PDA

View Full Version : Honda C50 Custom



Σελίδες : [1] 2

panos_zip
14/12/2013, 18:05
Ενώ όλοι οι πιτσιρικάδες αρχίζουν την μοτοσυκλετιστική τους ζωή από ένα παπί, εγώ ξεκίνησα λίγο διαφορετικά με αποτέλεσμα μεγαλώνοντας να θέλω να αποκτήσω και να φτιάξω και εγώ ένα.
Έτσι λοιπόν, ενώ οδηγώ και έχω μηχανάκια από μικρός, στα 24 μου βρήκα ένα παπί! Το πρώτο μου!
Ο λόγος για ένα Honda C50 12v. Το κλασσικό, το μπλέ, το στρογγυλοφάναρο.

Φωτό από την ημέρα που ήρθε σπίτι δεν έχω. Απλά φανταστείτε το: Μπλέ σκούρο, άσπρη ποδιά, πράσινο τελάρο στη σκάρα! Εικόνα γνώριμη ακόμα και στον πιο άσχετο.

Το μηχανάκι (από εδώ και στο εξής "το στρογγυλο") μέχρι τώρα εκτελούσε χρέη μουλαριού στο χωριό. Πέρασε από πολλά χέρια, και κάπου στην πορεία της ζωής του, απεβίωσε κάποιος από τους ιδιοκτήτες, χάθηκαν τα χαρτία και εγκλωβίστηκε στη γούβα (μικρή περιοχή αποτελούμενη απο 6-7 χωριά).
Εγώ το είχα για να πηγαίνω μέχρι την πλατεία, ή μεχρι στο μπακάλικο για να μην περπατάω και χαλάω την σιλουέτα μου, αφου ήταν αμαρτία να παίρνω το Tiger για 500 - 600 μέτρα πήγαινε έλα. :p

Κάποια στιγμή το έφερα στην Αθήνα με σκοπό να κάνω ένα καλό σέρβις στον ελεύθερό μου χρόνο. Ερχόταν χειμώνας και το μηχανάκι δεν θα το χρησιμοποιούσα κάτω στο χωριο.
Πάνω στο χαβαλέ με κάτι φίλους η απόφαση πάρθηκε! Θα γίνει ΜΗ αναστρέψιμο!

Δεν θα δοθεί μεγάλη προσοχή στην λεπτομέρια και θα προσπαθήσω να κρατήσω το κόστος χαμηλά. Πολύ χαμηλα. Λεφτά υπάρχουν φυσικά, απλά δεν υπάρχει λόγος να σπαταληθούν στο στρογγυλό λόγω του ότι, όπως έγραψα και πααπάνω, δεν έχει χαρτιά, οπότε και καμία αξία.

Το πρότζεκτ έχει ήδη ξεκινήσει και φωτογραφίες υπάρχουν αρκετές, απλά τώρα βρήκα το χρόνο να ανοίξω καινούριο θρεντ.
Let's go!

panos_zip
14/12/2013, 18:17
Για να ξεκινήσουν όλα αυτά όμως το στρογγυλό έπρεπε να έρθει στο χώρο εργασίας. Δηλαδή στην βεράντα του σπιτιού μου, στον 6ο όροφο!!!

Φωτογραφίες δεν έχω από την διαδικασία γιατί όπως καταλαβαίνετε το να σηκώσουμε το παπί σούζα για να χωρέσει στο ασανσερ ήταν λίγο ζώρικο και απαιτούσε και τα 2 μου χέρια.

Αλλά τελικά τα καταφέραμε!

305637

panos_zip
14/12/2013, 18:27
Το λύσιμο ξεκίνησε
και μετά από 2 και κάτι ωρίτσες έτοιμο!

dlabrakis
14/12/2013, 18:35
:a014:

panos_zip
14/12/2013, 18:36
Γενικά σάπια δεν είχε. Σκουριές πολύ λίγες, σε σχέση με την ηλικία του ή με άλλες παπιοανακατασκευές που έχω δει στο ίντερνετ.
Υπήρχε φυσικά πούδρα εσωτερικά αλλά τίποτα το ανησυχιτικό. Ομολογώ πως δεν το περίμενα.

panos_zip
14/12/2013, 18:39
Εδώ να πώ πως είχα μεγάλη βοήθεια, ειδικά για το βάψιμο που θα δείτε παρακάτω, από τον φίλο μου τον Μιχάλη.
Με τον μιχάλη γνωριστίκαμε στην σχολή και από τότε κάνουμε πολύ παρέα γιατί κουβαλάμε την ίδια τρέλα!

Εδώ με φόρμα, εν ώρα εργασίας.

panos_zip
14/12/2013, 18:53
Βάλαμε κάτω ότι καγκουριά είχαμε δει στη ζωή μας επάνω σε παπιά, κρατήσαμε τις ωραίες και θα προσπαθήσουμε να τις κάνουμε.
Για αρχή, δεύτερη σωλήνα για "ενίσχυση" πλαισίου. :p
Φυσικά και μπαίνει για το λούκ και όχι επειδή έχουμε άγριες διαθέσεις.
Σωλήνα 1 μέτρο 42χιλ εξωτερική διάμετρο (εάν θυμάμαι καλά, είναι στάνταρ οι διάμετροι πάντως) από μηχανουργίο 6 ευρώ.
Μέτρημα και κόψιμο στο μήκος που θέλουμε και μετά τριμάρισμα στην πέτρα για να κάτσει εκέι που την θέλουμε.

panos_zip
14/12/2013, 18:54
Το φαντάζεστε με χωροδυκτίωμα???

panos_zip
14/12/2013, 18:57
Έτοιμο για κόλληση.
Πού όμως?
Όπου και να προσπαθούσαμε να το κολλήσουμε, οι κάφτρες θα έκαναν ζημιά, είτε στα πλακάκια στο πάτωμα, είτε στον πάγκο από γρανίτη.
Και η ιδέα έπεσε στο τραπέζι: Στο μπάρμπεκιου!

panos_zip
14/12/2013, 19:04
Ήταν λίγο δύσκολη η κόλληση, ειδικά πίσω, κάτω από το ντεπόζιτο. Στο λαιμό ήταν καλύτερα.
Πίσω η λαμαρίνα είναι πολύ ψιλή και τρυπούσε συνέχεια. Ήθελε να γίνεται η κόλληση αργά και πόντα - πόντα. Τέλος καλό όλα καλά όμως, με "μόνο" 5 τρυπούλες οι οποίες κλείστηκαν τελικά.

panos_zip
14/12/2013, 19:09
Οι κολλήσεις τρίφτηκαν με πέτρα και λειάνθηκαν, όπως και κάποιες από τις κολλήσεις της χόντα.
Επίσης κόπηκαν τελείως και λειάνθηκαν τα λαμάκια που έμπαινε η κόρνα, η γραβάτα κλπ.
Γενικά θα προσπαθήσουμε για ένα clean look του λαιμου.

panos_zip
14/12/2013, 19:23
Ο σκελετός τρίφτηκε με βούρτσες στα δράπανα και όλες οι κολλήσεις στοκαρίστηκαν με σιδηρόστοκο.
Επίσης σιδηρόστοκος μπήκε και στην βάση των αμορτισερ για το clean look που λέγαμε ;)
Έγινε και το απαραίτητο κωλόβιασμα και ασταρώθηκαν όλα τα προς βαφή μέρη του παπιού.

panos_zip
14/12/2013, 19:29
Σκελετός, πηρούνι και ντεπόζιτο.
Με το ψαλίδι δεν ξέρουμε ακόμα τι θα γίνει. Το πιο πιθανο να μην χρησιμοποιηθεί το μαμά αλλά κάποιο από Astrea πχ, θα δείξει στην πορεία.

panos_zip
14/12/2013, 19:42
Δεν αναφέρθηκα στο τιμόνι γιατί δεν θα χρησιμοποιηθει το δικό του.
Από έρευνα στο ίντερνετ βρήκα την εξής μόντα η οποία μου άρεσε πάρα πολύ οπότε και υιοθετήθηκε.
Θα το έκανα όπως ο Σπύρος (η ανακατασκευή του οποίου βοήθησε αρκετά, και τον ευχαριστώ πολυ) αλλά το έκανα με μηδεν κόστος.
Επάνω στο μαμά ποτήρι του τιμονιού βιδώθηκε μια λάμα.
Στη συνέχεια η λάμα τρυπηθηκε και θα τοποθετηθούν καβαλέτα τιμονιού.
Και επειδή το κόστος θα πρέπει να μείνει χαμηλά θα βάλω ότι υπήρχε ήδη στο σπίτι.
Μαμά καβαλέτα Tiger 1050, universal αντάπτορες για φατμπαρ, τιμόνι φατμπαρ noname που το είχα ήδη από μια παλια Husqvarna wre 125 μοταρντ που έχω κολλημένη στην αποθήκη.
Η λάμα είναι ένα ρετάλι που υπήρχε στα 4 χιλ πάχος. Δεν είναι ιδιαίτερα παχιά αλλά δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Είναι μικρού μήκους,βιδωμένη στο ποτήρι και δεν έχει πολλές πιθανότητες να στραβώσει.
ΕΑΝ ποτέ πάθει τίποτα, είναι πολύ απλό να αντικατασταθει.
Κόστος: 1.40 + 1.40 οι καφέδες της ημέρας.

panos_zip
14/12/2013, 19:51
Και ξεκινάει το βάψιμο.
Θα γίνει κρεμ, με μαύρα όλα τα μηχανικά μερη, ψαλίδι, κέντρα τροχών, στεφάνια, τιμόνια και καφέ σέλα, γκρίπ.
Οπότε μόνωση του σκελετού για να βαφτεί μαύρος ο πίσω και κάτω χώρος.

Για κάποιο λόγο μου λείπει η φωτό με το κομμάτι τελειωμένο μαύρο.

panos_zip
14/12/2013, 19:59
Λύθηκάν τα εμπρός αμορτισέρ και καθαρίστηκαν για να βαφτούν μαύρα τα κομμάτια που δένει ο εμπρός τροχός.

panos_zip
14/12/2013, 20:06
Βάφτηκαν κάποια από τα μαύρα κομμάτια, στο μπαρμπεκιου φυσικά.
Όλα τα μαύρα είναι βαμμένα με σπρέι θερμοκρασίας. Στη συνέχεια όλα τα κομμάτια μπήκαν σε ταψί, επάνω σε λαδόκολλα και ψήθηκαν στον φούρνο για 45 λεπτά στους 160 βαθμους.
Δεν κάνω πλάκα, είναι γραμμένο στις οδηγίες χρήσης του σπρέι! :p

panos_zip
14/12/2013, 20:10
Το τιμόνι ίσως του πέσει λίγο φαρδύ αλλά θα δείξει.
Καβαλέτα, αντάπτορες έτοιμα ψημένα!
Τα σημάδια είναι σκόνη, το βάψιμο είναι οκ. Φαίνεται ανθεκτική η μπογιά, ο χρόνος θα δείξει.
Είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ τέτοιου είδους βαφή και είναι ακρετά ευχαριστημένος.

panos_zip
14/12/2013, 20:17
Εξάτμιση είχα σκοπό να κρατήσω τη μαμά, γιατι δεν ήθελα να αγοράσω άλλη.
Τελικά βρέθηκε μια Protech από ένα Crypton R, ευγενική χορηγεία σε ένα chaly, ευγενική χορηγεία στο στρογγυλό!
Εδω ανοιγμένη για καθάρισμα. Θα την γεμίσω με σύρμα για κατσαρόλες, το ψιλό, γιατί ο υαλοβάμβακας έχει καεί τελείως. Από μέσα βγήκε μόνο κάρβουνο.

Ο λαιμός θα βαφτεί μαύρος σίγουρα. Με το τελικό δεν ξέρω τι θα κάνω. Μπορεί να γίνει όλο μαύρο, ή να γυαλιστεί η απόληξη και το υπόλοιπο μαύρο. Θα δείξει. Κάθε ιδέα δεκτή προς συζήτηση.

panos_zip
14/12/2013, 20:25
Και φτάνουμε στο σήμερα (στο χτές δηλαδή γιατι Σ/Κ δεν δουλεύουμε :p )
Βάφτηκαν σκελετός, πηρούνι, ντεπόζιτο σε κεμ χρώμα.
Κάποιες ατέλειες υπάρχουν, αλλά σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλό το αποτέλεσμα.
Ειδικά αν σκεφτεί κανεις ότι βάφτηκε στο μπαλκόνι, με σπρέι απο το Leroy Merlin, και με λίγο αεράκι, το αποτέλεσμα είναι τέλειο.
Να ναι καλά ο Μιχάλης που το έχει με το βάψιμο περισσότερο από μένα.

panos_zip
14/12/2013, 20:35
Από δευτέρα έχω ψώνια:
- σινεμπλόκ εμπρός ανάρτησης (έκανα μαλ@κία και τα έψησα στον φούρνο και έλιωσαν τα λάστιχα :a31: )
- κυλινδροπίστονο 52 χιλ (για να παρει τα πάνω του)
- φλάτζες
- ζιγκλερ?? ( με τί ζιγκλέρ να το δουλέψω?? μαμά καρμπ με φιλτροχοάνη)
- σιαγόνες μπρός - πίσω
- λαδάκι
- μπουζάκι
- φίλτρα βενζίνης
- συνεμπλόκ πίσω ανάρτησης ( μπορεί να γίνουν και custom από τεφλόν γιατι τα αμορτισερ είναι ευγενική χορηγεία απο ένα yamaha F1 διχρονο)
- κέντρο πίσω τροχού ( αυτό που έχω έχει σπασίματα, εάν έχει κανένας και του περισσεύει θα τον ευχαριστούσα πολύ)
- ακτίνες πίσω τροχού (επίσης εάν έχει κανένας και του περισσεύει θα τον ευχαριστούσα πολύ)
- Λάστιχα


Αυτάαα...
Γενικά συμβουλές και ιδέες είναι ευπρόσδεκτες. Αλλά πάντα με γνώμονα το very low badget!

lspiros
15/12/2013, 09:19
ωραια δουλεια,βαζε φωτο:beer:

SHOOTER045
15/12/2013, 09:32
ωραια δουλεια,βαζε φωτο:beer:

Τελικα κολαει και σε αλλους ε??

SHOOTER045
15/12/2013, 09:35
Φιλαρακο τρελη μοντα κηπ γουορκινγκ...

Lioulios
15/12/2013, 09:53
Όντως κολητικό .

Μπράβο ρε φίλε .Κράτα γερά .

Κουκλί θα γίνει.

vag 70
15/12/2013, 10:22
μπραβο σας παιδια.καλη συνεχια

vaska
15/12/2013, 10:50
Μπράβο κι από μένα παίδες, συνεχίστε με φωτό.
:wave2:

GKN
15/12/2013, 11:19
πολυ ομορφο μπραβο :beer:

motomaniac
15/12/2013, 14:29
στην εξατμιση να βαλεις πετροβαμβακα για εξατμισεις ειναι παρα πολυ φθηνος. με 2 ευρω εισαι κομπλε.

πολυ ωραιο θα γινει!

lefteris95
15/12/2013, 14:36
ωραια δουλεια μπραβο!! συνεχιστε με καλη διαθεση και το αποτελεσμα θα βγει πολυ καλο!!:rockon::a46:

taisteal
15/12/2013, 14:37
μπραβο παιδες...συνεχιστε.


:a014:

panos_zip
15/12/2013, 18:09
Ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σας λόγια! Μας δίνετε κουράγιο για να συνεχίσουμε!

Φυσικά και είναι κολλητικό!
Αυτός ο Σπύρος μας έχει βάλει φωτιές!

Η συνέχεια από αύριο!

panos_zip
17/12/2013, 00:58
Λοιπόν,
σήμερα ασχοληθήκαμε με διάφορα "πραγματάκια".
Αρχικά με τους τροχούς.
Ο Μιχαλιός από μπρος, και εγώ από πίσω.
Τα λάστιχα ήταν σε άθλια κατάσταση, ξερά και φαγωμένα, δεν Μπήκαμε κάν στον κόπο να τα ξεζαντάρουμε. Πριόνι και τέλος.
Οι ακτίνες του εμπρός τροχού λύθηκαν και φυλάχθηκαν μαζί με τα καψούλια τουςτα οποία ήταν σε αρκετά καλή κατάσταση με σκοπό να ξαναχρησιμοποιηθούν.
Την ώρα που ο Μιχαλιός έλυνε με ευλάβια τον μπροστινό τροχό, εγώ έκοβα τις ακτίνες του πίσω. Ο λόγος είναι ότι το πίσω κέντρο, κάποιες ακτίνες λείπουν, ενώ κάποιες άλλες ήταν τελείως στον αέρα.
Οπότε έχουμε:
στεφάνια ΟΚ
εμπρός κέντρο ΟΚ (στη φωτό είναι τριμένο λίγο με 120 νερού για δοκιμή)
εμπρός ακτίνες ΟΚ
και μας λείπει πίσω κέντρο (μάλοον μεταχείρω) και ακτίνες (λογικά ιμιτασιόν).
Με σχετικά καλή ψυχολογία ξεκινάμε το βούρτισμα στα στεφάνια να φύγουν κάποιες σκουριές...

panos_zip
17/12/2013, 01:05
Αμ δε...
Τελικά οι σκουριές ήταν σαπάκια. Βρέθηκαν συνολικά και στους 2 τροχούς 4 τρυπίτσες χωρίς βούρτσισμα και ξεψείρισμα.
Οπότε τα στεφάνια μπαίνουν στο πλάι και είμαστε πλέον σε αναζήτηση 2 κομπλέ τροχών (μπρος και πίσω) απο C50 / GLX / Astrea.
Λογικά ( αυτό το γράφω χωρίς να είμαι σίγουρος) μας κάνει και εμπρός τροχός με δισκόφρενο και το κέντρο του θα αντικατασταθεί με αυτό που έχω από το Στρογγυλό.

panos_zip
17/12/2013, 01:12
Σειρά είχε η εξάτμιση.
Σφυριλατήθηκε με την απίστετη ματσόλα μου :p (0.99 ευρώ από Leroy Merlin) για να φύγουν κάποια βαθουλώματα που είχε.
Στη συνέχεια τρίφτηκε με 320 νερού για να "καθαρίσει" και ετοιμάστηκε για βάψιμο.
Τελικά μπήκε στην άκρη για να βαφτεί αργότερα. Ίσως, ανάλογα με το πώς θα "κάτσει" επάνω στο μηχανάκι, να κοπεί λίγο φάλτσα το καζανάκι για να αλητέψει.
Θεωρήθηκε σωστό να γίνουν πρώτα οι όποιες μόντες και μετά να βαφτεί.

panos_zip
17/12/2013, 01:20
Μαρσιπιέ-διέρα.
Κόπηκαν τα παλιά λαστιχένια μαρσιπιέ. Είναι αρκετά στραβή. Το γνωρίζαμε αυτό από πρίν βέβαια. Είναι από μια παλιά τούμα του μικρού μου αδερφού.
Εάν δεν βρεθεί κάποια ίσια από φθηνή εώς και τζάμπα, θα ζεσταθεί, θα ισιωθεί και θα μπούν και λαστιχένιοι μαρσιπιέδες.
Προς το παρόν μπήκε και αυτή στην άκρη.

panos_zip
17/12/2013, 01:25
Έβγαλα το κάλυμα της σέλας. Έτσι και αλλιώς θα αλλαχθεί με άλλο που να ταιριάζει με τον ρετρό χαρακτήρα του στρογγυλού.
Ήξερα ότι το αφρολέξ της θα ήθελε αλλαγή, αλλά τελικά είναι αρκετά σάπιο και το σώμα της σέλας, οπότε ακολούθησε και αυτή τον δρόμο για τον κάδο.

panos_zip
17/12/2013, 01:32
Αφοαιρέθηκε και μπήκε στην ακρη ο μεντεσλες στης όμως. Με ένα φρεσκαρισματάκι θα είναι στην πένα!
Ίσως χρειαστεί πουθενά στο μέλλον...

panos_zip
17/12/2013, 01:35
Και ξαφνικά, πέσανε τα μάτια μας επάνω σε αυτό
305828

Βρε λες?
305829

:confused: :confused: :confused:

panos_zip
17/12/2013, 01:49
Η σανίδα είχε αγοραστεί πριν καιρό από τα Jumbo έναντι του ποσού των 14.99 ευρώ.
Την πήρα για ένα πρότζεκτ στο Tiger. Χρησιμοποίησα τα ροδάκια του σκέιτμπορντ για μανιτάρια τροχών. Είναι ιδανικά γιατί είναι φαρδιά και έτσι φώλιαζε μέσα σε αυτά η ντίζα με το παξιμάδι της. Τα έβγαλε τα λευφτά της και απλά πετάχτηκε στην άκρη. Σκεφτείτε ότι ήταν ακόμη στο νάυλον.
Έφτασε η ώρα λοιπόν που θα φαινόταν και αυτή χρήσιμη.
Το μήκος της μας απασχόλησε λίγο. έπρεπε να είναι κοντή, για να μοιάζει με μονόσελο. Αλλά και σχετικά μακριά για να μπορεί (έστω και δύσκολα) να πάρει ένα δικάβαλο. Το πλάτος της σανίδας είναι λίγο μικρότερο από το πλάτος του ντεπόζητου.
Τελικά με το μάτι κόπηκε στο επιθυμητό μήκος και περίπου στο σχήμα του ντεπόζητου/σκελετού. Με το τρηβείο σβήστηκαν οι γωνίες και πήρε ένα πολύ όμορφο σχήμα.
Τρίφτηκε και ο κεραυνός McQuin και η σανίδα απέκτησε την σοβαρότητα που της έλειπε... :p

panos_zip
17/12/2013, 01:53
Εδώ ο Μιχαλιός, σαν άλλη Pamela Andesron, προσπαθεί να μου δείξει ότη η σανίδα - σέλα μοιάζει με το σωσίβιο του Baywatch :eek:
:bawl: :bawl:

panos_zip
17/12/2013, 02:01
Η σοβαρότερη δουλειά που έγινε σήμερα όμως ήταν η τελειοποίηση του βαψίματος του σκελετού.

Παράλληλα με τις άλλες σουλειές περάστηκε το τελευταίο χέρι κρεμ σε σκελετό, ψαλίδι, ντεπόζιτο.
Αφού στέγνωσε βγάλαμε όλεςτις εφημερίδες και χαρτοταινίες και φάνηκε η διχρομία.

Ο σκελετός μπήκε μέσα, για να "δέσει" το χρώμα καλά μέσα στη ζεστασιά και την θαλπωρή του σπιτιού!
Θα μείνει εκεί μια μέρα σίγουρα, για να είμαστε και πιο σίγουροι για το χρώμα.

panos_zip
17/12/2013, 02:06
Εδώ η αφεντιά μου, ποζάρω δίπλα στο δημιούργημα...
305837

Και φυσικά ο Μιχαλιός, καταλυτικός παράγοντας στην ανακατασκευή
305838

panos_zip
17/12/2013, 02:11
Τελικά δεν αντέξαμε και με δικαιολογία την κατασκευή της νέας σέλας βάλαμε ντεπόζητο και πιρούνι προσωρινά επάνω.
Νομίζω πως το αποτέλεσμα είναι αρκετά καλό.

305840


Περισσότερες φωτογραφίες από αυτή τη φάση δεν έβγαλα γιατί...

panos_zip
17/12/2013, 02:18
... γιατί με είχε πιάσει η μαλ@κία μου!
ΕΠΡΕΠΕ να το καβαλήσω, έπρεπε να δω την νέα θέση οδήγησης λόγω τιμονιού!
ΔΕΝ μπορούσα να περιμένω! Τρομάρα μου...

panos_zip
17/12/2013, 02:20
Το πρωί έχει ψώνια μοτερικά και συνεμπλόκ. Και ψάξιμο στο car.gr για ψαλίδι και ζάντες.
:wave2:

SHOOTER045
17/12/2013, 09:31
εισαι μακρια ρε φιλαρακι
εκτος αν δεν βρεις στο car μαρσπιεδερα εχω ολοκαινουργια
και καπου εχω τις ζαντες που ψαχνεις,απλα πρεπει να ψαξω
πληρωνεις μεταφορικα ΜΟΝΟ και στα εστειλα

panos_zip
17/12/2013, 13:31
στην εξατμιση να βαλεις πετροβαμβακα για εξατμισεις ειναι παρα πολυ φθηνος. με 2 ευρω εισαι κομπλε.

πολυ ωραιο θα γινει!

Που μπορώ να τον βρω?
Ένας εξατμισάς θα μου πουλήσει?

motomaniac
17/12/2013, 17:10
οχι. εγω αγοραζω απο μαγαζι με μονωτικα υλικα. να ξερεις θελει τρελο στουμπωμα. μεχρι να γινει πετρα απο την συμπιεση. αλλιως το ξερναει απο τις τρυπουλες της διατρητης σωληνας.

ktmakis
18/12/2013, 10:25
Είστε μουρλοκομεία !!! Πολύ ωραία δουλειά !! Μπράβο παίδες. Πετροβάμβακα σίγουρα για την εξάτμιση. Εχει και σε μαγαζιά με MX αξεσουάρ.
Ωραίος συνδιασμός χρωμάτων.

panos_zip
19/12/2013, 02:08
Σήμερα οι εργασίες ξεκίνησαν το μεσημέρι λόγω υποχρεώσεων.
Αρχικά τοποθετήθηκαν τα ρουλεμάν του τιμονιού, αφού μπήκε αρκετό γράσσο ειδικό για ρουλεμάν στις έδρες.

panos_zip
19/12/2013, 02:14
Τοποθετήθηκε το πηρούνι και σφήχτηκε το παξιμάδι του λαιμου τόσο όσο να γυρνάει ικανοποιητικά.
Βέβαια, με τέτοια καρατιμόνα που θα μπει, όσο και να το σφίξουμε πούπουλο θα είναι! :p

panos_zip
19/12/2013, 02:17
Και φυσικά διάλειμμα για φαγητό!
Να 'ναι καλά η μανούλα μου που την έχουμε τρελάνει αυτές τις μέρες με το στρογγυλό και δεν μας έχει πετάξει από το σπίτι με τις κλοτσιές!

panos_zip
19/12/2013, 02:26
Μετά το φαγητό έγινε αρκετή δουλίτσα αλλά χωρίς να είναι κάτι ιδιέταιρο για να φωτογραφηθει.
Έτριψα με βούρτσα στο δράπανο το διπλό σταντ και το ποδόφρενο για να καθαριστούν με σκοπό να βαφτούν.
Στο μεταξύ ο Μιχαλιός κόλλησε με την ηλεκτροκόλληση το μονό στάντ από κάτω. Δεν είχε τίποτα ιδιέταιρο, απλώς φαινόταν κάπως λεπτό και αδύναμο. Έτσι γεμίστηκε, ενισχύθηκε και τρίφτηκε.

Έγινε δοκιμή στο ποήρι με την τιμονόπλακα. Η τρύπα δεν είχε γίνει τελείως στρογγυλή και χρειάστηκε λίγο τριμάρισμα με το dremel με πέτρα ώστε να μπορεί να περνάει ο άξονας του τιμονιού. Έτσι τρίφτηκε και ετοιμάστηκε να ξαναβαφτεί.

Επίσκεψη το μπάρμπεκιου για βάψιμο των κομματιών με χρώμα μαύρο θερμοκρασίας.
Τέλος, αφού στέγνωσαν, μπήκαν στη λαδόκολλα και ψήθηκαν στο φούρνο.

Μια ώρα μετά...
306098

panos_zip
19/12/2013, 02:39
Ασχοληθήκαμε αρκετά και με τη σέλα.
Σε δοκιμή που έγινε επάνω στο μηχανάκι, άφηνε πολύ κενό. Με αποτέλεσμα να φαίνεται χάλια από το πλάι.
Έτσι κάρφωσα πηχάκια από κάτω, γύρω γύρω.
Η μόνη φωτό που έχω είναι αυτή.
306099

Τα πηχάκια "κατεβάζουν" οπτικά απ το πλάι τη σέλα περίπου 2 πόντους. Είναι αρκετοί για να την κάνουν να δέσει με το σύνολο.
Κράτησα επίσης τον μεντεσέ της παλιάς σέλας αλλά επειδή ήταν σκουριασμένος πολύ, στην προσπάθειά μου να τον λύσω για να τον βάψω,
έκοψα τον άξονά του. Θα τον τρίψω καλά και θα βάλω βίδα με παξιμάδι. Θα γίνει και αυτός μάυρος.

Ακολούθησαν πολλές ώρες τρηψίματος με τρηβείο για να φάμε όλες τις γωνίες που πετούσαν περιμετρικά.

panos_zip
19/12/2013, 02:40
Δυστυχώς δεν έχω άλλες φωτογραφίες από την διαδικασία.

Τέλος για σήμερα! Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια!
Η συνέχεια από αύριο!
:wave2:

panos_zip
23/12/2013, 18:23
Έγιναν αρκετές δουλιές αυτές τις μέρες αλλά δεν είχα χρόνο να τις ανεβάσω.
Για αρχή έβαλα το διπλό σταντ με το ποδόφρενο.
Στη συνέχεια μπήκε και η τιμονόπλακα με το τιμόνι.
Ωραίο φαίνεται αν και είναι λίγο φαρδύ!

panos_zip
23/12/2013, 18:26
Εδώ σε σύγκριση με το μαμά τιμόνι!
Η διαφορά είναι εμφανής!

panos_zip
23/12/2013, 18:30
Αγοράστηκαν συνεμπλόκ εμπρός αναρτήσεων, γρασαρίστηκαν και τοποθετήθηκαν.

panos_zip
23/12/2013, 18:41
Τούμπα το στρογγυλό και τοποθέτηση.
Ηταν λίγο δύσκολο αλλά τελικά όλα ΟΚ.
Έφτιαξα και στοπ αναρτήσεων από τεφλόνπου βρήκα στο σπίτι.
Δεν είναι ίσια ακριβώς αλλά θα βγούν και θα ισιωθουν.
Εδώ τοποθετημένα δοκιμαστικά.

Tedvj23
23/12/2013, 18:46
Βαλτε ολα τα απαραιτητα στο τιμονι και μετα αποφασηστε αν ειναι φαρδυ και δεν σας αρεσει ειναι το ποιο ευκολο κομματι μετα το κοψιμο στα μετρασας αν δεν..Καλη συνεχεια..

panos_zip
23/12/2013, 18:50
Αγοράστηκε ψαλιδάκι από supra νίκελ.
Δεν μου αρέσει το χρώμα. Μάλλον θα το στείλω για ηλεκτροστατική, γιατί δεν θα πιάσει το σπρέι. Θα δείξει.
306392

panos_zip
23/12/2013, 18:54
Βαλτε ολα τα απαραιτητα στο τιμονι και μετα αποφασηστε αν ειναι φαρδυ και δεν σας αρεσει ειναι το ποιο ευκολο κομματι μετα το κοψιμο στα μετρασας αν δεν..Καλη συνεχεια..

Ευχαιστούμε!
Τελικά μου αρέσει, άρα θα μείνει προς το παρόν. Εδώ με γκαζιέρα, και μπροστινό φρένο.
306394

panos_zip
23/12/2013, 19:00
Αγόρασα κάτι ταπούλες από τα Leroy Merlin. Οι τάπες είναι για πόδια καρεκλών.
Μπαίνουν σφηνωτά και κλείνουν όμορφα τις τρύπες του πηρουνιού και του λαιμού.

panos_zip
23/12/2013, 19:06
Είχαμε ψώνια και για τι μοτεράκι μας!
Κύλινδρος, πιστόνι, φλάντζες.
Τα καινούρια μας χιλιοστά είναι πλέον 51 !

panos_zip
23/12/2013, 19:09
Επίσης φλάντζες κάρτερ. Αν και δεν θα ανοιχτεί τελικά και 8α χρησιμοποιήσοθμε μόνο την φλάντζα του δεξιού καπακιού.

306402

Αγοράστηκε και φιλτράκι βενζίνης καθαριζόμενο.

306403

panos_zip
23/12/2013, 19:15
Να και το μοτέρ!
Έχει διαρροή από την τσιμούχα της μανιβέλας και έχει γίναι χάλια.
Το καρμπυρατέρ κανονικά κοιτάει προς τα μπρός αλλά το έβαλα έτσι προσωρινά, για να μην προεξέχει μέχρι να ασχοληθούμε με αυτό.

panos_zip
23/12/2013, 19:23
Άδειασμα τα λάδια.
306407

Πλύσιμο το μοτέρ σε μια λεκάνη.
306408

Και λύσιμο.
306409

panos_zip
23/12/2013, 19:26
Άδειασμα και η κεφαλή.
306410
306411

Και τα εντόσθια.
306412

panos_zip
23/12/2013, 19:29
Γενικά το μοτέρ ήταν σε καλή κατάσταση παρά τα χρονάκια του.
Τρίφτηκαν οι βαλβίδες, καθαρίστηκε καλά η κεφαλή και όλες οι παλιές φλάντζες.
Και δέθηκε το μοτέρ προσεχτικά σύμφωνα πάντα και με το μανιουαλ γιατί δεν το είχα ξανακάνει.
Όταν με το καλό πάρει μπρος θα είναι το πρώτο μου δέσιμο μοτέρ! (στο λύσιμο καλός είμαι, στο δέσιμο θα δείξει!)

panos_zip
23/12/2013, 19:32
Το μοτέρ έγινε μαύρο με σπρευ θερμοκρασίας.
Καθαρίστηκε καλά από λάδια και βάφτηκε.

panos_zip
23/12/2013, 19:38
Μέχρι να στεγνώσει το μοτέρ άπλωσα την πλεξούδα.
Είναι σε πολύ καλή κατάσταση και αρτημελής.
Θα απλοποιηθεί αρκετά.
Θα αφαιρεθούν:
κόρνα
φλάς
πίσω φανάρι (στοπ - πορείας)
κοντερ
Θα μείνουν όλα τα απαραίτητα για την λειτουργία του μοτέρ και ένα μπροστινό φανάρι το οποίο θα μπει με μια χειροποιητη βάση στο πηρούνι.

panos_zip
23/12/2013, 19:47
Και ναι, το μοτέρ μπήκε πάνω στο μηχανάκι!
Αγοράστηκαν γρανάζια 14 - 36 και χρυσή αλυσίδα.
Το πίσω γρανάζι μπήκε προσωρινά στον πίσω άξονα για να μην κρέμεται η αλυσίδα!
Το γρανάζι θα βαφτεί και αυτό μάυρο.
Καρμπυρατέρ και λαιμός θα βγούν να καθαριστούν. Ο λαιμός θα γίνει και αυτός μαύρος.

panos_zip
23/12/2013, 20:05
Πολλές βίδες θα αντικατασταθουν με καινούριες, ή έστω με άλλες πιο καθαρές. Κάποιες ίσως βαφτούν στα κεφάλια τους.

Έχω μαζέψει ένα τελάρο με πράγματα, παλιά μεν αλλά σε καλή κατάσταση δε.
Είναι ότι έχε μείνει από το στρογγυλό και δεν θα χρησιμοποιηθεί.
Ψαλίδι με κόντρα
εμπρός κέντρο τροχών χωρίς άξονα και κιθάρα
ακτίνες και καψούλια εμπρός τροχού
τιμόνι με όλα του τα εξαρτήματα από το λαιμό και πάνω
φανάρι εμπρός
φανάρι πίσω
φλας πίσω
φτερό εμπρός
Σχάρα
πισω βάση σέλας (νικελ)

Τα πράγματα ΧΑΡΙΖΟΝΤΑΙ σε όποιον τα θέλει.
Έρχεστε και τα πέρνετε ή σας τα στέλνω με δικά σας έξοδα παντού.
Μέχρι αύριο το απόγευμα θα είμαι Πειραιά. Αλλιώς, μετά τα χριστούγεννα.
:wave2:

Lioulios
23/12/2013, 20:34
τον λαιμό μη τον κάνεις μαύρο .Νικέλωσέτον να σπάσει τη μαυρίλα γιατί το τελικό αποτέλεσμα θα είναι ένα νίκελ ψαλίδι καιμια μαυρίλα μπροστά .

...Φαντάσου ...νικελ πισω στο ψαλίδι , νίκελ ολαιμός και ενδιάμεσα το μαυρο του μοτέρ ...Έτσι να σπάει και να τα σπάει

Tedvj23
23/12/2013, 21:40
Βαλτα σε μια κουτα και στειλτα μου με το κτελ ΠΑΤΡΑ και τα πληρωνω αμα μπορεις..!!.:beer:

Υ.γ.Καμια σελα ψαχνω και κεντρο/φρενο πισω ολοκληρο..

panos_zip
24/12/2013, 10:35
Βαλτα σε μια κουτα και στειλτα μου με το κτελ ΠΑΤΡΑ και τα πληρωνω αμα μπορεις..!!.:beer:

Υ.γ.Καμια σελα ψαχνω και κεντρο/φρενο πισω ολοκληρο..


Οκ κανένα πρόβλημα!
Δεν έχω όμως ούτε σέλα ούτε πίσω κέντρο, μου έχει σπάσει!

Στείλε στοιχεία με πμ!

lakou636
30/12/2013, 18:33
Αν δεν εχεις δωσει το πιρουνι με την κοντρα ερχομαι αυριο να το παρω. Εχω φαει τον τοπο να βρω... Αν το εχεις ακομα στειλε μου σε πμ το κινητο σου να σε παρω. Ευχαριστω.

Μολις τωρα ειδα οτι γραφεις ψαλιδι....γαμωτο!!!!

SHOOTER045
30/12/2013, 23:16
Απο βδομαδα μολιε γυρισω απ την αδεια μου σου στελνω και εγω τα πραγματα

panos_zip
31/12/2013, 01:07
Αν δεν εχεις δωσει το πιρουνι με την κοντρα ερχομαι αυριο να το παρω. Εχω φαει τον τοπο να βρω... Αν το εχεις ακομα στειλε μου σε πμ το κινητο σου να σε παρω. Ευχαριστω.

Μολις τωρα ειδα οτι γραφεις ψαλιδι....γαμωτο!!!!

:wave2:

panos_zip
31/12/2013, 01:07
Απο βδομαδα μολιε γυρισω απ την αδεια μου σου στελνω και εγω τα πραγματα

Ευχαριστώ! Καλά να περνάς!

Tedvj23
31/12/2013, 01:12
Σην εξατμιση βαλε το ψιλο συρμα κατσαρολας οπως προειπες η παλιες sebring και αλλες βεβαια(κολητες οχι με πριτσινια) τετοιο ειχαν μεσα απο κατασκευης τους για να μην χρειαζεται αλλαγη..

panos_zip
31/12/2013, 01:36
Επιστροφή στον Πειραιά, στην βάση.
Δεν άντεξα. Τρωγώμουν να το βάλω μπροστά.
Και τελικά τα κατάφερα! Με κάποιες αναποδιές βέβαιά αλλά όλα καλά!

Ας τα παρουμε όμως από την αρχή.

- Εξάτμιση δεν είχα (είναι λυμένη)
- Τα ηλεκτρικά ήθελαν καθάρισμα και "καθάρισμα"
- Τα σωληνάκια/ρουμπινετα της βενζίνης ήθελαν αλλαγή αλλά δεν τα είχα πάρει ακόμα

Ήμουν όμως αποφασισμένος να το κάνω να δουλέψει.

Αρχικά άπλωσα την πλεξούδα, σύνδεσα τα βασικά και έβαλα και μια γείωση στο πηρούνι που είχα μια βίδα ελεύθερη.
Έβαλα τα παλιά σωληνάκια της βενζίνης, τα παλιά φίλτρα, το παλιό ρουμπινέτο τριών θέσεων ( ON, R, OFF).
Έβαλα και το λαιμό μόνο της Protech

Δεν είχα όμως ρυθμίσει τις βαλβίδες (λογικά θα έχω φίλερ αύριο). Δεν πειράζει, τις έσφιξα (σε τυχαία θέση του εμβόλου)με το χέρι όσο πάει. :eyepop:
100% λάθος, αλλά λέω τουλάχιστον να μην βαράει πολύ. :rolleyes:

Και πάμε!
1η μανιβελιά με το χέρι, μπουζί έξω, και όλε! έχουμε ρεύμα!
Βιδώνω μπουζί, βάζω βενζίνη
2η μανιβελιά χαμός!
Συμπίεση καθόλου, έτρεξε όλη η βενζίνη, πλυμμήρισε ο θάλαμος καύσης και άρχισε να τρέχει βενζίνη επάνω στο (φρεσκοβαμμένο) μοτέρ!
Πάω να κλείσω το ρουμπινέτο, @ρχίδι@! Έσπασε σε 5 κομμάτια! Η βενζίνη είχε ήδη αρχίσει να χαλάει το χρώμα της κεφαλής.
Επιτόπου έβγαλα την τροφοδοσία του καρμπ και άδειασα όλη την βενζίνη στο μπετόνι.
3η μανιβελιά χάλια ακόμα.
Συμπίεση μηδεν. Ενώ στο δέσιμο φαινόνταν όλα οκ.

Τελικά πως μου έκοψε και ξέσφυξα λίγο τις βαλβίδες, τόσο ώστε να κάνουν ένα μικρό καινό.
Αυτό ήταν! Η συμπίεση επέστρεψε. Ο μ@λ@κ@ς είχασφίξει τόσο τις βαλβίδεςπου έμενε ανοιχτή η εισαγωγής!! :eek:

Τώρα όμως τι θα κάνουμε που δεν έχουμε ρουμπινέτο?
Η απάντηση ήρθε από τα είδη κήπου του Praktiker!!
Έχει ο πατέρας μου διάφορα εξαρτηματάκια για μπεκιέρες, λάστιχα, γωνιές και διακλαδώσεις για το αυτόματο πότισμα.
Ταίριαξα ένα πλαστικό τάφ (προσωρινά μέχρι να πάρω ρουμπινέτο) και έβαλα βενζίνη.

ΜΑΝΙΒΕΛΙΑ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΠΗΡΕ!!!! :a25: :a23: :a09:
Τρελάθηκα! Πήρα τον Μιχαλιό (που είναι ακόμα διακοπές) και του το είπα αμέσως!

Είναι το πρώτο μοτέρ που δενω και χάρηκα πάρα πολύ!
Έχουν ακόμα αρκετά πράγματα να γίνουν αλλά το σημαντικό είναι ότι δουλεύει μια χαρά και χωρίς περίεργους θορύβους!
Το μοτέρ θα ξαναβαφτεί γιατί ξεφλούδισε αρκετά μεγάλο κομμάτι...

panos_zip
31/12/2013, 01:53
Σην εξατμιση βαλε το ψιλο συρμα κατσαρολας οπως προειπες η παλιες sebring και αλλες βεβαια(κολητες οχι με πριτσινια) τετοιο ειχαν μεσα απο κατασκευης τους για να μην χρειαζεται αλλαγη..

Έτσι είχα σκοπό να το κάνω αλλά μετά την ιδέα του motomaniac βρέθηκε ικανοποιητική ποσότητα πετροβάμβακαγια εξατμίσεις, οπότε και θα χρησιμοποιηθεί.!
Thanks για το tip!

panos_zip
31/12/2013, 01:56
Η γκαζιέρα από τη χουσκβάρνα τελικά σε αυτό το καρμπ είναι κοντή και μ'αρέσει! :D

To do list:
- Αγορά σωληνάκια/ρουμπινέτο βενζίνης
- Αγορά λαιμού καρμπ που το βγάζει στο πλάι γιατι η ντίζα βρίσκει στο σκελετό και κάνει γωνία
- Βάψιμο μοτέρ/εξάτμιση
- Συναρμολόγηση εξάτμισης
- Αφορά γκριπ
- Φτιάξιμο σέλας
- ζάντες λάστιχα
- Αλλαγή όλες τις βίδες με ανοξείδωτες
- Καθάρισμα πλεξούδας, άδειασμα από τα μη απαράιτητα, πέρασμα στο σκελετό με θερμοσυστελλόμενα

πφφφ έχει δουλίτσα ακόμα!
:wave2:

gsman
31/12/2013, 02:15
:beer::beer:

motomaniac
31/12/2013, 10:55
Η γκαζιέρα από τη χουσκβάρνα τελικά σε αυτό το καρμπ είναι κοντή και μ'αρέσει! :D

To do list:
- Αγορά σωληνάκια/ρουμπινέτο βενζίνης παρε ενισυμενα ειναι πιο ακριβα αλλα σιγουρα δεν χαλανε απο βενζινη ουτε θα κοπουν τρυπησουν σαπισουν
- Αγορά λαιμού καρμπ που το βγάζει στο πλάι γιατι η ντίζα βρίσκει στο σκελετό και κάνει γωνία παρε εναν νικμε απο καποιο παπιομαγαζο, τον κοντο τον φαρδυ τον νικελ http://www.nikme.gr/Laimoi.htm τον 111082 που δεν τον ειχα ξαναδει, η τον 1101032 που εχω κι εγω και σιγουρα δεν βρισκει.
- Βάψιμο μοτέρ/εξάτμιση
- Συναρμολόγηση εξάτμισης
- Αφορά γκριπ
- Φτιάξιμο σέλας
- ζάντες λάστιχα
- Αλλαγή όλες τις βίδες με ανοξείδωτες
- Καθάρισμα πλεξούδας, άδειασμα από τα μη απαράιτητα, πέρασμα στο σκελετό με θερμοσυστελλόμενα

πφφφ έχει δουλίτσα ακόμα!
:wave2:

ελπιζω να σε βοηθησα! και ΚΑΛΗ χρονια!!!

υγ. αμα παρεις τον νικμε που εχω κι εγω η πιο φαρδια μερια πανω στο καρμπ κι η πιο στενη στην κεφαλη. αλλιως καθεται με κλιση το καρμπ.

panos_zip
31/12/2013, 12:16
Δεν το ειχα σκεφτει έτσι και μάλιστα μου έκανε εντύπωση πως πριν ήταν οκ ενω τώρα βρίσκει η ντίζα στο σκελετο. Με ίδιο καρμπ/λαιμο/κεφαλή!

SHOOTER045
31/12/2013, 13:29
Αν δεν βρεις τετοιο λαιμο σου στελνω εναν κοντο και λοξο

motomaniac
31/12/2013, 17:21
Δεν το ειχα σκεφτει έτσι και μάλιστα μου έκανε εντύπωση πως πριν ήταν οκ ενω τώρα βρίσκει η ντίζα στο σκελετο. Με ίδιο καρμπ/λαιμο/κεφαλή!


;) :)

panos_zip
31/12/2013, 21:19
Αν δεν βρεις τετοιο λαιμο σου στελνω εναν κοντο και λοξο

Τελικά δεν έχω ασχοληθεί ακόμα λόγω ημερών αλλά βρήκα αντάπτορα που μπαίνει ανάμεσα σε λαιμό και κεφαλή και γυρνάει 360 μοίρες το κάρμπ!
Οπότε θα χρησημοποιηθεί!

Έγιναν και κάποια ψώνια αλλά θα σας τα πω από του χρόνου!
Και που γράφω τώρα είναι αρκετό!!!!

Καλή χρονιά να έχουμε!!!!

Γλάρος
01/01/2014, 20:28
καλη χρονια τρελε!!!!!!! θα θελα αν γινεται το πισω φτερο αμα το εχεις..?
πες μου αμα ψαχνεις κατι απο ανταλλακτικα να σου πω αμα εχω

panos_zip
06/01/2014, 02:22
Δεν υπάρχει καμιά ιδιαίτερη εξέλιξη, μόνο μικροδουλίτσες.
Μπήκαν γκριπ, απλά μαύρα.
Αντάπτορας καρμπ για να βγει στο πλάι.
Αγοράστηκαν φίλτρα βενζίνης και ρουμπινέτο Ον/Οφ/Ρεζέρβα.
Μπήκε μοτοκροσάδικο σβηστήρι στο τιμόνι και καταργήθηκε η κλειδαριά.
Έχει γίνει και μια προσπάθεια να καθαρίσει η πλεξούδα. Αφαιρέθηκαν κάποια καλώδια (φλας, κόρνα και διακόπτες), παλιές προχειρες κολλήσεις ξαναέγιναν και περάστηκε θερμοσυστελλόμενο σε κάθε μια. Μένει να μπεί θερμοσυστελλόμενο σε όλη την πλεξούδα και να μπει επάνω στον σκελετό.
Τέλος το μοτεράκι μας δουλεύει μια χαρά χωρίς περίεργους ήχους ή διαρροές και πέρνει με μια μανιβελιά.

:wave2:

panos_zip
06/01/2014, 02:24
καλη χρονια τρελε!!!!!!! θα θελα αν γινεται το πισω φτερο αμα το εχεις..?
πες μου αμα ψαχνεις κατι απο ανταλλακτικα να σου πω αμα εχω

Καλή χρονιά!
Δυστυχως το έχω πετάξει. Είχε καταστραφεί στο κόψιμο και ήταν και στραβό από πριν!
Εάν χρειαστώ κάτι, θα σε έχω στο νου μου! Ευχαριστώ!

jimmis5
07/01/2014, 00:13
Μια χαρα εγινε καλοβολτο
σημειωση: αυτη η φλατζα κεφαλης αν ειναι μεταλικη οπως βλεπω πεταξε την δεν παταει σχεδον ποτε,καποια κρυα μερα θα ακουσεις την καμενη φλατζα ;)

panos_zip
07/01/2014, 15:18
Εννοείς τον αντάπτορα του καρμπ?
Για εξηγησέ το λίγο αν θες αυτό με τν καμένη φλάντζα!
Να σου πω την αλήθεια, ούτε εμένα μου γεμίζει και πολύ το μάτι. Είναι προσωρινή λύση μαλλον.
Μέχρι τώρα έχω βάλει φλάντζα μόνο από την κάτω μεριά του αντάπτορα. Θα βάλω μια και από πάνω και θα το δουλέψω έτσι να δω πως θα πάει.

Tedvj23
11/02/2014, 16:56
:a014:

fz600
13/02/2014, 21:27
Μπραβο παιδες ειστε μερακληδες, καθαρη και ομορφη δουλεια κανετε:a013:καλη συνεχεια:beer:

srxakias junior
15/02/2014, 16:51
μπράβο ρε παιδιά!
κάνατε πολύ ωραία πράγματα!
άντε με το καλό να τελειώσει!
:wave2:
:beer:

Da.Vintage
17/02/2014, 08:38
:a014: