PDA

View Full Version : Λαστιχα σε xt και xtx660!



ironcross
17/12/2013, 13:27
Καλησπερα σας..!Εχω ενα χτ 600 του 2002 μοντελο και ενα φιλαρακι μου το χτχ660 του 2005!Επιβαλλεται να βαλουμε λαστιχα στα μηχνακια μας..και απο οτι μαθαμε μας ειπαν για το pirelli rosso 2 hr οτι ειναι αρκετα καλα λαστιχα και η τιμουλα προσιτη!!!
Μεταξυ pirelli rosso 2 hr και metzeler m3 τι προτεινετε???Δεκτη καθε αποψη..!!
Ευχαριστω για το χρονο σας!!!

zannisvel
17/12/2013, 13:35
Εχω XT600 motard και ειχε πανω τα Pirelli Rosso και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Εχω την εντυπωση οτι αργουν λιγο να ζεσταθουν, και στο νερο θελουν λιγο προσοχη (οπως ολα βεβαια), γενικα πιστευω οτι ειναι πολυ καλο ελαστικο αν και στο παρελθον ειχα αλλη αποψη για τα Pirelli.
BTW Εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τα mutant και μαλλον αυτα θα δοκιμασω μετα.

ironcross
17/12/2013, 13:51
ωραιος..ειδα τα mutant και επειδη εχω τα pirelli mt60 και ψιλομοιαζουν λιγακι θα σε προτεινα να βαλεις λειο και οχι τρακτεροτο..αποψη μου..!!!Εσυ ξερεις καλυτερα... :beer:

SHOOTER045
17/12/2013, 15:58
dunlop tr 91 και δεν θα χασεις

zannisvel
17/12/2013, 16:13
dunlop tr 91 και δεν θα χασεις

Τα Dunlop δεν ειναι για πιο μεγαλα μηχανακια τυπου strom, transalp, gs1200, etc?

SHOOTER045
17/12/2013, 16:15
βγαινουν και για ελαφρια ον-οφ(αν δεν κανω λαθος)

zannisvel
17/12/2013, 16:19
Θα το κρατησω στα υποψην γιατι οντως ειναι καλο λαστιχο. Και νομιζω καλυτερο για τους ελληνικους δρομους. Απλα πρεπει να κοιταξω τα "Τι και τα Πως".
:beer:

ironcross
05/02/2014, 23:31
τελικα..εχει 3 μερες που εβαλα pirelli diablo rosso 2.. απο τον περιστερα..220 το μπαγιοκο..!!
μεχρι στιγμης τα στρωνω...αλλα ειμαι πολυ ευχαριστημενος..!!απο τα λιγα που ειδα η μηχανη παταει πολυ καλα.. :)

zannisvel
06/02/2014, 09:47
:beer:

fosbabis
06/02/2014, 21:36
Καλοπάτητα αδερφέ και σε παρακαλώ να μας ενημερώσεις για τη συνέχεια εάν είναι καλά γιατί και εγώ με βλέπω να αλλάζω όπου νάναι, λίγο πατάω το πίσω φρένο και χορεύει.....

ironcross
07/02/2014, 14:16
χαχα..καταλαβα!!και εγω το ιδιο προβλημα ειχα..(pirelli mt60 απο το 2009) φοβομουν να ''μπω'' στη στροφη...!! μεχρι στιγμης εχω κανει κανα 80αρι χλμ και με ειπαν οτι τα πρωτα 150 πρεπει να γινουν χαλαρα..χωρις αποτομα φρεναρισματα πλαγιασματα και δε συμμαζευετε !τωρα λογικο ειναι καποιες φορες..να πατησες και λιγο παραπανω το φρενο..!σε γενικες γραμμες ειμαι αρκετα ικανοποιημενος..στο συνιστω ειδικα για motard!Επισης στη βροχη που ετυχε και κινηθηκα χθες..νταξει χαλαρα(60-80) αλλα ευχαριστημενος δε...!!το παλικαρι εκει με ειπε οτι στα 2 χρονια περιπου θα θελω αλλαγη..!οποτε πιστευω οτι ειμαι καλα..!!σκεφτομουν και για τα metzeler m5-m3 αλλα τσιμπουσαν λιγακι παραπανω..και φαγωνονται γρηγορα..και κατελληξα στα diablo!
αποψη μου να βαλεις λειο λαστιχο και οχι τρακτεροτο ειδικα εαν κινησαι μεσα στη πολη..!! ελπιζω να σε βοηθησα... :beer:

zannisvel
07/02/2014, 14:22
Πολυ καλη επιλογη τα diablo. Δεν εχω κανενα μα κανενα προβλημα!!! Περιμενουμε και τη δικη σου αποψη ironcross μετα απο μερικα χιλιομετρα!! Τωρα το θεμα με το χορο και το πισο τροχο.... νομιζω ειναι θεμα φρενου και οχι ελαστικου, ειδικα αν εχεις και σωληνακια ηψυλης και σκληρο μποτακι χανεις εντελως την αισθηση και θελει προσοχη.

fosbabis
04/03/2014, 13:42
Κανένα καινούριο σχόλιο για τα λάστιχα? Πως πάει μέχρι στιγμής? Λογικά μέσα στη βδομάδα θα αλλάξω κ εγώ οπότε πές μας :a014:

ironcross
04/05/2014, 20:20
σορρυ για την καθυστερηση..το λαστιχο ειναι αψογο..!!το συνιστω ανεπιφυλακτα!!!
το εχει βαλει και ενα φιλαρακι μου(χτχ660) το ιδιο ικανοποιημενος..!!πεταει και τις κιολιες του οταν τα θελει..εχει και το πατημα το καλο...στο νερο δε το φοβαμαι οχι οτι θα κανω μακακια αλλα δε γλυστραει παταει καλα..!!
ορμα το και θα το δεις και εσυ...και εξωτερικα σαν λαστιχο μετραει..!!και παλι σορρυ για την καθυστερηση..!! :beer:

zannisvel
03/11/2014, 15:25
Το Σαβατο εβαλα τα Dunlop Mutant απο γνωστο λαστιχαδικο στο Περιστερι. Εχω κανει περιπου 100 χιλιομετρα και ακομα δεν τα εχω συνηθισει. Η Κορωνα του ειναι πολυ πιο γρηγορη απο τα Diablo και το μηχανακι βουταει αριστερα και δεξια αμεσως. Εχω ενα θεματακι και νομιζω οτι τραβαει λιγο δεξια, πρεπει να του δωσω μερικες μερες ακομα να δω αν φταιει η θεση του σωματος μου η το μηχανακι. Σε ενα φιλο που το εδωσα μου ειπε οτι παει ευθεια και αν κατι, τραβαει αριστερα (αντε βγαλε συμπερασμα). Παντως σαν λαστιχο δεν σε εμπνει να αφησεις τα χερια απο το τιμονι γιατι με τη παραμικρη μετατοπιση βουταει. Ειναι πολυ πιο μαλακο απο τα Diablo και το καταλαβαινεις απο το πρωτο φρεναρισμα κιολας. Παντως η διαφορα του με τα street ελαστικα που εχω συνηθισει μεχρι τωρα ειναι μεγαλη.
Θα πω εντυπωσεις σε μερικα χιλιομετρα.