PDA

View Full Version : Αθάνατο ελληνικο Δημοσιο...



McTalas
15/12/2013, 00:03
για να μην τα πολυλογω σκαει προχτες σπιτι ενας φακελος απο δημο αθηναιων ειδοποιηση - λογαρισμος πληρωμης γραφει με ημ. εκδοσης 11/2013
και λεει πως πρεπει να πληρωσω για μια κληση που εγινε 30/12/2011 στις 12:45 καπου στο κεντρο κοντα πλατεια βαθης αναφεροντας τον αριθμο πινακιδας μου και μαρκα αυτ/του γραφει VACTIC ?????:confused: και το πιο κουφο ειναι πως εγω ελλειπα εκτος αθηνων απο 20/12 εως 10/1 και δεν φτανει αυτο αλλα το μηχανακι ηταν στο συνεργειο απο 5/12 για γενικο σερβις σχεδον λυμενο ολο...

αντε τωρα να βγαλεις ακρη, και δεν ειναι τα 40€ που θελουνε οι καραγκιοζιδες αλλα θα πρεπει να τρεχω να βγαλω ακρη στον δημο αθηναιων... :a018::a018::a023: τα νευρα μου γ@μο το στανιο μου...!!!!

100% δεν εχει γινει αυτη η παραβαση, αλλα αντε εγω να το αποδειξω... εχω απορια να δω τι γραφει η κλιση επανω...


σημ. σε εναν συναδελφο στην δουλεια μου ανέφερε παρομοιο περιστατικο αλλα για τον δημο λαρισσης οπου τελικα βρηκε συννενοησιμο υπαλληλο που εκατσε και εψαξε και βρηκε πως κατα την καταγραφη της κλησης στο συστημα περαστικα λαθος ο αριθμος της πινακιδας...

καμια γνωμη???

AUFGEBRACHT
15/12/2013, 00:09
Τί μάρκα αυτοκινήτου έχεις μπας και το αποκρυπτογραφήσουμε;

McTalas
15/12/2013, 00:10
honda cbr 600 rr movistar... :D

AUFGEBRACHT
15/12/2013, 00:13
honda cbr 600 rr movistar... :D

Οπότε αυτό το Vactic πρέπει να είναι σέρβικο λογικά... παίζει το μηχανάκι να το πήρε κανένας από το συνεργείο να κάνει καμιά δουλειά ή βόλτα; Ρωτάω γτ έχει συμβεί σε γνωστό μου με αμάξι, τελικά αποδείχτηκε πως ενώ το αμάξι ήταν στο συνεργείο, το πήρε ο μάστορας να πάει να κάνει κάτι προσωπικές δουλειές του...

McTalas
15/12/2013, 00:17
Οπότε αυτό το Vactic πρέπει να είναι σέρβικο λογικά... παίζει το μηχανάκι να το πήρε κανένας από το συνεργείο να κάνει καμιά δουλειά ή βόλτα; Ρωτάω γτ έχει συμβεί σε γνωστό μου με αμάξι, τελικά αποδείχτηκε πως ενώ το αμάξι ήταν στο συνεργείο, το πήρε ο μάστορας να πάει να κάνει κάτι προσωπικές δουλειές του...

οχι ρε συ αυτο δεν παιζει με την καμια. και αν τυχαινε ο μαστορας θα το κανονιζε, ειναι σοβαρος ο ανθρωπος.

McTalas
15/12/2013, 00:19
Vactic πρέπει να είναι σέρβικο λογικά..

δεν υπαρχει τετοια μαρκα/μοντελο και δεν μπορω να καταλαβω τι σκατα ειχε μεσα στο κεφαλι του αυτος που περναγε την κληση...

AUFGEBRACHT
15/12/2013, 00:23
δεν υπαρχει τετοια μαρκα/μοντελο

Πλάκα κάνω βρε :lol:

blackbusa
15/12/2013, 00:38
πας και ζητας απο τον μαστορα αντιγραφο εισοδου και εξοδου της μηχανης απο το συνεργειο...αν και βεβαια (νομιζω) οτι πρεπει να αναγραφετε οτι ειναι μηχανη και οχι αυτοκινητο...

devil's animal
15/12/2013, 01:06
πας με την αδεια της μηχανης και το χαρτι που σου εστειλαν και σου σβηνουν την κληση...
η κληση ειναι ακυρη απο την στιγμη που καποιο στοιχειο ειναι λαθος..(στην προκειμενη περιπτωση η μαρκα του οχηματος)...

αν ειχαν γραψει π.χ. χρωμα λευκο και η μηχανη σου ειναι δηλωμενη στην αδεια σαν μπλε, παλι ειναι ακυρη η κληση και υποχρεουνται να την σβησουν...

για το μελλον:
αν εστω και ενα στοιχειο ειναι λαθος στην κληση ή δεν αναγραφεται, θεωρειται ακυρη και δεν υποχρεωνεσαι να την πληρωσεις...

