PDA

View Full Version : Υπερφόρτιση μπαταρίας ???



THEOD
16/12/2013, 12:07
Ξέρω ότι εδώ μέσα έχουμε πολλά τσακάλια των ηλεκτρολογικών οπότε είναι το κατάλληλο μέρος να ρωτήσω

Ασθενής = Modenas Kriss 115
Συμπτώματα = Υπερβολική κατανάλωση μπαταριών. Κάθε 7-8 μήνες αλλάζω μπαταρία και παρά το γεγονός ότι κάθε φορά του φοράω τις υποτίθεται καλές και αξιόπιστες YASA. Είναι η 4η φορά που αλλάζω μπαταρία πριν καν κλείσω χρόνο...
Διάγνωση = Εκεί που αλλάξω μπαταρίες μετρήθηκε η τάση φόρτισής τους και παίζει από 14,5V στο ρελαντί έως 14,9-15V στην ξερογκαζιά. Μου δηλώθηκε ότι η τάση φόρτισης είναι υπερβολική και ότι αυτή είναι η αιτία που οι μπαταρίες την ακούν σύντομα - "τις ψήνει" ήταν η έκφραση...
Και επειδή το σπορ αλλαγής μπαταριών κατάντησε ακριβό, λέω μήπως αξίζει τελικά να ψαχτώ στην θεραπεία του προβλήματος

Καμιά ιδέα - πρόταση ???

sapila racing
16/12/2013, 12:13
Καμιά ιδέα - πρόταση ???

Σταμάτα να αλλάζεις μπαταρίες και άλλαξε ανορθωτή. Τα Volts που δίνει είναι υπερβολικά και την ψήνει.

OldMan
16/12/2013, 12:58
Άρη, εξαρτάται από το αν έκανε την μέτρηση με φορτισμένη ή όχι μπαταρία..

sapila racing
16/12/2013, 13:05
Άρη, εξαρτάται από το αν έκανε την μέτρηση με φορτισμένη ή όχι μπαταρία..

Σωστό κι αυτό βέβαια, αλλά μια που η μετρηση εγινε εκει που αλλαζει μπαταρίες υπέθεσα οτι θα εγινε με την καινούρια μπαταρία.

THEOD
16/12/2013, 13:10
Να διευκρινίσω...

Με την προς αλλαγή μπαταρία (η οποία 5 λεπτά αφού σταματούσε το μηχανάκι δεν είχε δύναμη ούτε καν να γυρίσει μισή στροφή την μίζα) συνδεδεμένη και με το μοτέρ εν λειτουργία, μετράμε και στο ρελαντί δείχνει 14,4V. Με γκάζι ανέβαινε μέχρι και το 14,9V
Μόλις βάζουμε την καινούργια ξαναμετράμε και παίρνουμε πάλι παρόμοια νούμερα και για την ακρίβεια 0,1V παραπάνω... 'Ετσι ο "μπαταριάς" έβγαλε την διάγνωση ότι το μηχανάκι τις υπερφορτίζει και ότι αυτός είναι ο λόγος που δεν διαρκούν πολύ (κατά τα λεγόμενά του υπό φυσιολογικές συνθήκες μια Yasa θα έπρεπε να βγάζει τουλάχιστον 2-3 χρόνια ενώ εγώ τις αλλάζω πριν καν κλείσω χρόνο...).
Πάλι κατά τα λεγόμενά του, η τάση φόρτισης θα έπρεπε να παίζει από τα 13 και κάτι Volt έως τα 14V το μαξιμουμ...

OldMan
16/12/2013, 13:17
Είναι οριακά ψηλά οι τιμές (η YUASA δίνει το ΟΚ για τιμές μέχρι 14,9)....

Το θέμα είναι ότι ένας "κλασμένος" ανορθωτής συνήθως γονατίζει την τάση (και υποφορτίζει την μπαταρία,η οποία με τον καιρό αχρηστεύεται)

Στην περίπτωση που είναι αρκετά "φευγάτος" προς τα πάνω, η μπαταρία παίζει τον ρόλο του σταθεροποιητή (σε λογικά πλαίσια πάντα), οπότε καλύτερα να μετρήσει την τάση φόρτισης "στον αέρα" και αν είναι πάνω από 15 Volts τότε ντουγρού για ανορθωτή..

edit: Τώρα είδα το παραπάνω...
Οι τιμές που σου λέει ο μπαταρίας είναι χαμηλές...
(ισχύαν κάποτε για "ανοιχτές" (flooded) μπαταρίες..)

THEOD
16/12/2013, 13:23
Γιαααα define τι είναι και πως γίνεται η μέτρηση της τάσης φόρτισης στον αέρα.... (αν θυμάμαι καλά φύσαγε αρκετά όταν μετράγαμε... :lol:)



edit: Τώρα είδα το παραπάνω...
Οι τιμές που σου λέει ο μπαταρίας είναι χαμηλές...
(ισχύαν κάποτε για "ανοιχτές" (flooded) μπαταρίες..)
Τώρα θα φωνάξεις, αλλά το παπί (περί οποίου ο λόγος) φοράει κλασσική μπαταρία με υγρά (αν έτσι χαρακτηρίζεις τις "ανοιχτές" (flooded) μπαταρίες...)

OldMan
16/12/2013, 13:56
Τώρα θα φωνάξεις, αλλά το παπί (περί οποίου ο λόγος) φοράει κλασσική μπαταρία με υγρά (αν έτσι χαρακτηρίζεις τις "ανοιχτές" (flooded) μπαταρίες...)
Τώρα όντως θα φωνάξω και να πας αμέσως να τσεκαρεις τα ηλεκτρικά σου, με πρώτο τον ανορθωτή ...!!!


(λέω κι εγώ, πολύ άνετος είναι ο Σαπίλας...)

THEOD
17/12/2013, 12:23
Περιπλέκεται λίγο το θέμα... :confused:

Μετά από τα ανωτέρω αποφάσισα να προχωρήσω σε τσεκάρισμα-αλλαγή του ανορθωτή. Τηλέφωνο λοιπόν στο μάστορα για συμβουλή, ενημέρωση τιμής και κλείσιμο ραντεβού.
Αφού του αναφέρω το ιστορικό μου απαντά ότι η τάση φόρτισης που μέτρησα (14,5v - 14,9V) είναι μέσα στα λογικά όρια και "κάπου εκεί δουλεύουν όλα". Στην εύλογη ερώτησή μου τότε γιατί "την ακούν" οι μπαταρίες η απάντηση ήταν ότι προφανώς κάνω μικρές διαδρομές (όντως - αν και κανένας δεν θα περίμενε να χρησιμοποιώ το παπί για...μακρινά ταξίδια) και η μπαταρία υποφορτίζεται... Από την υπερφόρτιση πέρασα στην υποφόρτιση... Περαστικά μου δηλαδή... :confused:

OldMan
17/12/2013, 12:28
Έχεις την παλιά μπαταρία..??

THEOD
17/12/2013, 12:30
Έχεις την παλιά μπαταρία..??

Όχι ρε γμτ... Λόγω οικολογικών ανησυχιών την άφησα στον μπαταριά μιας και μου είπε ότι τις στέλνει για ανακύκλωση...

OldMan
17/12/2013, 12:50
Αν στις παλιές μπαταρίες παρατήρησες τίποτε χυμένους ηλεκτρολύτες και υπερθέρμανση, τότε έχεις υπερφόρτιση..

Αν όντως είσαι συνέχεια στο σβήσε- άναψε με πολύ μικρές διαδρομές ανάμεσα, έχεις υποφόρτιση..

Διαλέγεις και παίρνεις..

toyar
17/12/2013, 13:40
υπαρχει θεμα στα μηχανακια με μονιμα αναμενα φωτα.........
με περιστασιακη χρηση και μικρες διαδρομες οι μπαταριες δεν την παλευουν
εγω εβαλα διακοπτη φωτων και ησυχασα