PDA

View Full Version : Τα όρια του Customizing...



sapila racing
12/12/2013, 12:21
η πως να καταστρέψεις μια πολύ αξιόλογη μοτοσυκλέτα....

Επίτηδες το έβαλα εδω για να το δεί περισσότερος κόσμος και να συζητηθεί και οχι στο αντίστοιχο section.

Η Αμερικάνικη R.I.S. Designs εψησε τον πελάτη να αγοράσει ενα Honda RC51 (VTR 1000 SP) με σκοπό να το μεταποιήσουν.
Οχι να το βελτιώσουν σε καποιο τομέα οπως οδικη συμπεριφορά, κράτημα, φρένα, επιδόσεις κλπ αλλά να του αλλάξουν την εμφάνιση με αποτέλεσμα να χειροτερέψει σε ολους τους παραπάνω τομείς.

Βαζουμε και μια γκόμενα για την φωτογράφηση κι ετοιμο το γλυκό.
Εγώ το θεωρώ επιεικώς απαράδεκτο να βαλεις πχ ζάντα 8,5 ιντσών και λαστιχο 240 σε αυτη την μοτοσυκλέτα.
Ας έπαιρνε ενα Busa οπως ολος ο κόσμος. :lol:
Το πόσο κόστισε δεν το ξέρω, αλλά δεν έχει σχέση νομίζω. Σιγουρα ειναι πολλά λεφτά, αλλά και λιγα να ηταν παλι απαράδεκτο το θεωρώ.
Εσείς?


http://www.superstreetbike.com/features/2003-honda-rc51-fashion-forward-flyer

AristidisZ
12/12/2013, 12:23
είναι λίγο ρητορικό το thread σου Σαπίλα ή είναι ιδέα μου ; :beer:

sapila racing
12/12/2013, 12:34
είναι λίγο ρητορικό το thread σου Σαπίλα ή είναι ιδέα μου ; :beer:

Ας πουμε οτι ειναι σφυγμομέτρηση. Είμαι σιγουρος οτι υπαρχουν και καποιοι που θα τους αρέσει.
Θα το πούν όμως?

AristidisZ
12/12/2013, 12:34
Ας πουμε οτι ειναι σφυγμομέτρηση. Είμαι σιγουρος οτι υπαρχουν και καποιοι που θα τους αρέσει.
Θα το πούν όμως?

για το γκομενάκι λες ;
εγώ πάντως δεν είμαι του asian :p

vaska
12/12/2013, 12:43
Ωραίο το μωρό και άσε τον Γλάρο να λέει.
;)

nikos_abel
12/12/2013, 12:48
Όχι, δεν υπάρχουν όρια

305535

stefanos
12/12/2013, 12:51
Το μωρό είναι ζουμπάς και το μηχανάκι για κλάματα.
Γενικά έχω καιρό να δώ κάτι διακριτικά όμορφο σε μηχανάκι.

teogtp
12/12/2013, 12:51
Επιτελους ενας καστομας της προκοπης!
Μονο αυτος καταλαβε το τι ταφος ειναι το μηχανακι και αποφασισε να δρασει καταλλήλος.........
Θα ηθελα να το δω να ανεβαινει εκεινες τις στροφες στο Mulholland avenue ταπα και
να φρεναρει με το πανισχυρο μονο μπροστινο δισκο........:moutza:

Takata Dome
12/12/2013, 13:04
Συνήθως οι μετατροπές δεν μου αρέσουν,εκτός αν γίνονται σε πολύ συγκεκριμένες κατευθύνσεις και χωρίς να αλλοιώνεται τελείως ο χαρακτήρας της μηχανής.Αυτό που βλέπω εδώ είναι απλά έκτρωμα και ανούσιο!

DimChios
12/12/2013, 13:08
καημενο VTR! :(

OldMan
12/12/2013, 13:11
Η βρωμιάρα η Μικρή Λουλού είχε ένα τέτοιο (σε κιτρινάκι) αλλά δεν τον είδα ποτέ με 12ποντη γόβα..

bulmont
12/12/2013, 13:14
Tα όρια του customizing;;;;;;;;

Απλά δεν υπάρχουν..........................

Γιατί η φαντασία δεν έχει όρια.................

OldMan
12/12/2013, 13:28
Γιατί η φαντασία δεν έχει όρια.................
Ευτυχώς που περιορίζεται από τα όρια της μαλακίας............

dimmie_72
12/12/2013, 13:31
Ας πουμε οτι ειναι σφυγμομέτρηση. Είμαι σιγουρος οτι υπαρχουν και καποιοι που θα τους αρέσει.
Θα το πούν όμως?

Τώρα εσύ το σήκωσες γιατί κάτι κάπου θέλεις να πεις, αλλά.....
είσαι και politically correct εξ ανατροφής :D

RizlaPlusPlus
12/12/2013, 13:41
HDR φωτογραφηση μοτοσυκλετας με μοντελο, παρεα με μπολικο post. Συνδυαζοντας το με κατι 'χοντρες' ατελειες που παρατηρησα σε διαφορα σημεια στις φωτο, θα τολμησω να συμπερανω οτι μαλλον σκατα δουλεια κανανε οι μαστορηδες...

OldMan
12/12/2013, 13:51
Συνδυαζοντας το με κατι 'χοντρες' ατελειες που παρατηρησα σε διαφορα σημεια στις φωτο
Μια υποψία κυτταρίτιδας την έχει, όντως...

Dimos35
12/12/2013, 13:54
Αν έκανε λίγο στην άκρη η πατσαβούρα, θα είχαμε καλύτερη άποψη για το μηχανάκι. Το μούτρο δεν είναι άσχημο πάντως.

bulmont
12/12/2013, 14:03
Ευτυχώς που περιορίζεται από τα όρια της μαλακίας............


Ο,τι μπορεί ο καθένας.................................

OldMan
12/12/2013, 14:08
Ο,τι μπορεί ο καθένας.................................
Αν το πήρες προσωπικά σημαίνει ότι έχεις βάσιμους λόγους.........................

zannisvel
12/12/2013, 14:11
Αν έκανε λίγο στην άκρη η πατσαβούρα, θα είχαμε καλύτερη άποψη για το μηχανάκι. Το μούτρο δεν είναι άσχημο πάντως.

+1000!! Απο το στομα μου το πηρες!!

bulmont
12/12/2013, 14:12
Αν το πήρες προσωπικά σημαίνει ότι έχεις βάσιμους λόγους.........................

Δυσεύρετο το μνί παπού εδώ στην ξενιτιά.................

skylaros
12/12/2013, 14:18
Εμένα με ενοχλεί οτιδήποτε μπορεί να επηρεάσει αρνητικά ένα όχημα σε τομείς όπως, φρένα, στήσιμο, ποιότητα κύλισης κλπ. Το Sp1 έχει μια από τις αγαπημένες μου "φάτσες" και είναι άδικος αυτός ο χρωματισμός γιατί χάνει από την "αγριάδα" του. Αυτό το απαίσιο μακρύ ψαλίδι είναι που με επηρεάζει τόσο ώστε ποτέ δε μου άρεσε το Dragster με μηχανές ...(ok εκεί από ανάγκη αλλά αισθητικά ΔΕΝ)

Τώρα σε ότι αφορά το μοντέλο αν και μου αρέσουν σε γενικές γραμμές οι ασπρουλιάρες, με σίγουρα διαφορετικό στυλ ε μωρέ ok δεν είναι και κάνα τέρας :) http://www.youtube.com/watch?v=xxe_Bv_B_ck

AristidisZ
12/12/2013, 14:19
το τρικολόρε της ιταλικής σημαίας που έχει χρησιμοποιήσει είναι το λιγότερο κακόγουστο...

sapila racing
12/12/2013, 14:25
Ευτυχώς που περιορίζεται από τα όρια της μαλακίας............

Το ξέρεις οτι δεν υπάρχει τέτοιο όριο. ;)

ERRIKA
12/12/2013, 14:29
το τρικολόρε της ιταλικής σημαίας που έχει χρησιμοποιήσει είναι το λιγότερο κακόγουστο...

Σε μηχανάκι τζαπάν? Άκυρο!!! :cry:

OldMan
12/12/2013, 14:31
Το ξέρεις οτι δεν υπάρχει τέτοιο όριο. ;)
Είχα κάτι ελπίδες αλλά με προσγειώνεις άσχημα...:(

Υ.Γ.
Μεταξύ μας, όσες φωτό έχεις ποσταρει κατά καιρούς, το γκομενάκι τους το έχουν μέσα...;)

Gi_4ce
12/12/2013, 14:36
Ρε παίδες, τα fat tire είναι πασσέ ακόμα και στο αμέρικα που τα γέννησε...

Κρίνοντας όχι τόσο απο το θέμα χρηστικότητας, αλλα απο το θέμα εργασίας, δεν παύει να είναι ενα εντυπωσιακότατο σκουπίδι.

Βέβαια και σε αυτούς αμα δείξεις ενα μοτό με ohlins, ακράπορδιτς, σλικαδούρες και πολυεστερικά θα λέντ τα ίδια πράγματ απου λέμε τώρα και εμέις... (τους γελοιους τι κανανε στο μηχανάκι κλπ)

Καλώς ή κακώς αυτή είναι η κουλτούρα τους, αυτά τα γκειλίκια θεωρούν ωραία... Δε βαριέσαι...
Μακριά απο τον κώλο μας και όπου θέλει ας μπει...

Στην τελική, υπάρχουν και χειρότερα...

stefanos
12/12/2013, 15:17
Στην τελική, υπάρχουν και χειρότερα...

Τι να κάνει ο άνθρωπος με την κρίση που υπάρχει...:(

sapila racing
12/12/2013, 15:36
Τι να κάνει ο άνθρωπος με την κρίση που υπάρχει...:(

Nα παίρνει τα χάπια του τουλάχιστον! :D

stam2
12/12/2013, 15:39
ΣΥΝΟΨΗ..:μακρύ μονόμπρατσο ψαλίδι, με τροχό αυτοκινήτου. καστομ ζάντες με τρικολόρε, χρωματιστά καπάκια μοτέρ, νίκελα απαραιτήτως για να εντυπωσιάζουν τις μαιμούδες και τους ιθαγενείς (εγκώ έφερα μεγάλο σύννεφο πολύχρωμους, γυαλιστερούς θησαυρούς, εσύ αφήσει εμένα περάσει), νούμερο μπροστά στη μάσκα που σίγουρα δεν θυμίζει αγωνιζόμενο, αλλά μάλλον κολλεγιακό ζακετάκι, και δύο εξογκώματα σαν καρκίνος στη μάπα που εξέχουν δυο προβολάκια. και μονός τροχός μαργαρίτα εμπρός, έτσι, για να φρενάρουμε σαν τον φρεντ φλινστοουν.... αν θα μου άρεσε κάτι, μπορεί να ήταν το λευκό, αλλά και αυτό με πολλές διορθώσεις....

γενικότερα είναι η επιτομή του αμερικάνικου κιτς μοντιφαϊνγκ....
και κινείται παράλληλα με το άπειρο της μαλακίας, ή της φαντασίας....!

DimChios
12/12/2013, 15:58
ΣΥΝΟΨΗ..:μακρύ μονόμπρατσο ψαλίδι, με τροχό αυτοκινήτου. καστομ ζάντες με τρικολόρε, χρωματιστά καπάκια μοτέρ, νίκελα απαραιτήτως για να εντυπωσιάζουν τις μαιμούδες και τους ιθαγενείς (εγκώ έφερα μεγάλο σύννεφο πολύχρωμους, γυαλιστερούς θησαυρούς, εσύ αφήσει εμένα περάσει), νούμερο μπροστά στη μάσκα που σίγουρα δεν θυμίζει αγωνιζόμενο, αλλά μάλλον κολλεγιακό ζακετάκι, και δύο εξογκώματα σαν καρκίνος στη μάπα που εξέχουν δυο προβολάκια. και μονός τροχός μαργαρίτα εμπρός, έτσι, για να φρενάρουμε σαν τον φρεντ φλινστοουν.... αν θα μου άρεσε κάτι, μπορεί να ήταν το λευκό, αλλά και αυτό με πολλές διορθώσεις....

γενικότερα είναι η επιτομή του αμερικάνικου κιτς μοντιφαϊνγκ....
και κινείται παράλληλα με το άπειρο της μαλακίας, ή της φαντασίας....!

ξεχασες που (αν δεν απατωμαι) εχει και το σηματακι της GILERA για καποιο λογο πανω :cry:

stam2
12/12/2013, 16:09
ξεχασες που (αν δεν απατωμαι) εχει και το σηματακι της GILERA για καποιο λογο πανω :cry:

Όοοχι φίλε μου... οι αθρώποι είναι ακόμα πιο μπροστά στη μόδα.... εξ ου και το τρικολόρε... ιτάλια!

305550

DimChios
12/12/2013, 16:14
Όοοχι φίλε μου... οι αθρώποι είναι ακόμα πιο μπροστά στη μόδα.... εξ ου και το τρικολόρε... ιτάλια!

305550

του Μαζωνακη θα ειναι!

:cry:

virus
12/12/2013, 16:35
για το γκομενάκι λες ;
εγώ πάντως δεν είμαι του asian :p


που το ειδες το asian; :confused:

μαυρη ειναι



κι επι του νηματος το μηχανακι :yuck:

GhostDog
12/12/2013, 16:42
η γκόμενα είναι χοντρομπούτα και το μηχανάκι είναι πολύ φλύαρο για τα γούστα μου.

σαν δουλειά εντυπωσιακό βέβαια.

Ζεύκας
12/12/2013, 17:48
1) Μια χαρά είναι το μηχανάκι. Για την αμερικάνικη βελτιωτική κουλτούρα.

2) Το "τρικολόρε" είναι δικολόρε, κόκκινο-πράσινο έμπνευση από Γκούτσι μεριά (καύλες του ιδιοκτήτη)

3) Το γκομενάκι είναι από Τιχουάνα, ουδέ ασιάτισσα μηδέ νέγρα

bulmont
12/12/2013, 18:04
Το γκομενάκι είναι από Τιχουάνα, ουδέ ασιάτισσα μηδέ νέγρα


Για Φιλιππινέζα μου κάνει περισσότερο....................

devil's animal
12/12/2013, 18:09
ειναι πολυ ακυρο να κανεις customizing ενα supersport (ή καλυτερα superbike) μηχανακι και να μην βελτιωνεις τον χαρακτηρα του...δλδ στριψιμο, φρεναρισμα, γκαζι... 1-0
οταν αποφασισεις να το κανεις customizing, τουλαχιστον μην αλλαζεις εντελως τα χαρακτηριστικα του για να μπορει να πηγαινει ανθρωπινα (π.χ λαστιχο φορτηγου)... 2-0
και αν και οταν κανεις ολα αυτα τα τραγικα λαθη μην το βαφεις με γκεϊ χρωματα και φωσφοριζε για να δειξει η βλαχια ακομα περισσοτερο... 3-0 και το παιχνιδι ληγει...

manosamos
12/12/2013, 18:33
Αρη σωστα θετεις τα ερωτηματα αυτα,αλλα δεν βαζεις σαν γνωμωνα το κρητηριο του γουστου των αμερικλανων..............
Εμεις σαν γουστο αντε να βαλουμε κανα προβολακι κανα αυτοκολλητο michelin αντε και ενα φιλτρο ΚΝ.
Τους αμερικανους τους παω,εχουνε μια τρελα,δεν μασανε τιποτα,αρπανε την μοτο την κοβουνε την ραβουνε μακρυα ψαλιδια,στρασακια περλες χαιμαλια,φρου φρου και αρωμματα.
Η μοτο που παραθετεις ναι ισως βανδαλιστικε συμφωνα με τα γουστα μας σαν ελληνες,ομως στα ματια τους φανταζει σαν κατι εξωτικο super wow...............
Σε προσωπικο επιπεδο ειμαι υπερ των επεμβασεων και who cares για το αποτελεσμα.Το εκανα ηδη με το Βαραντερο και ανακαλυψα κρυφες χαρες που εχει αυτη η μοτο εαν αλλαχτουν ριζικα οι αναρτησεις.
Ο τολμων νικα στο τελος τελος.:beer:

sonic22
12/12/2013, 19:36
Αμα του ιδιοκτητη-δημιουργου του αρεσει και δεν το εφτιαξε απλα για να μπει σε ενα περιδοδικο ή για επιδειξη (στιλ κοιτα τι μαλ@και μπορω να κανω) να το εχει και να το χαιρετε. Γουστα ειναι αυτα.

Εδω στην ελλαδα υπαρχουν ss που δεν εχουν γειρει πωτε (παρα μονο σε πτωση) πανω απο 20μοιρες και καινε μονο λαστιχα ή ειναι μονο για καφε.


υ.γ. Ναι η αμερικη ειναι η χωρα της υπερβολης λογο απουσιας ιστορικης κληρονομιας.

Gi_4ce
12/12/2013, 19:49
Πάντως για όλα υπάρχει και σωστή εφαρμογή...

Ζάντα αυτοκινήτου 17χ7 με 200αρι

Gi_4ce
12/12/2013, 19:52
Μακρυψάλιδο... http://www.youtube.com/watch?v=uoiVtXtS444

AUFGEBRACHT
12/12/2013, 19:53
για το γκομενάκι λες ;
εγώ πάντως δεν είμαι του asian :p

Λατίνα είναι βρε...

devil's animal
12/12/2013, 19:54
Πάντως για όλα υπάρχει και σωστή εφαρμογή...

Ζάντα αυτοκινήτου 17χ7 με 200αρι


και ποια ειπαμε ειναι η χρησιμοτητα του συγκεκριμενου?

SHOOTER045
12/12/2013, 20:00
Η βολτα στις παραλιες της καλιφορνια ΚΑΙ ΜΟΝΟ

Gi_4ce
12/12/2013, 20:08
και ποια ειπαμε ειναι η χρησιμοτητα του συγκεκριμενου?

STREET MUTHAFUCKINFIGHTER...

Άχρηστο δεν το λες...

Bradipous
12/12/2013, 20:13
και ποια ειπαμε ειναι η χρησιμοτητα του συγκεκριμενου?

Πουλ-μουρ

devil's animal
12/12/2013, 20:17
STREET MUTHAFUCKINFIGHTER...

Άχρηστο δεν το λες...


παντελως αχρηστο ειναι...

εκτος αν εννοεις το κοζι, χρησιμο..

devil's animal
12/12/2013, 20:20
Πουλ-μουρ

πουλ μουρ να πουλας που?
σε καμια παρεα ασχετη με το αντικειμενο και πολυ λεω...

γιατι αν βρεθεις σε καμια παρεα σχετικη, θα γελανε και τα dogbones...

Ζεύκας
12/12/2013, 20:27
Για Φιλιππινέζα μου κάνει περισσότερο....................

Το σκέφτηκα για Ται/Φιλιππίνα αλλά παραέχει καμπύλες για να'ναι από κει κάτω

Bradipous
12/12/2013, 20:31
πουλ μουρ να πουλας που?
σε καμια παρεα ασχετη με το αντικειμενο και πολυ λεω...

γιατι αν βρεθεις σε καμια παρεα σχετικη, θα γελανε και τα dogbones...

Στα γκομενακια και στα κλαρινα της περιοχης.. :rolleyes:

Gi_4ce
12/12/2013, 20:46
παντελως αχρηστο ειναι...

εκτος αν εννοεις το κοζι, χρησιμο..


Whatever αγορίνα μου... Αχρηστο? Αχρηστο... Ότι πεις.

devil's animal
12/12/2013, 20:50
Whatever αγορίνα μου... Αχρηστο? Αχρηστο... Ότι πεις.

sorry αλλα το "STREET MUTHAFUCKINFIGHTER" δεν μπορω να το εκλαβω σαν χρησιμο...

και αν θες μπορουμε να το συγκρινουμε με τους βασιλιαδες της κατηγοριας streetfighter σε στοκ μορφη, δλδ το tuono, το speed triple και το superduke...για να δουμε τι κανει καλυτερα αυτη η μετατροπη...και τι μπορει να κανει αυτο που δεν μπορουν να κανουν τα αλλα...

Gi_4ce
12/12/2013, 21:14
Μεγάλο θέμα αλλα επειδή βαριέμαι και ξύνομαι, ας το ανανλύσουμε... Πλάκα έχει.

-Μούρη. Μεγάλος παράγοντας που εξαρτάται η ΚΑΘΕ μοντίφα. η ΚΑΘΕΜΙΑ. Ο λόγος που ακόμα και οι "γνώστες" πάνε και σκάνε κάτι τρελλά γκαφρά για να βάλουν ακόμα και μια εξάτμιση που θα γράφει ακράποβιτς ή γιοσιμούρα, ενω αρκετές φορές ειναι ποιοτικά και απο θεμα απόδοσης κατώτερες απο άλλες μάρκες πιο άγνωστες στον μέσο "γνώστη" αναβάτη (π.χ. ΤiForce)

-Χαρακτήρας. Λείπει και του τον φτιάχνουμε. Όλοι το κάνουμε. Και εγω, και εσυ και ο Μήτσος και ο Τάκης. Απο ένα αυτοκόλλητο, απο έναν καθρέφτη μέχρι και μπροστινά usd ψαλίδια κλπ.

Πάμε τώρα στο συγκεκριμένο για να μην μακρηγορούμε.

Αρχικά απο 180άρι λάστιχο σε 200, σίγουρα αλλάζει ο χαρακτήρας της μοτό θεωρητικά, αλλα πρακτικά, οι "γνώστες" θα έχουν καταλάβει τις διαφορές που έχουν και θα έχουν συνειδητοποιήσει οτι αν δεν κυνηγάς γυρολόγια και το έχεις για χαβαλέ, βολτούλες καφρηλίκια, είναι μια χαρά.

Η ζάντα του αυτοκινήτου ενδέχεται να είναι πιο βαριά (όχι πάντα) με ότι αρνητικό απο θέμα αδράνειας σε επιταχύνσεις, επιβραδυνσεις και σε ΜΗ αναρτώμενη μάζα επιφέρε το έξτρα βάρος, αλλα οπτικά ΓΑΜΑ3Ι όπως είπαμε πιο πάνω, οπότε...

Γενικά, μπροστά στην κάVΛα όλα τα άλλα περισσεύουν.

Εγώ άνετα θα έβαζα αυτοκινητοζάντα σε μονόμπρατσο με ελαστικό μέχρι 200αρι για να μπορεί να οδηγείται.
Άνετα θα έβαζα καρατιμόνα σε κλιπονάτο και ας μην ήταν σταθερό στα 250. Θα το κόνταινα βασικά...
Άνετα θα έκανα κάποιες παρεμβάσεις που να φθίνανε ελαφρώς τις δυνατότητες της μοτό, αλλα θα αυξάνανε τα κέφια μου.

Και εφ όσον μου μιλάς για στόκ και για φτιαγμένα μηχανάκια, Περιμένω να μου πεις εντυπώσεις απο το XR σου συγκριτικά με ένα σωστό, εργοστασιακό Motard...

Βασικά άστο αυτό το τελευταίο γιατι μπορεί να βγει και κανας "γνώστης" και να πει οτι ενα φτιαγμένο ΧΤ550 είναι ακόμα καλύτερο...

Α, και βασικά εξήγησέ μου γιατι πιστεύεις οτι είναι άχρηστο... Πιστεύεις οτι δέν θα οδηγείται? Οτι δεν κανει καλά αυτό για το οποίο φτιάχτηκε, οτιδήποτε και αν ειναι αυτο?

manosamos
12/12/2013, 21:20
Ειμαι της γνωμης οτι οι αμερικανοι ψαχνωνται με μακρυψαλιδα και φαρδια λαστιχα για κοντρες τυπου ντραγκστερ,οποτε τετοιες μοντιφες ειναι οτι πρεπει για τετοιες φασεις.:smokin:

devil's animal
12/12/2013, 21:59
Μεγάλο θέμα αλλα επειδή βαριέμαι και ξύνομαι, ας το ανανλύσουμε... Πλάκα έχει.

-Μούρη. Μεγάλος παράγοντας που εξαρτάται η ΚΑΘΕ μοντίφα. η ΚΑΘΕΜΙΑ. Ο λόγος που ακόμα και οι "γνώστες" πάνε και σκάνε κάτι τρελλά γκαφρά για να βάλουν ακόμα και μια εξάτμιση που θα γράφει ακράποβιτς ή γιοσιμούρα, ενω αρκετές φορές ειναι ποιοτικά και απο θεμα απόδοσης κατώτερες απο άλλες μάρκες πιο άγνωστες στον μέσο "γνώστη" αναβάτη (π.χ. ΤiForce)

οχι. πολλοι κανουν μοντιφες με νοημα και δεν σκεφτονται καθολου την μουρη που θα εχει...
αυτο δεν σημαινει οτι δεν ισχυει το αντιστροφο...δλδ κανοντας κατι μουρατο, να εχει και νοημα...

-Χαρακτήρας. Λείπει και του τον φτιάχνουμε. Όλοι το κάνουμε. Και εγω, και εσυ και ο Μήτσος και ο Τάκης. Απο ένα αυτοκόλλητο, απο έναν καθρέφτη μέχρι και μπροστινά usd ψαλίδια κλπ.

ο χαρακτηρας μιας μοτοσυκλετας δινεται απο τον εμπνευστη, τον κατασκευαστη και το εργοστασιο...δεν λειπει σε καμια μοτοσυκλετα...αν θελουμε να τον αλλαξουμε ριζικα παιζουμε πολυ με την φωτια γιατι οσο περισσοτερο επεμβαινουμε, τοσο πιο πολυ ενδεχεται να βγει μια μ@λακια και μιση...

Πάμε τώρα στο συγκεκριμένο για να μην μακρηγορούμε.

Αρχικά απο 180άρι λάστιχο σε 200, σίγουρα αλλάζει ο χαρακτήρας της μοτό θεωρητικά, αλλα πρακτικά, οι "γνώστες" θα έχουν καταλάβει τις διαφορές που έχουν και θα έχουν συνειδητοποιήσει οτι αν δεν κυνηγάς γυρολόγια και το έχεις για χαβαλέ, βολτούλες καφρηλίκια, είναι μια χαρά.

μου μιλας παλι για μουρη...δεν υπαρχει χρηστικοτητα στα καφριλικια και στις βολτουλες...αυτα τα κανουν ολα τα μοτο και μαλιστα αν το αφησεις το λαστιχακι στην εργοστασιακη του μορφη μπορεις να τα κανεις και πιο ευκολα και με μεγαλυτερη ασφαλεια...αν μιλαμε για dragster αλλαζει το πραγμα...

Η ζάντα του αυτοκινήτου ενδέχεται να είναι πιο βαριά (όχι πάντα) με ότι αρνητικό απο θέμα αδράνειας σε επιταχύνσεις, επιβραδυνσεις και σε ΜΗ αναρτώμενη μάζα επιφέρε το έξτρα βάρος, αλλα οπτικά ΓΑΜΑ3Ι όπως είπαμε πιο πάνω, οπότε...

παλι μιλας για μουρη και εγω σου ειχα κανει μια συγκεκριμενη ερωτηση..."ποια ειναι η χρησιμοτητα του?"..

Γενικά, μπροστά στην κάVΛα όλα τα άλλα περισσεύουν.

Εγώ άνετα θα έβαζα αυτοκινητοζάντα σε μονόμπρατσο με ελαστικό μέχρι 200αρι για να μπορεί να οδηγείται.
Άνετα θα έβαζα καρατιμόνα σε κλιπονάτο και ας μην ήταν σταθερό στα 250. Θα το κόνταινα βασικά...
Άνετα θα έκανα κάποιες παρεμβάσεις που να φθίνανε ελαφρώς τις δυνατότητες της μοτό, αλλα θα αυξάνανε τα κέφια μου.

εσυ εισαι εσυ...

Και εφ όσον μου μιλάς για στόκ και για φτιαγμένα μηχανάκια, Περιμένω να μου πεις εντυπώσεις απο το XR σου συγκριτικά με ένα σωστό, εργοστασιακό Motard...

αν λαβεις υπ'οψιν οτι ολα τα motard δημιουργηθηκαν απο μηχανακια enduro με καποιες παρεμβασεις σε αναρτησεις, φρενα, γραναζωμα, τοτε μια χαρα ειναι το XR διπλα σε οποιοδηποτε εργοστασιακο motard και η πραξη το εχει αποδειξει...

Βασικά άστο αυτό το τελευταίο γιατι μπορεί να βγει και κανας "γνώστης" και να πει οτι ενα φτιαγμένο ΧΤ550 είναι ακόμα καλύτερο...

Α, και βασικά εξήγησέ μου γιατι πιστεύεις οτι είναι άχρηστο... Πιστεύεις οτι δέν θα οδηγείται? Οτι δεν κανει καλά αυτό για το οποίο φτιάχτηκε, οτιδήποτε και αν ειναι αυτο?

αυτο που λεω ειναι απλο...
αν θες να κανεις μια τοσο βαρβατη αλλαγη πρεπει να εχεις και εναν σοβαρο λογο περα απο "χαβαλε, βολτουλες, καφριλικια"...
ο σοβαρος λογος λοιπον για να κανεις κατι τετοιο και να εχει χρησιμοτητα ειναι να κανεις dragster...να μπορεις δλδ να επιταχυνεις δυνατα σε πολυ λιγο χρονο... και σ'αυτο βοηθαει η μεγαλη επιφανεια ελαστικου...μπορεις να πας ομως μονο ευθεια αλλα ετσι ειναι αυτα...
αλλα για να το κανεις dragster το "πραγμα" πρεπει να εχει και αλογα...δλδ δεν εχει νοημα να βαλεις ενα τετοιο πραγμα σε ενα Ζ750...αν το βαλεις σε ενα τουμπανιασμενο busa, τοτε ναι...ειναι χρηστικο...

ελπιζω να καταλαβαινεις το σκεπτικο μου....

Gi_4ce
12/12/2013, 22:35
Εσυ μιλάς με την κάΥλα ΚΑΙ την λόγικη.

Εγω παλι πιστευω οτι λογική στην καΥλα δεν υπάρχει.

Όπως και να έχει, τσάκω μια μπύρα!

:beer:

due
12/12/2013, 23:58
Μία από τις λέξεις που θα βρείτε αν ψάξετε για αγγλικά συνώνυμα του customising, είναι το personalising.
Για να επανέλθω στο αρχικό ερώτημα, θεωρητικά όσες προσωπικότητες υπάρχουν σε αυτό τον πλανήτη, τόσες customιες μπορουν να γίνουν. Δεν χρειάζεται να μας αρέσει μία customια, αρκεί να αντιπροσωπευει τον ιδιοκτήτη της.

Προφανώς λοιπόν μία customised κατασκευή προορισμένη να αρέσει στην προσωπικότητα άλλων, είναι εξ ορισμού αποτυχημένη.

stefanos
13/12/2013, 00:02
Παρόλα αυτά. είτε καύλα το πείς είτε λειτουργικότητα, αυτό που ενεργοποιεί την ανάγκη μετατροπής,
.
.
.
αυτό ήταν ένα πολύ ωραίο μηχανάκι το οποίο κάποιος μετέτρεψε ώστε να είναι ασορτί με το παπούτσι ή την τσάντα ή την ζώνη ενός κυρίου ή μιάς κυρίας.
Δεν βλέπω ούτε την καύλα ούτε την χρήση ούτε την έμπνευση

devil's animal
13/12/2013, 00:32
Εσυ μιλάς με την κάΥλα ΚΑΙ την λόγικη.

Εγω παλι πιστευω οτι λογική στην καΥλα δεν υπάρχει.

Όπως και να έχει, τσάκω μια μπύρα!

:beer:


:beer:

SHOOTER045
13/12/2013, 00:56
Θυμαμαι οταν ημουν πιτσιρικας και ειχα,ενας φιλος ειχε ενα moto criss
Τοτε επικρατουσε μια μανια να κανουμε τσοπερ τα ποδηλατα μας
Αυτος λοιπον ξηλωσε απο ενα bmw το μπροστινο πηρουνι-ροδα κλπ-δεν θυμαμαι πολλα τεχνικα παραπανω
Και την εβαλε στπ μοτο κρις
Ομορφο δεν το ελεγες αλλα ειχε τρελη φαση να το βλεπεις
Οδηγικα μια δυο φορες που το εκανα βολτα πηγαινε οπου ηθελε

KotsosDR
13/12/2013, 03:01
http://www.youtube.com/watch?v=ocvppp4RN5k

Και αυτο για καποιους που πανε με τις τασεις της μοδας μπορει να εχει νοημα ...

για μενα ειναι απλα μια καταπληκτικη και εξωτικη μοτοσυκλετα σε αχρηστια (και εκτρωμα σε σχεση με το εργοστασιακο ντιζαϊν ) .... για αλλους ομως μπορει να ειναι η υπερτατη ποζερια και μονο

H υποθεση custom ειναι μια υποθεση "περι ορεξεως" (κολοκυθοπιτα)

305583
305582

skylaros
13/12/2013, 03:36
Φίλε μου όποιος το κάνει αυτό δεν έχει ούτε καν τον οίκτο μου!