η μονη περιπτωση να μην την γλιτωσεις και να την πληρωσεις, ειναι η κληση να ειναι σωστη με ολα τα στοιχεια πανω και να εχουν κανει λαθος στο χαρτι της ειδοποιησης...και αυτο γιατι το χαρτι της ειδοποιησης ειναι ενα απλο ειδοποιητηριο, ενω η κληση ειναι διοικητικη πραξη....

vaska
15/12/2013, 03:09
Παρόμοια περίπτωση στο λιμάνι της Κρήτης. Η κλήση έγραφε Audi μαύρο κι εμένα το μηχανάκι μου είναι DR μπλε άσπρο. Στην κλήση που βεβαίωσε ο λιμενικός ήταν δυσδιάκριτο το πρώτο νούμερο της πινακίδας και αναφερόταν σε αυτοκίνητο, το "νούμερο" ο υπάλληλος όμως που χρεώθηκε την κλήση, θεώρησε το δυσδιάκριτο ψηφίο 0 κι έτσι ήρθε σε μένα μιας και όλα τα υπόλοιπα ψηφία ήταν τα ίδια.
Πήρα τηλέφωνο, έστειλα με φαξ την άδεια και τέλος.

kerasaki
15/12/2013, 13:55
πας με την αδεια της μηχανης και το χαρτι που σου εστειλαν και σου σβηνουν την κληση...
η κληση ειναι ακυρη απο την στιγμη που καποιο στοιχειο ειναι λαθος..(στην προκειμενη περιπτωση η μαρκα του οχηματος)...

αν ειχαν γραψει π.χ. χρωμα λευκο και η μηχανη σου ειναι δηλωμενη στην αδεια σαν μπλε, παλι ειναι ακυρη η κληση και υποχρεουνται να την σβησουν...

για το μελλον:
αν εστω και ενα στοιχειο ειναι λαθος στην κληση ή δεν αναγραφεται, θεωρειται ακυρη και δεν υποχρεωνεσαι να την πληρωσεις...


Νομιζω πως κανεις λαθος.... περιπτωση να βγει ακυρη η κληση ειναι να εχει λαθος ημ/νια, στοιχεια κυκλοφοριας(πινακιδα) η να μην εχει υπογραψει ο ανακριτικος υπαλληλος. Γιατι με τη δικη σου λογικη οποιος βαφει το αμαξι/μηχανη του και δεν δηλωνει το νεο χρωμα στο υπουργειο θα επρεπε αντι να του κοβουν προστιμο για παραλειψη να του σβηνουν και ολες τις κλησεις απο τη στιγμη της αλλαγης χρωματος.

devil's animal
15/12/2013, 15:27
Νομιζω πως κανεις λαθος.... περιπτωση να βγει ακυρη η κληση ειναι να εχει λαθος ημ/νια, στοιχεια κυκλοφοριας(πινακιδα) η να μην εχει υπογραψει ο ανακριτικος υπαλληλος. Γιατι με τη δικη σου λογικη οποιος βαφει το αμαξι/μηχανη του και δεν δηλωνει το νεο χρωμα στο υπουργειο θα επρεπε αντι να του κοβουν προστιμο για παραλειψη να του σβηνουν και ολες τις κλησεις απο τη στιγμη της αλλαγης χρωματος.


οποιοδηποτε στοιχειο γραφει η κληση πρεπει να ειναι εγκυρο και να συναδει με τα στοιχεια του οχηματος...
ημερομηνια, ωρα και τοπος παραβασης ειναι βασικα στοιχεια...
ομως πρεπει να ειναι σωστα και ο αριθμος κυκλοφοριας, ο τυπος του οχηματος και το χρωμα...

αν καποιο απο αυτα λειπει ή δεν ειναι σωστο, η κληση ειναι ακυρη...

δεν μπορει να ευσταθει κληση για audi, ΚΛΜ 3684 χρωματος λευκο, οταν η αδεια κυκλοφοριας του οχηματος γραφει audi, ΚΛΜ 3684 χρωματος γκρι...

επισης δεν ειναι η δικη μου λογικη... ειναι ο νομος αυτος...και επετρεψε μου να ξερω καλυτερα το συγκεκριμενο κομματι απο εσενα...εκτος αν δουλευεις και εσυ στο συγκεκριμενο τομεα...


τελος στην κληση για παρκαρισμα δεν μπορεις να κοψεις προστιμο για μη δηλωση του χρωματος στο υπουργειο γιατι δεν βλεπεις την αδεια..και τις περισσοτερες φορες δεν βλεπεις ουτε τον ιδιοκτητη του οχηματος...αρα δεν μπορει να ελεγχθει αυτο...

SHOOTER045
15/12/2013, 16:41
Να μιλησω και εγω
Ο κτηνος εχει δικι.στην κληση για παρκαρισμα αν δεν παρβιαζει και καποια ρυθμιστικη πινακιδα που να δυνεπαγεται αφαιρεση πινακιδων οποτε στην παραλαβη αυτων μετα την αφαιρεση γινεται ο περαιτερω ελεγχος-χρωμα-ασφαλεια-αποφασεις κλπ
Για παρανομο παρκαρισμα αναγραφεται ημερα-ημ/νια μαρκα-χρωμα-πινακιδα και σημειο οπου εγινε η παραβαση
Πλεον υπαρχουν φορητα τερματικα οπου ο αστυνομικος πληκτρολογει τον αρ κυκλοφοριας και φαινονται τα ΠΑΝΤΑ
Αν το αμαξι-μοτο ειναι οκ
Αν εχει ασφαλεια-κτεο και αν ο ιδιοκτητης απασχολει
Αυτα οσον αφορα την αστυνομια
Περι δημοτικης τωρα που ειναι το κυριως θεμα
Mc tala αν δεν εισαι δημοτης αθηναιων γραψ στ αρχιδια ςςς
Θα σε πετυχουν μονο αν χρειαστεις καποιο χαρτι απ τον δημο
Ειδαλως αιτηση-ενσταση με αποδεικτικα οτι δεν ησουν ουτε εσυ ουτε το μηχανακι εκει
Εξαλου μπορει να βιαζονταν(οπως σε δικη μου περιπτωση)και εγραψαν οτι να ναι
Σε μενα καποτε ενω ημουν πανω απο την τσιμισκη ααπναντι απ τα everest-τυχαιο-στο στενακι που εινα ανοδος.η παντοφλα εγκυος και απεναντι στην γυναικολογο
Εηω κατω διπλοπαρκαρισμενος με αλαρμ
Περναει οχημα δημοτικης-τρια ατομα μεσα,πανε σιγα,κανουν τον γυρω του τετραγωνου
Τους βλεπω απ τους καθρεφτες ποιο αργα και ποιο κοντα στα παρκαρισμενα αυτην την φορα
Ο συνοδηγος εβγαζε το χερι απ το παραθυρο σηκωνε τον γυαλοκαθαριστηρα αφηνε κληση και συνεχιζαν
Φτανουν σε μενα(εντωμεταξυ εγω ειχα τοτε φιμε κατραμι)και την ωρα που παει να μου βαλει την κληση κατεβαζω παραθυρο και τους φωναζω<FBI μοδερ φακα>-βγαζω σημα κλπ-κατουρηθηκαν
-τι κανετε εκει ρε λεβεντες?
-εισαστε παρανομα παρκαρισμενος
-αν ειμαι εγω μια εσεις εισαστε δεκσ,αυτο που κανετε ειναι αλητεια,ουτε φαρο ουτε σειρηνα,κοβουμε μια κληση και την πεταμε οπου τυχει σαν κακοποιοι?
Ακολουθησαν και αλλα που δεν ειναι της παρουσης
Στο τελος ζητησαν συγνωμη πηραν τις κλησεις και εφυγαν

Kostas2B
15/12/2013, 16:50
Ακριβως αυτο κανουν και στη Βουλιαγμενη με τις κλησεις...Κοβουν βολτα και χωρις ειδοποιηση στην αφηνουν,ουτε φαρο ουτε τιποτα!

Δυο φορες την εχω πατησει...

nikonian
15/12/2013, 17:01
Δεν την πληρώνεις.

Σε Δήμο δουλεύω και πριν από λίγα χρόνια είχα την ευθύνη των κλήσεων.
Δεν πληρώνεις , αλλά και δεν την αφήνεις γιατί έχει βεβαιωθεί στο όνομά σου και μετά από μια ημ/νια που γράφει πάνω, αρχίζουν να μετράνε προσαυξήσεις, 1% ανά μήνα και το ποσό αν το αφήσεις εκτινάσσεται. Κάποια στιγμή θα το βρεις μπροστά σου.

Θα πας με την άδειά σου, θα σου δώσουν να κάνεις και μια αιτησούλα, για να περάσει από Δημ.Συμβούλιο και να διαγραφεί.
Προφανώς έστειλαν τα στοιχεία σου στο Δήμο με βάση τον αριθ. κυκλοφορίας. Εφόσον υπάρχει το παραμικρό λάθος στην κλήση, θα δικαιωθείς.

Συμβαίνει τόσο συχνά , που αρχίζω να πιστεύω ότι κάποιοι αστυφύλακες επίτηδες γράφουν λάθος στοιχεία στις κλήσεις, για να μην πληρώνει ο κόσμος κερατιάτικα.

devil's animal
15/12/2013, 18:18
Περι δημοτικης τωρα που ειναι το κυριως θεμα
Mc tala αν δεν εισαι δημοτης αθηναιων γραψ στ αρχιδια ςςς
Θα σε πετυχουν μονο αν χρειαστεις καποιο χαρτι απ τον δημο


:nono::nono:


οι κλησεις που δεν πληρωνονται στελνονται κατευθειαν υπουργειο οικονομικων και απο εκει στην εφορια, οπου θα αναλαβει να εισπραξει την λυπητερη...
να ξερετε οτι, ο,τι κληση και αν ειναι (ειτε δημοτικης (πρωην), ειτε τροχαιας) το προστιμο παει στον ΔΗΜΟ που εχει γινει η παραβαση...

αν εμενα με γραψουν στο Ελληνικο για παραβιαση σηματοδοτη, ο δημος Ελληνικου θα παρει τον οβολο μου (ειτε με την καλη, ειτε με την αναποδη)...
αντιστοιχα αν καποιος παρκαρει παρανομα στο κεντρο της Αθηνας, θα εχει να λαμβανει ο Δημος Αθηναιων.. (ανεξαρτητα ποιος γραψει το οχημα)...

οπως καταλαβαινετε λοιπον, τουτους τους χαλεπους καιρους, δεν αφηνουν ΤΙΠΟΤΑ να πεσει κατω και κυνηγουν ολα τα προστιμα που δεν εχουν πληρωθει...δεν τους ειναι καθολου κοπος...εσοδα θελουν και αυτα βγαινουν ΠΟΛΥ ευκολα...:rolleyes:

οποτε προσοχη...
:wave2:

SHOOTER045
15/12/2013, 18:19
Μην μπερδευεσαι οι αστυφυλακες δεν ειναι δημοτικοι,μπορει οι κλησεις να πηγαινουν υπερ δημου οπου και ανηκει το εκαστοτε τμημα τροχαιαςαλλα απ οσο ξερω απο υπηρεσιες που περασα οι κλησεις ελεγχονται για το ορθον του γραπτου

devil's animal
15/12/2013, 18:19
Συμβαίνει τόσο συχνά , που αρχίζω να πιστεύω ότι κάποιοι αστυφύλακες επίτηδες γράφουν λάθος στοιχεία στις κλήσεις, για να μην πληρώνει ο κόσμος κερατιάτικα.

αρκετες φορες, παιζει ΚΑΙ αυτο το σεναριο...

devil's animal
15/12/2013, 18:23
Μην μπερδευεσαι οι αστυφυλακες δεν ειναι δημοτικοι,μπορει οι κλησεις να πηγαινουν υπερ δημου οπου και ανηκει το εκαστοτε τμημα τροχαιαςαλλα απ οσο ξερω απο υπηρεσιες που περασα οι κλησεις ελεγχονται για το ορθον του γραπτου

εγω δεν ειπα οτι δεν ελεγχονται για το ορθον του γραπτου...
(ουτως ή αλλιως, η δημοτικη δεν ειχε συστημα για να ελεγξει την ορθοτητα των στοιχειων του οχηματος..)

εγω ειπα, οτι ο Δημος εισπρατει και στις 2 περιπτωσεις (ειτε τροχαια, ειτε δημοτικη)...και συνηθως δεν αφηνει κληση απληρωτη χωρις να την στειλει στο Υπ. Οικονομικων...εξαιρεσεις φυσικα υπαρχουν σε μικρους δημους και κοντα σε εκλογες...

SHOOTER045
15/12/2013, 18:32
:nono::nono:


οι κλησεις που δεν πληρωνονται στελνονται κατευθειαν υπουργειο οικονομικων και απο εκει στην εφορια, οπου θα αναλαβει να εισπραξει την λυπητερη...
να ξερετε οτι, ο,τι κληση και αν ειναι (ειτε δημοτικης (πρωην), ειτε τροχαιας) το προστιμο παει στον ΔΗΜΟ που εχει γινει η παραβαση...

αν εμενα με γραψουν στο Ελληνικο για παραβιαση σηματοδοτη, ο δημος Ελληνικου θα παρει τον οβολο μου (ειτε με την καλη, ειτε με την αναποδη)...
αντιστοιχα αν καποιος παρκαρει παρανομα στο κεντρο της Αθηνας, θα εχει να λαμβανει ο Δημος Αθηναιων.. (ανεξαρτητα ποιος γραψει το οχημα)...

οπως καταλαβαινετε λοιπον, τουτους τους χαλεπους καιρους, δεν αφηνουν ΤΙΠΟΤΑ να πεσει κατω και κυνηγουν ολα τα προστιμα που δεν εχουν πληρωθει...δεν τους ειναι καθολου κοπος...εσοδα θελουν και αυτα βγαινουν ΠΟΛΥ ευκολα...:rolleyes:

οποτε προσοχη...
:wave2:

Κτηνε οταν συμπληρωνω μια κληση
Γραφω και το Α.Φ.Μ απο το διπλωμα
Ετσι αν αρνηθει να παρει την κληση προβλημα του,θσ περαστει στην εφορια μεσω Α.Φ.Μ
Η πρωην δημοτικη δεν ειχε<προσβαση>στην εφορεια και το αφμ,αλλα στα οικομομικα του δημου οποτε ο κοπανατζης<πιανοταν> οταν πηγαινε για οποιαδηποτε δουλεια στον δημο
Τελος παντων δεν θα μαλωσουμε γι συτο ας μαζεψει ο ανθρωπος τα χαρτια δικαιολογητικα και ας τα στειλει για να ακυρωθει

Pan (dvs)
15/12/2013, 18:51
Ακριβως αυτο κανουν και στη Βουλιαγμενη με τις κλησεις...Κοβουν βολτα και χωρις ειδοποιηση στην αφηνουν,ουτε φαρο ουτε τιποτα!

Δυο φορες την εχω πατησει...

Και ισως να την ξαναπατησεις.Δεν ειναι υποχρεωμενοι να σε προειδοποιησουνε.

devil's animal
15/12/2013, 19:31
Κτηνε οταν συμπληρωνω μια κληση
Γραφω και το Α.Φ.Μ απο το διπλωμα
Ετσι αν αρνηθει να παρει την κληση προβλημα του,θσ περαστει στην εφορια μεσω Α.Φ.Μ
Η πρωην δημοτικη δεν ειχε<προσβαση>στην εφορεια και το αφμ,αλλα στα οικομομικα του δημου οποτε ο κοπανατζης<πιανοταν> οταν πηγαινε για οποιαδηποτε δουλεια στον δημο
Τελος παντων δεν θα μαλωσουμε γι συτο ας μαζεψει ο ανθρωπος τα χαρτια δικαιολογητικα και ας τα στειλει για να ακυρωθει

μπερδευεσαι...
εγω δεν ειπα οτι η πρωην δημοτικη, ειχε προσβαση στο ΑΦΜ του παραβατη...
ειπα οτι αν ο παραβατης, δεν πληρωνε την κληση της Δημοτικης, τοτε συμφωνα με τα στοιχεια του οχηματος, πηγαινε η απληρωτη κληση μεσω του Δημου στο Υπουργειο Οικονομικων για να εισπραχθει το ποσο απο την εφορια και μετα να το δωσει η εφορια στον Δημο..ξερω ακουγεται τραγελαφικο αλλα ετσι γινοταν και γινεται...

επισης αν το διπλωμα δεν εχει γραμμενο ΑΦΜ πανω, δεν μπορεις να το γραψεις στην κληση..νταξει τα καινουργια διπλωματα που ειναι σε μορφη καρτας το εχουν και στα παλια (μορφη τριπτυχου) το εγραφαν στην τελευταια σελιδα...αλλα καποιοι τα εσβηναν ή δεν ηταν απλα γραμμενο επανω...

δεν θα μαλωσουμε για χαζομαρες εννοειται...
απλα για να υπαρχει ενας γενικος μπουσουλας και να ξερουν και οι πολιτες τα δικαιωματα τους ισχυουν αυτα:

αν οποιος δει κληση για παρκαρισμα και δεν εχει πανω σωστα ενα απο αυτα (ή καποιο απο αυτα λειπει): ημερομηνια, ωρα, τοπος, ειδος παραβασης, ποσο παραβασης, αριθμος κυκλοφοριας οχηματος, τυπος οχηματος, μαρκα οχηματος, χρωμα οχηματος, τοτε η κληση ειναι αυτοματα ακυρη και δεν την πληρωνει...
Αν ομως ολα αυτα ειναι σωστα και δεν την πληρωσει, τοτε να περιμενει μπιλιετο απο εφορια...το πότε ειναι αγνωστο αλλα μια φορα θα του'ρθει...
αυτα ισχυουν και για την πρωην δημοτικη και για την αστυνομια και για την τροχαια...

αν τωρα καποιον τον σταματησει αστυνομια ή τροχαια και του γραψει κληση για το οτιδηποτε, αν δεν την υπογραψει, δεν την παραλαμβανει και αυτοματως χανεται το δικαιωμα ενστασης και το δικαιωμα να πληρωθει εντος 10 ημερων το μισο προστιμο...
η ενσταση γινεται εντος τριων (3) ημερων απο την ημερομηνια που καταγραφηκε η παραβαση και γινεται στον διοικητη του τμηματος που ανηκει ο μπατσος...εεε..ο αστυνομικος ηθελα να πω...:lol:..
ο διοικητης αποφασιζει αν θα γινει δεκτη η ενσταση και ταυτοχρονα διαγραφει την κληση ή αν θα απορριφθει και θα συνεχισει να ισχυει...
αν δεν πληρωθει φυσικα και αυτη παιρνει τον δρομο για την εφορια οπως η κληση παρκαρισματος...

SHOOTER045
15/12/2013, 20:13
Και ισως να την ξαναπατησεις.Δεν ειναι υποχρεωμενοι να σε προειδοποιησουνε.

Και ομως ειναι χρησιμοποιωντας ηχοφωτεινα σηματα
Τουτεστιν φαρο-σειρηνα

SHOOTER045
15/12/2013, 20:18
μπερδευεσαι...
εγω δεν ειπα οτι η πρωην δημοτικη, ειχε προσβαση στο ΑΦΜ του παραβατη...
ειπα οτι αν ο παραβατης, δεν πληρωνε την κληση της Δημοτικης, τοτε συμφωνα με τα στοιχεια του οχηματος, πηγαινε η απληρωτη κληση μεσω του Δημου στο Υπουργειο Οικονομικων για να εισπραχθει το ποσο απο την εφορια και μετα να το δωσει η εφορια στον Δημο..ξερω ακουγεται τραγελαφικο αλλα ετσι γινοταν και γινεται...

επισης αν το διπλωμα δεν εχει γραμμενο ΑΦΜ πανω, δεν μπορεις να το γραψεις στην κληση..νταξει τα καινουργια διπλωματα που ειναι σε μορφη καρτας το εχουν και στα παλια (μορφη τριπτυχου) το εγραφαν στην τελευταια σελιδα...αλλα καποιοι τα εσβηναν ή δεν ηταν απλα γραμμενο επανω...

δεν θα μαλωσουμε για χαζομαρες εννοειται...
απλα για να υπαρχει ενας γενικος μπουσουλας και να ξερουν και οι πολιτες τα δικαιωματα τους ισχυουν αυτα:

αν οποιος δει κληση για παρκαρισμα και δεν εχει πανω σωστα ενα απο αυτα (ή καποιο απο αυτα λειπει): ημερομηνια, ωρα, τοπος, ειδος παραβασης, ποσο παραβασης, αριθμος κυκλοφοριας οχηματος, τυπος οχηματος, μαρκα οχηματος, χρωμα οχηματος, τοτε η κληση ειναι αυτοματα ακυρη και δεν την πληρωνει...
Αν ομως ολα αυτα ειναι σωστα και δεν την πληρωσει, τοτε να περιμενει μπιλιετο απο εφορια...το πότε ειναι αγνωστο αλλα μια φορα θα του'ρθει...
αυτα ισχυουν και για την πρωην δημοτικη και για την αστυνομια και για την τροχαια...

αν τωρα καποιον τον σταματησει αστυνομια ή τροχαια και του γραψει κληση για το οτιδηποτε, αν δεν την υπογραψει, δεν την παραλαμβανει και αυτοματως χανεται το δικαιωμα ενστασης και το δικαιωμα να πληρωθει εντος 10 ημερων το μισο προστιμο...
η ενσταση γινεται εντος τριων (3) ημερων απο την ημερομηνια που καταγραφηκε η παραβαση και γινεται στον διοικητη του τμηματος που ανηκει ο μπατσος...εεε..ο αστυνομικος ηθελα να πω...:lol:..
ο διοικητης αποφασιζει αν θα γινει δεκτη η ενσταση και ταυτοχρονα διαγραφει την κληση ή αν θα απορριφθει και θα συνεχισει να ισχυει...
αν δεν πληρωθει φυσικα και αυτη παιρνει τον δρομο για την εφορια οπως η κληση παρκαρισματος...

Σωστος ο κτηνος...

McTalas
15/12/2013, 23:28
ευχαριστω μαγκες αλλα παμε μια απο την αρχη απλα και κατανοητα:

μου ηρθε μια κληση που δεν εχω κανει και δεν υπηρχε περιπτωση να εχει γινει,
στο ειδοποιητηριο υπαρχει ο Α.Χ.Κ ο ΑΡ. ΕΓΓΡΑΦΗΣ, ο ΑΡ. ΚΛΗΣΗΣ, στον ΤΟΠΟ ΠΑΡΑΒΑΣΗΣ αναφερει ενα σκετο ΔΙΔΥΜΟΥ ουτε αριθμο ουτε τιποτα, στην μαρκα αυτ/του γραφει ενα VACTIC.

ερωτηση, εγω τωρα πρεπει να παω απο εκει? με ενα τηλεφωνο βγαζω ακρη ή τρεχα γυρευε?? θα πρεπει να μου δωσουν καποιο αποδέκτικο? πχ οτι μου διαγραφουν την κληση?

παιζει το σεναριο στο τηλεφωνο ο υπαλληλος να μπορει να δει την κληση και να δει οτι γραφουν αλλα ντ' αλλων????

