PDA

View Full Version : προβλημα στο πισω φρενο



vamei
17/12/2013, 17:01
Γεια σας παιδια. Εχω ενα suzuki gsr. Εδω και λιγο καιρο το πισω φρενο της μηχανης κοκκαλωνει, δηλαδη παταω το λεβιε και δεν κατεβαινει να φρεναρει, μενει εκει σκληρο και χρειαζεται να κοψω ταχυτητα να το πατησω με δυναμη για να ξεμπλοκαρει. Το πηγα στο μαστορα να κανει και το σερβις των 42.000 χλμ. αλλαξε και υγρα φρενων και τα πισω τακακια που ειχαν φαγωθει. Δεν διορθωθηκε ομως τιποτα. Μου ειπε πως ισως φταιει η τρομπα φρενου. Υποθεσεις δηλαδη. Ξερετε τι μπορει να συμβαινει?

Pan (dvs)
17/12/2013, 17:54
Ισως θελει καθαρισμα και λιπανση η βαλβιδα του φρενου.Πρεπει να το φτιαξεις γιατι ειδικα στο βρεγμενο μπορει να γινει πολυ επικινδυνο.

Antwnis
18/12/2013, 14:29
Θα σου συνιστούσα για αρχή να αλλάξεις μάστορα.
Ο μάστορας που δεν μπαίνει στη διαδικασία να ψάξει και να διορθώσει ένα τόσο σημαντικό για την ασφάλεια σου πρόβλημα, είναι ακατάλληλος γενικότερα για να συντηρεί τη μηχανή σου. :nono: Μακριά!
Το πιθανότερο είναι ότι θέλει λύσιμο και σέρβις η δαγκάνα σου.
Υπάρχουν στην αγορά και εξειδικευμένα συνεργεία που ασχολούνται αποκλειστικά με φρένα μοτοσυκλετών.
Για να μή λέω από εδώ, ψάξε στο γκούγλ και θα βρείς αυτό που χρειάζεσαι.
:look:

vamei
18/12/2013, 17:56
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια. Κι εμενα δεμ μου αρεσε που δυο μαστοροι με αφησαν να φυγω χωρις καν να ψαξουν να βρουν λυση σε ενα τοσο σημαντικο προβλημα. Antwnis αν δεν μπαινεις σε κοπο εστω και με pm δωσε μου καποιους μαστορες για φρενα μηχανης.

Antwnis
23/12/2013, 23:03
Σου εστειλα πληροφορίες, δες τα προσωπικα σου μνμτα..
:beer: