
Καμινετο;
Οι μπαταριες "πεθαινουν" στο κρυο γιατι σε χαμηλες θερμοκρασιες χανουν μερος
της δυναμικοτητας (βολταζ -πσσσσσ τι ειπα!!)τους και σε συνδυασμο με κακη η μερικη
φορτηση αυτης η μπαταρια τα κλανει.......


Κυρίως τα πράγματα πεθαίνουν όταν τα ανακατεύουμε πολύ και βάζουν χέρι μαστόροι χωρίς λόγο.
Χειμώνας είναι θα πάρει φυσιολογικά πιό δύσκολα.

OldMan
12/12/2013, 13:17
και μετά από 6 χρόνια και κάτι μήνες, της πήρα δωράκι καινούρια μπαταρία..
Πσσσσςςςςςςς.....!!!:eek:

Σε έχω ικανή στο Ιωβηλαίο σας να του πάρεις και καινούρια μπουζί ...

OldMan
12/12/2013, 13:20
ποσο εχει καθαρισμος καρμπυρατερ και ρυθμισμα στο περιπου?
Εξαρτάται από το πόσες βόλτες θα σφίξει την βίδα του αέρα ο μάστορας...!!


Υ.Γ.
Στο περίπου, δεν ψάχνεις να βρεις τι θερμικό συντελεστή είχαν τα παλιά μπουζί σου ..??
(γιατί με τα μονο-δυο-πολυάκιδα δεν βγαίνει άκρη μόνο από τους λαιμούς..)

McGyver
12/12/2013, 13:41
εχω τσοκ πανω στο τιμονι και το αναβω εννοειτε παντα....

Πώς ανάβει ένα choke;


Eννοείς να έχει κουμπώσει διαφορετικού τύπου μιζα?

Ενώ μιλάμε για αλλαγή μπουζί;


Η μπαταρία επειδή λόγο ψύχους δε μπορεί να δώσει κατευθείαν τόσο ρεύμα στη γεννήτρια και μπορεί να σου αφήσει χρόνους

Η μπαταρία δίνει ρεύμα στη γεννήτρια ή τ' ανάποδο;

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

Νά 'στε καλά ρε παιδιά, μου φτιάξατε τη διάθεση...

:beer::beer::beer::beer::beer::beer:

OldMan
12/12/2013, 13:46
Κόψτε τις ειρωνείες και πέστε στον άνθρωπο ότι μόνο με WD40 θα βρει την υγειά του...:D

skylaros
12/12/2013, 14:22
Κόψτε τις ειρωνείες και πέστε στον άνθρωπο ότι μόνο με WD40 θα βρει την υγειά του...:D

Δε σε γνωρίζω σε προσωπικό επίπεδο αλλά ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΕΛΕΓΕΣ !!! :lol:

SHOOTER045
12/12/2013, 14:35
Δε σε γνωρίζω σε προσωπικό επίπεδο αλλά ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΕΛΕΓΕΣ !!! :lol:

Δηλαδξ το alt+ ctrl+ del μας τελειωσε κσι πιασαμε το wd 40???

OldMan
12/12/2013, 14:39
Δηλαδξ το alt+ ctrl+ del μας τελειωσε κσι πιασαμε το wd 40???
Όχι αλλά σίγουρα του περίσεψε λίγο μετα τους διακόπτες και το φίλτρο αέρα, οπότε μην πάει χαμένο...

(ευτυχώς που δεν έχει μπαταρία ανοιχτού τύπου, γιατί θα τον είχε λαδώσει τον ηλεκτρολύτη...)

angelosxf650
12/12/2013, 14:41
του εχω βρει ενα κολπο με τσοκ και σχεδον καθολου γκαζι αναβει πιο ευκολα.....επειδη λεφτα δεν εχουμε τωρα θα μεινουμε στο κολπο και βλεπουμε...

Bowleno
12/12/2013, 14:42
Πώς ανάβει ένα choke;



Ενώ μιλάμε για αλλαγή μπουζί;



Η μπαταρία δίνει ρεύμα στη γεννήτρια ή τ' ανάποδο;

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

Νά 'στε καλά ρε παιδιά, μου φτιάξατε τη διάθεση...

:beer::beer::beer::beer::beer::beer:


Αφού απέφυγε και το εγκεφαλικό ο σχετικός mod.....:beer:

angelosxf650
12/12/2013, 14:45
Όχι αλλά σίγουρα του περίσεψε λίγο μετα τους διακόπτες και το φίλτρο αέρα, οπότε μην πάει χαμένο...

(ευτυχώς που δεν έχει μπαταρία ανοιχτού τύπου, γιατί θα τον είχε λαδώσει τον ηλεκτρολύτη...)

εισαι αστειος τυπος τελικα!!!

OldMan
12/12/2013, 14:48
εισαι αστειος τυπος τελικα!!!
Προφανώς φταίει το χιούμορ μου και μπορώ ακόμη να κρατήσω τσιγάρο στην αριστερή πλευρά των χειλιών μου..

vag 70
12/12/2013, 15:02
παιδια η λυση στο προβλημα μας ειναι ΕΔΩ.
βαζεις την μπαταρια σε αυτο το ειδικο μηχανιμα που της ανεβαζει θερμοκρασια.
μολις ψηθει βαζεις βουτηρο...εεε συγνωμη λαθος.βαζεις μπρος.
μπορεις να φρυγανισεις και το ψωμι σου.2 σε 1.


305545

skylaros
12/12/2013, 15:10
angelosxf650 Μη νευριάζεις, γίνεται και πλακίτσα, ok καταλαβαίνω πως είσαι πιεσμένος οικονομικά αλλιώς θα το πήγαινες κατευθείαν στο μηχανικό και πως προσπαθείς να βρεις απαντήσεις εδώ μέσα, αλλά πέρα από την πλάκα παίρνεις και τις απαντήσεις σου. Αν μαζέψει κανείς αυτά που σου είπαν 1) Δες τι μπουζί φορούσες πριν αλλαχθούν 2) Δες τι μπουζί φοράς τώρα 3) Βρίσκεις τι προτείνει ο κατασκευαστής 4) Δώσε ρεύμα με καλώδια από αυτοκίνητο, αν υπάρχει πρόβλημα και τότε κοιτάζεις καρμπιρατέρ και ότι άλλο σου προτείνουν οι γνώστες, αν δεν έχει πρόβλημα κοιτάζεις για μπαταρία καινούργια. Κάπως έτσι θα το έκανα εγώ από αυτά που διάβασα εδώ και χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις :)

OldMan
12/12/2013, 16:10
angelosxf650 Μη νευριάζεις, γίνεται και πλακίτσα, ok καταλαβαίνω πως είσαι πιεσμένος οικονομικά αλλιώς θα το πήγαινες κατευθείαν στο μηχανικό και πως προσπαθείς να βρεις απαντήσεις εδώ μέσα, αλλά πέρα από την πλάκα παίρνεις και τις απαντήσεις σου. Αν μαζέψει κανείς αυτά που σου είπαν 1) Δες τι μπουζί φορούσες πριν αλλαχθούν 2) Δες τι μπουζί φοράς τώρα 3) Βρίσκεις τι προτείνει ο κατασκευαστής 4) Δώσε ρεύμα με καλώδια από αυτοκίνητο, αν υπάρχει πρόβλημα και τότε κοιτάζεις καρμπιρατέρ και ότι άλλο σου προτείνουν οι γνώστες, αν δεν έχει πρόβλημα κοιτάζεις για μπαταρία καινούργια. Κάπως έτσι θα το έκανα εγώ από αυτά που διάβασα εδώ και χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις :)
Για το WD40 δεν λες κουβέντα όμως...

skylaros
12/12/2013, 16:39
Για το WD40 δεν λες κουβέντα όμως...

Κρατάω κριμένα μυστικά και ντοκουμέντα !!!

Billymuse
12/12/2013, 17:26
Πώς ανάβει ένα choke;



Ενώ μιλάμε για αλλαγή μπουζί;



Η μπαταρία δίνει ρεύμα στη γεννήτρια ή τ' ανάποδο;

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

Νά 'στε καλά ρε παιδιά, μου φτιάξατε τη διάθεση...

:beer::beer::beer::beer::beer::beer:

Θωμά στο πρώτο αναφερόμουν στο μπουζί και αφηρημένος έγραψα για μίζα ενω ήθελα να γράψω μπουζί, στη γεννήτρια ναι το αντίθετο ισχύει και είπα μλκ,
αν σε κάθε μαλακία που μπορεί να λέμε η αντιμετώπιση ειναι παρόμοια σαν ενώς τρολ παρασκεύης κρίμα γιατι σε είχα σε εκτίμηση.

SHOOTER045
12/12/2013, 17:41
Of topic
Αν σταματουσε εντελως η πλακιτσα-τρολαρισμα
Ποσο βαρετα θα ηταν να περιμενεις την παρασκευη...

OldMan
12/12/2013, 18:25
Θωμά .... σε είχα σε εκτίμηση.
Μην το αφήσεις αυτό ...!!! Να το κοιτάξεις...

DAYMAN
12/12/2013, 20:48
μπαταρια πρωτα ειδικα αν ειναι στην μηχανη πολλα χρονια.Μπουζι σε δευτερη φαση με αυτα που προτεινει ο κατασκευαστης.Μην ανοιξεις φωτα κτλ για να ζεσταθει η μπαταρια γιατι απλα θα την αποτελειωσεις.

angelosxf650
13/12/2013, 10:15
κατι επαθε τωρα τελευταιες μερες και παιρνει με την πρωτη παρατηρησα οτι αν εχω το γκαζι ανοικτο παρα πολυ λιγο παιρνει με την πρωτη.....πρεπει να βαλω wd 40 στην κλειδωνια της σελας εδω που τα λεμε και το παρατηρω!!

skylaros
13/12/2013, 10:21
κατι επαθε τωρα τελευταιες μερες και παιρνει με την πρωτη παρατηρησα οτι αν εχω το γκαζι ανοικτο παρα πολυ λιγο παιρνει με την πρωτη.....πρεπει να βαλω wd 40 στην κλειδωνια της σελας εδω που τα λεμε και το παρατηρω!!

Ίσως λίγο γράσο να ήταν καλύτερο εκεί. Ρε μάστορα με έχει ρημάξει το γόνατο μου έχεις λίγο wd40 ? :p Αυτό με το γκάζι (από παλιά αυτοκίνητα που έχω μια εμπειρία και όχι από μηχανές) είναι και ανοιχτό το τσοκ, σχέση καυσίμου αέρα μου κάνει, μπορεί να κάνω και λάθος όμως. Να σου πω, μη το σκαλίζεις αν παίρνει άστο :) αν ξελιγώνεις τη μίζα να το κοιτάξεις όμως :)