SHOOTER045
16/12/2013, 00:42
Κοιτα δεν γνωριζω πως λειτουργουν τωρα την στιγμη που ειναι υπ ατμον
Λογικα σε καποιο γραφειο θα πρεπει να υπαρχει καποιος που ασχολειται με τις παλιες κλησεις κλπ
Του εξηγεις πως εχει το πραγμα,οτι μπορεις να αποδειξεις οσα λες και ας ελπισουμε ολα να πανε καλα
Αν ηταν κληση αστυνομιας θα σου ελεγα που και ποιον να ρωτησεις αλλα γι αυτα δεν γνωριζω παραπανω

calmen
16/12/2013, 05:10
Κτηνε οταν συμπληρωνω μια κληση
Γραφω και το Α.Φ.Μ απο το διπλωμα
ι

ψυχουλα εισαι βρε...χαχαχαχα:bawl::beer:

devil's animal
16/12/2013, 08:28
ευχαριστω μαγκες αλλα παμε μια απο την αρχη απλα και κατανοητα:

μου ηρθε μια κληση που δεν εχω κανει και δεν υπηρχε περιπτωση να εχει γινει,
στο ειδοποιητηριο υπαρχει ο Α.Χ.Κ ο ΑΡ. ΕΓΓΡΑΦΗΣ, ο ΑΡ. ΚΛΗΣΗΣ, στον ΤΟΠΟ ΠΑΡΑΒΑΣΗΣ αναφερει ενα σκετο ΔΙΔΥΜΟΥ ουτε αριθμο ουτε τιποτα, στην μαρκα αυτ/του γραφει ενα VACTIC.

ερωτηση, εγω τωρα πρεπει να παω απο εκει? με ενα τηλεφωνο βγαζω ακρη ή τρεχα γυρευε?? θα πρεπει να μου δωσουν καποιο αποδέκτικο? πχ οτι μου διαγραφουν την κληση?

παιζει το σεναριο στο τηλεφωνο ο υπαλληλος να μπορει να δει την κληση και να δει οτι γραφουν αλλα ντ' αλλων????

μην περιμενεις να βγαλεις ακρη απο το τηλεφωνο...
οχι γιατι δεν θα θελουν να σε εξυπηρετησουν, αλλα γιατι δεν εχουν συστημα για να δουν την αδεια κυκλοφοριας σου..

αρα πας απο εκει με την αδεια κυκλοφοριας σου και φυσικα ταυτοτητα και υποβαλλεις μια ενσταση που αναγραφεις οτι ουδεποτε ησουν εκει την ταδε ημερομηνια και επιπροσθετως ο αριθμος κυκλοφοριας του οχηματος σου, αντιστοιχει σε μαρκα honda cbr χρωματος μπλε και οχι στο VACTIC που εχουν γραψει...συνεπως ζητω να διαγραφει η κληση καθ'οτι προφανως προκειται για λαθος...:p

nikonian
16/12/2013, 08:28
ευχαριστω μαγκες αλλα παμε μια απο την αρχη απλα και κατανοητα:

μου ηρθε μια κληση που δεν εχω κανει και δεν υπηρχε περιπτωση να εχει γινει,
στο ειδοποιητηριο υπαρχει ο Α.Χ.Κ ο ΑΡ. ΕΓΓΡΑΦΗΣ, ο ΑΡ. ΚΛΗΣΗΣ, στον ΤΟΠΟ ΠΑΡΑΒΑΣΗΣ αναφερει ενα σκετο ΔΙΔΥΜΟΥ ουτε αριθμο ουτε τιποτα, στην μαρκα αυτ/του γραφει ενα VACTIC.

ερωτηση, εγω τωρα πρεπει να παω απο εκει? με ενα τηλεφωνο βγαζω ακρη ή τρεχα γυρευε?? θα πρεπει να μου δωσουν καποιο αποδέκτικο? πχ οτι μου διαγραφουν την κληση?

παιζει το σεναριο στο τηλεφωνο ο υπαλληλος να μπορει να δει την κληση και να δει οτι γραφουν αλλα ντ' αλλων????


Απ'το τηλέφωνο δε γίνεται δουλειά. Πάρε τηλέφωνο να σου πουν τι πρέπει να έχεις μαζί σου και θα σου πουν να πας από κει. Τα "έσοδα" του Δ. Αθηναίων πρέπει να είναι στη Λιοσίων.

montechristo
16/12/2013, 08:53
Λιοσιων 22, 3ος οροφος αν θυμαμαι καλα...

McTalas
16/12/2013, 12:24
ο δημος αθηναιων εχει ορισει 7 περιφεριακα κεντρα για την εξυπηρετιση και απο οτι λεει ειναι και για τις κλησεις θα πεταχτω απο την πανορμου οπου ειναι το ενα και αν δεν βγαλω ακρη θα παω λιοσιων, ελα ομως που δεν σηκωνουν το τηλεφωνο...
ευτυχως που δεν κατεθεσα ακομα πινακιδες να ψαχνω να βρω και αδειες μετα...

McTalas
16/12/2013, 12:35
λοιπον εχουμε εξελιξεις ζεστες...

μολις που καταφερα να πιασω γραμμη, και πριν προλαβω να του πω πως τα στοιχεια ειναι λαθος με προλαβαινει και μου λεει "λαθος μαρκα?" , "μια φωτοτυπια της αδειας το ειδοποητηριο και ερχεστε απο εδω 8 με 14 με την ησυχία σας (λογικα θα εχουν ακουσει πολλα καντηλια) ή τα στελνετε με το ταχυδρομιο.
θα παω αυριο απο εκει να ξεμπερδευω μια και καλη...

GFawkes
16/12/2013, 13:38
Ακριβως αυτο κανουν και στη Βουλιαγμενη με τις κλησεις...Κοβουν βολτα και χωρις ειδοποιηση στην αφηνουν,ουτε φαρο ουτε τιποτα!

Δυο φορες την εχω πατησει...

Και εμενα μου ηρθε κληση απο το 2010 στην Βουλιαγμενη και μενω Αρτα!!!!
Μαλλον ψαχνουν για μαλ@κες.....και χρημα για τα ταμεια.....

Corki
16/12/2013, 16:01
Μια απο τα (γ)ιδια και εγω! Οπως εχω ξαναγραψει ...μου εχουν ερθει ολες οι κλησεις που εχω φαει απο το 2004 μεχρι σημερα (3 στο συνολο) και ευτυχως εχω απο ολες την αποδειξη πληρωμης!!!

Ομως τωρα πριν κανα 6-μηνο ηρθε μια κληση για παρανομο παρκαρισμα στην πλατεια της Γλυφαδας που ουδεποτε θυμαμαι να εχω λαβει -βρει κτλ. Τα στοιχεια δυστυχως ειναι σωστα αλλα η κληση ειναι απο το 2008. Επισης ειναι και παραξενο γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να πηρα το αμαξι να κατεβω πλατεια δεδομενου οτι εχω την μηχανη. Δεν το κανω ουτε επι πληρωμη να πουμε!

Δεν ηξερα οτι παιζουν προσαυξησεις ομως .....μαλλον πρεπει να το κοιταξω πιο αμεσα!

Pan (dvs)
17/12/2013, 08:24
Και ομως ειναι χρησιμοποιωντας ηχοφωτεινα σηματα
Τουτεστιν φαρο-σειρηνα

Συναδελφος μου το ειχε πει αυτο τη στιγμη που με εγραφε.Ευτυχως δεν ειχε ολοκληρωσει τη διαδικασια και τη γλυτωσα.

stam2
17/12/2013, 08:58
Ακριβως αυτο κανουν και στη Βουλιαγμενη με τις κλησεις...Κοβουν βολτα και χωρις ειδοποιηση στην αφηνουν,ουτε φαρο ουτε τιποτα!

Δυο φορες την εχω πατησει...

απλή απορία: αυτό με το φάρο είναι υποχρεωτικό εκ του νόμου, ή είναι απλά κάποια δεοντολογία...?

SHOOTER045
17/12/2013, 09:05
απλή απορία: αυτό με το φάρο είναι υποχρεωτικό εκ του νόμου, ή είναι απλά κάποια δεοντολογία...?

δεοντολογια ειναι,κωδικας σωστης συμπεριφορας.την οποια και ακολουθω προσωπικα
ποτε δεν μου αρεσαν οι τακτικες του τυπου-κρυμμενοι πισω απ τον θαμνο-πινακιδα- για ρανταρ
η ο τροχονομος να μην σφυριζει(αν ειναι πεζος)η να μην βαζει φαρο σειρηνα για να ειδοποιησει ωστε να απομακρυνουν οι<παραβατες>τα οχηματα που ενοχλουν

SHOOTER045
17/12/2013, 09:07
Συναδελφος μου το ειχε πει αυτο τη στιγμη που με εγραφε.Ευτυχως δεν ειχε ολοκληρωσει τη διαδικασια και τη γλυτωσα.

κακως θα επρεπε να προειδοποιησει οτι ειναι εκει για τον συγκεκριμενο σκοπο,να απομακρυνει οποιον εμποδιζει,αυτο ειναι το ζητουμενο οχι να γεμισει το μπλοκ με κλησεις

McTalas
17/12/2013, 11:20
λοιπον, πηγα πηρα και ενα χαρτι πως η κληση ειναι μηδενικη και ξεμπερδεψα, τωρα για τον χρονο που σπαταλησα την βενζινα και την πιεση που μου ανεβηκε απο ποιον θα τα παρω???
τελως παντων αθανατο ελληνικο κρατος....


...ας το κλειδωσουμε το θεμα εληξε, σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια
:wave2: