PDA

View Full Version : Οταν λεμε ελευθερας?



Gennaios
14/12/2013, 16:23
γεια σε ολους θα ηθελα να ρωτησω τι εννοουμε οταν λεμε εξατμιση ελευθερας επδ δν το γνωριζω καλα

1-ποια η διαφορα απο την κανονικη?
2-εχει διαφορα αποδοσης?
3-εχει διαφορα στον ηχο?

ευχαριστω πλ!

Lioulios
14/12/2013, 17:16
Ελευθέρας είναι ανοιχτή (δεν έχει μέσα τίποτα) και κάνει πολύ περισότερο θόρυβο από μια κανονική . Πολές φορές ορισμένοι παρασυρόμενοι από τον ήχο , έχουν την αίσθηση πως πάνε και καλύτερα , αλλά η τοποθέτηση ελευθέρας , πρέπει να συνοδεύεται από ανάλογες ρυθμίσεις στην τροφοδοσία ή και αλλού .

spyrakos35
14/12/2013, 17:56
Ψευδαισθηση ειναι το σωστο ρημα ;)

Πολυμήχανος
14/12/2013, 18:47
Ψευδαισθηση ειναι το σωστο ρημα

:uplate:

:lol:

vaska
14/12/2013, 19:38
Ψευδαισθηση ειναι το σωστο ρημα ;)

Σε παρακαλώ για γράψε μας τον υπερσυντέλικο του "ρήματος"...

μπα πανάθεμά σε με πίνιξες λέμε, πάει ο καφές

:bawl:

byron
14/12/2013, 19:41
Ψευδαισθηση ειναι το σωστο ρημα ;)

Δεν νομίζω...

spyrakos35
14/12/2013, 20:49
Καλα ρε πεσατε ολοι να με φατε..... σας αφησω ενα φουλ εικοσιτετραωρο με την νεαρα να δω τι θα γραφετε μετα.......

Εδωσα ζωη στο τοπικ παντως.....

Gennaios
14/12/2013, 22:19
ξερω οτι για επιδοση δν δινουν και τπτ ιδιαιτερο μονες τους...σε θεμα ηχου δλδ τι διαφορα μπορει να εχει πως λεμε μικροδιαφορα?και οταν λεμε ηχο σπαστικο ηχο η?

pab-lo
15/12/2013, 01:34
περιμενε λιγο και θα παρεις επεξηγηματικοτατη επεξηγηση. (Μιχαααααληηηη :evil:)

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
15/12/2013, 08:31
Τα μόνα ελευθέρας που ξέρω είναι τα κοτόπουλα (βοσκής).
Ελπίζω να την θέλεις για πίστες και για χώματα, και όχι για τις φραπεδοπλατειες.

z_armagedon
15/12/2013, 09:04
γεια σε ολους θα ηθελα να ρωτησω τι εννοουμε οταν λεμε εξατμιση ελευθερας επδ δν το γνωριζω καλα

1-ποια η διαφορα απο την κανονικη?
2-εχει διαφορα αποδοσης?
3-εχει διαφορα στον ηχο?

ευχαριστω πλ!

"Ελευθέρας" εεεεεεεεε?????? Μααααααααλιστα..........
Έχει μια τρύπα ΝΑΑΑΑΑ!!!!!

Στις ειδικές απορίες τώρα.

1. Λοιπόν, η βασική διαφορά της "Ελευθέρας" με την κανονική (τη δικιά σου) είναι στο άμεσο κόστος. Την πρώτη την πληρώνεις επί τόπου, τη δεύτερη σε βάθος χρόνου.
2. Βασικά, αν το δεις επαγγελματικά το θέμα ( http://www.youtube.com/watch?v=UDApZhXTpH8 ) μπορείς να πετύχεις καλές αποδόσεις......
3. Στον "ήχο" με την "ελευθέρας" είσαι δεν είσαι καλός, θα πάρεις πράμα!!! Ειδικά αν είσαι καλοπληρωτής!!! Με την απλή πρέπει να το προσπαθήσεις....

Ελπίζω να βοήθησα...
Αν έχεις κι άλλες απορίες, hit mh bitch!!!!!!


:cool: :lol: :D :lol:

:beer: :wave2:

vaska
15/12/2013, 09:22
"Ελευθέρας" είναι η εξάτμιση που χώνεις το χέρι σου μέσα και φτάνεις τις βαλβίδες. Παρεμπιπτόντως είναι και οι πρώτες που την ακούνε αν δεν έχουν γίνει διάφορα στο μηχανάκι και μπει "ελευθέρας".
:bawl:

SHOOTER045
15/12/2013, 09:24
Ελευθερας=οπως λεμε ελευθερων ηθων

Lioulios
15/12/2013, 09:48
εχει και δω κάτι
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=51149

...Και έτσι για την ιστρία

305739

daz
15/12/2013, 10:01
Θα σου πω εγώ γιατί οι άλλοι δεν έχουν όρεξη.
Λοιπόν..
Ελευθέρας είναι αυτή που αν σε σταματήσουν σε μπλόκο σε γράφουν.
Αυτή που αν την βάλεις χωρίς να χώσεις χρήμα στο μηχανάκι θα πάρεις τις βαλβίδες στο χέρι.
Αυτή που όταν όταν κάποιος οδηγεί την μηχανή του το βράδυ (ή το μεσημέρι), η μάνα του έχει λόξιγκα.
Αυτή που αν τολμήσεις να κάνεις ταξίδι χωρίς ωτοασπίδες θα το μετανιώσεις πικρά.
Αυτή που σου αδειάζει της χαμηλομεσαίες και σε αφήνει μόνο με τους κόφτες.
Ελευθέρας είναι αυτή με την οποία δεν περνάς κτεο.

Πάμε στα θετικά τώρα.
Ελευθέρας είναι αυτή που θα σε βοηθήσει να κατεβάσεις κάποια δεκατάκια στις Σέρρες.
Αυτή που θα την ακούσει ο μαλάκας που πάει να στρίψει χωρίς φλας και θα θυμηθεί ότι δεν είναι μόνος του στο δρόμο.

Αυτά!

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
15/12/2013, 10:05
υπεροχο το 15 ποστ:wave2:

Gennaios
15/12/2013, 14:11
για το 15ο σχολιο τι εννοεις οταν λες οτι θα μ μεινουν οι βαλβιδες στο χερι μπορεις να το εξηγησεις λιγο αυτο?αμα ειναι να το καταστρεψω δν αξιζει τοτε!αν μπορεις εξηγησε το λιγο ευχαριστω!

byron
15/12/2013, 14:34
Αυτή που όταν όταν κάποιος οδηγεί την μηχανή του το βράδυ (ή το μεσημέρι), η μάνα του έχει λόξιγκα.



:tooth: :tooth: :tooth:

daz
16/12/2013, 01:15
για το 15ο σχολιο τι εννοεις οταν λες οτι θα μ μεινουν οι βαλβιδες στο χερι μπορεις να το εξηγησεις λιγο αυτο?αμα ειναι να το καταστρεψω δν αξιζει τοτε!αν μπορεις εξηγησε το λιγο ευχαριστω!

Ενώ αν δεν το καταστρέψεις αξίζει? :lol:

Θα στο εξηγήσει ο vaska αυτό που το ανέφερε πρώτος. :lol:

McTalas
16/12/2013, 01:20
και νομιζα πως η μανα μου ειχε γαστροεισοφαγικη παλυνδρομιση.....:lol:

jj okocha
16/12/2013, 07:27
''ελευθερας'' ,χρειαζεται οπωσδηποτε και επεμβαση τροφοδοσιας,και αερα αλλιως πολλα μελλοντικα θεματακια μπορει να παρουσιαστουν,ειδικα σε ss,καλο ειναι να συνοδευεται απο power commander..:beer:

dynagrego
16/12/2013, 08:35
Ενας σημαντικοτατος παραγοντας στη σχεδιαση μιας εξατμισης ειναι το μηκος της μιας και οριζει την αποσταση που θα διατρεξει το αναποδο ωστικο κυμα απο το τελος του σιγαστηρα μεχρι τις ανοιχτες βαλβιδες εξαγωγης κι εκμεταλλευομενο το οβερλαπ των βαλβιδων θα ρουφηξει φρεσκο μειγμα στο κυλινδρο.
Το μηκος της εξατμισης μας δινει σε ποια περιοχη στροφων θελουμε να συντονιστουν ολα αυτα και η δαιδαλωδης διαδρομη των καυσαεριων μεσα στο μαμα σιγαστηρα εχει συνυπολογισθει στο ολικο αυτο μηκος της εξατμισης οποτε η αφαιρεση των δαιδαλων κι η αντικασταση τους με ισιο σωληνα αλλαζει και τη περιοχη στροφων του φαινομενου που ανεφερα πριν.

daz
16/12/2013, 10:28
Μια υπεραπλουστευμένη εξήγηση βρίσκεται εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=116995). Αφορά πιο πολύ τους λαιμούς βέβαια, αλλά θα πάρεις μια ιδέα του πόσο σημαντική και πολύπλοκη είναι η διαδικασία εξαγωγής των καυσαερίων. Στο τέλος λόγο υπεραπλούστευσης έχει παρακάμψει σημαντικά θέματα, όπως επισημαίνει και ο sapila με τον npat τα οποία όμως πιο πολύ θα μπέρδευαν έναν άσχετο παρά θα τον βοηθούσαν. Μια πιο πλήρη εξήγηση θα βρεις στο λινκ που έβαλε ο sapila r.

Μετά από όλα αυτά βάλε στην εξίσωση και το τελικό ενώ για κερασάκι βάλε και την πλήρωση του θαλάμου καύσης. (γιατί αλλιώς δεν έχουν κανένα νόημα τα παραπάνω).

Μια χονδροειδέστατη εξήγηση είναι πως το πιστόνι όταν έχει μεγαλύτερη ταχύτητα στην φάση εξαγωγής των καυσαερίων λόγο πιο ελεύθερου συστήματος, έχει μεγαλύτερη ταχύτητα και στην φάση εισαγωγής αέρα. Βάζει περισσότερο αέρα λοιπόν στο θάλαμο καύσης (ακόμα και με το μαμά φίλτρο) αλλά ο ψακασμός μας δεν έχει την δυνατότητα να ρίξει περισσότερο καυσιμο. Συνεπως ο κινητήρας μας δουλεύει με φτωχό μείγμα. Όλα είναι μια αλυσίδα.

Δραματικές αλλαγές συνοδεύονται είτε με χρήμα, είτε με προβλήματα.


Υγ. Μη μου στέλνεις πμ. Ότι θέλεις να το ρωτάς εδώ ώστε να απαντάνε όλοι, να διαβάζουν όλοι και οι πραγματικοί γνώστες να διορθώνουν τις μαλακίες που μπορεί να πω. :wave2:

OldMan
16/12/2013, 13:07
Υγ. Μη μου στέλνεις πμ. Ότι θέλεις να το ρωτάς εδώ ώστε να απαντάνε όλοι
Και που ξέρουμε τι φοράς κι αν είσαι άτριχος ρε Σουπιά...??

Gennaios
16/12/2013, 13:24
με πιο απλα λογια αν γινεται γτ τα κυβικα π θα την φορεσω δν ειν πολλα ποιες διαδικασιες πρεπει να ακολουθησω πριν την βαλω?

OldMan
16/12/2013, 13:54
με πιο απλα λογια αν γινεται γτ τα κυβικα π θα την φορεσω δν ειν πολλα ποιες διαδικασιες πρεπει να ακολουθησω πριν την βαλω?
Πρτ απ ολα βγανς τν παλιά..

Gennaios
16/12/2013, 14:11
πως δν το ειχα σκεφτει...:D

sniper
16/12/2013, 14:16
με πιο απλα λογια αν γινεται γτ τα κυβικα π θα την φορεσω δν ειν πολλα ποιες διαδικασιες πρεπει να ακολουθησω πριν την βαλω?

1. Αν έχεις καρμπ, την φοράς και ρυθμίζεις βελονες κλπ

2. Αν εχεις injection, αγοράζεις ένα Powercommander

3. Αν έχεις μονοκύλινδρο, και ζεις κοντά μας, θες μια ασφάλεια ζωής.

Θες και καυσανάλυση βεβαια αλλά δεν σε βλέπω ζωηρό...

Gennaios
16/12/2013, 14:30
μονοκυλινδρο ειν αλλα τι σημασια εχει? :eek:

OldMan
16/12/2013, 14:38
πως δν το ειχα σκεφτει...:D
Δεν πειράζει.. Για όλα υπάρχει μια αρχή :wave2:



Υ.Γ.
Επειδή δεν σε κόβω να πήρες και πολλή πρέφα τι ακριβώς πρόκειται να γίνει, θα πρότεινα να βάλεις την ελευθέρας παράλληλα με την κανονική και με ένα "Τ" με πεταλούδα να γυρίζεις την εξαγωγή όπου γουστάρεις κάθε φορά...
(και θα γίνει πολύ κακό το μηχανάκι οπτικά και παίζει να προλάβεις το κάψιμο της βαλβίδας εξαγωγής αν έχεις γερή μύτη..)

Gennaios
16/12/2013, 14:40
για αυτο αρχισα το ποστ και ρωταω για να παρω πρεφα βσκ....:confused:

stefanos
16/12/2013, 14:44
βσκ....:confused:

Βσκ καλύτερα να ρώταγες σε ένα καπι παρά εδώ......:lol::bawl:

OldMan
16/12/2013, 14:47
για αυτο αρχισα το ποστ και ρωταω για να παρω πρεφα βσκ....:confused:
Ναι αλλά όταν σΕ δείχνουν πως γίνεται το γραψιμο στην πρέφα εσύ πας κατευθείαν στα πόσα καπίκια είναι το κλείσιμο...

Lioulios
16/12/2013, 15:11
Mην την βάλεις ρε φίλε .

Σου το είπα και στο 1ο πόστ . Για να δουλέψει χωρίς προβλήματα και να πάρεις μισό ίππο , θες μάστορα καλό να στο ρυθμίσει το μηχανάκι .

Αυτό που δεν σου είπε κανείς ακόμα , είναι ότι .....Η απαραίτητη ρύθμιση δηλ βελόνες-ιντζέκσιον -αέρας κτλ ..... Θα είναι ρύθμιση Μαμ... Δηλ φαί ....Δηλ θα καις παραπάνω καύσιμο .

Δεν αξίζει .

Αξίζει σε άλλες περιπτώσεις . Οχι στη δική σου .Εσύ μόνο βαβούρα θα κάνεις

SHOOTER045
16/12/2013, 15:21
οπως τα λεει ο απο πανω
ΜΟΝΟ σε τανκς σαν το δικο του θα δεις διαφορα

vaska
16/12/2013, 16:59
Πρτ απ ολα βγανς τν παλιά..


1. Αν έχεις καρμπ, την φοράς και ρυθμίζεις βελονες κλπ

2. Αν εχεις injection, αγοράζεις ένα Powercommander

3. Αν έχεις μονοκύλινδρο, και ζεις κοντά μας, θες μια ασφάλεια ζωής.

Θες και καυσανάλυση βεβαια αλλά δεν σε βλέπω ζωηρό...


Δεν πειράζει.. Για όλα υπάρχει μια αρχή :wave2:



Υ.Γ.
Επειδή δεν σε κόβω να πήρες και πολλή πρέφα τι ακριβώς πρόκειται να γίνει, θα πρότεινα να βάλεις την ελευθέρας παράλληλα με την κανονική και με ένα "Τ" με πεταλούδα να γυρίζεις την εξαγωγή όπου γουστάρεις κάθε φορά...
(και θα γίνει πολύ κακό το μηχανάκι οπτικά και παίζει να προλάβεις το κάψιμο της βαλβίδας εξαγωγής αν έχεις γερή μύτη..)

Ωρε θα σοβαρευτείτε καμιά φορά ή όταν θα πίνουμε καφέ να μη διαβάζουμε μοτο???

sapila racing
16/12/2013, 17:25
Δεν πειράζει.. Για όλα υπάρχει μια αρχή :wave2:



Υ.Γ.
Επειδή δεν σε κόβω να πήρες και πολλή πρέφα τι ακριβώς πρόκειται να γίνει, θα πρότεινα να βάλεις την ελευθέρας παράλληλα με την κανονική και με ένα "Τ" με πεταλούδα να γυρίζεις την εξαγωγή όπου γουστάρεις κάθε φορά...
(και θα γίνει πολύ κακό το μηχανάκι οπτικά και παίζει να προλάβεις το κάψιμο της βαλβίδας εξαγωγής αν έχεις γερή μύτη..)

Πολύ πολύπλοκο για το τίποτα μάστορα.
Αυτό είναι απλούστερο σύστημα και εχει και ντίζα να αλλάζεις απο τη μια στην αλλη κατα βούληση.
Καπου το είχα ξαναβάλει αυτό, αλλά ειναι διαχρονική αξία... :D

Gennaios
16/12/2013, 18:35
υπαρχει η ιδια εξατμιση σε κανονικη απο οτι ξερω αξιζει καλυτερα λετε?

vaska
16/12/2013, 18:51
υπαρχει η ιδια εξατμιση σε κανονικη απο οτι ξερω αξιζει καλυτερα λετε?

Καλή είναι βάλ' την.

Gennaios
16/12/2013, 20:00
αμα δν ειναι ελευθερας δν με γραφουν ετσι?

daz
16/12/2013, 20:12
αμα δν ειναι ελευθερας δν με γραφουν ετσι?

Θα βρουν αυτοί λόγο μη φοβάσαι! :lol:

Nostradamus
16/12/2013, 20:50
Θα βρουν αυτοί λόγο μη φοβάσαι! :lol:

Μπα παναθεμα σε.....:bawl:

SHOOTER045
16/12/2013, 21:16
Θα βρουν αυτοί λόγο μη φοβάσαι! :lol:
Ειδικα αν πεσεις στα χερια μου...

Lioulios
16/12/2013, 21:42
Στη φωλιά του κούκου μπήκε ...που λέει και ο Τέρενς .

daz
16/12/2013, 22:53
Ειδικα αν πεσεις στα χερια μου...

Ευτυχώς που απομακρύνθηκα απ' τα λημέρια σου. :lol:

SHOOTER045
16/12/2013, 23:25
Μπα μαλλον εγω εφυγα απο τα δικα σου...

vaska
17/12/2013, 07:29
Ευτυχώς που απομακρύνθηκα απ' τα λημέρια σου. :lol:

Ρε κρύβε λόγια, το χέρι του νόμου είναι μακρύ και φτάνει παντού

:bawl:

Άσχετο, φοράς "ελευθέρας" και σκιάζεσαι????

:D

SHOOTER045
17/12/2013, 09:10
Ρε κρύβε λόγια, το χέρι του νόμου είναι μακρύ και φτάνει παντού

:bawl:

Άσχετο, φοράς "ελευθέρας" και σκιάζεσαι????

:D

λες ρε συ να τον κερασω μια για τις γιορτες?????????????:D

daz
17/12/2013, 11:29
Άσχετο, φοράς "ελευθέρας" και σκιάζεσαι????

:D

Είμαι αθώος κ. πρόεδρε. :lol:

305851





λες ρε συ να τον κερασω μια για τις γιορτες?????????????:D

To νου σου στο μελάνι. :a22:

Gennaios
17/12/2013, 12:45
officer θα φορεσω την κανονικη...ειμαι νομιμος :D

Bowleno
17/12/2013, 14:44
officer θα φορεσω την κανονικη...ειμαι νομιμος :D

Αετός είσαι και το έπιασες το νόημα :D

καλώς ήρθες και ελπίζουμε να μείνεις :beer:




(έχουν λιγοστέψει και τα θύματα του παλιΟγερου... :( )

OldMan
17/12/2013, 14:57
(έχουν λιγοστέψει και τα θύματα του παλιΟγερου... :( )
Έχω μαζέψει να πορεύομαι... :D

SHOOTER045
17/12/2013, 15:40
εξατμιση μαμα η στυλ μαμα και ασφαλεια για να μην δινεις δικαιωματα και την στραβη
και ενα καλο κρανακι για το κεφαλι σου

Gennaios
17/12/2013, 15:47
dont worry...!

SHOOTER045
17/12/2013, 15:57
σ ωραιος :a013:

Gennaios
17/12/2013, 15:58
:rolleyes: ;)

Vice
26/06/2014, 08:04
Οταν λέμε ελευθέρας εννοούμε να έχουν φύγει και καταλύτες και τα πάντα όλα ή μόνο τελικό;

εγώ πχ που εχω βάλει Akrapovic Megaphone τελικό στο δικό μου, χρειάζεται να γίνουν ρυθμίσεις και ιστορίες;

Επίσης κυκλοφορεί φήμη οτι με την αλλαγή τελικού στο μοτό πρέπει να αλλάξεις και φίλτρο αέρα αφτερμάρκετ.

Έχει βάση ή πρότειται περι ακατάσχετης παπαρολογίας;

Bowleno
26/06/2014, 08:47
Οταν λέμε ελευθέρας εννοούμε να έχουν φύγει και καταλύτες και τα πάντα όλα ή μόνο τελικό;

εγώ πχ που εχω βάλει Akrapovic Megaphone τελικό στο δικό μου, χρειάζεται να γίνουν ρυθμίσεις και ιστορίες;

Επίσης κυκλοφορεί φήμη οτι με την αλλαγή τελικού στο μοτό πρέπει να αλλάξεις και φίλτρο αέρα αφτερμάρκετ.

Έχει βάση ή πρότειται περι ακατάσχετης παπαρολογίας;

1) τα πάντα όλα
2) ακράπες ε; χμμμ... ναι όντως θέλει τις ιστορίες που λες
3) όχι πάντα.

Vice
26/06/2014, 11:54
Ο Σαρακακης και η tecnomoto (επίσημος εισαγωγέας Akrapovic στην Ελλάδα) λένε δεν υπάρχει θέμα...

nassosxlvbros
26/06/2014, 12:36
Η συμπίεση είναι να σε πηγαίνει όχι να σε κουφαίνει...:) Τάδε έφη Kenny Roberts...;)